Leidsch Dagblad Paats weigert op te stappen Den Haag onthutst over besluit Indonesië Fusie politiekorpsen levert tekort van 95 miljoen op Keukenhof open Stakers in Alphen geweerd Verlies Daf neemt toe KOOKA DONDERDAG 26 MAART 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39811 LOSSE NUMMERS 1.50 'Mislukking' 3 Burgemeester Van Thijn: 'Ondanks slechte opkomst referendum reke ning houden met wens van kiezers' Hevige strijd 5 Turkije heeft gisteren vliegtuigen en tanks in gezet tegen opstandige Kurden in Noord-lrak en het zuidoosten van Turkije. Ontslagen O O Twiitig mensen op O straat bij het in fi nanciële moeilijkheden verkerende Leidse bedrijf Erica. Kunstwedstrijd o Stedelijk Museum Z JDe Lakenhal schrijft, in samenwerking met deze ikrant, een teken-, schilder- jen dichtwedstrijd uit. Wereldreis Oranje iq Het Nederlands 27 Olympisch voetbal- leftal moet zich tegen Australië verzekeren van een olympisch ticket. lisse Het voorjaar is definitief begonnen. Vanmorgen is de nationale bloementuin Keu kenhof weer geopend. De eerste bussen voer den om kwart over acht al bezoekers aan. Die troffen een in volle bloei staand park aan. Krokussen, narcissen en tulpen zorgden voor kleur in het eeuwenoude park waarvan de bo men nog niet zijn uitgelopen. Bezoekers kon den vandaag ook terecht op de amaryllis- freesia-hyacintenparade en de vanmiddag ge opende orchideeënparade. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER Ernstige verwijten in eindrapport Alpheuse gifaffaire Burgemeester Paats (CDA) van Alphen aan den Rijn stapt niet op naar aanleiding van het rapport van de commis- sie-Engwirda. „Het zou niet eerlijk zijn een of twee per sonen de gehele schuld van het ontstane probleem in de Coupépolder aan te wrijven", zei hij in een verklaring na de presentatie van het rapport. alphen a v den run aad rietveld „We hoeven niet mee te doen aan de inmiddels hier en daar waarneembare behoefte een Barbertje te zien hangen. Ik ben van mening dat geen argumen ten zijn aangedragen op grond het vertrouwen in de burgemeester zou kunnen worden dus Paats. Het rapport van de commis- sie-Engwirda is in de eerste plaats een verwijt aan colleges van B en W van Alphen die ille gale praktijken op de vuilstort in de Coupépolder hebben laten passeren. CDA'er D. van Leeu wen, van 1974 tot 1986 wethou der milieu, volgde kritiekloos de adviezen van de dienst openba re werken. Burgemeester Paats was vaak goedwillend, maar ook naïef. De gemeenteraad was kritiekloos. Ex-D66-kamerlid Engwirda zei gistermiddag bij de presen tatie van het rapport van de on derzoekscommissie uit de Alp- hense gemeenteraad dat zijn oordeel is gekomen. Dat wordt overigens betwijfeld. Naar ver luidt zou het CDA-lid uit de commissie, J. van Beek, ervoor hebben gezorgd dat het hande len van Paats door de commis sie milder werd beoordeeld dan de andere leden wensten. Eng wirda wilde dat niet bevestigen. Ook ging hij niet in op wagen over mogelijke gevolgen van het rapport. „Dit is ons eindprodukt en daar dienen wij het bij te la ten. De gemeenteraad moet maar de consequenties trek ken." De Tweede-Kamerfracties van PvdA. D86, WD m CDA stellen zich op hetzelfde stand punt. CDA'er Esselink geeft de burgervader wel een duidelijke hint: „Hij moet zichzelf nu af vragen hoe het verder moet; heb ik, Paats, nog wel voldoen de gezag om alles wat er mis ge gaan is weg te werken?" Pagina 20: oppositie gepikeerd over verklaring burgemeester. Winkeldief krijgt spijt lisse Gestolen goed gedijt niet, moet een 23-jarige inwoner van Lisse hebben gedacht toen hij besloot een zojuist gestolen trui terug te brengen. Uit een herenmodezaak in het centrum van Lisse werd de trui gisteren gestolen. De dader kon niet worden achterhaald. Even later verscheen hij echter uit eigen beweging in de winkel, bood zijn excuses aan en leverde het gestolen kle dingstuk weer in. Met een waarschuwing maar zonder proces verbaal werd hij naar huis gestuurd. Priemgetal van 227.832 cijfers new york» Het tot dusver bekende langste en grootste priemge tal bestaat uit 227.832 cijfers. Dit heeft een groep Amerikaanse wiskundigen gisteren bekendgemaakt. Een priemgetal kan al leen door 1 en zichzelf worden gedeeld. Dat geldt ook voor het ontdekte getal dat begint met de cijfers 174 135 906 820 087 097 325 en vervolgens nog 227.811 cijfers telt. Om het getal hele maal af te drukken zijn 32 vellen computerpapier nodig. Chinese vrouwen gek op westerse burgers peking Meer dan 2.000 Chinese vrouwen reageerden op zijn huwelijksadvertentie; tientallen togen direct naar zijn hotelka mer. Zijn geheim? Hij beweerde in het bezit te zijn van een Amerikaans paspoort. Dit.bericht dat dinsdag in Het Bevrij dingsdagblad Shanghai te lezen viei, bevestigt wat velen in Chi na al lang dachten: niemand is zo romantisch als iemand met een westers paspoort. Dit keer luidden de trouwklokken echter niet. De man uit def huwelijksadvertentie, een etnische Chinees uit de VS met de naam Liu Naicheng, liet weten slechts uit te zijn op charmant damesgezelschap tijdens zijn verblijf in Shang hai. Vrouw verjaagt demonen met brand wollinghuizen Voor de tweede maal in amper acht maanden heeft een 31-jarige vrouw haar woning in brand gestoken „om de demonen te verjagen". Gisteren vatte haar boerderij in Wol linghuizen (bij Vlagtwedde) vlam, nadat zij daartoe van 'hogere machten' opdracht had gekregen. Van het pand bleef weinig over. De schade bedraagt ruim 100.000 gulden, omdat de vrouw ook nog eens haar auto in brand stak. Ze is intüssen overge bracht naar psychiatrisch ziekenhuis Dennenoord in Zuidlaren. Ultimatum voor werkgevers metaal utrecht* De Industriebond FNV heeft de werkgevers in de me taalnijverheid (280.000 werknemers) een ultimatum gesteld. De vakbond zal oproepen tot acties, als de werkgeversorganisatie FWM niet vóór donderdagavond 8 april tegemoet komt aan zijn cao-eisen. De onderhandelingen over de cao-metaalnijverheid liepen op 19 maart vast. Voornaamste geschilpunt was de door de werkgevers gewenste invoering van „arbeidsvoorwaardelijke prikkels" om het ziekteverzuim terug te dringen. Indonesië stelt niet langer prijs op Ne derlandse ontwikkelingshulp. Volgens Indonesië gebruikt Nederland de gelden te vaak als middel om zich te kunnen be moeien met interne aangelegenheden, zoals de mensenrechten. Het is nog nooit eerder gebeurd dat een ontwikke lingsland Nederlandse hulpgelden wei gerde. Na afloop van spoedberaad met pre mier Lubbers en minister Pronk van ont- wikkelingssamenwerlfing z Van den Broek (buitenlandse zaken) dat de regering teleurgesteld is over het be sluit, maar erin zal berusten. De be windsman verwerpt het verwijt dat Ne derland ontwikkelingshulp gebruikt om mee te dreigen. Verder is Van den Broek verbaasd over de scherpe toon die de Indonesische regering aanslaat. In de Tweede Kamer is onthutst gerea geerd op het Indonesische besluit. „Een klap in het gezicht", noemt het PvdA'er Van Traa het. CDA'er De Hoop Scheffer moest „even iets wegslikken". Toch vin den CDA en PvdA dat Nederland de ge sprekken met Indonesië zo snel mogelijk moet hervatten. Indonesië wil dat de hulp binnen een maand stopt. Verder verwacht het land dat Nederland haar ontwikkelingswer kers snel uit Indonesië terugroept. Indo nesië vraagt ons land ook om na 25 jaar het voorzitterschap van de IGGI, het sa menwerkingsverband van de 14 donor landen van Indonesië, op te geven, Jakarta beschuldigt Nederland al ge ruime tijd van bemoeizucht. De irritatie bereikte een nieuw hoogtepunt, toen Nederland kritisch reageerde op het Vijf jaar cel voor schieten in Leids café leiden rov klopper Een 35-jarige Leidenaar moet vijf jaar zitten vanwege een schietpartij in een Leids café. De Haagse rechtbank achtte de man vanochtend schuldig aan poging tot moord. Hij beschoot Vorig jaar op Sinterklaasavond de eigenaar van café Het Cen trum aan de Nieuwe Beesten- markt. Hij raakte hierbij ook de vrouw van de kroegbaas die zich voor haar man wierp. De officier eiste twee weken geleden zes jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord. De man is al ettelijke malen veroordeeld wegens geweldple gingen, bedreigingen en mis handelingen. Hij is zwaar ver slaafd aan onder meer cocaïne en alcohol en wil zich hieraan in de gevangenis laten behande len. Hij heeft ook aangekondigd Leiden na zijn vrijlating te veria- alphen aan den run De 300 sta- houd van de automatische prijs- kende werknemers van vier cho- compensatie. De stakers wilden coladeverwerkende bedrijven uit bij het Alphense chocoladever- Rotterdam kwamen gisteren voor werkende bedrijf Baronie/De niks naar Alphen. De actie in de- Heer hun collega's opwekken ze bedrijfstak gaat om het be- ook het werk neer te leggen. De directie sloot echter de poorten en gaf geen toestemming om pamfletten uit te delen. De actie voerders probeerden ze dus maar door kieren naar binnen te du wen. FOTOANP PAULS TOLK eindhoven anp De vorming van regionale politiekorpsen kan het rijk een flinke financiële tegenvaller opleveren. De gemeentepolitie blijkt namelijk duurder te zijn dan de rijkspolitie. Bij de beoogde fusie van de korpsen kan hierdoor een begrotingsprobleem van ongeveer 95 miljoen gulden ontstaan. Dat blijkt uit een onderzoek door de Commis sie Beschrijving Budgetten Politie, onder leiding van oud-president Peschar van de Algemene Re kenkamer. De uitgaven per politieambtenaar bedragen bij de rijkspolitie 83.000 gulden en bij de gemeente- ilitie 92.000 gulden. Bij de gemeentepolitie wer- ilgend jaar als de reorganisatie gestalte krijgt 26.570 politiemensen. Bij de rijkspolitie on geveer 10.750 ambtenaren. De schar heeft verder vastgesteld dat de uitgaven voor de politie oplopen van 3,6 miljard gulden in 1989 tot ongeveer 4,1 miljard in 1994. Bijna drie kwart van die uitgaven ziin personeelskosten. Verder is de commissie gebleken dat de (militai re) Koninklijke Marechaussee ongeveer 50 pro cent van de capaciteit besteedt aan politietaken buiten de krijgsmacht. In geld uitgedrukt betekent het dat Defensie 140 miljoen gulden meebetaalt aan de politie zorg. Ook de douane (die or.der het ministerie van financiën valt) steekt tijd in politietaken (grensbewaking), in geld uitgedrukt zeker 12 mil joen gulden. Dan zijn er nog twintig bijzondere opsporingsdiensten met een gezamenlijk uitga venniveau van 290 miljoen gulden. Vrachtwagenfabrikant Daf heeft vorig jaar een verlies geleden van 394,5 miljoen gulden. In 1990 leed Daf al 228 miljoen verlies Ook voor de eerste helft van dit jaar is verliest te ver wachten. maar in de tweede helft van het (aai VOWaclll ét directie dat grotendeels te com penseren. De Daf-top zei dat gisteren bij de presentatiè van de jaarcijfers. De oorzaken van het verlies waren dezelfde als vorig jaar De afzet van zware vrachtwagens in Groot-Brittannië verminderde met 54 procent tot 32.000 exemplaren. In Groot-Bnttan nië verlaagde Daf bovendien de winstmarge om toch wagens te kunnen verkopen. Ook elders in T(f- HET WOORD IS AAN I Er zijn mensen die men overtuigt met verheven gebaren, maar die men wantrouwend maakt met ar gumenten. Nietzsche VANDAAG bloedbad in Dili op Oost-Timor, in no vember vorig jaar. Pronk schortte daarna het overleg met Indonesië over de beste ding van de ontwikkelingshulp op. Druk overleg kon de irritatie niet wegnemen. De wrijving bleef ook nadat Pronk het overleg wilde hervatten. Nederland geeft voor 180 miljoen gul den directe steun aan Indonesië. Daar naast is er ongeveer 150 miljoen voor projecten van particuliere organisaties. Volgens Van den Broek kunnen de diplo matieke en politieke contacten met Indonesië wel op peil blijven. nnenland Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info Tv-programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 11 VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 13 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Koud Half tot zwaar bewolkt en vooral de nacht en ochtend nog een enkele bui Minimumtemperatuur omstreeks 3 graden Middagtem- peratuur ongeveer 7 graden Mati ge wind uit noordelijke nchbngen, kracht 3 44 Vadermoord op Trekvaartplein: 18 maanden cel leiden rov klopper Twee broers (32 en 34 jaar) uit Leiden en Maastricht die vorig jaar juni hun vader doodschop ten op het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein zijn in hoger beroep veroordeeld tot 2 jaar celstraf, waarvan 6 maan den voorwaardelijk. Gezien de aftrek van voorarrest en het feit dat ze na uitzitten van tweeder de deel van hun straf vrijkomen, zijn ze eind juni weer thuis. Het Haagse hof achtte zware mishandeling met de dood tot gevolg bewezen. De rechtbank veroordeelde de twee eerder tot 4 jaar wegens doodslag. De ver moorde vader had incest ge pleegd met een dochter van de Maastrichtenaar. De twee hou den vol dat ze nooit de bedoe ling hadden hun vader te ver moorden. Ze hebben zich ver dedigd omdat de kans bestond dat de vader hen zou beschie ten. De man bezat vuurwapens. Haarlemse arts Karsten bedreigd haarlem ronald bartlema De Haarlemse huisart - Michel Karsten is gisteravond u lefo- nisch bedreigd. Een anonieme beller zei dat er vanmorgen in zijn praktijk een bom zou af gaan, maar dat gebeurde niet De arts wil voorlopig niets meer zeggen. Hij en zijn twee assis tentes houden zich schuil. Kar sten kwam deze weck in het nieuws door te onthullen dat hi| aan diverse leden van de schaatskernploeg doping had verstrekt. De schaatsers ontken nen dat. De Haarlemse politie houdt Kartens praktijk extra in de gaten. kvoonpl Europa was de markt voor trucks zwak. waardoor de totale produktic van trucks vermin derde met 12 procent en die van bestelwagens mei 9,4 pro cent. Door een sanering had Daf een negatief saldo van buiten gewone baten en lasten van 69 miljoen gulden. Vorig jaar zakte de werkgelegenheid met 2.000 banen. Ook de komende jaren krijgt Daf nog herstructure ringskosten te dragen. Tot 1994 verdwijnen 1.200 indirecte ar beidsplaatsen. Gedwongen ont slagen zijn niet uitgesloten. De kosten die ermee gepaard gaan worden ten laste van het boek jaar gebracht waarin de her structureringen plaatsvinden. Net als over 1990 wil Daf over 1991 geen dMdtlld UhbflU. i control* b*Jo»Q«ngl rNum »r bantu'giror*fc*n,na |o*r« bon m Iwdftcb Dagblad 1woordnumm«H 10050 2300 VB Lixdan Morgen ontvangt LI hij l Tv eigen Leidsch /Alpheus Dagblad een zonovergoten Vooi jaarss]iecial vol tips over wonen. mode. tuin en lal van andere zaken. Doe er Uw voordeel mee. Want slimme lezers w eten, dat wie zaait, ook rijkelijk zal oogsten. Veel leesplezier!

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1