Patiënt vangt vaak bot bij schadeclaim 'Bouw van ondergronds busstation snel van start' Rabo ziet definitief af van abonnementstarief Nieuw centrum voor ledematen Binnenland De eenzame dood van een schizofrene man Proeven met embryo's kunnen abortus voorkomen' DINSDAG 24 MAART 1992 4 Een orthopedisch techniciën is be zig aan een kunstbeen in het orthopedisch cen trum in Amster dam. Het centrum voor orthopedie maakt deel van uit het Revalida tie Centrum Am sterdam, dat van daag feestelijk zijn nieuwbouw opent. Het nieu we onderkomen van het RCA heeft 60 miljoen gulden gekost. FOTO ANP MAR CEL ANTONISSE 25 miljoen fraude met betaalkaarten Amsterdam Met cheques, betaalkaarten en creditcards is vorig jaar voor 25 miljoen gulden gefraudeerd, zo heeft de Recherche dienst Betalingsverkeer gisteren bekendgemaakt. Bij de fraude met cheques en betaalkaarten ging het meestal om het innen van gestolen betaalkaarten. De recherchedienst verwacht dat de schade met creditcards nog fors zal stijgen omdat steeds meer mensen er een of meer hebben. Cel geëist tegen corrupte politieman Rotterdam De Rotterdamse officier van justitie heeft gisteren twee jaar geëist tegen een voormalige brigadier van politie we gens corruptie. Hij heeft als medewerker van de afdeling Bijzon dere Wetten minstens 78.000 gulden aangenomen van verschei dene gokbazen. De ex-brigadier lichtte hen in over politie-on- derzoeken en over op handen zijnde invallen. Wim Meijer voorzitter energieraad den haag Wim Meijer, die vertrekt naar de Rabo bank, is be noemd tot voorzitter van de (nieuwe) Algemene Energie Raad. Minister Andriessen van economische zaken wil de raad eerder bij het beleid betrekken. De adviezen kwamen vaak nadat de maatschappelijke organisaties waaraan de leden waren verbon den al hadden gereageerd op voornemens. Van de nieuwe leden verwacht Andriessen opvattingen op persoonlijke titel. Eerste kluif voor de Raad is het rapport van de commissie-Wolfson over energieheffingen. NCW wil af van 'Stevens' den haag Het hoogste tarief in de inkomstenbelasting moet van 60 naar 50 procent en het hoge btw-tarief van 18,5 naar 17 procent. Het plan-Stevens kan daarentegen in de prullenbank, zo heeft directeur Weitenberg van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond gisteren gezegd. Hij vindt dat het kabinet de commissie met een „onmogelijke opdracht'' heeft opgezadeld door als voorwaarde voor een belastingherziening te stellen dat zowel de staat als de burger er niet op achteruit mocht gaan. „Het kabinet heeft met een vrijkaartje op de eerste rang willen zitten". eindhoven anp Tenminste tien medebewoners van het flatgebouw hoorden zijn hulpgeroep. Eén iemand zag hem met een kapotgeslagen hoofd op het balkon staan, roe pend om hulp. Maar niemand helde de politie. En zo overleed een 31-jarige schizofrene man na gruwelijke mishandelingen eind januari in zijn flatwoning aan de Bokrijkstraat. Gisteren sloot de Eindhoven- se politie het onderzoek af. De drie verdachten van 17, 21 en 22 jaar hebben bekend. Ze woon den in hetzelfde flatgebouw, naast en schuin tegenover het slachtoffer. De ouders van het slachtoffer hebben jarenlang vergeefs ge probeerd opvang in een be st hemid wonenproject te rege len. Hijzelf wilde daarvan echter niets weten en deskundigen achtten dwangverpleging niet op zijn plaats. De man vormde immers geen enkel gevaar voor zijn omgeving, wat het criteri um is voor gedwongen opname. Contact met* zijn omgeving had hij niet. Zijn naaste familie leden liet hij regelmatig op de stoep staan als ze hem wilden bezoeken. „Het is onvoorstel baar dat er voor zo'n persoon in de maatschappij kennelijk geen mogelijkheden zijn om een rus tig leven te leiden", aldus poli tiewoordvoerder Bijnen. Ziin moordenaars hadden in de bewuste nacht lang zitten drinken. Toen alles op was. bel den ze in het flatgebouw links en rechts aan op zoek naar nog meer drank. Het drietal belde ook langdurig aan bij het slacht offer. „Ze beschouwden hem als een gemakkelijk slachtoffer", al dus Bijnen. Eenmaal binnen werd hij urenlang mishandeld. Hij wérd onder andere met een Medebewoners reageren niet op mishandeling stoelpoot op zijn hoofd gesla- gen. De verdachten besloten van de gelegenheid gebruik te ma ken om het slachtoffer aan de tand te voelen over het gerucht dat hij zou zo in zichzelf was ge keerd omdat hij in het verleden zijn vrouw en kind had verdron ken. Onder druk van de mis handeling bekende de man het volstrekte loze gerucht. Het slachtoffer heeft twee da gen dood in zijn woning gele gen. In die periode haalden de drie met het inmiddels vervalste paspoort van de man 1000 gul den van zijn bankrekening en haalden ze zijn hele flat leeg om een overhaast vertrek te sugge reren. Daarrfo begroeven ze het lijk in het park en overdekten het met cement om te voorko men dat honden het lichaam zouden ontdekken. De 21-jarige verdachte ver leende al geruime tijd overdag en 's avonds gastvrijheid aan jongeren van 13 tot 16 jaar. „Merkwaardig genoeg was hij voor die jongeren een soort maatschappelijk werker, die al tijd bereid was naar hun proble men te luisteren. Hij werd door hen op handen gedragen", al dus brigadier Bijnen. De verdachte vertelde daags na de mishandeling een paar van hen wat er was gebeurd. Een 14-jarig meisje geloofde hem niet en ging kijken in de flat. Na een aantal dagen vertel de ze haar ouders wat ze daar had aangetroffen. Daardoor kwam de zaak aan het rollen. Tijdens het onderzoek kwam de politie er achter dat het drie tal al eerder een invalide flatbe woner ernstig had mishandeld. Die dankt Zijn leven wellicht aan een medebewoner die wél op zijn hulpgeroep reageerde. Een maquette van het busstation bij Amsterdam Centraal Station. Als het a ligt, is het over 5 jaar gereed. De bouw van een groot onder gronds busstation bij het Cen traal Station in Amsterdam kan nog eind dit jaar beginnen. De openbaar-vervoerbedrijven NZH, Centraal Nederland, de Nederlandse Spoorwegen en het Amsterdamse Gemeente Vervoerbedrijf (GVB) staan te trappelen. In 1997 kan de onder water gelegen busterminaal dan klaar zijn. Kosten van de 200 meter lange, 80 meter brede en 10 meter hoge terminal: 250 miljoen gulden. Al in september 1990 presen teerden de vervoerbedrijven het plan voor een busstation onder water. De NZH toonde zich toen bereid daar maximaal 100 miljoen gulden in te steken. Het plan werd aanvankelijk met de nodige scepsis ontvangen. De Amsterdamse wethouder voor ruimtelijke ordening Saris zag het „lawaaiige en vervuilende" busverkeer liever enkele hon derden meters verderop in een ondergronds station bijeenko men. Ook in een half jaar later verschenen gemeentelijke stu die werden de nodige kantteke ningen geplaatst. Afgelopen zo mer gaf de gemeenteraad ech ter opdracht tot nader onder zoek. Het GVB komt binnen enkele dagen met de resultaten van dit onderzoek, maar gisteren maakte adjunct-directeur Tjon- a-Ten de eerste resultaten al openbaar. Op dit moment stappen da gelijks 135.000 passagiers bij het Centraal Station op bus, tram of metro. Gevoegd bij de 110.000 treinreizigers komt dit op bijna een kwart miljoen passagiers per dag. Binnen 10 tot 15,jaar zal dit aantal 70 procent hoger zijn. In de toekomst zal daarom behoefte zijn aan 55 standplaat sen voor bussen tegen de huidi ge dertig. Het ondergrondse sta tion kan daarnaast nog ruimte bieden aan 48 standplaatsen voor touringcars en taxi's. De 250 miljoen gulden, waar van 70 miljoen bestemd is voor tijderlijke verkeersmaatregelen tijdens de bouw, willen de ver voersmaatschappijen via een combinatie van subsidies en le ningen bijeen brengen. Volgens NZH-directeur Testa is het rijk overtuigd van de noodzaak van het project. Door onduidelijkheid over verantwoordelijkheid arts Patiënten die na een behandeling of ongeval in een zie kenhuis een schadeclaim indienen, krijgen het gewenste bedrag meestal niet uitgekeerd. Het aantal toegewezen schadevergoedingen is de laatste jaren aanzienlijk ge daald, hoewel het aantal claims juist enorm is gestegen. den haag carine neefjes Dat is de belangrijkste conclusie van het eerste grootscheepse onderzoek naar de afhandeling van schadeclaims in ziekenhui zen, dat is verricht door de uni versiteit van Nijmegen. Het rap port wordt vandaag gepresen teerd. In de periode van 1980 tot 1990 zijn er in totaal 4000 scha declaims ingediend. De onder zoekers Hubben en Angenent hebben er hiervan 1500 beke ken. Bijna alle verzekeraars die contracten hebben met zieken huizen, hebben hun dossiers ter inzage gegeven. De meeste ongelukken in zie kenhuizen gebeuren tijdens chirurgische ingrepen. Uit het rapport blijkt dat bij ongevallen waar het onduidelijk is wie ver antwoordelijk is, de ingediende schadeclaims meestal niet wor den uitgekeerd. En dat gebeurt vaak. Artsen vergeten bij voorbeeld toestemming te vragen voor een bepaalde handeling, wat nogal eens gebeurt bij het verwijderen van de baarmoeder. Of ze geven te weinig informatie over de ge volgen van een operatie. Bij de ze behandelingen zijn vaak meerdere artsen en specialisten betrokken. De verzekeraar weet dan niet wie hij aansprakelijk moet stellen en wijst de schade claim dan af. Ook gebeurt het dat na een chirurgische ingreep het opera tie-materiaal niet uit de wond wordt verwijderd. Het gaat hier om een zichtbare fout, waar de chirurg de eerstverantwoordelij ke voor is. Bij dergelijke onge vallen wordt de schadeclaim vaak wel uitgekeerd, gemiddeld een bedrag van 19.800 gulden. Datzelfde geldt voor fouten van radiologen en neurologen die met defecte apparaten werken of deze op een verkeerde ma nier gebruiken. Ook hier is de schuldige gemakkelijk aan te wijzen. Het rapport geeft geen beeld van het totaal aantal fouten dat in ziekenhuizen wordt gemaakt. Volgens onderzoeker Hubben worden in ernstige ongevallen, waarbij een patiënt overlijdt, vaak geen schadeclaims inge diend. Hubben: „Nabestaanden zijn dan zo emotioneel, dat ze geen zin hebben om nog een hele procedure te starten". In vergelijking met de Vere nigde Staten en Groot-Brittan- nië valt het aantal schadeclaims bij ziekenhuizen in Nederland erg mee, meent Hubben. Be langrijk is volgens hem dat zie kenhuizen beter moeten rege len wie waar verantwoordelijk voor is. „Dan kunnen mensen die recht hebben op een scha devergoeding. hun geld tenmin ste krijgen". Tarief voor 'dure betalingenkomt er wel Celbioloog Geraedts vraagt duidelijkheid over wetgeving UTRECHT ANP-GPD Particuliere rekeninghouders moeten bij de Rabobank per 1 januari volgend iaar gaan beta len voor een deel van hun beta lingsverkeer. Wel is het eerder aangekondigde abonnements tarief van 25 gulden per reke ning per jaar definitief van de baan, zo heeft de Rabo-bank gisteren laten weten. Vorig jaar kondigde de bank de invoering aan van een 'abon nementsgeld' per 1 mei om de kosten van het giroverkeer te dekken. Dat leverde de bank volgens directeur betalingsver keer Burghout boze reacties op ../«•its .in trouwe klanten" On* navoer 25.000 mensen segdfcn hun rekening op en verhuisden voor het overgrote deel naar de Postbank, die als enige bank ga randeert dat het standaard-gi ropakket gratis blijft. I)c Rabo draait de plannen nu deels terug. Het abonnements geld vervalt, maar de arbeidsin tensieve en dus duurdere beta lingsvormen zoals met de hand geschreven opdrachten en ac ceptgiro's moeten straks wel worden betaald boven een nog nader vast te stellen limiet. Zo wil de Rabo een 'efficiënt be taalgedrag' stimuleren. De af zonderlijke banken bepalen zelf de exacte tarieven en voorwaar den. Goedkope betaalvormen zoals de automatische afschrij vingen en machtigingen blijven gratis. Directievoorzitter Wijffels blijft erbij dat een vast abonne mentstarief een goed idee was. De bank is er echter volgens hem onvoldoende in geslaagd de samenhang tussen de ver schillende voorstellen over te brengen. De nadruk lag teveel op het vaste tarief. „Ie kunt wel gelijk hebben, maar het niet krijgenaldus Wijffels. Volgens Burghout gaat de bi.nk haar klanten informeren over de mogelijkheden om zo doelmatig mogelijk te betalen. De Rabobank schaft, zoals ook half december aangekondigd, de valutering af. Valuteren bete kent dat banken geld dat van de ene op de andere rekening wordt overgeboekt, even vast houden om er rente van te trek ken. Straks staat dus bijvoor beeld het loon sneller op de be taalrekening en omdat de bank wel rente op de betaalrekening blijft vergoeden, kan die rente vergoeding iets oplopen. Vol gens Burghout wordt de effi ciënt betalende klant er uitein delijk 30 gulden per jaar beter De Consumentenbond zegt blij te zijn met het besluit om het abonnementstarief te schrappen. De bank geeft ge- boor aan de roep van het pu bliek. constateerde een woord voerster. MAASTRICHT THEO HAERKENS Het kabinet buigt zich dezer dagen over een wettelijke regeling voor experimen ten met embryo's. De ontwildcelingen in de medische wetenschap gaan snel en de mensen die zich daarmee bezig houden, willen weten wat wel en niet geoorloofd is. Er kan veel, maar het is duidelijk dat niet alles wat mogelijk is, ook moet en mag. Geneticus en celbioloog Geraedts van de Rijksuniversiteit Limburg heeft zelf enkele jaren geleden aangedrongen op een ethische discussie. Hij wil graag we ten waar hij aan toe is „want er is een maatschappelijk draagvlak nodig voor dat je mensen kunt benaderen met de vraag of ze mee willen doen". Geraedts wil onderzoek doen naar de meest prille vorm van menselijk leven: de zogenoemde pre-embryo's. Dat is het eerste klompje cellen dat ontstaat na de bevruchting en uit niet meer dan zes tot acht cellen bestaat. „Ie kunt dan nog niet eens zien welke cellen zich ontwikkelen tot een baby en welke tot de placenta", licht de hoogleraar toe. Van een embryo wordt pas gesproken na de vijfde dag. wanneer de bevruchte eicel zich in de baarmoeder nestelt en duidelijk is welke cellen zich tot een vrucht ontwikkelen. Her onderzoek dat hij wil doen. is erop gericht abortussen te voorkomen. Dat gebeurt nu wanneer bij de zwanger schap blijkt dat het kind-in-aanleg een ernstige afwijking heeft zoals spier dystrofie, zwakzinnigheid of taaisiijm- ziekte, een kwaal die gebaard gaat met ernstige longaandoeningen en nog niet behandelbaar is. Op dit moment probeert men dergelij ke afwijkingen in een vroeg stadium op te sporen door onderzoek van het vruchtwater of met behulp van de zoge noemde vlokkentest. Deze onderzoeken, die plaatsvinden in de zestiende en tien de week van de zwangerschap, worden gedaan &ls er in de familie ernstige erfe lijke afwijkingen voorkomen. Geraedts gaat ervan uit dat het beter is zo snel mogelijk vast te stellen of er sprake zal zijn van zo'n afwijking dan een zwanger schap halverwege af te breken. Het lijkt aantrekkelijk onmiddellijk na de bevruchting vast te stellen of een kindje gezond zal zijn. Technisch wordt dat mogelijk geacht, maar daarvoor is nog veel onderzoek nodig. In de gevallen die Geraedts op het oog heeft, vindt de bevruchting niet op de natuurlijke ma nier plaats, maar in de reageerbuis. Na drie of vier dagen, wanneer de bevruchte eicel zich een aantal malen heeft gedeeld en acht cellen telt, wordt daarvan één cel weggenomen en onderzocht. Gentherapie Aan de hand van de genetische infor matie in deze cel kan worden bepaald hoe groot de kans is, dat zich uit de over gebleven zeven cellen een gezond kind ontwikkelt. Wanneer de kans op een kind met een afwijking gering is, kan het pre-embryo in de baarmoeder worden gebracht, zoals dat nu gebeurt bij rea geerbuisbaby's. Vruchtjes die zich vrijwel zeker ontwikkelen tot zieke kinderen, worden niet ingeplant. In theorie is het weliswaar mogelijk de erfelijke eigen schappen te corrigeren door middel van gen-therapie en zo de geboorte van zieke kinderen tegen te gaan, maar dat is toe komstmuziek. Ook in het buitenland roepen deze ontwikkelingen discussie op. In Enge land en Duitsland is die al afgerond met wetgeving. De Britten staan wel experi menten toe, zij het dat die aan strenge regels zijn gebonden. Duitsland staat geen proeven toe. Maar wonderlijk ge noeg heeft het Vaticaan, toch allerminst een bolwerk van progressieve lichtzin nigheid, verklaard geen tegenstander te zijn van gen-therapie. Selectie op basis van ziekte wijst het Vaticaan echter af. Er is nog heel wat onderzoek nodig voordat werkelijk bruikbare tests en the rapieën zijn ontwikkeld. Zo moet er ant woord komen op de vraag of onderzoek aan één enkele cel, wel voldoende be trouwbaar is. Daarnaast is ook nog te weinig bekend over de reactie en de ont wikkeling van de rest van het pre-em- bryo nadat die ene cel is weggenomen. Experimenten met muizen hebben dui delijk gemaakt dat het wegnemen van één cel geen kwaad kan, maar het is de vraag of dat bij mensen op dezelfde ma nier werkt. Hoe groot de behoefte is aan de nieu we technieken, is in dit stadium nog niet te zeggen. „Maar we moeten profiteren van de mogelijkheden die er zijn. Het is heel mooi als je zo kunt voorkomen dat zwangerschappen moeten worden afge broken". De hoogleraar kan zich de bedenkin gen wel voorstellen. „Men vindt het grie zelig dat je zo kunt ingrijpen in menselijk leven". Dat verklaart ook de terughou dendheid van politici. „Ze hebben door gaans geen problemen met de dingen die ik wil. maar ze zijn bang iets op pa pier te zetten, omdat ze de reikwijdte er van niet kunnen overzien".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4