Leiden Regio Gemeente duldt geen sluipverkeer in Mors 'Dit was een noodsituatie' Alleen drie schippers dienen schadeclaim in 'Automobilisten moeten het hoofd koel houden' 'Dat wordt wat om 5 uur' VRIJDAG 20 MAART 1992 13 Woningbouw 1 C Het terrein van Elas- I D con ligt vrijwel braak. Eigenaar en ge meente onderbandelen over woningbouw op die plaats. ROY KLOPPER LOMAN IEEFMANS Schoolkinderen beschoten leiden Twee leerlingen van basisschool Lucas van Leydenschool aan de Vliet zijn gistermiddag in de buurt van de school geraakt door luchtdrukkogels. Zij liepen geen verwondingen op. De ko gels kwamen vanuit een pand aan de tegenover gelegen Molen- steeg. Daar werden rond vijf uur een 18- en een 23-jarige man aangehouden die verdacht worden bij de schietpartij te zijn be trokken. Een derde verdachte, de schutter, had het pand al ver laten. Hij is nog voortvluchtig. Vrouw nog in coma leiden De 58-jarige vrouw uit Oegstgeest, die woensdagavond aan de Groene Maredijk te water raakte, ligt nog in coma. De vrouw is vermoedelijk te water geraakt na een epilepsie-aanval. Zij liep op de Groene Maredijk omdat ze de molen wilde bekij ken. Zij moet enige tijd in het water hebben gelegen alovrens ze door voorbijgangers, onder wie een arts, werd gevonden. Ze werd razendsnel uit het water gehaald en n^ar net AZL gebracht. De toestand van de vrouw is 'stabiel, maar kritiek'. leiden janet v Drie schippers dienen bij de ge meente Leiden een schadeclaim in omdat ze enkele dagen wer keloos voor de Haagsche Schouwbrug hebben gelegen. De schade bedraagt per schip een kleine duizend gulden per dag, zegt reder J. Snoei. Volgens wethouder T. van Rij keert de verzekering van de gemeente de bedragen uit. De bedrijven langs de Oude Rijn zullen geen geld van de ge meente eisen, nu de brug maandagavond (overdag wordt het wegdek er uit getakeld) weer open gaat voor scheepvaart. Zij hadden miljoenen guldens schade geleden als de brug tot juni dicht was gebleven. De Katwijkse betoncentrale Mebin zou daardoor het zwaarst gedupeerd raken. De voorraad zand en grind van het bedrijf is nu al bijna op maar door een 'verschuiving van de produktie' heeft dat geen grote gevolgen, zegt directeur M. Dor steen. Hij gaat ervan uit dat schepen vanaf maandagavond weer bij het bedrijf kunnen ko men. „Als dat zo is, zien wij af van een schadeclaim." Lopen de werkzaamheden aan de Haagsche Schouwbrug of aan de busbrug vertragingen op waardoor de schepen pas dinsdag verder kunnen varen, dan zal rederij Snoei toch een schadeclaim indienen. „Tot nu toe hebben we alle gevolgen nog wel kunnen opvangen, maar het moet echt niet langer duren dan tot maandagavond. Uiterlijk dinsdagochtend om zes uur moeten we weer gaan var^n." Snoei heeft zich overigens mateloos geërgerd aan de wijze waarop de gemeente de bedrij ven en de schippers heeft geïn formeerd. „Het was al minstens een jaar overduidelijk dat de brug in zeer desolate staat ver keert. Maar er is op geen enkele wijze met de belanghebbenden overlegd. Het besluit om de brug af te sluiten werd zo maar genomen. Via onze schippers vereniging hebben wij bekeken of dat wel kan. Nou, dat kan wettelijk gezien absoluut niet." Smalle poortjes moeten voorkomen dat vrachtwagens de Haagsche Schouwbrug oprijden. Overigens zijn die gens ze inmiddels heeft geschampt. Nadat gisteren lange files rond de brug stonden, iat een aantal personenwa- het vanochtend rustig, aldus de politie. FOTO HIELCO KUIPERS Afsluiting brug noopt tot ingrijpende maatregelen elkaar te lijf. Daar zullen we zeer alert op zijn. Ik hoop dat de au tomobilisten het kunnen op brengen het hoofd koel te hou den", aldus Graveland, „maar ik weet zeker dat de bewoners van de Stevenshof een zucht van verlichting zullen slaken wan neer in juni de overweg De Vink De politie zet vanaf maandag extra mensen in om de afwikke ling van het verkeer rond de Stevenshof in goede banen te leiden. Volgens politiewoord voerder D. Graveland komt het vooral aan op discipline van de automobilisten zelf. „Donderdag, toen de Haag sche Schouwbrug tijdelijk werd afgesloten voor personenauto's, constateerden we al agressie. Enkele automobiliste^ gingen De politie verwacht dat na een paar dagen van gewenning, het verkeer betrekkellijk gemak- kellijk zijn weg zal weten te vin den. Personenauto's van en naar de Stevenshof worden vanaf maandag omgeleid via de Stevensbrug, het noordelijke deel van de Hoge Morsweg en de Haagsche Schouwweg. Met de afsluiting van de Hoge Morsweg nabij de Tur kooislaan wil de gemeente voorkomen dat sluipverkeer zich gaat verspreiden in de Hoge Mors. Maandagochtend om zes uur wordt de Haagsche Schouwbrug, nu nog de belangrijkste toegangsweg naar de Stevenshof, afgesloten voor al het verkeer. De gemeente neemt een groot aantal maatregelen om het verkeer (10.000 auto's per dag) in goede banen te leiden. mee gevrijwaard van grote hoe veelheden auto's die, om files te omzeilen, hun eigen weg gaan zoeken. Vrachtwagens worden, al sinds donderdag, omgeleid via Valkenburg. Die maatregel blijft voorlopig gehandhaafd. Inmiddels is de gemeente hard aan het werk om de Ste vensbrug geschikt te maken vervolg voorpagina Na de afsluiting van het achter ste deel van de Hoge Morsweg is het volgens de gemeente nau welijks nog interessant om van af de Doctor Lelylaan via de Ste vensbrug door te steken naar de Stevenshof. De wijk wordt daar voor het autoverkeer. De bus sluizen voor en na de brug wor den verwijderd. Verder moet een aantal scherpe bochten in de toegangsweg - destijds aan gelegd om auto's niet in de ver leiding te brengen de brug op te draaien - wat vloeiender wor den gemaakt. Wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) heeft goede hoop dat dit werk voor maandagochtend is afgerond. Gevaarlijk Hoewel er op de betrekkelijk smalle Stevensbrug nauwelijks ruimte overblijft voor fietsers, treft de gemeente voor hen geen speciale maatregelen. „Als die worden genegeerd, en de kans daarop is groot, wordt de situatie alleen maar gevaarlij ker. Er zullen hoe dan ook fiet- Wijkcomité Vreewijk wil 30 km op de singelroute Het wijkcomité Vreewijk dringt er bij de gemeente op aan om op de Witte Sin gel een maximum snelheid van 30 km. in te stellen. Volgens het comité voldoen de huidige verkeers-afrem- mende maatregelen onvol doende. Automobilisten remmen niet af voor de verkeerssluis en blijven rijden over' de fietspaden, stellen de wijk bewoners. De situatie op de singelroute voor fietsers en voetgangers blijft daarmee gevaarlijk. Het verbod om harder te rijden moet volgens het co mité ook worden ingesteld op de Jan van Houtkade en de Witte Singel. Het comité verwerpt bij voorbaat de redenering dat de singelroute met 9500 au to's te druk zou zijn voor 30 km. Voor het Noordeinde, waar per dag 8500 auto's rijden, stelt de gemeente ook zo'n maatregel voor. Verzet tegen reorganisatie De ruim 100 ambtenaren van civiele werken keerden zich gisteren tiidens een bij eenkomst op de stadswerf op het industrieterrein De Waard tegen het plan om de afdeling op te delen. Zij wil len dat er een grote dienst wordt gevormd van alle ambtenaren die zich bezig houden met ruimtelijke or dening, volkshuisvesting en milieu. Burgemeester en wethou ders voelen echter weinig voor een grote 'stadsbouw- huisdienst'. Die zou te machtig worden ten opzich te van de andere vier dien sten die door de reorganisa tie worden gevormd. B en W willen civiele werken lie ver onderbrengen bij de nieuwe dienst milieu, een paar afdelingen komen dan terecht bij de dienst bouwen en wonen. „Maar wij vinden niet dat disciplines die veel en goed samenwerken uit elkaar moeten worden ge haald". betoogde voorzitter B. Dingjan van de medezeg genschapscommissie van ci viele werken. Ook bij andere directies op het stadsbouwhuis is on rust ontstaan over de plan nen van het college. FOTO JAN HOI VAST Afvalberg A Door het gegroeide I milieubewustzijn in Oegstgeest is de afvalberg in het dorp geslonken. Mestformulier A q Hazerswoudse vee- I «7 houder krijgt een boete van 600 gulden voor het inleveren van on juiste mestformulier. COMMENTAAR Haagsche Schouwbrug De Haagsche Schouwbrug is een monument van geldgebrek, maar vooral van bestuurlijke onmacht. De gemeente Leiden heeft verzuimd om deze brug, die langzamerhand na de sluiting van overweg De Vink een van de belangrijkste in Leiden is ge worden, op tijd te vernieuwen en nam daarmee een onaan vaardbaar risico. De noodsituatie die ontstond toen ze deze week op last van gemeentewerken Rotterdam onmiddellijk uit bedrijf genomen moest worden, heeft de gemeente dus louter aan zicnzelf te wijten. Ze maakte de problemen nog erger door daarna te beslissen dat de brug open Dlijft voor personenauto's. Het is op zichzelf te prijzen dat Leiden de toch al geplaagde automobilisten uit de Stevenshof wilde sparen. Maar net was op z'n zachtst gezegd wat weinig doordacht <>m vuur hen het scheepvaartverkeer te blokkeren. Een kind kon voorspellen dat bedrijven daar grote hinder van ondervinden en met miljoenenclaims zouden drei gen. De verkeerde beslissing werd bovendien nog uiterst ongelukkig gepresenteerd. Sommigen van de direct betrokkenen hebben net nieuws uit de krant moeten lezen. Het goede overleg waar mee de gemeente de miljoenenclaims van tafel hoopte te krij gen, werd zo al bij voorbaat vertroebeld. Na twee dagen chaos heeft de gemeente nu alsnog gekozen voor de enige logische oplossing. De Haagsche Schouwbrug wordt omhooggedraaid, zodat ae blokkade voor het scheep vaartverkeer verdwijnt, en de Stevensbrug wordt opengesteld voor het autoverkeer. Van alle opties is dit de minst kwade Blijft over de vraag waarom de brug niet tijdig werd hersteld Waarom had de gemeente daarvoor geen geld gereserveerd? Zijn er nog andere bruggen die door achterstallig onderhoud gesloten dreigen te worden? Geeft de gemeente niet te veel geld uit aan nieuwe projecten in plaats van aandacht te besteden aan het onderhoud van de stad. De gemeenteraad dient op de ze vragen een helder en duidelijk antwoord te eisen. Omwonenden reageren gelaten sers rijden. Nou, laat het auto mobilisten maar duidelijk zijn dat ze die kunnen verwachten aldus Van Rij. De kans bestaat daardoor wel dat het verkeer zo wordt ver traagd dat het voortdurend vastloopt. Voor dat geval heeft de gemeente een noodplan achter de hand. Ze zal dan op de brug éénrichtingsverkeer in stellen en de overige wagens, net als de vrachtauto's, omlei den via Valkenburg. De gemeente treft in de wijk de komende dagen nog een aantal kleinere verkeersmaatre gelen. Zo zullen fietsers bij de Stevenshofdreef straks voorrang moeten verlenen aan het overi ge verkeer. Dit is gedaan om te voorkomen dat wielrijders op dit vrij onoverzichtelijke fiets pad in de knel komen. Drie jongens hebben gister avond negen palen op het wan delpad aan de Obrechtstraat uit de grond getrokken. De palen waren eerder deze week ge plaatst om fietsers en bromfiet sers te beletten over het pad te rijden. Bij aankomst van de agenten waren de daders ver dwenen. leiden erna stuaatsma De rust wordt wreed verstoord als vanaf maandag na de sluiting van de Haagse Schouw brug rijen auto's door de He lena Verburgstraat en on danks maatregelen van de ge meente door Koppelstein en de Juwelenbuurt rijden. De 'groene weduwen' in de nieuw bouwhuizen aan weerszijden van de Stevensbrug wachten de komst van 10.000 auto's per dag gelaten af. „Ach, het is maar tij delijk en een andere oplossing is er nou eenmaal niet." De nieuwe toegangswegen tot de Stevenshof zijn smal en en nu nog heel rustig. Alleen bus sen mogen de brug passeren, zo'n zes stuks per uur. Verder tuft er af en toe een brommertje of een groepje fietsers over de Rijn. De kinderrijke buurt is be trekkelijk rustig. De Hoge Mon is niet voor niets een favoriet oefenterrein voor aspirant-au tomobilisten. Enigszins verbaasd reageert S. van der Voort op het nieuws over de openstelling van de Ste vensbrug voor alle verkeer. Ze woont aan het Camillc Torccs- plein en kijkt uit op de Gandhi- straat. „We zitten met onze ach tertuin aan de weg. Dus met meer autoverkeer ben ik niet blij." Buurvrouw Ria Duyverman begrijpt niet waarom de ge meente de verderop gelegen Schouwbrug nooit eerder op haar kwaliteit heeft gecontro leerd. Nu is min of meer toeval lig ontdekt dat die niet meer voldoet aan de veiligheidseisen. „Ik snap niet waarom ze die brug niet jaren geleden hebben gecontroleerd, voordat ze be gonnen met bouwen in de Ste venshof. Toen wisten ze toch ook al dat de brug zwaarder be last zou worden door het afslui ten van de toegang tot de wijk via De Vink?" Kinderen uit de buurt spelen wel eens aan de overkant van de weg en dat kan de komende maanden waar schijnlijk niet. Herrie Heel laconiek zegt A. van Loon. die paJ naast de brug woont, dat het de komende maanden 'wel een troep zal worden'. „Er zul len een hoop botsingen komen. Dat wordt wat om vijf uur. Maar ik zal er niet zo'n last van heb ben; mijn kinderen kunnen niet op de weg komen." Om haar tuin aan net water staat een groot hek. „Geluidsoverlast, ja dat zal het gevolg wel zijn. Maar het is nu ook al een herrie als die bussen stoppen voor de slagboom en daarna optrek ken." Ze merkt op dat veel automo bilisten de slagboom aan beide kanten van de Stevensbrug nu al passeren. Via de stoep, net tussen de Leidenaartjes door. „Als ze van de kant van de Ste venshof komen gaat de slag boom aan de andere kant dm automatisch open." S. van Duyvenboden houdt haar hart vast. De bewoonster van de Helena Verburgstraat kijkt uit op de kruising met de Rijndijk. De Stevensbrug is daarachter. „Er gebeuren hier al zo veel ongelukken. Op zich ben ik er niet tegen dat de brug tij delljk voor alle verkeer wordt opengesteld, maar er moeten wél verkeerslichten komen." De Haagsche Schouwbrug ging dinsdag 'definitief dicht. Maan dag, krap een week later, gaat ze weer definitief open. Eerst moesten de schippers wachten, straks mogen ze weer doorva ren en moeten de automobilis ten, die eerst ongehinderd kon den doorrijden, de oranje om leidingsborden achterna. Toch wil wethouder T. van Rij niet van een zwalkend verkeersbe leid spreken. „Er was dinsdag sprake van een noodsituatie. Wat doe je dan? je Idjkt naar de dingen die bekend zijn. We weten dat er veel autoverkeer van en naar de Stevenshof rijdt. Hoeveel sche pen er onder die brug doorva ren. was op dat moment niet duidelijk. F.n dus kozen we voor de auto's. Vooral ook omdat de Stevensbrug niet meteen kon worden opengesteld voor per sonenwagens We vonden het een slechte zaak om alle verkeer meteen maar via Valkenburg om te leiden. Dat zou de Ste venshof te veel isoleren." „Maar we zeiden, toen al dat het een tijdelijke zaak was en dat we voor maandag een defi nitief besluit zouden nemen. We wilden een paar dagen heb ben om, dingen goed uit te zoe ken. Dat hebben we nu gedaan. Het is duidelijk dat het scheep vaartverkeer en de bedrijven die daarvan afhankelijk zijn onaan vaardbaar lijden onder de af- lillWm I n du £.iat de brug weer open." Het alternatief was om de brug normaal te blijven gebrui ken totdat alle gegevens bekend waren. Van Rij: „Maar als ik een rapport krijg waarin staat dat de Haagsche Schouwbrug onmid dellijk dicht moet. als mijn ei gen ambtenaren hetzelfde zeg gen. moet ik dan zo eigenwijs zijn om dat ding nog een week open te houden? Het risico was te groot. Ik kön niet wachten." De kritiek op de slechte voor lichting wijst Van Rij van de hand. „We hebben de belang rijkste betrokkenen ae scheepvaart en de bedrijven zo snel mogelijk ingelicht. Dat die informatie niet goed. of te laat. is doorgekomen, is niet on ze schuld. We hebben gedaan wat wc konden Je moet trou wens niet vergeten dat de ont wikkelingen deze week heel snel zijn gegaan." Blijft de vraag hoeveel leid se bruggen er nog meer op instor ten staan. Van Rij: „Er ziin de afgelopen jaren wd meer nrug gen voor auto's gesloten omdat ze slecht waren en wegens geld gebrek niet konden worden op geknapt. Ze hadden alleen niet zo'n belangrijke funrtie als de Haagsche Schouwbrug. Die stond overigens niet voor niets hoog op de reparatielijst We wisten dat ze haar beste tijd had gehad. Maar dat ze zo slecht was, is pas de afgelopen maan den dukfefttjk geworden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13