CVSE krijgt een nieuwe rol Zuid-Afrika terug naar realiteit van de crisis Wachten tot Mitterrand zijn troefkaarten speelt Feiten &Meningen Franse regionale verkiezingen DINSDAG 24 MAART 1992 Trojka naar Nagorno Karbach; vredesconferentie in Rome Het Warschaupact mag dan zijn verdwenen, de Koude Oorlog ontdooid en de bewapening in Europa vrijwel gehalveerd, maar ons continent is daarmee nog geen vreedzaam para dijs geworden. Etnische spanningen zijn er volop, evenals nog altijd vele dui zenden (kem)wapens. BRUSSEL HANS DESRUUN CORRESPONDENT Over de rol die de Europese Ge meenschap, de Navo, de Vere nigde Naties en de CVSE (Con ferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa) daarbij moeten spelen, bestaat nog veel onduidelijkheid. Maar voorko ming en beheersing van etni sche spanningen én een verder gaande ontwapening staan bo venaan elk van hun agenda's. Dat geldt zeker voor de CVSE, die vandaag in Helsinki begint aan een drie maanden durende bezinning op haar toekomstige taak. In de Finse hoofdstad werd in 1975 de 'Akte van Hel sinki' getekend, met afspraken over ontwapening, mensen rechten en samenwerking. Maar sindsdien is er wel wat veranderd. Jarenlang bood de Akte van Helsinki vooral het Westen een handvat om de situatie van de mensenrechten in de Sovjetu nie en haar satellieten aan de kaak te stellen. Van economi sche samenwerking tussen oost en west kwam niet veel terecht en ontwapening werd aan an dere fora overgelaten. Geholpen door de revolutionai re ontwikkelingen in eerst Oost- Europa en later de Sovjetunie is de taak van de CVSE veranderd „van het vermanend wijzen met het vingertje, naar het bewaken van aangegane verplichtingen over wereldwijd aanvaarde ge dragsregels", zei een diplomaat onlangs. De CVSE telt nu al 48 leden: de VS, Canada, alle Europese lan- Armeniërs laden kisten met voedsel, wapens en munitie aan boord van een helicopter, die op weg gaat naar Nagomo Karabach. De CVSE wil door middel vah een vredesconferentie een einde maken aan de oorlog tus sen Armeniërs en Azeri's. foto epa cennadi tamarin den en, op Georgië na, de leden van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten. Vandaag wor den ook Kroatië, Slovenië en Georgië toegelaten. Een voorstel om Bosnië-Hercegovina en Ma cedonië toe te laten werd door Griekenland getorpedeerd. Maar over niet al te lange tijd zal de CVSE alle landen tussen Vancouver en Vladivostok vere nigen. Na de opening door de minis ters van buitenlandse zaken wordt drie maanden in werk groepen onderhandeld. De staats- en regeringsleiders mo gen dan begin juli een nieuwe CVSE omhelzen. Duidelijk is dat men haar een grotere rol wil ge ven bij het voorkomen en op lossen van conflicten. Nagomo Karabach Het meest voor de hand ligt dat in de CVSE wordt gepraat over de doelstellingen en aanpak van het 'grooteuropese veiligheids beleid', terwijl de Navo of de Weu de helpende hand bieden, bijvoorbeeld door het zenden van waarnemersmissies of zelfs echte vredesmachten naar cri sisgebieden. Beiden houden daarbij hun ei gen taak, maar kunnen door hun ervaring, organisatie en middelen snel inspringen. Een eerste bewijs daarvan kan al snel worden geleverd, als de mi nisters vandaag beslissen een CVSE-actie in het door Armenië en Azerbajdzjan omstreden Na gorno Karabach te onderne- De vredesconferentie zal waar schijnlijk in Rome worden ge houden. Deelnemers zijn uiter aard Armenië, dat Frankrijk als 'secondant' krijgt, en Azerbajd zjan, bijgestaan door Turkije. Voorts nemen de huidige, vori ge en volgende CVSE-voorzitter Tsjecho-Slowakije, Duitsland en Zweden aan de conferen tie deel, en mogelijk ook nog Rusland. De CVSE-ministers zullen voort besluiten om een CVSE-trojka, bestaande uit de ministers van buitenlandse zaken van de ge noemde drie landen, als bemid delaars naar het gebied te stu ren. De Armeense minister Ha- vannisian is blij met de CVSE- actie, die volgens hem de Arme niërs in Nagomo Karabach be scherming moet bieden. Het wordt de eerste keer dat de CVSE optreedt als vredestichter. Waarnemers, en later wellicht een vredesmacht, kunnen wor den geput uit het Navo-arse- naal. Crisisvoorkoming en -be heersing worden nieuwe taken voor de CVSE. Dat kan ook, om dat veiligheid niet langer vooral een militaire zaak is. De CVSE kan bovendien vaak slagvaardi ger optreden dan de VN. Daarbij moeten wel wat prakti sche zaken worden geregeld. Krijgt de CVSE een soort 'Eu ropese Veiligheidsraad', zoals die van de VN, of moeten pro blemen steeds in de hele CVSE aan de orde komen? Nederland wil een 'trojka' naar EG-voor- beeld, waarbij steeds wisselen de ministers als 'troubles hooters' optreden. Van den Broek vreest dat in een veiligheidsraad la de VN de kleine landen er niet aan te pas komen. Wel maakt zijn voorstel om een 'Hoge Commissaris' te benoemen als bemiddelaar bij etnische spanningen een goede kans in de CVSE. De meeste EG- landen en ook Rusland zijn daar voor te vinden. Wapenbeheersing Een belangrijke taak is voor de CVSE ook weggelegd op het ge bied van de wapenbeheersing. Tot nog toe waren ontwape ningsonderhandelingen een zaak van de Amerikanen en de Sovjets (over de kernwapens), of van de Navo en het Warschau pact (zoals het CSE-akkoord over de 'gewone' wapens in Eu ropa). Maar met die wapenakkoorden is de noodzaak van verdergaan de stappen niet verdwenen. Er zijn, vooral in het GOS, nog dui zenden nucleaire, chemische en biologische wapens. De ondui delijkheid over de toekomst van het GOS en de interne spannin gen bergen nog steeds veel ge varen in zich. Ook de verdeling van de con ventionele wapenvermindering over de GOS-republieken is nog niet geregeld. Dat moet gebeurd zijn voor de CVSE-top van 9 en 10 juli. Verdergaande ontwape ning is wenselijk, totdat geen land meer wapens heeft dan voor zijn eigen verdediging ab soluut noodzakelijk is. Die verdere onderhandelingen zullen plaatsvinden in CVSE- verband, mede omdat dan ook de landen die niet tot Navo of het Warschaupact behoren of behoorden, kunnen meedoen. Het zou raar zijn als neutrale landen als Zweden of Oostenrijk straks zwaarder bewapend zou den zijn dan Navo- of GOS-le- den. KAAPSTAD TERRY BEU. De meeste blanke Zuidafrika nen slaakten vorige week woensdag een zucht van ver lichting toon de uitslag van het referendum over president De Klerk's hervormingsbeleid be kend werd. De uitslag was na tuurlijk voorspelbaar en was ook door bijna iedere commen tator en waarnemer voorspeld. Maar pas toen de eerste uitsla- f;en binnenkwamen, en duide- ijk werd dat de hervormers een meerderheid van twee tegen één hadden, trad de ontspan- Zel/s diegenen die eerst openlijk hadden verklaard dat de hervor mers een duidelijke overwin ning zouden behalen gaven in de spannende uren vóór de uit slag toe dat ze twijfels hadden gekregen. Sommigen vreesden dat het massale propaganda-of fensief dat de hervormers de af gelopen drie weken hadden ontketend een krachtige en bloedige reactie zou oproe pen: de buitengewoon hoge op komst in traditioneel conserva tieve bolwerken als Pietersburg in Noord-Transvaal zou de ba lans naar de 'nee-stemmers' kunnen laten doorslaan, omdat een racistisch electoraat blind zijn emoties zou volgen in plaats van rationeel te redene- Uiteindelijk bleek deze vrees ongegrond, maar onder de blanken was de spanning toch hoog opgelopen. De uitslag was in feite een anti-climax. In de welvarende blanke woonwijken gingen de emigratieplannen weer in de ijskast, en blank Zuid-Afrika maakte zich op om zich weer bij de rest van de be volking te voegen. Voor het grootste deel van de bevolking was het referendum op zijn best een afleiding van de dagelijkse realiteit geweest: men be schouwde het blanke onderons je als hooguit een vertraging van het gestaag voortschrijden de historisch proces. Belangrijke zwarte organisaties, zoals het Panafrikanistisch Con gres (PAO en de kleine maar actieve Arbeidersorganisatie voor Socialistische Actie (WO- SA) hadden aangedrongen op een boycot van het referendum. Deze groepen hadden het liefst openlijk gepleit voor een nee- stem, maar omdat ze zich daar mee op één lijn hadden ge schaard met de blanke conser vatieven en hun fascistische achterban was dit politiek on mogelijk. In de opvatting van deze twee organisaties zou een 'Nee' de „lucht hebben gezuiverd" en de „illusies" over het onderhande lingsproces in de Conventie voor Democratie in Zuid Afrika (Codesa) hebben vernietigd. In de Codesa. waar de belangrijkse politieke en sociale organisaties zijn verenigd, onderhandelen de regering en de oppositie over de voortgang van het hervor mingsproces. De meeste zwarte organisaties hebben zich aange sloten bij het standpunt dat het ANC, als belangrijkste anti- apartheidsorganisatic, aan de onderhandelingstafel inneemt. Het ANC heeft steeds gezegd dat het referendum een illegale en onwettige excercitie in racis me was, maar omdat een nee- stem tegen de hervormers nog veel erger was geweest, riep het ANC de blanken toch op om in het referendum steun uit te spreken aan De Klerk. Het referendum had echter ook een onverwacht gevolg voor het ANC en zijn partners in de Co desa. In hun vastbeslotenheid om een zo groot mogelijke overwinning te behalen, had den de strategen van De Klerk's Nationale Partij vlak voor het referendum de racistische kaart gespeeld. Een van de adverten ties van de regering luidde: „Als u bang bent voor een meerder heidsbewind, stem dan ja". In de advertentie werd verder be weerd dat de regering in de Co desa al belangrijke concessies had losgekregen. Deze concessies behelsden vol gens de regering dat zij voor el kaar had gekregen dat het con cept van groepsrechten en de handhaving van de privileges voor blanken waren aanvaard. Een etmaal voordat het referen dum begon verklaarde De Klerk in een radio-uitzending dat een democratie naar een „eenvou dig Westminster-model" in het nieuwe Zuid-Afrika niet aan de orde was. Een paar uur na die verklaring werd de leiding van het ANC door de leden onder druk gezet. De jurist Dullah Omar. een vooraanstaand lid van de ANC- onderhandelingsdelegatie in de Codesa, ontkende dat er was af geweken van het beginsel van individueel kiesrecht in een toe komstig Zuid-Afrika. De Klerk had volgens Omar alleen maar politieke uitspraken gedaan, en hij verzekerde dat er geen af spraken waren gemaakt. Toch was het ANC door de uit latingen van De Klerk en door de racistische toonzetting van de campagne in een moeilijke positie gekomen. Het zal onder sterke druk komen om duidelijk te maken dat het niet door de regering bij de neus is geno men. De ANC-leiding zal gevoe liger worden voor de eis van de radicalen in de eigen gelederen, met name in de vakbeweging, dat zij zich in de onderhande lingen harder opstelt. President De Klerk, die een zeer berekend en slechts schijnbaar risico nam, heeft nu een krach tig mandaat. Hij moet in staat worden geacht om de rechtse oppositie van de Conservatieve Partij te neutraliseren en intern te verdelen, en om de extreem rechtse en fascistische groepen te isoleren; deze groepen kun nen op hun beurt zeer wel hun toevlucht nemen tot geweld en terrorisme. Binnen de Nationale Partij heeft De Klerk zich inmiddels ont popt als een onaantastbaar lei der, vooral nu zijn grootste vij and, de voormalige president P.W. 'Krokodil' Botha, zich bij de conservatieve oppositie heeft aangesloten. Na deze wellicht grootste inter nationale propaganda-actie al ler tijden, die bovendien het ge wenste resultaat heeft opgele verd, wil de regering graag weer overgaan tot de orde van de dag. Dit betekent dat men heti hoofd moet bieden aan een steeds zwakker wordende eco nomie, en schuldverplichtingen die als een molensteen om haar nek liggen. Het „nieuwe" tijdperk begon met grote demonstraties in Jo hannesburg en Kaapstad, en met wijdverbreide werkonder brekingen uit protest tegen voortschrijdende armoede. Het begint ook met de bekendma- king van een nieuw officieel werkloosheidscijfer: 5,4 miljoen, ofwel 40 procent van de be roepsbevolking. Terry Bell is voormalig hoofdre dacteur van het in Landen ver schijnende tijdschrift Africa Analysis. Hij is na 26 jaar bal lingschap onlangs in Zuid-Afri ka teruggekeerd. t PARUS HANS CERTSEN CORRESPONDENT Doordat de sodalis- rechts bij de Franse regionale verkiezin gen hebben verloren en het uiterst recht se Front National en de twee milieupar tijen goed scoorden, zit de Franse poli tiek nu zowel regio naal als landelijk met de brokken. Om te beginnen is in vrijwel geen enke le regio een duidelij ke meerderheid ont staan. De groenen en het Front Natio nal zitten daardoor vrijdag, als de presi denten van de re gio's moeten wor den gekozen, op de wip. Dan zal blijken of de centrum-rechtse partij en hun woord houden en het inderdaad nergens op een akkoordje gooien met het Front National. Tijdens de campagne hebben centrum-rechtse leiders telkens bezworen dat van 'deals' met het Front National geen sprake meer kan zijn. In het verleden deden RPR (gaullisten) en UDF (libera len) wel zaken met de partij van Le Pen. Daarvoor lijkt extreem-rechts nu echter te groot te zijn ge worden. Als we voor de keus staan een verkie zing te verliezen of onze ziel, kiezen we voor het eerste", aldus burgemeester Michel Noir van Lyon. In dat geval is het zeer wel mogelijk dat de socia listen in een aantal regio's de lachende derde zijn, ondanks hun historische verlies van afgelopen zondag. Met steun van de communisten en de twee groene partijen zou de Parti Socialiste als nog het presidentschap van een aantal regio's in de wacht kunnen slepen. Voor de socialistische president van de republiek, Mitterrand, breken intussen moeilijke tijden aan. Hij moet proberen de vrije val van zijn partij te stoppen, want anders krijgt hij volgend jaar na de parlementsverkiezingen te maken met een recht se meerderheid in de Assemblée Nationale. Maar Hoe? Volgens politieke commentatoren heeft Mitter rand drie troefkaarten. Een ervan is de vervanging van de uiterst impopulaire premier Cresson. Voor haar opvolging worden veelvuldig de namen ge noemd van minister Pierre Bérégovoy (financiën) en Jacques Delors, de voorzitter van de Eu ropese Commissie. Maar dat alleen kan het onheil vermoe delijk niet afwenden. De tweede troefkaart is een wijziging van het kiesstelsel. In plaats van het huidi ge districtenstelsel kan Mitterrand het systeem van evenre dige vertegenwoordi ging invoeren voor de parlementsverkie zingen. Zowel de groenen als het Front National zijn daar voor, omdat ze via het huidige stelsel zelfs met scores van bijna 15 procent niet of nauwelijks in het parlement vertegen woordigd zouden zijn. Maar Mitterrand wil het kiesstelsel niet wijzigen om de ecologen en extreem-rechts eên plezier te doen. Zijn voornaamste drijfveer is het voorko men van een rechtse meerderheid in het parle ment. Als de president zijn zin krijgt, boort hij Giscard (liberaal) en Chirac (gaullist) een vrijwel zekere absolute meerderheid door de neus. Dat daardoor het Front National ook op landelijk ni veau stevig voet aan de grond krijgt, lijkt hij op de koop toe te willen nemen. Mitterrands derde troefkaart is misschien wel de sterkste: zelf vervroegd aftreden. De president, die nog tot 1995 te gaan heeft, zou nog vóór de parle mentsverkiezingen volgend jaar presidentsverkie zingen kunnen uitschrijven. Volgens dat scenario kan hij met opgeheven hoofd afscheid nemen. Met de populaire Jacques Delors als kandidaat voor Mitterrands opvolging is het bovendien best mogelijk dat de nieuwe president opnieuw een socialist is. En eenmaal weer in de 'winning mood' zouden de socialisten ook bij de daarna volgende parlementsverkiezingen wel weer eens hoge ogen kunnen gaan gooien. Het is een bijna duivelse taktiek, maar Mitterrand valt op dat punt niet te onderschatten. Volgens zijn tegenstanders is hij zelfs bereid een van de stevigste pijlers van de Vijfde Republiek een parlement waarin duidelijke meerderheden te vinden zijn op te offeren ter meerdere eer en glorie van zichzelf en zijn partij. En dat alles on der het motto 'Na mij de zondvloed'.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2