Terugval van groei economie valt mee 'Niet alle Afrikanen hier zijn Ghanezen' Binnenland Verplichte rapportage over werk allochtonen Ministerie wil af van hogere benzine-accijns Samenwerking Ohra en SNS-banken Malafide handelaren bedreigen dierenhandel Kritiek op uitspraken Bolkestein Geschil over vut ambtenaren WOENSDAG 18 MAART 1992 Woonverbod wegens ontucht Groningen De rechtbank in Groningen heeft gisteren een 23- jarige inwoner van Bellingwolde een woonverbod opgelegd. De man mag zich bovendien niet in een straal van 1.500 meter van het huis van zijn buren ophouden. Het gebod geldt tot zijn bu ren zijn verhuisd. Tevens is een dwangsom van 500 gulden be paald voor elke overtreding. De man, die nog bij zijn ouders woont, heeft in februari ontucht gepleegd met het 5-jarige doch tertje van zijn buren. Hij is daarvoor begin maart door de politie aangehouden en onlangs uit voorlopige hechtenis ontslagen. De ouders van het meisje, die verwachten vóór 1 mei van het vol gend jaar te zullen verhuizen, zeggen onder een zodanige psy chische druk te leven dat elke confrontatie met de man het op gelopen trauma alleen maar zal vergroten. Demonstratie tegen Hollanddorp Amsterdam Een pro-Palestijnse actiegroep wil zaterdag op de familiedag van Christenen voor Israël in Rotterdam demonstre ren tegen de bouw van het Hollanddorp op bezet gebied bij Je ruzalem. De groep 'Stop de Israëlische nederzettingen in Palesti na. Boycot Israël' wil bij de ingang van de Doelen met spandoe ken de drieduizend aanwezigen wijzen op het „racistische be leid" van Israël. Vier jaar geëist voor roofoverval alkmaar De Alkmaarse officier van justitie F. Oosterhuis heeft gisteren tegen twee 19-jarige Alkmaarders vier jaar celstraf geëist voor een gewelddadige overval. Ook vroeg zij toewijzing van een schadevergoeding van zesduizend gulden. Het duo overviel op 12 december vorig jaar uit geldgebrek een juwelierszaak in Alk maar. Daarbij kreeg de eigenaar messteken in hand en bil, zijn hoogzwangere echtgenote in de longstreek. De vrouw moest vanwege het letsel enkele dagen later met de keizersnede beval len. De verwondingen maakten een natuurlijke bevalling onmo gelijk. Landmacht wil nieuwe voertuigen den haag» De Koninklijke Landmacht wil 311 lichte verken- nings- en bewakingsvoertuigen aanschaffen. Hiermee is een be drag van 199 miljoen gulden gemoeid. De nieuwe voertuigen moeten 246 uit 1966 daterende M-l 13-rupsvoertuigen en 183 dertien jaar oude Landrovers vervangen. Deze zijn volgens staatssecretaris Van Voorst tot Voorst technisch verouderd. De eerste voertuigen moeten in 1995 in gebruik worden genomen en zijn dan bestemd voor verkennings-, beveiligings- en bewa kingstaken van het vernieuwde Eerste Legerkorps. Akkoord over cao bij Polygram utrecht Vakbonden en Polygram Nederland BV (producent van ondermeer cd's, muziekcassettes) hebben gisteren een prin cipe-akkoord bereikt over een nieuwe, eenjarige cao voor.de 750 werknemers. De nieuwe cao voorziet ondermeer in een loons verhoging van 4 procent per 1 april '92 en nog eens een half pro cent per 1 januari '93. Er komt één vakantiedag bij (totaal 25). Voorts krijgt het hoger personeel de mogelijkheid om zéven atv- dagen in te ruilen tegen een structurele salarisverhoging van 3 procent, aldus het bedrijf. Grootaandeelhouder bij Polygram is Philips dat 80 procent van de aandelen bezit. Voorstel van oppositie: De Kamerfracties van WD, D66 en Groen Links vinden dat be drijven verplicht moeten wor den jaarlijks een openbare rap portage te maken over het tota le aantal allochtonen dat zij in dienst hebben. Uitgangspunt moet daarbij zijn dat zo snel mogelijk wordt gestreefd naar een evenredige deelname van allochtonen aan betaalde ar beid. Dat is een van de voorstellen uit een voorontwerp van wet dat de Kamerleden Dijkstal (WD), Groenman (D66) en Ro- senmöller (Groen Links) giste ren hebben gepubliceerd. Zij willen op deze wijze een van de belemmeringen voor allochto nen op de arbeidsmarkt bestrij den, namelijk de vooroordelen en discriminatie die allochto nen buiten het arbeidsproces houden. Alle bedrijven met 35 en meer werknemers krijgen in de opvatting van de initiatiefne mers de verplichting tot het ver vaardigen van de verslagen op gelegd. Wie weigert kan worden gestraft met een boete van 25.000 gulden. In de verslagen, die worden gedeponeerd bij de Kamers van Koophandel, moeten de bedrij ven behalve het aantal in dienst zijnde allochtonen ook aange ven hoeveel personen uit deze groep .in het verslagjaar zijn aangenomen en weer zijn ver trokken. Die cijfers moeten van een toelichting worden voor zien. Bovendien moeten de be drijven een indicatie geven van het beleid dat zij in het komen de jaar denken te voeren om uiteindelijk tot een evenredige vertegenwoordiging van al lochtonen in hun bedrijf te ko- Een tweede aspect van het wetsvoorstel is de verplichting aan bedrijven om een niet- openbaar werkplan op te stellen voor het wegnemen van voor oordelen en discriminatie in het bedrijf. De indieners gaan er van uit dat deze verplichtingen de algemeen erkende discrimi natie op de arbeidsmarkt kan terugdringen. Het is nadrukkelijk niet de be doeling, zo werd gesteld, om een verplichte quotering voor allochtonen in te voeren. Bedrij ven kunnen dan ook niet wor den gestraft als ze de nage streefde evenredigheid niet ha len, maar alleen als ze de open bare rapportage niet vervaardi gen. Het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) heeft al di rect positief op de voorstellen gereageerd. Wel vindt het NCB het jammer dat aan het wets voorstel niet is gekoppeld dat bedrijven die de nieuwe wet na leven, in aanmerking komen voor overheidsopdrachten. De verhoging van de benzine accijns van vijf cent per liter in 1993 en 1994 gaat mogelijk niet door. De verhogingen werden aangekondigd in de Tussenba lans, de bezuinigingsoperatie van het kabinet die in totaal 17 miljard gulden moet opleveren. Vorig jaar ging de benzine-ac cijns als gevolg van de Tussen balans omhoog met ruim twee dubbeltjes op ongelode en drié dubbeltjes op gelode benzine. Op het ministerie van financi en wordt nu overwogen de nieuwe verhogingen te schrap pen, omdat de benzinerijders al zwaar genoeg zijn gepakt. Ook de problemen die pomphou ders in de grensstreek ondervin den, spelen een rol. Veel Neder landers in Noord-Brabant en Limburg gaan in België tanken, waar de benzine goedkoper is. De verhoging van de dieselac cijns met 10 cent per liter, die in de Tussenbalans voor 1993 werd aangekondigd, gaat waar schijnlijk wel door. Dat moet een bedrag van 450 miljoen gul den opleveren. Ook staat een nieuwe verhoging van de mo torrijtuigenbelasting op stapel. Financiële meevaller voor kabinet arnhem gpd De economische groei komt dit jaar uit op 0,75 procent. Dat is weliswaar iets minder dan de geraamde 1 procent, maar lang zo laag niet als tot nu toe werd verondersteld. Berekeningen van het Centraal planbureau (CPB) geven dit aan. De ontwikkeling betekent een financiële meeval ler voor de rijksoverheid. den haag gpd In de Miljoenennota 1992 werd uitgegaan van een economische groei van 1 procent tegen 2,25 procent in 1991. Begin dit jaar leek de voorspelling echter bij lange na niet te worden ge haald. Verwacht werd toen een groei die tussen nul en een half procent zou uitkomen. Een halvering van de ver wachte economische groei zou de rijksoverheid ongeveer 2,5 miljard gulden schelen. Premier Lubbers en minister Kok (finan ciën) hebben dan ook al eerder laten weten dat 2 miljard gul den extra moet worden bezui nigd om die klap op te vangen. Naar het zich nu Iaat aanzien zal de terugval in de economi sche groei echter beperkt blij ven tot een kwart procent ten opzichte van eerdere voorspel lingen. In guldens omgerekend een nadeel van dik 1 miljard gulden. Het CPB heeft verder bere kend dat de loonstijging dit jaar oisterwuk gpd 'Strenge controle nodig op exotische dieren staan er geen vakbekwaam heidseisen voor handelaren en is het overheidsbeleid onsa menhangend. Bovendien wordt nauwelijks gecontroleerd op de toch al spaarzame regel- en wetgeving voor de dierenhan del. De meest kwalijke praktij ken vinden volgens de organisa tie plaats op de dierenmarkten in Nederland. Als de malafide handel geen halt wordt toegeroepen, voor spelt Dibevo een omzetdaling van 30 procent en een winstda ling van 60 procent bij de bona fide ondernemers. Dit zou lei den tot een verlies van ongeveer 3.000 van de 11.000 banen in de dierenhandel. Volgens de nota moet wereld wijd worden gecontroleerd op een juiste behandeling en veilig transport van dieren. Ook zou de wildvang van exotische die ren op den duur geheel moeten worden gestopt om plaats te maken voor het fokken en kwe ken van dieren. Bevolkingsgroe pen die qua inkomen afhanke lijk zijn van de wildvang, zou den door de westerse landen moeten worden opgeleid in het 'farmen' van diersoorten. Deze ontwikkelingshulp kan worden betaald door een exportheffing op dieren. De dierenhandel in Nederland dreigt op korte termijn dertig procent van de omzet te verlie zen aan de malafide handela ren. Om dat te voorkomen, moet zowel nationaal als mon diaal een strenge controle wor den uitgeoefend op de handel in exotische dieren. Dat bepleit de branche-organisatie Dibevo (dierenbenodigdheden en -voe ders) in een nota die vandaag wordt aangeboden aan voorzit ter P. Blaauw van de vaste Ka mercommissie voor landbouw. De malafide dierenhandel leidt volgens Dibevo tot mis handeling van dieren, illegale invoer van en handel in verbo den uitheemse soorten, ontdui king van belasting en premies, alsmede oplichting, valsheid in geschrifte en bedreiging van bonafide handelaren. Vice- voorzitter Q. van Dijk van de branche-organisatie vergelijkt de wildgroei in illegale praktij ken met de drugshandel. In de nota wordt het over heidsbeleid ten aanzien van de dierenhandel volstrekt onvol doende genoemd. Volgens Di bevo ontbreekt het aan afdoen de sancties tegen wetsovertre dingen, wordt het herhaaldelijk overtreden niet bestraft, be- tussen 4 en 4,5 procent uitkomt. Dat is veel meer dan de door het kabinet gewenste 3 procent. De inflatie komt op het al eer der verwachte niveau van onge veer 3.5 procent uit. Op basis van de huidige stand van zaken zal het financierings tekort van het rijk op 4 procent kunnen uitkomen. Dat is een kwart procent lager dan het door het kabinet gewenste ni veau van 4,25 procent. Ook hier treedt dus een meevaller op van omgerekend dik 1 miljard gul den. Het planbureau voorspelt ver der dat de economische proble men van dit jaar voor een deel ook in 1993 doorwerken. Een eerder voorspelde economische groei van 2,5 procent zal niet worden gehaald. Dat wordt on geveer een half procent minder. den haag anp Een aantal organisaties dat zich bezighoudt met de belangen van minderheden, maakt zich grote zorgen over de recente uitspraken van WD-leider Bol kestein over minderheden en criminaliteit. De organisaties willen op korte termijn overleg met Bolkestein. De WD-leider drong maan dag op een spreekbeurt in Ede aan op hardere aanpak van de criminaliteit onder minderhe den, onder meer door buiten landers die voor een misdrijf zijn veroordeeld over de grens te zetten. De Initiatiefgroep Ap pel tegen Vreemdelingenhaat vreest dat Bolkesteins uitlatin gen gevolgen hebben voor „het klimaat van tolerantie in Neder land". Bolkestein meent dat de min derheden zelf het meest zijn ge baat bij een krachtiger optreden tegen criminaliteit, omdat „vele goeden onder weinige slechten lijden". De Initiatiefgroep vindt dat „een klassieke en gevaarlijke misvatting die slachtoffers van racisme voor hun 'eigen discri minatie verantwoordelijk stelt". Bovendien zou Bolkestein een onacceptabel verband suggere ren tussen minderheden en cri minaliteit. Verzekeringsmaatschappij Ohra en de spaarbankcombinatie SNS-banken gaan intensief sa menwerken. Directeur B. Hues mann van de Arnhemse verze keraar verwacht dat die samen werking binnen twee maanden officieel is geregeld. Huesmann zei dat gisteren tijdens de pre sentatie van de Ohra Bank. een nieuwe spaarmogelijkheid voor Ohra-verzekerden. De samenwerking wordt vol gens Huesmann „enigszins op gehouden" door de coöperatie ve structuur van zijn verkerings- maatschappi). „Onze loden moeten hier nog mee akkoord gaan. Ik verwacht daar echter geen problemen mee." SNS ontstond eind vorig jaar uit de Gelderse-Utrechtse Spaarbank, de Limburgse Pan- cratiusbank en enkele andere kleine regionale spaarbanken. De nieuwe bankencombinatie werkt al samen met de verzeke- raaf door de automatisering van de nieuwe Ohra Bank voor zijn rekening te nemen. De Ohra Bank is er speciaal voor spaarders die ook al bij het concem zijn verzekerd. De bank begint met een Rente Rekening, die een jaarlijks rendement geeft van 8 procent. De bank wordt gevestigd in het hoofd kantoor van Ohra in Arnhem. zwolle» Vol trots tonen Char lotte en Marten van Marle hun pasgeboren zoon Jeff. De artsen J. van Eyck (linksachter) en B. Cohlen (met bril) van het zieken huis in Zwolle zijn niet minder trots. Ze slaagden erin de ge boorte van Jeff 75 dagen uit te stellen. Dat was nodig, omdat Jeffs geboorte op een miskraam dreigde uit te lopen. De kleine is het tweede kind van een te vroeg geboren tweeling. Het eerste kind, een meisje, kwam na een zwangerschap van 20 weken op 29 december vorig jaar ter we reld en overleed kort na de ge boorte. Van Eyck en Cohlen zorg den voor een unicum in de Ne derlandse gyneacologie. Het is in Nederland nog niet eerder voor gekomen dat de geboorte van de nelft van een tweeling zo lang wordt opgehouden In het bui tenland gebeurde dat pas vier keer. Jeff werd vorige week woensdag (11 maart) geboren. Hij woog toen 1890 gram en is kerngezond. foro ahp jan drost geld dat met de 60-jaren vut is gemoeid, nodig zullen zijn voor het tot stand brengen van flexi bele pensionering. Hierdoor zal voordat wordt besloten tot blij vende besteding van de vrijko mende 60-jaren vut-gelden op rijksniveau, eerst het resultaat van de centrale onderhandelin gen moeten worden afgewacht. Aangezien die vrijwel zeker niet vóór 1 april zullen zijn afge rond. vragen de bonden verlen ging met twee maanden van de 60-jaren vut. Pont wil daar niet aan. omdat het niet mogelijk is dit geld zowel centraal als de centraal, dus twee maal, te ge bruiken. De ambtenarenbonden hebben de geschillencommissie Albeda ingeschakeld om een conflict over de vut voor rijksambtena ren te beslechten. De bonden willen de 60-jaren vut voor de 170.000 rijksambtenaren met twee maanden verlengen tot 1 juni van dit jaar. Topambtenaar Pont van personeelszaken voelt daar niets voor. Op 1 april valt voor de 60-ja ren vut als algemene maatregel voor het gehele overheidsperso neel het doek, zoals is overeen gekomen in de dan aflopende cao voor 1991. Daarin is tevens afgesproken dat het vrijkomen de geld over de verschillende overheidssectoren (waaronder het rijk) zou worden verdeeld, „ter vrije besteding." Daar reke nen de bonden pok een verlen ging van de 60-jaren vut onder. In de nu lopende cao is echter ook afgesproken dat in de on derhandelingen over de nieuwe cao 1992 wordt gesproken over flexibele pensionering in relatie tot de vut. Dit naar verwachting moeizame overleg is vandaag begonnen. Het geschil wordt vanavond behandeld I n. nu t bindende, uitspraak volgt later. De centrales vinden dal vrij komende vut-gelden, ook het Rechercheur verbaasd over opschudding over illegalen in Amsterdam amsterdam fred van essen De politie is al jaren op de hoogte van het bestaan van de Ghanese drugshandel en het snel stijgende aantal Ghanese illegalen in de Bijlmer. Dat zegt rechercheur J. Schultz, namens het bureau Flierbosdreef belast met het contact met de Ghane se gemeenschap in de Bijlmer. De korpsleiding liet vorige week weten dat tijdens het on derzoek naar een Ghanese drugsbende was vastgesteld dat zich in de Bijlmer 10.000 illegale Ghanezen ophouden. Dat aan tal werd door woordvoerder K. Wilting dezelfde dag nog aange scherpt tot „minstens 10.000", nadat hij was geconfronteerd met cijfers uit het nog niet ge publiceerde rapport van de deelraad Zuidoost. Dat rapport komt uit op „tus sen de 5000 en 6000" Ghanese illegalen in de Bijlmer. Een aan tal waarvan ook de chef van het politiedisctrict Zuidoost, Dui- vendrccht en Diemen, commis saris Dietz, uitgaat. De uitlatingen op het hoofd bureau zijn door het bureau Flierbosdreef met gemengde gevoelens ontvangen. „Als er echt 10.000 zouden wonen, dan gedragen ze zich in elk geval èrg netjes. Ik zie er zelden of nooit een aan het bureau", zegt Schultz. De rechercheur zegt al jaren geleden te hebben gerappor teerd over drugshandel door Ghanezen in de Bijlmer. Ook de stijging van het aantal illegale Ghanezen is volgens hem in rapporten gemeld. Voor die ge gevens bestond toen volgens Vertegenwoordigers van de Ghanese gemeenschap in Amsterdam boden gisteren een petitie aan aan burge meester Van Thijn. toto anp raymono rutting Schultz evenwel „geen belang stelling". Schultz: „Ik moest ^elfs stoppen met mijn werk met de Ghanese gemeenschap. Door de komst van commissaris Dietz (de huidige politiechef in de Bijlmer) heb ik mijn werk kunnen oppakken". De politieman verbaast zich erover dat de groep Ghanese il legalen is gepresenteerd „alsof die er van vandaag op morgen is gekomen". Schultz: „Aan de hand van de onderschepping van drugskoeriers op Schiphol was al lang duidelijk welke lij nen er in de transporten uit Afrika zaten. Het oprollen van de bende is prima werk, maar als je het over een wijd vertakt netwerk hebt. kun je je natuur lijk ook afvragen hoe het zover heeft kunnen komen." Schultz begeleidde gisteren een Ghanese delegatie uit de Bijlmer die op het stadhuis een petitie aanbood aan burge meester Van Thijn. Het grootste bezwaar van de - legale - Gha nezen is dat de politie ze vol gens hen „op één hoop heeft gegooid" met illegale landgeno ten en met de 29 criminelen die vorige week zijn opgepakt. Die kritiek wordt in de kern onder schreven op het bureau Flier bosdreef. „Dit soort berichten rakelt onlustgevoelens op waar nie mand iets aan heeft. Illegalen zijn nog geen criminelen, en het beleid is er tenslotte helemaal niet op gericht illegalen op te pakken en uit te zetten", aldus Schultz. Volgens de rechercheur is het aantal van 10.000 naar alle waarschijnlijkheid „vervuild" met illegalen uit Afrikaanse buurlanden. „De trek van Afri kaanse vluchtelingen naar F.u ropa is bekend. Er zullen veel vluchtelingen uit Burkina l asso en Libena onder zijn die door het onderzoeksteam voor Gha nezen ZJjn versleten omd.it via Ghana aan hun valse pas- poQftjfJngBkDflMn De foutieve identificatie zou het gevolg zijn van onbekend heid van het narcotica-team met de Ghanese gemeenschap. Terwijl, zegt Schuit/. Ghanezen toch „vrij eenvoudig" zijn te herkennen aan hun uiterlijk. Al leen al de littekentjes op de wangen zijn zeer kenmerkend te noemen ze zijn het overblijf sel van inwijdingsrituelen en geven aan tot welke stam ie mand behoort. „Maar om dat te zien. moet je natuurlijk wel be kend met ze zijn", aldus de Ve- chercheur. die onder Ghanezen in de Bijlmer de bijnaam Nana Poku de n.i.im van mi vorst van de Ashanti stam heeft. De rechercheur gaat er even eens vanuit dat de vermeende massale uitkeringsfraude 'ge kleurd' is door onbekendheid van het narcotica-onder zoeksteam met de familiever banden van de Ghanezen. Schuit/ Hions staat de Ghanese gemeenschap zeer hoog aangeschreven Gh— werken allemaal, of het nu in de bollen is of bij een schoon- maakbadrip 1 n als we eens problemen hebben met een jongen, kun je ervan op aan dat hij wordt gecorrigeerd door zijn familie en dat wij verder geen last meer met hem hebben. Me nig Nederlands gezin kan daar een voorbeeld aan nemen. We hopen juist dat de integratie vaa de I 3*mmo aan ppi Itk I effect zal hebben op Antilliaan se en Surinaamse problecmjon- geren." De Ghanese deli-gatie toonde zich gisteren tevreden met de toezegging van Van Thijn dat hij persoonlijk zal proberen de „stigmatisering" ongedaan te maken. Door de „verdachtma kingen" van de politie is vol gens de Ghanezen een dreigen de sfeer ontstaan. Ze klaagden erover dat hun kinderen op school van leeftijdgenootjes te horen krijgen dat „hun vaders drugshandelaars zijn". Ook zouden de Ghanezen op hun werk en op straat met argwaan worden behandeld. Van Thijn zei wH dat „vast staat dat er duizenden illegale Ghanezen in de Bijlmer zijn en dat mogelijk misbruik van soci ale voorzieningen „zal moeten worden aangrpakt". De burgr meester wees erop dat het be leid van justitie erop is gericht alleen criminele illegalen aan te pakken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5