'Meeste spaarlampen vervuilen het lichtnet' Speciaal bier niet geschikt voor massale consumptie Stand van Zaken 'De High tech van de luchtvaart, maar met sfeer' WOENSDAG 11 MAART 1992 23 ERIC JAN WETtRINGS Ing. L. Nijhof van TC A in Leiden: Als Nederland massaal overschakelt op de elektronische spaarlamp dan komen er problemen met het openbare elektriciteitsnet. De elektronica is technisch niet opti maal en veroorzaakt storing in het lichnet. leiden jan westerlaken Tot die conclusie komt ing. L Nijhof, van TCA Telecommuni cations Consultants in Leiden. Wat gebeurt er nu in het licht net? De elektronische spaar lamp zet de stroom om in licht en warmte. Maar in de energie zuinige lamp gebeurt meer. Hij verbruikt minder stroom, maar geeft evenveel licht als een gloeilamp. De elektronica zet de wisseling van de netspanning, 50 maal per seconde, naar een andere stroomvorm, ongeveer 40.000 maal per seconde, waar door het rendement veel hoger is dan die van de normale spaarlamp. De elektronische omzetter veroorzaak zoge naamde harmonische stromen die in het lichtnet terugvloeien. Apparaten, die gevoelig zijn voor deze storing, kunnen ku ren gaan vertonen: sommige piepers gaan uit zichzelf af, het alarmsysteem in winkels kan worden ontregeld, de computer gaat op tilt en de radio kan gaan storen. Dus, stelt ing. Nijhof, stuit het grootschalig invoeren van de elektronische spaarlamp op moeilijkheden. Het Milieu Aktie Plan gaat ervan uit dat ieder huishouden in 1995 gemiddeld 3.5 spaarlamp (nu 0.8) heeft. Ze moeten het stroomverbruik met een kwart terugdringen. Binnen tien jaar denken de elektrici teitsbedrijven zo'n 15 miljoen gloeilampen door spaarlampen te vervangen. De energiebedrijven zijn sa men met Philips en Osram een spaarlampenactie begonnen. Puur gericht op de gebruiker. Hij kan bij de detailhandel een pakketje met vier spaarlampen kopen. Betalen, 118 gulden per pakket mag. De prijs kan echter ook via de energienota worden verrekend. Philips en Osram zijn enthousiast over de actie. Nijhof minder. De Leidenaar vindt het maar een vreemde zaak dat de Veen', het overkoe pelend orgaan van de energie bedrijven in Nederland, de con sument voorschrijft dat er voor het aanschaffen van spaarlam pen uit maar twee fabrikanten mag worden gekozen. Naast Osram en Philips zijn er nog meer bedrijven die energiezui nige lampen maken. Een Engel se firma, bij voorbeeld, maakt een lamp die minimale storing veroorzaakt. Lauw Stroom, die teruggaat in het net. Nijhof spreekt van netvervui- ling. „De actie is alleen nog maar gehouden in Zuid- en Noord-Holland, een deel van Zeeland en door de PGEM in Gelderland. Als er over enige ja ren inderdaad zo'n 15 miljoen spaarlampen in Nederland wor den gebruikt vraag ik me af of ons elektriciteitsnet dat wel aankan. De energiebedrijven nemen de problemen erg lauw op. Ze zeggen dat vier spaar lampen per huishouden geen enkel punt is. Ik heb mijn twij fels. En wat gebeurt er als die lamp op grote schaal wordt toe gepast? In de Merenwijk ken ik een lokatie waarin maar liefst 200 spaarlampen zitten. Ik ben ervan overtuigd dat het daar goed fout kan gaan." Eén probleem kent hij in elk geval: de elektriciteitsmeter. Hij registreert het verbruik niet cor rect. Nijhof: „Een geijkte meter mat dat vier spaarlampen 50 watt per uur verbruikten, terwijl dat er in werkelijkheid 70 wa ren. Een lamp brandt 8000 uur per jaar. Dan praat je over een verschil 160 kilowatt. Verme- ningvuldig je dat met een kwartje dan kom je uit op een bedrag van veertig gulden. Grijp ik dan terug op die 200 lampjes die in die lokatie in de Meren wijk zijn gebruikt, dan loopt dat aardig in de papieren." Moet de hele actie rond de spaarlamp worden afgeblazen? „Nee", zegt Nijhof, „dat gaat niet. Maar het kan echt geen kwaad als er wat meer onder zoek wordt gedaan naar de elektronica die erin is ver werkt." Ing. Nijhof: „Het kan echt geen kwaad als er wat meer onderzoek wordt gedaan n 'Sommige brouwerijen meten zich een imago aan zoeterwoude/rusbergen eric jan weterjngs „De Nederlanders hebben de afgelopen jaren geleerd hoe ze een Belgisch bier moeten drin ken. Vroeger zette men een fles zwaar bier aan de mond en dronk er achter mekaar twee of drie op. En dan gaat ge voor de bijl, da's zeker." Antwerpenaar Etienne Verlee, al dertig jaar in verschillende functies actief in de bierhandel, weet waar hij over praat. Sinds het begin van dit jaar is hij directeur van De Brouwketel, een nieuwe doch teronderneming van Heineken. De Zoeterwoudse brouwer wil ook een deel van de kleine, maar groeiende markt van spe ciale bieren veroveren. Vanaf een industrieterrein in het Bra bantse RijSbergen, een paar honderd meter van de Belgische grens, importeert en distri bueert De Brouwketel import bieren. Belgische speciaalbieren bepalen voor 90 procent het as sortiment. Heineken heeft meer dan vijf tig procent van de Nederlandse biermarkt in handen. Slechts een paar procent daarvan komt voor rekening van de speciale bieren. In de komende jaren mikt het concern niet op een spectaculaire groei, „want spe ciaal bier is niet geschikt voor massale consumptie", legt Ver lee uit. Dat is geen pils die je naar binnen klokt als op een avond stappen. Daar ga je lek ker voor zitten." Definitie Een sluitende definitie van de term 'speciaal bier' blijkt moei lijk te geven. Volgens Verlee heeft het een speciale eigen smaak en is het meestal afkom stig van een kleinere Belgische brouwerij. Een handjevol soor ten komt uit Engeland, Duits land en andere landen. Alcohol vrije soorten worden niet be- U iiBRMl Antwerpenaar Etienne Verlee: „Speciaal bier is geen pils die je n r binnen klokt als op schouwd als bijzondere bieren. De Brouwketel levert een as sortiment van 35 bieren op fust (vat) en 90 op fles. Het bedrijf bedient alleen de drankengroot handel in Nederland. In de toe komst moeten daar de grote su permarktketens bijkomen. Het is niet de bedoeling ook aan ho reca en slijter te leveren, „want daarmee zouden we teveel op de stoel van de tussenhandel gaan zitten", verklaart Verlee. Het bedrijf heeft negen perso neelsleden in dienst. De ko mende maanden komen daar 'een paar' medewerkers bij. De bekendste merken die de nieuwe Heinekendochter distri bueert zijn De Koninck, Affli- gem, St. Louis, Duvel en Han- nen Alt. Van een paar merken heeft het bedrijf de alleenverte genwoordiging: De Koninck, Af- fligem en Wieckse Witte. Dit laatste is het vorig jaar geïntro duceerde 'eigen merk' wit bier van "Heineken, dat wordt gepro duceerd door brouwerij Ridder in Maastricht. Na marktleider Hoegaarden is dit het best ver kochte witbier. Dit maakt overi gens maar een zeer klein deel van de totale biermarkt uit. België De belangstelling voor Belgisch bier dateert volgens Verlee uit de late jaren zeventig. Doordat Nederland een moeizame eco nomische periode doormaakte maakten veel mensen korte va kanties naar hun buurlanden. Zo leerden veel Nederlanders Belgische bieren kennen. Lang zaam sijpelde het gerstenat via de horeca in de grensstreek ver der Nederland in. „zo is het succes van De Koninck te ver klaren uit het massale bezoek van Nederlanders aan Antwer pen", weet Verlee zeker. „Daar stroomt het overal uit de tap. Al die Nederlanders zijn dat thuis ook gaan drinken." In Nederland ontwikkelde de 'Belgische-bierencultuur' zich verder in de studentensteden. Verlee: „Men was op de toer van het zuivere, het natuurlijke en men dacht dat pilsen niet goed waren. Niets is minder waar overigens. Men dacht zich te onderscheiden door een am bachtelijk, Belgisch produkt te drinken. Vanuit de studenten steden heeft het zich verder ver spreid en men heeft ook geleerd hoe dit bier te drinken. Niet als pils, maar veel minder en lang zamer, anders gaat men voor de bijl.". Hoewel Nederlanders aardig op de goede weg lijken, ziet Ver lee nog grote verschillen ten op zichte van'de biercultuur van zijn landgenoten. „De Belgische biercultuur is veel emotioneler dan de Nederlandse. Een Belg wil zijn eigen imago van fles en van glas. Neem het glas voor Lambic-bier, dat noemt de Ne derlander een bloemenvaas. Voor de Belg zit daar een hele filosofie achter. Tegenwoordig wordt een iets smaller model gebruikt, waardoor het bier iets donkerder lijkt, maar daar komt alweer op terug. Stiekem wordt de kelk weer langzaam breder gemaakt." Schenkcultuur Ook de onbehouwen Neder landse schenkcultuur heeft me nig Belgenhart niet onberoerd gelaten. Verlee: „Neem het spe ciale Duvelglas. Daarin hoort 50 procent bier en vijftig procent schuim. Het bier moet voor zichtig worden uitgeschonken, zodat de gist op de bodem van de fles blijft. Nederlandse kaste leins storten vroeger snel dat hele glas vol, waardoor het bier troebel wordt van de gist. Dat kan geen kwaad, maar het oogt niet. En het hoort niet." Een specifieke doelgroep voor zijn produkt ziet Verlee niet. „Tegenwoordig drinkt iedereen weieens een Belgisch biertje, het is niet meer typisch iets voor studenten of jongeren. Wel gaan sommige brouwerijen zich een imago aanmeten. Hoegaar den was vorig jaar de eerste met een sterspot en er zullen er nog wel meer volgen. Een echt mas- saprodukt zal het nooit worden, want dan is het speciale er af. En zo'n imago maken, dat is al leen weggelegd voor de markt leiders. In het verlengde daar van zullen de kleintjes steeds hun graantje meepikken." Er bestaan drie soorten bier, of beter, drie soorten gis tingsprocessen bij de berei ding van de drank. Bij bier van lage gisting (pils) wordt het gerstenat na het brou wen gelagerd op een tempe ratuur van 5 6 graden. Bier van hoge gisting wordt gelagerd op een tem peratuur van 18 20 gra den. Sommige van deze bie ren krijgen een gistinjectie bij het afvullen (bottelen), waarna ze in een zogenaam de warmtekamer verder gis ten in de fles. Bekende voor beelden zijn de Trappisten- bieren en het merk Duvel. Tenslotte zijn er bieren die door spontane gisting hun smaak bereiken. Na het brouwen gaan deze bieren door blootstelling aan mi cro-organismen in de lucht over tot spontane vergis ting. Bekende soorten zijn de Iambic- en frultbieren. Een echte Iambic moet zes tot twaalf maanden na- gisten op de fles. Een apart soort zijn de zo genaamde witte bieren. Vroeger werd bier na het brouwen ongefilterd in de fles gedaan, waardoor een licht troebele drank ont stond. Met het voortschrei- den van de techniek ver dween het witbier, tot het een aantal jaren geleden een spectaculaire comeback maakte. Alleen de Duitsers zijn altijd hun weissbier trouw gebleven, maar dat sloeg om onverklaarbare re denen in de rest van Europa nooit aan. Spaarlamp kan energieprijs beïnvloeden De EWR (Energie- en Water voorziening Rijnland) sluit niet uit dat de prijs van een kilowatt elektriciteit omhoog moet als al haar 230.000 klanten vier spaar lampen aanschaffen. De EWR schat dat inmiddels 10.000 klanten de lampen gebruiken. Dat die spaarlampen kunnen worden betaald via de energie rekening noemt een woord voerder niet zo'n punt. Hij ont kent met klem dat dit een ver kapte verhoging zou zijn van de energielasten. Op het moment dat de lampen rijn betaald, wordt er niets meer doorbre kend. De actie die de EWR heeft ge houden om haar klanten te be wegen spaarlampen aan te schaffen, noemt het energiebe drijf een succes. Er staan nog meer van die acties op stapel. Het streven van de EWR is erop gericht om ieder huishouden drie tot vier spaarlampen te la ten gebruiken. Nederlanders drinken meer bier AMSTERDAM ANP Nederlanders dronken vorig jaar gemiddeld 90,5 liter bier. een halve liter meer dan het jaar ervoor, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Brouwerij Kantoor. De consumptie van alcoholarm ni r11 bin MMg van ii|t naai 6,9 liter liter. De invoer van buitenlands bier voor binnenlandse con sumptie steeg met 26 procent Bol r70,,n i ha t'Atol i 11 is 6 rirocent van het totale bierver- bruik. De Nederlands produktie daalde van iets meer dan 20 miljoen hectoliter in '90 naar 19.9 miljoen hectoliter vorig jaar. De uitvoer van in Neder land gebrouwen bk-r daalde van 7,2 naar 7 miljoen hectoliter. Managers in spe bijeen in Leiden leiden 'De confrontatie met morgen... overwegen' is het thema van een congres over management dat op 27 maart in de Leidse Pieterskerk wordt gehouden. De dag is bedoeld voor studenten in de laatste fase van hun studie en jonge academici die een functie in het management overwegen. Het congres valt in drie delen uiteen: 'maatschappij', 'bedrijfsleven en overheid' en 'stu dent'. In de Pieterskerk is ruimte voor ongeveer 1000 deelne mers. De kosten bedragen 35 gulden. Verdere inlichtingen bij de organiserende stichting, Kaiserstraat 25 in Leiden. Meer vrouwen aan het werk leiden/regio Ondanks de matige economische ontwikkeling zijn volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek het afgelopen jaar 165.000 mensen meer aan de slag gekomen dan in 1990. Dat gebeurde vooral doordat steeds meer vrouwen aan het ar beidsproces deelnemen. Ook in de Leidse regio kwamen meer vrouwen aan de slag. Aanvankelijk hoopte het arbeidsbureau in de hele Rijnstreek in 1991 1350 vrouwen aan een baan te helpen en dat werden er uiteindelijk 1609. Voor dit jaar mikt het RBA op een aantal 1425. Voor Leiden en omstreken hanteert het ar beidsbureau voor 1992 een iets hogere prognose. In 1991 wer den 363 vrouwen aan een baan geholpen, dit jaar moeten dat er 450 worden. Bijna veertig procent van het totale aantal werkzoe kenden is vrouw. Alexandra Brouwer plaatsvervangend manager restaurant Touch Down: schiphol natasja booy medewerker „Het wachten in een lange rij op een al klaargemaakte kadet is over,", zegt Alexandra Brou wer. Zij is als manager in dienst van de Horeca Exploitatie Maat schappij Schiphol (HEMS). Wat voorheen De Wijde Wereld heette is nu zelfbedieningsres taurant Touch Down. Je kopje koffie koud laten worden omdat de mensen voor je uitgebreid hun dienblad vol laden, hoeft niet meer. „Het enige waar onze gasten nu nog op moeten wach ten is het afbakken van hun biefstuk of het klaarmaken van een broodje." Brouwer heeft de hotelvak school in Zwitserland achter de rug. Met het diploma op zak werkte ze in het Krasnapolsky hotel. Via de AC-restaurants en hotel Nachtegaal in Lisse kwam ze terecht op Schiphol. „Ik wil de weer een stapje vooruit en die kans kreeg ik bij de HEMS." Brouwer valt in voor Joep Rol- ink die normaal de zaken regelt in Touch Down. „Ik vind het leuk om in te vallen, maar het blijft Joep z'n afdeling." Brainboxbar De bedoeling is dat Brouwer het opzetten van vier nieuwe res taurants op zich neemt als Rol- ink volgende week zijn plaats weer in neemt De Brainboxbar, het restaurant Aviorama krijgen een nieuw jasje. Helemaal nieuw voor de luchthaven wor den een internationaal buffe trestaurant en een Grand cafe'. Al deze horecagelegenheden komen op de derde verdieping van het stationsgebouw. Ook Touch Down bevindt zich daar. De planning is dat alles begin augustus open gaat.Als Joep er weer is, ga ik me vol enthou siasme storten op het opzetten van de nieuwe restaurants." „Vooral het Grand café is let terlijk en figuurlijk een uitda ging. Zoiets kennen we nog niet op Schiphol." Het Grand café krijgt een luxe uiterlijk. Vanuit hn >1 Ie 1', er ruim zir lit over de luchthaven. Gasten kunnen ge deeltelijk bediend worden aan de tafel, of gaan zelf hun drank jes halen. „We kunnen op Schiphol niet achterblijven bij de trend. Een Grand café moet." In januari begon Brouwer op Schiphol. Om loep Rolink te as sisteren bij zijn taak om het zelfbedieningsrestaurant Touch Down on te zetten. „Er komt zo veel bij kijken. Het assortiment moet worden bepaald, de re cepten voor de salades moeten precies in orde zijn." De hand leiding voor bij voorbeeld een pasta salade met champignons staat precies op papier. „Je kunt niet zeggen doe maar een hand je champignons, noe, je moet bekijken hoeveel nodig is om het lekker te maken." Verder worden lijsten opgesteld van al le benodigde apparatuur. „Fou ten kun je je niet permitteren, twee maanden later bij je baas aankomen en zeggen: goh ik heb iets verkeerds bestcla is uit den boze." Eten bij Touch Down bete kent zitten in kleine comparti menten die afgeschermd wor den door een laag muurtje. De in de vloer geschroefde draai stoeltjes van de Wijde Wereld zijn vervangen door gewone stoelen. „Hoewel er zeshonderd zitplaatsen zijn, krijg je niet het gevoel te verdwalen in een enorme ruimte." Voor de in richting is gezocht naar de sfeer van de luchthaven. ..De high tech van de luchtvaart, niet koud of sfeerloos maar met mooie materialen", legt Brou wer uit. Als het aan ons ligt worden na 1991 alleen de grenzen niet meer beveiligd! IK >1 I.AM) SIX l RITY si s i IMS <~nfRn»in„M l'.'l MH advitccn cn tnuallccrt Bouwkundige beveiligingen Hr.indfTK Mswicmrn F' angw, intridc wvtcmcn clb gg

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23