Warmond wordt meer klantgericht 'Bakstenen gedrocht moet weg' Regio Leiden 'Gemeente moet helpen bij bouw Geversstraat' Scholen Zoeterwoude planten geen bomen Bijval voor 'huizenplan' VRIJDAG 20 MAART 1992 17 REDACTIE DICK VAN DER PLAS (CHfF Reorganisatie in gemeentehuis Met ingang van 1 april bestaat het ambtelijk apparaat van Warmond niet langer uit vier afdelingen, maar uit drie sectoren: Burgerzaken, Grondzaken en Middelen. De verwachting van het gemeentebestuur is dat deze nieuwe aanpak een meer klantgerichte manier van werken tot gevolg heeft. als financiëen, automatisering en_voorlichting. structuur is over- De raadsleden waren het gister avond in de raadsvergadering zichtelijker dan de oude inde met het college eens dat door ling, doordat taken gebundeld verandering van de gemeente- worden, die voorheen verspreid lijke werkwijze aan de War- mondse burger een beter pro- dukt kan worden geleverd. Het uitgangspunt van het gemeen tebestuur is 'klantgerichter naar buiten treden'. Daarnaast wordt het ambte lijk apparaat overzichtelijker i over verschillende afde lingen. 'Ergerniswekkende doorverwijzingen' zullen hier mee tot het verleden behoren. Voorheen was bij voorbeeld 'be volking' ondergebracht bij Alge mene Zaken en 'sociale zaken' viel onder Maatschappelijk dus werkzamer. De reorganistie Welzijn. Nu deze onderdelen behelst het volgende: onder de beide onder de paraplu van sector Burgerzaken vallen alle Burgerzaken vallen, hoeft de Warmondse uitkeringsgerech tigde niet langer naar twee ver verlening aan burgers, onder schillende afdelingen om een Grondzaken de taken op het ge- uitkering aan te vragen. bied van openbare werken, ruimtelijke ordening, volkshuis- In de drie sectoren kunnen specialismen verder worden vesting en milieu, en de sector ontwikkeld, doordat de kennis Middelen staat ten dienste de hele organisatie met taken niet langer verspreid is. Voor ruimtelijke ordening betekent D66-fracties praten over TGV en A4 leiderdorp» De Leiderdorpse D66-fractie heeft maandag een ge sprek met de D66-kamerleden G.J. Wolffensperger, D. Tommei en H.A.J. Schimmel en partijgenoten uit de Provinciale Staten over de dreigende komst van de-train a grande vitesse (TGV) en de eventuele verbreding van de rijksweg A4. „De kamerleden hebben onlangs vragen gesteld over de gevolgen voor het milieu bij een verbreding van de A4 en het lawaai, de stank en uitlaat gassen", aldus de Leiderdorpse fractievoorzitter E. Grootaarts. „We willen de visies van de drie fractie tegen het licht houden en kijken of er 'licht' tussen zit, of ze afwijken." Penning Leiderdorp voor Hendriksen leiderdorp De 71-jarige Leiderdorper W.C. Hendriksen heeft gisteravond de erepenning van de gemeente Leiderdorp ontvan gen. Hendriksen kreeg de penning 'vanwege zijn inzet voor de Leiderdorpse bevolking gedurende een lange reeks van jaren'. Hij is al vanaf 1948 bestuurslid van de plaatselijke Oranjevereni ging, waarvan 16 jaar als penningmeester en 23 jaar als tweede penningmeester. Daarnaast was hij van 1944 tot 1961 lid van de toneelvereniging 'Ons genoegen'. Prinses Margriet opent school den haag/wassenaar Prinses Margriet heeft vanmorgen, in aan wezigheid van staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschap pen, J. Wallage, de Internationale school in Den Haag (Interna tional School of The Hague) geopend. De school telt 325 leerlin gen met 50 verschillende nationaliteiten en is sinds augustus i 1991 onderdeel van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar. Op de school zitten scholieren die voor kortere of langere tijd in Neder land verblijven en Nederlandse leerlingen met een buitenlandse achtergrond. Morgen is er een open dag tussen 14.00 en 17.00 uur, Theo Mann-Bouwmeesterlaan 75 te Den Haag. Inbraken in Winkelhof en Santhorst leiderdorp» In de Leiderdorpse winkelcentra Santhorst en Win kelhof is vannacht ingebroken. Een bakkerij in Santhorst werd door de inbrekers bezocht, in de Winkelhor waren een viswinkel, een bloemist en een stomerij doelwit. Bij twee andere zaken, net als de andere aan de buitengalerij, werd een poging tot inbraak gedaan. Uit de winkels is alleen klein wisselgeld meegenomen. Het Oegstgeester CDA-raadslid D. de Ruijter is de gapende ga ten in het bebouwingslint van de Geversstraat meer dan zat. Hij vindt dat de tijd rijp is voor gemeentelijke bemoeienissen en is zelfs bereid de gemeente kas aan te spreken. De christen-democraat doelt op de Kamsteeg-locatie (schuin tegenover het gelijknamige ga ragebedrijf) en de Brinkmanlo catie, aan het Leidse uiteinde van de straat. Beide terreinen liggen al jaren braak. Het enige wat verandert, zijn de bouwplannen en de na men op de borden bij de ingan gen. Volgens De Ruijter kunnen de huidige eigenaren van de terreinen, Arbouw (Kamsteeglo catie) en Erica (Brinkmanloca- vrije TIJD Neuspeuteren De clowns Pagetti en Smakaro- ni zijn zondag in Zoeterwoude. Om 15.00 uur zullen zij het stuk 'neuspeuteren' spelen in jeugd theater Ons Huis aan het Kos terpad 3. Kinderen van 3 tot en met 12 jaar kunnen voor drie gulden naar de circusartiesten komen kijken. Voor Inlichtin gen: A. de long, 01715-1275. dit bij voorbeeld dat de juridi sche kennis van de oude afde ling Algemene Zaken en de uit voerende kennis van Gemeen tewerken zijn samengebracht in Grondzaken. Door de taken te bundelen, wordt het aantal 'beslissende ambtenaren' beperkt. Hierdoor kan post van de burgers sneller worden verwerkt. Aanvragen voor bouwvergunningen hoe ven niet eerst langs verschillen de afdelingen voordat ze einde lijk worden afgegeven. Ook zullen de Warmonders zo veel mogelijk al bij de balie van het gemeentehuis worden geholpen. Het ophalen van een formulier kost niet meer een gang langs verschillende loket ten. „De burgers moeten meer inzicht krijgen in wat hier in huis gebeurt", zei mevrouw C. van Egmond van Progressief Warmond gisteravond. „Dat moet zich ook gaan weerspiege len in de indeling van het ge bouw." Binnenkort heeft een onder zoek plaats over de manier waarop het gemeentehuis bouwkundig moet worden aan gepast. Nieuwe huizen asielzoekers voorschoten Zo'n 140.000 gulden willen bur gemeester en wethouders van Voorschoten uittrekken om wo ningen voor asielzoekers te ko pen. De gemeenteraad moet zich op 26 maart nog over het voorstel buigen. Voorschoten heeft al een aan tal vluchtelingen binnen de ge meentegrenzen wonen. In 1989 besloot de raad dat er in 1990 en 1991 in totaal acht woningen voor asielzoekers beschikbaar moesten worden gesteld. Zes uit gemeentelijk- en woningbouw- bezit, de twee anderen moesten uit de vrije sector komen. Het rijk geeft per asielzoeker een vergoeding. Buurtvereniging Kerkehout ergert zich aan 'Berlijnse muur' wassenaar joost bouwmeester „In Berlijn breken ze de muur af, het lijkt of ze hem hier weer hebben opgebouwd", zegt E. Komen, secretaris van de buurtvere niging Kerkehout in Wassenaar. De meer dan twee meter hoge stenen muur rond het appartementengebouw Pluymestein, vlak naast de Rijksstraatweg, zou volgens het be stuur van de wijkvereniging moeten wor den verlaagd tot 75 centimeter. De bewoners van de Wassenaarse wijk er geren zich al meer dan een jaar aan het ge steente. 'De Muur' is bedoeld als geluidswal voor de appartementen in de Wassenaarse wijk. De buurtbewoners van Kerkehout wil len de muur weg hebben, omdat zij hem 'afgrijselijk lelijk' vinden. Ondanks een vorig jaar gehouden actie waarmee tientallen handtekeningen werden verzameld, staat het bouwwerk er nog steeds. Het bestuur van de wijkvereniging Kerke hout wil dat er iets gedaan wordt aan het 'bakstenen gedrochtzoals de voorzitter van de buurtvereniging, C. Schrools, de muur noemt. Een aarden wal aan de ach terzijde van de muur zou de functie van het gesteente moeten overnemen. Natuurlijke plantengroei zou het verkeerslawaai moe ten dempen. Het 70 centimeter hoge res tant-muurtje zou een goede steun voor de 'planten-geluidswal' kunnen zijn. Volgens voorlichter W. Issendonck van de gemeente Wassenaar heeft het bestuur van de buurtvereniging weinig recht van klagen. Volgens hem hebben de tekeningen vaak genoeg op tafel gelegen, maar ziin er geen bezwaarschriften ingediend. „Ze hebben de bal gemist", aldus Issendonck. Details Schoorl zegt hierover: „Als er nieuwe plan nen bekend worden gemaakt, let je niet op details als een muur. Je bent met je gedach ten bij de appartementen die gebouwd worden. Achteraf merkten we pas dat wij iets over het hoofd hebben gezien. Wij zijn niet deskundig op dit gebied en dus is die muur ons niet opgevallen." Toch is de gemeente wel bereid om iets te doen aan de 'Muur van Kerkehout'. Zij maakt zelfs gaten in de muur, zodat klim planten het geheel een 'liever karakter' kun nen geven. Het bestuur van de wijkvereni ging Kerkehout ziet weinig heil in die klim planten. „Zo'n muur past gewoon niet in Wassenaar", vindt Schoorl. Op 24 maart zullen burgemeester en wet houders een kijkje komen nemen in de wijk Kerkehout. Ook de omstreden muur zal tij dens dat werkbezoek worden besproken. „In het gemeenteboekje wordt Wasse naar als de 'Oase-stad van de Randstad" omschreven. Met zo'n ding in de gemeente ondergraaf je gewoon je eigen woorden", aldus de voorzitter van de wijkvereniging. Voegt buurtbewoner De Leeuw toe: „Als ik een muurtje van twee meter in mijn tuin zet en de buren hebben er last van, dan moet ik hem toch ook afbreken?" tie), geen beleggers vinden. Hun voorgangers verging het al net zo. Beleggers zouden niet geïn teresseerd zijn in de als onaan trekkelijk te boek staande ge biedjes. Gevolg is dat de Geversstraat, een belangrijke toegangsweg tot het dorp, op twee prominente plekken, verloedert. Onlangs werden de twee slooppanden op de Kamsteeglocatie werden gekraakt en de krakers hun do meinen in brand stoken. Door de rookontwikkeling moest het verkeer worden lamgelegd. In de raadscommissie ruimte lijke ordening zegde wethouder H. Rijks een notitie toe over de mogelijkheden voor de ge meente om het voortouw te ne men bij vastlopende bouwpro jecten. P aas markt De Laurentiusschool aan de Raadhuislaan 29 in Voorscho ten houdt zondagmiddag op school een paasmarkt. Tussen 12.00 en 16.00 uur ziin er ver schillende met de hand ge maakte paasspullen te koop. Voor kinderen zijn er diverse activiteiten. De dagopbrengst gaat naar een waterproject in Kita. zoeterwoude Tijdens de nationale Boom feestdag op 25 maart planten de vier basisscholen in Zoeterwou de géén bomen. Volgens de le raren en de gemeente leren de kinderen er te weinig van. Met verschillende andere activitei ten hopen de scholen meer 'educatief te zijn voor groep acht van de basisscholen. Een week voor de boomfeest dag krijgen de scholieren de dia-serie 'Boom en Mens' te zien. De Bemardusschool, de Westwoudschool, de Klaverwei de en de Corbuloschools bren gen op 23 en 24 maart een be zoek aan de botanische tuin de Hortus in Leiden. Daarnaast maakt iedere leeerling een teke ning, waarvan er uiteindelijk twee per school worden uitge- De Oegstgeester Landman staat al jaren te niksen op de Rijnzichtweg, nabij de grens met Rijnsburg. Voor omwonenden met drukke levens en voor opgejaagde, ingeblikte passanten is hij de ultieme en daardoor ergerniswekkende verbeelding van luiheid. Er zijn er maar weinig die er rond voor uitkomen dat ze jaloers zijn op zijn pose. „Dit beeld vind ik wat te literair. Als je langskomt, verwacht je elk moment dat-ie 'hoi' zegt", maakte A. Labordus, lid van de kunst adviescommissie, ooit in deze krant korte metten met de Landman. Dezer dagen wordt er binnen zijn gezichtsveld keihard gewerkt aan de bestrating. En weer steekt hij geen poot uit Hij loopt er bijna letterlijk de kantjes vanaf. foto hielco kuipfrs voorschoten uesbeth buitink Een meerderheid in de Voor- schotense gemeenteraad staat positief tegenover het CDA- voorstel om huurwoningen via een advertentiesysteem aan wo ningzoekenden te slijten. De meeste fracties vragen zich ech ter af of het systeem, dat het ou de puntenstelsel moet vervan gen, wel geschikt is voor een kleine gemeente als Voorscho ten. „Wij zijn van een heel an der formaat dan de grotere ste den die het al hebben gedaan", aldus PvdA-fractievoorzitter P. Dordregter. Het CDA-voorstel is geba seerd op het zogenoemde 'Delftse model', waarbij iedere woningzoekende kan reageren op advertenties met het actuele woningaanbod. In het huidige stelsel staan mensen vaak twee- tot drie jaar op de wachtlijst. Het aanbod voor nieuwe woon ruimte past tang niei altijd MJ de wensen, die veranderen door bijvoorbeeld gezinsuitbreiding. In 1990 weigerde daardoor 45 kozen. De mooiste tekeningen worden enkele weken in de raadszaal van het gemeentehuis tentoongesteld. Op de boomfeestdag i de scholieren een vragenlijst in vullen over hun bezoek aan de Hortus en over de dia-serie. Daarna gaan de leerlingen naar buiten om* mei behulp van een bomen-boekje, een 24-tal bo men te herkennen. De vragenlijst, de tekeningen en het herkennen, zijn onder deel van een wedstrijd tussen de vier basisscholen. Per onder deel verdient een school een aantal punten. Burgemeester A. Houdijk zal een wisselbeker aan de winnaar uitreiken. Tenslotte krijgt iedere scholier een herin nering aan de boomfeestdag en een certificaat. V erkeersoverlast op Leidseweg niet verminderd voorschoten joost bouwmeester De gemeente Voorschoten heeft nog steeds geen maatregelen genomen om de grote verkeers drukte, hard rijden en geluids overlast op het noordelijk deel van de Leidseweg (tussen de Vink en de voormalige Zilverfa briek) terug te dringen. Voor schotenaar S. Hiep betreurt dal en overweegt een actiegroep op te richten. Hiep schreef in januari van dit jaar een klaagbrief aan de gemeenteraad, maar de door hem gevraagde verbeteringen bleven uit. „Ik heb nog weinig veranderingen kunnen bespeu ren", aldus Hiep. Volgens de Voorschotenaar die zelf al 15 jaar aan de Leidse weg woont, zou de Leidseweg noord veel te smal zijn voor een doorgaande verkeersader. Daar naast zou er wei te hard woi den gereden door automobilis ten, motorrijders en bromfiet sers. met als gevolg gevaarlijke verkeerssituaties en geluids overlast. Ook heeft de politie nog niet gecontroleerd op snel- hci<|so\,rirriimgcn Nu de Haagsche Schouwbrug wordt afgesloten voor verkeer, wordt het alleen nog drukker op de Leidseweg, vreest Hiep. „En er wordt nu al krankzinnig gere den." Volgens de Voorschotenaar zou het onderwerp wel in be handeling zijn bij de gemeente Hiep: „Tijdens een commissie vergadering kon ik wel merken dat de leden van de raad zich er mee bezig houden. Ze erkennen het probleem wel, maar tot nu toe is er niks veranderd." Hiep overweegt nu verdere actie te ondernemen. „Het is zo langzamerhand wel een doom in het oog. Als het me te lang gaat duren, probeer ik via een huis-aan-huis brief steun te krijgen van de 400 500 bewo ners uit de straat en op die ma nier een soort actiegroep op te richten", aldus Hiep. De Voor schotenaar wilde echter nog geen ultimatum stellen. „Ik ga eerst eens met de gemeente bellen en dan zien wc wel ver der. Ik wacht met spanning af.' Volgens een woordvoerder van de gemeente moet nog een besluit over deze kwestie wor den genomen. Hij kon nog niet zeggen of en wanneer Voor schoten maatregelen treft. Afvalberg Oegstgeest minder hoog OEGSTGEEST procent een aangeboden wo ning. De PvdA wil wel 'open staan om (8 IdJken of hel goed is tc re gelen'. Dordregter: „Maar de vraag is of zo'n systeem vdor ons wel toepasbaar is. Het gaat erom of je de woningzoekenden voldoende keuze kunt bieden. De aardige kant is dat er minder vruchteloze aanbiedingen wor den gedaan en er een markt werking in het verdelingssys teem wordt gebracht. In princi pe zou het moeten kunnen." WD-fractievoorzitter P. Ver schoor noemt het voorstel 'pri ma'. D66'er Y. Molenkamp heeft meer twijfels. „De schaal van Voorschoten is veel te klein om hel eflèctfef te laten plaats vinden. Maar dat Is meer een praktisch probleem." Groen Links-raadslid S. Harlaar 'heeft nog niet zo over het voorstel na gedacht'. Het CDA-voorstel wordt waarschijnlijk besproken bij de inspraaknota woonruimtever deling. die op 1 april wordt be handeld in de raadscommissie welzijn. De Oegstgeester afvalberg slinkt. Dat is op tc maken uil het milieu uitvocringspro gramma (mup). Volgens milieu-wethouder T. Kohl- beck gaat het om een afname van één procent. „Dat is niet veel maar het is toch een hoogst opmerkelljkfc trend breuk." De ambtenaren die het mup namens burgemeester en wethouders hebben opge steld, hebben berekend aat de totale hoeveelheid ingeza melde afvalstoffen in het dorp is afgenomen 'ten gun ste van' de gescheiden inge zamelde 'fracties', zoals glas. Kapier en composteerbaar uisvuil. Volgens de mup- opstellers zijn de hoge reini gingsrechten en het gegroei de milieu bewustzijn hiervan de oorzaak. De vijf milieucorners met containers voor gescheiden inzameling van papier, klc ding, kunststof en blik. sinds eina vorig jaar in gebruik, zijn een groot succes. In de eerste twee maanden van dit jaar is er 33,5 ton papier in gestopt. Dat is 67 procent van de hoeveelheid waarop over heel 1992 was gerekend, namelijk 50 ton. Wethouder Kohlbeck noemt het extra verheugend dat de hoeveelheid papier die verenigingen inzamelen nief terugloopt ten opzichte van vorig jaar. „Van een ver schuiving van clubs naar milieucomers is dus geen sprake. Het is pure winst die we maken." Ook kleding wordt op gro te schaal gescheiden ingeza meld. Voor 1992 bedroeg de jaanammg !0 ton n ,il n.i twee maanden bedraagt de score vijf ton In de bakken voor kunststof en blik is de eerste twee maanden van dit jaar respectievelijk 16 en IH procent van de jaarraming M De gemeente Wassenaar maakt om de klachten van de buurtbewoners te verzachten, zelfs gaten 'liever karakter' kunnen geven. 'de muur", zodat klimplanten het geheel een foto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17