'De wijkgroep als naaikransje' De Stemming Leiden Wijkbezoek 'Niemand durft hier een bloemetje te plukken' P Leidenaars maken chip voor snelle beelden ZATERDAG 21 MAART 1992 Kinderen in de wijk Pancras-Oost/Noordrijnevest hebben te weinig speelgelegenheid. Daarom pleit de wijkgroep voor een nieuwe speeltuin in het Katoenpark. Maar de gemeente-ambtenaren zien het plan niet zo zitten. foto holvast v „Er is nog geen mallemoer te recht gekomen van .de voorstel len die de wijkgroep tot nu toe heeft gedaan", zegt Van Waard. „De Raad en Daadwinkel, dat is het enige." Bij deze nieuwe winkel, die op 23 maart open gaat in een voormalig woonhuis aan de Uiterstegracht 75, kun nen buurtbewoners terecht met vragen over gemeentelijke za ken. Gevraagd naar andere 'wa penfeiten' noemt buurtwerker Vincent Kokke de lift in het nieuwbouwcomplex voor oude ren in de Ir. Driessenstraat. „Dat zijn van die kleine dingen. Wij hebben vorig jaar ook een 'wijkwijzer' gemaakt met alle adressen van organisaties en in stanties in de buurt." Vlek verwacht dat de komst van de Raad en Daadwinkel een gunstige invloed zal hebben op de rest van de plannen van be woners. „Dan gaat het eindelijk gebeuren. Je kunt niet verwach ten dat alles gelijk wordt geac cepteerd. Maar het is leuk om er voor te vechten. Zo ben ik er zelf van overtuigd dat de speel tuin in het Katoenpark er komt." Hij doelt op de speeltuin in het Katoenpark waar bewoners en gemeente al geruime tijd over strijden. „De mensen in de wijk proberen hun best te doen, maar worden aan alle kanten gehinderd door het ambtelijk apparaat", zegt Van Waard daarop. Schaap haast zich de houding van de gemeente te verdedigen: „Zoiets als sociale vernieuwing heeft een lange adem nodig." En Vlek heeft begrip voor het ongeduld van Van Waard: „Frank en ik komen allebei uit het zakenleven. Wij zijn anders gewend, willen alles heel snel doen en dat kan in deze organi satie niet." Van Waard begrijpt niets van deze lovende woorden. „Het wordt tijd dat de schellen eens van hun ogen vallen. Ik vind het jammer dat hier niet zoals in de Slaaghwijk is gebeurd, de wijk groep het vertrouwen in de ge meente heeft opgezegd." De aannemer in ruste betreurt het dat de sociale vernieuwing, die hij ooit 'dolblij verwelkomde', nog maar zo weinig heeft opge leverd. „Ik woon hier sinds 1983 en de buurt is aan het verpau peren." LEIDEN De raadscommissie sociale vernieuwing onder leiding van wethou der Hennie Koek komt 31 maart op bezoek in de wijk die is inge klemd door de Zijlsingel, Oude Rijn, Nieuwe Rijn en Hooigracht Samen met de wijkgroep wordt er dan gesproken over hoe het ni verder moet de sociale vernieuwing in het algemeen en die var Pancras-Oost/Noordrijnevest in het bijzonder. Her en der wordt nog de laatste hand gelegd aan de perken in de Keu kenhof. Volgende week donderdag zwaaien de toegangspoorten open foto ANP Keukenhof gaat volgende week weer open Een enkele te vroeg aangeko men bezoeker wandelt al door het park waar de bolgewassen, mede door het vroege voor jaarszonnetje, al aardig zijn uit gelopen. „Die mensen laten we gewoon binnen. Ze zijn van zo ver gekomen, dan kun je ze niet onverrichterzake naar huis stu ren", zegt directeur H.N.T. Kos ter van de Keukenhof. Een kleine week voor de ope ning is het er al een bedrijvig heid van belang. Her en der worden nog wat graszoden neergelegd, perken aangeharkt en wordt de laatste hand gelegd aan het nieuwe 'show-terras' bij de gemoderniseerde oostelijke ingang. De Keukenhof hoopt dit jaar tussen aanstaande donder dag 26 maart en 24 mei zo'n 800.000 bezoekers binnen te halen. Vorig jaar waren het er 900.000, maar nu moet het park de concurrentie aangaan met de Floriade in Zoetermeer, een internationale bloementen toonstelling die eens in de tien jaar terugkomt. „De Floriade drukt ons be zoekersaantal", erkent Koster. „Maar tegelijkertijd is het voor de hele branche een goede zaak dat een tuinbouwnatie als Ne derland zich internationaal pre senteert. Want de slogan Ne derland Bloemenland' is nog steeds niet achterhaald. Het imago van bloemen, molens en klompen bestaat nog steeds on der buitenlanders. En waarom zouden we daar niet gewoon trots op zijn?" Etages De Keukenhof borduurt dit jaar voort op de vorig jaar aangeleg de thematuinen die een groot succes bleken te zijn. In bijvoor beeld de geurtuin, abstracte tuin, kleurentuin, renaissance- tuin, watertuin of bordertuin kunnen bezoekers inspiratie opdoen voor het eigen lapje grond. Met name in het week einde zullen er tuinarchitecten aanwezig zijn om vragen te be antwoorden en suggesties aan te dragen. Dat de bezoeker van Keuken hof tegenwoordig eind maart al een volledig in bloei slaand park aantreft, is volgens Koster niet louter aan de natuur te danken. „Natuurlijk helpt het vroege voorjaarszonnetje mee. maar de laatste zes, zeven iaar zijn we ook aan etage-beplan ting gaan doen. Dat wil zeggen dat we bollen die in verschillen de perioden bloeien, in drie la gen boven elkaar planten. Zo staan de perken eigenlijk van het vroege voorjaar tot eind mei in volle bloei." Het unieke van het park, al dus Koster, ligt in het unieke van de lente. Hoewel het park van plan is de komende jaren met vier hectare uit te breiden, heeft het ook zeker geen aspira ties om héél groot te worden. Opzichtige en luidruchtige pu bliekstrekkers zijn zelfs uit den boze. Wel is een campagne ge start om ook de kinderen naar de Keukenhof te trekken. Is Koster niet bang dat met de komst van kinderen de rust uit het park verdwijnt en de bloem perken zullen worden gemoles teerd? "Nee, absoluut niet De tuin zoals die er nu bijligt, dwingt zoveel respect af. Van jong én oud. Niemand haalt het in zijn hoofd om iels te vemie len of zelfs maar een bloemetje te plukken liet is zelfs zo dal we na een heel drukke dag nog geen zuurtjespapiertje op de grond vinden. Ons uitgangs punt is: iets dat er netjes en schoon uitziet, blijft netjes en schoon. Misschien is het een idee om voortaan ook langs de voetbalvelden wat bollen aan te planten." De Keukenhof opent donder dag 26 maart cn is tot 24 mei dagelijks geopend van 8.00 lot 20.00 uur. AGENDA VRUETUD Dansexpressie In de Droomfabriek aan de Ou de Singel 56 wordt op vrijdag avonden van 21.00-22.00 uur door Pauline Verhallen een cur sus dansexpressie gegeven. Zondag r> april om 1&00 uur wordt een proefles gegeven. Inl. 010-4666324. Natuur Natuurliefhebbers kunnen zon dag 22 maart deelnemen aan een fiets-, wandel- en bustocht naar Noordwijkerhout. De tocht begint om 9.00 uur bii Zuider kwartier aan de Anjelicrstraat. De organisatie is in handen van het Nivon-Leiden, een progres sieve culturele vereniging Lentemiddag Clown Tonico met sprekende hond treedt zondag 22 maart op in café de Spons. Korte Mare 4 Ook,kunnen alle kinderen tot 10 jaar zich laten schminken. De middag begint om 14.00 uur Koopjesmarkt De f .am a vals veren i gin g De Spoorbumpers en het buurthui", 't Spoortje organiseren op zon dag 22 maart een koopjesmarkt van 9 tot 15.30 uur in het buurt huis aan de Bcmhardkadc 40 Housc-manifestatlc Discotheek Hotel de Ville aan de Brecstraat houdt zondag morgen een manifestatie uit onvrede over de vroege slut tingstijden van disco's in Ixn den. Vanaf zes uur wordt daar om een house part POLITIEKE RUBRIEK De gemeentelijke penningemeester Steven de Vreeze lanceerde deze week het onzalige plan om de begroting voor volgend jaar te presenteren op vrijdag 2 oktober. Dat is nu net de dag dat niemand zin heeft om zich te verdiepen in de plannen van het gemeentebestuur voor het jaar 1993. Half Leiden stort zich dan immers in het enige echte Leidse volksfeest dat 3 oktober heet. -w- elukkig staken de I raadsfracties donderdagavond een stokje voor het idee van De Vreeze. Onder aanvoering van Pex Langenberg van D66 en Jan Laurier van Groen Links ageerden zij fel tegen het voornemen van de wethouder. Zij zagen er kennelijk kans in om hem wakker te schudden want er wordt een andere datum gezocht voor de presentatie van de begroting. Rest de vraag hoe wethouder De Vreeze het ooit in zijn hoofd heeft kunnen halen om juist deze dag uit te kiezen. Misschien dat de PvdA'ereen beetje wereldvreemd is geworden sinds hij een kamer op het stadhuis heeft betrokken. Of zou hij nu al weten dat de boodschap van de begroting zo droevig is dat het maar het - beste is die te verkondigen op een moment dat niemand er oren naar heeft? Overigens zijn wij van mening dat het gemeentebestuur meer geld moet uittrekken voor het wegwerken van achterstallig onderhoud in de stad. De Leidse gemeenteraad wordt niet gedomineerd door opvallende figuren. De meeste raadsleden zijn van het bedaarde, keurige soort. Dat is duidelijk te zien aan de kleding die zij dragen. Er zijn een paar uitzonderingen, maar de meeste mannen zijn bijna altijd in een keurig donker pak gestoken. Zij dragen een keurig wit overhemd en in het ergste geval schijnt daar een nog keuriger wit hemd doorheen. Twee duidelijke exponenten van die keurigheid zijn CDA- wethouder Joop Walenkamp en D66-raadslid Steven Blok. Zij lijken door niets of niemand op het verkeerde pad te worden gebracht. Zij schieten zelden of nooit uit hun slof. Zij zijn keurig. Deze twee uiterst voorkomende types zorgden woensdagavond voor heus vuurwerk tijdens de vergadering van de commissie verkeer. Ze maakten sarpen een echte ruzie over de autoluwe binnenstad. Walenkamp legde uit hoe Leidenaars hun mening kunnen geven over de plannen van het college om de auto uit het centrum te verdringen. Dat interesseerde D66- woordvoerder Steven Blok niet zoveel. Na het mislukte referendum van een jaar geleden is het rumoer van zijn partij over inspraak een beetje verstomd. De fractie heeft nu nieuw stokpaardje en dat heet de Breestraat. Steven Blok vond het woensdagavond nodig om wat extra ritjes op dat dier te maken, tot ergernis van Walenkamp. We moeten meteen wat regelen, zei Blok. Nee, dat kan niet, in het kader van het structuurplan doen we onderzoek naar het hele openbaar vervoer en dus worden ook de bussen in de Breestraat onder de loep genomen, zei Walenkamp. Maar Blok was niet tevreden met dat antwoord en zeurde nog een beetje door. „U spreekt onzin", zei Walenkamp, „en dat meen ik oprecht." Wat de D66- fractie doet is volgens de verkeerswethouder niet meer dan 'populair inhaken op een beetje drukte op de Brecstraat, die er trouwens niet eens is'. Het minzame toontje was verdwenen evenals hel vriendelijke glimlachje van zijn gezicht. Boos sprak hij, nukkig keek hij, vol ingehouden woede bladerde hij zijn eigen nota over de autoluwe binnenstad door, en nog eens door. De keurige Steven Blok deed ondertussen verwoede pogingen om zijn microfoon aan te zetten. Voorzichtig beroerde hij het knopje, maar tevergeefs. „Het lukt mij niet om contact met u te krijgen zei het raadslid. „En dat wou ik maar zo houden ook", bromde Walenkamp. „Het is jammer dat de wethouder zo emotioneel reageert en inhoudelijk niet serieus ingaat op onze voorstellen", zei Blok Tijd voor Walenkamp om de kwestie af te maken: „Ik wil u graag serieus nemen. Als daar aanleiding toe is." LEIDEN Twee Leidse onderzoekers hebben binnen de Philips Research organisatie een chip ontwikkeld waarmee sneller en compacter afbeel dingen gemaakt kunnen worden op beeldschermen en printers. De Pharos-chip is ontworpen en ontwikkeld door electrotechnisch inge nieur M. Corthout en infor maticus E.J. Pol van de Leid se faculteit informatica. Zij promoveerden woensdag aan de Leidse universiteit op het proefschrift 'Point Con tainment and the Pharos Chip'. De computer heeft nu nog relatief veel tijd nodig om sommige ingewikkelde gra fieken en tekeningen op een beeldscherm te toveren. PHAROS is een chip waar mee het mogelijk is om snel en efficiënt complexe teke ningen te maken. De werk wijze van de chip zou vol gens de makers vergeleken kunnen worden met de op gaven van een kleurboek, waarbij kinderen de punten met oplopende nummering en kleur met elkaar moeten verbinden en de ontstane fi guur inkleuren. PHAROS be rekent de meeste plaatjes 1 veel sneller dan de normale software. Bovendien kunnen meerdere beelden tegelijker tijd uitgerekend worden. De chip is bij uitstek ge schikt voor printers, pe's en andere apparaten voor twee dimensionale computergra fiek. In de toekomst kan de chip ook in goedkopere pro- dukten verwerkt worden zoals cd-spelers, audio- en video-apparatuur. Cursus Spaans Volksuniversiteit LEIDEN De Leidse Volksuniversiteit ver zorgt vanaf maandag 23 maart een intensieve cursus Spaans. De lessen worden gegeven op maandag- en woensdagavond, van 19.00 tot 22.00 uur. Opgave en inlichtingen bij de Leidse Volksuniversiteit-K&O, telefoon 141141. Sociale vernieuwing blijft een omstreden onderwerp Sociale vernieuwing is na anderhalf jaar nog een om streden onderwerp. Ook in loeiden. Kritiek kwam er in eerste instantie vanuit Lei- den-Noord en de Slaagh wijk. In PancrasOost bleef het tot nu toe rustig. Maar ook daar zijn twijfe laars, en een enkele dissi dent. LEIDEN ERNA STRAATSMA Frank van Waard, voormalig lid van de wijkgroep sociale ver nieuwing, heeft het over een 'nieuw jasje om een oud li chaam'. „Het gaat nu zelfs iets slechter dan toen er nog niet zoiets was ajs sociale vernieu wing", meent hij. Het is er alle maal zo ingewikkeld op gewor den, met een geheel nieuw ver gadercircuit en speciale 'clus terambtenaren'. „Vroeger kon je nog gewoon een ambtenaar op bellen, nu moet je eerst zo'n clusterambtenaar bereiken." Uit pure frustratie is Van Waard opgestapt. Voor hem hoeft al dat 'slap geouwehoer' niet meer. „Die wijkgroep is gewoon een naaikransje. Ambtenaren zijn laks en er zijn teveel 'schij- De voorzitters van beide buurtverenigingen (Noordrijne- vest, Pancras-Oost) maken zich zorgen over dit soort 'vreselijk negatieve' uitspraken. Landelijk gezien is er ook al zo'n negatie ve golf van publiciteit geweest. Het zou jammer zijn als de ont wikkelingen in de 'oostelijke binnenstad' daardoor in de knel komen. „Het gaat langzaam, maar ik zie het allemaal heel positief', zegt Nico Vlek. Zijn collega uit Noordrijnevest, Mary Schaap: „Frank van Waard is over z'n toeren, hij moet tot rust komen." De twee zijn het met minister Dales eens: wie de geur van mislukking verspreidt is medeschuldig aan die misluk- king. Mallemoer De wijkgroep, bestaande uit ambtenaren, buurtbewoners en enkele specifieke deskundigen presenteerde begin vorig jaar een pakket aan voorstellen maar B en W hebben ze nog niet goedgekeurd. Belangrijke problemen in de wijk zijn onder meer burenruzies, -overlast, vandalisme, vervuiling, racisme en angst voor inbraak. Drie oktober is gered voor burgemeester Goekoop. Ook dit jaar kan hij rustig met zijn vrouw meerijden in de optocht, niet gehinderd door muize nissen over de begroting, die wethouder De Vreeze eigenlijk op 2 oktober had willen presenteren. foto jan holvast - -tfA -f71 *j J~

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13