Veel ongelukken in Botlek verzwegen Achttiende ongeluk met een Fokker Fellowship Rabobank past tarievenplan aan. Kurden reageren zich af op Turkse vestigingen Binnenland Staking suikerindustrie Politie valt massaal binnen bij Blokker 'Legitimatieplicht met steun WD invoeren' FNV'ers willen acties in supermarkten JPINSDAG 24 AAAART 1992 Nieuwe actie tegen zwerfafval den haag „Laat niet als dank voor het aangenaam verpoozen, den eigenaar van het bosch de schillen en de dozen", zo hield de ANWB in 1916 de in het groen verpozing zoekende dagjesmens reeds voor. Veel heeft deze slogan niet mogen baten. Volgens een onderzoek van de toeristenbond wordt daar jaarlijks 25.000 ton afval naast de hiervoor bestemde bakken gedeponeerd. Bin nenkort bindt de ANWB opnieuw de strijd aan met deze slordige gewoonte. Samen met de gemeentelijke reinigingsbedrijven en organisaties uit het bedrijfsleven heeft zij de Stichting Nederland Schoon opgericht, die zich ten doel stelt het zwerfafval aan te pakken. Het belangrijkste wapenfeit moet een grootscheepse voorlichtingscampagne worden. Jos Brink verlaat RTL 4 Amsterdam Jos Brink heeft besloten zijn contract met RTL 4 niet te verlengen. Dat heeft zijn impresario Peter Paul Tobi giste ren bekendgemaakt. Brink presenteerde bij RTL 4 de program ma's 'Wedden, dat...?' en '64.000-gulden vraag'. Zijn overeen komst loopt 1 januari 1993 af. Volgens Tobi is van een breuk met Van den Ende Produkties geen sprake. Jos Brink heeft zijn be slissing genomen op „persoonlijke en artistieke" gronden. RTL 4 wil niet reageren op het besluit. Cel voor moordpoging in duivenhok den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren zes jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging opgelegd en 24 maanden waarvan 8 voorwaardelijk voor een poging tot moord in Elshout. De twee veroordeelden uit Drunen en uit Rosmalen bekenden dat zij in september hun slachtoffer in diens duiven hok met een beitel en een mes zwaar hebben verwond. Het slachtoffer zou regelmatig tegen betaling het bed delen met de vriendin van een van de veroordeelden, die daar genoeg van kreeg en besloot de Elshouter „koud te maken". Rusland geeft archiefmateriaal terug den haag Rusland zal Nederland archiefmateriaal teruggeven dat de Duitse bezetter in de Tweede Wereldoorlog in beslag heeft genomen en waarop het Sovjet-leger na de oorlog beslag heeft gelegd. Het gaat onder meer om materiaal van het minis terie van defensie, diverse vooroorlogse vredesbewegingen, het Internationaal Archief van de Vrouwenbeweging in Amsterdam, verschillende joodse organisaties, het Nederlands Comité voor Intellectuele Samenwerking en de Nederlandse Esperantisten vereniging. Het Comité voor Archiefzaken kan kopieën maken voor Russisch wetenschappelijk gebruik. den haag-brussel» anp In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn gisteren in Turk se vestigingen vernielingen aan gericht. De politie vermoedt dat het om Kurdische actievoerers gaat die reageren op het recente geweld tegen Kurden in Turkije. In Rotterdam en Den Haag vormden Turkse banken het doelwit. In Amsterdam zijn ar restaties verricht en worden de verdachten nog verhoord over hun motieven. In Rotterdam richtte een groep van zes tot acht mannen grote vernielingen aan bij de Turkse bank Garanti Bankazi. Met ijzeren staven werden de ramen van de bank aan de Westblaak ingeslagen. In het kantoor werd computerappara tuur verwoest. In Den Haag drongen vijf mannen een Turk se bank in de Hartogstraat bin- nen. Zij richtten met hamers grote vernielingen aan. In beide gevallen konden de daders weg vluchten. In Amsterdam werden vijf mannen van een groep van ze ven gearresteerd die een spoor van vernielingen achterlieten bij algrnwi ncdfrtanh persbureau gpo gemeenschappene pr»v*cmt FNV: 'Veiligheid werknemers, omwonenden en milieu in gevaar' Vrijwel dagelijks is in een van de chemische bedrijven in de Botlek/Europoort sprake van een gevaarlijk incident. Een groot aantal van deze ongevallen of bijna-ongevallen wordt niet gemeld. De recente reeks van calamiteiten die wel de pers haalden, vormt slechts een topje van de ijs- berg. rotterdam anp Die conclusies trekt de Indus triebond FNV na een onderzoek onder leden die werken bij of voor (via onderaannemers) de chemische bedrijven in het ge bied. Aanleiding tot dat onder zoek was de ramp bij DSM waardoor eind vorig jaar zes mensen om het leven kwamen. Volgens de industriebond is de situatie uiterst zorgwekkend. „De veiligheid van werknemers, omwonenden en het milieu is serieus in gevaar", zo schrijft de bond in een actieprogramma. „De recente reeks ongevallen en incidenten zijn geen eenma lige of toevallige gebeurtenis sen. In veel gevallen zijn werk nemers de afgelopen tijd door een miraculeuze speling van het lot aan zwaar letsel of aan de dood ontsnapt. De be schermengelen boven de Rijn mond maken overuren", aldus het rapport. De belangrijkste oorzaken die in het onderzoek aan het licht zijn gekomen, zijn de toene mende werkdruk, achterstallig onderhoud en kennisverlies door automatisering. Ook deu gen de veiligheidsvoorschriften niet en werken de afzonderlijke bedrijven op veilig te veel langs elkaar 1 Een deel van de ongevallen, zo blijkt uit het onderzoek, wordt doelbewust door bedrijfs directies verzwegen of zelfs „ge maskeerd" omdat moederbe drijven hun onderdirecteuren juist beoordelen op de resulta ten van hun veiligheidsbeleid. Die worden vaak afgemeten aan het aantal ongevallen met ver zuim. Als bij die bedrijven dan toch personeelsleden door een incident gewond raken, verdoe zelen de directeuren dat om de score op het bord aan de poort op nul te houden. Werknemers werken daar uit angst voor be nadeling vaak ook aan mee. Voor alle gebleken structurele oorzaken doet de bond in het actieplan voorstellen die van daag worden besproken op een speciale veiligheidsdag met ver tegenwoordigers van de werk Turkse vestigingen in de hoofd stad. De groep wordt nog ver hoord over de motieven. Onder meer werden ruiten en het inte rieur van het Turks verkeersbu reau aan de Herengracht ver nield. Drie personen werden opgepakt terwijl ze op de Nieu- wezijds Voorburgwal de ruiten vernielden van een Turkse win kel. Twee andere mannen wer den aangehouden in de Wijde- steeg, waar de ramen van een Turkse bank sneuvelden. Een Grieks Europarlementari ër is gisteren samen met drie Kurdische demonstranten ge boeid afgevoerd naar een poli tiebureau in Brussel na een in cident in de ontvangsthal van het Europees Parlement. De parlementariër, Alekos Alavan- os, lid van de coalitie van links, had zich verzet tegen de arres tatie van de drie Kurden die hun toevlucht hadden gezocht in het Parlement. De drie deden mee aan een protestdemonstra tie tegen het bloedbad van za terdag onder Kurden in het zuidoosten van Turkije. Tijdens dit protest werden met hamers de ruiten van de Turkse ambas sade ingeslagen. - zaanstad Werknemers van Verkade en Ca cao De Zaan luisteren naar informatie van de Voedingsbond FNV over de staking voor een betere cao die gisteren is begonnen in de sui kerverwerkende industrie. Op dit moment zijn ruim duizend mensen in staking. Van daag is ook een actie begonnen bij Bolletje in Almelo, waar volgens de FNV 45 werkne mers het werk hebben neergelegd. Bij de 26 bedrijven waar gisteren een staking uitbrak, is de actie vandaag voortgezet. In de Zaan streek zijn volgens een woordvoerster van de bond wel weer stakers aan het werk gegaan, maar daar staat tegenover dat zich nieuwe stakers hebben laten inschrijven. FOTO NIEUW ANEFO ROB C CROESE 'Toch is F28 zeer betrouwbaar vliegtuig Actieplan om minder water te gebruiken den haag anp schiphol «bill meyer vervolg voorpagina Het ongeluk met de Fokker F28 Fellowship op LaGuardia Air- port in New York is het acht tiende in de historie van dit vliegtuigtype. Desondanks noerpt zowel de Rijksluchtvaart dienst (RLD) als de KLM de F28 een zeer betrouwbaar en veilig verkeersvliegtuig. In totaal bouwde Fokker op Schiphol tussen 1968 en 1986 241 F28's. In commercieel op zicht was het vliegtuig, in tegen stelling tot de F27 Friendship, geen doorslaand succes. We reldwijd vliegen er nog 211 toe stellen rond. Een aantal oudere vliegtuigen is inmiddels in de mottenballen gezet. Een woordvoerder van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) noemt de F28 'een formidabel veilig toestel'. .Absolute cijfers over neergestorte toestellen zeggen niets als je daar niet de gebruikscijfers tegenover hebt staan. Het is bekend dat de F28 zeer intensief wordt gebruikt onder vaak zware omstandighe den. De F28 vloot heeft 5 mil joen vlieguren gemaakt en 6 miljoen landingen. De RLD heeft na het ongeluk in New York nog alle vertrouwen in het toestel. In technisch en opera tioneel opzicht is het ee/i veilig vliegtuig." Wel geeft de RLD-woordvoer- der toe dat veel maatschappijen in de Derde Wereld met het vliegtuig opereren. „Daar zijn de onderhouds- en trainingsfa- ciliteiten kwalitatief een stuk minder dan in het Westen." Zo verloor het Indonesische Garuda vijf van deze vliegtui gen. In Nigeria verongelukten er drie. Fokker lanceerde in april 1962 het plan voor de bouw van een tweemotorig straalverkeers- vliegtuig. Het eerste prototype maakte de eerste vlucht op 9 mei 1967. De serieproduktie van de F28 startte in 1968. Het vliegtuig kreeg het typecertifi caat van de Rijksluchtvaart dienst in februari 1969. Het eer ste produktievliegtuig werd nog dezelfde dag afgeleverd. In totaal zijn zes verschillende versies van de F28 gebouwd, de MK 1000 tot en met de MK 6000. Het verongelukte toestel van USAir was van het type MK 4000. Deze versie heeft een wat langere romp dan de standaard F28 en biedt plaats aan 85 pas sagiers. De F28 is uitgerust met motoren van Rolls Royce. De romp is door MBB in Duitsland gebouwd, terwijl de Ierse vlieg tuigbouwer Short Brothers de vleugels voor zijn rekening nam. Deze samenwerking is la ter voortgezet bij de produktie van de Fokker 100, de opvolger van de F28. KLM CityHopper heeft vier F28's MK 4000 in dienst. Het vliegtuig van USAir is volgens woordvoerder E. van Veen van Fokker in 1986 gebouwd, en is dus nog relatief jong. In 1981 stortte een F28 van de NLM bo ven Moerdijk neer. Het vliegtuig kwam in een windhoos terecht, waarop de vleugel afbrak. Alle inzittenden kwamen om het le ven. Later werd uitgerekend dat de F28 precies door het oog van de windhoos was gevlogen. Daardoor kwamen er enorme krachten op de vleugel te staan. In jargon heet zo'n ongeluk een act af god. Zelfs een lumbo was onder die omstandigheden ver ongelukt. gevers, de arbeidsinspectie en wetenschappers. De uitkomsten worden het einde van de dag overhandigd aan de werkge versorganisatie Europoort/Bot lek Belangen (EBB). De bond vindt dat de werkgevers aan een grondige herbezinning op hun veiligheidsbeleid toe zijn. De Industriebond pleit onder meer voor een gezamenlijk vak opleidingsinstituut en een uni form systeem voor het rappor teren van alle (bijna-)ongeval- len. Een onafhankelijke instan tie moet dat systeem beheren. ZOdal werknemers ook anoniem aan de bel kunnen trekken. Ook moet een coördinerende in stantie de vele veiligheidsvoor schriften en vergunningen een duidig en hanteerbaar maken. Aan het overwerk moet rigou reus paal en perk worden ge steld. De bond stuitte op werk nemers die 36 uur achtereen of zonder rustdag dertig volle werkdagen in touw waren. Vooral bij personeel van onder aannemers komt dat veel voor. „Ronduit crimineel" noemt de bond dit overwerk in een indu strie met zulke hoge veiligheids risico's. Een ander belangrijk punt is het achterstallig onderhoud aan de installaties die veelal twintig tot veertig jaar oud zijn. Vier illegalen aangehouden geldermalsen gpd De rijkspolitie district Nijmegen heeft gisteren in samenwerking met de Dienst Inspectie Ar beidsverhoudingen bij een inval in een distributiecentrum van winkelketen Blokker in Gelder- malsen vier illegaal in Neder land verblijvende buitenlanders aangehouden. Van 20 andere bij het centrum te werk gestelde personen wordt de verblijfstitel nog onderzocht. De politie zette bij de inval 120 mensen en een helikopter in. Volgens politiewoordvoerder M. Lieskamp bestond het ver moeden dat bij het gigantische distributiecentrum meerdere il legalen werkten. Om de eventu ele illegale werknemers op de werkplek te kunnen betrappen, omsingelden 120 politiemensen het gehele 90.000 vierkante me ter grote bedrijf. Een helikopter werd ingezet om eventuele vluchtelingen te kunnen trace ren. Daarop werd van alle 300 werknemers de identiteit vast gesteld. Van 70 personen bleek dat niet direct mogelijk. Zij wer den voor nader onderzoek over gebracht naar het gemeente huis van Geldermalsen. De poli tie heeft een gedeelte VU de personeelsadministratie van het bedrijf in beslag genomen. Brinkman zet PvdA onder druk werknemers - zich tijdens het werk moeten kunnen legitime- buttenpost gpd Minister Alders (milieu) wil de groei van het waterverbruik voor huishoudens en industrie tot 2010 beperken tot 15 pro cent, een halvering ten opzichte van de raming. Dat staat in het Actieplan waterbesparing dat Alders gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Alders hoopt zijn doel vooral te bereiken met een nieuw ta riefsysteem voor huishoudens. Het Komt erop neer dat de kos ten voor de zuivering van afval water en riolering en het vast- rechtdeel van de waterrekening (nu vaste bedragen per huis houden), afhankelijk worden van de verbruikte hoeveelheid. Door te besparen op water kan de consument niet alleen bezui nigen op zijn uitgaven van drinkwater, maar ook op die voor zuivering en riolering. CDA-fractievoorzitter FJco Brinkman waarschuwt dr PvdA wel akkoord te gaan met de door het kabinet voorgestelde- legitimatieplicht. ,Als de Partij van de Arbeid daarmee niet in stemt, zullen we desnoods met de oppositie zaken doen", aldus Brinkman gisteren tijdens een CDA-bijeenkomst in het Friese Buitenpost. WD-leider Bolkenstein zegde de steun aan het CDA gisteren toe. Hij liet desgevraagd weten dat de legitimatieplicht nu zo snel mogelijk moet worden in gevoerd. De PvdA heeft het afgelopen weekeinde ernstige bezwaren geuit tegen het feit dat alle t gewerkt. Brinkman: vind ik discriminerend. Het kenmerk van zwart wnk is dat je het niet kunt zien. Zwart werk komt voor waar wordt ge werkt", aldus de CDA-fractie voorzitter. PvdA fractiewoordvoerster E. Kalsbeek is niet onder de indruk van de dreigende woorden van Brinkman. Het kamerlid ver klaarde gisteravond dat de PvdA fractie bij haar standpunt blijft dat alleen in die sectoren waar veel zwart wordt gewerkt, een identificatieplicht moet gel den Onderzoek door EG naar aanbesteding Haags stadhuis brussel peter de vries correspondent De Europese Commissie gaat onderzoeken of de aanbeste- van het nieuwe Haagse stadhuis wel door de beugel kan. Het ambtenarenpensioen- fonds ABP, dat het nieuwe stad huis laat bouwen, had volgens .de Commissie als (semi-)over- heidsinstelling de aanbesteding moeten publiceren in het Eu ropese Publikatieblad, zodat gen. Volgens het ABP is er sprake van een misverstand, omdat het pensioenfonds helemaal geen overheidsinstelling is. Het ABP maakt zich ook geen zorgen over een boete. „We verwach ten in een gesprek met de Com- missie ons standpunt duidelijk te kunnen maken," aldus een woordvoerder. Een politieman verlaat met een ijzeren staaf een Turkse bank in de Wij- desteeg in Amsterdam. De bank was gisteren een van de doelen van de actievoerders. FOTO ANP PAUL EIJZINCA Op ledenvergaderingen in Amsterdam en Deventer heb ben alle 110 leden van de Dienstenbond FNV die gister avond kwamen opdraven, zich uitgesproken voor acties bij de supermarkten als de werkge vers niet bereid zijn om vóór 30 maart een 'fatsoenlijke' cao af te sluiten. Er staan voor deze week nog vier actievergaderingen elders in het l^nd op het programma en die vergaderingen zullen naar verwachting hetzelfde beeld te zien geven. De cao onderhandelingen voor de 170.000 werknemers bij de su permarkten liepen vooral vast op de lonen. De vakbonden stellen een looneis van 6,5 procent om de loonachterstanden in de be drijfstak in te lopen. De werk gevers bieden niet meer dan vier procent. Ook willen ze voor werken na zessen op doordeweekse avonden en op zaterdagochtend geen extra toeslagen betalen. In tegenstelling tot eerdere berichten zal de Rabobank gécn J2 S, vragen voor elke particuliere betaalrekening. Uw bezwaren zijn bij deze beslissing doorslaggevend geweest In ons aangepaste plan kunt u zonder kosten een groot aantal betaaltransactics blijven verrichten. IV Rabobank blijft rente vergoeden. Daarnaast zullen de zogeheten rentrloze dagen worden afgeschaft, waardoor u op uw betaalrekening straks meer rente ontvangt dan tot nu toe. Wel zullen bepaalde, dure transacties niet meer onbeperkt gratu zijn. De nieuwe voorwaarden gaan I januari 1991 in Uw plaatselijke Rabobank zal u nog informeren over alle bijzonderheden van de betaalrekening. Tevens /al zij u inlichten hoe u zo doelmatig mogelijk kunt betalen Rabobank Q

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3