Van Vossen is de naam: 'een echte counterspeler' s John de Wolf scheurt enkelband op training Sport Raymond de Vries bekent dopinggebruik Eerste slag voor Colotti o Oud-praeses ASC Jan Splinter overleden Breuk WGS en Bonthuis Groener hoopt op één duel DINSDAG 24 MAART 1992 n kxjstra ao van kaam (CHffl tim brouwer 0€ kon>n tilburg/haarlem gpd ,,Ik heb anabolen geslikt. Aan Het einde van mijn carrière. Om te kijken of ze inderdaad de voordelen boden, waarvan ik al tijd had gezegd dat ze die aan anderen boden." Raymond de Vries, voormalig hoogspringer (2.17 meter) en tegenwoordig manager van onder meer sprintster Merlene Ottey en een aantal Afrikaanse toplopers, gaf gisteren volmondig toe in de periode oktober/november 1983 enkele weken doping te hebben geslikt. ..Ik werd oer sterk. knalde uit de kleren en werd agressief. Mensen uit mijn omgeving zeiden: nu moet je stoppen. Anders gaat het niet goed. Toen ben ik ermee opge houden." De Vries, die vorige week col lega hoogspringer Ruud Wielart van dopinggebruik betichtte, zegt de bewuste preparaten te hebben verkregen via een Ame rikaanse atletiektrainer. „Een andere coach heeft me veel eer der al eens een pot anabolen voorgezet. Omdat ik te dun was. Maar die heb ik toen niet ge bruikt. Het was in die tijd overi gens makkelijk om aan het spul te komen. Niemand deed er iets tegen of had het er moeilijk mee". Sterker nog, volgens De Vries weten de bonden van het dopinggebruik van hun atleten. „Ze gedogen het of helpen erbij. Ze helpen er zelfs bij om do pingcontroles te ontlopen." De Vries deed zijn bekentenis gisteren in het radioprogramma Veronica Sport. Daarin meldde hij bovendien vroeger al geroe pen te hebben dat collega-atle ten doping gebruikten. „Maar toen is er nooit naar me geluis terd. Nu ontkent iedereen. Lo gisch. Totdat ze, als Butch Reynolds, gepakt worden en voor de rechter komen. Hetzelf de geldt voor Katrin Krabbe. Er zijn een hoop zaken waar je niet bij hoeft te zijn om te weten dat het zo is". Bax en McDonalds naar finale leiden In de strijd om de LD cup hebben Bax en McDonald's de finale gehaald. Voordat de wedstrijd McDonald's-Bax 2 (7-4) kon beginnen moest eerst de aanwezige arbiter Gusta Renes van "de tribune gehaald worden omdat de bond had verzuimd de oorspronkelijk aangewezen arbiter in te lichten omtrent de aan vangstijd. Veel maakte het voor de Leidenaars niet uit want door goals van Hans van Marwijk (3x), Herman van Marwijk (2x), Ro nald van den Hoogen en Nico Lakenberg trokken zij met 7-4 aan het langste eind. Voor Bax 2 scoorden Jan Homan (3x) en Lex de Graaf. Bax 1 had aan Bram's Snackbar een taaie tegenstander. Een schlemielig doelpunt van Patrick Scheurwater was voldoende voor de 2-1 zege. Voordat die stand was bereikt, bracht Wim Bouckaert zijn ploeg aan de leiding. Martin de Jong bracht voor Bram's Snackbar de gelijkmaker op het bord. Geslaagde operatie Gullit Antwerpen Ruud Gullit heeft gistermorgen in de kliniek van de Belgische arts Mare Mariens een geslaagde operatie aan zijn lin kerknie ondergaan. De ingreep (via arthroscopic) in Antwerpen duurde een half uur. Het herstel van Gullit zal enige weken in beslag nemen. De international liep een week geleden in het competitieduel met Bari een scheurtje in de buitenmeniscus van de linkerknie op. Eerder kende Gullit al problemen met de rechterknie. Die werden eveneens door Mariens opgelost. Van Basten blijft by AC Milan Amsterdam Marco van Basten blijft bij AC Milan. Hij zal waar schijnlijk op vrij korte termijn zijn nog een jaar lopende verbin tenis vervangen door een nieuw, driejarig contract. De club is .ook in onderhandeling met Rijkaard en Gullit. „Er zijn een paar details te regelen, maar daar komen we wel uit", aldus Van Bas ten. „Waarom ik blijf? Ik zit hier op de goede plek. Aan de top, goed betaald. Op dit moment kan ik me niets beters wensen." Het initiatief tot het openbreken van het contract was overigens niet van de aanvaller uitgegaan. „De club was nogal ongedul- Rinus Michels riep Peter van Vossen op, maar noemde hem tijdens de persconferentie Peter Vossen. De Nederlandse voetballer is in België in stuk bekender. fow»ani Niet alleen Peter van Vossen, ook Rinus Michels was nog niet helemaal bekomen van de verrassing, die hij in de ochtenduren uit de hoge hoed had getoverd. „Door de blessures van Gullit, Bergkamp en Viscaal hebben we vanmiddag Peter Vossen opgeroepen", zo vergat de bondscoach het tussenzetsel tussen voor- en achter naam. Tot twee keer toe. Om maar aan te geven dat de Zeeuw in Belgische dienst voor de bondscoach nog een onbeschreven blad is. amsterdam albert geesing gpd—verslaggever Dat geldt trouwens niet voor Dick Advocaat, de kleinste van de twee generaals, die Peter van Vossen bij Beveren drie keer aan het werk heeft gezien. Aan hem, de toekomstige baas van Oranje, dankt de bijna 24-jarige spits zijn verrassende uitverkie zing voor het Nederlands elftal woensdagavond tegen Joegosla vië. „Hij speelt met veel inzet en overtuiging en houdt een verde diging voortdurend in alarm toestand", las Michels voor uit het werk van Advocaat. Tussen gelouterde Oranje-ve detten als Van Basten, Rijkaard, Wouters, Van Breukelen en Koeman sloop de nieuweling een kwartiertje later op kouse- voeten de perszaal binnen. Hij onderging z'n vuurdoop, on wennig en lichtelijk nerveus. Geen wonder als je 's morgens nog van niets weet, om twaalf uur een telefoontje krijgt van Jan Boskamp, de clubtrainer, met de vraag of je fit bent. En je vervolgens verteld wordt dat je om vijf uur in Amsterdam moet zijn. Hij is inmiddels een gevrees de aanvaller in het Belgische countervoetbal. „Je kunt mij niet vergelijken met Viscaal. dat is een heel ander type. Veel-be hendiger, vooral in het straf schopgebied. Ik moet het van m'n loopvermogen en m'n snel heid hebben. Zo hou ik con stant twee, drie man bezig en zorg ik ervoor dat de verdedi gers er niet uit durven komen. Boskamp heeft van mij een completere spits gemaakt, maar ik ben en blijf een typische counterspeler.'' Peter van Vossen past daarom eigenlijk helemaal niet in het Nederlandse voetbal en dus ook niet in Oranje. „We blijven het initiatief zoeken, dat is ons spel", benadrukte Michels nog maar eens. Maar vanwaar dan de keuze voor Van Vossen? Mi chels weer: „Een wedstrijd als die tegen Joegoslavië is uiter mate geschikt om hem een kans te geven. Hij komt in een ande re groep terecht en maakt ken- rotterdam - gpd John de Wolf is zes tot acht we ken uitgeschakeld. De voorstop per van Feyenoord scheurde gisteren tijdens de training de buitenband van zijn linkeren kel. „Ik sprong op en bij het neer komen hoorde ik alles breken. Ik dacht eerst dat ik zowel mijn kuit- als scheenbeen had gebro ken. In het Dijkzigt-ziekenhuis bleek het achteraf nog mee te vallen. Maar het seizoen is voor mij voorbij. Tenzij de jongens erin slagen een finale te berei ken. Misschien dat ik half mei weer ben hersteld, dan zou ik nog een finale de Europa Cup II of de KNVB-beker kunnen meemaken." De enkel is vanmorgen in het Dijkzigt-ziekenhuis voor tien dagen in het gips gezet. De Wolf: „Opereren doen ze niet. Het zal dus geen half jaar gaan duren en dat valt me gelukkig nog mee. Ik heb de garantie dat ik voor volgend seizoen weer hersteld ben. Dat is voor mij het belangrijkste. Ik zal in elk geval Oranje moeten missen, als ik al geselecteerd zou worden voor het EK. Maar voor de belang stelling van andere clubs ben ik niet bang. Ze weten inmiddels wat ik kan." Wim Jansen werd er na het horen van het nieuws er niet vrolijker van. „Een grote tegen valler", noemt Feyenoords technisch-directeur de zware blessure van zijn voorstopper. Verbaasd Jan van der Weijden heeft met verbazing uit de pers vernomen dat hij per 1 juli aftreedt als be stuurslid van de Stichting Feye noord. Volgens Van der Weijden staat dat helemaal nog niet vast en moet het bestuur van Feye noord zich nog over zijn positie beraden. Van der Weijden werd vorig jaar maart onder druk van HCS in het stichtingsbestuur opge nomen om de gelden van het computerbedrijf te bewaken. Van der Weijden was toen groepsdirecteur bij HCS en ver antwoordelijk voor de Automa tion Services Group in Nieuwe- gein. Sinds 1 januari is hij direc teur van een joint-venture, waarvan de aandelen voor vijf tig procent in handen zijn van IBM, het bedrijf waarvoor voor zitter Lundqvist werkt. Volgens penningmeester Van den Herik zijn er twee redenen waarom Van der Weijden niet langer bestuurslid van Feye noord kan blijven. De eerste is dat Feyenoord binnenkort alle banden met HCS zal verbreken. De afwikkeling zal waarschijn lijk half april haar beslag krij gen. De tweede is dat Van der Weijden nu binnen zijn bedrijf verantwoording schuldig is aan Lundqvist en derhalve als be stuurslid van Feyenoord niet meer onafhankelijk zou kunnen functioneren. Van der Weijden kan begrip opbrengen voor het eerste argu ment, maar wijst het tweede ca tegorisch van de hand. .Als m'n collega-bestuurders vinden dat ik op persoonlijke titel lid van het Destuur kan en moet blij ven, dan doe ik dat. Voor het evenwicht in het bestuur is het misschien wel goed voor Feye noord, dat er iemand is die nee John de Wolf is waarschijnlijk voor de rest van het seizoen uitgescha keld. De voorstopper van Feyenoord hoopt nog wel stilletjes op een Eu ropa Cup-finale. foto anp tegen Van den Herik durft te zeggen. Het komt namelijk nogal eens voor da ning verschillen." nis met een andere manier van spelen. Als iedereen fit was geweest, zouden we hem niet hebben opgeroepen." De uitnodiging voor Oranje had voor Peter van Vossen in elk geval niet op een beter mo ment kunnen komen. Opge groeid in Zierikzee verkaste hij op z'n zeventiende naar Vlissin- gen. Twee jaar eerder trokken Cercle Brugge en Roda JC al aan de bel, maar hij bleef waar-ie zat. In z'n laatste seizoen bij de hoofdklasser, drie jaar geleden, zat hij met twaalf clubs om de tafel. De blonde aanvaller koos voor Beveren. Na de mislukte vrijage met KV Mechelen, vorig jaar mei, is nu voor hem de tijd van oog sten aangebroken. Ondanks een nog doorlopend contract. 'We kopen je om je later weer te kunnen verkopen' hield Beve ren hem in de zomer van 89 voor. Die afspraak komt de club volgens hem na. lloret oe mar anp De eerstel winst in de 29ste edi tie van de Catalaanse wieler week was voor de Fransman lean Claude Colotti van de Z- ploeg. Hij won gisteren in Uoret de Mar aan de Costa Brava, waar ook de start van de 169 ki lometer lange eerste etappe had plaatsgevonden, de sprint van een leidende groep van precies vijftig renners. De splitsing van het veld van 168 renners vond op tien kilo meter voor de eindstreep plaats door een massale valpartij, waarbij ook de Italiaan Claudio Chiapucci en de Amerikaan Greg I emond waren betrokken. De vijftig renners konden daar door aan een voorsprong van 45 seconden komen. Bij de voor sten bevonden zich vijf Neder landers, van wie Gert Jan Theu- nisse als tiende dc beste was. De anderen waren De Koning, Van Aert, Bouwmans en ook Breukink, die vijftigste en laatste van de 'gelukkigen' over de streep ging. De Duitser Mario Kummer drukte zijn stempel op de rit door tussen de 32ste en 127ste kilometer vooruit te fietsen. Het bewijs is geen bewijs Het heeft nogal lang geduurd, maar afgelo pen weekeinde is Ria Stalman dan toch met een officiële reactie gekomen op de be schuldiging (van een gewezen kamergenote) dat ze zich op haar weg naar de Olympische discustitel in 1984 van doping heeft bediend. Ze wijst de aantijging „met kracht van de hand. Een beetie te doen heb ik wel met haar Om de paar iaar steekt het doping-verhaal rond haar de kop op en hoe bewijs je zo lang na dato je onschuld? Is dat laatste trouwens so-wie-so niet vreemd? In dc gewone maat schappij geldt dat bewezen moet worden dat je iets hebt misdaan: tot zo lang ben je onschuldig. In de sportwereld lijkt meer en meer het omgekeerde van kracht te zijn: je moet maar aantonen dat je het niet hebt gedaan. In een wanhopige poging het bewijs ran haar onschuld te leveren, schrijft ze o.m.: „Ik ben tijdens de Spelen twee keer officieel onderzocht door middel van een ob jectieve en zeer goed gecontroleerde urinetest en er zijn geen klachten tegen mij ingediend. De beide testfor mulieren zijn in mijn bezit, iedereen die ze wil raadple gen kan dat doen. De urinetest is het enige door de In ternational Amateur Atletic Federation voorgeschreven en geaccepteerde bewijs voor dopegebniik. Het bewijs dat ik geen dope heb gebruikt, is door mij geleverd. Helaas, helaas, wat Stalman aanvoert is nog geen schim van bewijs. Een cynicus zou zeggen: dit toont op zijn hoogst aan dat mevrouw Stalman op een dusdanig tijd stip met de anabolen is gestopt dat het gebruik ervan bij de Spelen niet meer kon worden aangetoond. In dit verband kan worden verwezen naar de gebeurtenissen in de voormali ge DDR. Naar wij nu weten, kregen Oostduitse topatleten van staatswege constant doping toegediend, maar be- mtrapt op de Spelen w erd er niet eén De deskundigen wisten haarfijn tot hoe ver 163?" A je te ver kon gaan. Ie onschuld willen bewijzen je kunt er maar beter niet aan beginnen, want als je niet heel scherp oplet, maak je het eerder erger dan beter Ria Stalman door heeft dat niet weten te vermijden. Voor- D PAAUW beeld. Haar gewezen kamergenote (van je kamergenote moet je het maar heb ben!) heeft ook verteld dat Stalman eens bij de Mexicaans-Amerikaanse grens is aangehouden met een forse hoeveelheid anabolica in haar bezit. Ze zou door het betalen van een fiks aantal dollars aan vervolging zijn ontkomen. Dat is waar of flauwekul. Stalman kan er direct een ferme uitspraak over doen. Maar ze doet het niet: „Het is een zaak van de advo caat." De twijfel slaat weer toe. Ze maakt het er ook niet beter op in haar kolom in het Algemeen Dagblad, afgelopen zaterdag. Daarin schrijft ze dat topsporter-zijn een vak is en waarom gelden daarvoor nou toch spelregels die je bij geen enkel ander beroep aantreft? „Hoe verzorgt een pianospeler van ab solute wereldklasse als Alfred Brendel zijn lichaam? Het lijkt me leuk om dat eens te onderzoeken.' Aan het slot zegt ze: waar bemoeien we ons eigenlijk mee? „Iedereen mag toch voor zichzelf uitmaken wat hij met zijn lichaam doet. Op welke wijze hij dat 'ver zorgt'?" Dat liedje is vaker gezongen. Het deugi niet, want in geen enkel ander beroep wordt zoveel van het lichaam gevergd en is winnen zo n vereiste als in de topsport, maar dit terzijde Het staat iedereen natuurlijk vrij een vraagteken tefet ten achter het nut en de redelijkheid van regels en voorschriften. Maar doe dat dan op een neutraal mo ment en niet uitgerekend in de periode dat je zelf t<rvan wordt beschuldigd met die regels de hand te hebben ge licht. Dat geeft weer voedsel aan twijfel. De Atletiek Unie heeft inmiddels verklaard achter Stalman te staan. Een officieel lichaam kan moeilijk an ders Als het zich wil uitspraken. De vraag is of de Unie daartoe in dit stadium al verplicht was. Er was alle tv den om de zaak nog even aan te zien, te meer omdat cr nu ook berichten de ronde doen over doping -gebruik van een andere oud-atleet. Ruud Wu l.ut I etl Mdl I onderzoek, geleid door de Unie. zou geen kwaad kun nen. Maar overal in de sportwereld bestaat huiver voor een dergelijke aanpak. Het onderzoek in de affaire Ben Johnson van een paar jaar terug leverde zoveel bagger op dat de sport-mandarijnen er nog met afgni/i n aan terugdenken. Je schrikt cr dc sponsors maar door af NECROLOGIE leiden herman joustra Oud-voorzitter Jan Splinter van ASC is vorige week vrijdag in zijn woonplaats Leiden overleden. Hij werd 68 jaar. Splinter bekleedde twee keer het voor zitterschap van de Oegstgeester voetbal club: voor h,et laatst was dat van 1983 tot en met 1990. In totaal is hij zeven tien jaar praeses geweest. Verder was hij ook nog geruime tijd jeugdvoorzitter van de vereniging. Nadat hij in 1983 voor de tweede keer aan het bewind was gekomen, werd on der zijn leiding het gehele complex aan de Kempenaerstraat in Oegstgeest gere noveerd. De club plukt daarvan nu nog de vruchten. Splinter, die binnen de voetballerij bekend stond als een bijzonder markan te persoonlijkheid, een man met een ei gen mening, stapte twee jaar geleden uit net bestuur na een meningsverschil met de overige leden. Hij bleef wel lid van de vereniging, maar maakte er geen ge heim van dat het gedwongen afscheid hem zeer verbitterd had gemaakt. Splinter hield ^ich niet alleen bezig met het voetbal. Uit hoofde van zijn werk als architect was hij de laatste ja ren waarnemend voorzitter van de wel standscommissie van de gemeente Lei den en voorzitter van diezelfde commis sie in Zoeterwoude. Grote bekendheid genoot hij ook als ontwerper van een aantal gezichtsbepalende gebouwen in Leiden en omstreken. Van zijn hand zijn onder meer de loods bij de molen van Noordman aan de Haagweg, het Motor- huis aan de Vondellaan. de wijk Rijnoord in Katwijk ook wel bekend als 'Splinterdorp' het conferentiecen trum De Baak en het bezinestation aan de Beeklaan in Noordwijk. en het bil jartcentrum in Oegstgeest. Splinter wordt morgen begraven bij het Groene Kerkje in Oegstgeest. Splin ter was gehuwd en had vijf kinderen. UTRECHT gpp De opvolging van Karei Jansen, die zich op 1 april aanstaande uit de top van de WCS zou terugtrekken, gaat niet van een leien dakje. Precies een iaar geleden werd Peter Bonthuis aangesteld om het werk van oe secretaris-penningmeester van tic spelers vakbond over te nemen, maar dat lijkt nu uitgesloten. WCS-directielid Bonthuis, die zich MM weloal ylr,|< n al ziek meldde, ontving afgelopen zaterdag een brief van de advo caat van de WCS waarin vermeld stond dat Bonthuis aanstaan de donderdag met het dagelijks bestuur van de spelcrxvnkbond een gesprek heeft. In bel d.ig'-li|ks bestuur zitt.m Karri entI Rob lansen en onbezoldigd voorzitter Theo van Seggelcn Bont huis heeft gisteren uit een landelijke krant moeten vernemen dat hij niet meer bij dc V\'( s werk/aam is ten vi de administratieve rechterhand van Peter Post zich niet 'zo maar' heeft ziek gemeld bij de WC V „Ik voelde dat alles buiten, mij om ging. terwijl ik toch de leiding over het kantoor zou moe ten hebben. Hoewel Bonthuls het gesprek met het dagelijks bestuur wil af wachten, beseft hij dat een verschil van mening over het beleid hem zijn baan kan gaan kosten ..Ik vind dat je de kennis die je hebt moet overdragen aan je medewerkers Karei lansen vindt van niet, die 1* bang dat je daarmee kennis uit handen gaat ge Henk Groener hoopt deze week nog één keer in actie te komen. De 31-jarige handballer kon gis teren niet meedoen aan de trai ning van het Nederlands team In de Olymplahalle van Inns bruck. waar vandaag de eerste wedstrijd van de hoofdrondc van het WK handbal voor B- tearns tegen Denemarken afge werkt wordt. De opbouwer blcs- s«»erdc zondag in het duel met Belgié zijn enkel, die sterk opge zwollen is. „De banden zijn ge lukkig niet gescheurd. Ik heb nu minder last dan zondag, maar ik ga er luci vanuit dat ik morgen kan spelen tegen Denemarken. Welflclu dat ik op het laatst van de wevk genezen ben", hoopte de Arti hcmmcr.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17