'Riagg staat nog te veel op eiland' 'Vervelend om weg te lopen' Gi Regio Simons opent kliniek Seksuologie in AZL Schiphol kent geen achterdeurtjes BNP 'Amerikaanse advocaten zijn erger dan u ooit zult worden' Schiphol onderwerp van groot milieu-onderzoek WOENSDAG 18 MAART 1992 21 REDACTIE wiiiEM SMRDUK tCH(f) Directeur B. Samson bij afscheid: i De geestelijke gezondheidszorg staat te veel op een ei land. Er wordt te weinig overlegd met instellingen als de GG&GD, GMD, kinderbescherming, gemeenten, politici en arbeidsbureaus. Daardoor blijven problemen voortbe- I staan, terwijl deze zouden kunnen worden voorkomen, j Dat constateert B. Samsom, scheidend algemeen direc- teur van de Regionale Instelling Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg Zuid-Holland-Noord (Riagg). LEIDEN MONICA WESSEUNG Samsom verruilt op 1 april zijn baan bij de Riagg voor de post van directeur van de Landelijke Stichting Bureaus Vertrouwens arts inzake de Kindermishande ling. Hij denkt dat de Riagg uit stekend in staat is problemen binnen de maatschappij te sig naleren. „Er wordt nauwelijks overlegd. We signaleren, maar veel verder komen we nog niet. Dat moet beter. Er moeten pre ventieve maatregelen worden genomen en daarvoor is overleg met alle andere maatschappelij ke instellingen noodzakelijk" Hij geeft een aantal voorbeel den van problemen die zijn ont staan door maatschappelijke misstanden en die relatief een voudig zijn te voorkomen. „Ou deren moeten niet worden weg gestopt, om vervolgens te zien dat ze vereenzamen. Migranten die goed worden opgevangen, hoeven niet geïsoleerd te raken. Het aantal incestgevallen kan sterk worden verminderd door het uit de taboesfeer te halen." Buurvrouw Samsom kwam in februari 1979 in dienst van de toenmalige stichting Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg Leiden. De Riagg bestond toen nog niet. „De versnippering in de hulp verlening in die jaren was groot", herinnert de Riagg-man zich. De Riaggs bestaan nu tien jaar en hebben qua cliënten aantal een stormachtige groei meegemaakt. Enerzijds is dit het gevolg van het lager worden van de drempel tot de geestelij ke gezondheidszorg. „Vroeger dacht iedereen dat je gek was als je bij een psycholoog liep. Nu is dat anders." Niet alleen de geringere gêne is reden voor een groeiend aan tal cliënten. Samsom: „De maatschappij individualiseert. Vroeger kon je met problemen bij de buurvrouw, de kerk of de familie terecht. Die zijn veelal weggevallen." De Riagg heeft deze hulpfunctie overgenomen, maar Samsom signaleert daarin direct ook een nadelig effect, „De maatschappij vindt dat ze, omdat er toch prima instellin gen zijn waar mensen met psy chische problemen naar toe kunnen, zelf niet langer verant woordelijk is. Dat is heel fout." Er komen steeds meer mi granten. Een deel van hun pro blemen zijn het gevolg van de erbarmelijke toestand waarin bijvoorbeeld vluchtelingen heb ben verkeerd. Een ander deel van de psychische problemen van migranten - Samsom legt nog eens de vinger op de zere plek - is de 'schuld' van de maatschappij. Een Marokkaans meisje dat, conform haar cul tuur, af en toe wordt geslagen en hiervoor op school wordt uitgejouwd, maakt veel kans op geestelijke problemen. De Riagg Zuid-HoUand- Noord heeft gemiddeld jaarlijks 8500 cliënten in behandeling. Elk jaar kloppen 6000 mensen voor hulp aan. De cijfers maken duidelijk dat het gevaar voor het ontstaan van wachtlijsten le vensgroot is. De maatschappij aanvaardt echter geen wacht lijsten, dus wordt er steeds meer gewerkt met kortere behande lingen. Tast dit de kwaliteit van de hulpverlening niet aan? Sam som ontkent dit uit de grond van zijn hart. Sterker nog, hii is een groot voorstander van net verkorten van de therapieduur, ten minste als dit mogelijk is. „We moeten mensen zo snel mogelijk de verantwoordelijk- problemen zijn te voorkomen fOTO HOLVAST heid voor het eigen leven terug geven. Een therapie moet je zien als instrument om te leren dóór te leven. Diegene die het instrument heeft gekregen, moet vervolgens wel de kans krijgen er mee te werken. Draag de oplossing aan. maar laat de mens zelf zijn problemen te lijf gaan. Op eigen benen zetten is en blijft de beste remedie." leiden Staatssecretaris Simons van WVC opent morgenmiddag de polikliniek voor Psychosomati sche Gynaecologie en Seksuolo gie van de afdeling Gynaecolo gie in het Academisch Zieken huis Lekten. De polikliniek is gehuisvest op de vierde etage van gebouw 50 en biedt op al lerlei gebied hulp aan mensen met seksuele problemen en slachtoffers van seksueel ge weld. De polikliniek moet een belang rijke bijdrage leveren aan de op- DEN HAAG ANP Het bestuur van Zuid-Holland wil dat Den Haag en Rotterdam het taxibeleid voor die steden van de provincie overnemen. De provincie acht zich niet meer in staat om als vergun ningverlener nog voldoende controle uit te oefenen. In beide steden is grote on rust onder taxichauffeurs omdat die vinden dat de provincie te veel vergunningen verstrekt waardoor er grote concurrentie strijd is. Rotterdam en Den 1 laag wordt gevraagd om in ie- lossing van tal van problemen op hel gebied van seksuele hulpverlening, zoals voldoen aan vragen tot consultatie, het voorkomen van onnodig me disch handelen en het verrich ten van wetenschappelijk on derzoek op seksuologisch ge bied. De combinatie van patiënten zorg, onderwijs en onderzoek sluit aan bij de 'speerpuntfunc- tie' van de Leidse Vrouwenkli niek en moet een uitstralingsef fect over het gehele land heb ben. der geval uitgifte van zoge naamde chauffeursvergunnin gen op zich te willen nemen. Dit zijn vergunningen op naam en met een foto. die controle mogelijkheden moeten verbete- Gedeputeerde T. Jansen, ver antwoordelijk voor het taxibe leid. maakte gisteren bekend dat hij vindt dat het gehele taxi- pakket (inclusief vergunnmgbe- ieid) bij de gemeenten thuis hoort. „Die kunnen dergelijk kleinschalig beleid veel beter or ganiseren dan de provincie." Jansen wil zo spoedig mogelijk antwoord van de gemeenten. Den Haag en Rotterdam moeten taxibeleid overnemen Leids Kamerlid beroofd in Bijlmer PAUL VAN DER KOOU Het Leidse Kamerlid Arthie Schimmel had haar tijdelijke woning in de Amsterdamse Bijl mer nog maar net betrokken of ze werd al beroofd door een met een pistool gewapende jon geman. Haar huis in Leiden wordt momenteel verbouwd en gedurende die tijd zou zij kun nen ervaren hoe het is om in de Bijlmermeer te wonen. Ze had zich voorgenomen een maand te blijven. Inmiddels is zij toch maar ergens anders gaan wonen. Door eerder 'weg te lopen' vindt Schimmel dat ze 'al die mensen laat vallen die zo hard proberen de Bijlmer weer leefbaar te maken'. Bovendien hebben de echte bewoners niet de mogelijkheid om zomaar te vertrekken. Na de beroving sliep het D66- Kamerlid op verschillende adressen of zorgde ze voor tienen binnen te zijn. Bij 'la- tertjes' liet ze zich voor de deur afzetten. Ze hoefde dan niet in haar eentje door de 150 meter lange, schaars verlichte binnen straten te lopen van 'haar' flat gebouw Kleiburg. Toch bleef ze zich onveilig voelen in haar Amsterdamse flatje op de vijfde verdieping. Of, om in Haagse termen te blij ven, 'het gevoel van basisveilig heid ontbrak in het probleem- cumulatiegebied'. Helemaal moeilijk werd het na het ver schijnen van NRC Handelsblad van afgelopen zaterdag. Schim mel schreef daarin over haar dramatische eerste Bijlmerweek en de aantrekkelijke logeer adressen stroomden toe. Daarbij zit ook een etage in hartje Amsterdam waar ze kan blijven tot haar Leidse woning begin april is opgeknapt. Ze houdt het aanbod nog even in beraad en deed gisteren alsnog aangifte van de beroving. Op het wijkbureau Ganzenhoef leerde ze het verschil tussen een pistool en revolver. Ook kreeg ze hier de weinig geruststellen de boodschap dat mensen op alle tijdstippen worden beroofd in de Bijlmer. En dus niet alleen als het buiten donker is. Door alle ellende krijgt het Kamerlid steeds beter door wat er fout is met de hoogbouw in de Bijlmer „De flat ziet eruit als een idioot grote Chinese muur met eindeloos lange, lege en donkere gangen, zonder contro le op de openbare ruimte." Luchthaven loopt voorop met beveiligingssysteem Het Kamerlid Schimmel voelde zich na een beroving niet n de Bijlmer. Ze kan die kennis mooi ge bruiken bij de discussie over het plan om de Bijlmer voor 750 miljoen gulden op te knappen. Voor dat plan is zeker rijkssub sidie nodig en dat was een van de redenen waarom Schimmel voor een tijdelijke woning koos in de Amsterdamse flatwijk. Daarnaast wilde ze een poging wagen de gapende kloof tussen Kamerleden en samenleving te dichten. In Slaaghwijk. de 'Leidse Bijl mer', zijn de flats volgens haar 'niet zo ontzaglijk groot'. Toch wil ze er binnenkort een aantal dagen rond gaan lopen, met de in Amsterdam opgedane kennis in haar achterhoofd: „Hoe zijn die flats gebouwd? Hoe kun je er toegang tot verkrijgen? Zulke dingenEr even logeren lijkt haar niet nodig. SCHIPHOL PETER SLUIS Schiphol is zo lek als een mand je. Personeelsleden smokkelen tegen niet geringe bedragen massa's illegale buitenlanders vanuit de transitruimte het land in. Met de regelmaat van de klok duiken deze verhalen op in krantenkolommen of in actuali teitenprogramma's. Deze week werd de vermeende slechte in terne beveiliging van Schiphol in verband gebracht met de kwestie van de illegale Ghane- zen. Via de achterdeuren van de nationale luchthaven zouden zij met duizenden tegelijk naar Amsterdam zijn getogen. Joop Verdonk en Ben Arxhoek liggen niet meer wakker van wat zij noemen de 'indianenverha len' die geregeld over de beveili ging van Schiphol de kop opste ken. Dat er wel eens wat mis gaat op een luchthaven waar tienduizenden mensen werken en miljoenen luchtreizigers over de vloer komen, zeggen de se- curity-medewerkers van de luchthaven, is onvermijdelijk. Het in 1986 geïntroduceerde toegangsbeheerssysteem staat er volgens hen echter garant voor dat de schade beperkt blijft tot incidentele gevallen. Het luchthaventerrein kent een aantal beschermde gebie den. zoals de vliegtuigplatfor men. de hangars en onder houdswerkplaatsen op Schip- hol-Oost en het ook voor passa giers toegankelijke douanege bied in de aankomst- en ver- trekhal. Uit veiligheidsoverwe gingen zijn deze gebieden al leen toegankelijk voor hen die over een geautomatiseerde doorlaatpas beschikken. Het gaat om een kleine dertigdui zend mensen. Met de pas kunnen de deu ren, liften en tourniquets wor den geopend naar het be schermde gebied. De foto en persoonsgegevens op de pas moeten worden getoond bij de bemande doorlaatposten. Af hankelijk van de aard van het werk kunnen met de pas slechts een of meerdere van de 120 au tomatische doorgangen worden geopend. Volgens de twee veiligheids beambten gaat er een uitge breid veiligheidsonderzoek vooraf aan de uitgifte van de Schipholpas. Dat gebeurt door de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD). .Aanvankelijk gold dat alleen voor kritische hincties, bij voorbeeld voor mensen die werken in het lan dingsterrein of in de bagagekel der. Op ons verzoek is het on derzoek uitgebreid naar alle pashouders aldus security-of- ficer Verdonk. .Inmiddels zijn er zo'n vijftien duizend Schipholwerkers gescr eend. „In 1990 en 1991 zijn de duizenden uitzendkrachten on derzocht. Dit jaar zijn we be gonnen met het schoonmaak personeel, het gaat om naar schatting tweeduizend men sen", zegt Arxhoek. die schat dat er maandelijks vijf tien keer negatieve adviezen door de BVD worden gegeven. „Wij nemen het advies ahijd over", zegt Verdonk. „Welke cri teria er worden gehanteerd we ten wij niet. En dat willen we ook niet weten. Als iemand op heldering wil hebben over een weigering, kan hij daarvoor te- recht bi) justitie. Dat gebeurt bijna nooit, die mensen weten zelf maar al te goed wat ze in het verleden hebben uitge spookt." De pashouders hebben een draagplicht. Wie zijn pasje ver geet te dragen, of uitleent aan een collega loopt het risico om het kwijt te raken. Bij echt mis bruik dreigt zelfs ontslag. Zodra iemand ander werk krijgt, ziin pas verliest of het slachtoffer wordt van diefstal, is in een paar seconden de pas te blokke- Volgens Verdonk en Arxhoek loopt Schiphol voor wat betreft haar eigen beveiligingssysteem voorop. „In het kader van de in ternationale wetgeving zijn alle luchthavens verplicht om per- soneelspasjes uit te geven. Meestal zijn dat gewone pasjes met een foto. Wij krijgen hier wel collega's van buitenlandse luchthavens op bezoek en die reageren vaak verbaasd op ons geavanceerde systeem." Industrie en landbouw veronrust over verbod bestrijdingsmiddelen In kringen van de chemische in dustrie en de landbouw is grote onrust ontstaan over het plan van de regering het gebruik van bepaalde landbouwbestrij- dingsmiddelen met ingang van 1 januari 1993 te verbieden. Uit voering van het voorgenomen besluit heeft volgens vertegen woordigers uit deze sectoren rampzalige gevolgen voor de aardappelteelt. Alternatieve be strijdingsmiddelen zouden na- BMjpi mn vooihanden djn De proddtenten van gewas beschermingsmiddelen. vere nigd in de Nefyto, en de land bouworganisaties spreken van een desastreuze ontwikkeling Een verbod op het gebruik van de middelen betekent de abso lute doodsteek voor de Neder landse aardappelteelt, zo zeg gen ze. De Commissie Toelating Be strijdingsmiddelen (CI B) be reidt een beslissing van staats secretaris Gabor (landbouw) voor om de toepassing ran een aantal bestrijdingsmiddelen in de aardappelteelt. Gabor wil de ze middelen met ingang van volgend jaar verbieden Het be sluit van de CTB wordt in apnl verwacht. Vervolgens moet Gabor het besluit bekrachtigen Het gaat om de schimmciwe- rende stoffen maneb en manco- ccb JE KOMT ALTIJD VERDER MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel. zonder poespas en tegen aantrekkeli|ke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17 30- 19.30 uur Of bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300.2301 EH Leiden tel. 071-254145 Ambassadeur Wikins tegen Nederlandse studenten: Waarom zijn advocaten zulke nare mensen? De Amerikaanse ambassadeur in Nederland had gisteravond het antwoord, ver pakt in een mopje. „Er zijn drie redenen waarom wetenschap pers tegenwoordig advocaten als proefdieren gebruiken in plaats van muizen: Er zijn meer advocaten dan muizen, de we tenschappers raken te zeer aan de muizen gehecht en er zijn proeven die de muizen niet wil len doen." Ambassadeur C.H. Wilkins jr. had in een zaal van het acade miegebouw vol rechtenstuden ten de lachers op zijn hand. Het juridisch studentengezelschap Grotius had de diplomaat en zakenman uitgenodigd een praatje te komen houden over 'Entrepreneurship', de kunst van het ondernemen. Het was een avond waarop Grotius zich een goed gastheer toonde door voor een volle zaal, een Ameri kaanse vlag achter het spreek gestoelte en een paar leuke ca deautjes te zorgen (een paraplu en een flesje jenever). Wilkins op zijn beurt beant woordde de vriendelijke ont vangst door zich te verontschul digen voor zijn nare juristen mopje. Daarmee zou hij alleen zijn landgenoten hebben be- De Amerikaanse ambassadeur H.C. Wilkins sprak in Leiden o fortuin en vier keer bouwde ik het op." doeld. „Zoals u allen van tv-se- ries weet, zijn Amerikaanse ad vocaten veel erger dan u ooit zult worden." Een dankbare de 6ok in Leiden gevestigde ambassadeur duidelijk dat Ne- Amerikaanse Webster Universi- derland op het gebied van han- ty? del en industrie zijn mannetje Vriendelijk was Wilkins ook staat in de wereld. Voor veel lach was zijn deel. een enkele voor het Nederlandse bedrijfsle- landen - en zeker voor de Vere- boosaardige glimlach van een aJ ven. Door een indrukwekkende nigde Staten - is Nederland een te ambitieuze student daargela- rij statistieken en cijfers te debi- interessante partner die veel ten. Misschien een student van teren maakte de Amerikaanse heeft te bieden, een centrale plaats in Europa met een goede infrastructuur voorop. Wilkins kan het weten, want hij werd groot in het zakenle ven. „Drie keer verloor ik mijn fortuin en vier keer bouwde ik het op", verklaarde hij zijn niet geringe welstand. In de VS werd hij vooral bekend als oprichter en grote baas van het fast-food concern Pizza Hut. Wilkins rol de de politiek in door in 1988 voor de verkiezingscampagne van presidentskandidaat k-oi ge Bush het nodige geld bijeen te schrapen. Als wederdienst benoemde de tot president ver kozen Bush Wilkins drie jaar ge leden tot ambassadeur in Ne derland. Wat is nu eigenlijk de lol van het ondernemen, vroeg hij zich gisteravond af. Wat is er zo leuk aan om meer pizza's tr maken dan iemand anders? Niet zon der enig pathos antwoordde Wildns dat het the joy of crea tion moet zijn. vrij vertaald 'de lol om iets te maken'. ..De on dernemer maakt welvaart en daarmee komen nieuwe huizen, nieuwe banen en nieuwe idee- en". Met dit credo van zijn poli tieke baas en geestverwant in het Witte Huis oesloot Wilkins zijn betoog. „Nederlanders en Amerikanen hebben veel ge meen. Als vrienden en als za kenvrienden". Voor het einde van dit jaar moet een dikke stapel rappor ten zijn afgerond die samen goed zijn voor een kleine me ter boekenkastplank. Daarin staan de gevolgen van de mo- fjelijke groeiscenario's voor de mhthaven Schiphol beschre- Het i r het i I dat in Nederland een omvangrijk project als de uitbreiding van Schiphol uitvoerig wordt on derzocht. Gekeken wordt niet ■Been nas de mawntech» gevolgen, maar vooral ook naar de belasting van het milieu. Omdat de luchthaven steeds meer een vervoersknooppunt wordt voor zowel lucht als weg- en railverkeer heeft de minister van verkeer en water staat voor deze klus een apart bureau in het leven geroepen. De Integrale Milieu Effect Rapportage ilMER). zoals het onderzoek heet. moet duide lijk maken dat bij investerin gen in economische groei, kosten moeten worden opge teld voor milieumaatregelen. Milieugevolgen kunnen niet langer meer naar de toekomst worden verschoven, zo stelt de leiding van Schiphol. De groei-scenario's die wor den onderzot ht, variëren van handhaven van Schiphol op de huidige grootte tot het Mainport scenario waarin Amsterdam en Haarlem in 2015 bijkans tuBttl /i|n W bonden door een enorme luchthaven die het gehele noorden van de Haarlemmer meer beslaat. Om de geluidshinder heter te spreiden, en in de verwar h ting dat er zo minder hinder zal optreden, geeft de NV Luchthaven de voorkeur aan een vijfde vliegbaan Daarvoor moet de luchtvaartwet wor den aangepast, wat overigens ook geldt voor de overige uit breiding van Schiphol In de hele gang van zaken lijkt de milieubeweging een steeds prominentere rol te gaan spelen, ofschoon dc milieulobby daar zelf anders over denkt Het Plan van Aan pak is al bestempeld aLs een not groeiplan, omri.u tu t nu-t langs democratische weg tot stand zou zijn gekomen, maar bestuurlijk bedisseld in achter kamertjes

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21