Cultuur Kunst Op expeditie in Nederlands-Indie WEEK Band U2 zit weer vol nieuwe inspiratie 'Inkrimping Concertgebouworkest onaanvaardbaar' Edisons Nieuw programma Nederlandse Opera Pianist Quartet in De Waag ~70EKEN tEEB DONDERDAG 19 MAART 1992 23 'Artistiek niveau komt in gevaar' AMSTERDAM FRAN^OISE LEDEBOER Het Koninklijk Concertgebouworkest (KCO) is teleurgesteld over het advies van de Raad voor de Kunst aan minister d'Ancona (WVC) om de subsidiëring van het aantal musici op 107 te houden in plaats van de gevraagde 115. „Dat is onverstandig voor het artistieke niveau van het orkest, dat net als belangrijke buitenlandse orkesten voor het totale symfonische repertoire nu eenmaal een grote bezetting nodig heeft. Wij zullen dan ook een beroep doen op de minis ter dit advies niet te volgenaldus be stuursvoorzitter Scherpenhuijsen Rom bij de presentatie van het komende vei zoen. Een speciale commissie onder leiding van vice-voorzitter Glasz gaat de ko mende maanden op zoek naar opvol gers voor zakelijk directeur Hagenbeek en de vorig jaar overleden artistiek di recteur Van Royen. De Amsterdamse Kunstraad heeft in het advies over het Amsterdamse Kunstenplan onlangs op gemerkt "dat verder uitstel van ae be noeming van een artistiek directeur niet meer verantwoord is." De programmering van het komende seizoen heeft dit keer een Italiaans ac cent gekregen In zijn eerste lus- trumscizoen dirigeert Chaillv als hoog tepunten werken van Stravinsky (Pulct- nella), Bruckner (Eerste symfonie), Zemlinsky (Lyrische symfonie) en Verdi (Requiem en Quattro pezzi sacri). Bernard Haitink keert na een jaren lang slepende ruzie eindelijk tenig bij zijn oude orkest met uitvoeringen van Berlioz (Ouverture Benvenutn Cellini), Ravel (Ma mere l'Oye) en Mahler (Eer ste symfonie) op 24, 25 en 26 februari. Als andere gastdirigenten zijn onder an deren Nikolans Hamoncourt. Wolfgang Sawallisch, Klaus Tcnnstcdt, -arïo Ma ria Giulini, Georg Solti en Ton Koopman (Matthaus Passion) uitgenodigd. Als bijzonder evenement voert het or kest op 18 maart de wereldpremière van een nieuwe werk voor orgel en orkest van de Italiaanse componist Donatoni uit Donatoni schreef het werk ter gele genheid van de ingebruikname van liet gerestaureerde Maarschalkerwecrd-or gel in de Grote Zaal van hel Cxmcertge bouw. texel De Noordhollandse kunststichting Cargo gaat in beroep tegen het verbod van minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) om een hoogspanningsmast gevuld met 20.000 broden bij Texel in zee te laten zinken. De minister heeft het kunstproject van Cargo om het met broden gevulde beeld 'als nationaal ge schenk aan de zee te offeren' afgewezen op grond van de Wet verontreiniging zeewater. Film over Goeie Mie leiden Het leven van de Leidse gifmengster, Goeie Mie, wordt verfilmd. Leidenaar Han Prins, die hiermee zijn regiedebuut maakt, hoopt de film volgend jaar in roulatie te brengen. De speelfilm zal zoveel mogelijk worden gebaseerd op de histori sche gegevens zoals die onder meer in het Gemeentearchief te vinden zijn. Het historisch onderzoek voor de film werd verricht door Ineke van der Sar, die samen met Prins het i schreef. De Edisons 1991 zijn gisteren uitgereikt. Zangeres Patty Tros- sèl (La Pat) krijgt er een in de sector kleinkunst/luisterlied. Ja mes Brown (voor Star Time) krijgt de platenonderscheiding in de categorie Extra. Edisons kregen ook Ben Cramer voor Al les wordt anders, Laura Fygi voor Introducing en Urban Dance Squad voor Life 'n Pres- pectives of a Genuine Crossover (pop/rock). De Nederlandse Opera (DNO) heeft in Amster dam haar programma voor het seizoen '92-'93 gepresenteerd. In totaal gaat het om dertien pro- dukties: tien operaprodukties, waarvan zes nieu we, geconcentreerd in het Muziektheater in Am sterdam. Voorts een dubbelproduktie met Loe- vendiè's 'Gassir' en Monteverdi's 'II Combatti- mento' (reprise van de Holland Festivalproduktie 1991) in de Amsterdam Studio's. Daarnaast een reisproduktie, Brittens 'A Midsummemight's Dream', die zeven verschillende steden aandoet in concertante uitvoeringen in Den Haag en Rot terdam van Berlioz' 'Roméo et Juliette'. In totaal gaat het om 120 voorstellingen. Daar mee is het dieptepunt van 1988, toen DNO na tal van organisatorische en financiële strubbelingen maar nauwelijks tachtig voorstellingen wist te or ganiseren, royaal te boven gekomen. De prijzen van de toegangskaarten in Amsterdam gaan met 12,5 procent omhoog. en Het Dutch Pianist Quartet geeft morgen om 20.15 uur een concert in De Waag in Leiden. Het kwartet bestaat uit vier pianisten aan twee piano's: Niek de Vente, Marian Bolt, Lodewijk Colette en Ro bert Nasveld. Het gezelschap speelt zowel klassiek als eigentijds repertoire. Op het programma staan wer ken van Theo Loevendie ('Voor Jan, Piet en Klaas'), Ton Bruynèl ('Rain'), Graham Fitkin ('Untitled 2'), Ro bert Nasveld ('Drei Stücke fur acht Hande zu zwei Klaviere') en FrancoisBernard Mache ('Lethe'). foto PR Filmfestival yt q Speciaal voor een I O filmfestival in de open lucht heeft Jan Boer van het Leidse Kijkhuis een projectiescherm van 6.000 en hete saus. gulden gekocht. Boekenweek /- De laatste gongslag 2 O voor de Boeken week heeft geklonken: Kousbroek, 't Hart, reizen Jezus' wederkomst in Denemarken kopenhagen De omstreden film 'De wederkomst' van de Deen se regisseur Jens Joergen Thorsen heeft onlangs in Kopenhagen haar wereldpremière beleefd. Het gaat om een rolprent waarin Jezus naar de aarde terugkeert, gemeenschap heeft met een vrouwelijke terrorist en een orgie aanricht in het Vaticaan. De film mocht van de Deense autoriteiten 22 jaar lang niet worden vertoond. Vorige week ging het sein op groen. De rol van Jezus wordt gespeeld door Marco di Stefano, een Italiaans acteur. Do minee Lars Tjalve schreef in een Christelijk Deens dagblad over de film dat deze „nergens naar ketterij riekt, laat staan naar godslastering. Daarvoor is ze eenvoudig te slaapverwekkend." Lou Reed op Pinkpop '92 Amsterdam De Amerikaanse popster Lou Reed treedt op 8 juni op tijdens de 23ste editie van het openluchtfestival Pinkpop. Het bureau Pinkpop heeft dit gisteren bekend gemaakt. Naast Reed, die nummers uit zijn hele oeuvre zal vertolken, staan optredens gepland van ex-Talking Head-voorman David Byrne, Pearl Jam en Rowwen Heze. Concert vermoorde vioolbouwer Amsterdam In het Concertgebouw in Amsterdam heeft op 3 mei een concert plaats ter nagedachtenis van de in 1989 vermoorde Amsterdamse vioolbouwer Berend Möller. De familie Möller schenkt de opbrengst van het concert, dat op 6 mei door de TROS wordt uitgezonden, aan het Foster Parents Plan. De violisten Jaap van Zweden, Emmy Verhey, Frank Peter Zim- mermann en Jenö Landvai werken belangeloos mee aan het concert, evenals het Concertgebouw Kamerorkest en het Rotter dams Philharmonisch Orkest. In de dubbelrol van solist en diri gent doen daarnaast de Israëlische violist Shlomo Mintz en de Oostenrijkse vioolcellist Heinrich Schiff mee. Op het programma staan werken van Bach, Mozart, Haydn en Beethoven. Weer films in Leidse Rex leiden In Centrum X, het voormalige Rex-theater aan de Leidse Haarlemmerstraat, worden zondag vier films vertoond. Het gaat hier om 16-mm zwartwitfilms die in de jaren twintig en de be ginjaren dertig zijn gemaakt. Een ragtime-pianist begeleidt de beelden. In de films komen de volgende onderwerpen aan bod: de brand van het Leidse stadhuis in 1929, de kaasmarkt en De Waag, Leiden als zetel van kunst en wetenschap, en de viering van 3 oktober 1930. De voorstellingen zijn onderverdeeld in twee blokken. De eerste voorstelling begint om 15.30 uur en de twee om 19.30 uur. Cargo in beroep Tentoonstelling in Natuurhistorisch Museum Ierse band gaat twee jaar op wereldtournee Het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden is geen echt publieksmuseum. Het is dan ook uitzonderlijk dat deze instelling ter gelegenheid van de Indische boe kenweek de deuren voor twee weken heeft opengezet. Tot en met volgende week vrijdag is er op werkdagen de tentoonstelling 'Op ontdekkingsreis' te zien. Door C. Smeenk, conservator zoogdieren van het museum aan de Doezastraat, is een klei ne maar uiterst interessante ex positie ingericht met 19de eeuwse boekwerken en ongepu bliceerde tekeningen over expe dities naar Nederlands Indië. Wel eens gehoord van de nevel- panter of de zeemeerman? Nee? Rept u zich dan als de wiede weerga naar deze expositie. Smeenk heeft met weinig middelen iets moois weten te maken in de de kleine exposi tieruimte naast de bibliotheek. We lopen naar een vitrine waar in werk is te zien van Rumphius (16271702), een natuurhisto risch onderzoeker. Zijn bekende werk 'd'Amboinsche Rariteiten kamer' ligt opengeslagen en laat twee prachtige krabben zien. Smeenk: „Rumphius' bijnaam is de 'blinde ziener van Ambon'. Hij werd als militair naar Am- bon gezonden, maar raakte daar zo betoverd door de na- tuur, dat hij op onderzoek uit trok. Later is hij bij de VOC in dienst getreden. Hij moest in kaart brengen welke gewassen er allemaal groeiden op Ambon. Dat was een geheime missie. De VOC wilde namelijk weten of er misschien ook gewassen of kruiden bij waren die verhan deld zouden kunnen worden en die kennis kon je maar beter niet laten uitlekken naar de concurrent. Zijn beschrijvingen van de flora en fauna zijn zeer nauwkeurig en goed gedocu menteerd. En dat mag echt een kunststukje heten als je beseft dat hij in 1670 blind werd. Hij moest werken op de tast." POP Perspremière wereldtournee U2 Gezien Boston Garden, USA. 17 maart 1992 Sa menstelling band: Bono (zang). The Edge (gitaar, toetsen, zang), Adam Clayton (bas), Larry Mullen (drums). Te zien eind mei/begin juni in Ahoy' Rotterdam Er is geen stad in Amerika die zo'n Iers karakter heeft als Bos ton. De Kennedy's komen er vandaan, het vermaarde basket balteam luistert er naar de naam Boston Celtics en op St. Patrick's Day afgelopen dins dag werd de naamdag van de Ierse schutspatroon weer on stuimig gevierd gaat de stad overwegend in groen gehuld. Het kan geen toeval zijn dat U2 juist op die dag in Boston speelde en daar de perspremiè re van een vermoedelijk twee jaar durende wereldtournee plande. Buiten de thuisbasis Dublin kan 's werelds populair ste live-band op geen beter de cor rekenen. Het weerzien met Bono en de zijnen levert een show op die een nieuwe fase inluidt in de dertienjarige carrière van het viertal. Uiteraard speelt daarbij ook de omstandigheid mee dat U2 twee jaar lang het contact met het publiek heeft gemeden. Zelden zag ik de, band frisser van de lever spelen en was Bo no beter bij stem. Gedurende de zelf gekozen impasse van twee jaar heeft U2 gewerkt aan 'Achtung Baby', het achtste album. De thematiek van 'Achtung Baby' doet grim mig aan. De plaat is opgeno men in de Berlijnse Hansa Ton Studio's. Die lokatie ademt het verleden van het Duitse rijk en Naast de vitrine van Rumphius is werk te zien van de predikant Francois Valentyn, die van 1686 tot 1707 op Ambon verbleef. Smeenk: „Valentyn werkte niet naar het leven, zoals wij dat noemen. Hij verzamelde allerlei afbeeldingen van planten en dieren en met behulp daarvan stelde hij zijn beschrijvingen op. Hij was niet erg kritisch. Zijn verhandeling over waterdieren begint met een beschrijving van verschillende 'zeemenschen', waarin hij waarschijnlijk een zeekoe aanziet voor een zee- Smeenk is een aanstekelijk verteller. Bij elk boek en elke te kening heeft hij een verhaal. Zo ook bij de 'Verhandelingen over de Natuurlijke Geschiedenis der Nederlandsche overzeesche be zittingen', een achtdelige we tenschappelijke serie die in de periode 18391847 tot stand is gekomen. „In 1820, net na de oprichting van dit museum, werden er 17 onderzoekers naar Nederlandsch-Indië uitgezon den om daar de natuur te be C. Smeenk, conservator zoogdieren: Ja, ik ben ook in het regenwoud geweest Een droevige ervaring." FOTO WIM DIJKMAN studeren en waarnemingen te verrichten op het gebied van landen volkenkunde. Van die 17 onderzoekers keerden er slechts vier in Nederland terug. De overigen zijn bezweken aan malaria, gele koorts en andere tropische ziekten." „Vroeger waren dat soort ex pedities behoorlijk riskant. Je kon je niet laten inenten tegen tropische ziekten. Nu is het heel wat makkelijker Ik ben zelf meermalen op expeditie ge weest. Een hele aparte ervaring om door zo'n oerwoud te lopen. Donker is het er en doodstil. Het leven speelt zich af in de kruinen van de bomen. Op de grond zie je bijna geen bewe ging. Voor het onderzoek maak ten wij gebruik van inheemse klimmers. Die kapten bloeiende boomtakken los, die we in een zeil opvingen. Dan krioelde het van de meest wonderlijke insek- ten. Apen leven echt bovenop de kruinen. Op het dak van het oerwoud, zogezegd. Ja, ik ben ook in het regenwoud geweest Een droevige ervaring. Terwijl de kappers bezig zijn met het neerhalen van weer een paar hectaren oerwoud, sta jij daar de meest wonderlijke dieren te bestuderen. Dieren* waarvan fq weet dat ze er binnenkort niet meer zullen zijn." Leadzanger Bono aan het werk. het dito failliet van het Oost- duitse communisme. Anders echter dan Bowie en Iggy Pop, die daar ook platen opnamen, werkten de Ieren er vorig jaar te midden van de chaos van het huidige Berlijn. Een vacuüm-si- tuatie die wordt geïllustreerd door een Trabantje dat samen met een Mercedes de hoes van de plaat siert. De sfeer van 'Achtung Baby' domineert dit concert vooral in het begin sterk. De weemoed over het ouder worden en de te leurstelling over verraad als een onvermijdelijk element in het leven (zoals in de verwijzing FOTO» AP 'Until the end of the world', dat is opgedragen a&n de Duitse filmregisseur Wim Wenders) spreken boekdelen. U2 mag dan willens en wetens een rockband zijn, dit gezelschap wil wat te zeggen blijven houden. De vormgeving van de plaat heeft veel te danken aan het werk van Brian Eno. Zijn video regie drukt soms een heel licht abstract beeld, dan weer een ui terst expressief stempel op het concert. In Mysterious ways" duikt bijvoorbeeld een buikdan seres op vanuit het niets om 'de vrouw' in dat lied te verper soonlijken. In het prachtige 'One' dartelen bisons over de tv-schermen. En in 'The end of the world', nadert Bono, trage passen nemend la P.J. Probv. de catwalk die naar het tweede dium in het hart van de zaal Het concert heeft vooral een groots karakter omdat het een semi-akoestisch intermezzo kent vanaf dat mini-podiumpje Het ontroert, Bono daar. bege leid door conga's, 'Angel of I Jar lem' te horen zingen De band wijst vervolgens feilloos naar haar Ierse wortels (met de Christy Moore-klassieker 'Dirty old town') en een fraaie versie van Lou Reed's Satellite of Ir» ve'. Tijdens dat ingetogen num mertje worden Bono en The Ed ge fraai belicht door de, met glazen diamantspiegeltjes ver sierde. Trabant die boven hun hoofd hangt. Een dergelijk grootse samenwerking tussen geluid en beeld maakt ook 'Bul let the sky' tot een hoogtepunt De finale van deze concertreis is subliem door de geconcen treerde wijze waarop de band zich aan haar eigen klassiekers zet. "Where the streets have no name', 'In the name of love'. Still haven't found what I'm looking for', DeÉt' Ml With <>t whithout you'. Een nieuwe in tieme song met een intimiteit The Doors waardig, 'Love is blindness', sluit deze avond vol toewijding af. U2 is ook In de ja ren negentig een act vol power. Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie von de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifouno), Alphen a/d Rijn, of mook een afspraak: tel. 01720-2^100

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23