Bill Clinton vaagt tegenstanders weg Buitenland Malaria groot gevaar voor Cambodjanen Huwelijk Andrew en Fergie op springen Roodbruine revolutie blijft uit Leiders Bosnië zijn het eens over bestuur Minister Cheney schreef ongedekte cheques uit Israël ziet toch af van kredietgaranties Overlevenden uit puin gehaald Malawische bisschoppen met de dood bedreigd Rechter van invloed op snelheid Duitse Autobahn WOENSDAG 18 MAART 1992 DPA Deutsd* FVwie Agmto' GPO Gcw^ctupocWic Ptndwti IPS into Press ServKT RTR Reuter UPt Unrtrd Press ntemeton* Bomexplosie Istanbul bij demonteren Istanbul De bomontploffing op het hoofdbureau van politie in Istanbul, waarbij gisteren twee agenten zijn omgekomen en 18 gewond geraakt, is veroorzaakt door een een ongeluk tijdens het demonteren van eerder in beslag genomen bommen. Aanvan- jkelijk werd gedacht aan een Kurdische aanslag. Balten betalen niet mee aan schuld kopenhagen De Baltische staten Letland, Litouwen en Estland weigeren mee te doen aan het afbetalen van de buitenlandse schuld van de voormalige Sovjetunie. De presidenten van de drie Baltische republieken verklaarden zich niet als de legale op volgers van de voormalige Sovjet-autoriteiten te zien en dus „niet verantwoordelijk te zijn voor het afbetalen van de buiten landse schuld van de Sovjets". Het Gemenebest van Onafhanke lijke Staten (GOS) had de Balten opgeroepen een evenredig deel van de schuld op zich te nemen. Luchtvervuiling sluit scholen Mexico-stad MExico-stadDe scholen in Mexico-stad bleven gisteren dicht en bijna de helft van het aantal particuliere auto's moest aan de kant blijven staan na het ernstigste luchtvervuilings-alarm dat ooit in de stad is gegeven. Milieu-activisten vrezen dat de getrof fen maatregelen niet stringent genoeg zijn. „De genomen maat regelen zijn nodig om de symptomen te verminderen, zoals as pirine gebruikt wordt om koorts te onderdrukken. Maar wat echt nodig is, zijn oplossingen op de lange termijn", zei de promi nente milieu-activist Homero Aridjis. VS weer 's werelds grootste exporteur geneve De Verenigde Staten zijn in 1991 weer 's werelds groot ste exporteur geworden met een groei van hun export van 7,5 procent tot 422 miljard dollar. Daarmee hebben de VS twaalf procent van de wereldmarkt in handen gekregen. Duitsland, dat in 1990 de VS voorbijstreefde, zag zijn export in het afgelopen jaar verminderen dalen met 4,5 procent tot 403 miljard dollar. Dat staat in het gisteren gepubliceerde, voorlopige rapport over de wereldhandel van de GATT. Meningitis-epidemie in Cameroun Yaounde Cameroun heeft internationale hulp gevraagd bij de bestrijding van de meningitis-epidemie. Al honderden mensen zijn aan de ziekte gestorven. Het land heeft vooral medicijnen nodig om de epidemie, die in het noorden van het land huis houdt, te bestrijden. Sinds in januari het eerste geval van menin gitis (hersenvliesontsteking) werd ontdekt zijn reeds 1144 men sen door de ziekte getroffen en zijn zeker 310 mensen eraan ge storven. De meeste slachtoffers zijn kinderen, aldus het ministe rie van volksgezondheid. De vrees heerst dat Cambodja aan de vooravond staat van een nieuwe ramp: een malaria-epi demie. De Wereldgezondheids organisatie (WHO) waarschuwt dat in Cambodja een tekort dreigt aan medicijnen waardoor de opmars van malaria niet kan worden tegengehouden. Niet alleen Cambodjanen lopen ge vaar, maar ook terugkerende vluchtelingen en de vredes macht van de Verenigde Naties. Volgens gezondheidswerkers ontwikkelen de parasieten die malaria veroorzaken gestaag re sistentie tegen de gangbare me dicijnen. Dat geldt ook voor het miadel mefloquine, dat twee jaar geleden nog werd be schouwd als het meest effectie ve medicijn tegen malaria, ook tegen die vormen die met geen LONDEN CE ES V Prins Andrew, zoon van de Brit se koningin, staat op het punt te scheiden. Dit heeft het boule vardblad The Daily Mail van morgen onthuld. Naar verwach ting zal Buckingham Palace vandaag nog een verklaring af leggen. Ontbinding van het huwelijk zou niet als een volslagen ver rassing komen. Vorige maand was Fergie, de echtgenote van prins Andrew, het middelpunt van een schandaal. In de Lon- dense flat van een Texaanse playboy had een schoonmaak ster een hele reeks foto's gevon- WASHINGTON Rtr De Amerikaanse minister van defensie, Dick Cheney, heeft als lid van het Congres tot 25 keer toe een ongedekte cheque uit geschreven. Cheney heeft dit gisteren zelf bekendgemaakt op een persconferentie. In de VS is grote opschudding ontstaan over een onderzoek waaruit blijkt dat leden van het Huis van Afgevaardigden dui zenden ongedekte'cheques ter waarde van miljoenen dollars hebben uitgeschreven. In feite konden de Congresleden bij de particuliere bank van het Huis Voonerkiezing in Michigan en Illinois ander middel meer te behande len waren. De WHO heeft reeds alarm geslagen voor het Thais- Cambodjaanse grensgebied, dat het meest door de ziekte is ge troffen. Maar er is ook grote be zorgdheid voor de 360.000 te rugkerende Cambodjaanse vluchtelingen die nu nog in Thaise opvangkampen verblij ven. De helft van hen is jonger dan vijftien jaar. Zij zullen bin nenkort overgebracht worden naar moeilijk bereikbare gebie den of naar gebieden waar ja renlang gevochten is. Ook de 16.000 leden van de VN-vredesmacht die weldra zul len aankomen lopen enig, hoe wel minder, risico. Zij zijn goed voorbereid op mogelijke mala ria-infecties. Ze dragen kleding die armen en benen bedekt en ze zijn voorzien van medicij nen. De Democraat Bill Clinton heeft bij de Amerikaanse voorverkiezingen in de staten Illinois en Michigan een grote overwinning behaald op zijn rivalen Paul Tsongas en Jerry Brown. Clinton is nu vrijwel zeker van zijn nomi natie om op 3 november de strijd aan te binden met pre sident Bush. Tsongas en Brown hebben de strijd nog niet opgegeven en hopen op betere tijden. moskou De dag van de'rood bruine' revolutie in Rusland bleek uiteindelijk niet meer dan een folkloristisch hoogstandje. Niet de voorspelde honderdduizend, maar hooguit dertigduizend demon stranten schreeuwden gisteren op het Moskouse Manegeplein om terugkeer van de Sovjetunie. En slechts 150 van de in totaal 2250 afgevaardigden van het voormali ge Volkscongres kwamen eerder op de dag opdraven om het Ge menebest van Onafhankelijke Staten ongrondwettelijk te verkla- Nostalgie te over bij beide eve nementen, georganiseerd door de anti-Jeltsin coalitie van conserva tieve communisten en fervente nationalisten. Vooral bij de 'bij zondere spoedzitting' van het Volkscongres was het raak. De voormalige Sovjet-parlementariërs willen zich niet bij de ontbinding van de Unie en de oprichting van het GOS neerleggen. Maar om te kunnen vergaderen moesten ze de wijk nemen naar een staatsboer derij zo'n 70 km buiten Moskou. De bijeenkomst in Voronovo trok meer journalisten dan ex-af gevaardigden. Volgens de 'zwarte kolonel' Viktor Alksnis was het Congres vooral bedoeld om te herinneren aan het vorig jaar op 17 maart gehouden referendum, waarin een meerderheid van de Sovjet-bevolking zich voor het be houd van de Unie uitsprak. De povere betoging op het Moskouse Manegeplein bewijst eens te meer dat er veel is veran derd. „Het is eenvoudiger Vladi mir lljitsj Lenin opnieuw tot leven te wekken dan de Sovjetunie", constateerde een commentator van de Russische televisie FO TO EPA DIMA KORO TA YEV WASHINGTON GPD Clinton, de gouverneur van Ar kansas, kreeg in beide staten ongeveer de helft van de stem men, 50 procent in Illinois en 46 procent in Michignan volgens de voorlopige uitslag. In Illinois I eindigde Tsongas als tweede met 26 procent. In Michigan streefde Brown Tsongas voorbij en eindigde met 28 procent. Tsongas bleef daar op 18 pro cent steken. In het Republikeinse kamp behaalde president Bush in bei de staten een overtuigende overwinning op zijn rivaal Pat Buchanan. In Illinois behaalde 1 hij volgens de voorlopige telling 76 procent van de stemmen, en i in Michigan 67 procent. Bucha- Bestand in Trans-Dnjestrië CHISINAU AP De regering van Moldova en Russische separatisten in de re gio Trans-Dnjestrië zijn gisteren een staakt-het-vuren overeen gekomen. De overeenkomst kwam op het moment dat een ultimatum aan de rebellen om de wapens neer te leggen ver streek. De Russen in Moldova verzetten zich tegen het streven van een meerderheid van de Moldoviërs naar aansluiting met Roemenië. De regering zal regeringsge trouwe troepen uit de opstandi ge regio terugtrekken. De Rus sen beloofden wegblokkades te zullen verwijderen en hun mili ties terug te roepen naar hun bases. Intussen is VN-afgezant Cyrus Vance aangekomen in Azerba- jdzjan, om te bemiddelen in het oorlog om de Armeense enclave Nagomo Karabach. De Azerba- jdzjaanse interim-premier Ma- medov wees gisteren de komst van een VN-vredesmacht echter bij voorbaat van de hand. SARAJEVO «Rtr- AP den van een vakantie die Fergie met de Texaan in Marokko had doorgebracht. Hoewel de foto's nooit in handen van de pers zijn geko men, werd algemeen aangeno men dat de vriendschap tussen Fergie en de playboy het karak ter had van een liefdesaffaire. Die indruk werd nog versterkt door een oekaze aan Fergie waarin de koningin haar vroeg met de playboy te breken. Andrew en Fergie trouwden vijfeneenhalf jaar geleden in Westminster Abbey. Ze wonen met hun twee kinderen in een enorm huis bij Windsor dat in de stijl van een ranch is ge bouwd. rood staan zonder dat ze daar over rente betaalden. Volgens Cheney zijn z'n che ques in 1988 en 1989 door de bank vijf dagen vastgehouden, totdat voldoende geld op zijn rekening was bijgeschreven. „Ik heb alles wat ik kan bedenken gedaan om te voorkomen dat een smet op mijn reputatie wordt geworpen", aldus Che ney. De maandelijkse balans van zijn rekening zou nooit een tekort hebben laten zien. De minister zei dat de grootste che que een waarde had gehad van 1.945 dollar. De partijleiders van de drie be langrijkste etnische groeperin gen van Bosnië-Hercegovina hebben vanmorgen overeen stemming bereikt over de toe komst van de republiek. Dat meldt het persbureau Tanjug. Het bestuur van Bosnië wordt krachtens het akkoord georga niseerd op regionale basis. De Serviërs in Bosnië hadden giste ren nog gedreigd hun eigen re publiek uit te roepen als bespre kingen onder leiding van de Eu ropese Gemeenschap niets zou den uithalen. Het akkoord is in de Bosni sche hoofdstad Sarajevo onder tekend, na twee dagen van on derhandelen onder toezicht van de Europese Gemeenschap. Die besprekingen waren nodig, na dat de Serviërs een twee weken geleden in Brussel bereikt ak koord alsnog hadden verwor pen. In Brussel was afgesproken de republiek in te richten naar Zwitsers model, met vrijwel au tonome kantons. Het nieuwe akkoord, waarvan nog geen details bekend zijn, werd vanmorgen ondertekend door de Bosnische president Alija Izetbegovic, die tevens lei der is van de Moslimpartij voor Democratische Actie, Radovan Karadzic namens de Servische Democratische Partij en Mate Boban van de Kroatische De mocratische Unie. De bevolking van Bosnië sprak zich begin deze maand in een referendum uit voor af scheiding van Joegoslavië. De republiek volgde daarmee het voorbeeld van Kroatië en Slove nië, die zich in juni vorig jaar onafhankelijk verklaarden. De moslims en de Kroaten in Bosnië samen tweederde van de bevolking zijn voor af scheiding. De Servische bevol king boycotte voor het meren deel het referendum uit protest tegen het onafhankelijkheids streven van de republiek. Intussen zijn bij schietpartij en in Bosnië de afgelopen da gen enkele gewonden gevallen. De incidenten vonden plaats in het stadje Bosanski Brod in het noorden van Bosnië en in de zuidelijke steden Mostar en Capljina, waar Kroaten en mos lims het aan de stok hadden met Servische reservisten van het Joegoslavische leger. men aan de kredietgaranties IFRIJ7AIFM AFP-Rtr-DPA probeert te verbinden, zijn on mogelijke voorwaarden die door geen enkele Israëlische re gering zullen worden aan vaard", zo verklaarde Arens. De Amerikaanse regering wil alleen kredietgaranties geven indien Jeruzalem de bouw op schort van nieuwe nederzettin gen in bezet gebied. De Israëli sche regering heeft steeds cate gorisch geweigerd een einde te maken aan het nederzettingen- beleid. De Israëlische regering is van plan af te zien van de kredietga ranties die zij aan de Verenigde Staten heeft gevraagd. Dat heeft de Israëlische minister van de fensie, Moshe Arens, gisteren in Washington bekendgemaakt. De garanties zijn bestemd voor kredieten ter waarde van 10 miljard dollar (bijna 19 miljard gulden). „Ons verzoek is niet geaccep teerd (door de Amerikaanse re gering). En de voorwaarden die ER2INCANVier dagen na de aardbeving in Erzincan zijn giste ren nog twee mensen levend uit het puin gehaald. Een reddings ploeg uit Zwitserland haalde een gewonde man onder de resten van een kantoorpand vandaan. Eerder op de dag was al een vrouw gered die levend onder de komen. Op de foto een Franse steenmassa van een ander kan- reddingsploeg aan het werk toorpand werd aangetroffen. Tot foto»li nog toe zijn 422 lijken geborgen. nan bleef in Michigan op 26 procent steken en in Illinois op 22 procent. De Democratische nominatie kan Clinton nauwelijks meer ontgaan. Tot dusver was het een race waarbii de renners te gen de berg opklommen. Clin ton heeft zich bij die klim losge maakt uit het peloton, een grote voorsprong genomen, en ste vent op een overwinning af op de conventie, die in juli in New York zal worden gehouden. Ondanks de grote zege van Clinton in de belangrijkste in dustriestaten in het midden westen geven de andere twee Democratische kandidaten het nog niet op. Brown heeft vooral in Michigan een agressieve campagne gevoerd tegen de corruptie van de politici in Was hington. Daar heeft hij steeds meer succes mee. Dat betekent volgens Brown dat het slechts een kwestie van tijd is. voordat hij Clinton alsnog voorbij kan str ex-en. Voor Tsongas is Michigan en Illinois een teleurstelling ge weest, maar ook hij geeft de moed nog niet op: de volgende week hoopt hij te winnen in Connecticut, maar dat is een betrekkelijke kleine staat waar niet veel eer aan xalt te behalen. In het Witte Huis haalt presi dent Bush opgelucht adem: Fat Buchanan, die de afgelopen we ken een kwelgeest is geweest voor de president, is overtui gend verslagen. Buchanan kreeg in beide staten niet meer dan een kwart van de stemmen, nadat hij bij vorige ronden meer dan 35 procent had gekregen. Maar ook Buchanan geeft het nog niet op, al zal hij de intensi teit van zijn campagne vermin deren: aangenomen wordt dat Buchanan zich vooral zal rich ten op de primary in Califomië, op 2 juni. LILONGWE RICHARD DOWDEN kerk door te zeggen dat de meeste katholieken het niet met de bisschoppen eens ziin. Zij beschuldigde bisschop John Ro che, een Ierse immigrant en een van de twee niet-Malawische bisschoppen, ervan de andere bisschoppen te hebben misleid. Volgens berichten zouden en kele leden van de regering heb ben opgeroepen de bisschop pen te vermoorden. De bis schoppen kregen bevel een paar dagen in Blantyre te blijven, maar zouden nu zijn onderge doken. De bisschoppen hebben ver schillende steunbetuigingen ge kregen van andere kerken, waaronder de Schotse presbyte riaanse kerk. waartoe president Banda behoort. In de verklaring, die is uitgegeven in Edinburgh, wordt Banda opgeroepen de be dreigingen aan het adres van de bisschoppen te veroordelen en hun veiligheid te garanderen. De kerk heeft zich ook gedistan tieerd van de verklaring die Banda zou hebben afgelegd, dat er slechte relaties zouden be staan tussen de katholieke kerk en de presbyterianen. THE INDEPENDENT Uit het Malawische Lilongwe komen berichten dat, na een kritische oproep door de rooms-katholieke bisschoppen, nu al meer dan een week tegen de regering wordt gedemon streerd. Terwijl president Has tings Banda gisteren in Zomba het parlement opende, bleef de universiteit daar na de studen tenprotesten van zondag en maandag gesloten. De katholie ke bisschoppen zouden zijn on dergedoken. In hun brief, die tien dagen geleden in alle kerken werd voorgelezen, spraken de bis schoppen van een groeiende kloof tussen arm en rijk en be kritiseerden de regering vanwe ge schendingen van de men senrechten en het gebrek aan vrijheid van meningsuiting. De regering reageerde woedend en beschuldigde de bisschoppen van verraad en pogingen het land te ontwrichten. De regering probeert een wig te drijven tussen de bisschop pen en de rest van de katholieke KARLSRUHE Rtr-GPD Het Duitse Constitutionele Hof (Bundesverfassungsgericht) heeft gisteren een slag toege bracht aan het 'heilige recht van automobilisten om op de Autobahn zo hard te rijden als zij willen. De autosnelwegen in Duitsland zijn de enige in de westerse wereld waar geen maximumsnelheid van kracht is. Het Hof in Karlshruhe sprak uit dat een chauffeur die de ge- Doden in Manila bij bevrijding Amerikaan MANILA Wr-OPA-AfP Filipijnse veiligheidstroepen hebben vanmorgen in de hoofdstad Manila de ontvoerde Amerikaanse zakenman Mi chael Barnes bevrijd. De ont voerders vroegen een losgeld van twintig miljoen dollar. Bij de bevrijdingsactie werden veertien communistische ver zetsstrijders doodgeschoten. Dat heeft het Filipijnse persbu reau PNA gemeld. De politie vermoedt dat de Alex-Buncayo-Brigade, een fac tie binnen het illegale commu nistische gewapende verzet, de 42-jarige Amerikaanse zaken man twee maanden heeft vast gehouden. Barnes is onderdi recteur van de Amerikaanse-Fi lipijnse elektriciteitsmaatschap pij Geothcrmal en onderdirec teur van de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Manila. De man werd op 17 januari vlakbij zijn kantoor in Manila ont voerd. adviseerde maar niet ver plicht voorgeschreven maxi mumsnelheid van 130 km per uur overschrijdt, aansprakelijk kan worden gesteld voor de schade van slachtoffers van een ongeluk, ook al heeft hij dat niet veroorzaakt. De rechtbank deed uitspraak in een zaak tegen de chauffeur van een Porsche-sportwagen die 180 km per uur reed op de inhaalbaan toen plotseling een auto voor hem opdook nref de Porsche-chauffeur probeer de ie remmen, verloor hij de macht over het stuur waarna hij op de vluchtstrook terecht kwam en op een caravan botste die op zijn betlTt MO p p irieer de auto ramde. In deze laatste raakten twee mensen ernstig gewond. De rechtbank bepaalde dat de twee gewond geraakte mensen het recht hebben schadevergoe ding van de Porsche-chauffeur te eisen, tenzij deze kan bewij zen dat het ongeluk ook ge beurd zou zijn als hij langzamer had gereden. BED PROBLEEM? MEER TEVREDEN MET EEN SLEEPTREND WATERBED MIDI IWfvifiii 74 0K7017040 RAAlKi Irtnvtf SI 071)10171 KIWI Urn»* 7» 071 177474 IJMUiDIl Mi»I«4S4 07SSO 17177 rend HATlRÊlOOfH

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7