'Tsjernobyl wacht nieuwe ramp' Binnenste van aarde op cd Wetenschap Koeltechniek van Chinezen spaart ozon Optimisme bij onderzoek medicijnen tegen kanker 'Premie voor sloop auto is een truc' WOENSDAG 25 MAART 1992 9 Nieuw soort kunstbloed gemaakt utrecht Britse en Amerikaanse wetenschappers hebben een nieuw type kunstmatig bloed ontwikkeld dat niet meer de nade len zou hebben van eerdere vindingen. Het gaat om een gewij zigde vorm van hemoglobine, de ijzerhoudende kleurstof van rode bloedlichaampjes. Het kunstmatige bloed is gemakkelijk te maken. De afgelopen jaren is hard gewerkt aan kunstbloed, ook al vanwege het aidsvirus dat via menselijk bloed kan worden overgebracht. Eerdere pogingen strandden op het vinden van vervangers voor hemoglobine, dat zuurstof door het lichaam transporteert. Vervangingen bonden zich tot dusver te snel aan zuurstofmoleculen zodat die zuurstof geen andere cellen meer kon bereiken. Wetenschappelijke noodhulp aan GOS den haag De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) heeft 3 miljoen gulden uitgetrokken voor noodhulp aan onderzoekinstituten en wetenschappers in de voormalige Sovjetunie, de GOS. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen juicht dit initiatief toe en stelt 15 miljoen gulden ter beschikking. De hulp is bedoeld om laboratoria en onder zoekinstellingen te laten overleven in afwachting van meer structurele hulp van ondermeer de EG, die een omvangrijk steunprogramma voorbereidt. Voorts wil NWO jonge onderzoe kers in de gelegenheid stellen in Nederland kennis te maken met de nieuwste wetenschappelijke ontwikkelingen in het westen. Snelle groei auto-elektronica enschede Auto-elektronica is volgens het Centrum voor Micro- elektronica in Enschede een van de snelst groeiende toepas singsgebieden binnen de elektronica-industrie. Het centrum verwacht een jaarlijkse groei van 10 procent. Tegen het jaar 2000 zal de gemiddelde auto voor 4000 gulden elektronica aan boord hebben. Nu al wordt 10 tot 15 procent van de kostprijs van een topklasse-auto bepaald door de ingebouwde elektronica. De groei heeft te maken met wetgeving op het gebied van verbran dingsgassen en energieverbruik. Ook de vraag naar veiligheid en comfort speelt een belangrijke rol. De chips en halfgeleiders voor de 27 miljoen auto's die dit jaar wereldwijd worden gepro duceerd, belopen vele miljarden guldens. peking dbrdre goofrey/ips Op zoek naar milieuvriendelijke koeltechnieken ontdekken steeds meer westerse bedrijven China-Sun. Dank zij een uitvin ding van een 32-jarige techni cus kan dit Chinese bedrijf ijs kasten en andere koelsystemen leveren die geheel of nagenoeg zonder de cfk freon werken Cfk's tasten de ozonlaag aan. De apparatuur wordt al ge bruikt door de Britse super marktketen Tesco. Binnen twee jaar vervangt Tesco de koelsys temen in alle 450 vestigingen. De Canadese keten Kelly Doug las met 1400 verkooppunten is aan hetzelfde karwei begonnen. Om ook de Amerikaanse markt op te kunnen stuurde China- Sun deze maand een rapport over zijn techniek naar het Amerikaanse overheidsbureau voor milieubescherming. En met het Britse bedrijf HC1 Air Conditioner and Refrigeration tekende China-Sun onlangs een samenwerkingsovereenkomst om zijn proaukten op de Eu ropese markt te slijten. Het geheim van de techniek zit hem in de zogeheten 'ther modynamische cyclus van Gu'. een natuurkundige doorbraak die in 1985 op naam kwam van de 32-jarige Gu Chujun. laren van onderzoek volgden om de vinding om te zetten in een praktisch bruikbaar produkt. Nadat de Chinese regering het groene licht had gegeven, kon de freonvrije koelkast zijn de buut op de markt maken. Gu's techniek is niet alleen vriendelijk voor de ozonlaag, maar heeft als extra voordeel dat ze 20 tot 40 procent minder stroom verbruikt. Daardoor ver diende bijvoorbeeld Tesco van zijn investering van 230 miljoen gulden al 85% tenig dank zij een lagere elektriciteitsreke ning. Inmiddels hebben ook het Brits-Nederlandse bedrijf Unile ver en de Australische Sigma In dustries belangstelling getoond voor de koeltechniek. Ze wer den nog voorgegaan door auto producent BMW, die Gu's uit vinding wil toepassen in aircon ditioning. Het Chinese bedrijfs leven daarentegen holt niet zo hard om de innovatie in huis te halen. Terwijl koelkasten en air conditioning behoren tot de meest begeerde huishoudelijke apparaten van de steeds wel varender wordende Chinezen. Nu al produceert hel land 12 miljoen ijskasten per jaar. Toch bestaat de indruk dat andere bedrijven op termijn het voor beeld van Cnina-Sun zullen vol gen. De kerncentrale van Tsjemobyl kort na de ramp. De explosie heeft een groot deel van het gebouw verwoest. Kernfysicus Tsjemoesenko onthult geheimen Vogels vliegen door gaten in de omhul ling van de verongelukte kerncentrale Tsjemobyl. Het regent en sneeuwt naar binnen; radioactief stof dwarrelt naar buiten. Daarom heeft de regering van de Oekraïne vorige maand besloten tot de bouw van een tweede omhulling. De Oekraïense kernfysicus Vladimir Tsjer- noesenko vindt dit plan gevaarlijk: een nieuwe kernramp is niet uitgesloten. Over oorzaak en gevolgen van het on geluk in april 1986 met de kerncentrale te Tsjemobyl hebben zich vele mythen gevormd. Het gaat om misvattingen die stuk voor stuk worden ontmaskerd door Tsjemoesenko in zijn boek: 'Tsjemobyl, Insight from the Inside'. De Academie van Wetenschappen van de Oekraïne benoemde Tsjemoesenko in april 1986 »tot voorzitter van haar Tsjemobyl-corn- Als één van de weinige mensen was hij van mei tot november 1986 betrokken bij de bouw van de omhulling rondom de rampcentrale: de zogeheten sarco faag. Een gebouw van 60 meter hoog dat 600.000 ton weegt. Daarbij liep Tsjemoe senko een hoge stralingsdosis op. Hij mocht voor behandeling naar het bui tenland en nam geheime gegevens mee, die hij in zijn boek verwerkte. Tsjemoesenko maakt zich ernstige zorgen over de sarcofaag. Volgens de mythe zou deze 30 jaar mee moeten gaan. Maar er zitten nu al gaten in en bovendien spoelt een ondergrondse stroming zand onder de kerncentrale weg. Een tweede sarcofaag op zo'n insta biele ondergrond maakt de kans op ver zakkingen of een volledige ineenstorting alleen maar groter. Eenheid-3 van Tsjemobyl is in bedrijf en zit vast aan de verongelukte eenheid- 5. Als de sarcofaag verzakt of instort, sleept deze eenheid-3 in zijn val mee, beweert Tsjemoesenko, en dit geeft een nieuwe kernramp. Om dit te voorkomen pleit Tsjemoesenko voor sluiting van de Tsjemobyl-kerncentrales die nog in be drijf zijn. Daarop moet men de radioac tieve stoffen van de verongelukte een heid verwijderen en de sarcofaag afbre ken. Achteraf, stelt Tsjemoesenko, was de bouw van de sarcofaag een vergissing. De mythen ontstonden in mei 1986, toen de Sovjet-pers verzekerde dat de „helden van Tsjernobyl de stralingssitua tie onder controle zouden krijgen". Een golf van onjuiste informatie overspoelde de Sovjet-pers en van daaruit de wester se media. Enkele maanden later, in au gustus 1986, verscheen het Sovjet-rap port over het kernongeval. Hoewel dit rapport vaag en onjuist was, stelt Tsjemoesenko, was de interna tionale atoomindustrie er erg tevreden mee. De daarop volgende jaren van pe- restroika en glasnost gaven nauwelijks verbetering. „De waarheid over de trage- die-Tsjemobyl bleef verborgen door ern stige censuur", schrijft Tsjemoesenko, waarbij de bureaucratie de publikatie van bepaalde gegevens wilde en wil voorkomen. Een tweede mythe betreft de oorzaak van het ongeluk. Vaak krijgt het bedien- dend personeel de schuld, dat grote fou ten zou hebben gemaakt. Tsjemoesenko stelt echter dat tijdens het ontwerp en de bouw van de kerncentrale 32 veiligheids regels met voeten zijn getreden. Een groot aantal van deze fouten komen ove rigens ook voor in de kerncentrales Igna- lin, Koersk, St. Petersburg en Smolensk. Zes jaar na de ramp gaat nog steeds het getal rond van 31 slachtoffers. Tsjer- noesenko daarentegen laat zien dat er alleen al in de groep van 25.000 mensen die de meeste straling hebben opgelo pen, zo'n 7000 doden zijn gevallen. In net boek staat een lijst van 62 stafleden van de kerncentrale die in de eerste drie jaar na het ongeluk aan stralingsgevol gen zijn overleden. Binnen 20 jaar zullen nog eens 200.000 kankerdoden te be- zijn. (Vladimir Tsjemoesenko, Tsjemobyl, Insight from the Inside', 392 pp, 47 ta bellen, 80 foto's, geb. 90,-.) amsterdam cees corneusse Onderzoekers zijn optimistisch over nieuwe middelen tegen bepaalde kankersoorten die op het ogenblik worden beproefd. Vooral van twee zogeheten na tuurlijke stoffen, gemaakt uit boombast, heeft men grote ver wachtingen voor de behande ling van tumoren. Dit bleek vo rige week op een Amerikaans- Europees congres in Amster dam. In de VS is Taxol één van de belangrijke ontdekkingen. Het zou werkzaam zijn bij eileider- en borstkanker. Duizenden Amerikaanse patiënten worden ermee behandeld. Verwdcht wordt dat de produktieproble- men zullen worden overwon nen. Eerst was de bast 2000 tot 4000 taxusbomen nodig om 1 kg medicijn te verkrijgen. Nu gebruikt men naalden en gekweekte planten en produktie langs kunstmatige weg zal ook lukken. Eenzelfde verhaal gaat op voor het in Europa gevonden middel Taxotare. Taxotare zal binnenkort in de vele klinieken kunnen worden getest en wordt binnen twee tot drie jaar op de markt gebracht. Taxol komt er ook aan, maar zo werd beklemtoond eerst moet de klinische praktijk succesvol zijn, willen strafs middelen als deze voor ieder een beschikbaar zijn en ook kwaliteit leveren. Vooruitgang wordt ook ge boekt met biologische therapie tegen de (vele) kankersoorten die niet met chemotherapie te bestrijden zijn. De laatste jaren is veel meer duidelijkheid ont staan in de werking van kanker cellen. Er zijn nu stoffen, zoals de zogenoemde interleukinen, die de kankercellen vernietigen. De eerste proefresultaten met de zogeheten cytokineri zien er volgens de onderzoekers veel belovend uit. Er zijn nu enkele patiënten bij wie tumoren reeds enkele jaren geheel zijn verdwe nen. Mogelijk dat verdere ont wikkeling van deze behande ling, zo stelt men voorzichtig, leidt tot vooruitgang in het be handelen van patiënten met kankersoorten waarvoor tot dusver geen doeltreffende the rapie bestaat. Isoleerlaag van tien atomen dik den haag kerst huisman De Japanse elektronicabe drijven Nippon Eletric Com pany en Fujitsu hebben een elektronisch geheugen ont wikkeld met isolerende laag jes van nog slechts tien atoomlagen dik. De trend naar nog kleiner zet snel door. Het in Enschede geves tigde Centrum voor Micro- elektron ica verwacht, dat kort na het jaar 2000 de ui terste grenzen van de verklei ning van de chip worden be reikt. Er kan dan een chip wor den gemaakt waarop 1.000.000.000.000 (duizend miljard) transistoren kunnen worden aangebracht. Onder delen bereiken daardoor de grootte van atomen. Hier door wordt het mogelijk vele uren beeld en geluid op te slaan in vaste stof. Magneti sche band en compact disc behoren dan tot het verle den. Luchtschip op zonne-energie tokyo* Het Japanse bedrijf Sanyo Elec tric zegt het eerste luchtschip te hebben ontwikkeld dat werkt op zonne-energie. Het gaat om een onbemand luchtschip, dat kan worden gebruikt voor bij voorbeeld het maken van lucht foto's. De zonnewarmte wordt opgevangen door een film silici um zonnecellen die is aange bracht op de 7 meter lange romp. Met de energie wordt een propeller in werking gesteld. Als de zon schijnt, kan het lucht schip een hele dag vliegen, op een hoogte van 20 meter en met een snelheid van 10 kilometer per uur Kunststof niet geschikt voor hergebruik den haag herman damveld „De 200 gulden slooppremie die minister Alders van Milieu wil invoeren voor auto's is een truc, waarmee de consument betaalt voor slechte auto-ont werpen. Het gebruik van meer kunststoffen in auto's is slecht voor het milieu en voor het energiegebruik." Dat zegt drs. Henk Moll, universitair docent milieukunde aan de Groninger universiteit. Hij bereidt een proefschrift voor over de relatie tussen materiaalgebruik en milieu, toegespitst op auto's. „Mijn stelling is: geef de fabri kant de opdracht de auto zó te ontwerpen dat demontage bin nen een uur mogelijk is. Dan heb je geen slooppremie nodig, omdat je meer geld voor de ge bruikte materialen binnenkrijgt dan de sloop kost. Ik heb een sommetje gemaakt. Nu is vier uur nodig voor sloop en de op brengst van materialen finan ciert hooguit één tot twee uur slooptijd," zegt Moll. „Ik vrees dat met de sloop premie het auto-ontwerp niet verbetert en men voor veel geld de auto uit elkaar peutert, waar bij vooral de kunststofmateria len moeilijk her te gebruiken zijn, en dus op de afvalhoop be landen. De verbrandingsovens voor kunststoffen vlafnmen dan hoger op." Lichtere auto's Begin jaren tachtig zette de trend in naar lichtere auto's met nieuwe materialen. Het gebruik van nieuwe materialen, met na me kunststoffen en aluminium, nam met 5 procent per jaar toe. De produktie hiervan kost ech ter veel meer energie dan van het traditionele staal. Weegt dit op tegen de vermindering van het benzinegebruik, omdat een lichtere auto met dezelfde hoe veelheid benzine meer kilome ters af kan leggen? Moll: „Ondanks het gebruik van kunststof en aluminium is de auto nu gemiddeld zwaarder dan in 1960. Toen was het 900 kg, nu 950 kg. De Volkswagen van de jaren zeventig weegt minder dan de auto's die nu op de weg zijn. Ondanks het ge bruik van lichtere materialen, weegt de moderne en grotere auto meer. Weinig hergebruik De overheid is volgens Moll on tevreden over de huidige sloop- praktijk, waarbij weinig herge bruik plaats heeft. De overheid vindt dat dit beter moet. Maar dan komen meteen de proble men. „De kunststoffen in de au to zijn niet ontworpen voor her gebruik, ze worden daardoor af val, terwijl de traditionele auto materialen wel geschikt zijn voor hergebruik. Ik geloof vol strekt niet in hergebruik van el ke gram kunststof. In mijn bere keningen ben ik uitgegaan van maximaal een-derde. Dan blijkt de hoeveelheid afval en het ge bruik van materialen per auto nauwelijks te verschillen van vroegere auto's. De auto van 1980 met de traditionele mate rialen levert de minste hoeveel1 heid afval op en het materiaal werd het beste gebruikt." Voor het energiegebruik geldt een soortgelijk verhaal. De mo derne auto's rijden zuiniger. Dit komt volgens Moll voor de helft door technische verbeteringen van de automotor, en voor de „Geef de fabrikant de opdracht de auto zo te ontwerpen dat demontage binnen e je geen slooppremie nodig", aldus Henk Moll. helft door de nieuwe lichtere materialen. „De grote hoeveel heid energie om kunststoffen te maken gooien we weg met het afval. Deze extra hoeveelheid energie voor de produktie van auto's compenseert dat we minder energie nodig hebbem om de auto te laten rijden. Voor wat betreft energiegebruik is toepassing van kunststof of staal lood om oud ijzer". utrecht kerst huisman Medewerkers van de Utrechtse universiteit beginnen jn 1993 een groot onderzoek naar aard bevingen in Rusland. Wit-Rus- land en de Oekraïne. Het is een vervolg op een onderzoek in West-Europa om met seismolo gische gegevens het inwendige van de aarde in kaart te bren gen. „We gebruiken aardbevingen als bron van gegevens", zegt seismologe dr. Manneke Paul sen. Aardbevingen planten zich door de aarde nergens op pre cies dezelfde wijze voort. Dat komt, doordat zich op veel plaatsen een grote variatie aan harde en elastische gesteenten bevindt. Trillingen planten zich door hard gesteente sneller voort dan door zachtere lagen. Die verschillen zijn ook te her kennen op een seismogram. Wanneer er op plaats A een aardbeving plaatsvindt, en die wordt op de plaatsen B tot en met Z geregistreerd, vertoont elk seismogram kleine opmer kelijke verschillen. Wanneer er nu maar voldoende seismo grammen zijn, kan een kaart' van de aardkorst en het verdere inwendige van de aarde worden gemaakt. Er zijn inmiddels al enkele voorbereidende werkzaamhe den gedaan. Drs. Alet Zielhuls heeft onder begeleiding van de inmiddels naar Princeton in de VS vertrokken prof dr. Guust Nolet west- en midden-Europa tot een diepte van 600 kilometer in kaart gebracht. Zij heeft doorsneden gemaakt van 14. 29. 80. 140, 200, 300. 400 en 670 ki lometer diepte. Zelfs op 600 ki lometer diepte zijn nog grote verschillen waarneembaar Het is op die diepte wel zeer heet (temperaturen van meer dan 1000 graden C), maar de gesteenten zijn toch niet erg vloeibaar, Het doet daar eerder denken aan zeer dikke erwten soep. Daar komt bij, dat uit de seismogrammen ook gegevens zijn te herleiden over de aard van de gesteenten. Om uit te maken welke dat zijn, zijn labo ratoriumproeven met bekende gesteenten nodig. Zo kan terug redenerend de aard van de ge steenten worden bepaald. Het voorbereidende onder zoek begon in 1983 met het in gebniik nemen van een keten van 14 seismografen in een lijn vanaf Zweden tot Zuid Spanje, samen het Netwerk van Auto noom Registrerende Seismogra fen (NARS) genaamd In 1988 zijn in Spanje gege vens verzameld en vanaf het najaar van 1989 staat het net werk in Nederland, België en Duitsland, met stations in Utrecht. Wittevcen. Dalfsen. Losser, Kootwijk. Winterswijk. Zyfflieh, Valkenburg. Mcmbach. Krcfeld, Bochum. Billerbeck cn Meningen Elk station bevat drie seismo meters. De signalen worden doorgegeven aan een recorder die het sugnaal digitaliseert en analyseert. De seismometers zijn zo precies, dat ze een bewe ging van de grond ter grootte van een miljoenste millimeter in één seconde nog meten. De resultaten komen op cd's te staan, die in grote aantallen ter beschikking komen van seismo logen overal ter wereld.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9