Libië zegt uitlevering toe HEMA: HALOGEEN 199.- Buitenland Bloemen als slaghout voor Maggie Lek in kerncentrale nabij St. Petersburg Smerig Ulsan is het produkt van Chung Ju-Yung 06-0607 Dit is een uitslag tegen het communisme DINSDAG 24 MAART 1992 EG gaat nu ook Georgië erkennen brussel De Europese Gemeenschap zal Georgië als laatste van de voormalige Sovjetrepublieken diplomatiek erkennen. Het be wind in Tiblisi heeft zich tegenover de EG bereid verklaard de minderheden te beschermen, de bestaande grenzen te respecte ren, en zich te houden aan de ontwapeningsafspraken tussen het Westen en de voormalige Sovjetunie. Ook komen er in okto ber verkiezingen in Georgië. Daarmee heeft Tbilisi, waar sinds kort voormalige Sovjet-minister Sjevardnadze het bewind voert, aan de belangrijkste EG-eisen voor erkenning voldaan. Schrijver Kadare terug naar Tirana monchen De dissidente Albanese schrijver Ismail Kadare zal spoedig naar zijn land terugkeren. Kadare zei „zeer, zeer geluk kig" te zijn met de verkiezingsoverwinning van de Democrati sche Partij. „Ik ben daar al in gedachten", zei de auteur, die in Mlinchen een internationaal boekensymposium bijwoont. „1 oen ijf mijn land anderhalf jaar geleden verliet, heb ik gezegd dat ik zou terugkeren bij de vestiging van de democratie'zei de momenteel in Parijs woonachtige Kadare. Hij wees erop dat het in Mlinchen gisteren onverwacht sneeuwde. „In Albanië is dat een symbool van geluk." Rel bij Zwitsers bezoek Schwarzkopf wiNTERTHURMet traangas, rubberkogels en waterkanonnen heeft de politie van de Zwitserse stad Winterthur gisteren zo'n 300 betogers uiteen gedreven die protesteerden tegen een be zoek van de gepensioneerde Amerikaanse generaal Norman Schwarzkopf. De commandant van de geallieerde strijdkrachten in de Golfoorlog zou voor 200 genodigden een lezing nouden. Havel opent Comenius-conferentie praac» President Vaclav Havel van Tsjecho-Slowakije heeft gis teren in Praag een internationale conferentie geopend ter gele genheid van de 400e geboortedag van de Tsjechische pedagoog en theoloog Johann Amos Comenius. Deze grote humanist, die leefde van 1592 tot 1670, ligt in Naarden begraven. Havel zei dat anno 1992 veel zaken waarvan Comenius alleen maar kon dro men, realiteit zijn geworden: internationale organisaties, inter nationaal recht, internationale rechtbanken. Aan de conferentie nemen meer dan 1.200 wetenschappers uit de hele wereld deel. Vrachtvliegtuig stort neer bij Athene athene Een Sudanees vrachtvliegtuig van het typte Boeing 707, dat op weg was van Amsterdam naar Sudan, is vanmorgen na een tussenlanding neergestort bij het vliegveld van Athene. De vijf bemanningsleden zijn om het leven gekomen. De gezag voerder had kort voor zeven uur gemeld dat zijn instrumenten het lieten afweten. Het toestel verdween daarop van het radar scherm en stortte neer op de duizend meter hoge berg Hymet- tos, 15 km van het vliegveld. 'Vervanger CFK's net zo slecht' madrid Het nieuwe gas HCFK, dat in de EG de oude CFK's in spuitbussen, koelkasten en piepschuim moet gaan vervangen, is minstens zo schadelijk voor de ozonlaag als zijn voorganger. Dat zegt de Spaanse afdeling van de milieu-organisatie Greenpeace. Gisteren vferd in Brussel vergaderd over het toestaan van de nietlwe HCFK-gassen. Volgens Greenpeace worden de HCFK's „ten onrechte voorgesteld als afbreekbare substanties". Volgens Greenpeace zijn „de HCFK's goed voor de zaken van de multi nationals, maar kunnen ze een definitief einde maken aan de al zo gehavende ozonlaag". Het zoeken naar vervangingsmiddelen voor de oude CFK's wordt voor de industrie overigens een ur gente zaak. Vorige maand kwam de EG in Lissabon CFK's per 1 januari 1996 verboden zullen zijn. Compromis maakt resolutie over sancties onnodig Libië is bereid de twee verdachten van de aanslag op de PanAm-Boeing boven het Schotse Lockerbie, in decem ber 1988, uit te leveren aan de Arabische Liga. Dat zei de Libische ambassadeur bij de Verenigde Naties gisteren. Uitlevering zou een doorbraak zijn in het conflict tussen Libië en de VS, Groot-Brittannië en Frankrijk. aan een resolutie die Libië met een wapenembargo en andere economische sancties zou tref fen. De motie zal echter niet in stemming worden gebracht, nu Libië de verdachten aan de Ara bische Liga wil overdragen. Het land reageert daarmee op het nog maar de vraag of ze zul- newvork gpd-anp-a tr-dpa De Amerikanen en Britten eisen al maanden dat Libië de man nen uitwijst, zodat ze kunnen worden berecht. Die eis kwam nadat een uitvoerig onderzoek de twee had geïdentificeerd als daders van de aanslag. De Libi sche leider Gadaffi weigerde de mannen echter over te dragen. Hij bood wel aan de twee zelf voor de rechter te brengen, dat werd door Washing- :n konden van de hand ge- Groot-Brittan nië aanbod van de Liga om als bemiddelaar op te treden, een aanbod dat naar verluidt af komstig is van secretaris-gene raal Boutros Ghali van de VN. maat goede contacten met de Arabische wereld. Wat er met de twee verdach- dreigden daarop met militaire Hij heeft als Egyptisch diplo- maatregelen en sancties. Zij kregen steun van Frankrijk, dat van Libië de uitlevering eist van vier verdachten van de aanslag ten moet gebeuren nadat ze t op een Frans verkeersvliegtuig de Arabische Liga zijn overge- dat in 1989 explodeerde boven dragen, is nog een open vraag, het Afrikaanse Niger. De Libische ambassadeur bij de In de Veiligheidsraad is de af- VN zei gisteren dat het de Liga gelopen dagen druk gesleuteld vrij zou staan om de mannen len worden veroordeeld. Het bewijs lijkt niet sterk. De aan klacht is gebaseerd op bewijzen dat een deel van de bom afkom stig is uit Libië. Daarnaast zou den de aanklagers informatie hebben gekregen van een over gelopen Libische geheime agent Verder gaan er geruchten over een dagboek van één van de twee verdachten, waarop westerse inlichtingendiensten de hand zouden hebben weten fikse mep met een bosje narcissen ontlopen. Op haar verkiezingscampagne v »en bloemenhuli bobby in burger de manchester Margaret Thatcher kon gisteren ternauwernood e de Conservatieve Partij deed de voormalige Britse premier gisteren Manchester aan. Een vrouw deed alsof ze de IJzeren Dame een bloemenhulde Ie brengen, maar sloeg opeens onverbiddelijk toe. Thatcher werd gered door haar veiligheidsman (in lichte jas), United Press International ter berechting naar Amerika of Engeland over te brengen. Bij de Arabische Liga was gisteren overigens nog niets van het Li bische aanbod bekend. Als de VS en Groot-Brittannië de twee mogen berechten, hetzelfde type als die in Tsjer- nobyL Volgens de eerste gegevens werd het lek ontdekt door een plotselinge drukvermindering in de reactor. Radioactieve moskou hans gelhjnse correspondent Een kerncentrale op 50 km van St. Petersburg is vanmorgen buiten bedrijf gesteld, nadat door een lek radioactieve gas- gassen ontsnapten in de sen in de atmosfeer terecht waren gekomen. Volgens een woordvoerder van het Russi sche inspectoraat voor de kernindustrie gaat het om een 'ernstig ongeluk', met mogelijk schadelijke gevolgen voor be volking en milieu. Een woordvoerder van het inspectoraat verklaarde van morgen dat het om een 'onbe duidend lek' ging, maar liet vervolgens weten dat de gevol- gen 'serieus' waren. Hij voegde de directe omgeving van de er echter aan toe dat het niet centrale is volgens hem vijf gaat om een ramp die verge- keer hoger dan normaal. Toch lijkbaar is met de explosie in js er volgens hem geen onmid- het Oekraïnse Tsjernobyi in dellijk gevaar voor de bevol- 1986. De centrale is wei van king van SL Petersburg. chinekamer van de reactor. Het ventilatiesysteem zorgde er daarna voor dat de gassen in de buitenlucht terechtkwa- De woordvoerder zei dat het vermoedelijk handelt om een ongeluk dat op de incidenten- schaal van het Internationaal Atoom Agentschap met vier wordt aangeduid. Het hoogste cijfer op die schaal is zeven. De concentratie radio-activiteit in Fransen: Nog geen Mirage's naar Taiwan PARUS-PEKING AFP-Rtr-DPA Frankrijk zal vooralsnog geen Mirage-2000 gevechtsvliegtui gen aan Taiwan verkopen. Vliegtuigbouwer Dassault heeft wel toestemming gekregen om marktonderzoek te doen. Dit hebben gezaghebbende bron nen in Frankrijk gisteren mee gedeeld. De ministeries van buitenlandse handel en buiten landse zaken weigerden com mentaar te geven op berichten uit Peking, dat onderhandelin gen van start zijn gegaan over de levering van zeker vijftien Mirage's aan Taiwan. De Chine se minister van buitenlandse zaken Qian Qichen dreigde Pa rijs gisteren met represailles. „Als Frankrijk overgaat tot de verkoop, zal dat een scherpe re actie van Chinese zijde tot ge volg hebben", zei hij. De Volks republiek China beschouwt Tai wan nog altijd als een 'opstan dige provincie'. Vorige maand weigerde het Nederlands kabinet de Rotter damse werf RDM toestemming te geven voor de levering van duikboten aan Taiwan, na drei gende taal uit Peking. Escort 16V Hotline terry mccarthy KAKUCHI De kuststad Ulsan vormt een van de duidelijkste voorbeelden van de ingrijpende gevolgen van de industriële transformatie van Zuid-Korea. Ulsan ligt on geveer 400 kilometer ten zuid oosten van Seoul, telt 600.000 s de bakermat van Hyundai-imperi- um. De stad wordt niet ge noemd in de reisgidsen, omdat er niets is dat een vakantiegan ger zou willen zien. Ulsan is een lelijke stad. Kilo meter na kilometer strekken zich fabrieken en warenhuizen langs de kust»uit. Schoorstenen en pijpen rijzen dreigend om hoog en spuwen onophoudelijk giftige dampen in de atmosfeer. De stad is het produkt zullen ongetwijfeld voor Chung stemmen: ze zijn financieel van inspanningen van de 76-jarige hem afhankelijk. Chung Ju-Yung, de stichter en Chung behoort tot de oude president van de gigantische Hyundai-ondememing en een van de opvallendste kandidaten bij de parlementsverkiezingenh die vandaag in Zuid-Korea wor den gehoui i industriëlen, die het teken van de economie en de moraal. Veel ouderen, die Zuid-Korea welvarend hebben gemaakt door hard te werken lage lonen, is het opvallen- generatie ■■^■1 nog steeds gelooft dat het land de consumptie-patroon met vaste hand in het gareel jongere generatie een doom moet worden gehouden, zoals de militaire dictaturen indertijd de eerste fase van de economi de het oog. In de laatste vijf jaar hebben werknemers door veel vuldige stakingen hogere lonen Dertig jaar geleden was Ulsan sche ontwikkeling met geweld afgedwongen, waardoor Zuid- nog een rustige vissershaven, nu vormt de stad een van de pijlers van het geïndustrialiseer de Korea. Het oude Ulsan is ontwricht, het nieuwe Ulsan is rijk maar ernstig vervuild. Dit is de realiteit die voortvloeit uit de idealen die Chung de Koreanen voorhoudt: een harde werk ethiek en een leven in sober heid. De inwoners van Ulsan hebben doorgevoerd. Binnen één generatie werd het door de oorlog verwoeste land omgevormd tot één van de meest dynamische economieën van Oost-Azië. In 1962 bedroeg hoog. het inkomen per hoofd van de bevolking 175 gulden. Vorig jaar lag dit cijfer op 12.250 gulden. Mede door toedoen van Chung staan de verkiezingen in Korea's concurrentie-positie op de internationale markt danig is verzwakt. Het land kampt met tekorten op de handelsbalans het rente-percentage ligt Complete set. Zwart of wit Aanbieding geldig t/m 4 4 1992. Zo lang _-23^ H92.301-24/3. Vermelde priizen zi|n *adviesverkooppri|zen. Ford weet wat u beweegt. 'Voor 40.000 planten dreigt de ondergang' Meer dan 40.000 plantesoorten dreigen in de komende 50 jaar uit te sterven. Dit vormt ook een gevaar voor de voedsel voorziening in de wereld. Dat zei directeur Edouard Saouma van de Voedsel- en Landbouw organisatie (FAO) van de Vere nigde Naties gisteren in Rome. Milieuvervuiling en bevol kingsgroei zijn de voornaam ste oorzaken van vernietiging van de genetische veelvormig heid bij granen, groenten en andere gewassen. Een andere oorzaak is het streven in de moderne landbouw naar ge standaardiseerde planten met de hoogste opbrengst De mens voedde zich vroe ger nog met vele duizenden plantesoorten. Nu zijn dit er nog maar 150. De meerderheid van de wereldbevolking komt zelfs niet verder dan 12. In Griekenland is bijvoorbeeld in de afgelopen 40 jaar 95 pro cent van de inheemse tarwe- soorten verdwenen. Indonesië weert dissidenten In het buitenland verblijvende dissidente Indonesiërs mogen het land niet meer in. Dit staat in een wet die vorige week door het Indonesische parlement is goedgekeurd. De nieuwe wet treft ook ruim 17.000 Indone siërs d;e nog in Indonesië wo nen, voornamelijk voormalige leden van de verboden commu nistische partij PKI. Zij kunnen geen reizen meer naar het bui tenland maken. Sail Berisha is de nieuwe heerser van Albanië, en hij weet hei TIRANA RUNA HELUNGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Toegejuicht door zo'n honderdduizend mensen stijgen vijftien witte duiven op naar de hemel. De nieuwe machthebbers van Albanië beginnen hun regeringsperio de met een gebaar van vrede. Tirana vier de gisteren uitzinnig feest na de overwel digende verkiezingsoverwinning van de democratische partij afgelopen zondag. Van stad en land zijn ze gekomen, met vele tientallen samengepropt op uitpuilen de open vrachtwagens of hangend uit de open ramen van toeterende personenau to's. Ze zwaaien met takken mimosa of met de Albanese en vooral ook met de Ameri kaanse vlag. Blijde automobilisten rijden in volle vaart door de menigte en rekenen er op dat de voetgangers opzij stuiven. Een enkeling heeft een spandoek van een man aan een galg meegenomen: het is het lot dat veel Al banezen de huidige socialistische president Ramiz Alia toewensen. De menigte wacht op de democratische partijleider Sali Berisha. De man met de po- iitiéke gladheid van een Amerikaanse presi dentskandidaat, moet zich door de opdrin gende mensenmassa worstelen om het spreekgestoelte te bereiken. Hij kust kinder tjes en klopt vrouwen op de schouder. De partijleider "straalt De winst van ruim 67 procent geeft zijn partij een tweederde meerderheid in het parlement. De socialisten (de voormalige communis ten) zijn verpletterend verslagen. Ze haal den nog geen 22 procent van de stemmen en krijgen dankzij een door hen zelf ont worpen gecompliceerd kiessysteem waar schijnlijk naar verhouding nog veel minder zetels in het parlement. De sociaal-demo craten worden met ruim vier procent de derde partij in de volksvertegenwoordiging. Daarnaast hebben een paar kleinere orga nisaties nog een enkele zetel weten te ver overen. Berisha is de nieuwe heerser van Albanië, en hij weet het. Zijn aanhang vindt dat hij de nieuwe president moet worden, hij zelf laat zich daar voorlopig nog even niet over uit. Maar met een tweederde meerderheid voor de democraten is het lot van Alia feite lijk bezegeld. En iedereen rekent er op dat Berisha hem zal opvolgen. Niet iedereen is even gelukkig met die enorme machtspositie van de democraten. „Ik had liever gezien dat andere partijen wat meer zetels hadden gekregen, zodat men met de oppositie had moeten samen werken. Ik ben bang dat we nü weer met een éénpartijstaat worden opgezadeld", zegt Sokol, een student medicijnen. Hij heeft zondag wel op de democrati sche partij gestemd, een andere keuze was er immers niet, zegt hij. Maar de uitslag stemt hem niet echt gerust. „Dit is geen uit slag voor democratie, dit is een uitslag te gen het communisme", constateert hij. Er zijn meer democratische kiezers die e genlijk wantrouwend tegenover de partij staan. Berisha, hoe populair op dit moment ook, geeft daar alle aanleiding toe. En dan gaat het er niet om dat de voorzitter lid is geweest van de communistische partij van de arbeid. Dat geldt voor vrijwel alle Alba nezen met een goede opleiding en positie. Maar Berisha was ook de hartspecialist van de gestorven communistische partijleider Enver Hoxha en had als zodanig goede c tacten in de hoogste kringen. Wantrouwend maakt ook de demag» sche verkiezingscampagne die Berisha n gevoerd. De democraten hebben voor de verkiezingen steeds beklemtoond dat zij de genen zijn die in het buitenland, met name in Amerika, vertrouwen genieten. Kies ons, en de Verenigde Staten zullen hier investe ren, zo hebben de meeste Albanezen de campagne begrepen. En om hun verwach tingen te onderstrepen, zwaaien ze met de Amerikaanse vlag. „Een illusie", zegt i Amerikaans Congreslid, als waarnemer in Albanië. „In de VS bestaat weinig interesse voor de Albanese problemen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6