Jongeren mogen blijven parkeren Monumentenlijst in de strijd tegen kaalslag Slecht voorjaar voor Leidse zwembaden Bethaniënhofje blijft zonnig Leiden Illegalen in vleesbedrijf Stevenshof Doorgereden na botsing DINSDAG 24 MAART 1992 13 Alleen nieuwkomers krijgen geen vergunning meer Jonge binnenstadbewoners raken hun parkeervergun- ning niet kwijt. De regel dat vergunningen alleen worden verstrekt aan automoblisten boven de 27 jaar geldt uit sluitend voor nieuwe aanvragers. Voor mensen die al een vergunning hebben, verandert er niets. Het binnenbad van De Zijl draaide beter dan vorig jaar. FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN JANET VAN PUK De Leidse zwembaden hebben in 1991 opnieuw een groter ver lies geleden dan was verwacht. 'Voornaamste oorzaak is het te genvallende bezoek aan de bui tenbaden in de zomer. De in komsten waren 1,5 ton lager dan geraamd. „Mei en juni wa ren verschrikkelijk", herinnert J. Duivesteijn, hoofd van de ge meentelijke directie sport en re creatie zich. In juli en augustus was het 'voortreffelijk' weer, maar deze maanden konden de klap niet meer goedmaken. De omzet van het binnenbad van zwembad De Zijl is nu ho ger dan vorig jaar, zegt Duives teijn. Een oorzaak zou kunnen zijn dat een kaartje voor De Zijl 3,90 gulden kost, terwijl zwem men in De Does in Leiderdorp 5 gulden per keer kost. Duivesteijn heeft ook het idee dat mensen anders met hun geld omgaan. Er zijn signalen, zegt hij, dat het bezoek aan luxe vakantieparken afneemt. „Dat "zou kunnen zijn omdat mensen er op zijn uitgekeken, maar ook omdat ze minder te besteden hebben." Het bezoek aan gewone zwembaden zou hierdoor kun nen stijgen en dat zou weer een extra reden zijn om De Zijl te overkappen en te voorzien van 'toeters en bellen' als een bub belbad en waterglijbaan. Een fjlan daarvoor is al jaren gele den gemaakt. Resultaten van een onderzoek naar de haal baarheid verwacht Duivesteijn aan het einde van dit jaar. Dan rpoet echter nog het benodigde .geld (ongeveer vijf miljoen gul- dën) bij elkaar worden gezocht. De Vliet De door Duivesteijn gesigna leerde tendens zou ook een ar- LEIDEN LOftAAN LEEFMANS Het Scheltema-complex, een voormalige textielfabriek aan de Oude Singel in Leiden, moet op ;de gemeentelijke monumen tenlijst komen. Dat heeft een speciale commissie van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) voorgesteld aan _de Leidse monumentencom missie. Dit voorstel is onderdeel van een nieuwe strategie van Stiel om historische fabrieks- en industriepanden in de oude staat te behouden. Volgens Stiel-voorzitter H. Budel liep zijn stichting in de afgelopen jaren regelmatig 'ach ter de feiten aan'. Onder meer in de discussie over de Meelfa briek aan de Zijlsingel, het Par- mentier-complex aan de Lam mermarkt en de 'Vooruit' aan de Korevaarstraat. Pas als de complexen door gemeente of projectontwikelaars op het punt stonden te worden aangetast en een nieuwe kaalslag dreigde, kwam Stiel in het verweer en probeerde de panden op de lan delijke of Leidse monumenten- Oeps Ze worden jonger, de officieren van justitie. Mevrouw mr. D. van Boetzelaer, heeft haar stu dententijd waarschijnlijk pas achter de rug. „Dan denk je toch van 'Oeps, shit!' sprak ze gisteren amicaal tegen een 21- jarige Leidse automobiliste, die zichzelf en haar mede-inzitten den schade had berokkend. Ko mende vanaf de Haagweg kruis te de jonge Leidse vorig jaar de Churchilllaan en de Dr. Lely- laan, verleende geen voorrang en knalde op een wagen van rechts. Haar eigen knipperlich ten zouden niet gewerkt heb ben. „Nee", vatte rechter J. de Haan samen, „U zou ook de knipperende verkeerslichten niet hebben gezien, maar los daarvan had u voorrang moeten verlenen. Maar een ding is vreemd...u zou gezegd hebben dat u het allemaal niet zag om dat u rechterruit beslagen was, dat mag toch niet?" vroeg de rechter. Nee. nee, de 21-jarige had naar eigen zeggen bij de aanrijding alleen verklaard, dat die wagen van rechts zo hard kwam aanrijden. „Maar hier staat wat anders", drong de rechter aan. Nou, dan zou het wel zo zijn, zo gaf ze maar toe. En toen was het woord aan de Officier. „Mevrouw, we kennen speciale tarieven voor blikscha de en voor letsel. Nou gaat dat gument kunnen zijn om zwem bad De Vliet aan de Voorscho- terweg open te laten. „Als men sen de hand op de knip houden dan zou dat kunnen betekenen dat ze niet meer naar Center Pares gaan maar naar De Vliet." Vorig jaar stelde de WD-frac- tie in de*gemeenteraad voor het buitenbad te sluiten. De andere politieke partijen hielden dat lijst te krijgen, wat voor be scherming moest zorgen. Selectie „Zo reageerden we altijd pas achteraf', aldus Budel. Daarom besloot Stiel om alle nog be staande fabriekspanden te in ventariseren en daarmee hope lijk te beschermen tegen even tuele 'aanvallen' van stadsver nieuwing. Budel: „Een klein le gertje van vrijwilligers heeft een jaar over de inventarisatie ge daan en vervolgens ontstond er een veldlijst van ongeveer 600 objecten. Dat zijn er uiteraard te veel en daarom is er een se lectie gemaakt". Voor die selectie werd een zeskoppige taakgroep van 'wijze mannen' in het leven geroepen waarin onder meer prof. Krantz, oud-voorziter van Diogenes, zit ting hebben. Deze taakgroep stelde uit de 600 objecten een top 10 samen van voormalige fabrieken die het meest voor bescherming in aanmerking ko- Bovenaan die lijst staat het N A laatste meestal over de aangere- dene, die er goed van af kwam. Maar u had ook mede-inzitten den?" Inderdaad zaten er vrien den in de auto. „En zijn dat ook vrienden gebleven?", vroeg Van Boetzelaer. la, ondanks de op gelopen gekneusde ledematen waren het nog vrienden van de chauffeuse. „Ja, u was zelf ook wel gewond, verwondingen in het gelaat, maar als er anderen zijn, dan denk je toch..." En daarop bezigde de officier de eerder aangehaalde krachtter men, die tegenwoordig in boek jes over jongerentaal zijn terug te vinden. Ze vroeg tweehon derd gulden. De rechter vond dat eveneens redelijk. „Of vier dagen in de Bijlmerbajes." En de verdachte? Niks geen shit! Nee. ze verliet de zaal met stil zwijgende instemming. Oeps! Oldsmobile Je hebt van die mensen die graag zo'n ouwe wagen uit de Verenigde Staten willen heb ben. Dat begrijpen ze in Ameri ka zelf ook heel goed, dus bou wen ze ze gewoon nieuw. Een dame van middelbare leeftijd had in 1989 van een man in Ne derland zo'n uit the States ge- importeerde Oldsmobile ge kocht. Bouwjaar 1987. Ze stond voorstel tegen, tot opluchting van de directie sport en recrea tie. Duivesteijn: „Wij hebben uitgerekend dat sluiting van het bad alleen een besparing ople vert als de grond opnieuw wordt gebruikt. Als je De Vliet gewoon sluit, scheelt dat zes- of zevenduizend gulden per jaar. Dat heeft te maken met de boekwaarde van het bad." Scheltema-complex. De vroege re fabriek wordt nu deels ge bruikt als opslagruimte en deels door cursuscentrum De Droomfabriek. De gevel van het hoekpand (met de Marktsteeg) dateert uit 1619 en in het begin van de vorige eeuw richtte J. Scheltema daar een fabriek op voor 'wollen stoffen, sajetten en garens'.. In 1854 werkten er liefst 98 mensen. Toen bleek dat de arbeidsomstandigheden zelfs voor die tijd slecht waren, werd er verbouwd en werden enkele panden bij het bedrijf getrok ken. Na de tweede wereldoorlog ging het textielbedrijf bijna op de fles, maar pas in 1958 is het werkelijke faillissement. Tegen woordig zijn de panden, waar van de onderhoudstoestand door Stiel matig wordt ge noemd, weer gescheiden en in bezit van de familie De Nobel. Stiel hoopt dat het vrijwel leeg staande hoekpand wordt herge bruikt zonder'aantasting van de historische aspecten. Daarom ook het voorstel om er een mo nument van te maken. G E R E C H gisteren voor de rechter, omdat de wagen bij controle niet ge keurd bleek. Die wagen is vast aangehouden, omdat hij er zo oud uitzag en dat is toch een compliment voor de bouwers. Voor de vrouw was het minder leuk. „Mijnheer de rechter, ik dacht dat een keuring niet no dig was. want de wagen was nieuw. Ik kreeg bij de koop zelfs Extra tegenvaller is nu echter ook de kostenpost om te vol doen aan de nieuwe wettelijke eisen voor zwembaden. Die houden onder meer in dat het water eerder moet worden ver verst. Dat kost meer energie, omdat het 'nieuwe' water steeds op temperatuur moet worden gebracht. Het beteken de voor de Leidse zwembaden T korting, omdat de auto van een ouder bouwjaar was, maar er was beslist niet mee gereden. De kilometerstand stond op 200." Van de officier kwam ze er nog niet zo makkelijk van af. „Maar elke nieuwe auto moet toch om de drie jaar gekeurd worden. Deel 1 is in 1989 afge geven. Als het bouwjaar '87 is, kunt u het zelf uitrekenen." Het was maar een losse flodder die de officier afschoot, dat begreep ze zelf ook heel goed. „Want ik zie dat u de wagen een maand na de controle hebt laten keu ren. Daarom vraag ik 'schuldig zonder straf." De rechter kon daar niets tegenin brengen. Koffertje Wie wil weten waarom het altijd zo'n bende zoals de rechter het noemde bij de Korevaar straat is, kreeg gisteren een ant woord. Leidens videoboulevard wordt bezocht door snelle jon gens. die snelle films huren en met een snelle auto de banden snel willen terugbrengen. Zo ook de 27-jarige Leidse automo bilist, die 'even' bij de bushalte stopte om een passagier met banden uit te laten stappen. Zelf zou hij direct doorrijden. „Maar wat zag ik? Die vriend had zijn koffertje in mijn auto een extra kostenpost van 120.000 gulden, aldus Duives teijn. Duivesteijn is niet bang dat de politiek door de tegenvallen de cijfers opnieuw over de slui ting zal beginnen. „Dat is na tuurlijk des politieks, maar in de begroting worden al jaren te ho ge inkomsten geraamd." laten liggen. Dus ik stapte even uit om het hem achterna te brengen. Kom ik terug, zie ik dat er een bon wordt geschre ven. Ik vraag: wat bent u nu aan het doen? Zeven seconden, edelachtbare, was ik misschien uit de auto." „Ia, en die stond bij de bushalte"* constateerde de rechter nog eens, quasi-ach teloos. „Waarom hebt u de wa gen niet op de Garenmarkt ge zet, daar kan je eeuwig staan. Te ver natuurlijk, die 25 meter lo pen naar de videotheek. Of was het soms de middelste, die nog verder ligt? Had uw vriend van het koffertje dan die boete voor de helft of voor mijn part hele maal laten betalenzo vervolg de de rechter met spot. „Nou. ik was helemaal niet van plan langdurig te stoppen en uit te stappen." „Nogal wiedes", sprak de rechter, „maar, dan had hij die koffer maar niet moeten vergeten." Deze rechter doet inderdaad ongevraagd wat werk voor de officier, die het nog mocht afronden. „Ik zou u eigenlijk tot een hogere boete van 60 gulden moeten veroor delen, want er is geen enkele re den voor verzachtende omstan digheden. Maar u bent hier naar toe gekomen. Vijfendertig gulden nog maar een keer. Daar kwam de automobilist in derdaad mee weg. LEIDEN JANET VAN PUK Het gevolg van dit voorstel, is dat pas over een paar jaar het aantal vergunningen voor be woners duidelijk afneemt. De gemeenteraad heeft in januari besloten geen vergunning meer te verstrekken aan Leidenaars onder de 27 jaar omdat in veel wijken te weinig parkeerplaat sen voor bewoners zijn. „Als de nieuwe regel meteen voof alle jongeren zou gelden zou de slag groter zijn", geeft M. Kuzee van de directie verkeer toe. Volgens hem moet echter zorgvuldig worden omgegaan met een overgangsregeling. „Er zijn mensen die al jaren een parkeervergunning hebben. Die zouden zich dan kunnen zeg gen dat het niet hun schuld is dat de regeling plotseling veran- AGENDA DINSDAG 24 MAART Leiden Informatieavond over het kleuteronderwijs van de katholieke basisschool 't Klank bord aan de A Kieynstraat in de Stevens hof, aanvang 20.00 uur Sjoelen b<i Speeltuinvereniging Stevens hof. C van Bruggepad 2. aanvang 20.00 Noordwijk Jaarvergadering Vogelilefhebbersverem- gmg Vogellust'. Café-Rest 't Vuurschip, Nieuwe Zeeweg, aanvang 20 00 uur Ladies Night mmv London Knights. Club '71, zaal open 20.00 uur, heren toegang na de show ca. 23.15 uur WOENSDAG 25 MAART Lelden Spreekuur Verkeersveiligheid m het Stadsbouwhu-s. Langegracht 72. van 10 30 tot 12 00 ui* Sporten voer mensen met CARA ofv een fysuXherapeut in Gymzaal De Brug. Was dert." De nieuwe regels gaan in op 1 juli. Kuzee is niet bang dat voor die tijd een 'run' ontstaat op vergunningen. „Ik ga ervan uit dat jongeren al eerder de keuze hebben gemaakt of ze een vergunning willen of niet." Wie een parkeervergunning heeft, krijgt elk kwartaal van de gemeente een acceptgirokaart. De vergunning blijft geldig tot het moment dat de eigenaar verhuist of geen auto meer heeft. De gemeente kijkt gere geld het bestand na en daar door vermindert ook het aantal parkeervergunning. aldus Ku zee. „Maar dat levert niet vol doende op." Tegen de nieuwe regels is veel bezwaar gemaakt, onder meer door advocaten die zeggen dat de gemeente jongeren discrimi- 16001c* 17 00 uur informatiepunt Gemeeoschapceu,» Wo- nen. Geretfraat 20. van 20 00 tot 21 00 Filmavond met lesbisch thema 'Privorv- méres'. organisatie Lesb«sche Vrouwen Leiden. Langegracht 65. aanvang 20 30 UlM Bridgen voor niet-rokers door BCL m het Poelhuys. aanvang 20 00 uur Noordwijk BoomplantdagNoordwi|kse schoten, plan ten van een kastanjeboom i a v wethou der Salman, Rotonde Nieuwn Zeeweg Li|nbaansweg. aanvang 10 00 uur lnstfuctieBloemschikken.org Kath Bond van Ouderen,m De Wieken. St Jeroensweg. aanvang 10 00 uu' Bijeenkomst van de Chr Bond van Oude ren m De Vmkenhot, aanvang 15 00 uur Oefstgeest BrtdgerJnve m Mate» het Witte Huis', aanvang 19 45 uur neert. De gemeente blijft echter bij het standpunt dat het onder scheid tussen ouderen en jon geren in dit geval rechtvaardig is. „Op zichzelf is sprake van een objectief criterium, dat in wettelijke regelingen heel veel voorkomt als criterium voor de toegang tot een bepaalde voor ziening. Voor wat betreft de leeftijdsgrens van 27 jaar is aan sluiting gezocht bij de gehan teerde leeftijdsgrens ten aan zien van studiefinanciering." De aanvraag voor een vergun ning van jongeren onder de 27 jaar wordt overigens wel geho noreerd als zij wegens een han dicap een auto voor de deur moeten hebben. Eigenaars van bedrijven krij gen onafhankelijk van hun leef tijd een vergunning als ze 'zwa re. kwetsbare of omvangrijke goederen' moeten vervoeren. Ze moeten bovendien vijf keer per dag hun auto nodig hebben. Als binnen een afstand van honderd meter wel parkeerge- gelegenhcid is wordt de aan vraag afgewezen. LEIDEN» Bij een inval in een vleesverwer kingsbedrijf in de Stevenshof zijn zeven werknemers zonder geldige papieren aangehouden. Twee van hen zijn eerder door de politie aangehouden en toen het land uitgezet. Ze zijn giste ren naar Den Haag overge bracht. Een derde man. woon achtig in l-eiderdorp. had een vals Egyptisch paspoort bij zich Van de overige vier mannen is de identiteit nog niet bekend. Ze zitten vast in het Leidse poli tiebureau. I3e inval in het vleesverwer kingsbedrijf had gisterochtend om negen uur plaats. De vreemdelingenpolitie werkte daarbij nauw samen met de dienst inspectie arbeidsverhou dingen, de belasting- en de so ciale dienst. In het bedrijf wër den totaal den wetkncuiSs aangetroffen Groep uit Irak naar Leiden LEIDEN» Een groep van 45 vluchtelingen uit Irak vestigt zich in leiden De groep die voornamelijk be staat uit gezinnen is naar Ne derland gekomen op uitnodi ging van de staat. Het gemeen tebestuur heeft positief gerea geerd op het verzoek van de mi nr-trn.' van wvt om de poep bi Leiden te vestigen. I3e Irakezen, onder wie een aantal Koerden, volgen op dit moment nog een introductie- programma in een centraal op vangcentium elders in het land Voonbi /ii am i «éden kamp, moet nog een aantal zaken wor den geregeld. Zo wordt volgens een woordvoerder van de socia Ie dtenei nog aam hl mm ge schikte woonruimte. Ook wordt een scholingsprogramma opge zet voor de vluchtelingen. Zij worden in Leiden begeleid door vrtfwflüflen van de Stichting Vluchtelingenwerk leiden Oegst geest Nederland nodigt per jaar on geveer 800 mensen uit voor wie net gevaarlijk is om in hun ei gen land te blijven. Deze 'uitge nodigde vluchtelingen' hoeven niet de normale asielprocedures te doorlopen. Bewoners van het Bethaniënhofje hoeven niet te vrezen voor minder lichtinval in hun keuken door de bouw van appartementen met bergin gen in de Kaiserstraat. De bergingen komen iets verder af te staan van de scheidingsmuur van de Bethaniënhof. waardoor het probleem voor de bewoners van het hofje is opgelost, aldus de ge meente. Het is het enige bezwaar tegen het nieuw- bouwplan waaraan burgemeester en wethou ders tegemoet willen komen. De overige be zwaarschriften - onder meer tegen de hoogte van het appartementengebouw zijn ongc grond verklaard Het vier verdiepingen hoge complex tegen over de mensa zal acht 3-kamerwoningen tel len. Eerder werd een plan gemaakt voor de bouw van tien woningen om 'hel gat' in de Kai serstraat op te vullen. Dat gebouw zou vijf hoog worden. Daar hadden veel omwonenden be zwaar tegen zodat besloten is een hoogte van vier verdiepingen aan te houden. Het Scheltemacomplex aan de Oude Singel staat boven aan de lijst van Stiel. FOTO HOLVAST LEIDEN Een 49-jarige Zoeterwoudse is gisteravond aangereden voor een stoplicht op de Burgemeester Detmersweg in Zoetervvoude-Dorp. Een 38-jarige Leidenaar botste achterop haar stilstaande auto. De man bleek onder invloed van alcohol achter het stuur te zitten en reed na de botsing door. Even later werd hij door een andere auto mobilist aangehouden. De vrouw is met nekklachten naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13