Leidsch Dagblad Cacao staakt massaal Tories brengen kanon Thatcher in stelling JSStm, Roep om vervroegde Franse verkiezingen Sluiting Leidse brug leidt niet tot chaos Verzoek om hulp KGB bij Kennedy-onderzoek MAANDAG 23 MAART 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39808 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Identificatieplicht 2 Compromis beperkte identificatieplicht, want het is te gek dat opgeven valse naam voldoende is om vrijuit te gaan. Demonstratie 3 Tienduizenden beken den zaterdag kleur voor de allochtone mede mens op een demonstratie in Amsterdam. Albanië 4 De Albanezen hebben gisteren afgerekend met het communistische verleden. De Democrati sche Partij won glansrijk. Tijd van toen 7 Katwijk had grote aan trekkingkracht op de kunstenaar Jan Toorop. Hij woonde er in een door Berlage ontworpen huis. Werk ligt stil in meer dan 20 bedrijven UTRECHT-HAARLEM Werknemers in de suikerverwerkende industrie hebben vanochtend op grote schaal gehoor gegeven aan de sta- kingsoproep van de bonden. Rond 900 mensen legden vanmorgen het werk voor onbepaalde tijd neer voor een betere cao, wat betekent dat in 23 van de 25 door de Voe dingsbond FNV geselecteerde bedrijven het werk vrijwel stil kwam te liggen. nieuwe cao, waarmee de Unie BLHP en de Industrie- en Voe dingsbond CNV wél akkoord zijn gegaan. De nieuwe cao heeft een looptijd van tien maanden en biedt in totaal 4 procent loonsverhoging. De au tomatische prijscompensatie is echter geschrapt. De FNV wil die terug en daar bovenop 1,25 procent meer loon. Werkgeverswoordvoerder Baas noemde de staking na „het De grootste concentratie van stakers was te vinden in de Zaanstreek. Bij de verschillende vestigingen van de cacaofabriek De Zaan lag het werk stil. Ook bij Verkade in Zaandam en bij de drie bedrijven van Gerkens wordt gestaakt. De Voedingsbond FNV heeft het initiatief genomen tot de stakingen uit onvrede over de mooiste bod van heel Neder land" onbegrijpelijk. De werk gevers zijn overigens niet van plan de stakingen bij de rechter aan te vechten. Onze verslaggever Piet Arp voegt daar aan toe dat de Haar lemse rechtbank zich gisteren nog boog over de staking bij De Zaan, nadat de directie om een verbod had gevraagd. Evenals de FNV vindt de directie van de cacaoperserij de nieuwe cao te mager en vorige week kondigde het bedrijf aan met een andere perser naar een eigen cao te streven. De cacaoperserijen werken voor de wereldmarkt, de koek en snoepfirma's vooral voor de Nederlandse markt. De cao in de suikerverwerkende bedrijven geldt echter voor de hele be drijfstak. De Voedingsbond FNV voelt niets voor een aparte perserij- en-cao omdat de werknemers in de kleinere bedrijven daarvan de dupe zouden worden. Bo vendien betalen de grote perse- rijen nu nog mee aan enkele fondsen, zoals voor bijscholing en vervroegde uittreding. De bond blijft streven naar één cao. De Haarlemse rechtbank be sloot daarop de staking niet te verbieden. „Het kan zuur zijn om een minderheidsstandpunt in te nemen en dan toch gecon fronteerd te worden met sta kingsdreiging. Maar dat is on derdeel van de collectieve af spraken", aldus de rechtbank president. M mmm uw De Italiaan Roberto Sighel op het hoogste platform geëscorteerd door Falko Zandstra(zilver) en de Noor Johann Olav Koss(brons). FOTO afp Sighel zet schaatswereld op zijn kop CALGARY Een Italiaanse boswachter heeft de gevestigde schaatsorde danig in beroering gebracht. Roberto Sighel liet zich op de binnenbaan van Calgary tot wereldkampioen kronen. Als eerste Italiaanse mondiale titelhouder verwees hij de schaatsna- ties Nederland en Noorwegen naar het tweede plan. Falko Zand- stra (tweede) en de Noor Johann Olav Koss (derde) duldde hij slechts op het erepodium in zijn buurt. Thomas Bos (vierde) en Rintje Ritsma (vijfde) toondeh aan dat Nederland in de breedte het sterkste land is. 'Kustkraker' blijft onbeslist NOORDWIJK Als de voetbalclubs uit de Bollenstreek niet op passen, profiteert Heerjansdam in de eerste klasse A van de on derlinge rivaliteit. Na de onbesliste 'kustkraker' Noordwijk - Quick Boys (1-1) staan de Heerjansdammers op gelijke hoogte met koploper Quick Boys. Met één punt minder doen Noordwijk en Katwijk (0-0 tegen Vitesse Delft) ook nog mee in de race om de titel. Op gepaste afstand maken FC Lisse en ARC de top zes vol. Klap socialisten; winst Le Pen en groenen PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De verkiezingswinst van het ex- treem-rechtse Front National (13,5 procent van de stemmen) en de twee milieupartijen (sa men 14,5 procent) heeft in Frankrijk een politieke aardbe ving veroorzaakt. De grootste klap was gisteren voor de rege rende Socialistische Partij van president Mitterrand en pre mier Cresson. De socialisten verloren een derde van hun aanhang en belandden op 18,2 procent. Sinds de Vijfde Répu bliek in 1958 werd ingevoerd, heeft geen enkele Franse rege ring zo weinig steun gehad. Dat was voor diverse woordvoerders van de parlementaire oppositie gisteravond aanleiding om ver vroegde parlementsverkiezin gen te eisen. Maar al te veel reden tot zelf genoegzaamheid heeft.de cen trum-rechtse oppositie ook niet De gaullistische RPR van Chirac en de liberale UDF van Giscard d'Estaing, die samen onder de vlag UPF aan de regionale ver kiezingen deelnamen, verloren ook 6 procent en eindigden op 33 procent. De communisten verloren 2 procent en kwamen op 8 procent van de stemmen. De winst van de groene par tijen en van het Front National duidt erop dat veel Franse kie zers zich niet meer herkennen in het politieke establishment. Ze zijn uitgekeken op de gezich ten die nu al twintig jaar het po litieke toneel beheersen (Gis card, Chirac, Mitterrand). Ze hebben ook genoeg van de cor ruptieschandalen waarin de ge vestigde partijen verwikkeld zijn. Steeds meer kiezers vinden bovendien dat socialisten noch centrum-rechts een duidelijke visie hebben op de grote pro blemen waarmee Frankrijk kampt: immigratie, milieuver vuiling, werkloosheid en een veranderende rol in Europa. Tegen die achtergrond voelt een groeiend deel van de kie zers zich aangesproken door de twee milieupartijen die pleiten voor een nieuwe moraal, een ander soort politiek. Een ander deel kiest juist voor het Front National van Jean-Marie Le Pen. Hij maakt furore met leu zen als 'Frankrijk voor de Fran sen'. 'Gooi alle buitenlanders er uit en onze problemen zijn op gelost', zo luidt het simpele re cept van Le Pen. BUSSLUfS WASHINGTON UPI Deze week resolutie in parlement VS i Oswald, die kort na de Kennedy-moord werd doodge schoten door nachtclubeige naar Jack Ruby. „Laten we alles in de open baarheid brengen", zegt Stokes, die denkt dat zijn resolutie snel wordt aangenomen. „We willen niet dat het Amerikaanse volk denkt dat er sprake is van een soort van cover-up (doofpot, red.)." jlggpp- :'v "T:. SSir Een van de 12 auto's die strandden in de bussluis op de verlengde Agaatlaan. Veel automobilisten verkeerden in de veronderstelling dat behalve de brug ook de aansluitende busbaan voor alle verkeer was opengesteld. foto hielco kuipers LEIDEN LOMAN LEEFMANS Er komt opnieuw een onder zoek naar de moord op de Ame rikaanse president John F. Ken nedy. De inlichtingendienst KGB van de toenmalige Sov jetunie zal daarbij helpen. Zo gaat het althans als de Ameri kaanse Democratische afge vaardigde Lois Stokes zijn zin krijgt. Stokes was 15 jaar geleden voorzitter van een onderzoeks commissie van het Huis van Af gevaardigden naar de Kennedy- moord. Deze week wil hij een resolutie indienen die de KGB om assistentie vraagt. De KGB zou haar archief over de ver moedelijke Kennedy-moorde naar, Lee Harvey Oswald, aan het Amerikaanse Congres moe ten overhandigen. Nog altijd doen geruchten de ronde dat Oswald, die in de ja ren '50 in de Sovjetunie woonde en daar door de KGB werd ge schaduwd, CIA-agent was en dat een samenzwering aan de Kennedy-moord voorafging. De kwestie is weer actueel door de film JFK, over de moord in Dal las op 22 november 1963. „Als je wilt weten of Oswald CIA-agent was, moet je niet in de CIA-archieven maar in die van de KGB duikenaldus Ro bert Blakey, indertijd lid van Stokes' commissie. Maar ook als uit KGB documenten blijkt dat Oswald geen CIA-man was, kunnen ze nuttige informatie Van een verkeerschaos was op geen enkel moment sprake. De bewoners van de Leid se Stevenshof kozen vanochtend massaal de Stevenshofbrug als noodroute om hun wijk uit te komen nu de Haagsche Schouw brug voor alle verkeer is afgesloten. Inder haast werd met haaietanden de voorrangs situatie op de kruising met de Verburgstraat en de Rijndijk veranderd. Verkeer 'wijk uit' mocht voor. Voor oponthoud zorgde af en toe alleen de aanwezigheid van leswagens die, omdat het CBR in de nabijheid is gevestigd, door het werkverkeer heen reden. De bussen 15 en 16 moesten noodgedwongen ook van de omleiding gebruik maken omdat enkele 'slimme' automoblisten dachten dat het bord 'verkeerssituatie gewijzigd' betekende dat ze over de busbaan richting Smaragd laan mochten. Een vrije val in het gat van de bussluis en forse schade aan de onderkant waren de ge volgen waarmee maar liefst twaalf automo bilisten kwamen te zitten M Kuzee, hoofd van de afdeling verkeer van de gemeente was vanochtend druk doende om te zien LONDEN COLIN BROWN CEES VAN ZWEEDEN Tien dagen na het officiële begin van de Britse verkiezingscampagne heeft de Conservatieve Partij voor het eerst ex- premier Margaret Thatcher in stelling gebracht. Blijkens opiniepeilingen heeft Labour een minieme voorsprong geno men in een verkiezingsstrijd die als de bitterste wordt beschouwd sinds de Tweede Wereldoorlog. Thatcher is een van de kanonnen die het tij voor de To ries moeten doen keren. Gisteren sprak de IJzeren Dame een bijeenkomst in Londen toe. De Conser vatieve kandidaten kwamen druipnat aan, getroffen door een plotselinge wolkbreuk Met de haren plat op het hoofd geplakt, schudden ze de regen van hun zondagse tweed-pakken en na men plaats als een verfomfaaid leger. Veertig minuten later waren ze droogge- ten", blazen door de orkaankracht van gene fi derd en dat mag nooit worden verge- Ze was gekomen om de troepen een hart onder de riem te steken en om te laten zien dat het opperbevel zich ach ter de manschappen had geschaard, on danks de pijnlijke gebeurtenissen van 16 maanden geleden (toen Thatcher door haar eigen partij aan de kant werd gezet). Het was de bedoeling dat Thatcher de leidersstaf aan haar ideologische telg John Major zou overhandigen, maar ze is er de persoon niet naar om een stap opzij te doen. Partijvoorzitter Chris Patten introdu ceerde haar met de gebruikelijke plicht plegingen: „De regering die jij hebt ge leid, Margaret, heeft Groot-Brittannië in de afgelopen tien jaar ten goede veran- Ook Thatcher deed haar duit in het zakje: „John Major is onze leider en pre mier en we hadden geen betere kunnen kiezen", maar daarna trok ze van leer. Ze zei dat ze haar persoonlijkheid in de drie voorgaande verkiezingsprogram ma's had weten door te drukken. Het huidige verkiezingsprogramma geeft John Majors persoonlijkheid weer en Thatcher is duidelijk niet onder de in druk. Ze sprak over „de enorme gedetail leerdheid van dit bomvolle document" en wees op het gevaar dat de Conserva tieve leiders door de bomen het bos niet meer zullen zien. Het is van het grootste belang de eigenlijke vijand Labour in het vizier te houden, brieste de ex- bruikte Thatcher om de vele overwin ningen van haar Conservatieve regering met donderend geweld de revue te laten passeren de Falklandoorlog, de be vrijding van Kuwayt, de vertraging van de Europese eenwording en het naar haar hand zetten van de EG-besluiten in Brussel. Thatchers strijdvaardige bood schap galmde nog na in de oren van de manschappen toen John Major de kan didaten vriendelijk vroeg of ze mis schien voor hun partij in de bres zou den willen springen. De voorzitter kwam daarna met nog meer goed nieuws: Engeland had Zuid- Afrika verslagen op het WK cricket in Australië en zich daarmee geplaatst voor de finale. Een bewijs dat zelfs het onmogelijke mogelijk is, De pers die daarna vragen mocht stellen, had echter maar een brandende vraag. Hoe moge- hik' Princehof 9 Beginnende kunste naars krijgen een kans in de nieuwe Leidse kunst salon: de Princehof aan het Rapenburg. Asielcentrum op Schiphol versneld dicht SCHIPHOL PETER SLUfS waar een extra bord moet komen om her haling hiervan te voorkomen. Aan de Haagsche Schouwbrug werd in al le vroegte druk gesleuteld Enorme kraan wagens begonnen de afgekeurde brugdelen te verwijderen. Verder werden de provisori sche wegafzettingen vervangen door defini tieve. Het legertje politiemensen, verkeers- ambtenaren en NZH-vertegenwoordigers bekeek vanochtend de situatie maar hoefde behalve bij de busbaan niet in actie te ko- Het ministerie van justitie heeft het opvangcentrum voor asiel zoekers op Schiphol-Oost geslo ten. Dat is twee weken eerder dan de bedoeling was. Aanlei ding hiervoor was een massale uit braakpoging van negentien asielzoekers, vorige week don derdag. Bij de uitbraak verdwenen negentien van de 21 bewoners. Slechts twee vrouwen uit Ghana bleven in het opvangcentrum achter. Vijf asielzoekers konden vrij snel na hun onstnapping worden opgepakt. Een van hen had een arm, een tweede een enkel gebroken bij de sprong vanaf het platte dak van het asielzoekerscentrum. Justitie vermoedt dat de asiel zoekers bij hun ontsnapping zijn geholpen door mensen van buiten. Zij zouden een stalen rooster boven een lichtkoepel hebben stuk geknipt. Door de koepel konden de negentien - elf Nigerianen, drie Libanezen, drie Liberianen en twee Ghane- zen - ontsnappen. De door de ontsnapping ontstane schade aan het gebouw bedraagt zo'n 12.000 gulden. Het centrum op Schiphol zou in de loop van april sluiten. De opvangtaak gaat dan naar het zwaar beveiligde 'grenshospi tium' in Amsterdam-Zuidoost. Fokker stort neer: zeker twintig doden NEW VORK «AP Een ongeluk met een Fokker-28 Fellowship van USAir heeft gis teravond op het vliegveld La Guardia in New York het leven gekost aan zeker 20 mensen. Vier van de 51 inzittenden wor den vermistJHHHHH wisten 27 inzittenden heid te brengen. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend Vlucht 405 steeg volgens schema op om half tien in de avond, met bestemming Cleveland. Een ooggetuige zei dat de Fokker loskwam, maar terugviel op de startbaan en in een vuurbal veranderde voordat het toestel het water van de Flushing Bay ingleed. Het sneeuwde hevig en het vroor één graad, maar volgens USAir waren alle maatregelen voor een veilige vlucht genomen. Het was de tweede keer bin nen drie jaar dat een vliegtuig op La Guardia het water in schoot. In 1989 kwamen bij een dergelijk ongeluk twee mensen om het leven. De afgelopen ja ren is het drie keer voorgeko men dat een Fokker-28 kort na of tijdens het opstijgen veronge lukte. Fokker stuurt vandaag techni ci naar New York om mee te helpen aan het onderzoek. Woordvoerder E. van Veen kon vanmorgen nog geen duidelijk heid geven over de oorzaak Wel staat vast dat er tijdens de start sprake was van een lichtflits, waarna het toestel van de baan raakte en over de kop sloeg. USAir vliegt met een aanzien lijk aantal reOowihipa Stl is daarnaast een van de grootste gebruikers van de Fokker 100. Van dit toestel zijn er veertigbe steld. HET WOORD IS AAN Het is met onze geest zo gesteld dat afwisseling meer ontspanning geeft dan rust Lazarus VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur J Familieberichten Programma's - Regio RTV Show - Sport Leven en w< HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst nog een bui Half tot zwaar bewolkt en eerst nog een enkele bui, mogelijk met hagel Minimumtemperatuur 2 graden en plaatselijk vorst aan de grond Miodagtemperatuur 7 gra den Wind uit noord tot noordoost toenemend tot matig, kracht 4, aan de kust en op het Usselmeer tot krachtig. 6, mogelijk hard. 7 Bom met de hand gedemonteerd EINDHOVEN ANP De Explosieven Opruimings dienst heeft zaterdag op een be drijventerrein bij de vliegbasis Eindhoven een gevaarlijke vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk ge maakt. Het betrof een Engelse bom van vijfhonderd pond. waarvan de ontsteking was be schadigd. Onder normale omstandighe den wordt de ontsteking uit dit soort bommen gehaald met een op afstand bestuurbaar appa raat. Dat was dit keet ei liter niet mogelijk. Daarom is de ontsteking met de hand verwij derd. Om dat te kunnen doen, moest eerst een gat in de bom worden geboord. Op een derge lijke manier is in Nederland nog niet eerder een bom onschade lijk gemaakt, aldus een woord voerder van de luchtmacht. Za terdag deden ddi echter een paar onverwachte complicaties voor waardoor ter plaatse moest worden geïmproviseerd. De bom was gevonden tijdens graafwerkzaamheden. HOELANG 4a. ik naam aaa «ttotluctie- abonnement an ontvang de krant de «erttt twva weken gratia. M^^onnement bntnal ik daarna Per maand (t 27.80) via automa tische betaling* Por kwartaal |f 80.10) via accept- Naam ori voorletter*

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1