D66-fracties: TGV en A4 koppelen 'Het is een grote puinhoop op de Hofweg' Geen woningwethuizen bij zwembad Poelmeer Regio Leiden Naschoolse opvang mogelijk in Warmond Geen verband tussen vliegtuig en kanker Dl NSDAC 24 MAART 1992 15 REDACTIE DICK VAN DER PLAS (CHff) MiEP D€ C WIM KOEVOET CAROLINE VAN Kamerleden in Leiderdorp De Kamerfractie van D66 vindt dat de verbreding van de rijksweg A4 door Leiderdorp gekoppeld moet worden aan de aanleg van de train a grande vitesse (TGV). Door de onderwerpen los van elkaar te zien, zou totale onduide lijkheid in Leiderdorp ontstaan. leiderdorp paul van der koou uesbeth buitink Die stelling heeft D66-Kamerlid G.J. Wolffensberger gisteren in genomen na een gesprek met 'eigen' provinciale statenleden, Leiderdorpse gemeenteraadsle den en D66-wethouder H. Veld- stra uit Leiderdorp. Vóór het ge sprek ging het Kamerlid ervan uit dat die koppeling er ook was, omdat minister H. Maij- Weggen van Verkeer en Water staat dat had toegezegd. Zijn partijgenoten maakten hem echter duidelijk dat er een totaal gebrek is aan samenhang. Door die voortdurende on duidelijkheid zou het verzet in Leiderdorp veel groter zijn dan nodig. Wolffensperger kan zich dat goed voorstellen en wil, elke keer als de Tweede Kamer over de flitstrein praat, ook over de rijksweg A4 praten. Immers, een van de mogelijke flitstrein-tra cés loopt langs de rijksweg A4 dwars door de bebouwde kom van Leiderdorp. Dit najaar kiest de regering het TGV-tracé uit. Zorgen Volgens de voorzitter van de ge meenteraadsfractie E. Groot aarts was het overleg tussen de D66'ers 'vooral oriënterend'. „Binnenkort barst de discussie weer los en we vonden het goed om nu samen te filosoferen", al dus Grootaarts. „Wat concreet Wassenaar op de televisie wassenaar De gemeente Wassenaar staat centraal in de tv-pro- gramma Hollands Decor' dat donderdagavond om 23.00 uur wordt uitgezonden op Nederland 1. Willem Nijholt maakt een li teraire wandeling aan de hand van het boek 'Weerzien met Was senaar' van oud-Wassenaarder Boudewijn Büch. Nijholt be spreekt de Klip, de duinen, de Langstraat, het Burchtplein en omgeving en de voormalige lagere school aan de Van Heec- kerenstraat. Naar aanleiding van de uitzending organiseert de ANWB een rondwandeling op 29 maart. Het programma wordt op zaterdagmiddag om 16.00 uur herhaald. Vernielingen aan school Zoeterwoude zoeterwoude Drie lichtkoepels en twee regenpijpen van basis school Corbulo aan de Westeindseweg in Zoeterwoude zijn gis termiddag vernield. De politie gaat ervan uit dat de daders, ver moedelijk scholieren, zich op het dak van de school hebben Diefstal geld in Oegstgeest oegstgeest Bij een diefstal uit een woning aan de Warmonder- weg in Oegstgeest is vannacht een geldbedrag van 425 gulden gestolen. De daders braken een deur aan de achterzijde van het huis open. zorgen baart, is dat minister Maij in de Kamer zegt dat ze de rijksweg A4 en de TGV als één onderwerp behandelt, maar dat de ambtenaren er apart mee bezig zijn." Volgens Grootaarts richten zowel de Kamerleden als de sta ten- en gemeenteraadsfractie zich nu op die koppeling. „We fixeren ons op één detail: we hebben niet het vertrouwen dat Maij de rijksweg en de TGV in samenhang behandelt. En in Leiderdorp geeft dat gemis aan samenhang alleen maar proble- De D66-kamerfractie over weegt vragen aan de minister te stellen over het ontbreken van de koppeling tussen de rijksweg en de TGV. Rijkswaterstaat is al bezig met een onderzoek naar de samen hang tussen de snelweg en de flitstrein. Deze 'verkenningsstu diewordt over enkele wegen toegezonden aan gemeenten en belangstellenden. Nieuw gebouw scoutinggroep Voorschoten voorschoten Scoutinggroep 'Leif Erikson' uit Voorschoten krijgt een nieuw clubgebouw. Na 18 jaar in een tijdelijk onderkomen te zijn ge huisvest, gaat de groep zich nu definitief vestigen aan de Rouw kooplaan 21. Na jarenlang twij felen heeft de gemeente Voor schoten toestemming gegeven voor de nieuwbouw. De behui zing komt op de plaats waar vo rige week de laatste restanten van de oudé accommodatie zijn verwijderd. De bouw kost ruim 600.00 guiden en wordt door de gemeente Voorschoten en het Nationaal Jeugdfonds betaald. Tijdens de bouwperiode van ongeveer acht maanden, ver blijven de kleintjes van de groep bij de andere Voorschotense scoutinggroep 'Kimball O'Hara'. De ouderen vermaken zich in de botenloods. De bouw van een kinderdagverblijf in de buurt van de bestaande peuterspeelzaal De Woezel betekent voor Warmond e op de plaatselijke kinderopvang, zeker als er ook buitenschoolse opvang kan worden gerealiseerd. Naschoolse opvang behoort in Warmond ook tot de mogelijkheden. Dat zei M. Sips van de Sassenheimse stichting Kinderdag verblijf De Bolderberg gisteren in een verga dering van de de raadscommissie maat schappelijk welzijn en onderwijs. De Bol derberg gaat in Warmond een kinderdag verblijf op poten zetten. De gemeente Warmond en De Bolder- berg hebben op een groot aantal punten overeenstemming bereikt over kinderop vang in het dorp aan de Leede, zo bleek gis teravond. Gisteren bleek ook dat het aantal kind plaatsen voor minder draagkrachtige ou ders in het nieuwe Warmondse kinderdag verblijf op vijf is gesteld. Het aantal plaatsen dat is bedoeld voor bedrijven is 3,8 en niet 7,8 van de totaal 12,4 plaatsen zoals de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL) had uitgerekend. De Bolderberg is druk in onderhandeling met de gemeente Warmond over het rege len van kinderopvang. Toch kunnen B en W nog niet zeggen wannneer de opvang van 12,4 kindplaatsen in Warmond zal zijn ge realiseerd. 'Zo spoedig mogelijk', zei burge meester G. van der Wel gisteravond in de Mevrouw M. Sips van De Bolderberg gaf aan dat de kinderopvang in Warmond uit gebreid zou kunnen worden met naschool se opvang. Om deze reden heeft het college er ook voor gekozen een heel nieuw onder komen voor de opvang te bouwen, in plaats van een gebouw tegen de bestaande peu- terzaal De Woezel aan. „Voor kinderopvang is een totaal andere accommodatie nodig dan voor een peuter zaal", betoogde burgemeester Van der Wel. „De opvang moet kunnen worden uitge breid met naschoolse opvang, als daar vraag naar is. Bovendien valt de nieuwe op vang totaal buiten de organisatie van de peuterspeelzaal. We besteden de opvang uit en daarmee is het geen gemeentelijk pro ject meer. De gemeente exploiteert alleen het gebouw, dat De Bolderberg huurt. Dat neemt niet weg dat de gemeente in laatste instantie verantwoordelijk is voor de op vang." Over de duur van de overeenkomst tus sen de stichting en de gemeente zijn nog geen concrete afspraken gemaakt. Wel wa ren de partijen het gisteravond met elkaar eens dat het in beider belang is als de over eenkomst voor langere tijd wordt aange gaan. „Tenzij ineens mocht blijken dat er in Warmond geen behoefte meer zou zijn aan kinderopvang, maar dat kan ik me niet voorstellen", aldus de burgemeester. ZOETERWOUDE - Onder het motto 'uw kranten zijn voor ons con tanten' worden oud papier en vodden zaterdag vanaf 9.30 uur in Zoeterwoude weer opgehaald door enkele leden van drumfanfare De Rijntamboers. De bewoners van Zoeterwoude worden verzocht het oud papier, gebundeld in plastic zakken of in dozen aan te bie den, zodat het snel kan worden verwerkt. Deel Houtwerf Leiden wil naar Zoeterwoude zoeter wou de ^leiden» S OVERBEEKE Het bedrijf Houtwerf Doe Hi t /vit Proriutoa an de Leidse Lammenschansweg wil vóór 1 mei verhuizen naar een groter onderkomen op het Zoetcrwoudse Indut- trieterrein Grote Polder. Ambtenaren van de gemeen te Zoeterwoude zeggen ech ter 'nog van niks te weten' over deze verhuizing. Hout werf zou nog geen vesti gingsvergunning hebben aangevraagd. „We zijn daar nog mee bezig", aldus G. Verbeek van Houtwerf. Houtwerf Doe het Zelf Pro dukten, toeleveringsbedri|f voor houtwinkels, heeft 24 werknemers in dienst en is van plan zich te vestigen in het voormalige onderkomen van bandenfabrikant Good Year, aan da Produktteweg, Houtwerf heeft al een vesti ging, een tout-importhan del. aan de Produktieweg: ook deze vestiging met twaalf werknemers zou in het pand van Good Year moeten ko- men Het grote pand is in middels door Houtwerf aan gekocht. Volgens de gemeente heeft Houtwerf echter nog niet de benodigde vestigingsvergun ning aangevraagd. Zonder deze vergunning kan Hout werf niet verhuizen. Ambte naar J. Kooke: ..De gemeen teraad moet zich over de ves tiging buigen. Daarbij kijkt zc naar milieu-aspecten en naar het geldende bestemmings plan. In het bestrmmmgs plan Grote Polder staat dat er in elk geval geen det.iilh.ui del mag komen: er mogen geen produkten worden ge kocht die een particulier 'on der zijn arm" mee naar huis kan nemen." Het aannemersbedrijf, de bouwproduton en de keu ken» van Houtwerf aan de Lammenschansweg blijven in Leiden. Hier zijn nu zestig mensen werkzaam, waarvan er 24 naar Zoeterwoude £aan. Voorschotenaar klaagt over parkeeroverlast voorschoten brenda fiuppo Een bewoner van de Hofweg heeft bij de gemeente Voor schoten geklaagd over de over last die autoshowroom Roden burg volgens hem in de woon wijk veroorzaakt. Als de bewo ners rond vier uur 's middags met de auto thuiskomen, kun nen ze vaak geen parkeerplaats vinden. Die zijn dan bezet door de voertuigen van Rodenburgs klanten. Bovendien wordt in de doodlopende straat veel te hard gereden, aldus C. Zwaai, die de gemeente vorige week een brief schreef waarin hij de situatie aan de kaak stelde. Hij legde de problemen op een videoband vast. Twee jaar geleden trok Roden burg in het gebouw van het toenmalige timmerbedrijf. Alle buurtbewoners maakten be zwaar bij de gemeente, maar kregen geen gelijk. Voor 17 ge zinnen zijn er 24 parkeerplaat sen. Dat zou genoeg moeten zijn maar omdat ook bewoners van de naburige Leidseweg hun auto's op de Hofweg parkeren is er toch gebrek aan parkeer ruimte. Veel Hofwegbewoners hebben bovendien een of meer auto's en ook de klanten van Rodenburg willen hun auto kwijt. Resultaat: dubbel- of drie- dubbelgeparkeerde. auto's in de 'piekuren': 's avonds van vier tot zes, op de koopavond en zater dag. Concreet wil Zwaai van de ge meente dat die ervoor zorgt dat Rodenburg zijn afspraken na komt. „Onderling was afgespro ken dat Rodenburg op eigen terrein zou zorgen voor par keerruimte. Nu staat de oprit vol met showmodellen waar door de klanten gedwongen zijn op de openbare weg te parke ren. Ik vind dat Rodenburg op de verkeerde plek zit." Zwaai zegt dat zich op de Hofweg 'kinderachtige tafere len' afspelen. „Als ik rond vier uur thuiskom, is het hier echt i chaos, een puin! zie dat een onbek voor mijn deur staat, zet ik mijn Er is geen verband tussen het aantal kankerpatiënten in het Leiderdorpse Doeskwartier en het straalvliegtuig, dat daar in 1955 neerstortte. Uit een onder zoek van de Gemeentelijke Ge zondheidsdienst (GGD) blijkt dat het aantal kankerpatiënten in het Doeskwartier zelfs onder het landelijke gemiddelde ligt. „Er is absoluut geen verband aangetoond", aldus GGD- woordvoerder S. Wijnants. Het aantal kankergevallen in het Doeskwartier kwam op nieuw ter sprake na publicaties over vervuiling van de voorma lige stortplaats de Kleine Zand- put, vlak bij de Doeshaven. Vol gens bewoners van de Hu- brechtstraat, de Akkerstraat en de Doeslaan moet öf de vervui ling in de Kleine Zandput, óf het vliegtuig de oorzaak zijn voor het volgens hen hoge aantal kankerpatiënten. „Er is geen enkele aanleiding om dat te denken, want er is geen hoog aantal kankerpatiën ten", aldus een gemeente woordvoerder. De GGD voerde al in 1988 een onderzoek uit naar de eventuele invloed van de neergestorte straaljager. Daarvoor werden de geconsta teerde gevallen van kanker over een periode van dertig jaar be studeerd. Het aantal kankerpa tiënten bleek daarbij niet hoger dan gemiddeld. De straaljager van het type Thunderstreak explodeerde op 20 juli 1955 boven het Does kwartier en boorde zich in een braakliggend terrein. Het vlieg tuig verongelukte door een technische storing tijdens een testvlucht. Het toestel bleek zo diep te liggen dat berging on mogelijk was. De piloot zou met de schietstoel hebben gepro beerd zich in veiligheid te bren gen, maar door een defecte pa rachute viel hij in Zoeterwoude te pletter Volgens de I u< lit vaart Historische Dienst had het toestel 'normaal gesproken' geen lading aan boord. De Dienst zegt dat dat er in elk geen bewijs voor een radio-ac tieve lading is. 'De wijn is nu wel heel waterig Voorschotenaar C. Zwaai: „Als ik zie dat een onbekende auto v auto er pal naast zodat de ander er niet uit kan. Ik geef toe dat het naar kinderachtige dingen gaat neigen, maar op een gege ven moment valt er niet meer te praten." Brood Andere bewoners nemen de si tuatie niet zo hoog op. Volgens hen valt er wel met de bedrijfs leiding te praten. Een naaste buur „Natuurlijk geeft Roden burg wel eens overlast. Soms staat een bedrijfsauto voor mijn deur geparkeerd. Maar dan loop ik naar de zaak en vraag of ze hem weg kunnen halen. Dat doen ze meteen." Enkele buurtbewoners zeggen hun eigen zaakjes wel op te knappen 'die mensen moe ten toch ook hun brood verdie nen' anderen steunen de ac tie wel. Een bewoonster: „Ik ben overdag thuis, dus ik vind mak kelijk een plekje voor mijn auto, maar anderen niet. 's Avonds staat de hele straat afgeladen met auto's. Wat mij echter meer stoort, is het af- en aanrijdende verkeer. Ik heb kleine kinderen en die durf ik echt niet alleen op straat te laten spelen. Soms scheuren automobilisten wer kelijk dpor de straat." Bedrijfsleider C. van Schie van Rodenburg vindt de actie van Zwaai 'kinderachtig werk'. „Bewoners zullen best weieens hinder ondervinden, maar we proberen dat echt tot het mini mum te beperken. Als een auto uit de showroom moet en er staan zeven andere modellen voor, dan zullen die er toch eerst uit jnoeten. Maar we doen dat zo snel mogelijk. Maar het omgekeerde is ook waar. Afge lopen week moest ik 's avonds een auto van de zaak ophalen. Ik kon er niet uit omdat een au to voor mijn uitrit was gepar keerd. Ik doe daar niet moeilijk over. Mijn ervaring is dat er -op een enkeling na- goed met de bewoners valt te praten." Van Schie heeft vergunning r de aanleg van een parkeerterrein van vierhon derd vierkante meter naast de showroom. Maar dit plan is ver traagd omdat een van de bewo ners bezwaar heeft gemaakt. Als het terrein er komt, wordt de Hofweg minder belast en zal er minder af- en aan worden gere den, aldus Van Schie. „Klanten moeten via de Leidseweg de in rit voor de Hofweg in om op het terrein te komen. Ze gaan er wel weer via de Hofweg uit." De gemeente Voorschoten heeft nog geen standpunt inge nomen. Voorlichter S. Willems meldt dat de kwestie vandaag in de gemeentelijke werkgroep verkeer wordt besproken. oegstgeest wiaitvoevoet De achttien woningwethuizen bij het Oegstgeestcr zwembad Poelmeer komen te vervallen. Dit tot grote ontevredenheid van Groen Links en de PvdA, die zich gisteravond in de raadscommissie financiën en sport tegen de zwem bad plan nen keerden. „De wijn is nu zo waterig dat ik niet begrijp dat anderen nog wel wat proeven", aldus J, van Raalte van Groen Links. D66 en de WD. samen de grootst mogelijke minderheid, pleitten andermaal vurig voor een verdergaande privatisering van Poelmeer dan burgemees ter en wethouders WMMtlHI Het CDA is de enige fractie die geheel kan leven met de zwem badplannen, die voor de zoveel ste keer zijn aangepast. Burgemeester en wethouders willen na de verbouwing van het binnenbad de exploitatie van Poelmeer overlaten aan een stichting die met de gemeente een exploitatie-overeenkomst moet afsluiten. Ook het zwem badpersoneel zelf, tien mensen sterk, voelt het meest voor deze zogenoemde B3-constructie, waarbij er voor de medewerkers weinig essentieels verandert. Maar D66 en de WD vinden dat de gemeente op die manier nog te veel met Poelmeer, het zwembadpersoneel en de finan ciële beslommeringen heeft te maken. Bedoeling van de Poelmeer operatie is om met de verkoop opbrengsten van het terrein van de buitenbaden en de ligweides, het binnenbad te moderniseren en de gigantische tekorten op het zwembadcomplex terug te dringen, Als de project-ontwik kelaar 18 woningwethuizen en 52 twee-onder-een-kap-wonin- gen mag bouwen dan bedraagt zijn bod op de grond 5.490.000 gulden Hoeft mj oeen woning wetwoningen te bouwen dan trii Bondol wteenb N.v. 6.2 mffloen neer. Volgens CDA-wethouder J. van der Rcijden kan Oegstgeest* niet anders dan ingaan op het hoogste bod. De wethouder stelt dat er anders te weinig eeld overblijft om het binnenbad zo te moderniseren dat er weer meer zwempubliek naar de Lange Voort afreist. Van de oorspronkelijke plan nen is al heel wat afgeuiibWld. hield hij de commissie voor Zo sneuvelden eerder de afsluitba re kluisjes bij de kleedhokken, de entreepartij en het clubhuis voor de waterpolo'ers en zwem mers van Vivax. Bovendien moest aan de Vrienden van Poelmeer, die ai maanden pro beren toch nog een buitenbad bij voorbeeld een zoge naamd uitzwembad in de plannen op te nemen, 'nee' worden vcrfcocht. De oorzaak van al deze bezui nigingen is de tijd die inmiddels is verstreken sinds de eerste zwembadplannen in 1987 wer den gelanceerd. De uitvoering laat tot op de dag van vandaag op zich wachten. Gerekend wordt nu op 1993, hetgeen be tekent dat de buitenbaden dit jaar voor het laatst zullen open gaan. Inmiddels zijn de bouw kosten gestegen, evenals de rente. Van der Reijden bestreed de opvatting van [>66 en de WD dat totale privatisering veel vei liger zou zijn voor de gen dan de B3 constructie Hij ver wees naar het fiasco in leider dorp met zwembad De Does. „Als een commerciële exploi tant zichzelf niet kan bedrui pen. dan rest hem maar één mogelijkheid: de prijzen van de entreekaartjes verhogen. Ook zouden bij een commerciële ex- utatie'de belangen van de ve doelgroepen die gehnnk ma ken \.<n Poelmeer ils /.■..m gere vrouwen, ouderen, geeste lijk gehandicapten en cara pa tiënten. In dc knel knm. n ploi ie d

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15