Ontslagen bij Erica Tweede Kamer gereserveerd 'Hij moet eer aan zichzelf houden' nuur Groei afvalberg geremd Regio Provincie: rapport bevat geen nieuws Woningraad wil woonkosten bejaardenzorg in AWBZ DONDERDAG 26 MAART 1992 WILLEM SPIERDIJK (CHEf> PAUL VAN DER KOOU Groen Links-kamerlid W. Wil lems vindt als enige Kamerlid nu al dat Paats moet vertrekken als burgemeester. Hij acht het 'onjuist informeren' van de ge meenteraad een doodzonde in de politiek: „Vooral omdat je als politicus zo afhankelijk bent van informatie van oestuur- ders." Willems verwacht dan ook dat de gemeenteraad het vertrouwen in de burgemeester opzegt. Paats en minister Dales van Binnenlandse Zaken kun nen zo'n signaal naast zich neerleggen, maar in dat geval is Willems van harte bereid de mi nister om het ontslag van Paats te vragen. WD-Kameriid A.J. te Veld huis gaat wat minder ver: „In Haagse omstandigheden is on juist informeren een halszaak. Maar in dit geval hebben we er als Kamerleden nog niks over te zeggen en voel ik er weinig voor om als een inquisiteur op te tre den voordat achtereenvolgens de burgemeester, de gemeente raad, de Commissaris der Ko ningin en de minister van bin nenlandse zaken gesproken hebben." Verschillend wordt gerea geerd op het pleidooi van de commissie-Engwirda om ge meentelijke en provinciale en quêtecommissies meer be voegdheden te geven. PvdA, D66 en Groen Links zijn het met Engwirda eens dat moet kunnen worden opgetreden te gen getuigen die niet komen opdagen. Ook het onder ede kunnen horen van personen achten zij een goede zaak. CDA en WD zijn minder overtuigd van de noodzaak om in ge en provinciewet der- Esselink dat heeft laten zien dat ze, 'ondanks de beperking een goed, gedegen en zorgvul dig rapport kan maken'. Hij dicht het een belangrijke functie toe: „Het gemeentebestuur is nu compleet aan zet. Er is nu geen enkel alibi meer om de zaak niet eigenhandig op te los- De Tweede Kamer wacht op verdere ontwikkelingen in Alp hen en het uitkomen van de on derzoeken van de rijksrecher che en de provinciale onder zoekscommissie Blokland. Dan pas is volgens Kamerleden in een uitgebreide vergadering de les van de Coupépolder en de verstrengeling van belangen te trekken. De commissie-Engwirda bij de presentatie van het rapport in het Alphense gemeentehuis. FOTO Ben de Bruyn Alphense oppositie gepikeerd over verklaring burgemeester ALPHEN AAN DEN RUN DEN HAAG MEINPERT VAN DER KAAI) Geen nieuwe feiten. Dat is de reactie van de Zuidhollandse milieugedeputeerde Van der Vlist op het rapport van de commissie-Engwirda. Hij on derschrijft de kritiek dat de pro vincie een 'dubbelhartige' rol hebben gespeeld. Maar hij vindt bovendien dat de feiten tegen de achtergrond van de tijd moet worden geplaatst. Volgens Van der Vlist heeft Zuid-Holland al in 1987 inge zien dat de handelswijze van de provincie ten aanzien van het milieu te wensen over heeft ge laten. Het handhaven van milieuvoorzieningen en contro le van stortplaatsen werd door de politiek niet belangrijk ge vonden. Het wettelijk instru mentarium en de personele be zetting van het controle-appa raat van de provincie waren on voldoende, erkent Van der Vlist. Sindsdien zijn er maatregelen genomen om herhaling te voor komen. Ook leden van provinciale staten kijken niet op van de re sultaten van de commissie-Eng wirda. Milieuspecialist van de PvdA-fractie, Koos Roest, zegt dat er geen nieuwe misstanden naar boven zijn gekomen, die nieuwe maatregelen eisen. „Dat neemt niet weg dat de rol van de provincie zoals die nu weer wordt geschilderd, de betrouw baarheid van de overheid ten goede komt." Volgens D66-woordvoerder Ruud Stam is het rapport in.alle opzichten heel helder. „We wis ten dat er veel fout is gegaan bij de provincie, maar dat staat nu zwart op wit". Stam is ook lid van de commissie-Blokland die het milieubeleid van de provin cie Zuid-Holland onderzoekt. „We nemen het rapport volledig mee, dat zal niet onder tafel te recht komen." Burgemeester Paats had de eer aan zichzelf moeten houden en na het verschijnen van het eind rapport van de commissie-Eng wirda vrijwillig moeten opstap- (SP) en J. Bosman (Groen Links) gistermiddag in koor. Hij is me deschuldig aan de gifstort in de Coupépolder, oordeelden zij op basis van het rapport. Maar burgemeester Paats stapt niet op. „Het rapport maakt mij geen enkel verwijt dat ik geweten heb van illegale dumpingen van chemisch afval, zoals vorig jaar veelvuldig werd beweerd." De oppositie reageerde te leurgesteld en boos op de ver klaring van de burgemeester. „Ik had gehoopt dat hij uit zich zelf zou terugtreden", zei Frank Dales. „Dat doet hij niet en nu ligt de bal weer bij de gemeen teraad." Bosman sprak met iro nie in zijn stem van 'een schit terend mooi verhaal'. Maar de Groen Linkser vond het 'onlo gisch' dat de burgemeester niet opstapt. „Dat doet geen recht aan het rapport." Raadslid Ton Viezee (RPF) toonde zich onaangenaam ver rast door de toespraak van Paats. „Het rapport is nog geen kwartier uit en de burgemeester actie ondernam. Hij deed ten heeft zijn conclusie al getrok- minste iets." Barbertje moet hangen. Hij heeft het recht zich te verdedi gen. Wethouder Van Leeuwen (CDA/milieu, red.) heeft ten tij de van de gifstort niet gerea geerd op signalen. Ik vind het ïartstikke goed dat Paats wel gadering waarin het eindrap port van de commissie-Engwir da wordt besproken. „Ik wacht met vertrouwen het raadsdebat op 6 april af', besloot hij zijn verklaring. COMMENTAAF Paats: bevlekt blazoen De schuld aan de afstort in de Coupépolder is een collectieve schuld. Dat blijkt ae voornaamste conclusie in het rapport van de commissie-Engwirda, De onderste Steen. Hogere en lagere overheden, de dienst openbare werken, de gemeenteraad van Alphen. de vuiltransporteurs: allemaal hebben zij het op hun geweten dat in een recreatiegebied in Alphen aan den Rijn ver moedelijk een van de grootste gifbelten van Nederland ligt. Het oordeel van de commissie over de gedragingen van indivi duen en afzonderlijke instanties is niet zo duidelijk. Burgemees ter Paats verstrekte onvolledige informatie aan de raad, maar hi was 'vaak goedwillend'. De gemeenteraad was 'kritiekloos', maar die werd niet voldoende ingelicht. De provincie handelde 'dubbelhartig', maar die wist niet waar zij met chemisch afval naartoe moest. In feite velt de commissie-Engwirda alleen over oud-wethouder D. van Leeuwen een keihard oordeel. Burgemeester Paats maakte in zijn verklaring gebruik van dat element van het rapport De onderste Steen: de collectieve schuld. Als de zaak zo complex is, en er niet één of twee verant woordelijken voor het ontstaan van de gifbelt zijn aan te wijzen, dan is het ook niet rechtvaardig dat het één man zijn baan zou kosten. En dus zei Paats: „Het figt niet in mijn voornemen om mijn functie neer te leggen." De burgemeester redeneert daarmee nogal gemakzuchtig. Zijn positie is een andere dan een raadslid, een willekeurige burger, toezichthouder of instantie. Ingevolge de gemeentewet is hij hoofd van het gemeentebestuur. Ook al kan hij niet alles bestie ren, meer dan wie ook staat hij in een gemeente symbool voor nauwgezetheid en integriteit. En die zijn aangetast, daar kan geen twijfel over bestaan. Paats heeft zich, in tegenstelling tot wethouder Van Leeuwen, nadrukkelijk met de Coupépolder bemoeid, maar wist aan de misstanden geen eind te maken. Hij koos een 'opvallend afwe rende opstelling' toen PvdA-raadslid Metaal kritische vragen stelde. Hij bleef; terwijl uit politierapporten het tegendeel bleek, uitdragen dat het toezicht op de belt naar behoren functioneer de. Uit het rapport komt naar voren dat de burgemeester ten minste mede schuldig was aan het in stand houden van de my the dat in de Coupépolder niets gebeurde wat het daglicht niet kon verdragen. Die mythe was er de oorzaak van dat de gifbelt jarenlang ongestoord kon groeien. En dat Alphen aan den Rijn is opgezadeld met een chemische tijdbom, aie ten koste van tientallen miljoenen guldens hooguit 'beheerst' kan worden. Wie dat wordt aangewreven, kan met goed fatsoen niet aanblij ven. Niet omdat hij de enige schuldige in het schandaal is, maai omdat hij in zijn positie van hoofd van het gemeentebestuur een te bevlekt blazoen heeft. ken. Terwijl het debat in de ge meenteraad nog moet komen. Dan neem je toch de raad niet serieus?" En SP'er Hannes vond de verdediging van Paats 'een zwaktebod'. De vertegenwoordigers van de collegepartijen CDA, PvdA en WD begrepen heel goed dat de burgemeester zich wenste te verdedigen. „Hij is de afgelopen Als Paats moet opstappen, zei Van Beek, dan moesten ook raadsleden maar consequenties trekken uit het rapport. „Kriti- sche raadsleden hadden ten minste in 1985 al kunnen weten dat er iets loos was in de Cou pépolder. Die hadden kunnen zeggen: hé, er ligt helemaal geen kleilaag onder de vuilstort Drlijk aangevallen of: hé, hoe komen al die zware zei PvdA'er K. te Bos. En ook WD'er Maring vond het uiterst logisch dat de burgemeester zijn eigen interpretatie gaf aan de onderzoeksresultaten. CDA'er J. van Beek nam zijn ALNO. Wereldklasse in klassiek en modem. partijgenoot Paats het meest nadrukkelijk in bescherming te gen aanvallen van de oppositie. „Ik vind het terecht dat hij nu een verklaring heeft afgelegd. Je hoorde de laatste tijd steeds: metalen daar? Dat is niet ge beurd." Te Bos sloot zich daar bij aan. „Veel zaken rond de Coupépolder zijn wel in de ge meenteraad aan de orde steld. Rapporten hebben ter zage gelegen. Maar niemand heeft gereageerd. Niemand Klassiek, in witte hoogglanslak en stijlvol 0 heeft gezegd: we houden ons profileerde kassettedeuren. Keukens voor niet aan onze eigen regels." mensen die hoge eisen stellen aan gebruiks- De burgemeester maakt zich gemak en materiaal. Maar ook in moderne Problemen Leidse projectontwikkelaar Bij het Leidse projectontwikkelingsbedrijf Erica verdwijnen onge veer 20 arbeidsplaatsen. Het bedrijf zou in grote financiële moei lijkheden verkeren. De Zweedse aandeelhouder UM Gruppen heeft zich teruggetrokken en zegt miljoenen te hebben verloren. Direc teur Swaak van Erica werkt aan een plan om het bedrijf te redden. Volgens betrouwbare bronnen wordt dat zeer moeilijk. Swaak be vestigt dat er met crediteuren wordt onderhandeld over uitstel van betaling. i I De toekomst van het bedrijf komt echter volgens Swaak niet in gevaar. Hij zegt dat Erica nog altijd een eigen vermogen heeft van 15 miljoen. Dat werd echter door ingewijden sterk betwij feld. Volgens hen schat Swaak Erica-directeur Swaak verwacht dat zijn bedrijf de financiële pro blemen te boven komt. AKHt&FOTO de waarde van de projecten van Erica te hoog in. De Leidse projectontwikke laar is al enkele maanden on derwerp van speculaties. Begin dit jaar onderhandelde de Zweedse maatschappij, die voor 50 procent mede-eigenaar is van Erica, over een overname van het aandelenpakket van di recteur Swaak. Die zou zich uit het bedrijf terugtrekken. Erica zou zich vervolgens gaan toe leggen op bouwactiviteiten, ter wijl Swaak als projectontwikke laar verder zou gaan. De Zweedse directeur van de in Helsingör gevestigde UM Gruppen, B. Nigren, zegt dat er van overname echter geen spra ke kon zijn. „De financiële situ atie van Erica was vele malen slechter dan wij vermoedden." Nigren verwacht helemaal niets van het door hem geïnvesteerde geld terug te zien. Het gaat om ettelijke miljoenen. Swaak zegt de verliezen van zijn voormalige Zweedse part ner niet te kunnen bepalen. „Het is overigens bekend dat veel Zweedse investeerders ver lies hebben geleden in Neder land. Ze hebben de afgelopen 4 G0LI)EN WI.H' um; GKOI'lilSï) door ZIJNE KM'iaU'MU MR S.C.I. M v:\Ts ;.j\ AMBASSADE IK VAN ZWKM.N or ii 'mei l!P LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. LISSE: Mieloo Bouwmaterialen Gasstraat 17 tel. 02521-19119. Winnaar van Nobelprijs in Leiden Het Centrum voor Biomolecu- laire Spectroscopie (Biospec) wordt vrijdag 3 april geop met een symposium. Hierb ook aanwezig Nobelprijswin- r prof. H. Michel, directeur het Max Planck Instituut ysica in Frankfurt. Biospec is opgericht om spectroscopisch onderzoek in verschillende faculteiten van de Leidse faculteit te bundelen. Ruim honderd onderzoekers kunnen gebruik maken van de spectroscopische apparatuur. Zo wordt op deze manier bij voorbeeld onderzocht wat ae invloed is van verzuring van wa ter op verschillende soorten vis. Het symposium wordt gehou den in het Centrale Faciliteiten gebouw, Cleveringaplaats 1. Mi chel spreekt om 11.15 uur. In 1991 was de relatie tussen Erica e Tuliphotel. q; AJs UM Gruppen verlies geleden, dan had het be drijf die betreffendeprojecten niet moeten aankopen." De di recteur van Erica geeft toe dat hij juist degene was die de Zwe den adviseerde. „Maar de markt is de laatste jaren flink terugge lopen." Ingewijden stellen echter dat UM Gruppen niet met andere Zweedse investeerders is te ver gelijken. Het Zweedse bouw concern verwierf zich in 1990 een belang in Erica om door middel van projectontwikkeling de Nederlandse markt te leren kennen. De creatieve manier waarop directeur Swaak de za ken aanpakte, sprak de Zweden aan. Wel baarde het de Zweden zorgen dat er zoveel schuldei sers waren. UM Gruppen ver schafte het geld om de schulden te saneren en stelde daarnaast een financieel-directeur aan naast Swaak. De hoop was dat met be staande en nieuwe projecten er een gezond bedrijf zou ont staan. Dat het uiteindelijk mis is gegaan, komt onder meer om dat de waarde van een aantal objecten is gedaald en daarbij eigen vermogen van het bedrijf is verdwenen. Bovendien werd een aantal projecten uitgesteld of kon niet volgens plan worden uitgevoerd, waardoor er verlie zen ontstonden. Het verlies in Leiden is op nieuw een fikse tegenslag voor de Zweedse bouwmaatschappij. Het bedrijf raakte eind vorig jaar in de problemen toen de Zweedse overheid strengere ei sen ging stellen aan financiers van projecten. UM Gruppen, dat in 1991 nog 600 mensen in dienst had, ging failliet. Uitein delijk werden de activiteiten met 200 werknemers voortge- V - - 11 Swaak is intussen driik bezig met de verdere reorganisatie van zijn bedrijf. Zelf noemt hij het 'de tering naar de nering zetten'. Onderdeel daarvan is het opdoeken van Aannemings maatschappij Erica. Voor de 13 werknemers van het bedrijf wordt naar een andere werkge ver gezocht. De verwachting is dat verreweg de meesten van hen weer aan de slag komen. Ook op het kantoor van Erica aan het Schuttersveld moeten mensen verdwijnen. Voor zeven werknemers is ontslag aange vraagd. Verder zegt de directeur van Erica de accenten van de werk zaamheden te verschuiven. Hij wil zich meer richten op het ge ven van nieuwe bestemmingen aan bestaande gebouwen zoals het voormalige Elisabeth-zie- kenhuis aan de Leidse Hooi gracht. SCHIEDAM/LEIDEN Aan de jarenlange groei van het afvalaanbod bij Zuidhollandse verbrandingsinstallaties is in 1991 onverwacht een einde gekomen. De oor zaak van de afname moet worden gezocht in de overheidsacties om het ontstaan van afval te voorkomen en afval te hergebruiken. In veel ste den wordt het groente-, fruit- en tuinafval ge scheiden opgehaald. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1991 van het Provinciaal Afvalverwijderingsbedrijf (PROAV). Ondanks de daling van het aanbod, bleef het overschot waarmee de provincie al jaren kampt gelijk. Dat heeft te maken met een verminderde capaciteit om afval te verwerken. Volgens het jaarverslag is zo'n 350.000 ton huishoudelijk afval naar andere provincies ge gaan. Dit elders laten verwerken, op zeven plaatsen in Nederland, is naar verhouding duur en kostte in totaal ruim 54 miljoen gulden. Dit leidde tot een kostenstijging van 30 procent voor de gemeenten, met name in de Leidse re gio, die dit afval aanboden. De PROAV verwacht dat 1992 het laatste pro bleemjaar is voor het afvalstoffenvraagstuk. Er zijn contracten voor het scheiden van jaarlijks 250.000 ton afval dat in Zuid-HoUand kan wor den verwerkt. Met name de afvalberging Derde Merwedehaven in Dordrecht gaat daarbij een belangrijke rol spelen. Toch moet ook in 1992 nog ruim 270.000 ton afval in andere provincies worden verwerkt. De Nationale Woningraad (NWR) is voor opname van de woonkosten in bejaardenoorden in de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Hiermee gaat zij tegen het advies van de Zieken fondsraad in. De Ziekenfondsraad vindt dat woonkosten die samenhangen met het verblijf in een bejaardenoord niet in de AWBZ thuishoren. De Nationale Woningraad, het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting en het Overlegorgaan Landelijke Corporaties voor Bejaardenhuisvesting keerden zich gezamenlijk tegen het advies van de Ziekenfondsraad in een brief aan minister d'Ancona van WVC. Dit zei algemeen directeur van de NWR, drs. B. Kempen, vandaag tijdens de officiële opening van het plan Landzicht in Lisse. Het plan voorziet in de behoefte van zorgwoningen. Het kwam tot stand in samenwerking met de stichtingen Eiken horst en Berkhout en de Woningbouwvereniging Volksbelang. Deze drie gaan samen een experiment begin nen om 24 uur per dag bereikbare en ambulante zorgverlening te garanderen. De corporaties hou den zich hierbij strikt bij hun huisvestingstaak en laten de zorgverlenini instellingen. Volgens ben dit soort liseerde m de NWR heb- de toekomst.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20