Onderzoek verbreding rijksweg 'Het lijkt misschien wat dubieus, die boekjes' Oegstgeester moeder en zoon studeren samen af Regio Leiden Verboden houseparty gaat nu toch door 'Brug der zuchten' is niet voor zomer van dit jaar gereed Tolhuisje weer blikvanger ATERDAG 21 MAART 1992 oet bij de besluitvorming over de flitstrein rekening 'orden gehouden met een eventuele verbreding van [rijksweg 4 bij Leiderdorp? Dit is een van de belangrijkste vragen in een verkennende studie, die Rijkswaterstaat binnen enkele weken wil toesturen aan gemeenten en (belangstellenden. leiderdorp/den h Uit de studie moet blijken hoe groot de kans is dat de omstre den verbreding ook daadwerke lijk doorgaat. Voor Leiderdorp is de combinatie tussen train d grande vitesse (TGV) en rijksweg A4 interessant. Daarnaast geeft Rijkswaterstaat ook aan wat er het hele gebied tussen Schip- il en Den Haag moet gebeu- t om de plannen voor verkeer 'en milieu te kunnen uitvoeren. Na de 'verkenningsstudie' 'wordt een zogenaamde startno titie gemaakt, waarin Rijkswa terstaat aangeeft welke proble- jmen er zijn op het gebied van I verkeer en milieu en welke op- dossingen moeten worden on derzocht in de milieu-effectrap portage (MER). Normaal gesproken verschij- j nen deze 'verkenningsstudie' en I 'startnotitie' vlak na elkaar. Dit- j maal wacht Rijkswaterstaat met die startnotitie, tot de regering later dit jaar een tracé heeft ge- 1 kozen voor de flitstrein. Een van de TGV-varianten loopt name lijk langs de rijksweg A4 bij de Leiderdorp. Op het uitbrengen van de ver kenningsstudie volgen geen in spraakrondes, al zijn suggesties welkom. Echte inspraak is er pas na het uitbrengen van de startnotitie. Belanghebbenden, zoals actiegroepen en omwo nenden, kunnen dan aangeven wat er volgens hen diepgaan der, beter niet, of juist wel kan worden onderzocht in de MER. Als de richtlijnen voor deze studie halverwege volgend jaar zijn vastgesteld door de minis ter van verkeer en waterstaat, kan de studie op zijn vroegst eind 1994, begin 1995 klaar zijn. Het onderzoek moet duidelijk maken welke oplossingen er voor de drukke rijksweg zijn en welke effecten die oplossingen hebben op een groot aantal ter- Zo kijkt Rijkswaterstaat niet alleen naar milieu-aspecten als geluidsoverlast, luchtvervuiling, en zichtbare schade, maar ook naar de gevolgen voor verkeers veiligheid, economie, scheep vaart op de Oude Rijn en ruim telijke ordening. Voordat Rijkswaterstaat in 1990 besloot een MER te ma ken, waren er al concrete ver bredingsplannen. De kritiek groeide nadat de regering meld de dat een van de TGV-tracés langs de te verbreden rijksweg zou lopen. Bruggetje is terug voorschoten Het voetgangers- en fietsersbruggetje bij restau rant Allemansgeest in Voorschoten is gisterochtend, na twee maanden weer op zijn oude vertrouwde plek teruggezet. De brug werd verwijderd omdat de landhoofden de gedeelten waar de eigenlijke brug op leunt - aan vernieuwing toe waren. Kritiek op vrouwenraad Voorschoten voorschoten De Voorschotense vrouwenraad moet in het ver volg de internationale vrouwendag op 8 maart op een andere manier vieren. Het vrouwenoverleg Groen Links uit die kritiek in een brief naar de raad. De grote belangstelling voor de film 'Not without my daughter' die op 9 maart in het cultureel centrum werd gedraaid, kwam volgens het vrouwenoverleg niet alleen voort uit belangstelling voor de viering. „Iedereen wil wel voor 2,50 naar een film van zeer recente datum kijken". Excursie naar kasteel Duivenvoorde leiden De Leidse volksuniversiteit K&O houdt op 8 april om 14.00 uur een excursie naar kasteel Duivenvoorde in Voorscho ten. In het kasteel zijn onder meer familieportretten, aardewerk, porcelein en antiquiteiten te bezichtigen. Deelnemers kunnen zich opgeven voor deze excursie bij K&O in Leiden. OEGSTGEEST De restauratie van het Oegst- geester Tolhuis aan de Dorps straat is bijna voltooid. Het huisje moet al leen nog worden gewit Het Oegstgeester exemplaar Is het laatst overgeble ven tolhuis uit een reeks van acht tussen Lei den en Haarlem. De restauratie had in een feest je moeten uit monden omdat de tolgaarders- woning boven aan de gemeen telijke monu mentenlijst stond. Medio '91 kwam het echter tot een conflict tussen de eige- naar en de ge- meente. De eige naar en de res taurateur zouden zich niet hebben gehouden aan de voorwaarden die aan de restaura tievergunning en de gemeentelijke subsidie (een halve ton) waren gesteld. Prompt verloor het huisje zijn status van 'paradepaardje van de Oegst geester monu mentenzorg' en werd het van de lijst afgevoerd. De restauratie ging gewoon door. FOTO WIM DIJKMAN Zodra de politie echter vernam dat de organisatoren door mid del van foldertjes elke housefan van Nederland uitnodigden voor het feest, was het uit met de pret. ,,We zijn besodemie terd, dit is niet afgesproken", al dus de reactie van de politie. De Party Syndicate vindt de reactie van de politie overtrok ken. „Het feest was voor ons een groots evenement. We had den een gigantische show voor ogen. Met een band, een dans groep en de beste housedeejays van Nederland. Gevolg was dat ons budget van 20.000 gulden een beetje te krap werd. Onze doelgroep was daarvoor te klem De Party Syndicate schakelde vervolgens een aantal landelijke verkoopadressen in. „Voorna melijk platenzaken en mo deshops waar elke week wel voor verschillende feesten kaartjes te verkrijgen zijn. Dit soort parties is momenteel een begrip in ons land. En house is een trend. Vorige week was ik zelf nog op een illegale house party in een tunnel onder een snelweg bij Amsterdam. De po litie kwam daar regelmatig kij ken, maar greep niet in." En volgens de Party Syndicate zal de Alphense politie dat ook nu niet doen. ,Als het feest in volle gang is. zal de politie niet durven optreden. Dan bewaken ze denk ik alleen de orde op straat." De politie zegt dat nog geen 'beleid in de kwestie' is bepaald. „We weten niet precies wat we ervan moeten denken. Ze zijn toch niet zo dom om nu al te zeggen dal de verzamelplaats bij Jawi is en dan te denken dat wij daar niet zullen zQnf Het kan gemakkelijk een list zijn." hans koenekoop De door de Alphense politie verboden houseparty in de sporthal van Jan Wieten (Jawi) gaat door op een geheime plek. Vanavond pendelen vanaf tien uur om het half uur bussen tus sen de hal van Jawi aan de Al- bert Einsteinweg en de geheime plek. Het feest gaat duren tot tien uur morgenochtend. De or ganisatoren van de 'under ground party' verwachten vier duizend feestgangers. „De politie heeft nu toege werkt naar iets dat ze eigenlijk wilde tegenhouden: een illegale houseparty", beweert een woordvoerder van het organise rende Party Syndicate. „We zouden aanvankelijk zorgen voor vijftien man bewaJdng om herrie te voorkomen. Nu de po litie onze vergunning heeft in getrokken, vinden we extra voorzorgsmaatregelen veel te duur. Een man bij de deur, daar blijft het bij. Met alle risico's van dien." Party Syndicate is een groepje van drie Alphenaren die in het verleden schoolfeesten organi seerde. „Scholieren zijn in prin cipe onze doelgroep. Vandaar ook dat wij in principe een feest wilden houden voor alleen de scholieren van Albanianac en het Christelijk Lyceum. Het is alleen een beetje anders gelo- peb." De politie verleende in eerste instantie alle medewerking Agent L Haalboom van de afde ling bijzondere wetten gaf toe stemming voor een feest waar alleen Alphense scholieren mochten komen, en dat volgens de geldende sluitingstijden van de Alphense horeca kon plaats vinden in de sporthal van Jawi. Zoeterwoudse scholieren vergelijken slechte en goede kanten van TGV zoeterwoude liesbeth buttink De boodschap die de kinderen van de Zoeterwoudse basisschool Bemardus kregen van de Actiegroep TGV Zoeter- woude was simpel. Kinderen krijgen niet zomaar een peperdure mountain bike om de blits te maken bij hun vriendjes, de Nederlandse Spoorwegen kunnen niet zomaar de train a grande vitesse (TGV) krijgen om prestige te winnen bij andere Europese landen. 'We willen allemaal graag het mooiste hebberf. Toch krijgen we dat niet al tijd', stond er in het boekje van de ac tiegroep. De kinderen bespraken de problematiek van de Trein met de Gro te Vaart bij een project De Nederlandse Spoorwegen (NS) hadden duidelijk een andere mening. Het snelheidsrecord van 513 kilometer per uur dat de Franse TGV vestigde: la waai dat niet erger zou zijn dan het ge luid van een Intercity-trein en miljoe nen reizigers per jaar. Uit de brochure van de afdeling Educatieve Voorlich ting van de NS, die de Bernardusschool bij het project gebruikte, blijkt dat de NS niets liever wil dan de flitstrein op de rails zetten. De kleurrijke brochure met foto's en stripfiguurtjes moet ook de kinderen van de noodzaak overtui gen. De Actiegroep TGV Zoeterwoude wilde het lesboekje 'in een kader zet ten' en maakte eveneens een folder. Het 'lelijke grote litteken' van een nieuw TGV-tracé wordt daarin vooral van de negatieve zijde belicht. Invuloe feningen moesten de Bemardus-scho- lieren onder meer inzicht geven in de keerzijde van de medaille. De scholieren mochten het nog wel zelf invullen, maar de antwoorden la gen voor de hand. „Ik moet verhuizen, die TGV kost mij m'n huis„Ik slaap vrij licht, die TGV kost mij m'n (slaap)." „Door die stomme spoordijk zie ik dat mooie weiland daarachter niet meer. Dat kost me m'n (uitzicht) In alle groepen zijn wel de argumen ten vóór en tegen vergeleken. „Dat boekje over de TGV hebben we klassi kaal doorgelezen en er zijn vragen over gesteld", vertelt onderwijzer G. Theu- nissen. „De actiegroep wilde reageren, maar we hebben wel afgesproken dat het geen gigantische reclamespot zou worden. Dat hoort niet op een school thuis. Het was een eerlijke vergelijking tussen de voor- en nadelen. Daardoor hebben de kinderen nu een wat breder kader over de vraag of dat ding er nu wel of niet zou moeten komen." Volgens Theunissen kan het geen kwaad een dergelijk ingewikkeld vraag stuk op een basisschool te behandelen. „Het is niet verwarrend, want die kin deren hebben al het nodige meege maakt. Toen vorig jaar bekend werd dat die TGV er misschien zou komen, werden in de klas onmiddellijk vragen gesteld. "Waarom moet de trein hier komen, als er daardoor zoveel huizen weg moeten?' Een paar kinderen per klas wonen in de wijk waar misschien huizen moeten verdwijnen. F.n de TGV kan ook over het voetbalveld komen, waar veel Jdnderen sporten. En de kerk, het centrale punt van het dorp, dat zien ze toch ook. In het begin was er écht even paniek." Theunissen hoopt door de lessen 'de scherpe kant er wat af te halen'. „Het lijkt misschien wat dubieus, die boek jes. Maar ik vind het niet verkeerd dat kinderen te maken krijgen met een werkgroep die ergens tegen is. Boven dien zien ze overal grote plakkaten hangen en hun ouders hebben waar schijnlijk ook een gekleurde mening. Het kan geen kwaad als kinderen in de gaten krijgen dat mensen ergens tegen zijn, mits het verhaal van twee kanten komt. Je moet voorkomen dat je indoc trineert, want kinderen nemen vaak i dat e X': ken c De leerlingen zelf zijn laconiek over de lessen. De 12-jarige Eric Veloo woont in de bedreigde wijk. „Ik woon vlakbij de TGV» als die komt Wij hsb ben thuis ook plakkaten op de ramen. Ik was het wel eens met dat boekje van de NS. En ook wel met die van de ac tiegroep." GertjEm Bosman (10 jaar) heeft een eigen mening: „Ze kunnen de TGV beter over de bestaande spoor lijn laten lopen. Anders moet er van al les weg." joost bouwmeester 'Samen hebben wij er 45 jaar over gedaan, maar nu is het dan zover'. Dat staat op de uitnodi ging voor een afstudeerborrel van P. van Bellen en haar zoon Arie uit Oegstgeest. Op donder dag 26 maart studeert de 55-ja- rige vrouw tegelijk met haar 29- jarige zoon af in de rechten, aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Moeder Van Bellen begon in 1956 met de studie, haalde twee jaar later het staatsexamen en I stopte daarna omdat ze ging trouwen. Na dertig jaar pakte ze de draad weer op en is weer met haar neus in de boeken ge doken. „In feite ben ik 36ste jaars studente", aldus een la- I chende Van Bellen. Haar zoon Arie deed het iets sneller, maar hij behoort niet tot de studenten die hun bul in een mum van tijd behaalde. Het koste hem negen jaar in totaal. „Eigenlijk schaam ik me er wel een beetje voor, omdat tegen woordig de studenten nog maar vijf jaar gesubsidieerde studieja ren krijgen. Maar ik heb tijdelijk een bedrijfje van mijn vader moeten overnemen en had nog wat andere werkzaamheden te doen." Beide afgestudeerden zeggen steun aan elkaar te hebben ge had, ondanks het feit dat zij een verschillende richting hebben gekozen. Moeder koos' voor staats- en bestuursrecht, de zoon bestudeerde het bedrijfs- recht. „Ik heb een zes voor het vak staatsrecht gehaald, omdat mijn moeder me daarmee heeft Arie van Bellen: „Ik heb een voldoende gehaald voor het vak staatsrecht, omdat mijn moeder me daarmee heeft geholpen." geholpen. Zij was een extra sti mulans om me er voor in te zet ten", aldus de zoon. Volgens de 55-jarige studente is er in de dertig jaar die zij heeft overgeslagen wel het een en ander veranderd bij de stu die rechten. Moeder Van Bellen „Wij hebben nu geheel nieuwe wetboeken. Verder is de ver standhouding met de leraren veel persoonlijker en is alles momenteel massaler. In 1956 schreven zich slechts 150 stu denten in voor de studie rech ten. Dat getal ligt inmiddels rond de tweeduizend." Toch heeft het volgens haar niet in haar nadeel gewerkt dat ze zo'n lange periode heeft overgeslagen. Nadat de kinde- FOTO LOEK ZUYDFRDUIN ren het huis uit waren en ze weer wat meer vrije tijd had, vervolgde ze in 1986 haar stu die. Ze voelde zich toen niet an ders dan de jongere studenten. „In het begin is het even wen nen", zegt Van Bellen, „maar na verloop van tijd leer je snel an deren kennen. Ik kreeg allemaal leuke reacties en voelde me al snel op m'n gemak. Ik wilde niet dal ze den, dat schept zo'n stand." Haar zoon is trots op zijn moeder: „Het is wel grappig. Als mijn vrienden aan mij vroegen hoe het met de studie ging, was hun tweede vraag altijd: en hoe gaat het met de studie van je moeder? Ook zij waren er heel erg bij betrokken. Ondanks de lichte handicap van mijn moe der door een auto-ongeluk loopt zij met een stok neeft zij zich toch goed weten te red den op de universiteit. Inmid dels zijn er heel wat aanpassin gen voor gehandicapten geko men, zoals vier aparte parkeer plaatsen voor invaliden en deu ren die makkelijker open gaan." Zoon Van Bellen is niet van plan om verder te studeren. Hij heeft inmiddels een vaste baan aangeboden gekregen. Moeder Van Bellen overweegt wel om een andere studie te beginnen. Zij denkt daarbij aan theologie, culturele antropologie of ge schiedenis. „Ik vind het gewoon heerlijk om lekker in de boeken te snuffelen, meer te weten te komen en ergens naar toe wer ken". aldus moeder Van Bellen. Donderdag hebben de twee gezinsleden een gezamelijk eindgesprek met de studiebcge- leidstcr, iets dat gewoonlijk in dividueel gebeurt. Daarna ont vangen de twee studenten sa men hun bul en mogen ze in het vervolg de letters mr (mees ter in de rechten) voor hun naam plaatsen. er ligt. Op de brug wordt al ja ren knarstetandend gewacht Vandaar de bijnaam 'brug der zuchten'. De bouwer Korswagen en de gemeente geven elkaar de schuld van de vertragingen. Een van de vertragende factoren was de vervuiling van de Morse belpolder. De door de nabijge legen marinebedrijven vervuil de grond moest eerst worden gesaneerd en afgevoerd alvo rens de bouw van de brug kon beginnen. Korswagen bouwt de brug in ruil voor de gemeentelijke toe stemming voor de bouw van nog wat extra villa's in villapark Clinckcnburg, aan de rand van de Klinkcnbergerplas. Haaswijkers zullen ook deze zo mer moeten omrijden om bij het recreatiegebied bij de Win kenbergerplas te kunnen ko men. Voordat daadwerkelijk met de bouw van de brug voor fietsers en voetgangers over de Haarlemmertrekvaart en de drukke S54 kan worden begon nen, moeten de aangebrachte zandlichamen 'inklinken'. Dit proces vergt minstens een half jaar. aldus wethouder H. Rijks. De brug is niet alleen voor Haaswijkers van groot belang. Ook bewoners van andere delen van het dorp kunnen een flink stuk afsnijden van de route naar het recreatiegebied als de brug VRUETUD Muziekschool Leerlingen van de Streekmuzieksrhool in leiden hebben op 3 april hun jaarlijkse uitvoering. Die begint om 19.30 uur in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan in Voorschoten. De zaal gaat om 19.00 uur open. Oldtimers De Wassenaarse Oranjevereniging organiseert op 30 april een oldti mershow. Oude automobielen van vóór 1965 worden die dag op het marktplein aan de Berkheistraat tentoongesteld Zoals gebrui kelijk is er een jury. een concours d'elcgancc, een nuzzHrit door de gemeente en een prijsuitreiking voor de mooiste oldtimer. De deel nemers dragen kleding uit het bouwjaar van de automobiel.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15