'Het geloof in mezelf ben ik nooit kwijtgeraakt' m Rtv show 'Mijn liedje is zö mooi, dat ik waarschijnlijk tiende word' DONDERDAG 26 MAART 1992 14 STARDOM A David Bowie heeft voor zijn aanstaande bruid een landhuis in Ierland ge kocht voor zo'n zes mil joen gulden. Het optrekje met onder meer barok ke kantelen, torentjes en een brede marmeren trap wordt omgeven door 256 hectare bouwland en bos en ligt in een afgele gen pittoresk Keltisch dorp op 72 kilometer ten zuidwesten van Dublin. De inmiddels 46-jarige Bo wie trouwt in juni met het 36-jarige Somalische mo del Iman. Volgens zijn pu bliciteitsagent houdt Bowie van de gemoedelijke sfeer in Ierland en vindt hij de mensen vriendelijk. Ook heeft hij Dublin uitgekozen om daar met zijn band Tin Machine te repeteren. Bo wie bezit al huizen in Los Angeles en Zwitserland en op het Caribische eiland Mustique. A Zanger/acteur Johan Heesters mag dan hoogbe jaard zijn met z'n 88 jaar, hij gedraagt zich nog steeds als een jeune pre mier. Heesters, omstre- ma den vanwege zijn deut- schfreundliche houding ten tijde van de Tweede Wereldoorlog en al jaren woonachtig in Duitsland, trad vorige week in Sternberg in stilte in het huwelijk met de 41- jarige Simone Rethel De witte broodsweken schijnen in roze- geur en maneschijn te verlopen. De actrice zegt absoluut niets van het grote leeftijdsverschil te merken. En Heesters voelt zich weer „heel, heel jong." „Het le ven lijkt opnieuw te beginnen." A Gitarist Slash van Guns 'n Ro ses heeft in Beverly Hills een huisje gekocht voor 3,5 miljoen gulden. Veel kan het niet zijn voor die prijs want George Mi chael kocht in die buurt een op trekje voor ruim het dubbele van dat bedrag. Illona Staller, alias Cicdolina, is twee maanden zwanger. De 40-jarige Italiaan se pornoster en voormalig politica wil maar liefst vijf kinderen, foto archief ge pornoster is twee maanden zwanger en heeft het weer goed gemaakt met haar echtgenoot, de Amerikaanse kunstenaar Jeff Koons. Voor wat de zwanger schap betreft gaat zij ervan uit dat het de eerste van vijf kinde ren zal worden. A De vrouw als lustobject. Voor Sonja Barend is dat uit den boze. Met mannelijke strippers heeft Barend blijkbaar geen moeite. De presentatrice keek haar ogen uit bij een optreden van de man nelijke stripgroep 'The London Knights'. Toen één van de goed gebouwde heren uit de kleren ging, gedroeg Sonja zich als een overjarige tiener. A Zanger Hans de Booy is vrijge sproken door de rechtbank in Antwerpen. Hij was beschuldigd van 'weerspannigheid en smaad' bij een arrestatie. Volgens de po litie had de Nederlandse zanger i hebben. Als huwelijkscadeau bekend van het lied Annabel A Geen dure cadeaus. Geen en veloppen met geld. Daar moeten Ed van Thijn en zijn aanstaande echtgenote Odette Taminiau niets vragen zij aan hun vrienden en relaties (en dat zijn er nogal wat) rieten tuinmeubels. Eenvoudiger kan het niet. A De Italiaanse llona Staller, be ter bekend onder haar artiesten naam Cicciolina, heeft besloten de porno en politiek de rug toe te keren. Haar voorkeur gaat nu uit naar een gezinsleven. De 40-jari- vorig jaar midden in de nacht na een verjaardagsfeest staan plassen op straat. Toen de politie hem daarover aansprak zou hij zich arrogant hebben gedragen. In de kraag gepakt kwam hij te vallen en brak zijn'sleutelbeen. Volgens de advocaat van De Booy zou de zanger allerminst dronken zijn geweest en ook niet hebben geplast. Starten met supervoordeel? Voor dc beginnende PC-gebruiker heeft Philips een perfect startpakket met aantrekkelijke korting. Want wie vóór 30 april een startpakket koopt, krijgt maximaal f 650.- korting! Het startpakket bestaat uit eeri CD-ROM voorbereide PC (PCD 214 of PCD 314). een monochrome monitor. (7 BM749) en eeh 24-naalds matrixprinter (NMS1453). plus een uitgebreid softwarepakket Nu maximaal f 650,- korting op een Philips startpakket, compleet met PCD, monitor en printer. Startpakket met PCD 214: nu f 500.- voordeel, aktieprijs f 2.999,-*. Startpakket met PCD 314: nu f 650.- voordeel, aktieprys f 3.499.-*. Wilt u een perfecte start maken? En meteen profiteren van supervoordeel? Dan moet u nü even de dichtstbijzijnde Philips Dealer bezoeken. Onze afdeling Consumentenbe langen (040-783977) weet precies waar u die kunt vinden. •«ei. BTW. Liever n Philips. PHILIPS S3 Ongewild werken Cramer en Cramer elkaar tegen. Al thans, geregeld valt de schaduw van zijn verleden over de Ben Cramer van nu. Niet dat de zan ger z'n neus ophaalt voor wat hij eens met overgave zong, maar toch is hij nooit helemaal los gekomen van het repertoire dat hem destijds zoveel roem opleverde. N PUTTEN De herinnering aan de Clown blijft, nog dagelijks wordt hij door die megahit achtervolgd. Een mooi nummer, daar niet van, de man die op 1 april een kwart eeuw platenartiest is zingt 'm nog altijd. Maar Ben Cramer heeft meer noten op z'n zang. De cd 'Alles wordt anders' bij voorbeeld. Onlangs onderschei den met de Edison, maar helaas geen kassucces. Niet dat hij een boycot vermoedt, maar toch is er die radiostilte. „Hoeveel stukken zijn er sinds september, toen de cd uit kwam, nu eigenlijk gedraaid? Muzikaal is het een van de bes te produkten die ik heb ge maakt. Ik heb sterk het idee dat de heren discjockeys zeggen: laat maar, dat genre van die Cramer kennen we wel." Juiste spoor Nu is er dan die Edison, een on derscheiding die hem het ge voel geeft dat hij met zijn mate riaalkeuze op het juiste spoor zit. Hij zegt veel van zichzelf te hebben geïnvesteerd in 'Alles wordt anders'. Van de twaalf stukken is de helft sterk auto biografisch getint, daarnaast stak Cramer geld in de produk- tie van de cd. Nu het publiek en die discjockeys nog, want Cra mer is de eerste om toe te geven dat de verkoop tot dusver niet overhoudt. Hooguit 10.000 exemplaren, dan heb je het wel gehad. „Het is niet dat je zegt jeminee Die Edison maakt heel veel goed. Ik hoop dat een en ander zich vertaalt in meer aandacht." Te vaak naar zijn zin hoort hij discjockeys zeggen: Cramer is terug van weggeweest. Maar dat is hem te gemakkelijk. „Dikwijls is het zo dat je harder aan het werk bent als je minder naar buiten treedt. Zoeken naar nieuw materiaal, achter de schermen werken aan een plaat. Daarmee kun je het heel erg druk hebben. Het idee dat het voor mij afgelopen was heb ik nooit gehad. Wel het gevoel van: ik wil dat materiaal van vroeger niet meer zingen, ik ga op zoek naar iets heel anders." Tijdens zijn lange carrière deed Cramer mee aan vele songfestivals. In 1973 zat hij samen met Liesbeth List en Rita Reys in de ploeg die werd afgevaardigd naar het Knokke-festival. archieffoto Twee jubilea ineen. Platenmaatschappij Dureco bestaat op 1 mei 40 jaar: Ben Cramer herdenkt op 1 april het feit dat hij een kwart eeuw platenartiest is. De platenmaatschappij plaatst de zanger in het middelpunt van een feestelijke party, die op 10 april wordt georganiseerd. Hoewel ze het bij Dureco nu anders doen voorlcomen, zijn er tijden geweest dat Cramer niet gebonden was aan enige firma. „De waarheid is dat ik terug ben op het oude nest. Maar ik heb ook zonder gezeten. Ik laat het niet bij dit feest, in intieme kring ga ik ook het nog eens vieren dat ik 25 jaar platenartiest ben. Wanneer weet ik nog niet." Ben Cramer, zijn gezicht is getekend na alles wat hij voor zijn kiezen heeft gehad. „Twee huwelijken die strandden. En een gigantische belastingaffaire. Een paar maal moest ik terug naar af." foto ton kasterman De Cramer van 1967 is dezelf de persoon als de Cramer van nu, maar tussen de prille en ge rijpte versie ligt een wereld van verschil. Toen eenzijdig als zan ger van pretentieloze hitjes, nu veelzijdig als vocalist en musi calacteur. Alles is anders gewor den. Met het Koninklijk Ballet van Vlaanderen stond hij recent op de bühne in Chicago. En bij het Amsterdams Volkstoneel zet hij nog enkele voorstellingen 'Koos Bakker' neer in de musi cal Heijermans. Tussen 'Zai, zai, zai, zai' en "Vergeet het maar' liggen hits, gouden platen, hoofdprijzen op diverse songfestivals en tal van decepties. Cramer heeft de tijd meegemaakt dat hij grijs werd gedraaid en Cramer weet ook wat het is om in de anonimiteit van radiostilte te verkeren. „Bij na dertig platen drongen tussen 1967 en 1985 door tot de hitpa rade. Daarna kwam ik er niet meer doorheen." Ben Cramer: een kwart eeuw ups en downs als platenartiest Nieuwigheid Hij is erachter gekomen dat het krediet dat je als artiest op bouwt geen eeuwigheidswaarde heeft. Cramer mag graag verge lijkingen maken. „Een artiest is als een auto. Op een gegeven moment gaat de nieuwigheid eraf. In het begin was je een au to twee keer per week, na ver loop van tijd zeg je: ach, dat ding rijdt toch wel." Als Cramer zelf geen actie had ondernomen om van zijn be staan blijk te geven, dan had hij als artiest al lang afgedaan. Ze ker weten. „Geloof in eigen kunnen, als je dat verliest is het met je gebeurd. Ik moet zeggen, ik was wel welkom bij de pla tenmaatschappijen, maar inte resse was er niet. Op een gege ven moment ben ik naar Edwin Rob Janszen, ex-Pluche en Plastic, verwacht veel van songfestival Een van de meest opvallende optredens tijdens de finale van het Nationaal Songfestival aanstaande zondag is be dacht door zanger Rob Janszen. Hij vroeg pop- penspeelster Jeanne Melief of ze hem ter zijde wilde staan bij het zingen van zijn lied 'Net als een kind'. Bij de repetities deze week oogstten liedje en aanpak al lof van de vakmensen. Maar wat zal de jury ervan vinden? KORTENHOEF» ELS SMIT Janszen: „Voor mezelf kan ik niet meer verlie zen. Ik heb mijn best gedaan. Bovendien is het een prachtig liedje. Het is zö mooi, dat ik waar schijnlijk tiende word. Met dit lied heb ik geen enkele concessie hoeven doen op artistiek ge bied." „Normaal zou ik er niet over hebben gepiekerd om met het songfestival mee te doen. Maar dit jaar worden de zaken anders aangepakt. De orga nisatoren willen het songfestival uit het slop ha len. Ik ging overstag toen Willem van Beusekom, de directeur radio van de NOS, me belde en ik daarna een bandje met 'Net als een kind' hoorde. Het nummer is geschreven door Henk Hofstede van The Nits, ook niet de eerste de beste." „Bovendien heb ik nu de kans om een groot publiek te laten zien wat ik kan. zonder me in bochten te hoeven wringen. Ik ben nu tien jaar professioneel in het vak bezig. Overal waar we optreden zijn de zalen stampvol en is het publiek enthousiast, maar bij het grote publiek ben ik nog niet zo bekend." Big Bazar Rob Janszen maakte ooit deel uit van de groep Pluche en Plastic. „In 1982 heb ik besloten mijn baan als leraar aan een school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen op te geven. Ik kreeg toen de kans om drie maanden in Parijs stage te lopen bij Michel Fugain en zijn Big Bazar. Dat-was een fantastische gelegenheid om alle disciplines van het vak te leren kennen. Een groep als de Big Ba zar bestond in'Nederland niet. Toen ik terug kwam. wilde ik zo'n groep in Nederland introdu ceren. Dat werd 'Pluche en Plastic'.'' „We hadden echt succes. Tot de grote omme keer. In 1987 stonden we aan het begin van onze theatershow toen onze regisseur Niek van den Boezem overleed. Het was een ontzettende klap, in het persoonlijke vlak, maar ook artistiek ge- Rob Janszen: „De Grote Doorbraak is er nog niet. Dat hangt toch samen met het hebben van een dikke hit" •foto kippa zien. Binnen een paar maanden lag de hele groep uit elkaar. Dat is geloof ik het diepste dal waar ik doorheen ben gegaan." „Een tijd later heb ik samen met mijn manager Kees Buenen besloten een eigen platenmaat schappij op te richten: het Free label. Twee jaar geleden heb ik de cd 'Koorts in de kou' gemaakt. De single 'Hoe is het mogelijk?' heeft toen veel aandacht gekregen. Met een uitgebreidere aan pak had het wellicht een grote hit kunnen wor den, maar destijds vonden we het al geweldig dat het zo liep." „De Grote Doorbraak is er nog niet. Dat hangt toch samen met het hebben van een dikke hit. Ik verdien een basisinkomen met optredens op per soneelsfeesten. Ik heb in Ahoy in het voorpro gramma van The Beegees gestaan. Met Louis van Dijk verzorg ik een of twee keer per jaar een thea terconcert." „Gek genoeg past het songfestival precies in mijn plannen. De dag na het festival komt mijn nieuwe single uit: 'Zondagpappa.' Het moet nu maar eens gebeuren. Ik heb weinig trek om over twintig jaar in Café De Vergulde Blaas op het bil jart Una Paloma Blanco te staan zingen." Schimscheimer gestapt, een goeie jongen van 29 jaar, fantas tische componist. In februari vorig jaar hebben we in eigen beheer de single Vergeet het maar' geproduceerd." De plaat werd uitgebracht door Dureco, nadat Cramer ook nog eens van de royalties had afgezien. De zanger was de pro- duktie van een cd in het voor uitzicht gesteld en dat vond hij uitermate sportief van de pla tenmaatschappij, vandaar. „En zo belandde ik na vijf jaar niks met Vergeet het Maar' in de tipparade. Acteren Een jaar of zes geleden gaf hij Carry Tefsen te kennen dat hij een rol bij het Amsterdams Volkstoneel ambieerde. Was ab soluut geen noodsprong, be zweert Ben Cramer, hij wilde al tijd al acteren. „Ik had het ge voel dat ik het kon. Ik mocht auditie doen en ik kreeg een rol in het stuk 'In Holland staat een huis'. Heel leuk." Impresario Jacques Senf bracht hem in contact met het Koninklijk Ballet van Vlaande ren. Hij deed auditie voor de rol van Peron in het stuk Evita. In de uitnodiging las Cramer: „Ben, we weten wie je bent. We weten dat je kunt zingen. Maar in hoeverre kun je de persoon Ben Cramer wegwerken?" De Amerikaanse regisseur Rufus Collins, die nooit van Cramer had gehoord, vond dat hij het kon. „Hij vond me te gek. Drie maanden heb ik Peron Later ook in de Verenigde Sta ten, trouwens. Stom toeval dat Cramer daar terecht kwam. Ja ren daarvoor had hij 'iets' ge daan in Amerika. Had hij Frank Semis leren kennen, een mana ger. En opeens beld,e die op. Hoe het was met Ben en of hij er niet voor voelde een tijdje naar Amerika te komen. Taylor Leigh, dochter van Semis en ac trice, wist mogelijk een ingang voor hem. Voor Cramer reden genoeg om demo's op te nemen en fotosessies in Amerikaanse stijl te organiseren. „Heeft me duizenden guldens gekost, ge spaard van de schnabbels, maar dat is in je werk investeren." Ben Cramer weet nu wat hij al vermoedde, hoofdrollen zitten er in Amerika niet in voor bui tenlanders. En al helemaal niet voor hem, „ze zitten daar niet direct op Ben Cramer te wach ten." Maar hij trad wel op in ho tels in Las Vegas. Voor verwen de Amerikanen, die verscholen achter flessen champagne aan tafel zaten met het air van: amuseer me maar. En dat twee maal anderhalf uur op een avond met korte interval. „Da's hard werken, hoor." Doorleefd Zijn gezicht is getekend, amper 45 jaar neigt het haar naar wit. Hij heeft dan ook het een en an der voor zijn kiezen gehad. „Twee huwelijken die strand den. En ik raakte ook riog eens verwikkeld in een" gigantische belastingaffaire in het kader van de actie-Schuimkraag. Een paar maal moest ik terug naar af. Niet voor niets zing ik nu dan ook veel doorleefder dan toen. Vroeger dacht ik dat zingen niets anders was dan hoge to nen lang aanhouden, vibreren totdat je paars aanliep. Met na me Hans van Hemert heeft me op een ander spoor gebracht. Ik zing nu doorleefder. Ik hou het klein, nu." De musical Heijermans is over enkele dagen toe aan de laatste voorstelling. Maar voor lopig werk zat voor Cramer. Al lereerst de schnabbeltoer, na tuurlijk. Hij weet wat het pu bliek op een avondje uit graag hoort, dus doorspekt Cramer zijn optredens in het land met vier oude krakers. „De Clown, Desiree, Zai, zai, zai en Laat me. Ik zing die nummers, want ik ben bij de mensen op hün feest en op zo'n feest willen ze een feest van herkenning." Hij loopt met het plan rond om ooit als entertainer/zanger aan de slag te gaan in het thea ter. Zodra hij de zekerheid heeft dat er voldoende publiek voor te vinden is, reken maar dat die theatershow er dan komt. Een doorzetter, Ben Cramer, zelf af ficheert hij zich ook als zodanig. Zo rond juni/juli wil hij toch weer eens de oversteek naar Amerika wagen. „Voor een maand of drie daar wérken zie ik wel zitten. Ik ken er inmid dels de weg. Er verschijnt daar een magazine, daarin staan in de breedste zin alle audities ver meld die er op musical- en film gebied worden gehouden. Zit er iets bij dat me lijkt, dan ga ik daar op af." Laatst zong hij, naar hij be weert zonder het te weten, op een party van twee net uit de gevangenis ontslagen Heine- ken-ontvoerders. Hij rook pas lont, toen iemand balorig 'Heer lijk helder Heineken' begon te zingen. „Opgeklopt, hoor. Ik heb in de Koepel in Breda ooit staan zingen voor Hans van Z. en de Drie van Breda. Daar heb ik niemand over gehoord. Ik heb het er nog over gehad met Freddy Heineken zelf. Nou, die man nam me niks kwalijk. Sla een paar pilsjes meer achter over dan je normaal gewend bent te doen en mij zul je er niet over horen. Als ze dan maar wel van mijn merk zijn." STRIPS BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14