Twist over woningbouw aan Zoeterwoudseweg 'Je bent ouder en je wilt wat' Leiden Bijdrage winkeliers gevraagd Groen Links en PvdA: geen regionaal bestuur VRIJDAG 20 MAART 1992 REDACTIE iANfT v Asbest afgedekt op wandelpaden recreatiegebied De provincie besluit volgen de maand over het soort deklaag dat er komt op de met asbest vervuilde wandel paden van recreatie-eiland Strengen en Tengnagel. Er zijn drie mogelijkheden: as falt, kleischelpen of een nieu we laag bouw- en sloopma teriaal. De paden zijn in januari schoongemaakt. Een nieuwe deklaag kan vanwege de weersomstandigheden pas halverwege het voorjaar wor den aangebracht. De provincie neemt het besluit in nauw overleg met de gemeenten Leiden en Warmond. De provincie, ei genares van het recreatiege bied achter de Merenwijk, wil met een nieuwe deklaag voorkomen dat wandelaars ooit nog in aanraking komen met eventueel achtergeble ven asbestdeeltjes. Eigenaar wil ook bedrijfsruimten bouwen BOCHT Ouwehand Bouw bv uit Katwijk en de gemeente ronden over enkele weken de onderhandelingen af over het oude HCG-terrein aan de Zoeterwoudseweg. De twee moeten het eens zien te worden over de omvang van de woning bouw op het terrein van het bedrijf Elascon dat begin dit jaar grotendeels afbrandde. LEIDEN EMIEL FANFGMANN De gemeente Leiden ziet het liefst dat er woningen worden gebouwd op het terrein. Daar toe moet het bestemmingsplan, dat in de bouw van bedrijfs ruimten voorziet, worden aan gepast. Ouwehand Bouw wil 'enig rendement' van het ter rein hebben en wil daarom naast woningen ook enkele be drijfsruimten realiseren. „Zeg maar een atelier of ruimten voor artsen of fysiothe rapeuten", zegt directeur P. Ou wehand. W. van der Hoeven, hoofd grondzaken van de ge meente, wil niets over de onder handelingen zeggen. „Nee, maar we komen er wel uit." Het Katwijkse bouwbedrijf, dat eigenaar is van het terrein, heeft nog geen vergunning ge kregen om de oude HCG-lood- sen op het terrein aan de Zoe terwoudseweg te slopen. Wel is inmiddels het oude kantoor van HCG-dochter Elascon met de grond gelijk gemaakt. Het leeg staande gebouw werd eind ja nuari door brand verwoest. De komende weken wordt het mid denstuk, dat tussen de twee ou de HCG-hallen staat, gesloopt. Daar ontstond de brand. Loodsen Sinds november is Ouwehand Bouw met makelaardij Ro- meyn uit Lisse eigenaar van het terrein. „Wij hadden voor het afgebrande kantoor- en fa brieksgebouw al een huurder. Maar het gebouw kon na de brand niet meer worden gered, omdat het te onveilig was'zegt directeur P. Ouwehand. Volgens hem is het nog steeds mogelijk dat er bedrijven komen in de HCG-loodsert indien er geen overeenstemming over nieuw bouw komt. „Maar als we het eens worden, worden die lood sen ook gesloopt." Van het afgebrande Elascon- gebouw is de betonnen vloer blijven liggen. „Dat komt omdat de bodem vervuild is en wij de grond straks zorgvuldig willen Flavium op bluesnacht in 't Spoortje De nacht voor koninginnedag vult buurthuis 't Spoortje tradi tiegetrouw met blues. Op 29 april treden Flavium, Rob Baars en Backdoor Sneakers op in het gebouw aan de Bemhardkade. Het is de achtste achtereenvol gende keer dat in 't Spoortje de bluesnacht wordt gehouden. De spits wordt om half elf af gebeten door de regionale band Backdoor Sneakers. Zij spelen blues met enige rock 'n roll-in- vloeden van onder anderen Ste- vie Ray Vaughan en Omar and the Howlers. Daarna treedt Lei- denaar Rob Baars (gitaar, zang, harmonica) op. De bluesnacht wordt afgeslo ten met een optreden van Flavi um. Hun concert duurt tot 03.00 uur. Flavium is in 1969 opgericht door gitarist Anne Geert Bonder uit Apeldoorn. In 1975 verscheen hun eerste lp. Sindsdien heeft de band in to taal dertien platen uitgebracht. Kaarten voor de bluesnacht zijn vanaf vandaag onder meer verkrijgbaar bij buurthuis 't Spoortje, platenzaak Plato (Vrouwensteeg) en café Meneer Jansen (Nieuwe Rijn). Het oude kantoor van Elascon aan de Zoeterwoudseweg is inmiddels met de grond gelijk gemaakt. Voor de sloop van de naastgelegen HCG-lood- sen is nog geen toestemming verkregen. foto jan holvast De stichting studentenhuisvesting (SLS) is een grote campagne gestart tegen het onderverhuren van haar kamers. Daar zijn de studenten in de verschillende huizen het wel mee eens maar niet met de 'bedreigende' manier waarop de SLS dat doet Een nieuwe belangenvereniging moet de SLS tot 'rede en overleg' dwingen. „In ons huis, Gerecht 12, is twee jaar geleden centrale verwarming aangelegd. Vandaag is een monteur geweest want hij doet 't nog niet en als je belt, word je niet serieus genomen. Een ander voorbeeld daarvan is een antieke schouw die we in huis hadden. Bij de renovatie hadden we bedongen dat die zou blijven, maar al na de tweede dag ontdekten we dat-ie helemaal was verdwenen", aldus bewoner Martijn Maathuis. Naar aanleiding van soortgelijke voorvallen in diverse huizen van de SLS werd deze week de Vereniging Belangenbehartiging Bewoners Stichtinghuizen (VBBS) opgericht. „Uit de naam kun je destilleren wat ons doel is. Op het ogenblik vertegenwoordigen we 40 huizen met samen ongeveer 600 bewoners en we hebben een oproep gedaan aan alle stichtinghuizen om zich aan te sluiten", aldus Maathuis. Directeur Hübben van de SLS staat positief tegenover de oprichting van de VBBS: „Het is natuurlijk negatief dat ze moesten beginnen omdat er problemen zijn, maar dat gebeurt altijd bij een belangenvereniging." Onderhuur De voorlopig belangrijkste kwestie voor de VBBS is de campagne van de SLS tegen onderhuur. Het studentenhuis Vliet 15 gaat voorop in de strijd. „De stichting heeft zelf jarenlang onderhuur getolereerd. Ze hadden kunnen voorzien dat dat problemen op zou leveren. Nu wentelen ze hun falen af op de onderhuurders die vaak uit pure noodzaak een kamer hebben geaccepteerd. Zij gebruiken het argument dat door rood rijden niet mag. Maar als je dat jarenlang hebt toegestaan, kan je niet direct gaan straffen", vindt Philippe Brood, bewoner van Vliet 15. Hübben geeft toe dat de campagne in sommige huizen als een bom is ingeslagen: „En misschien hadden we nog meer moeten waarschuwen, maar het is niet zo dat we er nog nooit wat aan gedaan hebben. Alleen gebeurt het nu op grote schaal." Wat Brood en zijn medebewoners steekt, zijn de bedreigingen en incassobureau methoden die de SLS hanteert. Studenten in onderhuur worden door de SLS onderaan de wachtlijst gezet. Daarmee wordt de wachttijd 'voor straf drie jaar, meer dan de helft van de studietijd. Ook zeggen vertegenwoordigers van de SLS dat ze aan het ministerie in Groningen zullen verklikken wie via onderhuur een 'uitwonende beurs' ontvangt. En verder wordt de studentenhuizen het recht ontnomen om nieuwe bewoners te laten hospiteren: „Ze hebben gewoon een almanak genomen, daarin opgezocht waar studenten wonen maar niet staan ingeschreven en vervolgens is er zonder overleg met dreigen begonnen", aldus Kars Jansen die op hetzelfde adres woont. „De sancties zijn hard. Maar wij vinden dat we zorgvuldig te werk zijn gegaanreageert de SLS-directeur. Onderhandelen De studenten ergeren zich eraan dat de SLS niet met haar huurders overlegt. „Dat irriteert. Die onverzoenlijke, bruuske opstelling. Als we om de tafel gaan zitten, kunnen we samen een manier bedenken om uiteindelijk te zorgen dat onderhuur niet meer voorkomt en dan kan er ook een definitieve regeling voor hospiteren opgesteld worden. Kom. we brengen in dit bouwval ongeveer 84.000 gulden huur per jaar op", aldus Brood. Hospiteren. het door de bewoners zelf selecteren van LEIDEN JANET VAN PUK de Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Vol gens P. Ouwehand wordt 'alge meen aangenomen' dat de brand ontstaan is in de oude HCG-archiefruimte. „Waar schijnlijk is het papier aangesto ken." Boekje over cursussen voor senioren aanstaande huisgenoten, is voor studenten die niet lid zijn van een studentenvereniging nadelig. Deze groep wordt door de SLS met een wat ongelukkkig gekozen term 'sociaal zwakke studenten' genoemd. In Vliet 15 bijvoorbeeld wonen alleen Minervanen: „Maar er wonen hier meer dan dertig mensen. Je bent veel op elkaar aangewezen en moet douche, keuken en tv- kamer met ellcaar delen. Dan is het toch niet zo vreemd dat je je nieuwe huisgenoten eerst wil leren kennen", zo verdedigt Jansen het systeem. Hübben houdt vol het voordrachtsysteem helemaal niet te willen afschaffen: „Maar een pand moet zich wel aan de regels houden." Onderwereld Brood en Jansen vermoeden ook dat de gemeente op een of andere manier een hand heeft in de acties tegen de studenten: „De verkeersmaatregelen voor de binnenstad, waarbij je 27 moet zijn voor een parkeervergunning, zijn daar een voorbeeld van. Ze streven er naar om, laten we zeggen rond het jaar 2000, alle studenten uit de binnenstad weg te krijgen, en in complexen als de Klikspaan, Hanorpad en de baralcken te hebben. Ze willen wel het internationale aanzien van de universiteit en een bio-science-park maar vergeten dat een universiteit ook betekent dat een grote groep jongeren in de stad leeft. Historisch gezien is de binnenstad eigenlijk de campus van Leiden." Voor Vliet 15 kwam de oprichting van de VBBS net even te laat: „Wij worden direct bedreigd dus hadden wij al een advocaat en overwegen we over te gaan tot een kort geding", aldus Brood. Hübben kan daar kort over zijn:Als het leidt tot juridische procedures, dan moet het maar." (LL) Roy Klopper en Lomtn Leefmam „Jaren geleden ben ik een keer achtervolgd op straat. Gelukkig is dat goed afgelopen, maar ik had er een grote angst aan over gehouden. Als je bent opge groeid in een omgeving waar het niet nodig was je te verdedi gen, voel je je in zo'n situatie hulpeloos. Je weet gewoon niet hoe je moet handelen. Verdedi gen moet je leren. Bij een aan val of diefstal zijn de meeste vrouwen zo overrompeld dat ze niets kunnen doen. In de cursus zelfverdediging voor ouderen leer je snel te reageren en te handelen." Deze en andere ervaringen staan opgetekend in het boekje 'Ouderen in de bocht'. Het is een boekje dat is gemaakt door cursisten van het 55+ project van het Leidse Volkshuis. Ze vertellen iets over de inhoud van de cursussen: wat er bij voorbeeld in een cursus basis computergebruik wordt geleerd, wat een cursus vergadertech niek inhoudt of wat een cursus 'je bent ouder en je wilt wat' be tekent. Daarnaast leggen zij uit waarom ze aan de cursussen mee hebben gedaan en wat zij eraan hebben gehad of nog steeds aan hebben. Lastig Het boekje werd gisteren aan geboden aan wethouder S. de Vreeze (PvdA/ouderenzorg) door cursiste Riet van Kesteren die vervolgens voorlas uit eigen werk. Hoewel ze diep van bin nen eigenlijk niet durfde, vertel de Riet wat over de cursus 'Meer leren durven'. Ze was, vertelde ze, opgevoed met het devies 'horen zien en zwijgen'. Op beslissende momenten durfde ze daardoor haar mond niet open te doen. .Als iemand bij voorbeeld iets zei waar ik het niet mee eens was, durfde ik dat niet te zeggen. Ook een gesprek voeren vond ik lastig." De Vreeze zei zeer door het boekje geraakt te zijn. Het en thousiasme 'bulkte' er volgens hem vanaf. Het idee van "het 55+ project sluit bovendien goed aan bij zijn idee van hoe 'het aarzelende proces van sociale vernieuwing' een impuls kan bten De cursisten willen met dit boekje benadrukken dat het aanbod van cursussen voor ou deren ook in de toekomst op het huidige peil moet blijven. Riet van Kesteren: „Ik hoop dat het Volkshuis nog huig mot de cursussen door kan gaan, want veel mensen hebben vroeger geen gelegenheid gekregen om door te leren. Ook deze vertel ster niet. Alleen daarom durfde ik u toch dit verhaal te vertellen, meneer De Vreeze, omdat ik het belangrijk vind dat dit doorgaat. Want daar is iedereen mee ge baat." (Op zondag 5 april organi seert het Leidse Volkshuis een informatiemarkt voor oude ren. Het thema van de markt is 'De zonzijde van het ouder worden'. De toegang is gratis en het geheel vindt van 11.00 tot 16.00 plaats in het Volks huis, Apothckersdijk 33a). Zeshonderd winkeliers binnenstad hebben van Leiden Leeft een brief gekregen waarin wordt gevraago een bijdrage van 400 gulden te storten op de rekening van de middenstands vereniging. Volgens voorzitter L Palnt heeft Leiden Leeft het geld no dig om de koopzondag in de cember te kunnen blijven orga-i niseren en voor de plannen om" samen met de gemeente de binnenstad een oppepper te ge- Het is de bedoeling dat eert ambtenaar gaat functioneren als 'tussenpersoon' voor winkeC liers en gemeente, die samen projecten opzetten en begelei^ den. Het eerste doel is de bouw van een luxe winkelcentrum aan de Aalmarkt. De koopzondag die nu twee keer is gehouden kost ongeveet 50.000 gulden. Verreweg hel meeste geld wordt betaald aan de busmaatschappijen die deze dag gratis reizigers vervoeren. Tot nu toe werden de kosten gedeeld door de gemeente en de winkeliersverenigingen. De ondernemers moeten nu zelf hun zaakjes regelen. De ge meente springt alleen bij in ge val van nood. „Dat is niet ge heel onterecht", vindt Palm. Leiden Leeft kan de winke liers niet verplichten de bijdrage te betalen. Palm: „In een win- keicentrum moét iedereen ge woon meebetalen aan de activi teiten van de winkeliersvereni- de binnenstad ligt loeilijker." Leiden Leeft gaat er echter van uit dal de ondernemers hun 'nuchtere verstand gebruiken en inzien dat deze bijdrage nodig is'. „We mogen toch van de winkeliers een bepaalde volwassenheid en discipline verwachten." Keukenhof op 26 maart open De nationale bloemententoon stelling Keukenhof in Lisse is vanaf donderdag 26 maart weer geopend. Het publiek kan tot en met 24 mei ae lentetuin dage lijks bezichtigen van 08.00 tot 20.00 uur. Nieuw in de Keuken hof, dat de directie in tien jaar wni uitbreiden, ifjn de oostelijke ingang en het op de kassen uit kijkend atrium-restaurant Evenals vorig jaar zijn er weer thematuinen aangelegd. Het aantal binnententoonstellingen is uitgebreid met een 'Chrysan ten Parade'. In 1991 bezochten bijna negenhonderdduizend i de Keukenhof. g>ng. r VRUE TUD Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt vanavond een ruilavond voor verzamelaars van postze gels, munten, stickers, prent briefkaarten, lucifermerken, si- garebandjes en suikerzakjes. De ruilavond begint om 19.00 uur in buurthuis 't Spoortje aan de Bemardkade 40. Bingo Buurthuis Op Eigen Wieken' aan het Valkenpad 3 in de Me renwijk houdt op 21 maart een lentebingo. De eerste ronde be gint om 20.15 uur. Zaal open Een samenwerkingsverband van alle gemeenten tussen Schoonhoven en Hillegom heeft geen zin. Het gebied zou veel te groot worden en de be trokken steden en dorpen hebben te weinig met elkaar te maken. Dat vinden de leidse fracties van Groen Links en PvdA. Zij zetten zich af tegen het plan van de proum Ie een regionaal bestuur te vor men van alle gemeenten die ook deel uitmaken van de nieuwe politieregio. SO SA De sector opleidingen sociale arbeid (SOSA) houdt op zater dag 21 maart van 10—14 uur een open dag in het SOSA-ge- bouw aan de Boerhaavelaan 345. De SOSA is een mbo-oplei ding voor de sociale sector en personeelswerk, die deel uit maakt van de Hogeschool Haar- AGENDA lem. Bovendien exposeren de kunstenaars Hennie Moerker ken en Irene Irving. Inl. 071 171711. Het college van B en W voelt wél wat voor dit plan, aldus wethouder J. Walenkamp. De arbeidsbureau s in dit gebied werken al samen en dat gaat heel goed. Ook als het gaat om de vorming van een groot po litiekorns wordt volgens hem niet geklaagd over de grootte van het gebied of over het ge brek aan 'samenhang' tussen de verschillende regio's. Als er problemen zijn die in een kin ner gebied kunnen worden opgelost, bij voorbeeld als het gaat om woningbouw in de leidse regio en in de Bollen streek, dan kan dat, aldus de wethouder. Wanneer de Leidse regio al leen met de Bollenstreek gaat samenwerken, dan 'worden we op de bestuurlijke land kaart zeer. zeer klein', vindt Walenkamp. „En dat is slecht als je in I>en Haag mee wilt praten over allerlei projecten en regelingen." VRIJDAG 20 MAART Lopen Sportievelingen kunnen zater dag 21 maart deelnemen aan de prestatieloop van buurthuis Matilo. Gekozen kan worden uit afstanden tussen de 2 en 15 ki lometer. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur. starten vanaf 11.00 uur hij het buurthuis aan de Zaanstraat. Kiavef|«ssen, jokeren en sjoe»en t>i Speeitumver Stevenshof. C van B'uggcpad 2. aanvang 20 15 uur Noocdwijk P'opaganda-'eesl van de p<aatsei'|ke CNV Bonden, De Rank, aanvang 19 45 uur Forumavond Postduivenitefhebberv ipnhw hr lat dt i mp Hal Koer huis'. Dan.e' NoteboomsUaat. aan vang ^0 00 uur Opvoenng van komedie 'Oud Speel goed' door HTIOS. Dorpshuis De Kuip. aanvang 20 15 uw Noordwijkerhout ZATERDAG 21 MAART Leiden VoorfaerstoODOv»"»2 5 lfrlSkn- scnniven vanaf 10 00 uu' start Cxj buurthuis Malito om 11 00 ui/ Opvoering v»n komedie 'Oud Speet goed door HTIOS. Dorpshuis De Kuip. aanvang 20 15 uw Noordwijfcerhoul Country avond mmv een Irv* band <r De Schei ft. aanvang 21 00 uw

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15