'En nu hangt de meester er zelf Cultuur&Kunst Ajuinen en Look wint Wim-Sonneveldprijs Het lange wachten op betekenissen Rommelige cajun Jaap van Zweden op tournee naar Japan Ruzie als prelude op Rhythm Festival DINSDAG 24 AAAART 1992 7 REDACTIE CEES V Ilias en Odyssee door Ed Dekker tot leven gewekt „Vroeger kwam ik hier met mijn studenten kijken. Nu hang ik er zelf. Een hele eer." In de Taffehzaal van het Rijkmuseum van Oudheden hangen tot eind mei 24 acrylschilderijen van Ed Dekker (54). Elk schilderij is een beeld van een tekstfragment uit de Ilias of de Odyssee, waarin vooral menselijke emoties tot uiting komen. een intens verdrietige Achilles zien. Zijn vriend Patroclus is dood. „Een wereld van verschil. Haat en treurnis. Hier neemt Hector afscheid van zijn vrouw Andromache. Heel liefdevol. Op de achtergrond de brandende stad. Je voelt gewoon dat er iets verschrikkelijks staat te gebeu- SASKIA STOELING A De klassieke opleiding verloo chent zich niet. Toen schilder Dekker begin jaren tachtig in een onbewaakt ogenblik 'een deeltje Homerus' ter hand nam, raakte hij opnieuw in de ban van deze klassieke Griekse dich ter. Zijn gymnasiumtijd herleef de. „Van de mooie vertaling van Imme Drost gaat zo'n enthou siasmerende werking uit. Ik dacht steeds: ik ben schilder, wat is dat mooi voor mij. Zo beeldend, zo rijk." Een logische stap. In '87 volg de de eerste penseelstreek. Een mokkende Achilles. Ogen vol wrok. Zijn vriendin, meisje Bris- eïs, is door Agamemnon afge pakt. Het laatste schilderij laat Voor Dekker tellen wrok, smart, angst, liefde en wreed heid. Dat maakt hij zichtbaar. Niet de historische gebeurtenis sen, hoewel een kenner de his torische taferelen onmiddellijk kan plaatsen. „Het gaat om de algemene gevoelens. Ellende is er altijd geweest. Het gaat er nu net zo keihard aan toe als in de oudheid. In Joegoslavië worden ook steden aan flarden gescho ten. Kijk, hier worden gewonde en dode soldaten op schouders weggedragen. Ziet er niet pret- Lucht, water en land op expositie noorpwukerhoutOlieverven, aquarellen, tekeningen en hout sneden van Joop van Egmond met als thema 'Lucht, water en land' zijn vanaf vrijdag 3 april te zien in het gemeentehuis van Noordwijkerhout. Het werk van de in 1943 in Rijnsburg geboren Van Egmond omvat onder meer een aantal duinlandschappen van 'het Langeveld', impressies van bollenvelden en duinen. Van Egmond is ook bekend om zijn ontwerpen voor corsowagens en praalwagens in de 3 oktober-optochten. De expositie in de hal van het gemeentehuis in Noordwijkerhout is op werkdagen van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur te zien en duurt tot en met 1 mei. Urban Dance Squad op Torhout Rotterdam Urban Dance Squad tekent in het eerste weekeinde van juli voor het Nederlandse aandeel op het Vlaamse dubbel festival Torhout-Werchter. Organisator Herman Schueremans heeft zich verder reeds verzekerd van de komst van Bryan Adams, Lou Reed, Pearl Jam, Crowded House en - uit eigen land - The Scabs. De resterende drie namen voor zijn affiche hoopt Schueremans binnen twee weken te kunnen aankondigen, waarna de voorverkoop voor respectievelijk Torhout (4 juli) en Werchter (5 juli) meteen zal beginnen. Zanger De Booy vrijgesproken brussel Zanger Hans de Booy is gisteren door de rechtbank in Antwerpen vrijgesproken van de beschuldigingen van 'weer- spanningheid en smaad' bij een arrestatie. Tegen De Booy was een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand en een boe te van 500 gulden geëist. Volgens de Antwerpse politie had de Nederlandse zanger vorig jaar maart midden in de nacht na een verjaardagsfeest dronken op straat staan urineren. De Booy had niet de vereiste identiteitspapieren bij zich en zou zich tegen over de politie 'arrogant' hebben gedragen. Toen hij meegeno men werd naar het politiebureau had hij zich verzet, en zou hij bij een val zijn sleutelbeen hebben gebroken. Voortbestaan KunstRAI zeker Amsterdam De KunstRAI in Amsterdam gaat definitief door, nu de investeringsmaatschappij Wolters Schaberg Groep zich be reid heeft verklaard een sponsorbijdrage te leveren van 50.000 gulden. Het voortbestaan van de KunstRAI hing aan een zijden draadje nadat de twee hoofdsponsors zich hadden teruggetrok ken. Dat nu is van de baan, hoewel de KunstRAI nog 'vlijtig' op zoek is naar andere sponsors. De Kunst RAI. die van 3 tot en met 5 juni in de RAI in Amsterdam plaatsvindt, zal dit jaar op een an dere manier worden georganiseerd. Het aantal deelnemers wordt van 120 naar 100 teruggebracht. Van de 100 galeriehou ders zullen ongeveer 30 galerieën uit het buitenland afkomstig zijn. Midler krijgt schadevergoeding Washington Omdat een Amerikaans reclamebureau met een stemimitatie van actrice-zangeres Bette Midler een spotje had gemaakt moet het nu 400.000 dollar aan Midler betalen. Door het besluit kunnen verstrekkende gevolgen ontstaan. In de uit spraak staat: „Als de uitzonderlijke stem van een professionele zanger algemeen bekend is en opzettelijk geïmiteerd wordt om een produkt te verkopen, dan hebben de verkopers zich iets toe geëigend dat niet van hen is en een onrechtmatige daad verricht in Califomië." Midler eiste oorspronkelijk 2,5 miljoen dollar schadevergoed ing. Het duo Ajuinen en Look is gis teravond winnaar geworden van het vijfde Wim-Sonneveld- concours. Een duo dat in het programma De Fiets van Mar leen opereert als een eenheid. Het tweetal brengt compleet ca baret. Dat wil zeggen dat ze het publiek in hoog tempo verras sen met absurde, humor, ro mantiek, satire en ook nog eens een groot aantal muzikale grap pen. De Rotterdammer Thomas van Luin en de Utrechtenaar Mike Boddé wonnen eerder het tig uit." Hij wijst op de Grieken die met het lijk van Hektor zeu len. „In de Ilias komt meer de dwaasheid van de oorlog naar boven, terwijl in de Odyssee de eenzaamheid tot uiting komt. Het gevoel van: ze zijn me ver geten." Dekker loopt naar het doek waarop Odysseus pogin gen doet in storm en regen op een vlot te blijven zitten. Wan hoop. Een eindje verder ont moet Odysseus na lange tijd weer zijn zoon Telemachus. Twee vreemden die bij elkaar horen. Ed Dekker volgde opleidingen aan de kunstacademies in Til burg en Den Haag. Hij woont en werkt in Dirkshoom, dicht bij zijn geboorteplaats Alkmaar. Hij exposeerde in binnen- en buitenland en is aangesloten bij het bekende kunstenaarscen trum in Bergen. "Ik ben geen avant-gardist. Ik heb goed leren tekenen en schilderen. En daar maak ik gebruik van." Tot twee jaar geleden gaf Dekker ook nog les aan de Pe dagogische Akademie in Ber gen. "Ja, toen trok ik er met mijn studenten op uit. Naar het Museum van Oudheden bij- Schilder Ed Dekker "In de Ilias komt meer de dwaasheid van de oorlog naar boven." voorbeeld." En nu hangt de meester er zelf. „Daar ben ik wel trots op. Leiden is natuurlijk ook een leuke stad voor zo'n project. Jullie burgervader is im mers ook in de huid van Home rus gekropen. Ik heb zijn boek intensief gelezen. Het was heel aannemelijk wat hij allemaal heeft uitgedacht. Ik heb Home rus niet letterlijk genomen. Dat kan niet als schilder. Je moet ook de kleur, de vorm en de compositie in de gaten hou den. De schilder is twee jaar gele den opgehouden met het Homerus-project. „Toen had ik er echt genoeg van." In totaal heeft hij 48 schilderijen ge maakt. Door plaatsgebrek hangt slechts de helft nu in het muse um. „Het hoort bij elkaar. Ik wil ook dat ze bij elkaar blijven.' Het kleurgebruik in zijn werk is heel afwisselend. Blauw, groen, zwart, rood oranje, wit. FOTÓ LOIK ZUYDERDUIN Dekker loopt naar een 'blauw werk'. Odysseus aan de knieën van Arete, de gade van de vorst Alcinoüs. De toeschouwers er omheen hullen zich in stilzwij gen. V erbazing over de houding van Odvsseus. „Dit is geslaagd. Je voelt die sfeer als je ervoor staaL" Expositie Mariene Dunias in Van Abbe Museum beeldende kunst i Mariene Dumas tot 4 mei in het Van Abbe Museum, Bilder- di|klaan 10 Eindhoven Open: dinsdag tot en met zondag van 11 00 tot 17.00 uur 'De huidige lust tot het inter preteren van kunstwerken over woekert of infecteert vaak het kritisch oordeel'. Carel blot- kamp, hoogleraar kunstgeschie denis èn criticus, zei dit in de cember op een symposium over kunstkritiek in het Eindhovense Van Abbe Museum. Toeval of niet, in hetzelfde museum is nu een tentoonstelling van werken van de in Nederland wonende en in Zuid-Afrika geboren Mar iene Dumas (ook aanwezig op dat symposium) te zien onder de wat provocerende titel 'Miss Interpreted'. De door Mariene Dumas be dachte titel van de expositie snijdt een probleem aan dat wellicht zo oud is als de beel dende kunst zelf. Het is dan ook verfrissend dat Marcel Vos in de nog te verschijnen catalogus tot de conclusie komt dat 'beteke nissen komen en gaan, maar de oplossing het schilderij zelf is'. Met de toevoeging dat een juis te of volledige interpretatie van. een kunstwerk per definitie on mogelijk is. De in 1953 in Kaapstad gebo ren en in een streng-religieus gezin opgegroeide Dumas volg de in Zuid- Afrika de kunstaca demie, kwam in 1976 naar Ne derland, bezocht Ateliers '63 (waar kunstenaars onder het toeziend oog van 'beroemde' vakgenoten werken) en met haar carrière is het sindsdien al leen maar goed gegaan. Sinds Genetiese Heimwee uit 1984 van mariene Dumas. het midden van de jaren zeven tig gingen figuratieve tendensen steeds meer overheersen in haar werk. Onder die 'figuratie ve' categorie valt het nu ten toongestelde werk van 1976 tot heden dan ook. Het probleem van de 'beteke nis' van schilderijen moet zich vooral na die overstap naar de figuratie in volle omvang bij Dumas hebben aangediend. Door haar werken in veel geval len van teksten te maakt ze van dit, in de eerste plaats persoonlijke probleem, ook een probleem voor degene die haar werk bekijkt. "Waiting for meaning' (wachten op een betekenis) schreef ze onder een liggend naakt. Juist omdat Dumas herken bare aan de realiteit ontleende motieven gebruikt, vrijwel altijd portretten, lijken interpretaties eenvoudig. Wat is een liggende naakte man meer dan een naakte man, zou je zeggen. Meer dus, zo drukt Dumas zich zelf en de kijker steeds op het harL Positief Zo zal de serie babyportretten die in een zaal in Eindhoven hangt het nooit schoppen tot in de 'Ooievaarsjoo', het televisie programma over zwangerschap en jonge kinderen waar het po sitieve denken vanaf straalt. Hier geen frisse, levenslustige baby's, maar vroeg-oude ge drochtjes met grote hoofden (zoals alle modellen bii Dumas een buitensporig grote kop heb ben) en diicke buiken. Onschuld bestaat niet, lijkt Dumas telkens te willen zeggen. Sneeuwwitje ligt uitgespreid met een gebroken arm en wordt bekeken, eerder begluurd zou je zeggen, door een rij dwergen. Voyeurisme op het doek, de schilder als voyeur en de bezoe kers als de laatste schakel in de keten van voyeurisme. „Wat kunstwerken doen, wel ke rol ze kunnen spelen of nog steeds spelen in onze maat schappij, is voor mij onduide lijk", zei Dumas recentelijk. Laat dat alsjeblieft zo, zou ik zeggen. Want is het nu juist niet het kenmerk van kunst, goede kunst, dat deze nooit te uitge sproken. te eenduidig is. maar altijd wacht op weer nieuwe in- lerpietatkaf lekbnlan ko men en gaan, maar de oplos sing is het schilderij zelf, om de catalogusschrijver opnieuw te citeren. Mariene Dumas kan er blij mee zijn dat haar werken steeds weer aanleiding geven tot die zoektocht. RECENSIE HANS KEUZERS Buttermountain Boys Ant BtRgs - rang. bas. Nick Thompson - viool, gitaar. Steve Thompson - cajunaecordeon, viool. Paul The Buttermountain Boys, af komstig uit het Engelse Vork. brengen een mix van cajun en moderne punky-rotk. Op het samenspel van de vier neren was zaterdag in het LVC heel wat aan te merken. De romme lige sound, vooral veroorzaakt door de zwak bassende, daar naast brommend laag zingende Ant Biggs en de hinderlijk vals gestemae viool van Steve Thompson, bleek desondanks aan te slaan bij het publiek. Na een half uurtje Buttermountain Boys was de ruimte voor het podium al gevuld met een fors aantal swingende mensen. De 1 OflriNO kn/rn VOOf Mn Mblfl volle up tempo set. Alleen het rustige traditionele 'Terre Blan che' met lekker melodieus en zeer ritmisch harmonica-ge bruik zorgde voor de broodno dige afwisseling. Op het moment dat Nick Thompson zijn viool bij Tm so tired' ook nog eens inwisselde voor de akoestische gitaar bleef er helemaal weinig van een groepsgeluid over. Slim beslo ten de Buttermountain Boys met Hands up' en Dear Mo ther', twee zeer snelle num mers. Lekker in het gehoor lig gend, maar het was duidelijk dat alweer dezelfde loopjes en toonsoort werden gebruikt. Het was zaterdag dan ook niet meer dan volop dansen op rommelige muziek van een handle MB oude MBBB kanten in de B-categorie. AMSTERDAM GPD Groningse cabaretfestival. De jury was het opgevallen dat er dit jaar veel vrouwen meededen, maar dat het enga gement ontbrak. Daarentegen was het vooral amusement dat de klok sloeg: niemand was boos. De Publieksprijs ging even eens naar Ajuinen en Look. Het duo Kees en Ik eindigde als tweede en derde was Corine van Opstal. De jury bestond uit Rutger Laan. Dick van der Veer. Rob Weber, Karei van der Graaf en juryvoorzitster Hetty Hey- ting. De violist Jaap van Zweden, concertmeester bij het Concert gebouworkest, gaat voor een se rie solo-concerten naar Japan. Hij heeft de uitnodiging te dan ken aan zijn optreden met het Concertgebouworkest tijdens het staatsbezoek van koningin Beatrix afgelopen najaar. Im presario Kazuya Sakuma, die al le grote klassieke concerten in zijn land organiseert, was zo onder de indruk van het spel van Van Zweden, dat hij besloot de talentvolle Nederlandse vio list voor een tournee naar Japan te halen. Van Zweden zal in Japan vijf concerten met groot orkest spe len. Daarnaast geeft hij vijf reci tals met een Japanse pianist. Van Zweden mag zelf het reper toire bepalen. De optredens zijn gepland voor oktober 1994. Met de solo tournee in Japan gaat voor de Nederlandse con certmeester een grote wens in vervulling. „Voor mij is dit een absolute triomf. Alleen de aller grootsten ter wereld wordt ge vraagd in Japan te komen spe len. Dit overtreft alles wat ik tot nu toe heb kunnen doen. Japan is hèt mekka voor de klassieke muziek. Optreden daar bete kent voor mij net zoveel als het winnen van een Europacup voor een profvoetballer. Die vergelijking wil ik best maken om uit te drilleken hoe belang rijk die trip voor mij is." Van Zwedens platendirecteur Paul Jonkers gelooft in een doorbraak op de lapanse markt. „We zijn van plan om een van de concerten op te nemen en onmiddellijk uit te brengen. Je amsterdam anp Op het Drum Rhvthm Festival, dat van 2 tot en met 4 juli op en rondom het Amsterdamse Rembrandtplein wordt gehou den. zullen mensen optreden als David Byme, Salif Keita. The Lounge Lizards, Conjure. Taj Mahal en Kip Hanrahan !>at is maandag in Amsterdam bekend gemaakt. Het festival krijgt een zoge noemde 'cross over-formule'. Er wordt een mengeling MO niu ziekstijlen aangeboden, die vorm krijgt in thema's. Drie van die thema's zijn The influence of jazz to dance', 'Pop and the roots of rhythm' en 'Blues and poetry'. Voor zover bekend hebben er avond- en nachtconcerten plaats in het Muziektheater. Es cape. Tuschinsky en De Kleine Kbmadfcl Vnlgnw M woord voerder van de verantwoordelij ke organisatie Acket Events wordt het festival in Amsterdam door dit alles wezenlijk anders dan het eveneens door Paul Acket georganiseerde North Sea Jazz Festival (Den Haag) en Jazz Mecca (Maastricht). Ondanks de goedgemutste stemming bij de persborrel van Acket Events in Amsterdam, kan geruzie de prelude tot het Rhythm Festival worden ge noemd. Het imti.itut «001 Drum Rhythm Festival komt namelijk niet van Acket. Het komt in de plaats van het Drum l.i/y I MUmL dat in 1990 en 1991 werd georganiseerd door Ackets vroegere vriend en hui dige vijand Hans Loonstijn. Voor Loonstiin liep de zaak vo rig jaar spaak toen Drum-eige- naar i touw* i gjboda de mnea werking niet meer zag zitten en hij een forse schuld had opgelo pen. Loonstijn gaf op en Drum stapte naar Acket Acket heeft zich nooit bijster gelukkig met het Amsterdamse initiatief van i oonadfn geloond hot festival daar was immers vlak voor het North Sea Jazz Festival in Den Haag Nu hij zelf de scepter over het Amsterdamse festival kan MMden an bal baM aan eigen gezicht kan geven, is hij er «OOI in Nu is het weer de beurt aan Loonstijn om kwaad te zijn. In een brief aan Douwe Egberts klaagt hij erover dat dit bedrijf het contract onder valse voor wendselen heeft beëindigd en dat er nu van de dOOi BBBlj Loonstijn, opgebouwde be kendheid san het festival wordt geprofiteerd. Verder veegt hij de vloer aan met Acket „over wie wij inmiddels zoveel weten en van zoveel kanten informatie en bawMaii laMan, dal dal w H eens heel vervelend in de nabije lockumst kan /i|n Jaap van Zweden met de Japanse impresario Kazuya Sakuma. die alle grote Idassieke concerten in zijn land organiseert: „Dit overtreft alles wat ik tot nu toe heb kunnen doen." foto amp praat wel over het grootste cd- land ter wereld. Voor jaap lig gen daar grote kansen In Nederland heeft de 31 - jari ge violist niet over succes te kla gen. De populaire musicus staal al weken nummer 1 op de klas sieke top 40 met werk van de componist Iixatelli. Van de cd zijn inmiddels meer dan veer tigduizend exemplaren ver kocht. Speciaal project conservatorium in Rotterdam ROTTERDAM ANP Het jaarlijks terugkerend componisten-project van het Rotterdams Conservatonum presenteert vrijdag 3 april in Zaal de Unie in RoMidn een aantal premières van compositie studenten onder de naam "The Unanswered Question'. Tevens krijgen Russische componisten de aandacht die zich geconfronteerd za gen met de onderdrukking dour het ommunistisch re gime. De drie componisten in dit programma hebben ie der hun eigen uitweg ge zocht uit het dilemma kun- MBMI li /ii1' MB Ml taire staat. Nicolas Roslavetz is repre sentatief voor componisten uit het I enm ti|«lprrk waarin discussie over kunst nog mo gelijk was. D? centrale iTaag was wat proletarische kunst diende te zijn. Dimitri Sjostakovitsj ma noeuvreerde behoedzaam tussen de eigen artistieke op vattingen en de ideeën van dictator Stalin. Van hem is de Vijftiende Prelude en i uga «ooi piBM bona laHra Oestvolskaja vluchtte In een totaal isolement en compo neerde alleen nog voor een kleine kring \.<n geestver wanten Met een filmfrag ment uit Fisenstetns Iwan de Verschrikkelijke' met mu ziek van Sergei Prokofjev wordt aangetoond wat de rol van de kunstenaar in deze penode was.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7