Gok De Klerk brengt hoofdprijs De keuze is aan het ANC Uur van Albanese waarheid Feiten &Meningen Alles zal reg kom DONDERDAG 19 MAART 1992 Toen de Zuidafrikaanse president F.W. de Klerk vorige maand het referendum over zijn hervormingsbeleid aan kondigde, werd dit initiatief afwisselend een meesterzet of een gok genoemd. De Klerk en zijn Nationale Partij (NP) hadden net een belangrijke tussentijdse verkiezing verloren en zijn tegenstander, de leider van de aartsreac tionaire Konservatieve Partij (KP), dr. Andries Treurnicht, beleefde het hoogtepunt van zijn politieke leven. stemlokalen zelfs doorgewinter de kenners van het blanke kie zersgedrag verbaasden, werden er forse sommen gezet op een stevige overwinning van De Klerk. Het referendum was dus, behalve een meesterzet, ook een veilige gok geworden. JOHANNESBURG PETER VAN NUUSENBURG Nu, na het referendum, zijn de rollen omgedraaid. Treurnicht en de KP zijn in de slag om de gunst van de blanke kiezers af gedroogd en De Klerk heeft een overwinning behaald die hij waarschijnlijk in zijn stoutste dromen niet had voorzien. Het referendum zal derhalve als een weergaloze meeesterzet de ge schiedenis in gaan. Toch leek het begin deze week nog het meest op een gok die verkeerd dreigde uit te pakken. De berichten die de strategen over de stemming onder het kiezerscorps bereikten, waren op zijn minst verontrustend. De stemmen van de Afrikaners wa ren gelijk over beide partijen verdeeld, maar de Engelstalige kiezers, die de doorslag moes ten geven, waren bevangen door electorale apathie. Zij moesten worden doordrongen van de vitale rol die voor hen in het draaiboek stond. Gezien de hoge opkomst in de Engelstali ge wijken, zijn de reclamegoe roes van de NP daarin geslaagd. De schrikbeelden van een toe komst zonder perspectief, beli chaamd door de straatschen ders van de neo-nazistische Afrikaner Weerstandbeweging (AW13), hadden een omisken- baar activerend effect. Dinsdag, toen de rijen voor de Negatief Voor de Konservatieven moet de nederlaag aanleiding zijn voor een langdurige en diep gaande bezinning over de toe komst van de partij. De negatie ve campagne, gebaseerd op het uitbuiten van de onvrede van de kiezers over de beroerde economie en de toenemende criminaliteit, heeft de partij niet gebracht wat ze hoopte. Over de 'positieve' boodschap van de partij, een 'eigen vaderland voor de Afrikaner', (waar en hoe, vroegen de tegenstanders stee vast) heerste in de partijtop al zo veel verwarring dat het de kiezer onmogelijk kwalijk kon worden genomen dat hij er geen touw aan vast kon knopen. Wat hem wel duidelijk werd is dat de KP verdeeld is. Er is een gematigde vleugel die aan de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel wil deelnemen. En er zijn haviken wier gebazel over het opnemen van de wapens voor een nieuwe Boerenoorlog steeds luider zal worden. "XUITSLAG REFERENDUM ZUID-AFRIKA Pietersburg 42,9% ja flö Pretoria 57,3% ja Johannesburg 70,1% ja 'Roodenport 52,4% ja OP Germiston 65,3% Ja >V Kroonstad 51,5% |a de vijftien stemgebieden Oos-Londen 78,1% fa Gsorga 65,3% Ja Port-Elizabeth 74,4% ja Partij-leider Treurnicht kan nu stoer verklaren dat de KP niet zal scheuren en dat de KP niet aan de onderhandelingen zal deelnemen; het zijn uitspraken die met de nodige scepsis moe ten worden bezien. Treurnicht is nu 10 jaar leider van de KP en zijn staat van dienst is alles behalve indruk wekkend: als het er op aan kwam. bij verkiezingen voor het blanke parlement en nu het re ferendum, nederlaag na neder laag. Een prijsvechter die alleen troostprijzen tussentijdse verkiezingen wint, kan zelfs in de ogen van zijn aanhangers niet eeuwig de kampioen blij ven uithangen. Het vertrek van Treurnicht kan dus niet lang uitblijven. Het is alleen de vraag of zijn partij hem een eervolle aftocht gunt. Met het vertrek van Treurnicht kan de partij ook programma tisch schoon schip maken. De verlichte vleugel kan wijzen op de bedroevende resultaten van de lijn-Treumicht en de achter ban uitleggen dat de enige weg om ooit in het beloofde Boeren land te arriveren, zal lopen via Codesa, de Conventie voor een Democratisch Zuid-Afrika, waar onderhandeld wordt over de toekomst van het land. Zij zullen dan afscheid moeten nemen van de hardliners die dit vaderland gewapenderhand willen veroveren. Zij kunnen de Zuidafrikaanse tegenhangers van het Ierse Republikeinse Le ger (IRA) worden. Intermezzo Voor de zwarte meerderheid, en President De Klerk staat, omringd door leden van zijn regering, klaar om 'het boek van de apartheid te sluiten' in de tuin van zijn residentie in Kaapstad. M HAAG RONALD FRISART De blanken in Zuid-Afrika heb ben president De Klerk overtui gend toestemming gegeven om verder te praten over een nict- raciale toekomst voor het land. Optimisme is dus op zijn plaats. Niettemin heeft Zuid-Afrika nog een lange weg te gaan. De echte onderhandelingen tussen blank en /wart over een overgangsbe wind moeten nog losbarsten. En die zullen niet van een leien dakje gaan. Bovendien blijft het mogelijk dat felle blanke racisten naar af schuwelijke middelen grijpen om te behouden wat volgens hun bekrompen geesten moet worden behouden. Aanslagen zijn dus zeer wel denkbaar. Te hopen valt dat de voorlieden van blank en zwart beseffen dat dat slechts achterhoedegevech ten zijn waardoor ze zich niet moeten laten intimideren. In de woorden van Paul Kruger: Alles zal reg kom. De komende tijd vereist veel stuurmanskunst, ook van het buitenland. Daarbij staat Ne derland zeker niet achteraan. Om te beginnen moet 'Den Haag' zich rekenschap geven van de opmerking van ANC-lei- der Mandela dat sancties nodig blijven tot er echt een over gangsregering is. Terecht vindt Mandela dat er druk op de ketel moet blijven om nog dit jaar zo'n nieuw kabinet te vormen. De vraag is echter of alle sanc ties dan maar onverkort moeten worden gehandhaafd. Lang zaam afbouwen lijkt het ver standigst. Daarnaast heeft het Binnenhof te maken met het bezoek van premier Lubbers aan Zuid-Afri ka. E>aarover is herrie ontstaan tussen Den Haag en het ANC. maar maar dan een klucht is dat zo langzamerhand niet. Vice- premier Kok had na een ge sprek met Mandela in Davos nog gewaarschuwd een beetje op te passen. Maar nee, Van den Broek en LAibbers wilden hun reisje. Het kan natuurlijk best zijn dat het ANC in deze kwestie een mistige koers vaart, maar de Haagse drammerig heid over het bezoek is toch ook behoorlijk irritant. Gelukkig zal niemand daaraan over vijf of tien jaar nog een woord vuil maken. Nederlands recept kan economie Zuid-Afrika oppeppen DEN HAAG RAYMOND PEIL Nu het bolwerk van apartheid meer dan slooprijp is, neemt de stroom van buitenlandse han delsmissies naar Zuid-Afrika ge staag toe. Maar het grote geld ligt er niet voor het oprapen. Wie denkt dat met de overtui gende uitslag van het referen dum de strijd is gestreden, zit er flink naast, concludeert prof. dr. P.H.A.M. Verhaegen. De strijd voor een geoliede economie, welvaart voor de Afrikanen en buitenlandse investeringen be gint pas. „Welke richting kiest het ANC? formuleert Verhaegen, direc teur economische zaken van het VNO, de zijns inziens door slaggevende vraag. „Er is een geweldige interne strijd aan de gang." Hij is beducht voor krachten binnen het ANC die bedrijven willen nationaliseren en zo (buitenlands) kapitaal het land uitjagen. DeVNO-topman vreest de uittocht van het blan ke kader als gevolg van grote, politieke onzekerheid. Ehjnlijke ingrepen zijn onver mijdelijk: de botsing tussen de E^rste-Wereldeconomie van de blanken en kleurlingen en de Derde-Wereldeconomie van de zwarten kan het land in een chaos dompelen, die niet veel zou onderdoen voor die van een burgeroorlog. „Het ANC moet zich hoeden voor een verschrik kelijke vergissing", luidt Ver- haegens onheilspellende waar schuwing. l.egio feiten bewijzen dat de Zuidafrikaanse economie een zieltogend bestaan leidt: de werkloosheid is schrikbarend hoog. Een Zuid-Afrika-deskun- dige van de Harvard-universi teit becijfert die op bijna 50 pro cent (ruim 7 miljoen mensen) van de beroepsbevolking op in totaal 39 miljoen inwoners. De produktiviteit is laag, de loonei sen zijn hoog en het bedrijfsle ven kan dus slecht concurreren met Europese bedrijven. Analfabetisme, hoge inflatie (meer dan 15 procent), hoge rente en forse belastingen com pleteren het beeld. Achterstan den in onderwijs en huisvesting zijn enorm. Extra ellende ver oorzaakt de droogte van het laatste voorjaar: slechts 20 pro cent van de normale oogst kwam van het land. Massale voedsel importen dit jaar zijn onvermijdelijk. Tot slot is de aanwezige rijkdom oneerlijk verdeeld. Het gemid- WIM STEVENHAGEN de grootste politieke beweging in het land, het ANC, was het referendum een intermezzo dat de aandacht afleidde van de voor hen écht belangrijke zaak, de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel. Nu De Klerk extreem-rechts zo overtuigend op zijn nummer heeft gezet, kan er vaart worden gezet achter de onderhandelin gen over een overgangsregering en een overgangsparlement dat de nieuwe, democratische Grondwet zal opstellen. Er zijn politieke denkers die menen dat de grote overwin ning De Klerks onderhande lingspositie bij Codesa niet heeft versterkt, maar, para doxaal genoeg, juist heeft ver zwakt. Hij kan, zeggen zij, zich tegenover het ANC niet langer beroepen op het rechtse gevaar, dat zijn machtsbasis zou onder mijnen, en zo concessies los wrikken. Zij kunnen gelijk hebben, maar de president heeft tijdens de campagne verklaard dat hij al leen een akkoord met het ANC zal tekenen, als daarin privé-be- zit, minderheidsrechten, een vrije-markteconomie en grote regionale zelfstandigheid, zijn gegarandeerd. Op deze punten zal hij geen duimbreed kunnen of willen toegeven en zich juist door zijn onverwacht grote overwinning gesterkt weten. Het is een discussie die aan be lang inboet, wanneer men de betekenis van de uitslag van het referendum goed tot zich laat doordringen. De Klerk heeft ex- treem-rechts geneutraliseerd en een ondubbelzinnig mandaat gekregen voor zijn hervor mingsbeleid. Daarmee kan het 'vredesproces' voor het eerst met recht 'onomkeerbaar' wor den genoemd. deld jaarinkomen per inwoner is naar westerse maatstaven re delijk (2500 dollar), maar 70 procent van het totale inkomen komt in de zakken van 30 pro cent van de bevolking. Of andere Nederlandse bedrij ven zich snel bij Shell. Philips, Internatio Müller, Unilever- dochters, Van Leer en KLM in Zuid-Afrika aansluiten, de keu ze is aan het ANC. „Het liefst zouden zij kiezen voor herver deling van geld, land en oplei dingen." Verhaegen trekt een paar schema's uit zijn tas, die bewijzen dat dat dus helemaal niet kan. Om blank en zwart even goed onderwijs te geven, is bijvoorbeeld bijna net zoveel geld nodig als heel Zuid-Afrika in een jaar verdient: ongeveer 182 miljard gulden. De beste kansen biedt volgens de VNO-directeur het Neder landse recept, dat de economie hier door de recessie sleepte: lo nen matigen en produktieve in vesteringen aanmoedigen. „Dat is het begin van een lang pro ces. Het is nu immers niet een gunstige tijd voor een omscha keling. Wereldwijd staat de con junctuur er niet goed bij." H£f ALOM &£)U8£LP£ m&tAWlA op Z'n ZUIPAFfcKAANS OpENVE. P£(Z.Sp££TlE.\/ÊM VOöK Vt tóST VANPG WKÉ10 fcUVOOfcféiu? 2541M(2r J992.: Bij de bakkerijen in Albanië wordt om een hoop brood gevochten voorzien. Ook is het land niet bij machte op grote schaal le vensmiddelen in het buitenland te kopen. „Als de hulp op droogt, zal Albanië verhonge ren", stelt Oxfam resumerend vast. De democratische oppositie die enkele maanden geleden uit de regeringscoalitie met de socia listen (de ex-communisten) stapte, denkt dus haar slag te kunnen slaan. Maar ze geeft toe dat Democratische oppositie wil land van 'rode'plaag verlossen TIRANA/HEERLEN FRITS SCHILS In zijn donker, onverwarmd bureau aan Tirana's Rruga Konferenca e Pezes verkondigt cardioloog Sali Berisha dat het ditmaal zal lukken. „Wij zullen de communisten verslaan", zegt hij. „Ik ben er zeker van." Zijn prognose uitdiepend, ver klaart de strijdlustige leider van de Democratische Partij van Albanië (DPA) „dat de be volking moed zal putten uit het verkiezingsresultaat van 22 maart". En Berisha herhaalt wat hij de volksmassa's in de aanloop op de gang naar de stembus steeds weer inprent: „Als wij, democraten, de over winning hebben bevochten, zullen buitenlandse investeer ders over de brug komen en kan Albanië op internationale steun rekenen." Zondag moet het dan gebeuren. De hele wereld hoopt het beste voor Albanië, maar lang niet ie dereen deelt het optimistische credo van oppositieleider Be risha. Want niets werkt meer in dit Balkanlandje. Het bewind is niet in staat het volk te voeden. De rechtsstaat Albanië bestaat niet. In het onherbergzame noorden laait de bloedwraak tussen elkaar vijandig gezinde clans op. Plunderingen zijn schering en inslag. De misdaad tiert welig. Een hondsbrutale maffia verrijkt zich ten koste van de verpauperde bevolking. Elke nacht zijn er schietpartijen en worden messen getrokken. Politie noch justitie is bij mach te afdoende maatregelen te ne men tegen de openlijke geweld pleging op straat. Zodra de zon achter het Dajti -massief weg zakt, vluchten de vrouwen en de meisjes van Tirana hun hui zen in. De minister van justitie onthult dat het aantal kapitale misdrijven in de hoofdstad bin nen een jaar met zeventig pro cent is gestegen. Het leven in de stad is een hel, er is constant gebrek aan water en elektrici teit. Vijfenveertig jaar stalinistische dictatuur en vooral de daaruit voortgekomen rigide gods dienstvervolging hebben het van oorsprong gelovige, maar niet bijster ontwikkelde Albane se volk zwaar beschadigd, nage noeg van alle morele normen en waarden beroofd. Het resul taat van die repressie geduren de ruim twee generaties: ont reddering over de hele lijn. Horten en stoten Vanuit de EG. de VS en Italië is op uitgebreide schaal voedsel-, medische en andersoortige hulp aan Albanië verleend. De Italia nen die wilden voorkomen dat hun land opnieuw door vluch telingen wordt overstroomd, trokken voor hun bijstandsope ratie Pellicano een bedrag van 600 miljoen gulden uit. Maar de ondersteuning is nog onvol doende gestructureerd. Zij komt met horten en stoten. De Britse hulporganisatie Oxfam die de situatie ter plekke heeft geïn ventariseerd, concludeert dat Albanië de eerstkomende twee jaar niet in staat is zich op eigen kracht van voldoende voedsel te honger blijven lijden, het ook voor haar moeilijk zal zijn de 3,2 miljoen Skipetaren in het gareel te houden. De komende regering wachten gigantische karweien. Het her stel van de openbare orde heeft voor Berisha de hoogste priori teit. Als gevolg van de ineen storting van het industriële pro- duktie-apparaat zijn enkele honderdduizenden Albanezen werkloos. Voor hun nietsdoen ontvangen zij 80 procent van hun laatstverdiende loon, maar zij kunnen daarvoor weinig ko pen, omdat er haast niets te krijgen is. Fles melk In vergelijking met vorig jaar zijn de prijzen van tal van eerste levensbenodigdheden met hon derd procent gestegen. Nieuw in het stadsbeeld van Tirana zijn de deviezensjacheraars. En kele jaren geleden kreeg men voor een dollar vijf lek. Twee maanden geleden waren dat zestig lek, nu al negentig. Bij de bakkerijen wordt om een hoop brood gevochten. Al om twee uur 's nachts vormen zich voor de zuivel win keltjes lange rijen wachtenden. Wie geluk heeft, gaat vier uur later met een fles melk naar huis. Op het platteland is de privati sering van grond in volle gang. Elke boer krijgt drietiende hec tare in particulier eigendom. Op tal van plaatsen heeft de verde ling van grond tot ernstige inci denten geleid, doordat ex-com- munistische directeuren van de vroegere collectieve boerderijen verwanten en vriendjes pro beerden te begunstigen. Uit woede hierover staken ontgoo chelde boeren in het hele land zo'n 700 dorpsscholen in brand en vernielden zij waterreser- FOTO EPA De verkiezingscampagne is bik kelhard. De rivalen enerzijds de regerende Socialistische Par tij (oud-communisten), en aan de andere kant de coalitie van de Democratische Partij, de Re publikeinse Partij en de sociaal democraten gaan elkaar ge nadeloos te lijf. De meeste op positieleiders van nu waren eens communisten, sommigen van hen op hoge posten, en dit biedt de socialisten een uitste kende kans hun tegenstanders fel te attaqueren. Het vroegere communistische partijorgaan, Zeri i Popullit, publiceerde deze week een brief die DPA-leider Berisha jaren geleden aan Enver Hoxha heeft geschreven. Hierin dankte Berisha de dictator voor de steun die hij als hartspecia list in Tirana's Centraal Zieken huis van Hoxha had ondervon den. Zeri e Popullit verzwijgt ge makshalve dat wie onder Hoxha wilde overleven, zich niet kon veroorloven de communisten te mijden. Eén front Toch vormt de oppositie één front, dat de volle steun geniet van de machtige onafhankelijke vakbonden en de vereniging van ex-politieke gevangenen. Zo is dus sprake van een breed blok, met maar één doel: Alba nië voorgoed van de commu nistische plaag te bevrijden. Het heeft er alle schijn van dat de beslissing over het lot van de democratie andermaal op het platteland valt. Ook in 1991 was dit het geval. Op zich is dat niet verbazingwekkend, want 65,6 procent van de bevolking woont buiten de steden. Haar steun voor de communisten was bij de laatste verkiezingen van doorslaggevende betekenis. De socialisten spelen geraffi neerd in op de angst van ex- communisten voor wraak. Ten overstaan van oude partizanen zei SP-leider Fatos Nano on langs dat wanneer de oppositie wint, zij haar woede zal koelen op iedereen die aan onze zijde (de communistische) heeft ge staan. Democratische politici hebben er echter voor gewaar schuwd dat het land een burge roorlog te wachten staat, als de communisten ditmaal niet voorgoed uit het zadel worden gelicht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2