Ajax slacht Gent in tien minuten Feyenoord doorstaat bombardement Spurs Sport Schorsing Sonny Silooy Mancini stuit Krajicek Dorjee geniet van 'zijn' ploeg AUDI 80* AUTOLEASE Mamsteeg Auto Lease DONDERDAG 19 MAART 1992 redactie merman kxjstra Gerard van der Lem (links) en Louis van Gaal vieren uitbundig feest na de 3-0 overwinning van Ajax op AA Gent dam geen sprake van een glan zend schouwspel. Ajax nam na de spetterende start te snel gas terug en kon ook in de tweede helft de vijfde versnelling niet meer vinden. Alleen toen John van Loen de kleurloos acteren de Stefan Pettersson verving, flikkerde de wedstrijd even op, maar de vaart was er al even snel weer uit. Van Gaal had aan Bryan Roy de voorkeur gegeven boven Van Loen, die er rotsvast van over tuigd was te spelen. ,,Het was wel even slikken, toen ik hoorde dat ik op de bank moest zitten", aldus Van Loen. „Maar omdat het publiek mijn naam scan deerde en ik mocht invallen, heb ik toch nog een bevredi gend gevoel aan de wedstrijd overgehouden." Van Gaal zei „heel veel moei te" te hebben gehad met zijn beslissing de lange Utrechter te passeren. „Ik heb er altijd moei te mee spelers ernaast te zetten. Met Van Loen was dat extra moeilijk. Die heeft tegen FC Twente magnifiek gespeeld, twee doelpunten gemaakt en ook nog anderen laten scoren. Door Roy in te brengen, hoopte in Gent te verrassen, misschien ben ik daarin geslaagd." Pas in de slotfase van de par tij, viel er weer wat te beleven. Bergkamp miste toen een prachtige kans op 3-0 en Van 't Schip en Van Loen knalden on bedaarlijk hard op de vuisten van Petiy. In de laatste minuut kwam de 3-0 eindstand toch nog op het scorebord. Wim Jonk milcte de bal toen van af stand zuiver in de rechterbene denhoek. Van Gaal: „Ik was blij met die derde goal. Anders wa ren de mensen misschien toch nog met een kater naar huis ge gaan. Nu sluit ik alleen maar mijn ogen en denk: wat is het leven mooi." •menswaardige inspanning stapte Ajax gisteravond de halve finales binnen van het Europa Cup 3- toemooi. De vreugde in het Amsterdamse kamp was navenant. Lyrisch bijna. Behalve dan bij Sonny Silooy. Hij zag tegen AA Gent voor de tweede keer geel en is er daarom niet bij als over veertien dagen het echte werk voor Ajax kan beginnen. Van Gaal is nog niet erg veel wijzer geworden van de acht Eu ropese bekerduels die Ajax tot nu toe heeft gespeeld. In de halve finales zal moeten blijken wat de stylisten uit De Meer werkelijk in hun mars hebben en hoe ver Ajax is gevorderd op de weg te rug naar de Europese top. Die eerstkomende ontmoeting wordt opnieuw gespeeld in grauwe steenklomp van Otto Roffel, waar Ajax in apnl 1988 (Olympique Marseille) voorde laatste |qm W loor. Na de drie strafduels in Düsseldorf, als gevolg van het staafin- cident tegen Austria Wien (september 1989), werd de terugkeer in Amsterdam gisteravond uitbundig gevierd. 'Slecht veld speelde Gullit parten' milaan* Volgens Marco van Basten is de povere kwaliteit van het veld in Milaan de oorzaak van de knieblessure van Ruud Gullit. „Dit speelveld is een schande", aldus Van Basten, clubge noot van Gullit bij AC Milan. Trainer Fabio Capello noemt het uitvallen van Gullit een strop voor de koploper van dé Italiaanse competitie. „Jammer voor hem persoonlijk, jammer voor de club, want Gullit was de laatste wedstrijden in topvorm." De kwetsuur aan de binnenmeniscus van zijn linkerknie, zondag opgelopen in de thuiswedstrijd tegen Bari, houdt Gullit waar- schijnlijk tot medio mei uit de roulatie. Wageningen nadert faillissement waceningen FC Wageningen heeft bij de Arnhemse rechtbank surseance van betaling aangevraagd. Het bestuur van de eerste- divisieclub moest tot deze stap overgaan nadat de belasting dienst en de bedrijfsvereniging een verzoek hadden ingediend de Stichting Betaald Voetbal FC Wagening failliet te verklaren. De fiscus en de bedrijfsvereniging zijn niet akkoord gegaan met een eerdere overeengekomen regeling over de aflossing van de schulden (circa één miljoen), die zijn ontstaan in de periode 1988 toten met 1990. Meer prijzengeld Roland Garros parus Het prijzengeld voor de open Franse tenniskampioen schappen op Roland Garros in Parijs is voor dit jaar met tien procent verhoogd naar 13.670.000 gulden. De winnaar van het enkelspel bij de mannen ontvangt 885.000 gulden. Bij de vrou wen is de eerste prijs iets minder: 815.000 gulden. De Amerikaan Jim Courier en de Joegoslavische Monica Seles zijn titelverdedi ger. Miguel Indurain: bronchitus san remo Tour-winnaar Miguel Indurain heeft tijdens Parijs- Nice opnieuw een bronchitis opgelopen. Dit was de Spanjaard tijdens de Ronde van Valencia ook reeds overkomen. Zijn ploeg leider Miguel Echevarri gaat er van uit dat Indurain toch kan deelnemen aan de openingsklassieker Milaan-Sanremo van za terdag. key biscayne rtr Alberto Mancini heeft zijn twee de opmerkelijke overwinning behaald in Key Biscayne. Na Boris Becker versloeg de Argen tijn gisteravond Richard Kraji cek, een etmaal eerder bedwin ger van John McEnroe. Winst in een wedstrijd die alle kanten op kon en die tenslotte terecht kwam bij de speler die na een aansprekend sucpes klaar stond voor een duel met een speler wiens reputatie niet op voor hand schrik aanjaagt. Er waren gisteren grotere ver assingen: de nederlaag van Pete Sampras tegen Michael Chang, de overwinning van Jennifer Capriati op Monica Seles. Capriati, over tien dagen zes tien, maakte een eind aan één van de grootste succesreeksen uit het internationale tennis. In vijftien maanden had Seles geen finale gemist van een toer nooi dat zij speelde. Haar laatste nederlaag, in de eindstrijd van Oakland tegen Martina Navratilova, dateert van 11 november, ruim vier maanden geleden. Capriati en Seles zijn identie ke speelsters, hun kracht ligt aan de achterlijn die zij slechts in noodgevallen wensen te ver laten. De kracht die in de slagen wordt gelegd, ontloopt elkaar nauwelijks, de scherpte is ver gelijkbaar. Seles, ruim twee jaar ouder, is mentaal wat sterker, iets constanter, maar juist dat is in de kwart-finale niet gebleken. „Jennifer had dit keer veel meer ambitie dan ik", constateerde de verliezer na afloop. „Ik was er net niet helemaal en zij wel. In de tweede set kwam ik met 5- 3 voor en zelfs toen kreeg ik niet het gevoel dat ik ook deze wed strijd zou winnen." Louis van Gaal hoopt dat Ajax morgen bij de loting in Ge- nève gekoppeld wordt aan Real Madrid. De Italiaanse clubs, Genua en Torino, dat vandaag vrijwel zeker afre kent met KB Kopenhagen, ontwijkt hij in de halve finales van het UEFA Cup-toemooi liever nog even. „Ik denk", zei Van Gaal, „dat Real Madrid toch wat aanvallender is ingesteld dan die Italiaanse ploegen. Die spelen catenae - cio en dat heb ik liever niet." AA Gent had Van Gaal vooraf ook liever niet. Achteraf kan slechts geconcludeerd worden dat de ploeg uit Oost-Vlaande- ren een zacht eitje was voor de Amsterdamse club. Na een oersaaie 0-0 veertien dagen ge leden in Gent schakelde Ajax de Belgen gisteravond eenvoudig uit met 3-0. De Buffalo's waren binnen tien minuten al geveld. Eerst kopte Michel Kreek een voorzet van Johnny van 't Schip langs Zsolt Petry. Daarna passeerde Dennis Bergkamp met een prachtig 'stiftballetje' de Hon gaarse keeper van Gent: 2-0. Het was al de vijfde Europa cuptreffer van Bergkamp dit sei zoen. Eerder was hij succesvol tegen Orebrö, Rot-Weiss Erfurt en tweemaal tegen Osasuna. Michel Kreek, in de loop van de tweede helft vervangen door Rob Alflen, maakte gisteravond zijn eerste Europese doelpunt. „Na 2-0 was het gebeurd", stel de Louis van Gaal gedecideerd vast: AA Gent had zo weinig te bieden dat.de technisch direc teur, die een 'fantastisch en moedig' Ajax had gezien, zich tijdens het verdere verloop van de wedstrijd geen zorgen meer hoefde te maken. Van Gaal: „Nadat wij op 2-0 waren geko men, hebben wij alleen even de fout gemaakt te veel naar achte ren toe te verdedigen. Dat had den we niet afgesproken, maar zo iets is logisch als je zo snel op voorsprong komt. Later hebben de spelers zichzelf ook weer ge corrigeerd; daarna hebben we Gent weer helemaal wegge speeld." De snelle achterstand was voor René Vandereycken het sein de loopgraventaktiek die hij had uitgedokterd, te verla ten. Michel de Groote, één van de twee libero's die hij de arena van het bomvolle Olympisch Stadion had ingestuurd, moest na ruim een kwartier al plaats maken voor aanvaller Mark VanderLinden. Dirèct na de rust bracht hij nog een voorhoede speler in: Henri Balenga, die verdediger Tom Verdegem af loste. Aanfluiting Maar wat Vandereycken ook probeerde, het hielp geen zier. Het zou ook een aanfluiting zijn geweest als de kwaliteitsarme ploeg uit Gent tot de halve fina les van het UEFA Cup toernooi was doorgedrongen. Vooral in het eigen Ottenstadion maakten de negatievelingen uit Oost- Vlaanderen er een potje van. Zij hadden toen slechts oog voor een 0-0 eindstand en slaagden zo waar ook nog in hun verder felijke opzet. De bedoelingen van de Bel gen, bij wie Mark Verkuyl en Eric Viscaal flets bleven, waren gisteravond geen haar beter, maar de snelle achterstand doorkruiste Vandereyckens' snode plannen. De vroegere Ro de Duivel toonde zich overigens wel een goed verliezer. Hij er kende ruiterlijk dat Ajax de be tere ploeg was. „In Gent waren ze dat ook al." Evenals veertien dagen gele den in Gent was ook in Amster londen gpd Feyenoord staat voor het eerst sinds elf jaar weer in de halve fi nale van een Europa Cup-toer nooi. De brigade van de schei dende coach Hans Dorjee bleef na negentig bloedstollende mi nuten overeind op White Hart Lane (0-0) en plaatste zich dank zij Jozsef Kiprichs treffer in de eerste wedstrijd bij de laatste vier van de Europese bekerwin naars. De spelers van Feyenoord, die de afgelopen dagen opnieuw duidelijk lieten merken een pro fessionele en homogene ploeg te vormen, waren uitzinnig van vreugde en kwamen toen het stadion al was leeggestroomd en alleen de rood-witte aan hang uit Rotterdam (op gezag van de politie) nog was achter gebleven, zelfs terug voor een ereronde. Waar de champag neflessen zo plotseling vandaan kwamen wist niemand, maar John de Wolf, Ruud Heus en Rob Witschge gingen er vrolijk mee rond. Drama en succes lagen in het Feyenoord-kamp na afloop evenwel dicht bij elkaar. Tegen over de uitzinnige vreugde van de spelers, die voor de rood-wit te aanhang uit Rotterdam op blote voeten of badslippers te rugkeerden uit de kleedkamer en een speciale ereronde maak ten, stond de trieste aftocht varf Hans Dorjee. Hij wist dat het re sultaat weinig meer aan zijn lot kon veranderen en dat de be windvoerders in de Kuip van daag de botte bijl zullen hante ren. Misschien was het maar goed ook dat Feyenoords trainer in de catacomben vein het stadion achterbleef, want het door het legioen luidkeels gezongen 'Hans Dorjee doet niet meer mee' moet hem tot in het diepst van zijn ziel hebben geraakt. In woord en gebaar maakten de tweeduizend meegereisde supporters duidelijk dat hun idool Wirri Jansen moet terug keren op de bank. Al stonden de in hoger sferen vertoevende spelers niet te trappelen om die eis van hun fans te direct te on dersteunen. Johnny Metgod: „Het is en blijft een zaak tussen het be stuur en de trainer. Beiden heb ben een duidelijke mening en de heren moeten het zelf uit vechten. Wij moesten vanavond alleen aan ons zelf denken." Verschrikkelijk Toch kon Feyenoords aanvoer der, die op White Hart Lane een lange neus trok naar Totten- ham-directeur Terry Venables, niet ontkennen dat zich rond Dorjee een persoonlijk drama afspeelde. „Dat kan nu eenmaal gebeuren in het voetbal. Daar hebben wij als spelers de afgelo pen dagen niets aan kunnen veranderen." John de Wolf: „Voor de mens Dorjee blijft het verschrikkelijk. Hij stond na afloop iedereen in de kleedkamer te omhelzen. Hoe het voor hem afloopt zie ik wel. De ploeg zal, welke beslis sing er ook valt, niet uit balans raken. Daarvoor zijn we op dit moment te sterk en te even wichtig." Behalve in de aanloop naar de 'kraker' in het Europa Cup II- toemooi, kwameriadie kwalitei ten ook tijdens het duel zelf aan het licht. De achterste linie van de Rotterdammers gaf geen krimp en leek moeiteloos het luchtbombardement te door staan. Van de eerste tot de laatste minuut hielden Metgod en de zijnen het hoofd koel. „Ik zou me voor m'n kop hebben geslagen," sprak Ruud Heus, „als we door al die chao tische toestanden rond Dorjee de halve finale hadden gemist. We wilden met z'n allen voor komen dat we door die rel van de wijs werden gebracht. Dat is goed gelukt, mede omdat we als spelers tijdig de koppen bij el kaar hebben gestoken." De voorspelling van de Noordhollandse verdediger dat Feyenoord in Londen een slijta geslag wachtte, kwam helemaal uit. Voor elke meter moest let terlijk en figuurlijk gestreden worden. Heus: „Het was ram men, lopen en weer rammen. Je had aluminiumfolie nodig om je knokkels heel te houden." John de Wolf (rechll) (Mt zijn vreugde met verzorger Gerard Meyer. londen gpd Hans Dorjee beweerde niet met gemengde gevoelens naar het duel tussen Tottenham Hotspur en Feyenoord te hebben geke ken. „Als coach zit je al zo vol spanning, dat er door de ge beurtenissen van de afgelopen dagen niet nog meer druk op de ketel kon zijn. Ik heb verder de dingen die gaan komen, zal de consequenties moeten aanvaarden..." De trainer gaf wel toe dat hij de laatste drie dagen onder ex treem moeilijke omstandighe den zijn werk had moeten ver richten. „Maar eens te meer een bewijs dat ik.topfit ben. Na af loop was ik ook niet extra emo tioneel. Ik heb gewoon m'n spe lers even stevig omhelst, zoals ik dat ook bij een andere Europa Cup-wedstrijd zou hebben ge daan." Dorjee had van de eerste tot de laatste minuut genoten van zijn ploeg: „Uitblinkers waren er niet. Feyenoord toonde op nieuw aan een sterk collectief te zijn." De aktie is als lease-auto beperkt uit voorraad leverbaar bij Kamsteeg voor alle merken auto 's I.8 llr, 90 pk. 999,- excl blw, 4 jr./ 80.000 km. ail in tarief. Inclusief: stuurbekrachtiging, centrale vergr., metallic lak, cd speler Pioneer DEH 760, 4 speakers en dakantenne. Informeer, bel 071-317436 of 01720-31102

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29