'Splitsing kan beurs Amsterdam redden' Getergde pensioengigant ABP snakt naar zelfstandigheid GATT-tweestrijd blijft schimmig gevecht zonder einde Economie Taxichauffeurs zonder passagiers PvdA: Duits rentebeleid niet volgen :cr DINSDAG 24 MAART 1992 Unilever-topman wordt 'Sir' Maljers den haag De bestuursvoorzitter van Unilever, F. Maljers, heeft een hoge Britse onderscheiding ontvangen. Hij is benoemd tot ridder en commandeur in de Orde van het Britse Rijk: Honorary Knight Commander of the Most Excellent Order of the British Empire, de hoogste rang in deze orde. Als Maljers de Britse na tionaliteit zou bezitten, dan mocht hij zich voortaan 'Sir' noe men. De Unilever-topman krijgt het lintje wegens zijn „uitzon derlijke verdiensten voor Groot-Brittannië gedurende een groot aantal jaren op het gebied van handel en nijverheid". Attali: 'Meer leningen aan GOS' jekaterinburg Er komt een einde aan de beperkingen die nu nog gelden bij de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikke ling (EBRD) voor leningen aan het Gemenebest van Onafhanke lijke Staten (GOS). Na de jaarvergadering van de bank zullen die beperkingen zijn opgeheven, zo heeft bankpresident Jacques At tali verklaard. De Oosteuropa-bank mag nu nog niet meer geld lenen aan de GOS-staten dan de voormalige Sovjetunie als aan deelhouder van de bank heeft bijgedragen. „Daarom hebben we in de tien maanden niet veel kunnen doen", aldus Attali. In de voormalige Sovjetunie heeft de EBRD twee projecten gefinan cierd voor in totaal negen miljoen ecu (20,7 miljoen gulden). Dat bedrag is veel kleiner dan het kredietplafond voor het GOS. De bank beschikt over een kapitaal van 10 miljard ecu (23 miljard gulden), waarvan de Sovjetunie zes procent heeft bijgedragen. Beurs voelt Nedlloyd aan de tand amsterdam De Vereniging voor de Effectenhandel, de instantie van de Amsterdamse effectenbeurs, onderzoekt of de plaatsing van nieuwe aandelen door het transport- en scheepvaartcon- cem bij ABN Amro en Nationale-Nederlanden vorige week wel 'eerlijk' is gegaan. Door de onderhandse emissie is het aande lenkapitaal van Nedlloyd met ruim 11 procent vergroot. De Ver eniging voor de Effectenhandel heeft Nedlloyd om opheldering gevraagd over hoe de koers tot stand is gekomen en waarom de uitgifte niet vantevoren is aangekondigd. Om de concurrentiepositie van de Amsterdamse effec tenbeurs niet verder te laten afbrokkelen, moet er zo snel mogelijk een afzonderlijke beeldschermenhandel komen voor grote transacties. Voor kleine orders blijft het huidi ge systeem, waarin hoeklieden een belangrijke rol spelen, centraal staan. Dat is de belangrijkste conclusie uit een studie van het accountantsbedrijf TRN Groep naar de positie van het Damrak. amsterdam anp De uitkomsten van het rapport gaan verder dan de aanbevelin gen van de commissie aande lenhandel, die eind vorig jaar tot de conclusie kwam dat de professionele handel meer aan dacht moet krijgen, maar dat de Amsterdamse beurs verder pri ma funcioneert. De centrale rol van de hoek lieden zou volgens de commis sie moeten worden gehand haafd. Drs. A. Ranner, auteur van het TRN-rapport, ziet grote voorde len in opsplitsing van de han del. „Wij staan daarin niet al leen. Kijkt u maar naar Duits land en Londen, waar men de zelfde ideeën aanhangt." Volgens Ranner zal de handel moeten blijven plaatsvinden onder auspiciën van de Vereni ging voor de Effectenhandel (VvdE), al worden in het rapport ten aanzien van het functione ren van de beurs wel een aantal belangrijke wijzigingen voorge steld. Enkele weken geleden was er sprake van commotie naar aanleiding van berichten over vorming van een apart handelssysteem voor de profes sionele handel, buiten de ver eniging om. Beursvoorzitter drs. B. Baron van Ittersum noemde de plannen 'onzinnig'. Het rapport van de TRN Groep zal op 30 april aan Van Ittersum worden gepresenteerd. Vooruitlopend op die presenta tie wil Ranner niet vertellen welke veranderingen- de ac countantsorganisatie voorstaat binnen de VvdE. Ranner spreekt tegen dat het rapport gedeeltelijk zou zijn ge financierd door de NMB Post bank, ABN AMRO en Rabobank. „Het is een zelfstandig initiatief van de TRN Groep." De banken veruit de groot ste marktpartijen op Beursplein 5 zijn voorstander van op splitsing van de aandelenhan del. Zij willen hun posities di rect in de computer invoeren en handelen zonder tussenkomst van hoeklieden. Die wens is on der meer ingegeven door de do minante marktpositie van de SEAQ, de Londense beurs waar ook Nederlandse aandelen wor den verhandeld. Amsterdam heeft de afgelopen jaren veel handel in Nederlandse aande len naar Londen zien verdwij nen, omdat daar wel recht streeks kan worden gehandeld. zagreb» Twee Kroatische taxi-chauffeurs in de hoofdstad Zagreb doden de tijd met een spelletje schaak. Door de burgeroorlog in het nog maar net zelfstandige land zijn de brandstofprijzen, en daardoor de taxi-ta rieven, zo sterk gestegen dat bijna niemand meer een taxi kan betalen. den haag-heerlen wilco dekker Limburg is in last. Het gaat niet goed bij KNP in Maastricht, chemiegigant DSM zit in de problemen en nu staat het ABP, het pensioenfonds van de amb tenaren, ook nog onder druk. Een kleine 3500 mensen werken er in het kantoorpaleis in Heer len, maar hoe lang nog? Diverse geprivatiseerde overheidsbe drijven hebben het ABP verla ten en zijn een eigen pensioen fonds begonnen. Er wordt al ge sproken over het verlies van en kele honderden banen. En dan staat de krant ook nog vol ver onderstelde blunders van het ABP. De pensioengigant zou veel te veel betaald hebben voor haar samenwerking met het vast goedfonds Rodamco. Boven dien zou het niet boteren in de top van het pensioenfonds. Tot overmaat van ramp werd deze week bekend dat het ABP-be- lang van 210 miljoen gulden in het Britse onroerend goed-be drijf Randsworth^ waardeloos dreigt te worden. De negatieve publiciteit stoort ABP-werknemer Peter Kochen, tevens kaderlid van de christe lijke ambtenarenbond CFO. „Dan krijg je het weer, die ver halen over die domme ABP'ers die alles fout doen. Maar over al die pensioenen die hier keurig op tijd uitbetaald worden, daar over hoor je niemand. We wil len nieuw werk binnenhalen om de werkgelegenheid op peil te houden. Dan zijn die negatie ve verhalen heel vervelend. Daar moet ons bestuiir iets aan doen." De aantijging komt terecht bij de vice-voorzitters van het ABP- bestuur: C. Vrins, voorzitter van de ambtenarenbond AbvaKabo en mr P. Holthuis, in het dage lijks werkzaam op het ministe rie van onderwijs in Zoeter- beleid uitzet. Die hoofddirectie is weer verantwoording schul dig aan het 12-koppige bestuur, dat overheid en vakbonden ver tegenwoordigt. De constructie voldoet, stel len Vrins en Holthuis zonder veel enthousiasme vast. Maar 's werelds grootste pensioenfonds met een vermogen van 160 miljard gulden wil graag zelf standig worden. Dan zal de structuur opnieuw onder de loep moeten worden genomen. Er zijn dan slagvaardiger con structies denkbaar, zo erkennen de vice-voorzitters. Daarnaast heeft het ambtena ren-pensioenfonds te maken met een reeks wettelijke beper kingen. Zo moet het ABP voor alle belangrijke beslissingen toestemming hebben van een of meer ministers. De nauwe band met de overheid geeft bo vendien beperkingen op het ge bied van de arbeidsvoorwaar den. Waar Shell of Philips een behoorlijke som kunnen neer tellen voor 'een goede vent', daar moet het ABP afhaken. Premie-achterstand Het ABP is dus ernstig beperkt in zijn vrijheid van handelen. Voeg daarbij het feit dat het ka binet geregeld opmerkt dat het ABP best iets uit zijn goed ge vulde kassen kan bijdragen om 's lands nood te ledigen, en het is begrijpelijk dat het pensioen fonds snakt naar zelfstandig heid. Zo ver is ht|t nog lang niet. De politiek heeft zich inmiddels akkoord verklaard met meer zelfstandigheid, maar de dis cussie over de uitwerking en de prijs van de operatie moet nog losbarsten Hans Akkerman is beleidsme dewerker bij de CNV-ambtena- renceotrak IP, en In die functie betrokken bij de bespre kingen over de verzelfstandi ging. Volgens hem moet er nog heel wat werk verzet worden, I r is namelijk ook nog eens sprake van een premie-achterstand: de overheid is hel IBP nog zo'ri 20 miljard verschuldigd. Ook in houdelijk moet er nog wat ge sleuteld worden aan hel ambte- narenpensioen. Ooit had dit de reputatie 'goudgerand te zijn. maar die tijd is door alle bezui nigingen allang voorbij. De oudedagsvoorziening die thans vanuit Heerlen wordt overge maakt. behoort volgen* kenners in pensioenland tot de midden moot. „Er is bij voorbeeld niets ge regeld voor de partners van sa menwonende ambtenaren' /«•gt ÜJuNIUUL 1 n dat tcrvvi|l elk fonds in de marktsector al een partnerpensioen heeft. F,r zijn veel meer dingen die gere geld moeten woraen, zoals de problematiek rond deeltijd wcr kers. Het ambtenarenpensioen moet worden gemoderniseerd. Dat gaat ook veel geld kosten. Ook in dit geval is nog niet dui delijk wie de rekening moet be talen. Volwassen Drie werkgroepen praten al sinds enige tijd over de toe komst van de pensioengigant. Voor de zomer moeten ze een advies uitbrengen, zodat er straks een basis is om verder te onderhandelen over verzelf standiging. Een verzelfstandi ging die het fonds eindelijk tot een grote belegger als alle ande re maakt. „We zijn een volwas sen bedrijf, dan is het toch te gek dat we voor alles moeten bedelen in Den Haag", zo ver woordt ABP-werknemer Peter Kochen de gevoelens. „Als mijn vtouvv en ik een kind willen, dan ga ik dat toch ook niet eerst aan mijn ouders vragen? We willen onze eigen toko runnen. meer. Ze hebben begrip voor de Limburgse emoties. „Het is heel vervelend. Het verhaal dat het ABP honderden miljoenen te veel betaald heeft voor Rodam co, klopt gewoon niet. Het ver haal over de problemen met de deelneming in Randsworth wél. Daar worden wij ook niet vrolij ker van. Maar dat soort risico's hoort bij beleggen." Sinds de schandalen rondom voormalig beleggings-directeur Masson aan het begin van de jaren tachtig, wordt het ABP door het grote publiek veelal ge associeerd met het woord 'affai re'. De berichten van de laatste tijd versterken dat beeld alleen maar. Want naast de samen werking met Rodamco en de Britse mislukking met Rands- worth, was het ABP nog vaker negatief in het nieuws. Zoals met het nieuwe stadhuiscom plex in Den Haag. Voor dit miljoenenproject ging het ABP aanvankelijk in zee met het consortium OCS. Na lang onderhandelen werden de twee het niet eens over de prijs. Uiteindelijk ging het ABP verder met bouwer Wilma, maar alleen al de vertraging van de bouw betekende een flinke strop. Nog een voorbeeldje: Het maandblad Quote meldde dat het ABP bijna enkele miljarden guldens was kwijtgeraakt in de Verenigde Staten. Het fonds zou bij een door brand verwoest kantoorpand in Philadelphia te nonchalant zijn omgegaan met de veiligheidsregels. De verze kering diende in Heerlen een flinke schadeclaim in. maar be taalde uiteindelijk toch. Log Een rondje in het wereldje van bouwers en beleggers leert dat het ABP daar niet veel slechter of beter aangeschreven staat ABP-bestuursleden Holthuis (links) en Vrins: „Beleggers hebben behoefte aan luwte. Dat is ons helaas niet gegund." foto cpd roland di bruin dan andere fondsen. Maar het ABP wordt wel logheid, bureau cratie en onduidelijk beleid ver weten. „Dan heb je een prachtig project en het ABP is geïnteres seerd. Vervolgens hoor je niks meer. Dan ga je maar naar een ander. Aan de andere kant heb je vreselijke projecten, diè el ders al zeven keer zijn afgewe zen. Toch nog maar even bij het ABP proberen, denk je dan. En dan is het zomaar in orde", zegt de beheerder van een vastgoed fonds. De kritiek wordt slechts ano niem gegeven. Het ABP is de grootste opdrachtgever van Ne derland. Die jaag je niet tegen je in het harnas. Vrins en Holthuis: „Die verhalen zijn altijd ano niem. Er wordt veel gekletst in dit wereldje. Elke belegger heeft behoefte aan luwte, maar dat is ons helaas niet gegund", klaagt het duo. „Maar al die mensen die zoveel kritiek op ons heb ben, moeten eens naar ons re sultaat over 1991 kijken. Acht procent, daar zouden heel wat andere fondsen blij mee zijn." Het ABP heeft sinds de affaire Masson een hechte topstruc tuur, om te voorkomen dat ie mand in zijn eentje nog eens zoveel schade aanricht. Een di rectie met acht directeuren houdt zich bezig met de uitvoe ring. Daarboven staat een drie hoofdige hoofddirectie, die het den haag gpd brussel peter de vries De Nederlandsche Bank moet bij het rentebeleid niet langer de Bundesbank volgen. Nu de Duitse economie in de proble men komt en de Duitse staats schuld groter wordt, moet Ne derland door een eigen rentebe leid een signaal afgeven dat de Nederlandse economie zich niet laat meesleuren. In Nederland daalt de rente, terwijl Duitsland stijgende tarie ven kent. Bovendien betekent een lagere rente ook lastenver lichting, aldus het PvdA-kamer- lid Melkert. Het CDA is het daar maar ten dele mee eens. Ka merlid Terpstra zei wel een ver trouwenwekkend signaal te wil len afgeven, maar dat niet te willen doen via een afwijkend rentebeleid. De Nederlandse en Duitse economie zijn sterk verweven. De koers van de gulden is ook direct aan de Duitse mark ge bonden. Vorig jaar bepleitte het Centraal Planbureau al eens om de verhouding mark-gulden te herzien. correspondent Het gebeurt niet vaak dat de beslis sing van een bokspartij valt in de laatste ronde. Zoiets geldt doorgaans als een bewijs van hoog opgelopen spanning. Maar dat een wedstrijd in de hoogste klasse wordt voortgezet nódat het eindsignaal heeft geldon ken, is een curiositeit. Zelfs in politie ke tweegevechten is dat zeldzaam. Af gelopen weekeinde leverde echter één van die 'tweegevechten-zonder-ein de' op: George Bush en Helmut Kohl hebben geen punt kunnen of durven zetten achter de slepende vete tussen Amerika en de EG over hun handels relaties. Gezegd moet worden dat de strijd, bekend onder codenaam GATT, al meer dan een jaar buiten de regle mentaire speeltijd om wordt voortge zet. Maar de topontmoeting tussen Bush en Kohl op het presidentiële buitenverblijf Camp David leek een geschikte gelegenheid er definitief een punt te achter zetten. De tijd was rijp, maar de leiders van de twee eco nomische reuzen kwamen niet verder dan een optimistisch getoonzette en uiterst vage oproep om haast te maken. GATT staat voor afspraken over de wereldhandel, een ogenschijnlijk taai en saai dossier, waarbij wel het voort bestaan van halve bedrijfstakken en tienduizenden banen op het spel staan. Al zeven jaar lang proberen 108 landen afspraken te maken over een verdere versoepeling van de wereld handel, het slechten van tolmuren en het bevorderen van eerlijke concur rentie. Die onderhandelingen, naar de eer ste plaats van samenkomst de 'Uruguay-ronde genoemd', hadden al in 1990 moeten zijn afgerond. Maar diepe verdeeldheid tussen Amerika en de EG verhinderde dat. Sindsdien sleept het overleg van 'laatste kans' tot 'deadline', en inmiddels heeft men elkaar de tijd gegeven tot 15 april. Dat is opmerkelijk voor wie beziet welke hoofdprijs er in de GATT-onderhan- delingen te winnen is. Slordige berekeningen wijzen uit dat de wereldhandel met een paar procent kan toenemen als de1 ge sprekken tot een goed einde worden gebracht. De wereldeconomie kan een opsteker van jewelste krijgen. Dat is een aantrekkelijk perspectief voor een Amerikaanse president, die wordt geplaagd door onzekerheid over zijn aanstaande herverkiezing in novem ber. Het is een wenkend perspectief voor een Europese Gemeenschap die De Amerikaanse president Bush en de Duitse kanselier Kohl zijn het zondag tijdens een informeel gesprek op Camp David niet eens geworden over de vastgelopen GATT-onderhandelingen over een vrijere wereldhandel. Vooraf had Kohl nog gezegd dat de streefdatum van 15 april voor een akkoord haalbaar was. Amerikaanse bezwaren tegen de van subsidies aan elkaar hangende Europese landbouwpolitiek zijn het voornaamste obstakel voor een GATT-akkoord. Dat probleem is niet opgelost. wordt geteisterd door een zeurende economische crisis. Wat de onderhandelingen vanzelf sprekend bemoeilijkt, is dat de EG de laatste jaren economisch aan zelfver trouwen en kracht heeft gewonnen. De EG is, midden in het magische jaar 1992, geen filiaal van de VS, die zelf economisch in de versukkeling lijken te raken. Een vorige week ver schenen rapport, dat uitwijst dat de groei van de wereldhandel in 1991 alarmerend vertraagde maar dat Amerika Duitsland weer net even voorbijstreefde als de grootste expor teur. onderstreepte vlak voor de top Kohl-Bush die competitie nog eens. Keerzijde De keerzijde van de glanzende GATT - medaille is scherpere concurrentie. En dat komt hard aan in die sectoren die zich altijd hebben gekoesterd in politieke en economische bescher ming. De Europese landbouw is daar van het duidelijkste oorbeeld Centraal probleem voor de VS in deze GATT-ronde vormen de Europe se landbouwsubsidies. Amerika wil dat de EG minder gesubsidieerde pro- dukten op de wereldmarkt brengt, en haar eigen markten ver.Ier Qpmmlt De EG is echter juist op dit moment bezig met een uiterst moeizame in terne discussie over de toekomst van haar landbouwbeleid. Een aantal lan den wil best wel rustiger aandoen met alle subsidies die de boeren alleen maar tot (over)produktie stimuleren. Maar dan moeten er wel andere maatregelen komen om de boerenin- komens op peil te houden En die in komenssteun moeten de Amerikanen maar slikken. De landbouwministers, diep ver deeld over de toekomst van de EG- landbouw, hebben ook elk hun eigen wensenpakket waar het het handels overleg betreft. Zuivelland Nederland wil niets horen van het GATT-plan de EG-uitvoer van landbouwprodukten met 36 procent te verminderen. Graanproducent Frankrijk wil persé dat er een eind komt aan de goedko pe invoer van Amerikaanse i vangers, waar veevoer den gemaakt. Extra gecompliceerd wordt de situ atie doordat de handclsministcrs van bijvoorbeeld Frankrijk en Duitsland wel eens nqt iets andere accenten kie zen dan hun landbouwcollega's. Maar de landbouwministers zijn erg mach- t'R Verkiezingskalender De afgelopen weken leek het moment nabij de patstelling te doorbreken. De Amerikanen kwamen, in een per soonlijke brief van Bush aan voorzit ter Delors van dc Europese Commis sie, met wat ze zelf omschreven als genereuze' nieuwe voorstellen. Bush leek. met een blik op zijn verkiezing»- kalcnder. bereid tot een laatste po ging. Datzelfde gold voor de Britse premier John Major, die op 9 apnl op moet en die ook denkt electoraal eer te kunnen inleggen met een GATT- Éhrad I en blik op de Frae ver- kiezingskalender leerde de Franse president Mitterand echter dat hij het zich niet kon veroorloven nog voor het weekeinde een nieuw conflict te krijgen met zijn boerenstand. Tussen die klippen door kon slechts één man laveren: Helmut Kohl. Be vriend met Mitterand, gezien in Was hington. de machinist van de Duitse economische motor van de EG. was hij de aangewezen man om de laatste roride van de boks twee kamp met dc Amerikanen uit te vechten. De uiterst vage slotverklaringen die na afloop werden afgelegd, laten slecht de con clusie toe dat de Duitse kanselier daar niet in is geslaagd De 'bazen van de VS en dc EG zul len ongetwijfeld met hun vuisten op tafel hebben geslagen, maar dc pro blemen in dc landbouw zijn ook voor hen te zwaar om met één klap op te lossen. De enige vraag is of het treffen op Camp David nog een compromis heeft opgeleverd dat de komende da gen achter de s« hermen verder Zal worden beproefd. Nadat de laatste gong heeft gelonken. komt onherroe pelijk het moment waarop hel aftel len eindigt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5