Eternit treft schikking met 'asbestweduwen' 'Hoe hebben mensen zichzelf kunnen redden?' Binnenland Andriessen: 'Uitkering zit te dicht bij lonen' Rechters Haarlem en Den Haag het strengst Erfenis van Inca's Drenthe reageert met spijt op vertrek Meijer Verfbeurt voor Gijs DONDERDAG 19 MAART 1992 Universiteiten Leiden en Amsterdam onderzoeken verwerking trauma 's Friese plaatsnaamborden toegestaan Leeuwarden De gemeente Tytsjerksteradiel mag de Friestalige plaatsnaamborden in de gemeente handhaven. Dat heeft het ge rechtshof in Leeuwarden gisteren bepaald. Het hof deed uit spraak in een hoger beroepszaak tussen de gemeente en de 'Stichting tegen Friese plaatsnamen en voor het behoud van de Friese taal'. Deze stichting won in oktober 1989 het kort geding dat tegen het plaatsnamenbesluit van Tytsjerksteradiel was aan gespannen. De stichting is van mening dat de borden in elk ge val ook de Nederlandse plaatsnaam moeten vermelden. De rechtbank oordeelde dat de Friestalige borden binnen drie maanden moesten worden verwijderd. De gemeente ging echter hoger beroep. Werkomstandigheden bouw nog slecht den haag» De arbeidsomstandigheden in de bouw laten nog steeds te wensen over. Het effect van voorlichtingscampagnes afspraken tussen sociale partners en voorlichtingscampagnes om daar verbetering in te brengen, is gering. Minister De Vries i sociale zaken en werkgelegenheid zei dat gisteren bij de pre sentatie van een studie over de samenwerking tussen hoofd- en onderaannemers. Volgens een studie van de Federatie van Aan- riers in de Afbouw- en Nevenbedrijven worden onderaanne mers te weinig bij de planning van het werk betrokken. Verder is de prijs die zij kunnen bedingen vaak te laag, zeker als ze alleen arbeidskracht inbrengen. Dat leidt er toe dat een te korte werk tijd wordt gepland, met nadelige gevolgen voor de arbeidsom standigheden. De bouw kent mede hierdoor een hoog ziektever- n en een grote uitstroom in de wao. Gabor eens met plan oormerken den haag Staatssecretaris Gabor van Landbouw is het geheel eens met het door het Landbouwschap opgestelde plan van npak bij het oormerken van kalveren. In dat plan, dat Gabor eind januari in de Tweede Kamer aankondigde, staat dat boeren die problemen hebben met het oormerken van hun dieren wor den begeleid. In elk geval blijft het oormerken van kalveren ver plicht. De gezondheidsdienst voor dieren kan echter een boer ntheffing verlenen indien de problemen op het bedrijf nog niet zijn opgelost. Bedrijf blijft schuld ontkennen, maar wilde van proces af Het Amersfoortse asbestbedrijf Eternit betaalt drie vrou wen, die na het overlijden van hun echtgenoten een pro ces tegen het bedrijf hadden aangespannen, samen 45.000 gulden. In ruil daarvoor zien zij af van verder pro cederen. De drie wijten de dood van hun echtgenoten aan het werken met het kankerverwekkende asbest in de Etemit-fabriek in Goor. Dat heeft de Socialistiese Partij, die de weduwen begeleidt, gisteren bekendgemaakt. goor-amersfoort gpd-anp In de overeenkomst tussen Etemit en de vrouwen staat dat de schikking is getroffen „zon der erkenning van aansprake lijkheid van de kant van Eter nit". De schikking kwam er op praktische gronden. De fabriek wilde af van de rechtszaak, die al twee jaar loopt en zich moge lijk nog jaren zou voortslepen. Ook de weduwen wilden graag een oplossing. De spanning van het proces drukte zwaar op hen. Etemit deed het schikkings voorstel eind vorig jaar, met het oog op de kosten die zijn ge- mqpid met de procedure en de energie die het bedrijf erin moet steken. Bovendien was de af koopsom betrekkelijk laag. Vol gens F. Rutgers, advocaat van Etemit, zijn de kosten die het bedrijf tot nu toe maakte al ho ger dan het overeengekomen bedrag. Aanvankelijk eisten de vrouwen ieder ongeveer hon derdduizend gulden. De directie van het asbestbe drijf houdt vast aan het stand punt dat het overlijden van de mannen niets heeft te maken met hun werk op de fabriek. Rutgers meent dan ook dat er geen aanleiding is nieuwe scha declaims te verwachten. „Mochten die toch komen, dan zullen we ze bekijken en op hun merites beoordelen." De vrouwen echter zien de schikking wel degelijk als een erkenning. „Het ging ons niet om het geld, maar om het prin cipe", aldus B. Elfers, een van de drie. „Dat Etemit betaalt, zien wij als bewijs voor ons ge lijk." Voor haar en de twee an dere vrouwen is de zaak nu af gedaan. Verder strijden vindt zij niet haar taak. „Iedereen weet inmiddels hoe gevaarlijk asbest In bredere kring wordt er van uit gegaan dat de schikking ge volgen heeft voor de wijze waar op bij bedrijven wordt omge gaan met gevaarlijke stoffen en werksituaties. De vakbonden zijn positief. M. Siecker van de Industriebond FNV meent dat het bedrijf „niet voor niets" met een schikkingsvoorstel is geko- Bestuurder T. Schrijver van de Bouw- en Houtbond FNV kent Etemit goed. „Dit is geen direc tie die gemakshalve overstag gaat. Ik ben er zeker van dat ze hun kansen hebben getaxeerd." Hij legt het schikkingsvoorstel van de directie'zonder terug houdendheid uit als een „vorm van erkenning" van schuld en verantwoordelijkheid. „Ze wor den nu vast een stuk zorgvuldi ger met asbest." Overigens mag met ingang van volgend jaar in Nederland geen asbest meer worden ge produceerd. In de bouw-cao staat nu al dat het niet mag worden verwerkt. Een uitzonde ring geldt voor het verwijderen van het spul, dat in het verleden veelvuldig werd gebruikt als iso latiemateriaal. den haag gpd De afstand tussen uitkeringen en lonen en tussen het mini mumloon en het gemiddeld verdiende loon moet groter worden. Er moet ook meer ver schil komen tussen de beloning in bedrijven en bedrijfstakken. Zo kan het aantal werkenden in ons land worden vergroot. Minister Andriessen (econo mische zaken) zei dit gisteren voor de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Den Haag. De bewindsman noemde meer verschil in beloning 'de sleutel' bij een beleid om meer mensen aan de slag te krijgen. Andriessen zei niet hóe de af stand tussen uitkeringen en mi nimumloon ten opzichte van de lonen groter moet worden. Be kend is echter dat hij in de uit keringen wil snijden. Hij heeft al eerder verlaging van het mini mumloon bepleit en de koppe ling ter discussie gesteld. De minister voorspelde een toenemende negatieve druk op het stelsel van sociale zekerheid in ons land. In een Europese Gemeenschap zonder bin nengrenzen zullen prijzen naar elkaar toetrekken. Het gaat dan niet alleen om prijzen voor pro- dukten, maar ook om de kosten van kapitaal en arbeid. Een toenemende concurren tie in de EG zonder binnengren zen zal ons land volgens An driessen dwingen tot keuzen: betere omstandigheden voor de werkenden of het overeind hou den van een on-Europees ni veau van solidariteit. Tegelijk zal in het verenigde Europa de neiging van werken den toenemen om te verhuizen naar landen met de beste om standigheden. „Dus zal ons so ciaal systeem onder toenemen de druk komen, ui M tu i Icil) vinden of niet", concludeerde Andriessen. De bewindsman hekelde ook het belastingstelsel in Neder land. Volgens hem zitten er on Europese elementen in Hij noemde de belasting op de uit gifte van aandelen en de vermo gensbelasting. Andriessen „Ne derland moet oppassen dat het geen land wordt om te verlaten als je werkt, en terug te komen als je oud en ziek bent." De minister gaf aan dat het kabinet een studie maakt naar maatregelen in andere EG-lan den om investeerders aan te trekken. Hij constateert daarbij oen 'fretaotfng'ConipeiW in dien nodig zal het kabinet dergelijke ontwikkelingen te compenseren. amsterdam louis burgers Een onderzoek onder 10.000 ouderen van 62 tot 72 jaar deze maand moet duidelijkheid brengen over een aantal bran dende vragen: hoe verwerken mensen zonder hulp hun oor logservaringen? Waarom lukt dat de een wel en de ander niet? En vooral: kunnen de 'verwer kingstechnieken' van die eerste groep helpen om de anderen uit het hulpverleningscircuit te ha len? Leider van het onderzoek is professor Van der Ploeg, hoog leraar aan de Vrije Universiteit van Amsterdam en bijzonder hoogleraar psychotraumatolo- gie aan de universiteit van Lei den. Nog steeds lijden tienduizen den Nederlanders onder de ge volgen van de oorlog. De mees ten worden behandeld in spe ciale klinieken, door Riaggs, psychologen en door hun huis arts. Toch zijn er ook tiendui zenden mensen die even schok kende ervaringen hebben, maar die deze herinneringen hebben verwerkt, of onderdrukken. Maar hoe dan ook, ze kunnen ermee leven. Waarom? Hoe komt het dat de ene persoon niet los kan ko men van zijn herinneringen en een ander ogenschijnlijk hele maal geen negatieve gevolgen van het verleden ondervindt. Van der Ploeg: „Heel veel van onze kennis is gebaseerd op er varingen met mensen die bij hulpverleners komen. Maar de groep die weinig of geen hulp verlening nodig heeft, missen we op die manier. Wij willen weten hoe die mensen het zo lang hebben gered en waarom en hoe ze het zelf konden op lossen." Hij ontkent fel dat de opzet is om deze mensen opnieuw met hun verleden te confronteren. Als je je ervaringen zolang hebt geïntegreerd, dan komt dat niet los door een simpele vragenlijst en - eventueel - een kort ge sprek. Nee, we willen juist met ze praten om andere mensen uit het hulpverleningscircuit te halen." Van der Ploeg hield zich in het verleden al eerder bezig met traumaverwerking. Als deskun dige was hij betrokken bij de opvang van de slachtoffers van de acht gijzelingen die Neder land in de jaren '70 meemaakie, waaronder de treinkapingen, de school in Bovensmilde, het pro- De vragenlijst toont tamelijk onschuldig. Zo worden er vra gen gesteld over oorlogservarin gen, opgelopen ziekten, gevan genschappen, de verwerking van eventuele problemen en of er nu nog problemen zijn. Op zettelijk, zegt professor Van der Ploeg, is ook besloten de brief en vragenlijst begin maart, een nog tamelijk 'veilige' periode, te verzenden. „We zijn nog ver van de kwetsbare dagen Ie weet ge woon dal rood i mal bij en aantal mensen dingen tertigko men. Toch hebben we vr>or- zorgsmaatregclen genomen het Icodo (Dienstverlening Oorlogs getroffenen) is gewaarschuwd en ook de Riaggs en huisartsen weten van ons onderzoek. „Toch zullen er gegarandeerd mensen zijn die emotioneel re ageren", aldus de onderzoeker. Vandaar dat er dagelijks twee mensen achter de telefoon van het instituut zitten. Overdreven lijkt dat allerminst: alleen al door de publiciteit rond het on derzoek kwamen verontruste telefoontjes binnen. zegt Van der Ploeg. Dat gold overigens niet alleen voor oor logsgeweld, maar ook voor ge weld tegen vrouwen. In de jaren tachtig nam die belangstelling verder toe, onder meer omdat steeds meer Vietnam-veteranen in de VS moesten worden be handeld. Toch was de bijzonde re leerstoel in Leiden, die Van der Ploeg vanaf 1989 bekleedt, de eerste ter wereld die voor het onderzoek naar traumatische ervaringen door oorlog en ge weld werd ingesteld. Van der Ploeg legt er de na druk op dat het onderzoek vol strekt anoniem plaatsvindt. De bevolkingsregisters van negen grote steden (Amsterdam, Rot terdam. Utrecht, Den Haag, Leeuwarden. Maastricht, Eind- hoven, Arnhem en Enschede) kozen willekeurig elke twintig ste inwoner in de leeftijd van 62 tot 72 uit. Zij knjgen een bege leidende brief en een vragenlijst van vier kantjes. Niemand van het onder zoeksteam beschikt over de na menlijst. Utrecht ging nog ver der: de burgerlijke stand zelf verstuurt de brieven. Pas in de tweede ronde kunhen deelne mers op vrijwillige basis hun naam en adres opgeven. Boer gooit melk op het land casteren Veehouder J. Swaans (36) uit het Brabantse Casteren rijdt deze maand met zijn mestton alle melk die zijn vijftig koei en produceren uit over zijn land. Swaans heeft hiertoe besloten omdat hij zijn toegestane quotum heeft bereikt. Melkweggooien is goedkoper dan het betalen van de superheffing. Bovendien wil Swaans op deze manier protesteren tegen het hanteren van een absolute grens bij het bepalen van het melkquotum. arthur maandag De Haarlemse rechtbank en de rechtbank in Den Haag leggen de zwaarste straffen op. Dit blijkt uit een onderzoek van drs. A.C. Berghuis, verbonden aan het ministerie van justitie. Berg huis heeft een statistische ana lyse gemaakt, die is gepubli ceerd in het jongste nummer van het tijdschrift voor de rech terlijke macht Trema. De onderzoeker heeft geke ken naar een deel (105.000) van alle misdrijfzaken (156.000) die de Nederlandse rechtbanken in 1989 hebben afgedaan. „Het is niet onwaarschijnlijk dat crimi nelen soms bij de ene recht bank beter af zijn dan bij de an dere", aldus de redactie van het tijdschrift. De onderzochte delicten zijn mishandeling, vernieling, dief stal, diefstal met braak, valsheid in geschrifte, rijden onder in vloed en misdrijven waarbij harddrugs in het spel zijn. Uit het onderzoek blijkt dat verdachten door de rechtbank in Den Haag gemiddeld tot de hoogste straffen worden veroor deeld. ^en goede tweede is de rechtbank in Haarlem, op de voet gevolgd door Den Bosch, Dordrecht en Alkmaar. In Rot terdam blijken rechters de mildste straffen op te leggen. De grootste verschillen tussen de rechtbanken werden gevon den bij harddrug-delicten en bij valsheid in geschrifte. De recht bank in Haarlem blijkt de hoog ste straffen op te leggen voor drugsdelicten. Bepalende factor is hier vermoedelijk de aanwe zigheid van de luchthaven Schiphol, waardoor een stroom drugszaken op de Haarlemse rechtbank afkomt. Berghuis constateert tevens duidelijke verschillen in bestraf fing ten aanzien van diverse soorten personen. De verschil len tussen mannen en vrouwen en tussen Nederlanders en bui tenlanders zijn 'aanzienlijk', al dus Berghuis. Vooral buiten landse volwassen mannen krij gen zware sancties toegemeten. Minderjarige vrouwen worden niet of nauwelijks bestraft. De grootste gelijkgezindheid blijkt zich voor te doen in het bestraffen van rijden onder in vloed. Deze harmonie is ver moedelijk te danken aan het feit dat het Openbaar Ministerie richtlijnen hanteert in dit soort zaken. De politiek in Drenthe heeft met spijt en begrip gereageerd op het voorgenomen vertrek van Commissaris der Koningin Wim Meijer (52). Meijer liet gis teren weten dat hij een functie heeft aanvaard bij de Rabo bank. De Raad van Toezicht van de bank heeft hem voorgedra gen als lid van de Raad van Be stuur. Naar verwachting wordt hij volgend jaar benoemd tot voorzitter van deze raad. „Ik heb er alle begrip voor, maar wij zullen Meijer en zijn stimulerende invloed op het he le noorden erg missen",' aldus H. Koning, fractievoorzitter voor het CDA in de Drentse Provinci ale Staten. PvdA'er Weggemans vindt het jammer dat Meijer vertrekt. „Maar zijn afscheid is geen bedreiging voor wat de po litieke kleur van zijn opvolger betreft." Meijer zal bij zijn vertrek, eind dit jaar, vier jaar commis saris zijn geweest. „Ik ging er van uit dat ik tot mijn pensioen in Drenthe zou blijven", zei hij gisteren. „Objectief is er ook geen reden om te vertrekken." Volgens Meijer is de functie bij de Rabo-bank echtef „een aan bod dat je maar eens in je leven krijgt". Meijer werd in 1971 benoemd tot lid van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer waar hij zich al snel ontpopte tot een par tijstrateeg. In 1973 werd hij staatssecretaris van (toen nog) cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, onder PPR- ministerVan Doom. Na een (verloren) strijd om het voorzitterschap van de PvdA in 1979 was Meijer onder het 'rampkabinet' Van Agt in 1981 - '82 fractievoorzitter in de Twee de Kamer. Van 1984 tot 1988 was hij voorzitter van de Novib. Op 1 januari 1989 werd hij Commissaris der Koningin in Drenthe. De Rabobank staat bekend als een CDA-bolwerk. Topman H. Wijffels wordt gerekend tot een van de grote denkers binnen het CDA. Hij was directeur van het wetenschappelijk bureau van het CDA en een van de samen stellers van het verkiezingspro- gamma. Daarom is het verras send dat een PvdA'er voorzitter van de Raad van Bestuur wordt. Een Rabo-woordvoerder meent echter dat hier sprake is van een gedateerd beeld. „We hadden en hebben nog steeds sterke banden in de christende mocratische richting, maar te genwoordig willen we een bank voor iedereen zijn. De politieke kleur van Meijer is dan ook geen prominent criterium ge weest. Meijer is aangezocht om dat hij volgens de Rabo over zeer grote bestuurlijke kwalitei ten beschikt" Rotterdam In het museum voor volkenkun de in Rotterdam wordt de laatste hand gelegd aan de tentoonstelling 'De erfenis van de In ca's'. In het kader van het Columbusjaar zijn er in het museum drie tentoonstellingen over Peru. De eerste is te bezichtigen vanaf aan staande zaterdag tot en met 16 augustus, foto anp paul stolk kaatsheuvel Holle Bolle Gijs krijgt een verfje. De slokop is een van de attracties in 'De Efteling' die volgend maand voor de veertigste keer de deuren opent voor het publiek. foto anp kofn suyk Professor Van der Ploeg: „Over de groep die weinig of geen hulpverle ning nodig heeft weten we weinig." foto nieuw anlfo robcroes vinciehuis in Assen en het zang koor in de Scheveningse gevan genis. Later werden de opgeda ne ervaringen gebruikt voor de begeleiding van het Amerikaan se ambassadepersoneel in Te heran en de door Saddam Hus sein gegijzelde buitenlanders. Pas de laatste twintig jaar groeit in wetenschappelijke en medische kring de belangstel ling voor de slachtoffers van ge weld. Tot bijvoorbeeld 1970 wa ren slechts enkelen geïnteres seerd, pas daarna groeide de aandacht voor de slachtoffers,

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5