Leiden Regio kleine markten Actie tot behoud Haagsche Schouw vreest voor omzet Opnieuw 12 jaar cel geëist 'parkeermoord' VEBO familie-uitje Overval en diefstallen opgelost De verenigde markthandelaren hebben een actie op touw gezet om de kleine markten in Leiden uit het slop te halen. Ze willen het aanbod op die markten uitbrei den, zodat ze van eenvoudige boodschappenmarkten uitgroeien tot echte markten. De handelaren hopen dat onder meer te bereiken met promotieteams die ze in het leven hebben geroepen. leiden marjolein van rotterdam Met name de markten in de Stevenshof en de Merenwijk lo pen slecht. Terwijl het in Neder land heel gewoon is dat er voor standplaatsen wachtlijsten zijn, zijn er op de markt in de Ste venshof plaatsen over. Steeds meer marktkooplui lopen er weg. Bovendien heeft de markt, nu de Haagsche Schouwbrug het heeft begeven, te maken met een sterk verminderde be reikbaarheid. Voor de toekomst van de markt wordt dan ook ge vreesd. Toch peinst de Centrale Vere niging voor de Ambulante Han del er niet over de markt op te heffen. „Die markt staat er en we zetten onze schouders eron der", aldus de voorzitter van de afdeling Leiden, C.T. Verplanc- ke. Het streven is dat het aantal marktplaatsen zelfs wordt uitge breid van 30 naar 60. Het pro motieteam van de markt in de Stevenshof moet ervoor zorgen dat deze uitbreiding wordt ge volgd door een grotere klandi- Het geld voor de promotie teams brengen de markthande laren zelf bij elkaar. Iedere koopman betaalt vijf gulden per dag. Het totaalbedrag van circa 75.000 gulden wordt naar het aantal hamen per markt ver deeld. Dat zo de grote zaterdag- markt het meeste geld krijgt en juist de matig lopende Stevens- hofmarkt het minste, is volgens Verplancke een nadeel dat zijns inziens onvermijdelijk is. De kooplui willen met hun bijdrage alleen hun eigen markt promo ten. Volgens Verplancke is het be drag dat de markthandelaren betalen in Nederland uniek. De tailhandelaren die op dezelfde manier te werk gaan, betalen meestal niet meer dan drie gul den per dag. Naar inzicht van Verplancke kunnen de Leidse winkeliers 'hier nog een puntje aan zuigen.' Het soort activiteiten dat de promotieteams gaan ontplooi en, zal meer inhouden dan het uitdelen van eieren met Pasen. Verplancke: „Het moet allemaal wat origineler worden. We wil len bijvoorbeeld met Leienaars door de grachten varen. Dat be nadrukt meteen het unieke ka rakter van de Leidse markt: Lei den is de enige stad met een markt aan het water." Markt Merenwijk verplaatst leiden Binnen een jaar moet de markt in de Merenwijk naar een andere lokatie. Op de plek waar de markt nu gehouden wordt, bij het winkelcentrum Kopermolen, komt woningbouw. Uiteindelijk gaat de markt naar de Ketelmeerlaan tussen de Slaaghwijk en de Kopermolen. Zolang daar echter nog een vierbaansweg loopt, krijgt de markt tijdelijk een andere huisvesting. Waar precies is volgens woordvoerder van de Leidse markthandelaren, C.T. Ver plancke, nog onzeker. De markt in de Merenwijk heeft toekomst genoeg, meent Verplancke. Veel bewoners uit de Merenwijk doen hun boodschappen in randgemeenten van Leiden. Als die naar de markt in de Merenwijk getrokken kunnen worden, zou de markt zelfs groter kunnen worden. Brng nog twee jaar gesloten De Haagsche Schouwbrug blijft nog zeker twee jaar ge sloten voor autoverkeer. Die tijd is nodig om een nieuwe brug te ontwerpen en te bou wen. Daarvoor is een bedrag nodig van drie tot vier mil joen gulden. Omdat de ge meente dat bedrag niet heeft gereserveerd, gaat het auto matisch ten koste van andere werken in de stad. Mogelijk dat bijvoorbeeld riolerings werk moet worden uitgesteld om de nieuwe brug te kun nen financieren. Het tijdelijk hérstellen van de brug is te duur. Dat zou circa 1 miljoen gulden kos ten. De maat van de nieuwe brug zal niet veel afwijken van de huidige. Bekeken wordt nog of er in plaats van twee, drie rijbanen worden aangelegd en of de doorvaart moet worden verbreed in verband met de bouw van steeds grotere schepen. DINSDAG 24 MAART 1992 Verpakkingen yt 'De verpakkingsin- I Z dustne in de regio gebruikt wel degelijk milieuvriendelijker materi aal' Zwembaden yt j Door het slechte I J voorjaar trokken de buitenbaden van de Leidse zwembaden nog minder bezoekers dan het jaar daarvoor. Kinderachtig 1 C Voorschotenaar C I D Zwaai zegt dat zich op de Hofweg m zijn ge meente 'kinderachtige ta ferelen' afspelen Boekdrukkers in stichting leiden De Leidse diukker C. Schenk heeft het initiatief genomen tot de oprichting van de Stichting Boekdrukkunst Leiden. De stichting gaat machines en materialen verzamelen om later een museum te openen. In oktober wordt een werkplaats ingericht waar ambachtelijke technieken kunnen worden beoefend. Dan begint ook een cursus om de belangstelling voor de boekdruk kunst levend te houden. In juli vindt de officiële oprichting plaats. Hortus gaat samenwerken leiden De Hortus Botanicus in Leiden heeft overeenstemming bereikt met de Stichting Arboretum in het Noordbrabantse Ou denbosch. Zij gaan deelnemen in de Gedecentraliseerde Natio nale Plantencollectie (GNP). Leiden gaat de tuin in Oudenbosch helpen met het verzamelen en in stand houden van een aantal bomen en struiken uit Azië, Amerika en Australië. leiden erna straatsma Een strafvermindering acht pro cureur-generaal H. Feber niet op zijn plaats. Hij eist daarom twaalf jaar tegen de verdachte van de zogenaamde 'parkeer moord'. Dat is dezelfde straf die eerder tegen de gedoodverfde dader, een 25-jarige Utrechte naar, voor de rechtbank werd geeïst. Hij werd toen tot 8 jaar veroordeeld. Gisteren diende zijn zaak in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof. Van een drietal getuigen dat in hoger beroep gehoord zou den worden kwam er gisteren slechts een opdagen. Hij wierp, in de ogen van het openbaar ministerie, geen nieuw licht op de zaak. De getuige heeft de schietpartij, op 28 april vorig jaar, zelf niet gezien maar is wel in de nabije omgeving geweest. Als gevolg van de schietpartij kwam de 28-jarige Leidenaar P. de Kleine om het leven. De man werd doodgeschoten op de hoek van de Beestenmarkt- /Nieuwe Beestenmarkt na een korte ruzie over het bezetten van een parkeerplaats. Feber sprak over eën 'uiter mate agressief delict dat voort vloeide uit een 'volstrekte futili teit'. „Veel mensen die in de krant over de schietpartij gele zen hebben dachten: in wat voor wereld leven wij?" Hij her innerde verder aan drie eerdere veroordelingen van de Utrech tenaar, alle voor openlijke ge weldpleging. Advocaat Zwaaneveld stelde dat nog steeds onvoldoende is aangetoond dat zijn cliënt de dodelijke schoten heeft gelost. De Utrechtenaar heeft dit tot nu toe steeds ontkend. Wel heeft hij tegenover de politie bekend dat hij bij de schietpartij aanwe zig is geweest. Onder invloed van cocaïne en alcohol zou hij niet gezien hebben wie het pistool afvuurde. De man was met erikele vrienden op stap, die ook geschoten zouden kun nen hebben. „Ik weet niet meer wat er die avond is gebeurd, maar ik weet zeker dat ik niet heb geschoten", aldus de Utrechtenaar. Zwaaneveld: „Het is nog steeds onduidelijk wie welke rol heeft gespeeld. De politie is daar makkelijk overheen ge stapt. Daar dachten ze al snel: Barbertje moet hangen." De raadsman stelde dat het 'verre van denkbeeldig is' dat een van de vrienden van de Utrechte naar heeft geschoten. De president van het ge rechtshof doet over twee weken, op 6 april, uitspraak. leiden «gert visser Rond het middaguur stappen acht mannen de eetzaal binnen van restaurant Het Haagsche Schouw. Ze bezetten een tafel tje in de hoek met uitzicht op de Haagsche Schouwbrug. Ze blijken bij de brug aan het werk te zijn geweest. Directeur P. van der Valk van het restaurant kijkt het wat meewarig aan: „Mis schien maakt dat nog wat goed van de omzet die we met de af sluiting van de brug verliezen." Buiten hangt de brug in de stroppen. Vonken spatten over de weg wanneer de bovenbouw met snijbranders in tweeën wordt gespleten. Alleen fietsers kunnen nu nog de rivier passe ren, het kleine ophaalbruggetje blijft voorlopig gehandhaafd. Rond het restaurant is het rus tig. Uit de richting van de Ste venshof komen nauwelijks au to's. Die maken nu gebruik van de Stevensbrug. De gasten van het motel naast het restaurant hebben het in ieder geval rustig. Van der Valk is boos op de ge meente. Niet alleen omdat de brug al tien jaar geleden al op geknapt had moeten worden. „Iedereen wist het toch hoe slecht die was. Het kwam voor dat, wanneer in de zomer het metaal was uitgezet, de brug door de brandweer moest wor den afgekoeld voordat die weer kon worden gesloten." Maar de gemeente had hem persoonlijk moeten inlichten over de slui ting. Zijn restaurant zal er scha de van ondervinden, voorspelt hij. „Als ik eerlijk ben, is het na tuurlijk heel moeilijk te voor spellen wat de gevolgen zullen zijn. Mensen weten nu de weg naar je restaurant. Dat is alle maal veranderd. Je moet maar afwachten of ze hier nog ko- Bordjes Restaurant Het Haagsche Schouw is voor de lunch vooral afhankelijk van automobilisten die vanaf de A44 even een hapje komen eten („ze weten dat hier een Van der Valk zit"). Die mensen moeten nu omrijden om het restaurant te bereiken of weer te verlaten. De directeur vreest dat in zijn omzet te zul len merken. Ook de bussen met buitenlandse toeristen die op doorreis zijn naar Amsterdam of Den Haag, gaat hij mislopen, voorspelt hij. „We missen de aanloop uit Voorschoten al sinds de over gang bij de Vink dicht is. Nu zijn we ook nog moeilijk bereik baar voor bijvoorbeeld bewo ners van De Mors. Ik wil de ge meente vragen om bordjes te plaatsen hoe het restaurant nu te bereiken is. Donderdag heb ik al een brief geschreven om mijn boosheid over de gang van zaken duidelijk te maken. Nee, nog geen antwoord gehad, dat vind ik qok raar. Als je in een dag kunt besluiten over de af sluiting van de brug, kun je in twee dagen toch wel een ant woord versturen." Directeur Van der Valk kijkt het voorlopig aan. Hij kondigt aan contact met een advocaat op te nemen om te bezien of, wanneer zijn sombere voorspel- Promotieteams moeten klandizie opkrikken LEIPEN GERT VISSER Met de aanhouding van drie mannen heeft de politie een overval en diverse inbraken in de Leidse regio opgelost. Het drietal werd afgelopen zater dagochtend aangehouden tij dens een routinecontrole in Sassenheim. Ze reden rond in een auto die eerder door Rotter damse kennissen was gestolen. De mannen (18. 18 en 22 jaar) zijn afkomstig uit Leiden. War mond en Zaandam. Een vierde verdachte uit Warmond moet nog worden aangehouden. De groep is onder meer ver antwoordelijk voor een overval op twee bejaarde dames in de Leidse Wasstraat op 14 februari van dit jaar. Na de vrouwen te gen de grond te hebben ge werkt, gingen de mannen er met een bedrag van circa 1000 gulden vandoor. Een inbraak bi) de Engelbertha Hoeve aan de Hoge Morsweg, enkele dagen later, leverde geen geld maar 15 kilo verpakt vlees en een hoe veelheid drank op. Een inbraak in het politiebureau van Oegst geest werd voortijdig afgebro ken omdat de mannen werden gestoord. De politie sluit niet uit dat ze op zoek waren naar vuur wapens. Ten slotte werd op 18 maart ingebroken bij de moeder van een van de mannen In haar woning in de Stevenshof wer den een videorecorder, een computer en wat sieraden buit gemaakt. De computer bleek nog bij een van de vier thuis te staan, de rest was verkocht aan een Amsterdammer. Het gesto len spul werd gisteren in diens woning teruggevonden Uit ae verhoren werd boven dien duidelijk dat de dne nog enkele overvallen op 'gefortu neerde' Leidenaars in voorbe reiding hadden. Een woord voerder van de Leidse politie sluit niet int dal IN «mis VU hoor nog meer overvallen of in braken nmnen worden opge helderd. De mannen besteed den het geld aan uitgaan. Afgestudeerden en arbeidsmarkt leiden De stichting Academicus Arbeidsmarkt houdt op 31 maart en 16 april lezingen onder de titels 'twee banen op een kussen' en 'stap in de wereld die ondernemen heet'. Na afloop is er discussie. Plaats: Groot Auditorium aan het Rapenburg, aan vang 20.00 uur. 'Je moet maar afwachten of ze hier nog komen "Brieven nu sneller beantwoord' Een kleine 25 procent van dc Leidenaars die brieven schrijft naar de gemeente krijgt niet binnen twee maanden ant woord. Van 1 januari tot 1 no vember vorig jaar kwamen to taal 6669 brieven binnen Daar van moesten er 3372 worden beantwoord. Op 15 januari van dit jaar waren 830 bneven lan ger dan twee maanden in be handeling Volgens W IMn vn dB 'ii rectie interne zaken is dat aan tal niet verontrustend Intcgen deel. de burgers die bneven schrijven worden veel beter be handeld sinds een jaar geleden een nieuw systeem in werking ging. De openstaande brieven kunnen in de nu t st.yviflw niet snel worden beantwoord, aldus Deelen. „Dan gaat het bij voorbeeld om de verlening van een kapvergunning. wat alleen in het seizoen kan. Of om lang lopende zaken, zoals de procc dure voor de wijziging van een bestemmingsplan Sprekend voorbeeld van het laatste geval is volgens Deelen de hoeveelheid brieven die nog niet is beantwoord door de di rectie ruimtelijke ordening. De ze directie ontvangt verreweg de meeste post. Ruim 200 brie ven wachtten half januari meer dan twee maanden op een ant woord. Het nieuwe systeem werd een jaar geleden ingevoerd omdat veel mensen klaagden over de trage beantwoording van brie ven door de gemeente. Wie nu een brief schn|ft. krijgt direct een ontvangstbevestiging, waar op tevens staat MnaegBVBB wd- Nadat de bovenbouw was gesloopt is gisteren het versleten dek van de Haagsche Schouwbrug verwijderd. ke directie de zaak afhandelt De brug blijft voorlopig twee jaar jaar gesloten voor autoverkeer, tot groot verdriet van restaurant/motel Het Op lijsten wordt bijgehouden Haagsdie Schouw. foto miCO njtPfH Mk» brieven reeds zijn beant t woord, lingen waarheid worden, een Eerder slechter." „Misschien leider Maar ook dat neemt het Volgens Deelen werkt het sys schadeclaim bij de gemeente dat we nog een graantje mee- pessimisme van de baas niet teem goed ..Dat leid ik af aan kan worden ingediend. ..Een pikken wanneer er veel mensen weg: ..Daar is binnen een paar de hoeveelheid boze brieven die ding weet ik zeker, het wordt er naar de afgesloten brug komen dagen de lol toch ook wel van we nog knjecn over dit onder in ieder geval niet beter van. kijken", suggereert zijn bedrijfs- af. werp. Dat U bijna nihil." leiden Nieuwe activiteiten rondom de 42ste VEBO-paasvee- tentoonsteling, die aanstaande zaterdag in de Groenoordhallen wordt gehouden, moet het eve nement attractiever maken 'voor het hele gezin'. Naast de gebrui kelijke veekeuringen zijn er een presentatie van slagers, stam boekdemonstraties en is er een zogeheten paasdorp met kinder spelen zoals springkussen, eieren gooien en paalklimmen. De orga nisatie mikt op 3000 bezoekers. Wassen, borstelen en zelfs föhnen. De ongeveer 65.deelne mers aan de runderkeuringen hanteren ook de modernste kap persmethoden om hun vleesvee zo goed mogelijk voor de dag te laten komen. Prijzen zijn er in overvloed in diverse categorieën. Naar leeftijd, bontheid en aantal tanden. Ook schapen en varkens dingen in ei gen klassen mee. De allerdikste dikbillen mogen 11 april naar de landelijke finale in Den Bosch. De 56-jarige Vereniging tot het Bevorderen van Agrarische be langen in de Rijn- en Duinstreek (VEBO) houdt tweemaal per jaar een tentoonstelling in Leiden. In het najaar staan in het teken van melkvee en -produkten. De paas- expositie, waar het vleesvee cen traal staat, duurt zaterdag van 9.00 tot 15.00 uur. Toegang 5 gulden, kinderen tot 12 jaar en 65-plussers 2,50 gulden. Op de foto van de deelnemers aan de VEBO tijdens een vorige editie van deze veetentoonstelling. FOTO LOtK ZUYDtRDUIN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11