Leiden Regio Slaaghwijk op scherp Klachten CARA-patiënten nemen af na verhuizing Straatsurfen 'Te kleine' containers vervangen Rioolgemaal in Roomburg Noord vergeleken met een stad in Marokko Oud-Leiden bezorgd over monumentenzorg MAART 1992 Dobbegaarde A Q Va'PartiJen °P de I -J gladde galerijen van de Dobbegaarde behoren binnenkort tot het verle den. De bouwvereniging gaat de zaak aanpakken Paats De oppositiepartijen JL\J in de Alphense ge meenteraad vinden dat Paats de eer aan zichzelf zou moet houden L FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 071-161417 Onderzoek van GGD marjolein van rotterdam Piepen, hoesten, benauwdheid en astma nemen af als mensen met deze klachten in een droge woning gaan wónen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Leidse GGD over het verband tussen CARA (chronische aandoening van de luchtwegen) en het ver huizen van een vochtige naar een droge woning. In vochtige woningen zitten schimmels en huisstofmijten. Van deze diertjes is bekend dat ze bij de vijf tot tien procent van de bevolking een allergische re actie kunnen veroorzaken. Bij de mensen die aan het onder zoek meededen, namen de klachten na verhuizing naar een droge woning dan ook sterk af. Bovendien gebruikten zij min der medicijnen en hadden zij het beduidend beter naar hun zin. De resultaten van het onder zoek werden gisteren door de onderzoekster Margreet Smul ders overhandigd aan de wet houders De Vreeze (PvdA/Wel zijn) en Van Rij (PvdA/Volks huisvesting). Smulders heeft haar onderzoek in opdracht van de GGD Leiden gemaakt. Jan de Nooij, arts bij de GGD: „Het gebeurt nauwelijks dat er onderzoek wordt gedaan naar de effecten van maatregelen die wij treffen. Dat was in dit geval ook zo. Per jaar krijgen 93 men sen via de GGD op grond van CARA een medische indicatie voor een andere woning. Maar we hebben nooit geweten of zo'n verhuizing ook echt helpt." Oneerlijk Met het onderzoek is het nut duidelijk bewezen. Margreet Smulders: „Vooral bij kinderen was het effect enorm. Van de kinderen met CARA die in een droog huis gingen wonen, rea geerde 85 procent goed op de verhuizing, en 40 procent van hen had zelfs helemaal geen klachten meer." Dat de verbete ring bij de volwassenen iets minder sterk was, komt volgens de auteur van het rapport door dat er, behalve de woning, nog meer factoren een rol spelen bij het krijgen van klachten. Stress bijvoorbeeld, of roken. Dit laatste was voor wethou der Van Rij aanleiding zich af te vragen of mensen die zich zelf niet inzetten voor de verbete ring van hun gezondheid wel in aanmerking moeten komen voor een ander huis. Het lijkt hem oneerlijk als mensen een andere woning krijgen, terwijl ze stug door blijven roken. Maar onmiddellijk gaf hij toe dat het wel erg moeilijk te controleren is of iemand wel of niet is ge stopt met roken. „Je kunt moei lijk vragen of hij eens even in je neus blaast." Per jaar kloppen 600 mensen bij de GGD aan omdat ze, van wege een ziekte of een lichame lijke handicap, een andere wo ning willen. Er wordt wel eens aan getwijfeld of al die verzoe ken om een medische indicatie wel terecht zijn; of de GGD niet wórdt gebruikt om een nieuwe woning te krijgen, wanneer dat op de normale manier niet is gelukt. Volgens Jan de Nooij kunnen onderzoeken als dat van Margreet Smulders meehel pen dit misbruik te voorkomen. „Dat mag ook wel, want het te kort aan woningen dwingt tot goed nadenken wie nu echt ge baat is bij een verhuizing." leiden Geen geld voor dure windsurf-spullen? Met e liet zien bij de rotonde nabij de Kanaalweg. oud laken, een paar stokken en e Zandput De verspreiding van I gif in de Leider- dorpse Kleine Zandput moet worden gestopt voor het in het grondwater te rechtkomt Verhuurders: geen overzicht asbestprobleem leiden erna straatsma Woningbouwvereningen in Leiden voelen er niet veel voor om het 'asbestgehaltc' in hun panden te inventari seren. De gemeente wil dat graag om een beter inzicht te krijgen in de aanwezig heid van asbest in het totale woningbestand. Dan kan een schatting gemaakt wor den hoeveel geld er voor nodig is om de kankerver wekkende stoffen te verwij deren. „De woningbouwvereni gingen zijn huiverig om on ze vragenlijst in te vullen", zei wethouder H. de la Mar gisteravond tijdens de raadscommissie milieuza ken. Hij benadrukte dat het slechts een 'papieren kwes tie' betreft. Bouwverenigin gen zullen daarna niet ge sommeerd worden om alle asbestmaterialen onmid dellijk te verwijderen. De gemeente heeft overi gens geen bevoegdheid om het gebruik van asbest te verbieden. Alleen de pro- duktie van het kankerver wekkende materiaal is wet telijk verboden, de toepas sing niet. De la Mar „Voor een groot deel moeten we het hebben van de goodwill van mensen. We kunnen geen verstrekkende maatre gelen treffen." De gemeentelijke reinigings dienst wil andere wijkcontai- ners aanschaffen. De huidige modellen, die in verschil,ende woonbuurten staan opgesteld, zijn te hoog en hebben een te kleine opening aan de boven kant. Als gevolg daarvan wordt een groot deel van het huisvuil niet in, maar naèst de wijkcon- tainers geplaatst. Dat zei wet houder H. de la Mar gister avond tijdens de raadscommis sie milieuzaken. Hij schat dat de wijkcontai- ners in veel gevallen niet meer dan voor een vijfde worden ge vuld door buurtbewoners. Veel mensen hebben moeite het het inwerpen van volle huisvuil zak ken aan de bovenkant van de in beton 'gegoten' containers. „De opening is verkeerd. Na de der de zak, die vaak blijft hangen in de opening, denken mensen vaak dat de wijkcontainers vol zijn." De reinigingsdienst is daarom op zoek naar lagere modellen met een beter bereik bare opening. Bewoners tegen nieuwe garage Bewoners van de Hogewoerd en omgeving hebben de gemeente gevraagd stappen te onderne men tegen de vestiging van een garagebedrijf in het pand Le vendaal 93. In het pand was tot voor kort fïetsengroothandel De Graaf gevestigd. De buurt meent dat een nieuw garagebe drijf in de wijk in strijd is met het bestemmingsplan. Ambte naren van de gemeente zullen de garage binnenkort bezoeken om te kijken wat er precies ge beurt. Het bestemmingsplan schrijft opslag van goederen of garageboxen op deze plaats Lezing over Pieterskerk Historicus D. de Boer, verbon den aan de Leidse universiteit, houdt zondagmiddag 29 maart in de Pieterskerk een lezing over de rol van die kerk in het mid deleeuwse sociaal-culturele le ven in Leiden. De lezing begint om twee uur en de toegangs prijs bedraagt 2,50 gulden. Na afloop wordt er een gratis rond leiding in de kerk gegeven. leiden Het Industrieterrein Roomburg heeft sinds gisteren een eigen rioolgemaal bij de kruising van het Heinekenpad met het Roomburgerpad. De installatie, die 150 kubieke meter water per uur kan verwerken en zeven ton heeft gekost werd door wethouder Van Rij (ruimtelijke ordening) in werking gesteld. Het gemaal telt twee automatische pompen, die het opgevangen regenwater en water van de industrie naar de waterzuiveringsinstallatie aan de Voorschoterweg sturen. In de toekomst wordt ook het afvalwater van de woningen die nog gebouwd moeten worden via het gemaal afgevoerd. Er is ruimte voor een derde pomp. Tot gisteren werd het afvalwater met een noodgemaal afgevoerd. In Roomburg komen in het gebied achter het industrieterrein - Roomburg II - 700 nieuwbouwwoningen en een klein aantal bedrijven. De nieuwbouw kan volgens wethouder Van Rij (ruimtelijke ordening) vol gend jaar beginnen. De jachthaven wordt in de nieuwbouw ingebouwd. De toekomstige wijk wordt voor het zware verkeer ontsloten via de Van der Madeweg en de wijk Meerburg. Voor fietsers en voetgangers wordt een brug over het Rijn- en Schiekanaal gemaakt. foto jan holvast Verhuurders weigeren voor 'tribunaal' te verschijnen leiden roy klopper De crisis rond de bewonerscommissies in de Slaaghwijk betekent waarschijnlijk ook het einde van de wijkgroep sociale vernieuwing. De boze huurders willen die ook in de boycot betrekken. De kans van slagen is groot, omdat veel leden van bewonerscommissies ook lid zijn van de sociale vemieuwingsgroep. Daarmee zou al het overleg waarin bewoners betrokken zijn, plat liggen. voor. Ik wil altijd praten, maar niet op deze manier." Lepelaar ergert zich met na me aan de houding van G. Noordman, de ambtenaar van de Stichting Welzijn die de be langen van de bewoners behar tigt. „Zij heeft de klachten een tijdje terug op een zeer emotio nele en wantrouwende manier op ons bureau gelegd. We heb ben haar in een brief duidelijk gemaakt dat die houding ons niet erg beviel, dat we graag za kelijk wilden blijven. Dat viel blijkbaar verkeerd, zodat ze nog kwader is geworden. De bewo ners hebben zich door deze me vrouw laten meeslepen." De gemoederen bij de diverse partijen in het conflict zijn na de publiciteit van gisteren hoog opgelopen. Bewoners voelen zich bedrogen, woningbouw verenigingen ergeren zich aan de dreigende taal van de bewo ners en de Stichting Welzijn die de belangen van de huurders vertegenwoordigt. Vanavond staat een door de bewoners georganiseerde hoor zitting op het programma waar voor vertegenwoordigers van gemeente en woningbouwvere nigingen zijn uitgenodigd. Nu al staat vast dat in ieder geval de verhuurders afwezig zijn. WBL- directeur Boggia is verhinderd en Sleutels-directeur Lepelaar zegt 'er niet eens te willen zijn'. „Ik heb het gevoel dat ik voor een tribunaal moet verschijnen, m'n zegje mag doen en dan met de pet in de hand op de gang mag afwachten of mert alsnog met ons in zee wil. Daar pas ik Noordman wuift de kritiek van Lepelaar van de hand. „Ik heb alleen de boosheid van de bewoners overgebracht". Ze denkt dat de directeur doelt op haar bewering dat de woning bouwverenigingen niet de nor male omgangsvormen aan de dag legt. „Er zijn verwachtingen gewekt over de stadsverwar ming. Op basis daarvan is de bewoners gevraagd om toe stemming. Nu blijkt dat de ver wachtingen niet worden inge lost. De bewoners zien nu plot seling een ander plan, zonder daarover te zijn ingelicht. Zo ga je niet met mensen om, als dat argwanend of emotioneel wordt genoemd, dan moet dat maar." Hel confik l spitst zfc b toe ojp de verdeelstations voor de stadsverwarming. Volgens de huurders hebben de woning bouwverenigingen toegezegd dal a vin in plaats van ass vw deelstations komen. Op die ma nier vallen ze het grootste deel van het jaar in het groot-ver bruikerstarief van de EWR. Re cente plannen voorzien echter in zes stations. "EN, HEB JE LEKKER GESLAPEN opm ncouod, - waterbed I 'jawel! Direki heerlijk ontspan nen wegdromen en lekker fit weer wakker worden Lepelaar betreurt het voorne men van de bewonerscommis sies om het bijltje er bij neer gooien. „We praten al jaren over de Slaaghwijk. Nu worden miljoenen geïnvesteerd en kun nen eindelijk spijkers met kop pen worden geslagen. Dood zonde als ze afhaken." Cascade waterbedden slaapspeclallst! ten fra het slapen op water er ligt voor u klaar ran bi| de CASCADE. ALPHEN A/D RIJN, De Koffer, Hoofdstraat 131-111 KATWIJK AAN ZF.F., Baalbergen, Ambachtswcg 19 Haasnoot. Pnncestraat 40 LEIDEN, Vd Klugt, Haarlemmerstraat 2S6 LEIDERDORP, Wooncentrum Stoutenbeek, Meubelplein 1 toonstelling wordt het leven in een Marokkaanse stad belicht naast de geschiedenis van De Kooi. Ook wordt er een aantal avonden gehouden waarop on der meer vertelkunst, muziek, politiek en informatie centraal zullen staan. De kosten van het project zijn begroot op 8300 gulden. Op initiatief van bibliotheek bij 't Spoortje (Bembardkade) en enige wijkbewoners wordt in mei het project 'Kleurrijk Lei- den-Noord' gehouden. Dit pro ject wil Marokkaanse en oor spronkelijk Nederlandse bewo ners van Leiden-Noord dichter bij elkaar brengen. In een ten- door de op handen zijnde reor ganisatie niet wordt opgevolgd. Tijdens de jaarvergadering van het 90-jarige Oud-Leiden in de Lakenhal kreeg het voorstel om de gemeente op deze dwa ling te wijzen luid applaus. Voorzitter Obbema van Oud- Leiden zal deze zaak bij de ge meente aankaarten. leiden loman leefmans De historische vereniging Oud- Leiden is bezorgd over de toe komst van het monumentenbe- heer bij de gemeente Leiden. Aanleiding vormt het bericht dat het scheidende hoofd van de gemeentelijke afdeling mo numentenzorg, G. de Klerk, De op één na beate manier om kennia te maken met Al iele keukena. Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar Als u het komt ophalen, is de beste manrer natuurlijk om u door ons. als ervaren keuken adviseurs. een persoonlijk advies te laten geven Miele-Keuken Centrum "leiden" Korev airstrut 11 tel 071 149859 msm Mifte Keuken-Centrum Ruud Pbil<«en Denneweg/hoek Hocwttrut 2 tel 070 3646154

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17