'Vervuiling Zandput aanpakken' Gevecht tegen 'deskundigenmaffia' Rotzooi belandt in 'oase van rust' Regio Leiden Ophalen chemisch afval chaos in Zoeterwoude Kinderen vieren boomfeest DONDERDAG 26 MAART 1992 21 Dieven bekennen inbraak Voorschoten voorschoten Twee mannen uit Leiden hebben gisteren be kend dat zij dinsdagavond hebben ingebroken in een woning aan de Palestrinalaan in Voorschoten. Die avond namen zij een schilderij en een klok mee. Een van hen (29) was via een boven raam aan de achterzijde van het huis binnengekomen, zijn maatje (30) wachtte op hem in een auto. Bewoners van de Cho- pinlaan hadden de auto opgemerkt, omdat de bestuurder con stant rondjes reed in de buurt. Bij een onderzoek trof de politie de 30-jarige Leidenaar aan met de buit in de auto. Hij zei dat hij zijn maatje thuis had afgezet. Die was echter niet thuis. De vol gende morgen kwam de 29-jarige dader zichzelf aangeven op het politiebureau. Letsel na aanrijding met auto voorschoten Bij een aanrijding tussen een bromfietsster en een auto heeft een 16-jarig meisje uit Voorschoten zwaar hoofd letsel. waarschijnlijk een schedelbasisstructuur, opgelopen. Het meisje reed over de parallelweg van de Wijngaardenlaan richting het centrum van Voorschoten. De tegemoetkomende 38-jarige automobilist uit Voorschoten wilde rechtsaf de Prins Bemhard- laan inslaan en zag het meisje over het hoofd. De bromfiets is totaal vernield, de auto heeft lichte schade. De Voorschotense is naar het AZL overgebracht. Meisje gewond bij botsing wassenaar Bij een aanrijding tussen twee bromfietsers op de Deylerweg in Wassenaar heeft een 17-jarige jongen uit Wasse naar een hoofdwond opgelopen. De jongen reed met zijn brom mer 'voor de lol' recht op een andere bromfietser af en week op het laatste moment naar rechts uit. Hierdoor reed de waaghals frontaal op een 16-jarig meisje uit Valkenburg, dat schuin achter haar voorganger reed. Zij liep nog onbekend letsel op. Beiden zijn voor onderzoek naar het Diaconessenziekenhuis overge bracht. Automobilist met de schrik vrij wassenaar Bij een spectaculaire botsing gistermiddag op de Rijksstraatweg in Wassenaar is een 50-jarige automobilist uit Den Haag met de schrik Vrijgekomen. Zijn auto werd geraakt door een 53-jarige vrachtwagenchauffeur uit Rotterdam toen hij iets te snel uitweek naar de rechterbaan. Na wat gedraai beland de de auto tegen een verkeerspaal aan de andere kant van de weg. De auto liep schade op. Leiderdorps bedrijf maakt kans op grote Iraanse order leiderdorp liesbeth buitink Het Leiderdorpse bedrijf Gase- quip maakt kans op een grote order uit de Iraanse hoofdstad Teheran. Teheran wil alle taxi's en bussen van het openbaar vervoer op autogas laten rijden om de ernstige luchtvervuiling tegen te gaan. De order zou voor Gasequip een jaar werk betekenen. Onder leiding van de loco burgemeester van Teheran be zocht een Iraanse delegatie van daag het bedrijf aan de Touw- baan, dat is gespecialiseerd in LPG-stations. Teheran telt 13 miljoen inwo ners op een oppervlakte die bij na 123 keer kleiner is dan Ne derland. De stad is bovendien ingesloten door hoge bergen. In de zomer is de smog boven de stad ondraaglijk, vinden de stadsbestuurders. Het centrum is nu alleen nog met een specia le vergunning per auto bereik baar en de uitgebreide invoe ring van autogas moet de lucht vervuiling nog verder indam men. Deskundige vreest voor verspreiding De verspreiding van de vervuiling in de Leiderdorpse voormalige stortplaats de Kleine Zandput, bij de Doesha ven, moet worden tegengehouden voor het de grondwa- terlaag bereikt. Dat concludeert R. Klein, specialist op het gebied van bodemverontreiniging van het Centrum voor Milieukunde van de Rijksuniversiteit Leiden. „De metingen wijzen uit dat de verontreiniging zich snel ver spreidt in verticale richting. Binnen enkele jaren is de on dergrens van de stort bereikt. De verontreiniging komt dan terecht in het midden van een bodemlaag waardoor het grondwater zich beweegt", al dus Klein. Hij bestudeerde het rapport dat het Utrechtse on derzoeksbureau IGF in op dracht van de provincie maakte. Uit het rapport blijkt dat de Kleine Zandput ernstig is ver vuild met het kankerverwekken de benzeen en polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's). De provincie wil nog dit jaar een saneringsonderzoek laten uitvoeren, waaruit moet blijken of de vervuiling zo ern stig is dat de grond snel moet worden schoongemaakt. Volgens Klein moet met maatregelen niet worden ge wacht tot het saneringsonder zoek is afgerond. „Dat de pro vincie nog dit jaar met het on derzoek wil beginnen, klinkt prettig. Maar als dat te lang gaat duren loop je toch nog de kans op verspreiding. Ie moet er zo snel mogelijk voor zorgen dat het grondwater niet bereikt wordt. Op grond van de historie van de lokatie ligt het boven dien in de lijn der verwachting dat ook andere dan de gemeten verontreinigingen in de stort plaats aanwezig zijn, die zich uiteindelijk kunnen verspreiden naar de omgeving." Er is een lichte verontreini ging in de richting van het Doeskwartier gemeten, consta teert Klein. „De globale richting waarin het grondwater zich ver spreidt is niet in de richting van de woonwijken. Toch is ook bij een meetpunt aan de west-kant van de stortplaats een verhoog de concentratie chloride gevon den. Dat kan zich langzaam ver der verspreiden via het grond water. Uit de metingen blijkt dat er stoffen bijzitten die door de drinkwaterleidingen heen kunnen dringen. Hoewel de lei dingen niet zo vreselijk diep lig gen, kun je een dergelijke ver spreiding toch maar beter voor komen." Het saneringsonderzoek moet zich ook richten op de vervui ling van het slib in de sloot en het kanaal naast de Kleine Zandput, waar eveneens PAK's en zware metalen zijn aange troffen, vindt Klein. Volgens de gemeente is er ab soluut geen gevaar voor de in de sloot en het kanaal sportende zeeverkenners van de plaatselij ke scoutinggroep en de kanoërs. Klein vindt echter dat de ge meente dat niet zo stellig kan beweren. „Als ze zeggen dat de PAK's zich aan het slib hechten klopt dat wel, maar slib komt gemakkelijk los. AJLs je met een motorbootje door zo n sloot vaart, zie je al het omhoog ko men. En als je dan een slok wa ter binnen krijgt." Sinds de aanleg van de Valkeweg in Voorschoten, dwars door de achtertuin v allerlei ongemakken. Huize Bijdorp klaagt over overlast voorschoten joost bouwmeester Kinderen die kattekwaad uitha len, rondslingerende rommel uit de nieuwbouwwijk Starren- burg, slechter uitzicht en tun neltjes die een obstakel vormen voor oudere nonnen in rolstoe len. De bewoners van Huize Bijdorp in Voorschoten zijn de problemen beu. Sinds de aanleg van de Valkeweg, dwars door de achtertuin van het klooster, hebben zij alleen maar last. "Jongeren komen sindsdien op ons terrein en halen kat tekwaad uit", zegt H. Schugard. economisch adviseur van Huize Bijdorp. Het bestuur van het klooster treft binnenkort maat regelen om kinderen van het terrein te houden. Of er prikkel draad wordt geplaatst, wil de woordvoerder niet zeggen. De gemeente heeft in elk geval toe stemming gegeven voor een e omheining. Vorig jaar werd een autoweg dwars over het terrein Bijdorp aangelegd, waardoor de tuin in tweeën werd gedeeld. De nieu we weg was nodig als verbin ding tussen de bestaande wijk Bijdorp en de nieuwe wijk Star- renburg, waar voor het jaar 2000 in totaal zo n 900 wonin gen moeten verrijzen. Schugard: „We hebben drie procedures bij de Raad van Sta te gevoerd tegen de aanleg van de weg. Uiteindelijk verloren we, omdat het belang van de weg groter werd geacht dan dat van het klooster." Het klooster kon niet anders dan zich bij het besluit neerleg gen. Wel stelden de bewoners van Bijdorp als eis dat er onder de weg tunneltjes moesten ko men om veilig het andere deel van de tuin te kunnen bereiken. Die eis is zonder problemen in gewilligd. Maar die viaductjes brachten ook problemen met zich mee. Ter hoogte van de tunneltjes zijn leuningen geplaatst waar de jeugd overheen klimt. 'Struiken konden hen niet van het terrein houden", gaat Schugard verder, "die zijn simpelweg platgetrapt. Dan ga je zoeken naar andere voorzieningen." De tunnels worden niet alleen gebruikt voor de jeugd om er samen te scholen - stiekem een sigaretje roken of een fikkie ste ken - ze vormen ook voor de zusters een obstakels. Bejaar den in een rolstoel kunnen de hellingen maar moeilijk nemen. Het pad loopt flink schuin naar beneden en aan de andere kant even schuin weer omhoog. "Bo vendien lekt het tunneltje nogal, waardoor het er altijd nat is. Dat is vervelend wanneer je een wandeling wilt maken aldus zuster Lamberta, een van de be woonsters. Daarnaast beperkt de weg het uitzicht vanaf het klooster. Schugard: „Het is gewoon geen fraai gezicht. Vroeger konden we over onze uitgestrekte tuin naar de Vliet kijken, maar die weg doorsnijdt dat uitzicht." En dan is er nog de bouw van de nieuwe wijk Siarrenburg. De rotzooi die door de bouw ont staat, belandt vaak in de 'oase van rust', zoals Schugard zijn 'voormalige' achtertuin noemt. In de sloot om de tuin, aan de kant van Starrenburg. liggen blikjes, plastic en papier. Door de werkzaamheden is de dwars weg vaak bezet met bouwver keer. Het klooster vreest dat de drukte toeneemt naarmate het aantal bewoners van de wijk stijgt. En meer bewoners bete kenen ook meer jOQgBMÓ die graag terreinen betreden met net bordje 'verboden toegang'. Het ophalen van klein chemisch afval (kca) zoals batterijen, verf- resten en afgewerkte olie. is dinsdag in Zoeterwoude nogal chaotisch verlopen. Wethouder A. Ringersma bevestigde dit gis teravond in het gemeentehuis tijdens een evaluatiebijeen komst over het gescheiden op halen van huisvuil. Veel inwoners hadden de ro de plastic kca-bakjes gewoon aan de straatkant gezet, terwijl dit streng verboden is. Het ge vaar dat die bakjes worden ge opend en dat kinderen met ge vaarlijke stoffen gaan spelen is te groot. De ophalers van het kca-afval kondigden hun komst aan met een melodietje. Voor sommige mensen was dit een bron van ir ritatie, anderen vonden het wel grappig. Afgesproken was dat de ophalers bij elk huis zouden aanbellen, dit gebeurde echter niet, zodat ook dit verwarring wekte. Ook bij bejaarden en gehan dicapten zou het bakje worden opgehaald en weer worden te rugbezorgd. Ook dit is niet ge beurd. Een van de gevolgen was dat er de hele dag veel doosjes met chemisch afval langs de weg bleven staan en een ander gevolg was dat velen bleven zit ten met hun afval. De ophalers wilden dat iedereen het bakje zelf kwam aanbieden. Ondanks alle moeilijkheden zijn er toch nog duizenden ki lo's klein chemisch afval opge haald. De wethouder en zijn ambtelijke team beraden zich over een betere voorlichting aan de burgers en betere afspraken met afvalophalers. Over het gescheiden ophalen van het huisvuil is volgens een enquête 84 procent van de Zoe- terwoudenaren tevreden. Wel vindt ongeveer de helft van de dorpelingen de bakken te groot. Er zijn zelfs mensen die hele maal geen bakken nodig heb ben, omdat zij te weinig afval hebben. Deze mensen kunnen hun bakken inleveren bij de ge meente en hun kleine hoeveel heden afval afgeven bij de ge meen tewerf. De gemeente zal op verzoek kleinere grijze bakken aanschaf fen. Deze hebben dezelfde af metingen als de groene. Nog kleiner kan niet, vanwege de ophaaltechniek van de vuilnis auto's. Ook werd gisteravond een vraag gesteld over aansprake lijkheid: wie is aansprakelijk voor de schade die door de slor dig teruggezette bakken kan worden aangericht als ze bij storm tegen auto's of fietsers aanwaaien. Volgens Ringersma is dat de gemeente, op de op haaldag. In de wijk Bloemenweide komt voorlopig nog geen glas bak. Voor de ondernemer moet zo n bak ook economisch aan trekkelijk zijn. Dat is volgens de directeur gemeentewerken het geval als deze wijk voor de helft is volgebouwd. De losse verza- melcontainers in Vogelweide die veel ergenis opwekken, wor den vervangen door containers die in een stenen ombouw kun nen worden geplaatst. Nog niet duidelijk is wanneer dit gebeurt, in verband met een leverantie termijn. Op enkele plaatsen wordt de verzamelplaats van de contai ners nog eens bekeken, beloof de de wethouder. In een enkel geval is het nu voor de bewo ners moeilijk hun huis te berei ken, als er zo'n 15 containers, twee rijen dik, voor hun woning staan. Tenslotte deelde hij mee dat de gemeente aan één bedrijf toestemming heeft verleend om de afvalcontainers tegen beta ling te reinigen. Dit schoonma ken gebeurt milieuvriendelijk in de auto van het bedrijf. Er komt Meibij geen vul op iM te recht en ook de afvalresten wor den in de auto opgeslagen. Weer 35 mille voor TGV-actie Zoeterwoude Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude willen 35.000 gulden beu hfrtreii stellen om de activiteiten te kunnen betalen voor de campagne tegen de komst van de TGV. De gemeente raad moet dat bedrag van avond beschikbaar slHkn In oktober werd ook al 35.000 gulden beu hikbuar gesteld, maar dat bedrag is inmiddels al met bijna 3000 gulden overschreden. Het geld wordt voorname lijk uitgegeven aan externe advieskosten en salariskos ten voor het secretaricpcrso- neel vu de gemeente Bo vendien betaalt Zoeterwoude mee aan de regionale coördi nator u krijgt de piteteMa Actiegroep TGV een subsidie. Test bepaalt toekomst van dove Ruben Klerks 10) Een door de Raad voor de Kinderbe scherming opgelegde test moet bepalen of de Leiderdorpse dove jongen Ruben Klerks (10) naar een doveninstituut moet of onderwijs op een gewone basisschool kan krijgen. Wanneer de testuitslag voor een doveninstituut pleit en Rubens ou ders dat weigeren, lopen zij het risico uit de ouderlijke macht te worden ontzet. Ruben gaat al twee jaar niet naar school omdat de basisscholen in Leiderdorp hem niet toelaten en zijn ouders hem niet naar een instituut willen sturen. Ruben heeft al eens op een doveninsti tuut gezeten. Als 3-jarige jongen ging hij naar Effatha in Voorburg, maar volgens zijn ouders kreeg hij daar geen goed on derwijs. Ook de scnool voor slecht-ho renden De Voorde in Rijswijk hood geen soelaas. De schoolleiding verwijderde Ruben na enige tijd, omdat hij beter ge schikt zou zijn voor een doveninstituut. De Leidse school voor slecht-horenden De Weerklank wilde Ruben eerst testen. Rubens vader, M. Klerks, weigerde dat: „Ruben heeft heel veel testen ondergaan en die zijn allemaal door hKHpabdg mensen afgenomen. De resultaten zijn verschillend en de gebruikte methodie ken wijken af. We staan er op dat de test van de Kinderbescherming, die hij nu moet ondergaan, wordt gebruikt als meetlat, zodat je over een jaar kunt zien wat zijn vooruitgang is." Klerks zet niet alleen zijn vraagtekens bij de kwaliteit van de tests, hij twijfelt ook aan de doveninstituten. de slechtho renden-scholen, de gemeente, de Raad voor de Kinderbescherming en aan de rijksoverheid. Onlangs was hij in de gele genheid staatssecretaris J. Wallage van onderwijs over zijn zoon te spreken. Klerks: „Wallage zei dat de doveninstitu ten in Nederland heel goed zijn, maar die man weet niet waarover hij het heeft." Klerks zette zijn zinnen op het norma le basisonderwijs. De protestants chris telijke basisschool De Regenboog nam Ruben aan. „Die school was in het begin heel enthousiast, maar het bestuur en de ouders waren bang dat andere kinderen tekort zouden komen. Ruben moest daarom van die school af." Toen me vrouw Klerks Ruben hem desondanks gewoon naar school bracht, werd .1. jon- gen door de politie verwijderd. Wethouder Huigen (onderwijs) be sloot daarop dat Ruben ook niet naar het openbaar onderwijs m LÉMÓp mocht. „Zij vindt dat een dove naar een doveninstituut moet en een blind kind naar een blindeninstituut." „De ervaringen waren van dien aard, dat de jongen niet meer te plaatsen was", zegt Huigen echter. „In een gewo ne groep op een basisschool werkte de aanwezigheid van Ruben zodanig ver storend, dat die niet langer kon worden gecontinueerd. Wij zijn er van overtuigd dat Ruben beter op zijn plaats zou zijn in een speciaal instituut Ruben krijgt sindsdien U-s van zijn moeder en een psychologe. „Wij geven hem geen adequaat onderwijs", erkent Klerks „Maar ik denk niet dat Ruben veel achterloopt." Maffia Enkele scholen elders in de regio hebben zich inmiddels wel bereid verklaard om Ruben na de zomer op te nemen. „Hij moet uiteindelijk toch een functie krij gen in de maatschappij", verklaart lOerks. hij naar een gewone school in de buurt gaat. kan hij 's middags bui ten spelen en vriendjes maken. Het is juist zo prettig dat hij leert van andere Idnderen. en andere kinderen leren ook van hem." Wanneer de test van de Raad voor de Kinderbescherming echter uitwijst dat Ruben thuishoort op een instituut, rest Klerks weinig keuze. „Ruben wil zelf ook niet naar een doveninstituut, want hij is niet helemaal doof. Hij wil graag nor maal omgaan met mensen. Maar we zit ten met die deskundigen maffia. gehouden. In Voorschoten waren 55 kinderen uit groep 7 van basis» plant van twaalf essen en acht trompetbomen. Milieu-wethouder J. van de Poel hield op de achtergrond oogje in het zeil. Kinderen in Zoeterwoude en Leiden plantten geen bomen maar vierden het feest op i andere manier. In Leiden bezochten 450 leerlingen van 17 zeventien basisscholen de Leidse Hout In het park was een route uitgezet en leerlingen kregen uitleg over het onderhoud van bomen. De Zoeter- woudse kinderen bezochten onder meer de Hortus in Leiden. •foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21