Koffie koud voor Rob Nieuwenhuis WEEK Cultuur&Kunst 'OEKEN lEEfl IJzeren consequentie van Kunstkring '88 Den Haag eert Mondriaan met tentoonstelling in 1994 Meidentheater: 'Wie bepaalt je uiterlijk' Cabaret-anarchisten Van der Heijden signeert slaan opnieuw toe Rotterdamse schrijver Vaandrager overleden Annie M.G. Schmidt-prijs voor Jekkers en Meinderts 1 VRIJDAG 20 MAART 1992 9 REDACTIE CEES VAN HOORE Zinderende lustgevoelens, gedijende liefde De zwoele tropenzon, fluisteringen van de avondwind en bloemengeuren die de liefdesband versterken. Ook dat is het rijk van Insulinde. Onder deze omstandigheden is het haast vanzelfsprekend dat de liefde en de erotiek tot gro te bloei komen. Gedijende liefde en zinderende lustge voelens vormden dan ook de rode draad in het feestelijke programma dat gisteravond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde de boekenweek afsloot. leiden connyvan der zande Zoals alle literaire avonden die in de boekenweek in Leiden ge organiseerd waren was ook de ze avond weer uitverkocht. De bezoekers leken te zijn geko men uit een soort verlangen. Voor het oudere publiek was het een heimwee naar het Indië van vroeger. Voor de jongere garde leek het de wens te zijn dit bijzondere continent beter te leren kennen. De avond had een luchtig karakter. In plaats van zwaarwichtige literaire be spiegelingen stond de innerlijke kracht van het gevoel centraal. Het afwisselende programma begon met een muzikale uit voering van een aantal studen ten culturele antropologie. Ge stoken in Oosterse gewaden be zongen zij de poëzie uit Sudan. Het wanhopige gevoel dat na een ongelukkige liefde over heerst, werd op treffende wijze overgebracht. Want het was niet alleen rozegeur en maneschijn rond de evenaar. Een goede af spiegeling van zowel de zon- als schaduwzijde van de liefde werd gegeven door twee stu dentes die poëzie uit de bundel 'De sarong van Adinda voorla- zen. Deze pas verschenen bloemlezing bevat liefdespoëzie uit Insulinde. Onbeschaamd Luisterden de aanwezigen al met gespitste oren naar deze zieleroerselen, zij gingen nog meef op het puntje van hun stoel zitten toen Rob Nieuwen huis zijn erotische ontboeze mingen deed. Deze 84-jarige Godfather van de Indisch-Ne- derlandsche letterkunde sprak op onbeschaamde wijze over de pre-erotische ervaringen die hij met zijn baboe had. „Zij streel de me en drukte zich tegen me Maar ook met leeftijdgenoten begaf Nieuwenhuis zich al vroeg op het seksuele vlak. „Ik was vier jaar toen ik met twee wat oudere meisjes 'baby' moest spelen. Zij kleedden me uit, bepoederden me en een van de meisjes likte me op aller lei plaatsen. Dit gaf een bijzon der prettig gevoel dat ik nooit zal vergeten." Toen Nieuwenhuis een jaar of zestien was, kregen deze pre- erotische ervaringen een ver volg. „Met een vriendje bezocht ik een Chinees bordeel, maar de sfeer was daar zo angstwek kend, zo luguber, dat ik bang ben weggelopen. Ik ben hem gesmeerd hoor!" Sinjoor Rob, zoals Nieuwenhuis toen ge noemd werd, was nog lang niet aan een seksuele relatie toe. Hij leerde zijn vriendinnetje aanvankelijk dammen, speelde met haar en toen hij uiteindelijk naar haar begon te verlangen pakte hij het verkeerd aan. "Ik zag haar staan, met haar bad- sarong om haar borsten gedra peerd en ik commandeerde haar, als overheerser, om bij me te komen. Maar dat was haar eer te na. Ze weigerde en ik schaamde me diep voor mijn benadering. Daarna heb ik haar nooit meer gezien." Nieuwenhuis bleef vertellen, en de koffiepauze werd hier door verschoven. Maar dat kon de bezoekers van de laatste the ma-avond van de boekenweek niets schelén. Ze lieten er hun koffie graag koud voor worden. beeldende kunst RECENSIE NANCY STOOP Gezien Exposrt»e van leden van Kunst kring '88. Duin- en Bollenstreek Te oen t/m 29 maart in ARS-studw. Pieterskerk- gracht 9. Leiden Geopend di en do van Negen leden van de jonge Kunstkring '88, afkomstig uit gemeenten in de Duin- en Bol lenstreek, exposeren tot en met 29 maart in de zalen van het aloude Leidse teken- en schil dergenootschap Ars Aemula Naturae. Het belangrijkste doel van Kunstkring '88 is 'een brug te slaan naar het publiek', zoals het recente nummer van het verenigingsblad Kringvizier na drukkelijk stelt. Een onderdeel van deze publieksgerichte pre sentatie buiten de eigen regio is de tentoonstelling bij Ars. Grote verschillen in techniek en werkwijze zijn vanzelfspre kend aanwezig op dergelijke le den-tentoonstellingen, al is er soms een thematisch verband aan te wijzen, bijvoorbeeld de inspiratie uit het Oude Egypte in werk van Jan Noordhuis en Geri Graveland. Noordhuis ex poseert in gemengde techniek uitgevoerde reliëfs waarin oud materiaal zoals leer is gebruikt. Raku-keramiek van Geri Graveland bevat religieuze Egyptische motieven, met name afbeeldingen van Horus, de god in de gedaante van een valk. Ook de hamassen van Grave land en het thema van de dage raad in een reliëf van Noordhuis bevatten aan de Oudheid ont leende elementen. Riet Rosier is van huis uit gra fisch ontwerpster, maar naast dit werk legt zij zich toe op an dere vormen van beeldende kunst. Drie werken in gemeng de techniek maken deel uit van een serie getiteld 'Fantasie is de spiegel van de ziel'. Grillige non-figuratieve zich van het vlak losmaken, kenmerken deze composities. Eveneens abstract zijn de fo to's van Dicky de Nie-Breedijk. In deze avondopnamen heeft zij vloeiende bewegingen van het licht als ingewikkelde patronen vastgelegd. De grafiek van Geel hans Berkhout valt op door eenvoud en eenheid in de keus van ma teriaal en vorm. Hoewel titels, zoals Tower II' en Duikelaar' in een andere richting wijzen, roept hij door de lettertekens en de combinatie van rood en zwart herinneringen op aan Russisch constructivistisch werk. Naast abstractie ontbreekt het figuratieve werk in uiteenlopen de technieken niet. Voorbeel den hiervan zijn keramiek-ob- jecten van Ivet Thunnissen, waaronder twee vrouwenfigu ren, die vanaf het middel over gaan in een welvende vaas- vorm. De als ludith en Salomé aangeduide figuren lijken door hun elegante hoeden allerminst op deze bijbelse vrouwen. Stille vens in aquarel van Kees Ket en landschappen van loop van Eg- mond completeren dit deel van de expositie. De sieraden van Marga Pias- se, tenslotte, zijn gemaakt van louter edelmetaal in combinatie met onregelmatig gevormde pa rels en edelstenen, zoals robijn en smaragd. Vlinders en andere diervormen geven met andere, grillig bewerkte objecten een ruim overzicht van haar edel smeedkunst. Het onvermijdelijke cliché bij dergelijke tentoonstellingen, verscheidenheid, is ook hier van toepassing, maar uitzonderlijk is in dit geval de ijzeren conse quentie waarmee alle deelne mende leden van Kunstkring '88 de door hen gekozen bena dering naar voren brengen. Voorstelling Bavo Galama afgelast leiden De voorstelling van Bavo Galama, die vanavond in de Leidse Schouwburg zou plaatsvinden, gaat niet door wegens ziekte van de cabaretier. Het programma is verplaatst naar 19 mei. De gekochte kaarten blijven geldig. Abonnementhouders krijgen van de Leidse Schouwburg nog bericht over een en an der. Expositie in Leiderdorp leiderdorp» In het gemeentehuis van Leiderdorp is tot en met 23 april een expositie te zien van keramiek van Gees van Vliet en schilderijen en aquarellen van Anke Mensink. Animatiefilm dis stiefkind wassenaar De Pauwhof staat zondag in het teken van de film. Ivo Blom, werkzaam als wetenschappelijk onderzoeker in het Nederlands Filmmuseum in Amsterdam, is uitgenodigd een le zing te geven over 'De zwijgende film als grote verliezer'. Nico Crama filmmaker en producent van animatiefilms houdt een verhaal over de animatiefilm als stiefkind van de Nederlandse Film. Aanvang 14.Q0 uur, Pauwlaan 2, Wassenaar. Hardrock in Katwijk katwijk De New Yorkse hardcore-formatie Stick of it All treedt zaterdagavond op in hardrockcentrum Scum. De eveneens uit New York stammende band The Icemen zal het voorprogramma verzorgen. 21 schilders rond een atelier wassenaar In het Cultureel Centrum Warenar is een tentoon stelling over 'Meer dan een hobby'. 21 schilders die in hun vrije tijd met elkaar aquarelleerden, schilderden met olieverf, werkten met pastels en tekenden hebben een tentoonstelling georgani seerd. Regelmatig komen ze samen om onder vakkundige lei ding hun werken uit te diepen en te vervolmaken. De resultaten kunnen nu tot en met 12 april worden bekeken op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur. Tournee Cher ingekort Rotterdam Het optreden van Cher op 18 april in Ahoy is afge last. De Amerikaanse mega-ster heeft laten weten haar Europese tournee drastisch te moeten inkorten als gevolg van de drukke werkzaamheden in eigen land. Anders dan in andere landen is het niet mogelijk om voor het enige optreden in Nederland een vervangende datum te vinden. Gekochte kaarten kunnen bij de vérkoopadressen worden teruggegeven of worden omgeruild voor toegansbewijzen voor haar show in Brussel. den haag anp Het Haags Gemeentemuseum wil in 1994 ter gelegenheid van het vijftigste sterfjaar van Piet Mondriaan een tentoonstelling houden waarin 40 50 schilde rijen en een zo volledig mogelijk overzicht van zijn tekeningen te zien zijn. Het museum is in be zit van de omvangrijkste collec tie werken van Mondriaan. Wethouder van cultuur A. van den Berg van Den Haag wil de tentoonstelling met drie ton subsidiëren. Het Haags Gemeentemuse um zal de werken ten minste vier maanden tentoonstellen. De schilderijen zullen uitslui tend in Den Haag te zien zijn. Een selectie uit de tekeningten toonstelling zal op verschillende buitenlandse locaties worden getoond. De vormgeving wordt verzorgd door Walter Nikkels. In navolging van de Van Gogh manifestatie in 1990 in Amster dam zal in Den Haag de Stich ting Mondriaan 1994 worden opgericht. Naast de tentoonstel ling zal een uitgebreid program ma met nevenactiviteiten wor den samengesteld. Gedacht wordt daarbij aan een interna tionaal symposium, een hom mage-posterproject, een spe ciaal te vervaardigen film, een avondvullend ballet en heruit gaven van belangrijke eerder verschenen publicaties. leiden jan rusdam Drie meidentheatergroepen uit Leiden, Delft en Brielle geven morgenavond een voorstelling in het Leids Volkshuis. De stuk ken zijn door de leden van de groepen zelf in elkaar gezet en hebben met elkaar ge meen dat ze allemaal over het uiterlijk gaan. Wie bepaalt je uiterlijk? Voor wie is het belangrijk om er leuk uit te zien? Word je gelukkiger of succesvoller door er mooi uit te zien? De Süchting Program en het Bu reau Meidenwerk nodigde 'meiden' in de provincie Zuid-Holland uit over deze vra gen na te denken en daarover een produk- tie te maken. Drie groepen zijn, onder be geleiding van professionele vakdocenten, aan het werk gegaan en hebben drie thea- terprodukties gemaakt die elk ongeveer een half uur duren. De Leidse theatergroep Mamma Lou be staat uit tien meiden die, onder leiding van Paola Tuin, een programma van een half uur brengen met allerlei vormen van thea ter als pantomime, cabaret, zang en mono logen. Er komen onderwerpen aan de orde als Madamme de Pompadour, het dames toilet, glamourland en contactadvertenties. Volgens de makers is een wonderlijk geheel. Het begint met een klassiek stukje dat uit mondt in een sprookjesachtige sfeer, en tenslotte eindigt bij de eigen belevingswe reld van de leden van de theatergroep. De Delftse groep Zet-stukken laat door middel van improvisaties zien dat keuzes met betrekking tot het uiterlijk altijd onder invloed staan van kritiek van buitenaf. De Nellies uit Brielle geven in de musical Nellie Grayhouse een beeld van het nachtleven in Amerika, in de jaren twintig. Het program ma in het Volkshuis begint om 20.00 uur (zaal open: 19.30 uur). theater recensie wunand zejlstra Nieuw programma van Waardenberg De Jong Gezien 2/3, Kleine Komedie. Amsterdam Te zien 25 en 26/3, schouw burg. Leiden Ware helden durven bij Waar denberg en De Jong op de eer ste rij te gaan zitten. Waar ge hakt wordt, vallen... enzovoort. En de beide heren gaan zoals bekend allesbehalve omzichtig te werk. De twee roemruchte cabaret-anarchisten hebben een nieuw programma samen gesteld waarmee ze voorlopig de podia weer in een puinhoop kunnen veranderen. Het nieuwe programma heeft niet eens meer een titel. Dat is ongebruikelijk in de theaterwe reld, maar bij dit duo kun je nu eenmaal alles verwachten. The aterconventies lappen zij maar al te graag aan hun laars. De liedjes, die er de vorige keren nog wel waren, zijn in dit pro gramma eveneens weggelaten. Jammer is dat zeker, maar het paste misschien te veel in het geijkte stramien, en 'dus' moe ten Waardenberg De Jong daar niets van hebben. Naar verhouding worden de toeschouwers ditmaal behoor lijk met rust gelaten. Voor de lefgozerige benadering van het publiek is nu een zekere John Buysman ingehuurd. Met een blik van 'wat mot je' voert hij eerst een act met een voordeur op, waarna hij al provocerend het voorprogramma op een zes- derangs manier afrondt. Daarna kan - zonder onder breking door een pauze - het feest beginnen. Waardenberg De Jong openen met een inmid dels klassieke scène: Martin van Waardenberg als de zwijgzame heerser die underdog Wilfried De Jong met veelzeggende blik ken en gebaren terronseeri Zulke scènes zijn hun handels merk. hei is een vaste rolverde ling waar ze in tal van variaties op kunnen terugkomen. Veel zeggend in dit verband is de scène waarin De Jong het waagt om zijn tegenstander een tik te rug te geven. Alles mag en kan bij dit duo, maar dit niet. Het gaat in tegen hun ongeschreven spelregels. Scènes met enkele schitteren de visuele vondsten lopen ver rassend in elkaar over. Met na me Wilfried de long haalt weer halsbrekende toeren uit, en stort zich bijvoorbeeld zonder zichtbare vrees op een torenho ge stapel kratten van een be kend biermerk. Nieuw is dit keer een heuse film die het duo een ander soort mogelijkheden biedt. De toe schouwer dient hier overigens wel over een sterke maag te be schikken, want wat hij te zien krijgt, is te vies voor woorden Mogelijk geeft deze filmbijdrage de nieuwe richting aan. die Waardenberg De long in de toekomst zullen inslaan. Hun theatrale formule lijkt voorals nog niet uitgeput, maar op den duur valt aan voorspelbaarheid niet te ontkomen. Voorlopig echter gaan Waar denberg De Jong nog op de theaterpodia tekeer, lie toe schouwers op de eerste rijen doen er dan ook verstandig aan om gemakkelijk wasbare kle ding aan te doen. Want de kans om geheel ongeschonden uit de strijd te komen, is todi niet echt groot. leiden A.F.Th, van der Heijden, schrijver van het boekenweekgeschenk 1992, signeerde gisteravond bij boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn. In het kader van de Boekenweek was bij boekhandel Kooyker de auteur J. Bemlef aanwezig om zijn werk te signeren. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De Rotterdamse schrijver Cornelis Bastiaan Vaandrager is woensdag in een ziekenhuis in Rotterdam aan longontsteking overleden. Vaandrager, die 56 jaar is geworden, dankt zijn bekendheid vooral aan zijn proza uit de jaren zeventig. Na zijn debuut 'Leve Joop Massaker' schreef hij onder meer 'De hef en 'De reus van Rotterdam'. In 1981 kreeg Vaandrager, die met Ar mando, Hans Sleutelaar en Hans Verhagen aan de wieg stond van De Nieuwe Stijl, de Anna Blaman-opdracht. De schrijver ver dween vervolgens echter langdurig van het literaire toneel. Na zijn terugkeer in het openbare leven in 1986 kwamen er van Vaandrager nog twee gedichtenbundels uit bij de Bezige Bij: 'Metalon' en 'Sampleton'. Er zijn ook nog enkele bibliofiele uitgaven verschenen. Vaandrager onderscheidde zich in zijn laatste levensjaren in Rotterdam in weinig meer van de vele andere opvallende ver schijningen die de binnenstad bevolken. Hoewel Vaandrager de afgelopen jaren nog enkele dichtbundels publiceerde, leek het op een of andere manier toch nooit meer helemaal goed gekomen na de crisis waarin hij begin jaren tachtig was beland. Harrie Jekkers en Koos Meind erts hebben de Annie M.G. Schmidt-prijs voor 1991 gewon nen. Het duo schreef het win nende liedje Terug bij af voor de theatershow van Jekkers 'Het sgelijk van de koffictent E>e Annie M.G. Schmidt-prijs wordt elk jaar uitgereikt voor het beste cabaretlied dat in het afgelopen jaar in het theater te horen was. Eerder bestond daarvoor de Louis Davidsprijs. maar die, aldus voorzitter Joop Koopman, "kende de beperking dat het liedje op plaat moest zijn vastgelegd. IJJoor die be perkte keuze ging de prijs ter ziele." In de jury, die circa honderd inzendingen beoordeelde, zaten behalve toopinaii de dtehf Michel van der Plas. de compo nist Harry Bannmk. de NB( journalist Henk van Gelder en de acteur Willem Nijholt. De bij de prijs bthorends heque a zeefdruk worden op 29 maart uitgereikL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9