Superogen in nieuwe telescoop I Tekst van alle Dode Zeerollen samengebracht op 5200 foto's Wetenschap Elektronische geleidehond Malaysische flora snel in kaart brengen WOENSDAG 18 MAART 1992 27 REDACTIE BRAM VAN LEEUWEN Voorloper aap leefde in groter gebied Het 13 miljoen jaar oude kaakbeen dat op het ogenblik in St Louis wordt geëxposeerd. foto ap st.louis Aapachtige voorgangers van gorilla's, chimpansees en mensen leefden in een groter gebied in Afrika dan werd aange nomen zo blijkt uit een onlangs gevonden fossiel. Volgens Glenn Conroy, hoogleraar in de anatomie en antropologoie aan de Washington Universiteit in St. Louis, is door het vinden van een 13 miljoen jaar oud stuk kaakbeen in Namibia een heel nieuw geografisch gebied voor onderzoek naar de voorgangers van de mens geopend. Het schepsel waarvan het kaakbeen werd gevonden leefde ken nelijk in een tijd voordat de hominoïden zich tot twee verschil lende soorten begonnen te ontwikkelen. Uit de ene tak ontwik kelde zich uiteindelijk de mens en uit de andere chimpansees en gorrilla's. Uit de afmetingen van de tanden valt af te leiden dat het wezen ongeveer 16 kilo woog. Gen van suikerziekte ontdekt parus Franse wetenschappers hebben na onderzoek bij 16 fa milies van suikerpatiënten het gen ontdekt dat ouderdomsdia- betes veroorzaakt. Het gen zorgt voor de produktie van glucoki- nase, een eiwit dat het suikemiveau in het bloed op peil houdt. Veranderingen in dit gen verminderen de activiteit van het eiwit waardoor de diabetes ontstaat. De ontdekking biedt de mogelijkheid om mensen op te sporen met een verhoogd risico op suikerziekte en voor nieuwe ge neeswijzen. Ongeveer 3 tot 5 procent van de bevolking lijdt aan suikerziekte. In 90 procent van de gevallen gaat het om ouder- domsdiabetes, waarop na het 40ste jaar verhoogde kans bestaat. Ook gen borstkanker gevonden Tokyo» Japanse artsen zeggen er in geslaagd te zijn de genen te lokaliseren die bij verlies of beschadiging borstkanker kunnen veroorzaken. De vinding kan van belang zijn bij het vroegtijdig ontdekken en behandelen van de ziekte. De bewuste genen zijn volgens de groep onder leiding van Yusu- ke Nakamura van de Japanse Stichting voor Kankeronderzoek te vinden in het 17de chromosoom. De bevindingen van de artsen werden het afgelopen weekeinde gepubliceerd in het Ameri kaanse tijdschrift Cancer Research. Onderzoek vindplaats gletsjerman innsbruck De plek in de Oostenrijkse Alpen waar vorig jaar het meer dan 5.000 jaar oude lijk in een gletsjer gevonden is, wordt deze zomer nog eens minutieus onderzocht. Dit heeft de direc teur van het instituut voor pre- en oude historie aan de universi teit van Innsbruck, Konrad Spindler, aangekondigd. Het onder zoek moet nog achtergebleven delen van de jagersuitrusting aan het licht brengen. 'Otzi' ligt nog steeds in zijn vrieskist in het in stituut voor anatomie aan de universiteit van Innsbruck. Tem peraturen van circa 6 graden onder nul en een luchtvochtigheid van 98 procent moeten verdere verrotting tegengaan. Lijkenhandel medische faculteit bogota De regering van Colombia heeft de medische faculteit van de Vrije Universiteit van Barranquila gesloten nadat een gruwelijk soort lijkenhandel aan het licht was gekomen. Bewa kers van de universiteit maakten er een gewoonte van zwervers dood te knuppelen en hun lichamen voor 200 dollar per stuk aan de faculteit te verkopen. Volgens een politierapport voerde de faculteit geen enkele administratie over lichamen die ten be hoeve van het onderwijs werden binnengebracht. De voorzitter van de universiteit en diverse bestuurders zijn in verband met het schandaal ontslagen. Zestien bewakers en ambtenaren zijn gearresteerd. Centrum voor GOS-kerngeleerden brussel In Brussel is vorige week het 'internationaal centrum voor wetenschap en technologie' opgericht dat onderdak moet bieden aan duizenden kerngeleerden uit de voormalige Sovjetu nie. Het is de bedoeling dat het atoomcentrum tegen de zomer al van start gaat. De Duitse minister Genscher kwam begin dit jaar met het idee op de proppen uit vrees voor een uittocht van Sovjet-kerngeleer den naar landen die veel geld overhebben voor de ontwikkeling van een atoombom. De VS en de EG investeren elk 25 miljoen dollar in het centrum. Als plaats van het centrum wordt het Koertsjatov- instituut in Moskou genoemd. Discussie over elektrisch poetsen utrecht Begin januari gooide de Nederlandse hoogleraar tand heelkunde dr. B. Houwink de knuppel in het hoenderhok. Hij trok ten strijde tegen het gebruik van elektrische tandenborstels omdat ze nadelen zouden hebben. Inmiddels is in het Neder landse tandartsenblad een discussie ontstaan over die opvatting. Diverse medewerkers van vakgroepen paradontologie aan Ne derlandse universiteiten zijn het met die opvattingen niet eens. Gezien het slechte poetsgedrag van de gemiddelde Nederlander (te weinig en nogal eens met te harde borstels) komen zij tot de conclusie dat elektrische borstels ook voordelen kunnen hebben en dat de nadelen nooit wetenschappelijk zijn bewezen. Over een jaar of zes is de Europese Zuidelijke Sterrenwacht (ESO) de allergrootste en allerbeste sterrenkijker ter wereld rijker. De telescoop zou in beeldscherpte de 'Hubble-ruimtetelescoop' naar de kroon kunnen steken. De vier monsterachtig grote, glazen ogen worden uitgerust met elektronische 'netvliezen' die op technologisch gebied het neusje van de zalm zijn. LEIDEN BEN APELDOORN Tot een jaar of 10, 20 geleden dacht men dat grotere sterren kijkers dan de staal- en glasreu zen op Mount Palomar (5 meter grote spiegel) en bij de Russi sche plaats Zelenschukskaya (6 meter) onhaalbaar waren. Nóg grotere spiegels en staalcon structies zouden door gewicht en temperatuurveranderingen niet meer de vereiste precisie kunnen halen. Sterrenkundigen, meelopend aan de hand van computerspe cialisten en telescoopbouwers, blijken niet voor één gat te van gen. Als een monstertelescoop met een spiegel van 16 meter middellijn onmogelijk is, dan bouw je er toch gewoon vier op een rij en breng je het licht van die vier in één punt samen? Dan heb je je telescoop met een 16 meter-spiegel, want vier spiegels van elk 8 meter beslaan gezamenlijk een even groot op pervlak als één van 16. In de ra- diosterrenkunde is die techniek al jaren in gebruik en bij het Drentse plaatsje Westerbork staan veertien 25 meter grote radioschotels op een, drie kilo meter lange, rij, samenwerkend als één, drie kilometer grote, an tenne. Waarom zou je dat huzaren stukje niet in zichtbaar licht herhalen? De golflengte daarvan is weliswaar zo'n 30 miljoen maal kleiner en je moet dus veel nauwkeuriger werken, maar het samenbrengen van vier aparte lichtbundels binnen een fractie van een golflengte is voor een moderne computer geen pro bleem meer. Dus rees een aantal jaren ge leden op het hoofdkwartier van de ESO bij München het plan om zo'n 'meer-ogige' supertele scoop, gepland op de Chileense berg Paranal (nabij de ESO-ster- renwacht zelf op de berg La Sll- la) te bouwen en die te voorzien van de laatste snufjes op elek tronisch, optisch en mecha nisch gebied. Om alvast ervaring op te doen voltooide men enige jaren gele den de allermodernste tele scoop: de 'New Technology Te lescope'. Die is met ziin 3,6 me ter grote spiegel niet ae grootste maar wel de beste ter wereld. Het geheim is uitgekiend, nieuw materiaal en een heel dunne hoofdspiegel die op een groot aantal punten van onderen door computergestuurde 'voe lers' in de vereiste, perfecte pa- raboolvorm wordt gehouden. Dat is bij een dikke glasschijf onmogelijk. De NTT vertegenwoordigt een geweldige doorbraak op te- lescoopgebied. Door het relatief geringe gewicht van de hoofd spiegel is een loodzware (dure) constructie (de telescooptubus) overbodig en de techniek met Een maquette van de super-telescoop die In 1998 gereed moet zijn. de 'voelers' betekent in feite dat telescoopspiegels nog veel gro ter kunnen worden gemaakt. De enige grens die nu nog aan de beeldscherpte wordt ge steld is de luchtonrust in de dampkring. Dat veroorzaakt het fonkelen ('twinkelen') van ster ren, maar opk dat eeuwenlang onbereikbare terrein is nu door de astronomen betreden. De 'voeltechniek' waarmee een grote, dunne spiegel in de ver eiste vorm kan worden gehou den, kun je ook bij een Ideiner, heel dun spiegeltje, opgesteld in de lichtweg van de kijker, ra zendsnel toepassen om zo voor die (plaatselijke) luchtonrust te corrigeren. Wat bij de NTT wordt toege past en ondervonden, zal wor den gebruikt en verfijnd bij zijn, nu weliswaar nog ongeboren maar veel grotere en machtiger broer: de Very Large Telesco pe'. Vorig jaar slaagde men erin een eerste testspiegel, ruim 8 meter in middellijn te gieten in een langzaam ronddraaiende gietmal waardoor de vereiste uitholling in ruwe vorm werd verkregen. Dat scheelt een hoop slijpwerk en dus tijd en geld. In 1996 moet de eerste van de vier reuzen telescopen, op de Chileense berg Sierra Paranal, in gebruik worden genomen. Elk van de vier telescopen van de VLT zal een scheidend ver mogen hebben van 0,05 boogseconde. En dat is een on ooglijk hoekje: een dubbeltje op een afstand van 21 kilometer. De VLT als geheel zal datzelfde dubbeltje nog op een afstand van bijna 350 kilometer kunnen zien. Bacterie schoont vervuilde «rond DEN HAAG LONNEKE NOOU Zwaar vervuilde grond kan op een natuurlijke manier worden schoongemaakt door er bacte riën aan toe te voegen. Dat is goed voor het milieu en nog goedkoop ook. Zo blijkt uit een onderzoek van drs. Roelof 01- denhuis waarop hij vorige week promoveerde aan de Groningse Vaak wordt vervuilde grond afgegraven en vervangen door schone. Deze methode is echter duur en neemt bovendien het probleem niet weg. De vervuil de grond blijft immers bestaan. De laatste jaren is steeds meer onderzoek verricht naar het op biologische wijze afbreken van vervuilde grond. Voor licht ver vuilde grond (olie) zijn al resul taten geboekt, maar voor zwaar vervuilde grond was nog geen remedie voor handen. Bacteriën voeden zich vooral met natuurlijke stoffen Natuur- vreemde stoffen zoals chloro form, di- en trichlooretbyleen, worden door de bacteriën niet herkend en ook niet afgebro ken. Deze moeilijk afbreekbare stoffen komen ln Nederland veel voor. Ze worden onder an dere gebruikt in chemische sto merijen en wasserijen en in de verf- en metaalindustrie. Onderzoeker Oldenhuis ont dekte dat bacteriën die leven op aardgas, ook chloorverbindin gen afbreken zonder deze te ge bruiken als voedsel. Door deze bacteriën toe te voegen aan de vervuilde bodem, kan de grond op een natuurlijke manier wor den schoongemaakt. De biologische afbraak van stoffen is echter een langzaam proces en vaak zijn de omstan digheden zo slecht, dat bacte riën hun werk niet kunnen doen. Oldenhuis onderzocht of het mogelijk was de microbiolo gische afbraak van stoffen te versnellen door gespecialiseer de bacteriën met de vervuilde grond te vermengen. Hiervoor isoleerde hij bactieriën uit zwaar vervuilde grond, die hij vervolgens in een laboratorium verder kweekte. De bacteriën entte hij op de vervuilde grond. Het laboratoriumresultaat was positief: vervuilde grond werd snel afgebroken. TOKYO» Op een tentoonstelling in de Japanse hoofdstad Tokyo over nieuwe technische vindingen werd afgelopen week deze elektroni sche blindengeleidehond getoond. Het apparaat wordt aangedreven met een accu en kan door richtingzoekende sensoren dezelfde func tie vervullen als een speciaal opgeleide hond. foto ap Uniek project voor Leidse uitgeverij E.J. Brill Het Rijksherbarium in Leiden wil binnen 20 jaar de complete plantenwereld van Malay sia in kaart brengen voordat het tropisch re genwoud volledig is vernietigd. Dit zegt de directeur van het onderzoeksinstituut van de Leidse universiteit, prof. dr. P. Baas in het blad Cicero. De botanici van het Rijksherbarium, mondiaal bekend om de kennis van de Ma- leise flora, hebben sinds 1948 5.000 planten in Malaysia, Indonesië, Papua Nieuw Gui nea, de Filipijnen en Brunei geïnventari seerd. Als het onderzoek in het huidige tempo doorgaat, zal de complete planten wereld in dat deel van de wereld pas in het jaar 2256 compleet in kaart zijn gebracht. Baas vreest echter dat er tegen die tijd nog maar weinig van het oerwoud over is. En dat is zonde, vindt de directeur van het Rijksherbarium, want mogelijk groeien er in het tropisch regenwoud tal van plan ten die oplossingen kunnen bieden voor reusachtige problemen. Misschien bevindt zich er wel een gewas dat kan helpen een einde te maken aan alle voedselproblemen of aan ziektes als aids of kanker. Met het oog op dat laatste werkt het herbarium sa men met onder meer de Universiteit van Il linois in de VS. In een poging de vernietiging van het re genwoud voor te zijn, wil Baas de onder zoeksinspanningen uitbreiden. Nu werken er acht onderzoekers voor 50 procent van hun dienstverband aan de flora Malesiana. Baas' bedoeling is om zijn team uit te brei den tot 15 20 full-timers. In combinatie met een andere, iets minder nauwkeurige onderzoeksmethode, zou de inventarisatie dan over ongeveer 20 jaar afgerond kunnen zijn. Of dat snel genoeg is? „Wat wc hopen is dat de destructie niet totaal zal zijn", zegt Baas. De Leidse weten schappelijke uitge verij E.J. Brill haalde vorige week het we reldnieuws. Nog de ze zomer verschij nen alle teksten die staan op complete Dode Zeerollen en op stukken en snip pers daarvan bij de Leidse uitgeverij op fhicrofilm. Deze tek sten werden vanaf 1947 in de woestijn van Judea nabij Qumran in elf grot ten gevonden. De rollen, daterend uit de periode van 200 jaar vöör tot 100 jaar na Christus, bevat ten (bijbel )teksen over het ontstaan van het christen- en jodendom. Het gaat om 5200 foto's op 80 microfi ches die samen on geveer 700 gulden gaan kosten. Brill is daarmee de eerste ter wereld die de teksten compleet uitgeeft. Begin maart namen de Israëlische au toriteiten het besluit dat 'de vondst van de eeuw' in zijn ge heel mocht worden gepubli ceerd. De afgelopen 30 jaar zijn er over de hele wereld slechts ge deelten gepubliceerd, vaak met uitvoerig commentaar. Omdat maar een klein groepje weten schappers zich met de rollen bezig hield en een groot deel niet openbaar werd gemaakt, deden voortdurend complot theorieën de ronde. Zo zouden niet vrijgegeven stukken het christendom op zijn fundamen ten doen schudden. Nog on langs verscheen een boek dat inspeelt op die théorie, de 'Do de Zee en de verzwegen waar heid' van M. Biagent en R. Leigh. Internationaal verenigde zich k" - Brill heeft geen originelen, maar we waren niet alle rollen zo gaaf. na 1947 een select groepje on derzoekers om de stukken aan te kopen van de vinders, veelal bedoeïnen. Na aankoop schon ken de onderzoekers alle origi nelen aan The Shrine of the Book, een museum in Oost-Je ruzalem dat tot 1967 van Jorda nië was en daarna door Israël werd toegeëigend. Foto's van de handschriften gingen ter bestu dering over de hele wereld, ook al omdat de Israëliërs rekening hielden met mogelijk vernieti ging door oorlogshandelingen. De Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen kocht het materiaal uit de elfde en laatste grot en kreeg daar mee het recht op publikatie. fn 1971 kon Bnll daarom'met hulp van de universiteit van Gronin gen een studie over de Aramese vertaling van het bijbelboek Job uitgeven. Ook de Verenigde Staten ver kregen rechten op een groot deel van het materiaal. Het on derzoek daarvan Werd gedaan door de Huntington Library in San Marino. Maar Amenkanene vonden het tijd worden dat al het materiaal, in het buitenland of in Israël, bestudeerd of niet, gepubliceerd moest worden. De complottheorie moest ontze nuwd worden. Daarom kwam vorig jaar een 'piratcnuitgave' op microfilm uit, die 1800 foto's bevatte. Om aan alle speculaties een eind te maken besloten de Is raëlische autoriteiten begin maart dat al het materiaal, ook het ongepubliceerde mocht worden uitgegeven. Op die mo gelijkheid is de Leidse uitgeverij ingesprongen. Brill direcleur F. Pruyt ver klaarde zondag voor de VPRO- televisic dat hij geen ontdekkin gen verwacht die 8e gangbare opvattingen over de tijd van het Oude Testament veranderen. Redacteur Van der Meij is het daarmee eens. „Nee, elke recht geaarde wetenschapper zou zo'n ontdekking direct hebben geopenbaard. Ln hij had zijn ei gen mening desnoods aange past aan de wetenschappelijke feiten."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27