Verto reinigt grond zelf Willibrordschool geeft zich nog niet gewonnen Warmond levert bijstand op maat Regio Leiden Themapark Archeon krijgt honderden bomen Woonbooteigenaar boos over handelen provincie WOENSDAG 25 MAART 1992 REDACTIE D»CK V KOEVOET CAROli N OES8ETH em TINK Vrouw gewond in Oegstgeest oegstgeest Bij een aanrijding tussen een vrouw op een brom fiets en een automobilist op de kruising Geverstraat en de Ter- weeweg in Oegstgeest, liep de 35-jarige Katwijkse gistermiddag enkele blauwe plekken en een geschaafde heup op. Het 3-jarige zoontje van de vrouw zat achterop de bromfiets en liep een schaafwond boven het rechteroog op. De 62-jarige automobilist uit Zweden wilde linksaf de Terweeweg inslaan en dacht dat de tegemoetkomende bromfietsster op de Leidsestraatweg, voor hem stopte. Herinrichting schoolplein Westwoud zoeterwoude De Zoeterwoudse basisschool Westwoud wil het schoolplein aan de Veldzichtstraat herinrichten. De gemeente raad moet daarvoor morgenavond een bijdrage van 46.000 gul den uittrekken. Vooral het plein voor de kleuters heeft aanpas singen nodig, omdat het grotendeels is verzakt. Behalve een op hoging, wil de school de zandbak verkleinen, zodat er ruimte komt voor klimrekken. De afrastering wordt bovendien ver hoogd. Het plein voor de ouderen moet meer groen, bankjes en basketbalnetten krijgen. De hele herinrichting kost 72.500 gul den. Brand in Wassenaarse woning wassenaar Kortsluiting was gistermiddag vermoedelijk de oor zaak van een keukenbrandje aan de Narcislaan in Wassenaar. Niemand raakte gewond. Het vuur richtte een schade aan van ongeveer 20.000 gulden. De brand ontstond boven het verlaagde plafond in de keuken. De brandweer heeft de brand geblust met één hogedruk straal. Na het blussen ontstond in de keuken nog eens extra waterschade door een lekke waterleiding onder de vloer. Archeon boert goed in oude bo men. Al heel wat particulieren, boeren en gemeenten in Neder land hebben het toekomstige archeologische themapark in Alphen aan den Rijn een vol wassen inheemse boom be loofd. Volgroeide eiken, kastan jes, berken en beuken zijn zeer welkom om het park al bij de opening in het voorjaar van 1994 een bosachtig karakter te geven. Zo heeft een particulier twee grote taxusbomen aangeboden. „Die passen goed in de Middel eeuwen. Toen maakten ze er van die mooie bogen van", zegt coördinator Smits van het bo- menproject in Archeon. Maar de gulste gift is voorlopig af komstig van het Groencentrum in Alphen. Dat heeft deze week maar liefst tweehonderd bomen en driehonderd struiken ge schonken. De Alphense aanne mer Cultuurweg is direct be gonnen met het planten van de overwegend jonge berken en vlierstruiken. Archeon poogt met het plan ten van inheemse boomsoorten een wetenschappelijk verant woord beeld te geven van de Nederlandse vegetatie in de af gelopen 10.000 jaar. Archeolo gen hebben daartoe een spe ciaal beplantingsplan opgesteld waarin boomsoorten zijn ge koppeld aan historische tijdper ken. „Berken horen bijvoor beeld thuis in de ijzertijd, elzen in de bronstijd. En beuken groeien pas in Nederland vanaf de Middeleeuwen", legt Smits uit. Van de oude bomen die Ar cheon inmiddels zijn aangebo den, is er nog niet een overge poot. Met dat niet gemakkelijke karwei - de kans op het bescha digen van de wortels is groot - wacht het park tot de aanbie dingen zijn geïnventariseerd. Sommige bomen, in het bijzon der uitheemse soorten, zijn niet eens gewenst. Anderen kunnen onmogelijk worden overgepoot. Op het 60 hectare grote ter rein van Archeon zijn al de no dige bomen geplant. Smits: „We zijn bezig met een bosje elzebo- men aan de rand van het park. Dat moet zorgen voor een visu ele afscherming met de woon wijk en geluidswering van de rijksweg. Ook komen er hoge populieren op de grens van het park om wind te vangen." Behalve het planten van bo men en het opwerpen van grote kleiheuvels is een groepje histo rische kenners momenteel be zig met het educatief erf. Met behulp van stenen bijlen en houten hamers wordt een uit voornamelijk houten balken en takken bestaand bouwwerk op getrokken. Verto wil, nu het bezig is met de verplaatsing van bedrijfsonderdelei r andere vestigingen, meteen de vervuiling v Kabelfabrikant pakt karwei nog dit jaar aan Staalkabelfabrikant Verto in Leiderdorp wil nog dit jaar beginnen met de schoonmaak van de vervuilde grond van het bedrijfsterrein aan de Zijldijk. Het bedrijf is bezig met de uitvoering van de eerder aangekondigde reorga nisatie waarbij veertig personeelsleden uit Leiderdorp naar andere Verto-vestigingen, Dongen en Moerdijk, worden overgeplaatst. Volgens directeur Y. Dekeyser (lid van de raad van bestuur) is het 'verstandig om gelijktijdig met de verhuisoperatie ook de veruilde grond aan te pak ken'. Hij schat de kosten van de schoonmaakoperatie op minder dan 20 miljoen gulden. len daarbij geen gedwongen ontslagen maar een aantal werknemers wordt dit jaar en volgend jaar overgeplaatst. De vestiging in Leiderdorp moe zich gaan toeleggen op de pro duktie van de hele dikke staal kabels, zoals die worden ge bruikt bij het transport van bij voorbeeld olieplatforms. Als het terrein in Leiderdorp nog dit jaar wordt schoonge maakt, kan Verto grond die het zelf niet nodig heeft, verkopen aan derden. Dekeyser over de Het bedrijfsterrein van Verto is ongeveer acht hectare groot. Volgens Dekeyser is niet het he le terein vervuild maar gaat het slechts om delen daarvan. De schoonjnaak van de ver vuilde grond is een flinke finan ciële aderlating voor Verto. De kabelfabrikant heeft de laatste jaren grote verliezen geleden en zag zich genoodzaakt tot een reorganisatie. In Leiderdorp vie- schoonmaakoperatie: „Nu we bezig zijn met de verplaatsing van bedrijfsonderdelen naar an dere vestigingen, is het slim om maar meteen de grond aan te pakken. Dat kan dan tussen de bedrijven door." Volgens Verto èn de provincie Zuid-Holland betekent de ver vuiling van het terrein geen di rect direct gevaar voor de volks gezondheid. Provincievoorlich- ter I. Nijhuis: „Alleen bedrijfs terreinen waar het gif zich zich in het milieu kan verspreiden, zijn gevaarlijk. Dat is bij Verto niet het geval. In dat geval heeft het terrein geen hoge prioriteit. Het nog jaren duren voordat de provincie die grond zelf aanpakt en de kosten op het bedrijf ver haalt. Als het bedrijf het zélf doet, gaat het veel sneller. Dat heeft natuurlijk onze voorkeur." DeKeijser: „Het gaat in Lei derdorp om jarenlange vervui ling van vooral olie-achtige stof fen die Verto gebruikt bij het maken en schoonmaken van staalkabels. Het is niet gevaar lijk maar we willen er wel iets aan doen. Want als je jaren wacht met schoonmaken, heb je toch kans dat het in het grondwater terecht komt." Verto kan het terrein op ver schillende manieren schoon maken: de vervuilde grond weg halen, het terrein 'inpakken' zo dat de vervuiling zich niet kan verspreiden en het grondwater oppompen om doorsijpeling van het vuil in de gaten te hou den. De vervuilde grond wegha len is de duurste methode. Ver to weet nog niet hoe ver het zal gaan bij de schoonmaak. Verto presenteert eind april haar jaarresultaten. Dekeyser is optimistisch „Uw laatste bericht was correct, meer zeg ik nu niet." In dat bericht stond dat Verto over de tweede helft van 1991 een aanzienlijk hoger be drijfsresultaat verwachtte en een belangrijk lager verlies dan over de eerst helft. Verto houdt vanaf 1992 rekening met een geleidelijk herstel van de winst. Bijna 100-jarige vecht voor voortbestaan oegstgeest astrid van den berg „We geven ons nog niet gewon nen", zegt C. van Beuningen van de Stichting Katholieke Scholen Oegstgeest. Dé rooms- katholieke Willibrordschool aan de Rhijngeesterstraatweg, die in 1993 haar honderdste verjaar dag viert, vecht voor het voort bestaan. De school telt op dit moment volgens de opheffings norm 35 leerlingen minder dan ze in 1994 zou moeten hebben. Maar Van Beuningen is vol goe de moed: een 'tweesporenbe leid' moet de school redden van de ondergang. Doel van de nieuwe ophef fingsnormen is schaalvergroting en dus kostenbeheersing. In de nota van het ministerie van on derwijs en wetenschappen, 'Toerusting en bereikbaarheid', staat dat er steeds meer scholen zijn gekomen en steeds minder leerlingen, en dat er dus scho len wegmoeten. „Dat geldt he lemaal niet voor Oegstgeest", gaat Van Beuningen in de te- „De gemeente heeft hier altijd een 'restrictief beleid gevoerd. In de afgelopen jaren zijn er geen nieuwe scholen meer ge sticht, maar zijn bestaande scholen verplaatst. Als de Willi brordschool zou worden opge heven, moeten vijf groepen bij andere scholen worden onder gebracht. Die hebben daarvoor helemaal geen ruimte. Er zou den weer noodlokalen moeten worden gebouwd en dat brengt juist extra kosten met zich mee. Het is dus ook in het belang van de gemeente dat de Willibrord school blijft." „Op dit moment zijn we bezig met een 'tweesporenbeleid' om meer leerlingen te krijgen. Ener zijds zullen we activiteiten ont- plooien.^Mri^l Directie en ouders zijn optimistisch: ven. De uiterste datum waarop twee groepen van 22. Als we aan de norm voldaan moet zijn, acht groepen van 22 hebben, is 1 augustus 1996. Tot die tijd zitten we net boven de norm.'' moeten we de groei die een De directeur van de Willi- aantal jaren geleden inzette, brordschool, P. Akerboom, vult zien vast te houden. Op dit mo- Van Beuningen aan: „Het stich- ment hebben we 44 kleuters: tingsbestuur, het team en de ouderraad zetten zich op dit moment in voor de werving. We doen dit door buitenschoolse activiteiten te organiseren die de aandacht vragen, zoals de opvoering van een musical en de viering van ons 100-jarig ju bileum in 1993." Van Beuningen: „De nota van hei ministerie geeft ook de mo gelijkheid aan tot 'splitsing' van de gemeente. De minder dicht bevolkte en enigszins vergrijsde zuidkant van Oegstgeest. waar wij zitten, zou een lagere ophef fingsnorm kunnen krijgen dan Haaswijk." „Een zogenaamde nominale fusie met een katholieke school in een buurgemeente behoort ook tot de mogelijkheden. Twee schoolteams komen dan op één loonlijst te staan maar verder blijven beide scholen zelfstan dig bestaan. Een andere moge lijkheid die we willen onderzoe ken, is verplaatsing van de school naar Haaswijk. De ge bouwen van de openbare en de protestant-christelijke school die daar nu zitten, zijn te klein. In Haaswijk wonen meer kinde ren dan destijds werd verwacht. Nu al gaan leerlingen die in Haaswijk wonen elders in het dorp naar school. Tien procent van onze leerlingen komt uit Haaswijk." 1 „Nee, het eind van het katho lieke onderwijs is niet in zicht. De rooms-katholieke Jenaplan school De Kring heeft op dit moment 106 kleuters." Ook Akerboom is zeer optimistisch over de toekomst van de rooms- katholieke scholen:,, In mei hebben we een brief gestuurd aan de ouders over de nieuwe opheffingsnorm en het feit dat we daar nu iets daaronder zit ten. Dat heeft de ouders niet verontrust. In het nieuwe schooljaar zijn er tenminste geen leerlingen verdwenen." „Ach het zal zo n vaart niet lopen", zegt een lid van de Ou derraad. „Ik heb het idee dat het katholieke onderwijs wel stand houdt. Maar misschien steek ik wel m'n kop in het zand hoor." „Het móet gewoon standhouden", zegt een andere ouder. „De katholieke kerken zijn nu ook over hun diepte punt heen. Die tendens zet zich wel voort in de scholen. Het ka tholieke onderwijs heeft ge woon het recht om te bestaan. COMMENTAAR Poelmeer Zes jaar praat de Oegstgeester gemeenteraad nu al over het nood- ruftige zwembad Poelmeer maar aan de zweminrichting aan de Lange Voort is nog altijd niets veranderd. Dezer dagen is duidelijk geworden hoe veel kostbare tijd er inmiddels verloren is gegaan want in die zes jaar zijn de bouwkosten en de rente zodanig geste gen dat de oorspronkelijke plannen thans onbetaalbaar zijn. Daar door zijn al enkele belangrijke planonderdelen gesneuveld. Het is dus al lang vijf voor twaalf geweest voor Poelmeer en nóg ne men de raadsleden uitgebreid de tijd absurde ritjes op hun stok paardjes te maken. Groen Links en de PvdA met hun dramatische verhalen over woningzoekenden met lagere inkomens voor wie geen huizen komen bij Poelmeer. Alsof de werkgelegenheid bij het ^vembad van ondergeschikt belang is. En D66 en de VVD met hun geroep over privatisering van het bad. Dat het 'eigen' goedwillende Avembadpersoneel daarmee kopje onder wordt geduwd, komt bij deze raadsleden niet eens op. Het zwembadpersoneel heeft al herhaaldelijk te kennen gegeven zijn schouders onder een gemoderniseerd Poelmeer te zetten. De spanning voor de tien medewerkers blijft oplopen nu ze met de re gelmaat van de klok weer een toeter of een bel zien wegbezuinigd. Over hun toekomstige rechtspositionele zekerheid is intussen nog altijd geen duidelijkheid. Wethouder J. van der Reijden stelt volslagen terecht dat de absolute ondergrens thans is bereikt. Een bad met nog minder faciliteiten trekt niet méér publiek en is dan dus nog altijd niet te exploiteren zonder tekorten. Ook in zo'n bad is het personeel zijn baan niet ze ker. De besluiteloosheid van de Oegstgeester gemeenteraad, die zich overigens niet alleen rond zwembad Poelmeer manifesteert, gaat zich hoe dan ook wreken. Straks is overname van Poelmeer door een commerciële exploitant geen optie meer maar een noodzaak. En bij een puur op winst gerichte bedrijfsvoering delven ongetwij feld ae doelgroepen van Poelmeer (gehandicapten, ouderen, zwan gere vrouwen, cara-patiënten en 'gewone' Avemmers) het onder spit. De 'gewone' zwemmer zal een aanzienlijke hogere toegangs prijs moeten betalen. Zou de gemeente het bad blijven exploiteren, of dit aan een stich ting overlaten, dan is de kans groot dat Poelmeer over een paar jaar nog altijd noodruftig is. Sluiting is dan de enige mogelijkheid. De opleiding,- vergoed krijgen via de bijzondere bijstand. Voor heen mocht de gemeente alleen basis-opleidingen betalen. Verder wil Warmond mensen met een inkomen net boven het sociaal minimum, meer tege moet komen. Mensen in de bij stand, die met part-time werk iets bijverdienen, verloren voor heen na twee jaar het recht op bijzondere bijstand. Warmond wil van deze termijn af. De ge meente heeft een 'glijdende schaal' ingesteld: hoe meer een uitkeringsgerechtigde bijver dient. naast zijn uitkering, hoe meer hij hiervan moet afstaan. Dit zou een stimulans zijn voor de hfjiumhywi Mode om uh te stromen' naar een baan. Nadeel van wijziging van de ABW is dat de gemeente geen strakke begroting kan maken. Het ene jaar kan de gemeente een aanvraag krijgen voor de vergoeding van een elektrische rolstoel van 15 000 guldrn II. t andere jaar kunnen dergelijke warmond astrid v Warmonders met een bijstands uitkering krijgen meer mogelijk heden op het gebied van scho ling en opleiding. Burgemeester en wethouders van Warmond hebben de wijziging van de Al gemene Bijstandswet (ABW) van augustus vorig jaar aange pakt om 'meer maatwerk' te verrichten bij de toekenning van bijzondere bijstand. Door de wijziging van de wet hebben de gemeenten meer eigen ver antwoordelijkheid gekregen op dit vlak. De commissie maatschappelijk welzijn en onderwijs ging gis teravond akkoord met de nota 'Bijzondere bijstand in War mond - maatwerk' van het col lege. Daarin worden diverse voorstellen uitgewerkt om de toekenning van bijzondere bij stand individueler te maken. De chef Burgerzaken krijgt de be voegdheid per individu te be slissen hoeveel bijzondere bij stand hij of zij krijgt. B en W van Warmond willen dat mensen in hun gemeente een opleiding op hoger niveau, zoals een MBO- of een HBO onverwachte geval calamiteiten zal de begroting wege blijven. InTef dat jaar dan ook moeten worden aangepast. DEN HAAG/WARMOND CERBERUS De Warmondse woonbooteige naar h. van Kampen vmÜ n h alleen staan tegen een blok waarvan niet alleen het provin ciebestuur maar ook de Raad van State deel uitmaakt. Om die reden geeft hij zichzelf niet veel kans dat hij het hek mag laten staan dat hij in 1988 heeft ge plaatst bovenop zijn woonboot in het Zweiland in Warmond. Gisteren voerde Van Kempen hierover bij de rechtspraakafde- ling van de Raad van State een beroepszaak. Door het hek is de woonboot hoger geworden dan drie meter en dat mag niet. Vier jaar gele den sommeerde het provincie bestuur Van Kempen het hek. geplaatst om het dak van de boot te kunnen pbnilkn ah terras, te verwijderen. Tegen dit besluit ging Van Kempen in be roep bij de Raad van State. Staatsraad L Oranje wees de woonbootbezitter er gisteren op dat de Raad van State geen be stuursorgaan is. „U bent hieT bij een onafhankelijke rechter die zeer zorgvuldig zal bekijken of de provincie u terecht heeft aangeschreven." Van onzorgvuldigheid van de provincie is Van Kempen al het hek op de woonboot was gezet, immers verteld dat hij zich waarschijnlijk geen zorgen hoeft te maken Voorts had Van Kempen van de gemeente War mond te horen gekregen dat op de boot een dakterras mocht En bij een dakterras hoort een hek. anders is het veel te ge vaarlijk. vond hij. Van Kempen is er voorts ver bolgen over dat de provincie te gen hum n(I man kp mhu woonbooteigenaren géén maat regelen neemt. Volgens hem heeft veertig procent van de 380 woonschepen in het Kaagge bied een hekwerk op dak. Provinciewoordvoerder W. van der Kraan kon dit percenta ge gisteren niet bevestigen. Wel zei hij dat tegen een aantal hek werken niets valt te onderne men. Anderen zouden zijn aan geschreven maar die procedu res lopen nog. Staatsraad Oranje zei tegen Van Kempen dat hij eigenlijk op de hoogte had moeten zijn van de provinciale verordening die Sn.lt VOQT woonschepen, -fe ereen weet dat er rearil be staan." Oranje stelde ook vast dat de provincie ambtenaar de voor Van Kempen hoopgevende mededelingen had gedaan pas nadat het hekwerk was ge plaatst. Van gewekte verwach tingen kan dan ook moeilijk ge sproken worden, aldus Oranje De rechtspraakafdeling beslist begin mei over het hek van de WarmontW.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19