'Topmanager nodig in plaats van een kolonel' 'Er wordt wèl bewuster gewerkt' 'Keetje van Oud' in Sassenheim herbouwd Meer Schipholwerkers op de fiets Regio Bedrijven bekijken arbeidsomstandigheden Europese week geopend Kruispunten 'onderzocht' met video ai £3 Cl «8 j§ DINSDAG 24 MAART 1992 Marine Electronisch en Optisch Bedrijf moet de markt op De kamerfracties van WD en CDA willen dat het Oegst- geester MEOB (Marine Electronisch en Optisch Bedrijf) en zijn zusterbedrijven de markt op gaan. Het Oegstgees- ter bedrijf ziet dat al jaren als de enige redding in een krimpende defensiemarkt, maar het ministerie vreest dat het daardoor in de knoop komt met de ambtelijke status. OFGSTGEEST/DEN HAAG» Volgens kamerleden hoeft dat zo'n vaart niet te lopen, al staan ze er op dat het werk voor de nieuwe klanten nooit ten koste gaat van het 'verplichte' werk voor defensie. Ook vragen ze zich af of de bedrijven nu echt zo concurrerend kunnen wer ken als ze alle kosten moeten meerekenen en 18,5 procent btw dienen op te tellen bij de prijzen die ze nu aan overheids instellingen vragen. Ook staatssecretaris Van Voorst tot Voorst heeft daar vo rige weck op gewezen tijdens een overleg met de kamercom missie voor defensie, waarin het heikele punt 'de markt opgaan' slechts zijdelings ter sprake kwam. „Op papier lijkt het allemaal geweldig mooi, maar ik moet eerst nog zien hoe het in de praktijk uitpakt", zegt CDA-ka- merlid H. Hillen. Volgens hem zijn bedrijven als het MEOB er niet als ze goede produkten le veren, maar moeten ze ook de slagkracht van de onderneming versterken. En dat kan wel eens betekenen dat top en strategi sche afdelingen sterker moeten worden. De afslankingsoperatie van defensie is volgens de CDA'er te veel op pure bespa ringen gericht. WD-kamerlid mevrouw S. van Heemskerck Pillis-Duvekot vindt dat de afslanking niet zo dringend opgelegd hoeft te wor den als MEOB en zusterbedrij ven wat meer op eigen benen gaan staan. Ze pleit ook voor topmanagers met enig zitvlees, in plaats van 'een nieuwe kolo nel iedere driejaar'. „Als we niks doen en de be drijven niet commercieel en concurrerend laten werken, zijn ze gedoemd uit te sterven", zegt het WD-kamerlid. „Want je kunt het je in ons land niet ver oorloven alleen voor defensie te werken. Als parlement moeten we er bovendien voor waken dat we niet alle geavanceerde technologie verliezen die daar in jaren is opgebouwd." Denkt het CDA dat ook De fensie dat inziet, WD'er Van Heemskerck bespeurt al jaren een 'ingebouwde ambivalentie' bij het ministerie: „Aan de ene kant zegt Defensie dat men de markt op moet, aan de andere kant wordt men in de wielen gereden met plannen tot ver zelfstandiging, krijgt men niet de nodige vrijheid. Dat men voor de Amerikanen wat mag doen met vuurwapensystemen zet natuurlijk geen zoden aan de dijk. Aan de ene kant hoor je dat meer investeringen nodig zijn, aan de andere kant moeten er mensen weg." „In een bedrijf dat omscha kelt, is een topmanager nodig en moet er geïnvesteerd wor den. Defensie moet injecties ge ven, maar doet dat slechts mondjesmaat. Als je je produk ten wilt verkopen, moet je eerst klanten werven. Maar het MEOB krijgt niet eens geld om missies te ontvangen. Kopjes koffie moeten uit personeels- en kantinebudgetten worden be taald. Mijn suggestie is: doe dat een beetje reëler." Ze weet dat het MEOB al ja ren om meer zelfstandigheid vraagt en vindt dat het bedrijf veel te lang aan het lijntje is ge houden met 'halfslachtige taal': „Het bedrijf wil gewoon weten wat het wel kan doen en wat niet en wordt moe van steeds maar nieuwe onderzoeken en nieuwe onduidelijkheid." Beslag op wapen van Rijsenhouter Een 24-jarige Rijsenhouter iSr gisteravond aangehouden, omdat hij een wapen in zijn bezit had. De politie stelde! een onderzoek in nadat er informatie was binnengeko men op het politiebureau. de woning van de Rijsenhou-J ter trof de politie een vuur wapen aan. De man werd. meegenomen naar het bu reau voor verhoor. Hij ver klaarde het wapen gekocht té hebben bij een handelaar in Antwerpen. Na verhoor, mocht de man weer naar, huis. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. r de toekomst van MEOB: „Het bedrijf wil gewoon weten wat het wel kan doen en wat niet n steeds maar nieuwe onderzoeken en nieuwe onduidelijkheid", aldus het kamerlid S. van Heemskerck Pillis-Duvekot. Toppunt was voor haar een vorige maand verschenen noti tie. Daarin stond dat een fusie van de elektronische en optro- nische bedrijven van marine (MEOB), land- en luchtmacht er voorlopig niet inzit, maar dat een vervolgonderzoek nodig is naar de samenvoeging van on derdelen die niet gebonden zijn aan één krijgsmachtonderdeel. Van Heemskerck: „Het was alle maal zo vaag èn zo algemeen. Over doelstellingen of budget ten werd niet gesproken." Als haar WD het voor het zeggen zou hebben, kunnen de bedrijven op dezelfde wijze ver zelfstandigd worden als rijks musea. Die maken met de mi- foto hielco kuipers nister afspraken over het vervul len van bepaalde taken, zoals het beheren van de nationale collecties, maar zijn vrij in de bedrijfsvoering. Het CDA heeft nog geen ideale opzet bedacht en heeft daar ook geen haast mee: „Ik denk dat de bedrijven het voorlopig nog druk genoeg hebben met defensie-orders." Verpakkingsindustrie wijst aantijgingen Alders resoluut van de hand LflDEN/REGIO MONICA WESSEUNG Er wordt wel degelijk hard ge werkt aan vermindering van de afvalberg. Verpakkingen wor den lichter, kleiner en afbreek baar gemaakt. Minister Alders slaat de plank mis met zijn con statering dat het verpakkings- convenant niet wordt nageleefd. Dat vindt een flink aantal be drijven in deze regio. Deze week schrijft de milieu minister een brief aan de Twee de Kamer waarin hij zijn be zorgdheid uit over het verpak kingsconvenant. Het herenak koord is afgesloten tussen de verpakkingsindustrie, de fabri kanten en de detailhandel ener zijds en de overheid anderzijds. Doel is de enorme afvalberg met voortvarendheid af te top pen. Volgens Alders worden ae Voorbeelden Directeur J. van Vliet van Bakker Hillegom, een van de grootste verzendbedrijven voor bollen en planten, bestrijdt dat. Hij schudt de voorbeelden van milieuvriendelijker verpakken zó uit zijn mouw. Voorheen werden struiken altijd in potten Verkocht De kwekers die aan Bakker leveren, wordt nu ge vraagd de planten mèt kluit, maar zonder pot af te leveren. ..Sommige bedrijven kweken nog steeds in potten, maar die laten we dan op dat bedrijf ach ter." De planten worden met plas tic materiaal omgeven om ze op de lange weg (soms tot in Ja pan) voor kneuzen en knakken te behoeden. Weglaten van alle verpakking is niet mogelijk. In samenspraak met Voges Ver pakking Hillegom, het bedrijf óm alle verpakkingsmateriaal aan Bakker levert, wordt uitslui tend gerecycled plastic-verpak kingsmateriaal gebruikt. De plastic Coca-cola fles maakt, versmolten tot folie, hier haar tweede leven door. Pvc-verpak- kingsmateriaal is al jaren gele den van het bedrijf gebannen. Binnen een jaar hoopt Bakker Hillegom met een nieuw soort bloempot op de markt te ko men. Plantjes worden dan ver kocht in een potje dat eenmaal in de grond vanzelf verteerd. Getailleerd Ook de zuivelindustrie zet, al thans volgens directeur Diet- vorst van Menken-Van Grieken uit Wassenaar, het beste beentje voor. Hij stelt' dat de verpak kingsindustrie 'wel werkt aan het gebruik van milievriendelij- ker materiaal'. De zware melk fles is vervangen door 200 gram lichtere, melkpakken en yogurt- bekers zijn eveneens lichter ge maakt en onderzocht wordt op welke manier het gebruik van twee verschillende materialen voorkomen kan worden. De yo ghurtbeker is nog steeds afge sloten door een aluminiumdek- sel en dat maakt hergebruik van afval moeilijker. Diethorst vindt dat de zuivel goed bezig is. „Het gaat er wel om dat we beslissingen nemen op rationele en niet op emotio nele gronden. De milieuorgani saties maken zich nogal eens schuldig aan gevoelsbesluiten". Als voorbeeld noemt hij de keu ze voor de melkfles in plaats van het melkpak: „Er moet nog steeds worden onderzocht wat nou werkelijk beter is. Wij heb ben dit onderzoek net op de rails gezet." Alternatieven De sociale werkvoorziening Zijl- bedrijven kan, zo maakt direc teur Bovens duidelijk, niet zo veel aan naleving van het ver pakkingsconvenant doen als ze zou willen. De werkvoorziening verpakt in Opdracht van derden. „We willen wel met de op drachtgevers gaan overleggen over milieuvriendelijker verpak kingen, maar zoiets aanroeren heeft alleen zin als je ook alter natieven kan bieden." Het ministerie van sociale za- en werkgelegenheid heeft een nieuwe methode laten ontwikkelen waarmee werkge vers de arbeidsomstandighe den in hun bedrijf zelf in kaart kunnen brengen. Met behulp deze inspectiemethode kunnen knelpunten als ge luidsoverlast en onveilige werkplekken 'betrekkelijk een voudig' worden opgespoord, meldt het ministerie. Vanaf 1 januari volgend jaar worden alle werkgeyers wette lijk verplicht om in hun bedrijf alle omstandigheden in kaart te brengen die de gezondheid, de veiligheid en het welzijn van de werknemers betreffen. De methode is ontwikkeld door TNO en het Nederlands Instituut voor Preventieve Ge- zondheidskunde. Minister F. Andriessen, vice-voorzitter van de Commissie Europese Gemeenschappen heeft gistermiddag in Sassenheim de Europese week voor het Bedrijfsleven officieel geopend. Doel van de week is het midden- en kleinbedrijf in de EG-landen bewust te maken van de mogelijkheden die een Europa zonder interne grenzen heeft. De Europese Commissie helpt de ondernemers bij het 'overschrijden' van grenzen. LEIDEN MONICA WESSELING Waarom gebeuren op sommige wegen, op bepaalde tijdstippen en met bepaalde groepen Ver keersdeelnemers meer ongeval len? Hoe zijn ongelukken te voorkomen en op welk moment moet er dan worden ingegre pen?. Deze en talrijke andere vragen ten aanzien van ver keersongevallen moeten beant woord worden door een groot verkeersonderzoek naar het vel band tussen ongevallen en keersgedrag. De afgelopen maanden is een voorstudie gedaan door de Stichting Wetenschappelijk On derzoek VerkeersveiÜghéid (SWOV) in samenwerking niet onder anderen de Rijksuniversi teit Leiden. De studie was nodig om te bekijken hoe het onderzoek eruit moest zien Het onderzoek spitst zich toe op kruispunten binnen de-be.- bouwde kom: vijf kruispunten beveiligd met verkeerslichten en vijf met voorrangstekens. Van het verkeer op de kruispun ten worden video-opnames ge maakt. Ongevallen zullen daar door ook op het gevoelig mate riaal vastliggen en dat maakt analyses ervan mogelijk. Boven dien wordt gemeten hoeveel verkeersdeelnemers er op welk moment en met welk gedrag met kruispunt 'bevolken'. Het vervolgonderzoek wordt, uitgevoerd door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid in de gé- meenten Rotterdam en Den Haag. Het ministerie van ver keer geeft een subsidie. Minister Alders wil dat er harder wordt gewerkt om de hoeveelheid milieu-onvriendelijk verpakkingsmateri aal terug te dringen. foto loek zuyderduin SCHIPHOL PETER SLUIS Rond do eeuwwisseling moet tenminste tien procent van de Schipholwerkers met ae fiets naar het werk. Om dat doel te halen moeten er meer fietspaden rond de luchthaven worden aangelegd en moeten er betere voorzieningen ko men voor fietser. Gisteren werd een eer ste aanzet gegeven voor een fietsvrien- delijker luchthaven door de officiële in gebruikname van 285 fietskluizen. De kluizen staan verspreid over drie lokaties aan de rand van het uitgestrek te luchthaventerrein. Op deze plaatsen kunnen de fietsers hun rijwiel stallen en met de personeelsbussen van Schiphol naar hun eigenlijke werkplek fietsen. De klui/rn /ijn af te sluiten met behulp van een munt van vijf gulden. Die munt krij gen de gebruikers van de automaat weer terug zodra ze hun fiets weer mee willen nemen. tief Schiphol, KLM, Fokker en het afhande- lingsbedrijf Aeroground Services, deel alsmede de gemeente Haarlemmermeer en het ministerie van Verkeer en Water staat. Op dit moment reist zeventien pro cent van de naar schatting 45.000 men sen die bij de bijna vijfhonderd bedrij ven op Schiphol werken met de trein of trum Schiphol. Het VCC is opgezet om, bus. Het precentage fietsers bedraagt het gebruik van de auto terug te dringen en van milieuvriendelijker vervoermid delen zoals de fiets, het openbaar ver voer en het carpoolen te bevorderen. In het VCC nemen de vier grootste bedrij ven op Schiphol, de NV Luchthaven nu nog zes procent. Ruim driekwart i de Schipholwerkers gebruikt de auto als individueel transportmiddel. Het beleid van de luchthaven en de verschillende overheden is er op gericht dat dit per centage rond de eeuwwisseling is terug gedrongen tot zestig procent. Die doel stelling moet worden bereikt door ver betering van het openbaar vervoer met onder ander spitsbussen en vrije busba nen, het opzetten van een carpoolsys teem en het verbeteren van fietsvoor- zieningen. Tijdens de officiële ingebruikname van de eerste fietskluizen maakte een woordvoerster van Schiphol bekend dat mogelijk nog dit jaar wordt begonnen met de aanleg van een nieuw fietspad. Dat komt te lopen van Schiphol-Zuid naar de aankomsthal langs de nieuw aan te leggen toevoerweg. Op Schiphol- Centrum komen ook twee overdekte fietsenstallinop" SASSENHEIM MIEKE PREUDE-MEUER In Sassenheim wordt op twaalf mei aanstaande een reconstruc tie van het uit 1923 daterende directiegebouw van architect Piet Oud opgeleverd. Het origi nele 'Keetje van Oud' heeft op het bouwterrein van het be roemde, maar inmiddels afge broken Witte Dorp in Rotter dam gestaan tot het tijdens de tweede wereldoorlog als stook- materiaal werd gebruikt. De vrolijk gekleurde bouw keet is representatief voor de opvattingen van het Nieuwe Bouwen uit de jaren dertig, dat bekend werd onder onder de naam De Stijl. Geometrische vormen en het gebruik van de primaire kleuren rood, geel en blauw zijn typerend voor deze beweging, waarin behalve Piet Oud ook o.a. Gerrit Rietveld, Theo van Doesburg en Piet Mondriaan actief waren. De reconstructie in Sassen heim vindt plaats aan de hand van de originele bouwtekenin gen en ldeurenschema's en wordt begeleid door architect Wytze Parijn. Initiatiefnemers voor dit project zijn de leden van een Comité van aanbeve ling, dat speciaal ter gelegen heid van het tweehonderdjarig bestaan van de firma Sikkens is opgericht. Het geld voor de rea lisatie wordt bijeengebracht door vrienden en relaties van de jubilerende verffirma, die on dertussen is opgenomen in de AKZO Coatings b.v. Het gebouw zal een opvallende plaats krij gen aan de Rijksstraatweg aan de rand van net bedrijventer rein van Sikkens. Naast een monumentale her innering aan één van Hollands beroemde architecten krijgt het gebouw ook een functie als do cumentatiecentrum van de Sik- :i)fdÉÉÉÉ ij Het 'Keetje van Oud' bij Sikkens zal vanaf de snelweg goed te zien zijn. Forq.pR kens Foundation. Een stichting, die in 1959 in het leven werd geroepen om instellingen, groe peringen en individuele kunste naars in hun creatieve werk te te stimuleren. Onder meer door toekenning van de Sikkensprijs en het organiseren van de Mon- driaanlezing. In het op te richten docu mentatiecentrum kunnen stu denten, kunstredacteuren en andere belangstellenden uit binnen-en buitenland zich up de hoogte stellen van het werk van deze stichting en de projec ten waaraan een Sikkensprijs werd toegekend.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12