Bundesbank luidt opnieuw noodklok Kwantum wil een eigen gezicht krijgen Wie is ziek: de werknemer of het systeem? Economie Uitleg over veilen - Japanners moeten ontspannen Stork ziet in China nieuwe markt Toyota opent servicestation bij Kiev Tokyo» Toyota, Japans grootste autoproducent, heeft bij Kiev een servicestation geopend, het zesde van dit bedrijf in het Ge menebest van Onafhankelijke Staten (GOS). De export van Toyota naar de GOS is het afgelopen jaar bijna verdubbeld van 4.210 in 1990 tot 7.177 auto's, aldus een woordvoerder. Toyota verwacht evenwel een daling van de verkoop in de GOS als ge volg van de economische achteruitgang. Toyota meldde verder op dit moment niet van plan te zijn in de GOS ook auto's te pro duceren. Schuttersveld verhoogt dividend weer velp» Schuttersveld (houdstermaatschappij van industriële toe leveringsbedrijven) heeft over 1991 tachtig procent meer ver diend dan in het jaar ervoor. De nettowinst steeg van 12,9 mil joen naar 23,3 miljoen gulden. De omzet is gestegen van 310 miljoen naar 631 miljoen gulden. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Voorgesteld wordt het dividend verder te ver hogen. Vorig jgar steeg het al van 1,75 tot 2. Nu wordt ƒ2,15 voorgesteld. Dit kan naar keuze contant worden opgenomen dan wel voor 1,10 in contanten en voor een nader te bepalen deel in aandelen ten laste van agjoreserve of overige reserve. Vermogensbeheer Pierson alleen door Amsterdam De grote vermogens die de bank Pierson, Heldring en Pierson (PHP) beheert, zullen van de andere onderdelen van de bank worden afgescheiden. Pierson Capital Management zal als zelfstandige vermogensbeheerder met een eigen internatio naal net van vestigingen werken aan een verdere uitbreiding van het vermogen onder beheer. Het door PHP beheerde vermogen bedraagt nu rond de 10 miljard gulden. De resultaten van PHP (volledige dochteronderneming van ABN AMRO Bank) daalden vorig jaar sterk van 72,5 miljoen tot 60,4 miljoen gulden. DONDERDAG 19 AAAART 1992 aalsmeer Directeur Mulder (rechts) van de bloemenveiling in Aalsmeer legt minister De Vries van sociale zaken uit hoe de veiling werkt. Met staatssecretaris Kosto van justitie (tweede van links) bracht De Vries gisteren een werkbezoek aan Aalsmeer. De minister hield een pleidooi voor aanpak van het grote aantal illegalen op de 'gespannen arbeidsmarkt' in de regio. Van de 13.000 werknemers in Aalsmeer zijn er naar schatting 1.200 i 2.000 illegaal. Hun plaatsen zouden moeten worden ingenomen door werklozen, met name uit Amsterdam. „Dat ligt maar minder dan een uurtje fietsen van Aalsmeer", aldus De Vries. fot anp he«wan m wt Kameleon-consument van vandaag vereist andere winkelopzet tilburg saskia van westhreenen De fluitketels en volleyballen verdwijnen. In plaats daarvan komen er tenminste tweehon derd soorten behang, vloerbe dekking en verf in de schappen. Kwantum, de winkelketen waar tot voor kort eigenlijk alles te koop was, gooit het roer radi caal om. Binnen vijf jaar tijd wordt het assortiment verso berd en het winkeloppervlak meer dan verdubbeld. Er ko men minstens vijftien grote ves tigingen bij. En allemaal omdat de ldant van vandaag kame leonachtige vormen aan begint te nemen. Nu nog worden eens in de veertien dagen drieënhalf mil joen Kwantum-actiefolders over Nederland uitgestort. De klan ten stromen toe, dankzij die ene fiets voor een prikkie of dat trai ningspak van vijftig gulden. Al leen die niet-aflatende stroom van actiegoederen zorgt ervoor dat Kwantum nog winstgevend is. En daarom gaat het niet goed. Want als de Nederlander zijn woonkamer gaat verande ren, springt hij niet direct in de auto richting Kwantum. Terwijl dat nou eigenlijk zou moeten. Kwantum gaat zich de ko mende maanden nadrukkelijk profileren als 'grootwinkelbe drijf voor woninginrichting en - decoratie'. Het assortiment be hang, verf, gordijn, verlichting en vloerbedekking wordt uitge breid en de winkels worden ge zelliger aangekleed. Artikelen die niet binnen de omschrijving vallen verdwijnen. Nu al zijn er in geen enkele winkel meer sportartikelen te koop. Auto- en fietsaccessoires, computers, fo- to-apparatuur en speelgoedarti kelen behoren binnen enkele maanden ook tot het verleden. Directeur Verkoop R. Verzijl: „We bieden nu een veel te grote diversiteit aan artikelen aan. Voor de consument is het niet duidelijk wat voor soort winkel we zijn. De mensen komen al leen vanwege onze adverten ties. Die 'dragen' onze verkoop. Dat is kostbaar, en verre van lo gisch. Je gaat ook niet naar Al bert Heyn, alleen maar omdat die dagelijks in de krant adver teert." De verandering in het assorti ment van Kwantum gaat ge paard met een grote reorganisa tie van de winkels zelf. Op dit moment heeft Kwantum 38 ves tigingen in Nederland. De meeste winkels zijn midden in de grote stad te vinden en heb ben een vloeroppervlak van am per duizend vierkante meter. Doordat het koopgedrag van de consument verandert, moeten de winkels veel ruimer van op zet worden en krijgen ze een ligging aan de rand van de stad. Verzijl: „We kiezen voor een plaats naast andere grote aan bieders. Denk aan de grote woonboulevards, de succesvolle bouwmarkten als Gamma en Karwei. Het kan ook zijn dat we uitwijken naar regionale winkel centra. In elk geval gaan we uit de grote steden weg. Verhuizen we van hartje Den Haag naar buurgemeente Rijswijk, bijvoor beeld." In totaal worden er twintig (te kleine) vestigingen verplaatst. Zo verdwijnt die ene kleine ves tiging van 350 vierkante meter in Rotterdam-centrum en wor den er vlak buiten de stad drie grote winkels van 2000 vierkan te meter gebouwd. Binnen vijf jaar zullen er in Nederland vijf tien nieuwe, 'extra' vestigingen verschijnen. Een enorme opera tie. Kwantum verwacht de hui dige jaaromzet van 300 miljoen gulden te verdubbelen. Kameleon Je kunt er geen pijl op trekken. Dat is de beste omschrijving van de klant van vandaag, de 'kameleon-consument'. Soms wil hij tijdens het winkelen drukte en gezelligheid, soms ook rust en overzicht. De ene keer doet hij aan 'funshopping', de andere keer aan 'runshop- ping'. Dat onvoorspelbare win kelgedrag eist een heel divers aanbod aan winkels. En tot op heden past Kwantum niet in het plaatje. Er zijn superspeciaalzaken (de Sockshop), grote speciaalza ken (de Bodyshop), selectieve grootwinkelbedrijven (de Fresh- winkel van Albert Heijn), gewo ne grootwinkelbedrijven (Car- petland. Leen Bakker) en hyper- grootwinkelbedrijven (Maxis). Nu hoort Kwantum eigenlijk nergens bij. Het bedrijf wil in het 'gat' van de gewone groot winkelbedrijven springen. Kwantum streeft naar goed kopere vloerbedekking dan Car- petland: „We blijven mikken op een prijs-agressieve benade ring." Aan de andere kant moet de kwaliteit weer beter zijn dan die van Leen Bakker. Vroeger werden er wel eens 'kwalitatief dubieuze' artikelen aangebo den. Dat mag niet meer gebeu ren. Verzijl: „Het heeft weer te maken met ons vroegere in- koopbeleid. Als we een goedko pe partij goederen konden ko pen, dan deden we dat. Het maakte niet uit waar het om ging. Nu worden we daar veel selectiever in." Het aanbod van de winkel (veel soorten tapijt, verf, gor dijn) moet zo specialistisch zijn dat een Ikea niet in de weg wordt gezeten. Maar om zich te kunnen meten met die winkel ketens wordt de aanpak veel klant-vriendelijker. Zo komt er in elke vestiging een afdeling Klantenservice en kan er ge reedschap worden gehuurd. Naast een grote expansie in Nederland mikt Kwantum ook op de zuiderburen. Aan het eind van dit jaar zullen er in België vijf nieuwe vestigingen staan. Kwantum sluit niet uit dat er in de toekomst een grote Belgische winkelketen wordt overgenomen. Vanaf 1 april zal in heel Zuid-Nederland 'Kwan tum nieuwe stijl' zijn verrezen. Door de totale reorganisatie breidt het personeelsbestand uit van 1100 naar 1700 mede werkers. Hoeveel de hele opera tie gaat kosten, wil het bedrijf niet zeggen. Verzijl in het distributiecentrum van Kwantum ii niet in het concept van runshopping." medewerker De minister dreigt. De minister laat z'n dreigement weer vallen. Het KNOV op z'n achterste poten. De FNV druk in de weer. Evenals de Federatie van Bedrijfs verenigingen, het VNO, kamerleden, de Sociaal-Economische Raad. de staatsse cretaris. de Eerste Kamer, alle fracties, de kamercommissie en natuurlijk de minis ter-president, de AbvaKabo, een paar grote nationale werkgevers, het NCW, het GAK, de directeur van het Centraal Planbureau, de commissie-Wolfson plus natuurlijk alle achterbannen en commis sies die de commissies adviseren. Zeg maar gerust iedereen die bij het bestuur van de BV Nederland is betrokken, heeft weer driftig van zich laten horen. Ze hebben 'stukken' geproduceerd, spreek beurten gehouden, interpellaties ge pleegd, getelefoneerd, gefaxed, op televi sie opgetreden, in praatgroepjes en fo rums zitting genomen, op hun compu ters gehamerd en elkaar voor rotte vis uitgescholden. Inzet van het hele gedoe - deze keer - de bestrijding van het ziekteverzuim. Vreemd genoeg is de grote afwezige in deze discussie de 'gezondheidszorg'. Kennelijk heeft die dus niets met het he le ziekteverzuim te maken. Behalve dan toen iemand (wie ook weer?) op het eind van de discussie nog even sneerde dat twintig procent van het ziekteverzuim is te wijten aan wachttijden in het zieken zorg-systeem (wat ik overigens uit eigen ervaring volmondig kan beamen). Maar hoe het ook zij, ziekteverzuim heeft ken nelijk niet zozeer met ziekte te maken, als wel met de relatie tussen werknemer en -gever. Immers, het landelijk ziekteverzuim is zo'n tien procent, maar niemand gelooft toch echt dat behalve bij een gierende griepepidemie één op de tien Nederlan ders écht ziek is? Anderhalf miljoen zie ken dus, nog afgezien van de arbeidson geschikten die in die tien procent niet zijn inbegrepen. Waar komen al die zie ken dan vandaan? Geen zin om te wer ken, soms? Dat is toch heel raar, want wij zorgen toch perfect voor onze employées. U-es de jaarverslagen er maar op na. Altijd wel een paar lieve zinnen die „wijzen op de perfecte relatie met het personeel' En ook in presentaties en spreekbeurten horen we prachtige formuleringen als: „Onze belangrijkste activa staan niet op onze balans, dat zijn onze medewerkers. Wij doen alles wat binnen onze macht is en ze moeten trouwens ook niet zeu ren", of woorden van gelijke strekking. Waarop een verhaal volgt over het feit dat het bedrijf onlangs nog een perso neelsfeest had georganiseerd waar on gelimiteerd taart en koffie werden geser veerd èn, niet te vergeten, ook nog eens twee consumptiebonnen de man. En wat te denken van het flitsende optreden van het wereldberoemde cabaret duo Ja- pie en Truus uit het naburige Grumst. Nee, niemand gelooft natuurlijk echt dat dit soort personeels zorg' bevorder lijk is voor de zin in werken. Toch is in veel gevallen dat bijna het enige dat wordt gedaan vqor mensen die worden geacht vijf dagen per week zonder tegen zin en liefst met enig enthousiasme naar hun werk te gaan. Als je een willekeurige baas vraagt wat zijn/haar belangrijkste drijfveer is om te gaan werken, hoor je als meest voorko mende antwoord begrippen als 'verant woordelijkheid en creativiteit'. Maar waar dan te weinig bij wordt stil gestaan, is dat de medewerkers op de werkvloer natuurlijk precies dezelfde drijfveer heb ben. En waarom zijn die bazen nooit ziek? Niet zozeer omdat zij zo vreselijk gezond leven of stoer zijn, nee, omdat zij hun ambities kunnen uitleven. Het wordt dus de hoogste tijd dat we véél en véél meer nadenken over een to taal andere werkindeling, waarbij weer iets van die menselijke basisverlangens wordt vervuld. Zo niet, dan krijgen we het 'ziekte'-verzuim nooit onder de knie. En het laatste dat daarbij helpt zijn loze leuzen zoals ik onlangs nog zag in een fabriekshal van opperste treurigheid, met een vreselijke pest-herrie en zonder daglicht. Daar hing een gigantisch bord boven de lopende band. In prachtig glimmende roestvrijstalen letters stond daarop 'Onze kwaliteit is ons personeel'. Het hing hoog genoeg, zodat de mede werkers er niet bij konden. Dat zal wel geen toeval zijn geweest. 'Schulden leggen bom onder sanering DDR De Bundesbank luidt opnieuw de noodklok over de we deropbouw van de voormalige DDR. De „sterk toene mende schulden" bij gemeenten en deelstaten leggen een bom onder de ontwikkeling van de economie. De monetaire waakhond uit Frankfurt roept de politici op tot „geleidelijke verlaging" van ondersteuningsbetalin gen aan het oostelijke deel van Duitsland. Dit staat in het jongste maandoverzicht van de Bundesbank, dat gisteren werd gepresenteerd. frankfurt dpa De waarschuwing tegen het te veel lenen van geld is niet nieuw. Vorig jaar concludeerde de Bundesbank al dat door de sterke stijging van de schulden last het overheidstekort explo sief stijgt. Het tekort zou vol gens de bank een omvang be reiken „die voor de oude deel staten een belasting kan wor den, waardoor gevaar ontstaat voor stabiliteit, groei en werkge legenheid". De vijf nieuwe deelstaten ont- vanOBn dit jaar 180 miljard mark financieringssteun. Vorig jaar bedroeg de ondersteuning 140 miljard mark. Het tekort op de staatsbegro ting is eveneens omhoog ge schoten. In 1989 noteerde de staat nog een bescheiden tekort van 10 miljard mark, maar in 1991 is het gat tussen de ont vangsten en uitgaven al uitge komen op bijna 110 miljard mark Voor 1992 is de Bundes bank somber gestemd. De te korten, waardoor de regering meer moet gaan lenen op de toch al overspannen geld- en kapitaalmarkt, zullen naar ver wachting nog groter worden. Doordat de rentelasten een steeds groter deel van de begro ting voor zich opeisen, wordt de speelruimte voor de regering in Bonn steeds kleiner. Bij het hui dige financieringstempo zou de regering wel eens kunnen wor den gedwongen tot verhoging van de belasting. En dat zal sin in vallen Wfostduttaam vin den nu al dat ze te veel moeten betalen voor de ontwikkeling van de vijf nieuwe deelstaten. De Bundesbank is ook onte vreden over het gebruik van de subsidie. Veel van de 180 mil jard mark gaat op aan pensioe nen en uitkeringen. In 1991 ver dween bijna 60 miljard mark naar de privé-huishoudens. Dit jaar verwacht de bank een stij ging tot 80 miljard mark amsterdam ronald frisart De 62-jarige Minoru Makihara, die in juni de hoogste baas wordt van Japans grootste con cern, Mitsubishi Corporation, heeft voor een Japanse captain of industry' opmerkelijke trekjes. Hij drinkt liever Amerikaans Budweiser-bier dan Kirin-ger stenat uit de eigen Mitsubishi- stal. En hij vindt dat Japanners ook eens wat anders moeten doen dan alleen maar werken. Makihara's levensloop is op merkelijk. Hij is niet in Japan geboren maar in de Londense wijk Hampstead. Hij studeerde in Japan, maar zette zijn oplei ding voort aan de Amerikaanse Harvard-universiteit. En in dienst van Mitsubishi bracht hij 14 jaar in Japan door tegen liefst 22 jaar in het buitenland. In den vreemde ontdekte hij hoezeer het Westen de econo mische grootmacht Japan wan trouwt. Westerlingen menen dat Japanse concerns samen zweren tegen de buitenlandse concurrentie. Hun onderlinge netwerk wordt keiretsu ge noemd. Maar volgens Makihara is keiretsu alleen een westerse hersenschim. Net zo onzinnig vindt hij het westerse wantrou wen jegens de wekelijkse verga dering op vrijdag van de Mitsubishi top. Daaraan is vol gens hem niets geheimzinnigs. Het liefst zou hij bij die verga deringen een paar keer buiten landse journalisten uitnodigen, zodat aie kunnen zien dat ge woon over zaken wordt gepraat Maar hij vreest dat zo'n voorstel op weerstand stuit. De bedrijfscultuur bij Mitsubishi Corporation (190 ondernemingen, waaronder de op zes na grootste bank ter we reld en camera-producent Ni kon) moet veranderen, zei hij onlangs tegen de Britse krant Financial Times. Zo wil hij de buitenlandse vestigingen meer zelfstandigheid geven, de top pers op het hoofdkwartier in Tokyo moeten er maar aan wennen dat hun macht af neemt Makihara weet dat dat moeilijk wordt: „Men vergelijkt Mitsubishi wel met een vlieg - dekschip en zegt dat het moei lijk is dat van koers te doen ver anderen". En: „Mitsubishi- mensen zeggen dat het jaren lang succesvol is verlopen: dat het dus gevaarlijk is iets te ver anderen' Toch moet dat. zegt de opvol ger van de huidige topman Na- kamura, want Mitsubishi werkt in een wereldwijde economie en moet dus groot en soepel denken. Als een buitenlandse vestiging een nieuwe directeur nodig heeft, wordt dat straks niet automatisch de lapanner die toevallig aan de beurt is. Nee, zegt Makihara, wc benoe men de beste; het maakt niet uit of hij Duitser, Zweed, Ameri kaan of Japanner is. Ook over het internationale krachtenveld heeft hij ongewo ne opvattingen. De Amerikaan se president Bush bezocht on langs lapan. met in zijn kielzog de Amerikaanse auto bazen. In het land van de oppermachtige concurrentie leken het sukke laars. Toch ziet Makihara voor de Amerikanen een zonnige toekomst als ze de handen maar stevig ineenslaan bij de sanering en wederopbouw van hun autobranche Hij denkt dat de Amerikanen meer en beter ontwerp-talent in huis hebben dan de Japanse autoproduccn Makihara ziet nog een Ameri kaans voordeel. Anders dan in Japan, neemt de westerse manager naast zijn werk de tijd om zich te ontspannen en er een vnendenkring op na te hou den die niets met zijn werk heeft te maken. Makihara zou zijn eigen mensen ook graag Ie ren zich buiten de carrière- drukte wat te ontspannen. Dat is hard nodig, zegt hij. want tegenwoordig tellen vooral ideeën. ..Twaalf uur domweg nadenken levert niet per se een beter idee op dan een uur lang creatief nadenken." amsterdam» gpd Stork (industriële systemen en industriële dienstverlening) heeft hoge verwachtingen van China. Het concern heeft op dit moment voor zeker 300 miljoen gulden aan offertes uitstaan. „China is een interessante markt", aldus voorzitter J. Ho- vers van de raad van bestuur van stork Het bedrijf, dat 16.800 werk nemers heeft, is een van de deelnemers aan de reis naar de volksrepubliek met minister An- driessen van economische za ken. „We hopen met volk- tassen terug te komen." Stork levert al Indi 1921 aan t htna Aanvankelijk stoomtreinen, la ter allerlei machines. Vorig jaar werd ..de grootste zuivelfabnek in China" door Stork opgele verd. Er wordt overigens ook za ken gedaan met Taiwan. Stork heeft vorig jaar een net to-winst geboekt van bijna 121 miljoen gulden. Dat is 7 procent m m óm la INI toen 11t wÊ ioen gulden netto-winst werd ochaald. De omzet van het con cern steeg van 3,^6 miljard In 1990 tot 3.58 miljard gulden vo rig jaar. De orderportefeuilk- van Stork steeg vorig jaar met 136 miljoen gulden tot mim 3.4 miljard. Ongeveer 66 nrocent van de ord«-rs kwam uit net bui tenland. De verkoop van mac hi nes bleef iets achter bij 1990. De raad van bestuur van Stork stelt voor het dividend te verhogen met 10 cent tot 1.60 gulden per aandccL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9