Dales: 'Extreem-rechts niet achter aanslagen' 'De vrouw heeft zich aangepnu de man Binnenland Beroofde toerist zeer tevreden over bureau Container verplettert personenauto Justitie stuit op 'witte' cd's van goede kwaliteit 'Overheid moet op zichzelf blijven letten' Acties dreigen bij NS na vastlopen overleg WOENSDAG 25 AAAART 1992 0 Stagiaire valt op eerste dag dood utrecht Een 16-jarige jongen uit Utrecht is maandag om het le ven gekomen door een arbeidsongeluk op een bouwplaats in zijn woonplaats. Tijdens het storten van puin vanaf de vierde verdieping verloor hij zijn evenwicht en viel hij 16 meter naar beneden. Het was de eerste dag van zijn stage bij een sloopbe drijf. De arbeidsinspectie onderzoekt het ongeval. Het is ondui delijk of er sprake was van gevaarlijke werkzaamheden. In dat geval had de stagiaire ze alleen onder deskundig toezicht mogen Parlement heeft eigen 06-nummer den haag Het Nederlandse parlement heeft zijn eigen 06-lijn. Voor twee dubbeltjes per minuut kan het publiek informatie vragen over het kamerprogramma en bezoekuren. Kamervoor zitter Deetman stelde het nummer (06-8305) gisteren officieel ir gebruik. De 06-lijn is één van de acties in het feestprogramma rond de opening van het nieuwe kamergebouw op 28 april. Dodental ramp DSM stijgt tot zeven rotterdam In een Rotterdams ziekenhuis is gisteren een 39-ja- rige man overleden aan de brandwonden, die hij vorig jaar de cember opliep bij de explosie van een opslagtank bij DSM Che micals in de Botlek. De man is het zevende slachtoffer. Net als de zes mensen die op slag werden gedood, werkte hij bij een on deraannemer. De arbeidsinspectie heeft het onderzoek naar de ramp afgerond en zal het eindverslag een dezer dagen aan de of ficier van justitie overhandigen. Minister zoekt daders in kringen van 'randgroepjongeren den haag gpd amsterdam gpd De Amsterdam Tourist Assis tance Service (Atas) is in het eerste jaar van zijn bestaan zo succesvol gebleken bij de op vang van beroofde toeristen, dat de oprichting van vergelijkbare bureaus in Rotterdam, Den Haag en op Schiphol wordt overwogen. De slachtoffers blijken zeer tevreden over de hulp van Atas. Een derde van de toeristen brak na de beroving zijn verblijf vroegtijdig af, maar ook een derde zei dankzij de service van Atas van dat voornemen te heb ben afgezien. Ruim negentig procent toonde zich positief. Atas opereert sinds vorig jaar vanuit het politiebureau aan de Nieuwezijds Voorburgwal, dat samen met bureau Warmoes- straat het meest met beroofde toeristen heeft te maken. In het hoogseizoen meldden zich zo'n tien beroofde toeristen bij Atas. In totaal werden ongeveer dui zend toeristen doorverwezen. Het gaat daarbij om mensen die al hun belangrijke bezittin gen zijn kwijtgeraakt. Zij krijgen hulp bij het verkrijgen van nieu we paspoorten en vliegtickets, het overmaken van geld, beta ling van de hotelrekening en zo nodig het verstrekken van handgeld voor een maaltijd of een Treinkaartje naar de ambas sade in Den Haag. De recente aanslagen op kantoren van migrantenorgani saties in Den Haag en een moskee in Amersfoort zijn het werk van randgroepjongeren, en niet van extreem-recht se groeperingen. Minister Dales (binnenlandse zaken) maakte dit gisteren bekend tijdens een kamerdebat over het functioneren van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Nederland vrijwel ongenoemd blijft. Volgens Dales blijft waak zaamheid voor extreem-rechts geboden, gezien de ontwikke lingen in het buitenland. Ze zei echter meer beducht te zijn voor aanslagen uit links-radica le hoek, zoals van de nog steeds niet opgespoorde daders van de Rara-aanslagen. De meeste partijen hadden forse kritiek op de passage in het BVD-rapport over de in vloed van islamitisch funda mentalisme op de verhouding tussen migrantengroepen in ons land. De onderlinge span ningen zouden volgens de BVD kunnen leiden tot 'bloedvergie- Volgens de minister is er geen sprake van een systematische campagne van rechts-extremis- tische partijen en groeperingen. De 'marginale jongeren' die de bomaanslagen hebben ge pleegd, maken gebruik van ge- legenheidsbenamingen als het 'rechts-extremistisch comman do', maar hebben met deze po litieke richting niets te maken, aldus Dales. De minister ging op de inci denten in, omdat de Kamer wil de weten waarom het rechts-ex- tremisme in het recente BVD- rapport over de veiligheid in ten'. Een ruime kamermeerder heid vond in deze passage elke nuance en onderbouwing ont breken. Alleen de WD'er Dijk stal vond dat er „geen onverto gen woord" over minderheden in het rapport staat. Dales weersprak de kritiek als zouden er grote problemen zijn binnen de BVD en als zouden regering en Kamer verkeerd worden geïnformeerd door de dienst. „Voor deze aantijgingen bestaat niet de geringste grond", aldus de minister. Ze noemde het „volstrekte onzin" dat het personeel niet betrok ken zou zijn geweest bij de op stelling van het BVD-rapport. Er is bij de meeste partijen overeenstemming over de noodzaak van de verbetering van de parlemeruaire controle op de BVD. Hoe dat zou moeten gebeuren blijft echter onduide lijk. PvdA en E>66 willen uitbrei ding van de (besloten) vaste commissie voor de inlichtin- den haag gpd maakt. Daarmee zijn vervolgens de illegale cd's geproduceerd. De handelaar zou ze alleen van echt kunnen onderscheiden door de iets mindere kwaliteit van het drukwerk van de 'hoes'. Voor zover bekend zijn de il legale opnamen niet in de win kels terechtgekomen. De NVPI wil in het belang van het onder zoek weinig kwijt over de mil joenenaffaire. De cd's zijn aan getroffen bij de groothandel. Waar ze precies vandaan ko men is nog niet bekend. De plaatjes zijn vermoedelijk in het buitenland geperst. De NVPI schat de omvang van het illegale circuit op zes tot acht procent van de markt, zo'n 70 tot 90 miljoen gulden. Vorig jaar gingen er bijna veertig mil joen cd's voor bijna 1,2 miljard gulden over de toonbank. Justitie, de auteursrechtenorga nisatie Stemra en de Neder landse Vereniging van Produ centen en Importeurs van Beeld- en Geluidsdragers (NVPI) hebben onlangs „ergens in Nederland" enkele duizen den illegaal gekopieerde cd's in beslag genomen. Volgens de NVPI gaat het om een nieuw circuit, dat 'witte' cd's van zeer goede kwaliteit op de markt brengt. De illegale handelaars hadden bestaande cd's van onder ande ren Tina Turner, Dire Straits en the Pet Shop Boys geheel over genomen. Ze waren kwalitatief voor de leek niet van echt te on derscheiden. Vermoedelijk zijn aan de hand van legale cd's nieuwe digitale mastertapes ge- rotterpamOp het Rotterdamse Kleinpolderplein, de verbinding tussen de snelwegen A20 en A13, Is gisteren een viaduct af op een personenauto gevallen. De container viel van een vrachwagen af en schoof over de rand v« de volkomen geplette auto raakte wonder boven wonder slechts licht gewond. ?n container vol bouwafval van i de fly-over. De bestuurder van foto anp anp algenwi nederland* pmbtxtiu gpd gcn**mchappe+^ke prrvvns* Ombudsman niet ontevreden over 1991 gen- en veiligheidsdiensten met specialisten uit de grote fracties. De commissie bestaat nu nog uit de fractievoorzitters van de vier grote partijen. Bovendien zou er meer in het openbaar vergaderd moeten worden. Groen Links wil er een gewo ne commissie van maken, die vrijwel nooit besloten vergadert. De WD wil van beide voorstel len niets weten, maar stemt wel in met het PvdA-plan om een 'commissie van toezicht' in te stellen. Deze club van externe deskundigen zou de activiteiten van de BVD kunnen doorlich- CDA-fractieleider Brinkman, voorzitter van de besloten com missie, ziet vooralsnog niets in een verandering van het toe zicht. Een uitbreiding van de commissie kan volgens hem lei den tot meer risico's voor de staatsveiligheid, door bijvoor beeld het 'lekken' van informa tie. utrecht sjaak smakman Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid, zo hameren de ministeries van wvc en sociale zaken er al weer een paar jaar in. Maar waar, zo vraagt de Utrechtse psycholoog Vincent Duin dam zich boos af, blijft de emancipa tiecampagne voor de heren. De vrou wen hébben zich de afgelopen tiental len jaren al aangepast aan de 'man nenwereld' door buitenshuis te gaan werken, maaf omgekeerd laten de mannen het binnenshuis nog altijd af weten. Volgens een recent onderzoek besteden jonge moeders aan gezin, huishouden en werk dertien uur per week méér dan hun partners. „Vrou wen moeten hun mannen aanspreken. Maar daar zit tegelijkertijd de kem van het probleem. Want ze moeten dan wel bereid zijn om in het uiterste geval hun relatie op het spel te zetten." In de jaren vijftig was het nog een voudig: vader ging met het broodtrom meltje onder de snelbinder naar de fa briek, moeder zorgde thuis voor de kinderen. Het was misschien truttig, maar in elk geval werd het werk eerlijk verdeeld: aan werk, gezin en huishou den samen waren man en vrouw ieder ongeveer evenveel uren kwijt. Toen kwamen de jaren zestig en zeventig. Voor de zelfontplooiing, of gewoon voor het geld, ging de vrouw buitens huis werken. Maar het omgekeerde is tot op he den niet gebeurd. Al vindt tachtig pro cent van de Nederlanders dat de ver- zorging van de kinderen een gezamen lijke verantwoordelijkheid is, in de praktijk komt daar bar weinig van te recht. In de loop der jaren zijn mannen wel iets meer binnenshuis gaan doen, maar met het huidige tempo hebben ze hun 'achterstand' pas over driehon derd jaar ingelopen. Nu is dat de mannen niet helemaél aan te rekenen, want die moeten nogal wat weerstanden overwinnen, nuan ceert de vorig jaar op een proefschrift over gedeeld ouderschap gepromo veerde Duindam. Van vrouwen wordt geaccepteerd dat ze part-time (willen) werken voor de kinderen, van mannen niet. Die krijgen commentaar van vrienden en collega's, krijgen het ver wijt dat ze geen hart hebben voor hun werk en kunnen hun carrière verder wel vergeten. Gedeeld ouderschap Dat neemt echter niet weg dat gedeeld ouderschap wel zou moéten, vindt Duindam, vooral voor de kinderen. Duindam haalt daarvoor de theorie aan van de Amerikaanse psychologe Nancy Chodorow. Volgens haar ont wikkelen jongens en meisjes in een tra ditioneel gezin een karikaturale per soonlijkheid. Omdat ze .vooral met moeder hebben te maken, identifice ren zowel jongens en meisjes zich in de eerste levensjaren met haar. Meisjes mogen dat blijven doen, maar jongetjes niet. Die moeten op een gegeven moment hun vrouwelijke identiteit inruilen voor een mannenrol. Maar die vader is er bijna nooit, zodat ze geen voorbeeld hebben. Mannelijk wordt dan al snel gedefinieerd als niet- vrouwelijk. Jongetjes gaan zich afzetten tegen hun moeder en gaan verkrampt reageren op hun omgeving. Meisjes hebben dat niet, want zij kunnen zich blijven identificeren met de moeder. Maar daardoor ontstaat het probleem dat ze geen grenzen kun nen trekken. Door die intense binding Duindam: ,Als je heel concreet naar situ aties kijkt, is er vaak best wat mogelijk. Maar de meeste mannen willen het ge woon niet". foto carel richel kunnen ze moeilijk bepalen waar hun moeder ophoudt en waar zijzelf begin nen. „Ze voelen zich voor alles en ie dereen verantwoordelijk. Ik heb eens een prachtige cartoon gezien van een gezin dat gaat picknicken. Als het dan gaat regenen, zegt die vrouw: Sorry dat het regent." Witte raaf De man die mede zorgt voof zijn kin deren, blijft vooralsnog een witte raaf. Voor een deel is dat een kwestie van niet kunnen. Maar, daarvan is Duin dam overtuigd, voor een veel groter deel onwil. „Als je heel concreet naar situaties kijkt, is er vaak best wat mo gelijk. Maar de meeste mannen willen het gewoon niet. Uit onderzoek blijkt ook dat carrière en maatschappelijk aanzien voor mannen hoog scoren en dat vrouwen meer waarde hechten aan hun gezin en het goed houden van hun relatie." Terzijde: zelf werkt hij vier da gen en heeft een dag in de week de zorg voor zijn twee dochtertjes. Vrouwen confronteren hun mannen zelden met die onwil. Dat ligt voor een deel aan henzelf. Vrouwen voeren de eindregie over het huishouden en zijn niet geneigd die af te staan. Ze zijn bo vendien (te) snel geneigd om in te grij pen als hun man iets onhandig aan pakt. Als vrouwen iets willen veranderen, stuiten ze vaak op een muur van weer stand. Mannen hebben een hele reeks van tactieken om zich te onttrekken aan het huishouden. Ze stellen zich bijvoorbeeld afwachtend op en maken een 'compliment' aan hun vrouw dat ze het huishouden zo goed doet. Als hun dringend wordt gevraagd om iets te doen, gaan ze de onhandige kluns uithangen, stellen voor een werkster te nemen of zeggen dat het nog niet no dig is om schoon te maken omdat het er nog netjes uitziet. Uiteindelijk trekt de vrouw meestal aan het kortste eind. Vooral, consta teert Duindam, omdat bij een hoop oplopende machtsstrijd vrouwen uit eindelijk bereid moeten zijn de relatie op het spel te zetten. Velen willen en durven dat niet. Volgens een onder zoek van de Amerikaanse psychologe Hochschildt spelen de angst voor de fi nanciële gevolgen van een scheiding en de eenzaamheid daarbij een be langrijke rol. Maar de 'winst' van de man is rela tief. Uiteindelijk betaalt ook hij een prijs in de vorm van een slechtere rela tie. Vrouwen verdringen hun onvrede wel, maar uiteindelijk komt die wel er gens tot uiting. Niet zelden leiden de conflicten tussen de echtelieden tot probleemgedrag van bun kinderen. Werk Behalve in de relatie moet er ook wat veranderen in het werk, vindt Duin dam. Man en vrouw moeten voor het zelfde werk hetzelfde salaris krijgen Nu verdient de man vaak meer dan de vrouw en is het uit financiële overwe gingen als regel de vrouw die minder gaat werken als er kinderen komen. Het kostwinnersprincipe moet daar naast worden afgeschaft in de belas tingwetgeving om part-time werken van beide partners te stimuleren. Het vak verzorging moet op scholen wor den ingevoerd om mannen en vrou wen op jonge leeftijd al te wennen aan het verzorgen van anderen. En ten slotte zou Duindam willen dat een maximum wordt gesteld aan het aantal uren dat mannen en vrouwen buitens huis mogen werken. Uit onderzoek blijkt dat mannen die part-time wer ken, meer binnenshuis doen. Vooral het laatste lijkt weinig realistisch, geeft Duindam toe. „Maar ik vind het wel de richting waarin moet worden ge dacht." Ook als het gedeeld ouderschap ge meengoed wordt, breekt de heilstaat niet uit. „Maar ik denk wel dat mannen en vrouwen elkaar beter zullen begrij pen, dat de communicatie beter zal verlopen en dat er minder seksuele problemen zullen zijn. De kinderen zullen evenwichtiger opgroeien. En dét zal zeker op langere termijn een aantal problemen oplossen." 11.311 verzoeken om bijstand In 761 zaken rapport opgemaakt Nationale ombudsman in 1991 In 84% van de rapporten was de klacht gegrond TERUGKERENDE KLACHTEN Slechte informatieverstrekking Lange behandelingsduur Niet correcte bejegening Onwettig handelen TOP-VIER BEKLAAGDEN ministerie van Justitie (26,2%) ministerie van Financiën (17%) burgemeesters (als hoofd van gemeentepolitie) I (13,6%) den haag gpd De overheid laat nog steeds ste ken vallen in de omgang met de burger. Informatie die de burger hoort te krijgen, wordt hem ont houden. Hij moet vaak veel te lang wachten voor hij antwoord krijgt of klachten zijn afgehan deld. Bovendien wordt hij nogal eens onheus bejegend. De Nationale Ombudsman, M. Oosting, constateert echter dat het aantal klachten over be stuursorganen in 1991 licht is gedaald ten opzichte van 1990, maar nog steeds boven het ge middelde van de afgelopen tien jaar ligt. In totaal kwamen er vorig jaar 11.311 klachten binnen bij de Ombudsman. In 761 zaken werd rapport opgemaakt. In 84 Brocent van de gevallen was lacht gegrond. De meeste klachten hadden betrekking op organen die vallen onder de mi nisteries van financiën, justitie en onderwijs. De problemen die zich voor deden, waren grotendeels de zelfde als voorgaande jaren. Overheidsdienaren worden vaak aangesproken omdat ze slordig omspringen met de be langen van de burger. Ze laten nogal eens achterwege onge vraagd informatie te verstrek ken, terwijl dat wel moet. Liefst 27 procent (in 1990 26 procent) van de klachten ging hierover. Vooral justitie scoort nier slecht. Achttien procent van de klachten ging over de traagheid waarmee zaken worden afge wikkeld (in 1990 19 procent). Ook hier deed justitie het slecht, vooral de Directie Vreemdelin genzaken. Aanvragen voor na turalisatie blijven bijvoorbeeld veel te lang liggen, met onzeker heid bij de burger als gevolg. Verder wordt de burger nogal eens onheus bejegend Bijna 9 procent van de klachten ging nierover (in 1990 8 procent). Vooral de politie bezondigt zich hieraan Zeven keer constateer de de Ombudsman terechte klachten. De Ombudsman volstaat niet alleen met het beoordelen van klachten, maar tracht ook een nieuwe klachten te voorkomen door wijzigingen voor te stellen. Vaak worden nog tijdens het onderzoek naar klachten verbe teringen ingevoerd In 127 ge vallen was dat reden de klacht in te trekken Over studiefinanciering kwa men 310 klachten binnen, tegen 241 in 1990 De Ombudsman toont zich echter optimistisch over de opstelling van de Infor matiseringsbank. die de beur zen toekent en uitbetaalt. „Op dit terrein worden de aanbeve lingen vrijwel zonder uitzonde ring opgevolgd", meldt hij. Hoewel er nog heel wat kan worden verbeterd, is Oosting „niet echt ontevreden" over de ontwikkelingen. De kwaliteit van het overheidshandelen ver betert langzaam, constaieeri hij. Zodra de fundamentele rechten en vrijheden echter zijn gewaar borgd, moet alle aandacht ge richt zijn op „andere vereisten van behoorlijk overheidshande len". Bonden vinden loonbod veel te mager utrecht gpd De bonden voor NS-personeel zullen de directie van de spoor wegen nog deze maand een ul timatum sturen met hun eind bod voor een nieuwe cao. Als NS daaraan niet tegemoet komt, komen er acties Dit is het gevolg van een eindbod van NS, dat gistermiddag door de drie betrokken bonden is verwor pen NS stelde voor de lonen met 3,9 procent verhogen. Daar naast bood het bedrijf een ver hoging van de onregelmatig heidstoeslag met 3 procent en twee eenmalige uitkeringen. De bonden vonden dat te weinig, zeker gezien het feit dat tot nu toe in alle andere cao's 4 pro cent of meer is geboden. Bovendien repte NS in het eindbod met geen woord over een goede regeling van de werk en rusttijden, en in het bijzon der over de inspraak van perso neel bij het intrekken van vrije dagen Dat laatste had alles te maken met de volstrekte impasse waar in de cao-onderhandelingen toen al verkeerden. Omdat de kloof tussen beide partijen na enige uren praten onoverbrug baar bleek stelde de NS-directie voor een cao te sluiten volgens de 'Hoogovens variant', wal be tekent dal alleen over de lonen een nieuwe afspraak wordi ge maakt en de oude cao op ande re punten wordt gecontinueerd. Breekpunt in de onderhande lingen bleek de wens van NS om bij wiizr van experiment een meer flexibeler wrrkrooster in te voeren bij de Dienst Infra structuur Zo zouden de adv dagen komen te vervallen in mil voor een half uur korter werken per dag Bovendien zou gewerkt worden met zomer en winter- roosters. Op beide punten deden de spoorwegen gisteren vergeefs water in de wijn De bonden waren niet bereid in een éénja rige cao afspraken te maken over flexibele roosters „Dat vraagt een fundamentele aan pak over meerdere jaren", aldus voorzitter Kruse van de I ede rale Spoorwegvakbond FSY De bonden zullen de komende da gen hun kaderleden raadplegen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5