Uit een vorig leven op Java Maarten 't Hart: een havik onder Delft Nu is er nog volop keuze in bestemmingen en Cultuur Kunst Boekenweek DONDERDAG 19 MAART 1992 26 REDACTIE CEES VAN HOORE RENEE DE BORST 'n Fluwelen rendang van osselever of hoe 'n rijsttafel tijd vreet Vlak na de oorlog kreeg ik een afkeer van rijst. Mijn moe der hield niet zo van vis dus kwam er vrijdag rijst op tafel. In melk doorgekookt. Als de brij dampend op mijn bord lag, maakte ik met een lepel een kuiltje voor een klontje margarine. Kaneel en suiker maakten de maaltijd com pleet. Nu ik het zo uit mijn herinnering haal, begin ik weer te gruwen. Week in, week uit. Op vrijdag. Ik heb du re eden gezworen nooit rijst te eten als ik zelf voor m'n eten zou zorgen. HAARLEM FRANS NYPELS Na de Korea-crisis verkocht mijn vader meer hoeden en petten dan al die jaren daar voor. Mochten m'n zusje en ik met mijn moeder mee naar Amsterdam. Cineacje pikken, winkelen in de Bijenkorf en als klapstuk van de dag Nasi Rames bij een Chinees-Indisch restau rant op het Damrak. Op oudere leeftijd gekomen denk ik wel eens dat ik in een vorig leven op Java heb gewoond. Aardappelen smaken me niet meer. Zo'n tweemaal per week haal ik bij meneer Hu m'n portie Nasi en als ik zakelijk moet dineren pro beer ik mijn gasten bij restau rant Surakarta een lekkere rijst tafel aan te smeren. Er zijn er inmiddels die, als ik de afspraak maak, meteen melden dat mijn exotische traktatie niet aan hun is besteed. Jammer, want dan moet ik uitwijken naar een en- trecöte (heel rauw graag, want anders schiet het nog wel eens door in de pan) met veel cham pignons. Het is vreemd, maar op die avonden denk ik dikwijls dat het gesprek niet erg wil vlot- Voorspel Ik ben dus verslingerd aan de Indonesische keuken. Bij vrien den en bekenden is de door mij vervaardigde rijsttafel befaamd. Ze verleiden mij met kleine hebbedingetjes om op de wachtlijst te komen voor een in vitatie. Dat er vele wachtenden voor hen zijn, schijnt hen niet te deren. Alleen al de gedachte aan de borrelhap mijn Saté Manis wordt geserveerd met hete sojasaus doet rivieren van wellust in hun mond op zwellen. Die wachtlijst baart mij overi gens grote zorgen. Er staan ken nissen op die ik al jaren uit het oog verloren heb; zelfs mensen, die ik inmiddels knap vervelend vind en die ik ook niet meer wens te ontmoeten. Daar schrik ik wel eerts wakker van. Ik mij uitsloven op mijn fluwelen ren dang van osselever en dan ook nog toekijken hoe dit verrukke lijke gerecht door die lieden wordt genuttigd. Indonesisch koken is name lijk een ingewikkelde hobby. Het kost een week om van een rijsttafel dat culinair hoogte punt te maken dat bij elke fami liebijeenkomst wordt opgedist. Dan laat ik buiten beschouwing de ruzies die ik daarvoor heb gehad over welk echtpaar op de wachtlijst mijn tafel voor een middag en avond mag delen. Is dat eenmaal een uitgemaakte zaak dan wordt het weekeinde gebruikt ter bestudering van de talloze Indonesische kookboe ken die ik in de loop der jaren heb verzameld. Van het stan daardboek van Beb Vuyk (Groot Indonesisch Kookboek) tot bij- eengespaarde recepten van vriendjes die wel eens voor za ken naar de Gordel van Sma ragd afreizen. Het nieuwste ju weeltje dat mij onder ogen kwam heet 'De Indonesische kookkunst' van Sri Owen. Zij lardeert haar 200 recepten uit de keuken van lava en Sumatra met allerlei anecdotische verha len over kruiden en toevallige ontmoetingen met mensen die haar vertelden hoe een gerecht tot stand kwam. Die twee dagen zijn de meest plezierige van de expeditie. Het water loopt tus sen m'n tanden. Ik kari er hele maal in zwijmelen. Uren ach tereen. Dit is het opwindende voorspel. Applaus Donderdag en vrijdag neem ik twee atv-dagjes op. Ziedaar de echte reden waarom ik mij zo zelden aan mijn hobby kan overgeven. Vergis u niet. Een rijsttafel met zo'n tien gerech ten vreet tijd. Donderdagmor gen. gewapend met een uitvoe rig boodschappenlijstje, naar de slager en de Toko. 's Middags worden de eerste uien gepeld en kruiden gemixed. Een uurtje later al is het huis doortrokken met de betoverende geuren van de oriënt. Als ik zaterdagmiddag vermoeid op de bank neerval is alles klaar. En kijk ik reikhal zend uit naar de uitverkoren vrienden en het applaus dat mij rond een uur of tien ongetwij feld wordt bereid. Dat ik zelf nauwelijks iets naar binnen kon krijgen is het gezelschap geluk kig ontgaan. Mij deert het niet. Er is genoeg voor een weeshuis. De volgende dag geef ik me met een gelukzalig gevoel over aan de restjes. Eerst de saté, waar van ik er stiekem drie heb ach tergehouden, en vervolgens de rest. Een prachtige hobby dus. Me de mogelijk doordat de culinai re literatuur voorhanden is. An ders dan vroeger zijn de recep ten veelal inzichtelijk. Wat heb je nodig, hoeveel, welke kruiden kunnen gemakkelijk vervangen worden door andere, het hele jaar door verkrijgbare vervan gende kruiden. Voor de snelle kok worden mogelijkheden aangereikt om de vijzel te ver vangen door een foodprocessor en het gastoestel door een mag netron. Je kunt bij wijze van spreken een rijsttafel produce ren in een uur of vier. Het trekt mij niet aan, maar toch... Leuk is ook dat nu receptuur bestaat van deelgebieden. Gerechten uit Java, Sumatra. Er zijn boei ende uitstapjes te maken naar Maleisië. Zo kun je nog beter combineren. De Maleise Keu ken van Erik en Caroline Ruig- rok is een voorbeeld. Ik heb twee gerechten uitgeprobeerd; een kip- en rundvleesrecept. Indonesië en Maleisië liggen op een steenworp van elkaar. Doordat er andere kruiden melanges worden gebruikt, ver schillen de keukens totaal. Heerlijk, dat koken. Kees Keuken: Rijsttafelen bij u thuis. Uitgeverij BZZTóH. Jan Morgan: Vegetarisch koken met de wadjang/wok. Uitgeverij BZZTÓH. Bridget Jones: Koken met de wadjang (wok). Uitgeverij BZZTóH. Oma Keasberry's Indische Keukenge heimen. Uitgeverij Becht. Kim, met een van de tongstrelende gerechten van Surakarta. „...als ik zakelijk moet dineren probeer ik mijn gasten bij restaurant Surakarta een lekkere rijsttafel aan te smeren." foto hielco kuipers RECENSIE HANS WARREN Maarten 't Hart. Een havik onder Delft. Polemische paukeslagen 34.90. Uitg. De Arbeiderspers Er zijn weinig onderwerpen waarover Maarten 't Hart geen tegendraadse me ning heeft. In zijn bundel met 'Polemi sche paukeslagen', getiteld 'Een havik onder Delft', licht hij voor omtrent het juiste dieet en de beste muziek, maar openbaart hij evengoed zijn inzichten over sport als over literatuur. Maarten 'fVlart: 'Als ik, omringd door tegenspoed, bezwijken moet, schenkt Gij mij leven'. foto hielco kuipers i Maarten 't Hart verlo pen nogal eens zo traag, dat de lezer zich dreigt te vervelen. Op zijn columns en essays, zoals die bijvoorbeeld te vinden zijn in 'Een havik onder Delft', staat doorgaans veel meer spanning. 'Polemi sche paukeslagen' luidt de ondertitel van deze onlangs verschenen bundel en dat is een rake omschrijving van de inhoud. De meeste beschouwingen in het boek zijn kort, maar uiterst effectief. Vaak da vert het al in de openingszinnen. „Wat is het toch verschrikkelijk om een man te zijn!", zo begint hij een van de stukjes. Wie kan dan de verleiding weerstaan en niet verder lezen? Een stukje over het ce libaat heeft ook een krachtdadige ope ning: „Onlangs was het hele Nederland se episcopaat het land uit. Wat een kans om onze grenzen voor bisschoppen te sluiten! Tenslotte sluiten de Italianen ook vaak genoeg hun grenzen voor ons kalfsvlees, dus waarom wij niet onze grenzen voor al die door Rome gestuur de bisschoppen?" Zo'n passage is kenmerkend voor 't Hart: een ietwat kromme redenering, niet onberispelijk geformuleerd, maar vol vuur en overtuigingskracht. Deze schrijver leeft bij de vete. Hij houdt van de strijd. Verontwaardigde brieven, boze reacties, felle tegenstand volgens mij vindt hij dat het mooiste wat hem overkomen kan. Bij voorkeur neemt hij extreme standpunten in, die hij op uitdagende wijze verdedigt. Er is hem heel wat aan gelegen in zoveel mo gelijk opzichten anders dan anderen te zijn. De meeste mensen houden van warmte, hij bezingt de zalige kou. Vrijwel ieder houdt van een feestje, hij vindt dat een verschrikking. Zijn eigen idee van een feest is „een steenkoude, geheel ver laten grote kerk, met een drieldavierorgel waarop je, moederziel alleen, urenlang in de vroege ochtend kunt oefenen". Kinderbijslag Reizen vindt menigeen heerlijk, 't Hart belijdt dus zijn afkeer er van. Florence wordt algemeen tot de mooiste steden ter wereld gerekend, hij antwoordt met een paukeslag: „Weinig steden zijn, ge loof ik, zo dood als Florence". Even ver derop weet hij over de Bobolituinen te vertellen: „Het lijkt wel of die door een Revisor-schrijver zijn aangelegd". Zwitserland wordt door veel Nederlan ders met een zekere argwaan bezien, 't Hart gaat uiteraard weer tegen de trend in. Hij schreef een waar loflied op het land waar alles zoveel beter geregeld en georganiseerd zou zijn dan bij ons. De sterkste argumenten die hij aanvoert, zijn dat er in Zwitserland „geen fokpre mie (bestaat) in de vorm van kinderbij slag. De bevolking wordt niet uitgezogen door de belastingdienst". Iedereen prijst Musils 'Der Mann ohne Eigenschaften', hij noemt het uiteraard „het meest onleesbare boek uit de hele werelditeratuur". Het is moeilijk iets te verzinnen waar 't Hart geen radicale opi nie over heeft. Lievelingspsalm Geen gelegenheid laat hij voorbijgaan om tegen zere schenen te schoppen. Een fraai voorbeeld hiervan is het verhaal over zijn studententijd. Hij ontving een jaarlijkse beurs van 2600 gulden. Ande ren kwamen daaraan te kort, hij zelf hield een enorm bedrag over. Het chris tendom is en blijft een favoriet onder werp. Hij heeft weer heel wat hatelijkhe den in petto. Godsdienst, zegt hij, is net zoiets als de auto: „De meeste mensen kunnen niet zonder. Daarom heeft het geen zin om het te bestrijden". Vindt Maarten 't Hart het leuk om he lemaal nergens bij te horen? Ik denk dat hij zich een pose heeft aangemeten. Hij mag zich in harde bewoordingen tegen het geloof van zijn jeugd keren, in een ontroerend stuk over de psalmen komen ook heel andere gevoelens aan het licht. Hij biecht: „Ik wou dat ik nog zonder zweem van twijfel m'n lievelingspsalm kon zingen: Als ik, omringd door tegen spoed,/bezwijken moet,/schenkt Gij mij leven". Misschien is er dus zelfs hoop voor Carel Peeters, de boekbespreker van Vrij Nederland die vele venijnige sla gen krijgt toegediend. Of voor Ton An- beek, wiens onbeholpen Geschiedenis van de Nederlandse literatuur niet meer met de trommelstok maar met de bulldozer bestreden wordt. Gaat al die haat uiteindelijk niet terug op onvol doende beantwoorde sympathie? Behartenswaardig 'Een havik onder Delft' is een boek dat heel gemengde gevoelens oproept. Veel van 't Harts aanvechtbare uitspraken lij ken vooral bedoeld om de aandacht op zich gevestigd te krijgen. Er is zoveel ver toon, zo'n overdaad aan polemische af rekeningen, dat je bijna zou vergeten dat er in dit boek veel behartenswaardige dingen worden gezegd, heel wat wordt beweerd dat de schrijver ten diepste be zighoudt. Het gekke is dat 't Hart in al zijn tegenstrijdige hoedanigheden boeit. Hij kan een onzinnig verhaal over de in komstenbelasting vertellen, voor de zo veelste maal schimpen op Peeters, of zeer treffende uitspraken doen over de verloedering van de Nederlandse natuur je leest deze wervelende, dwarse per soonlijke stukken altijd met plezier. Alle andere schrijvers willen dat zoveel mogelijk van hun boeken worden ver kocht. Vanzelfsprekend heeft 't Hart te gengestelde ideeën. Tevreden stelt hij over zijn werk vast: „De verkoop daalt gestaag". Het zal hem diep teleurstellen, ,maar ik kan toch niemand aanbevelen zich deze mooie bundel te laten ont gaan. Mokerslag Wie zo rond 1960 geboren werd, heeft een lastig leven. Die ge dachte heeft me in het verleden wel eens bekropen en het be grip lost generation ligt je dan voor in de mond bestorven. Want strikt genomen: wat had den wij.nou helemaal? De gou den jaren '60, met Beatles, Rol ling Stones en ontluikende wel vaartsmaatschappij hebben we nauwelijks bewust meege maakt. Die gloriedagen zijn voor de veertigers. En voor de punk en het verzet tegen een ingeslapen samenleving zijn de i ons weer nét iets te oud (hoewel de meest flexi- belen van onze generatie er al licht iets van hebben meegeno men). Nee, wij moesten het doen met David Bowie, Iggy Pop en Queen; de saaisten van ons hielden zelfs van Yes en Ge- Nu is het nog geen haar beter. Carrièrebewuste twintigers zijn stuk voor stuk wereldwijzer en welvarender dan wij. De veerti gers draaien in hun Volvo's en tussen de schuifdeuren van hun beglas-in-loodraamde huiska- mers hun Simon Garfunkel- bandjes. De tieners hebben Hammer, de twintigers hebben Madonna, maar wij dertigers, wat hebben wij? We hebben heimwee naar onze tienerjaren, toen alles duidelijk was en de toekomst iets van later, iets dat zeker goed zou komen. Toen de toekomst kwam, trof die ons als een mokerslag. Wie er zo over denkt, moet 'Al tijd te laat' van Jan Eilander le zen. Zelf een jonge dertiger, heb ik het boek met veel plezier ge lezen en er ook heel wat her kenbaars in gevonden. Hoewel de hoofdpersoon van het boek, Tessel Junior, wel erg klaagt en zucht, heb ik moeten lachen om een aantal van Eilanders obser vaties, die misschien alleen jon ge dertigers aanspreken. Het ge heel is vlot en lichtvoetig ge schreven, maar soms gaat Ei lander wel erg op zijn hurken zitten. Wie het wil lezen moet dat snel doen, want door de ve le verwijzingen naar de actuali teit is het over een jaar vast erg verouderd. Bovendien vind ik ƒ24,95 voor een cadeauboek, 'wal 'Altijd te laat' eigenlijk is, wel erg duur. WILFRED SIMONS Jan Eilander, Altijd te laat. De avonturen van een dertiger. Met tekeningen van Peter Klashorst. Uitg. Prometheus. ƒ24,95. Highsmith De Britse schrijfster Patricia Highsmith heeft, overigens al weer lang geleden, met Tom Ripley een zeer smaakmakende figuur aan de criminele litera tuur toegevoegd. Zij voerde hem in het verleden al viermaal eerder ten tonele. In haar jong ste boek 'Ripley onder water' komen we deze in zo vele op Schrijver Jan Eilander (rechts) en kunstschilder Peter Klashorst: het le vensgevoel van de dertigers onder woorden gebracht. foto wout jan balhuizen zichten markante misdadiger dus voor de vijfde maal tegen. Hij is een vat vol tegenstrijdig heden. Zowel een liefhebbend echtgenoot als een pedant egoïst. Als cultuurliefhebber ook niet vies van vervalsingen. Bib berend bij het zien koken van kreeften, maar kil moordend als iemand hem in de weg staat. In het verleden heeft de man en kele malen menselijke hinder nissen op zijn pad naar mate riële welstand zonder scrupules weggevaagd. Met zijn gladde praatjes en in ventieve verzinsels wist hij steeds politie en andere argwa nende geesten de mist in te stu ren. Maar in 'Ripley onder wa ter' duikt dan ineens een wat excentrieke Amerikaan op, die verbeten op jacht gaat naar al lerlei dubieuze zaken uit die zo groezelige 'loopbaan' van Tom Ripley. Uit menige toespeling blijkt dat deze Amerikaanse ja ger Ripleys moorddadig verle den tot in de Finesses kent. Hij moet alleen nog even de harde bewijzen letterlijk boven water halen. Natuurlijk lukt hem dat niet. Ie weet als lezer in het be gin al dat Ripley ook deze dans zal ontspringen. Ripley is een man kleurloosheid van se gelijk opgaat met een bijna geniale criminele vindingrijk heid. Nogal saai in het gewone leven, maar opvallend alert als het gaat om het veilig stellen van zijn door misdaad verkre gen verworvenheden. Hulpe loos aan de ene, maar bezeten, fanatiek en handig aan de ande re kant. En tot overmaat van ramp een figuur die door Patri cia Highsmith zo meesterlijk wordt neergezet dat hij ondanks die moorden bijna nog sympa thiek wordt ook. Er gebeurt niet zo bijster veel in deze vijfde Ripley. Heel veel plaats wordt ingeruimd voor de heel gewone dingen van het le ven. Langzaam lijkt die dagelijk se sleur zelfs de aanwezige drei ging te kunnen overwoekeren. Maar het is slechts een lange knappe baanloop naar een ver rassende ontknoping. Die dat bevestigt wat we reeds lang wis ten: Patricia Highsmith maakt meesterlijke psycho-thrillers. KOOS POST Patricia Highsmith, 'Ripley on der water'. Uitg. De Arbeiders pers (Crime de ia crime). i)i K L>lr ...uw Libris boekhandel signeert S3 donderdag 1.9 maart het Boekenweek geschenk 'Jj WEERBORSTELS u* en ander werk y bij Boekhandel Z De Kier Nieuwe Rijn 45 vanaf 19.30 tot 21.00 uur THJIr Van individuele reis tot kompfete verzorging. losse vluchten hotel reserveringen komplete rondreizen avontuurlijke rondreizen W ^e-buto IEISIUIO Doezastraat 30, 2311 HB Leiden Telefoon: 071-133941 iyzl /toerkoop

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 26