Conflict Dobbegaarde opgelost Kritiek op bouwplannen buurthuis 't Spoortje Graag kennis overdragen' Leiden Zilveren Kruis breidt kantoorruimte fors uit DONDERDAG 26 MAART 1992 Gevaarlijke galerijen eindelijk aangepast De Woningbouwvereniging Leiden heeft gisteren beslo ten de gladde galerijen van het seniorencomplex De Dobbegaarde (Stevenshof) aan te passen. WBL-directeur J. Boggia heeft dit desgevraagd bevestigd. Het werk be gint waarschijnlijk als een periode aanbreekt met een paar dagen droog en zonnig weer. De bewoners worden deze week ingelicht. LEIDEN ROY KLOPPER een eerdere proef met het opruwen van de galerijen is nu gekozen voor het aanbrengen van een stroeve verflaag. De kosten worden gedeeld tussen de eigenaar van de flats (WBL) de gemeente. De waag hoe veel de WBL zelf moet betalen laat Boggia vooralsnog onbe antwoord. „Dat moet de ge meente maar vertellen". Wet houder Van Rij was evenwel niet bereikbaar v Met de toezegging van de op knapbeurt komt een einde aan een slepend conflict tussen de bejaarde bewoners en woning bouwvereniging. De eerste groep ergerde zich groen en geel aan het vloeroppervlak dat spekglad werd als er regen op kwam. Sommigen gingen zelfs onderuit en kwamen in het zie kenhuis terecht. De gemeente bemoeide zich de afgelopen maanden intensief met de zaak. Wethouder Van Rij koos ondubbelzinnig de kant van de bewoners en eiste aan passing van de galerijen. Levensgevaarlijk Dat gaat er dan nu van komen. Het schildersbedrijf Ladan, dat indertijd ook de bovenste galerij aanpakte, heeft opdracht gekre gen het werk uit te voeren. Eerst wordt het gladde beton ruw ge maakt, waarna twee verflagen (coatings) worden aangebracht. Daarin wordt zand gestrooid, waar weer een twee-compo- nentenlaag overheen komt. Het werk kost ongeveer een week per galerij. Er is wel droog en een beetje zonnig weer voor no dig. Om bewoners tijdens de werkzaamheden de gelegenheid te geven hun woning te berei ken wordt een loopplank ge legd. Verder is weinig overlast te verwachten. Alleen het schoon spuiten na het etsen van de gladde laag kan wat troep ge ven. „Maar dat proberen we door afplakken zo veel mogelijk te beperken", aldus een woord voerder. De voorzitter van de bewo nerscommissie, J. Bekkering, is blij met de oplossing. „Ik denk dat veel bewoners een zucht van verlichting zullen slaken als ze horen dat het is geregeld. Het was echt een levensgevaarlijke toestand." Bekkering vindt het positief dat gemeente en WBL elkaar hebben gevonden. „Hoe de kosten worden verdeeld inte resseert me eigenlijk niet. Het belangrijkste is dat er wat wordt gedaan en dan ook nog op een wijze die een verffaaiiing bete kent voor het gehele complex." De voorlopige plannen om buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade voor 260.000 gulden te verbouwen liggen onder vuur. De wijkgroep so ciale vernieuwing Noord meent dat eerst de doelstellingen van h<n buurthuis helder moeten zijn voordat een verbouwingsplan op tafel kan komen. Vorige maand werd een onderzoek gepresen teerd dat enkele ingrijpende wijzingen in 't Spoortje voorstelt. Zo zou de grote hal een hore- ca-achtige indruk maken en verkleind moeten worden. Het project Onderwijsvoorrangsgebied moet volgens het onderzoek uit 't Spoortje ver trekken. De noodzaak van de voorgestelde wijzigingen werd gisteren in een vergadering van de wijk groep bekritiseerd. 1. Vervoom hekelde het idee dat instellingen die van het buurthuis gebruik maken mogelijk eigen ruimtes krijgen. ..Dat is tegen dc gedachte van samenwerking. Als ieder zijn eigen hokje krijgt, gaat er weer een sleutel op en staat die ruimte vaak leeg." Ook werd gewezen op het ontbreken van een goed jeugd- en jongerenbeleid in de Leidse buurthuizen. Volgens buurthuiscoördinator R. Amoldi is dat ook landelijk een groot probleem. Mei binnenhalen van een dieoo in 't Spoortje, zoals het verbouwingsplan voorstelt, werd twij felachtig gevonden. De aanwezigen betwijfelden of jongeren wel zo graag in hun eigen buurt uit gaan. terwijl hun ouders in hetzelfde gebouw klaverjassen. Buurthuiscoördinator R. Amoldi noemde de verbouwingsplannen 'nog zeer voorlopig'. De inspraak op de plannen loopt tot eind april. Video nieuwe toekomst Smalfilmliga VRIJE TUD Radio Freewave Radio Leiden zoekt vrijwilligers. Met name voor de- politieke verslaggeving en voor programma's over emancipatie kan de zender hulp gebruiken. Bij voorkeur moet men op maandag-, dinsdag-, of woens dagmorgen beschikbaar zijn. Voor inlichtingen: 02523-76941. Vrouw en Werkwinkel De Vrouw en Werkwinkels in Gouda en Leiden zijn samenge voegd tot de Vrouw en Werkwinkel Rijnstreek. De hoofdvestiging is in Leiden, Ra penburg 4. Directeur van deze vestiging is mevrouw H. van Dijk. Inlichtingen over de win kel: tel.121630. Wandeltocht Buurthuis Groenoord verzorgt in het weekeinde van 28 en 29 maart wandeltochten. De af standen van de uitgezette rou tes bedragen 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. Het startpunt is het buurthuis aan de Pasteurstraat, dat om 8.00 uur opengaat. Voor de tocht van 40 kilometer kan tot 10.00 uur worden gestart, voor de tocht van 25 kilomter tot 12.00 uur en voor de overige afstanden tot 15.00 uur. Zuid-Amerika Indianen en de Indiaanse cul tuur staan zaterdag 28 maart centraal op de Zuid-Amerika avond in de Herensingelkerk. Er is een fototentoonstelling, een jongerenmis met een bijdrage van de Argentijnse nobelprijs- winnaar Perez Esquivel en een diavoorstelling. Vanaf 18.00 uur is de kerk open. Inlichtingen: Knooppunt jongerenpastoraat, tel. 120070. LEIDEN EMIEL FANGMANN Bij de oprichting in 1942 telde de club zestien leden en nu zijn dat er vijftien. Toph betekent dit niet dat er in het vijftigjarig be staan van de Leidse Smalfilm Liga geen ontwikkeling is ge weest. Integendeel, op het hoogtepunt van het smalfilm tijdperk waren er meer leden. Hoewel dat tijdperk ten einde loopt, voorziet de Liga een nieu- ~we toekomst. Maar dan moeten zich wel jongeren aanmelden. „Onze oude uitgangspunten zijn ook voor videofilmers ge schikt", zeggen voorzitter J. Ramb en oud-voorzitter E. Ti- Het opmerkelijkste dat Emile Timan in huis heeft, staat in een kamer op de eerste verdieping. Het is een zelfgebouwde dubbe le draaitafel, ongeveer net zo oud als de Liga. Als een scrat chende disk-jockey avant la let- tre legt de 74-jarige Timan er twee 78-toeren platen op. „Zo voorzie ik mijn 'stomme' zwart wit films zonder onderbrekin gen van geluid", vertelt de man die de eerste tien jaar voorzitter was en als enig lid van het eer ste uur is overgebleven. Het nog niet zo lang geleden gestichte Smalfilmmuseum in Blaricum wil het apparaat graag hebben. Tot op de dag van van daag gebruikt Timan het bij de vertoning van zijn korte rol prenten. Zelf filmt de man, die de Smalfilm Liga in het tweede oorlogsjaar samen met wijlen Herman Kleibrink oprichtte, niet meer. Hij legt zich nu toe op de fotografie. „Hoe ik begon nen ben? Ik was net twintig, leefde zuinig met een studietoe lage en kocht daarvan mijn eer ste camera", herinnert Timan zich. De Film Liga, die na de op richting al gauw haar activitei ten illegaal moest voorzetten, wilde haar leden laten delen in eikaars ervaringen en daarnaast de techniek van het filmen een stap vooruit brengen. Met één oog op professsionele filmers. Timan: „Uit de universiteitsbi bliotheek haalde ik boeken, waarin de techniek van bijvoor beeld Russische filmers zoals Eisenstein uit de doeken werd gedaan. Zo probeerde ik ook te filmen." Timan liet in 1940 be woners van het Elisabeth Gast huishof al spelen voor een film en legde later het verschijnsel liften 'dramatisch' vast op het celluloid. „Omdat ik dacht dat het een voorbijgaand verschijn sel zou zijn." Het filmmateriaal ging in die jaren met sprongen vooruit. „In het theater draaide men op 35 millimeter. Toen kwam de on brandbare 16 mm. Maar het was handzamer om die film in tweeën te splitsen zodat je eerst de rechter helft belichtte, de spoel omdraaide, en daarna de linker helft. Dat werd de dubbe le acht. Rond 1970 verscheen de super acht film." Beeldtaal Was in de jaren veertig en daar na het filmen maar voor een Drie plannen voor Gijzenij- terrein Bewoners van Zijloever kunnen tijdens een informatie-avond in april hun mening geven over drie plannen voor woningbouw op het inmiddels gesaneerde Gijzenij-terrein. De resultaten van deze 'opiniepeiling' worden doorgegeven aan de gemeente raad. die uiteindelijk een besluit neemt over de bouw van 18 wo ningen langs de Zijl. De gemeente heeft een plan gemaakt voor 18 eengezinswo ningen. Het wijkcomité heeft een alternatief voorstel gedaan waarin ook de bouw van appar tementen is opgenomen In middels hebben andere bewo ners nog een derde plan inge diend. Over de plannen wordt al enige tijd overleg gepleegd tus sen bewoners en ambtenaren. Oud-voorzitter E. Timan en voorzitter J. Ramb (rechts) van de Leidse Smalfilm Liga: disk-jockey avant la lettre. kleine groep weggelegd, tegen woordig is het videofilmen tot alle lagen van de bevolking doorgedrongen. Maar jongeren zijn niet voor de club te porren. Voorzitter Ramb: „Juist jonge videofilmers zouden zich moe ten aanmelden. Tegenwoordig is techniek van het opnemen geen punt meer. Alles kan ook makkelijk over. Maar de beeld taal, wat je met beelden kan zeggen en op welke manier, daar richten we ons op." De club, die tweemaal per maand in Noordwijk en Leiden bijeen komt, heet daarom nu Leidse Video en Smalfilm Liga. Men Kraat op de avonden zowel over et draaiboek als de montage en zowel over de muziek als de belichting. Ook worden club films gemaakt. Films van een kwartier tot een half uur. „Films moeten prettig zijn om te ma ken, maar vooral ook prettig om te zien", zo raakt Ramb de kern. Timan onderstreept wel dat de smalfilm zijn beste tijd heeft gehad. „Onderdelen van came ra's zijn niet te krijgen. Films worden onbetaalbaar. Kodak heeft bijvoorbeeld zijn repara tie-afdelinggesloten. De dubbe le acht film wordt dit jaar niet meer gemaakt. Bij ons in de club is er natuurlijk nog de ken nis. die we graag overdragen." Wel staat inmiddels vast dat de levensduur van video korter is dan van film. „Je ziet het bij de NOS, video wordt weer op film overgezet." Geluid lijkt het, ondanks wat krasjes, nog langer uit te hou den. Dus zet oud-voorzitter Ti man op zijn wonderbaarlijke apparaat nog eens twee 78-toc- ren platen op. Terwijl van de een het geluid wegsterft, klinkt uit de grote boxen een deksels slotakkoord op. alsof Colijn zo juist heeft gesproken. Timan sluit er vaak zijn voorstelling mee af. Het is mooi geweest, het is mooi geweest, het is wonder- B. Groeneweg. lid van het wijkcomité De Kooi en van de wijkgroep sociale vernieuwing zei gisteravond tijdens een ver gadering van dc wijkgroep dat de gemeente ten onrechte een tweede bewonersdclegatie tot de vergaderingen heeft toegela ten „Onzin", zegt ambtenaar E. Bunt. ..De vergaderingen zijn openbaar en het zou raar zijn als wij bewoners zouden weige ren. De wijkgroep heeft niet het alleenrecht om te spreken met de gemeente." Bunt is het ook niet eens met de kritiek van Groeneweg dat bewoners van de Soembastraat hun tuin niet met vijf meter kunnen-uitbrei den. wat wel toegezegd zou zijn. Volgens Bunt kunnen dc bewo ners vijf meter grond kopen en beginnen de onderhandelingen daarover binnenkort. De bomen aan het Plantsoen moeten waarschijnlijk naamloos verder door het leven. De buurt wil er graag bordjes bij waarop staat hoe bijzonder ze zijn. De gemeente vreest dat die uit de grond worden gerukt. Nou ja, als ze de bomen toch maar laten staan? Het plaatsen van naambordjes bij de bomen in het Plantsoen blijkt een BB I ingewikkelde kwestie. De projectgroep Hogewoerd heeft er nu al diverse keren over vergaderd maar het initiatief strandt op gebrek aan medewerking van de gemeente. De projectgroep van bewoners meent dat in het Plantsoen tal van bijzondere bomen staan. Het pronkstuk van het park is een 150 jaar oude plataan met een kroondiameter van 35 meter. Toch zonde dat daar Leidenaars voorbij lopen die denken dat het een eikje is uit pakweg 1950. Uit de grond Ooit hebben er bij de bomen bordjes gestaan om de wande laar attent te maken op de bij zondere waarde van de bomen, maar die zijn al lange tijd ver dwenen. De projectgroep biedt nu aan de bordjes, circa 20 stuks, zelf te bekostigen en naast de bomen in de grond te steken. Daar komt de gemeente nog eens goed weg. Aannemen dat aanbod, zou je zeggen. Maar nee hoor, de directie groen van de gemeente voelt er weinig voor. Ze vreest dat dc bordjes door vernielzuchtige voorbijgangers uit de grond worden getrokken. De ambte naren hebben nu het idee geop perd om bij de ingang van het Plantsoen een soort overzichts kaart van de bomen achter glas te maken. Daar zijn de initia tiefnemers weer matig gelukkig mee omdat zij zich niet kunnen voorstellen dat boombewonde raars terug naar de ingang lo pen om de achterhalen welke boom zij net hebben aan schouwd. Beide partijen zullen hier nog heel wat over af-bo men. Uit de grond (2) Over uit de grond trekken ge sproken. Een Leidenaar deed deze week een opmerkelijke vonds. De man is een verwoed visser. Niet zo eentje die stuk kies brood aan een haakje doet. Nee, deze Leidenaar vist met echte wormen. Of. zoals hij het zelf uitdrukt, wurmen. Nou kun je die dingen in veel viswinkels kant en klaar kopen, maar dan is de sport eraf. Dan kun je ook je snoek wel bij de visboer be stellen. Dus meneer spit zelf zijn wurmen op. Vorige week was hij weer aan het steken met zijn schop toen hij op iets hards stuitte. Het bleek een potje te zijn. Toen 'de aarde ervan af was geveegd ble ken er munten in te zitten. „Ik dacht nog, dat zijn zeker Arabi sche munten, het waren van die hele grote koperkleurige exem plaren". Thuis aangekomen be keek hij de munten nog eens, nu samen met zijn vrouw. „luh, misschien zijn die nog wel iets waard", merkte de ega op. Nou NOORD WUK Zilveren Kruis verzekeringen in Noordwijk wil het bestaande kantorencomplex fors uitbrei den. Bij de gemeente zijn plan nen ingediend voor dc bouw van circa tienduizend vierkante meter extra kantoorruimte, een verdubbeling van de huidige ca paciteit. B en W van Noordwijk staan positief tegenover de plannen, die uitgaan van nieuwbouw aan de west- en oostzijde van het bestaande hoofdgebouw. Extra vergadering reorganisatie LEIDEN» De gemeentelijke organisatie, die veel onrust veroorzaakt bij direc ties op het stadsbouwhuis en bij civiele werken, wordt besproken in een extra commissievergadering.. Drie commissies komen op 9 april bij elkaar om over het nieuwste voorstel van het collcgr van B en W te praten, voordat de gemeenteraad op 21 april een besluit neemt. Dit voorstel houdt in dat een nieuw onderhoudsbedrijf wordt op gericht dat wordt ondergebracht bij de dienst milieu. Dit onder noudsbedrijf gaat bestaan uit onder meer de afdelingen groen, be stratingen, rioleringen en waterwerken. De bedoeling is dat na dc reorganisatie beter wijkgericht wordt gewerkt Een aantal ambtena ren van deze afdelingen komt bij de dienst 'bouwen en wonen' te recht. De huidige directies zijn fel tegen splitsing van hun afdclin gen. Zij zien het liefst dat alle directies in het stadsbouwhuis met Mek WUÜMW een poM «lu nst g.i.m vormen AGENDA J. Gijsman (links) met twee medestanders voor een van de bijzondere, maar naamloze bomen in het Plantsoen. zijn de wonderen in Leiden al lang de wereld uit, dus er werd wat schamper gelachen. Maar omdat je nooit weet, heeft de beller de munten voorgelegd aan een deskundige van het Leidse Penningenkabinet. Vanaf het Rapenburg kon mijnheer meteen door om een nieuwe bootje te bestellen. Want wat blijkt? De 12 munten die hij vopd zijn zeker 400 jaar oud. De waarde van het het geheel, dat precies 149,2 gram weegt, wordt geschat op circa 14.000 gulden. Uit de grond (3) De man heeft de munten in be waring gegeven bij de Leidse politie. Voorlichter D. Grave- land van het korps bevestigt dit. „De munten liggen bij ons in de kluis". De voorlichter wil niet loslaten waar de munten zijn gevonden. „We hebben de vin der beloofd hierover geen uitla tingen te doen. De man wil eerst zelf op onderzoek uit. hij hoopt nog meer te vinden". Resteert natuurlijk de vraag waar de munten vandaan ko men. Volgens de politiewoord voerder staan dc dukaten niet als vermist opgegeven. „Mis schien is het een privéverzame- ling van iemand die er om de een of andere rederf geen be kendheid aan wilde geven". Roy Klopper *n Gert Vittw M 071-161418

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19