Droogte in Sahel fataal voor stand purperreiger MILIEUTIP Over leven Trio padden waagt oversteek Vakantie of werken in natuurreservaat Sensatie en drama in de dierenwereld Koffiebeker Enschede De Technische Universiteit Twente pakt het probleem van plastic koffiebekertjes uiterst resoluut aan. Vanaf begin april worden geen gewone bekers niet meer verstrekt. Ze worden ver vangen door harde, duurzame plastic bekers. Iedereen krijgt één beker en wie die kwijt is kan voor twee gulden een nieuwe ko pen. Verspreid over het gebouw staan spoelbakken. Om de be ker echt te kunnen afwassen moet-ie af en toe mee naar huis ge nomen worden. De universiteit gebruikt jaarlijks twee miljoen wegwerpbekers, omgerekend 6300 kilo puur plastic afval. Wegwerpbekers wor den gemaakt van polystyreen (benzeen en styreen) en het fabri cageproces kost erg veel energie. Polder in beeld katwuk De Vogel werkgroep Katwijk houdt vrijdag 27 maart een 'muzikale' dia-avond over de natuur. De eerste serie geeft een beeld van de polders Bankeyk, de Galg, de Kamphuizerpolder en het Gat van Valkenburg. De dia's zijn geschoten in de jaren ze ventig. Veel van de getoonde natuur is dus inmiddels verdwe nen, een deel herkennen we nu nog. Op muziek van R. Strauss worden vervolgens meer dan 500 opname van de alpen getoond. Commentaar is bij deze plaatjes overbodig. De bijeenkomst wordt gehouden in Tripodia in Katwijk, is gratis toegankelijk en begint om 20.00 uur. Usselmeer wetland edam Het Usselmeer moet voor het einde van dit jaar worden aangemeld als beschermd natuurgebied met de status van 'wet land'. Als de regering zich niet hard maakt voor deze internatio nale natuurgebiedstatus zal de Vereniging tot Behoud van het Usselmeer (VBIJ) dit bij het Europese hof gaan afdwingen. Dat zegt VBU-voorzitter Nico Papineau Salm. Het Usselmeer voldoet aan de eisen (onder andere het voorkomen van bepaalde per centages vogels) om zo'n 'nat natuurgebied' te worden. Het Waddengebied en het Zwanewater zijn voorbeelden van erken de wetlands. We gebruiken met zijn allen elk jaar stapels papier. Kranten, tijdschriften, verpakkingen en ga zo maar door. Papier, ook schrijfpapier, kan worden her gebruikt. Daarvoor moet het wel apart worden ingezameld. Gooi papier daarom niet bij het huisvuil, maar houd het apart. Nieuw papier maken kost bo men, vacl energie, water en ook chloor. Allemaal milieubelas ting, en dat terwijl het zo een voudig te voorkomen is. r DONDERDAG 26 MAART 1992 De pagina 'Over leven' handelt over allerlei za ken die natuur en milieu betreffen. Reacties op of tips voor deze pagina zijn welkom bij Monica Wesseling, telefoonnum mer 071-161442. Nieuwe kijkhut watervogels N OORD WD K Op het landgoed Nieuw-Leeu- wenhorst tussen Noordwijk en Noordwijkerhout is op de oever van de vijver een vogelkijkhut 'geplaatst. De vijver is een be langrijke broed- en pleister plaats voor 'gewone' en bijzon dere eendsoorten. Zo bezoeken geregeld slob-eenden, winter- tallingen en smienten de vijver. In vorstperioden zijn zelfs zaag- bekken en aalscholvers gesigna leerd. De vijveroevers zijn de afgelo pen jaren dichtgegroeid. Voor de dieren is dit gunstig omdat het een rustige broed- en foura- geerplaats betekent. Vogels be spieden was er echter niet meer bij. De Vereniging voor Natuur - en Vogelbescherming Noord- wijk heeft in het kader van haar 25-jarig bestaan het Zuidhol lands Landschap, eigenaar van het landgoed, een vogelijkhut cadeau gedaan. De hut is voor iedereen toe gankelijk en is te bereiken door vanaf de ingang aan de Gooweg in zuidelijke richting te lopen. De hut staat op de noordzijde van de oever. Bezoekers die geen donateur zijn van het Zuidhollands Landschap moe ten een kaartje kopen. de zilk De dagen lengen, de temperatuur wordt hoger, de padden zijn op trek. Op veel plaatsen in de regio zijn de afgelopen weken weer de borden geplaatst die auto mobilisten waarschuwen voor oversteken de padden. Her en der worden zelfs pad- den-overzet-actie gehouden. Jaarlijks wor den immers honderden zo niet duizenden padden platgewalsd. De padden 'verhuizen' omdat de paar- en legtijd weer aangebroken is. De vrouw tjes zetten hun eieren in het water af nadat ze kort tevoren door de mannetjes zijn be vrucht. Sommige mannetjes kunnen niet wachten tot het water is bereikt. Deze twee mannetjes maken het wel erg bont: ze hebben hetzelfde vrouwtje op het oog. Met zijn drieën op elkaar vordert de over steek maar heel langzaam. Overigens zijn padden en kikkers niet bepaald eikaars evenbeeld. De pad heeft wratten en leeft op droge plaatsen, de gladde kikker zoekt het vocht op. Er gaan geruchten dat de pad slimmer zou zijn dan de kikker. FOTO MARTIJN DE )ONCE Verpakkingen Bijna een kwart van de inhoud van onze vuilniszak bestaat uit ver pakkingsmateriaal. I'apier, karton, plastic, blik en glas. De stroom afval kan gemakkelijk worden ingedamd. Koop artikelen zo moge lijk onverpakt: de, veelal onvermijdelijke, papieren verpakkingen moeten bij het huisvuil. Een eigen boodschappentas meenemen bij het winkelen maakt plastic tasjes overbodig. Blikjes De deksel van blikjes bier of frisdrank zijn meestal vervaardigd van aluminium. Dat kan niet worden gescheiden en kan dus alléén op de afvalhoop. Dat kost nogal wat grondstoffen en energiè. Dranken in glas is beter. StatiegeldÓesscn worden hergebruikt. Door te kie zen voor glas ben je goedkoper uit. Voor weggooi verpakkingen be taal je twee keer: bij aankoop en bij vernietiging. Wegwerpglas dat in de glasbak wordt gegooid, wordt omgesmol ten. Kurken, doppen en deksels moeten van de flessen en potjes worden afgehaald voor ze in de container gaan. Reinigingsdienst Leiden Twintig procent minder nesten in Nieuwkoops plassengebied De Nieuwkoopse Plassen. Geen rei ger te zien. Ze zit ten er nog wel, maar hoe lang nog? De droogte in de Sahellanden veroorzaakt een flinke daling in het aantal nesten van purperreigers. FOTO LOEK ZUYDERDUIN milieu boekrecensie richard mooyman 'Overleven in de natuur" door David At tenborough Uitgeverij Bosch Keuning, Baam ISBN 90 246 4854 8 Prijs 49.50 Een orka die zich op het strand werpt om een zeeleeuw te grijpen, een vrouwtjes vleermuis die in hordes om eten zeurende jongen in een grot haar eigen baby weet j te terug te vinden, een koekkoek die stie- I kern haar ei legt in het nest van een kleine zangvogel Diergedrag zit vol sensatie en drama, zo stelt Sir David Attenborough in zijn nieuwste boek 'Overleven in de natuur' Hij is ook de maker van de onlangs door de EO uitgezonden gelijknamige natuur- sene, waarop dit fraai geïllustreerde boek is gebaseerd Attenborough gaf ruim twaalf jaar ge leden zijn baan op ah directielid van de Britse BBC om zich volledig te kunnen wij den aan het maken van natuurfilms en het schrijven van natuurboeken „Ik stond tot mijn knieèn in uitwerpselen van vleermui zen in een grot in Borneo, En dat had mijn voorkeur", zo zei hij ooit over zijn eerste opdracht nadat hij het kantoor vaarwel had gezegd Dit enthousiasme klinkt jaren en ontel bare expedities later nog onverminderd door in zijn films en boeken Atten borough vertelt op boeiende wijze hoe dieren vanaf hun geboorte tot de dood problemen moeten oplossen, of het nu spitsmuizen zijn of olifanten Hoewel hij ruim geput heeft uit het werk van onder zoekers, is 'Overleven in de natuur" niét technisch of saai geworden Het boek tin telt van het leven. Het aantal purperreigers in het Nieuwkoopse piassen- gebied is het afgelopen jaar met twintig procent ge daald. Oorzaak is de ver droging van de rivierdelta's in het Sahelgebied (Afrika). De purperreiger overwin tert in de woestijn. Het Nieuwkoopse gebied is, met 80 van de 200 nesten die Nederland telt, nog steeds het belangrijkste broedgebied van de pur perreiger in ons land. nieuwkoop monica wesseling Het aantal purperreigers mag dan afnemen, dit jaar wordt voor het eerst een nest van zil verreigers verwacht. Zilverrei gers zijn in Nederland nog zeld zamer dan purperreigers. De grote 'zilveren' vogels zijn gere geld gesignaleerd in het Nieuw koopse gebied. Een en ander blijkt uit een toelichting op het jaarverslag van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten. De Nieuwkoopse plassen zijn in beheer bij* Natuurmonumen ten. Aan het verdwijnen van de purperreiger kan deze organisa tie niets doen: de oorzaak ligt in Afrika. Beheerder F. Alta van de Nieuwkoopse plassen: „Soorten verdwijnen en soorten verschij nen. Het zou me niet verbazen als over een aantal jaren de pur perreiger vervangen is door een grote kolonie zilverreigers." Flora en fauna gedijen goed in het Nieuwkoopse gebied, constateert Alta. Het hoog heemraadschap van Rijnland heeft een aantal maatregelen genomen om het fosfaatgehalte in de plassen te verminderen. De algengroei is echter nog steeds te hoog en het komende jaar worden hiervoor extra maatregelen genomen. Natuurmonumenten heeft in Zuid-Holland 4189 hectare in eigendom/beheer. De Nieuw koopse plassen vormen, met 1097 hectare, veruit het grootste gebied. Ook de Vlietlanden (68 hectare) is 'van' Natuurmonu menten. De Vlietlanden bestaan voor een groot deel uit (dotter bloem) hooilanden. De verzu ring die overal in Nederland (en de rest van de wereld) 'wild om zich heengrijpt' heeft ook in dit natuurgebied grote kwalijke ge volgen. De gevarieerde vegetatie dreigt verloren te gaan door het steeds zuurder worden van de grond en het water. Door bekal- king en begreppeling wordt de komende tijd geprobeerd dit verzuringsproces een halt toe te roepen. Beschermen Natuurmonumenten koopt ge bieden aan, mede om bijzonde re soorten planten en dieren te kunnen beschermen. In gebie den van Natuurmonumenten kan immers een beheer worden gevoerd dat behoud en be scherming van flora en fauna centraal stelt. De lepelaar is een van die beschermde dieren. De ze vogel heeft vorig jaar op nieuw niet in het Naardermeer gebroed, waarschijnlijk als ge volg van plunderende vossen. Het aantal nesten in het Zwa- nenwater nam toe van drie tot zestien. Vossen roofden echter ook hier weer eieren en jongen uit de nesten. Het aantal broedende roer dompen in de natte gebieden van Natuurmonumenten nam toe, maar met enkele andere reigersoorten ging het minder goed. Zo nestelden zich nog maar een of twee paar woud- aapjes in het Vechtplassenge bied. Landelijk komen er nog slechts tien paar of minder Natuurmonumenten kan te rugblikken op een goed jaar. Het aantal leden verdubbelde als gevolg van ledenwerfacties tot bijna 600.000. Ook het aan tal terreinen kon worden uitge breid. Staatssecretaris Gabor (natuurbeheer) overhandigde Natuurmonumenten afgelopen zaterdag tijdens de algemene ledenvergadering een cadeau tje. Hij zegde een kwart miljoen gulden extra toe voor het plan Goudplevier in Drenthe, waarbij landbouwgronden in de Balin- ger- en Mantingerzand in de oude staat worden terugge bracht. Natuurmonumenten heeft daar al 180 hectare in be zit reck)» De Vereniging voor natuur- en milieu-educatie IVN organiseert elk jaar werkvakanties van een week in de natuur. De vakanties zijn bestemd voor jongeren van 15 tot en met 30 jaar en worden meestal georganiseerd in na tuurreservaten. Deelnemers aan de werkweken helpen de be heerders met arbeidsintensieve karweitjes en met werk op ter reinen waar geen machines kunnen komen. In Zuid-Holland staan dit jaar twee werkvakanties op het pro gramma. Van 10 tot en met 22 augustus wordt er gewerkt op het landgoed Vlietlanden bij Maasland, van 24 augustus tot en met 5 september gaan ze in IN 'T VELD Ik ben dol op een speciaal soort bloemen. Planten die al heel vroeg in het voorjaar opduiken onder struiken en bomen. Elk jaar weer, zonder dat je er naar om hoeft te kijken. Er groeien verschillende van deze voor jaarsbodes in mijn tuin. Het speenkruid bijvoorbeeld, dat net als de boterbloem behoort tot de ranonkelbloemen. De naam ranonkel is afgeleid van het Latijnse woord voor kikker en dat slaat op de plaats waar het speenkruid het liefst groeit: aan de rand van sloten en beek jes. Maar ook in vochtige, rijke bossen met vruchtbare grond is dit gele, fel glanzende bloempje te vinden. U moet voor de aar digheid eens een bloem om draaien. Onder de acht, tien of twaalf gele kroonblaadjes prij ken maar drie groene bescher mende kelkblaadjes. Ook het longkruid staat te pron ken in de tuin. De bloemen van dit plantje zijn rozerood als ze pas uitkomen, maar worden langzaam maar zeker blauw paars. Hoewel de bloemen er aan de buitenkant precies het zelfde uitzien, kent het Idng- kruid toch twee soorten bloe men. Eén met lang bloemdra- den en stamper en een soort met korte meeldraden en een korte stamper. Of er nu een vroege tuinhommel op bezoek komt met een lange zuigbuis om nectar op te zuigen óf een graalbijtje met een korte snuit, dat maakt niets uit. In beide ge vallen heeft het longkruid een goede kans om bevrucht te wor den. Ik heb ook een lievelingsvoor- jaarsbloeier, de bosanemoon. Net als bij het longkruid wordt de eerste energie helemaal in de bloemen gestoken, voordat de bladeren aan de beurt komen. Bij de meeste planten moeten de Lingewaal (bij Leerdam) aan de slag. De Vlietlanden is een recrea tiegebied met veel zogeheten schraalgraslanden en brede vaarten. De waterstand is niet verlaagd. Rendabel hooien is niet mogelijk en daarom doen de vrijwilligers van de IVN dit. De uiterwaarden en de bui tendijkse gronden van de Linge laten natte broekbossen, riet landen, graslanden en grienden zien. Staatsbosbeheer heeft hier een groot aantal kleine natuur gebiedjes in beheer. Het werk in de Lingewaal bestaat in de eer ste plaats uit hooien van de stei le dijkhellingen, en het rooien van een bos. Kosten: 92,50. Inl.: 020- 6228115. de bladeren eerst voor voldoen de energie zorgen om bloemen met alles erop en eraan te kun nen produceren. Bij voorjaars- bloeiers is dat vorig jaar al ge beurd en is voedsel opgeslagen in bolletjes,'knolletjes of - zoals bij de bosanemoon - in wortel stokken. Wanneer je eind januari of be gin februari per ongeluk zo'n wortelstok blootgraaft, dan zie je de witte bloemknoppen al helemaal gereed liggen. In maart komen ze boven de grond, met een knik in de bloemstengel waardoor de bloemknoppen nog naar bene den hangen. Maar al gauw ont vouwen de beschermende blaadjes zich. Het bloemsten- geltje is dan zo'n centimeter of tien lang. Als de zon schijnt, gaat het anemoontje helemaal open en laat het zijn witte bloemblaadjes en zijn helderge le meeldraden zien aan ieder insekt dat voorbij komt. Dat zijn er in het vroege voorjaar nog niet zo veel en daarom kan de anemoon heel lang blijven bloeien, drie tot vier weken zelfs. Behalve als het donker is, of bewolkt. Want dan houdt de anemoon zijn bloempjes pot dicht. Dan komen er toch geen insekten voorbij. In de weken dat het bosane- moontje bloeit, wordt de bloem twee keer zo groot. En datzelfde gebeurt met het stengeltje, dat dus zo'n twintig centimeter lang wordt. Als de anemoon eindelijk is uitgebloeid, komen die extra lange stengels, met aan het eind een vruchtje, op de grond te lig gen. Het volgend jaar kun je dat goed zien. Dan staat er om de plant een kringetje nieuwe bos- anemoontjes. En zo kruipt die mooie voorjaarsbloeier jaar na jaar mijn hele tuin door. TON INT VELD Een orka valt jonge zeeleeuwen aan op het strand van Patagonië. FOTO DAVID A TTENBOROUCH PRODUC TIONS LONDON

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 26