Weer wedkantoor aan de Breestraat 'Het leek wel of er een vliegtuig was neergestort' Leiden Buurt vreest voor ongelukken bij Huisman-complex College houdt vast aan reorganisatie WOENSDAG 18 /WAART 1992 17 Hippo Toto gokt op ex-klanten Ladbroke Ruim een half jaar nadat de laatste vestiging van Ladbro ke werd gesloten, krijgt Leiden weer een wedkantoor. De zaak, Hippo Toto, gaat in de eerste of tweede week van april open. Ze wordt gevestigd aan de Breestraat, onder de bonthandel Van Egmond. LEIDEN WIM WEGMAN Leiden telde ooit twee wedkan toren aan de Stationsweg en aan de Korevaarstraat beide geëxploiteerd door Ladbroke. Het gokken in Nederland werd echter nooit wat het Engelse concern zich ervan voorstelde. Nadat het kantoor aan het Sta tionsplein bij een eerdere in krimping al was gesloten, sloot Ladbroke vorig jaar september het 'gokhuis' aan de Korevaar straat. Een aantal van de wedkan'to- LEIDEN LOMAN LEEFMANS Omwonenden van het terrein op de hoek van de Sumatra- straat/Willem de Zwijgerlaan vrezen dat er verkeersongeluk ken komen als het Huisman complex eenmaal af is. Dat was tijdens een info-avond het enige bezwaar dat ter tafel kwam te- gen de bouw van een apparte mentengebouw en een was- straat met werkplaats op de nu braakliggende grond. De Leidse firma Huisman ver huist op aandrang van de ge meente nog komend jaar naar noord. Het Hoogmadese archi tectenbureau Pact maakte een plan met daarin opgenomen een showroom met daarboven maisonnettewoningen, een car- wash met autowerkplaats en daar tussenin 42 parkeerplaat sen. „Het plan zit goed in el kaar. Dat kun je merken. Maar de verkeersafwikkeling blijft een probleem en daarom zal ik het woord 'tunnel' maar lóten val len", aldus Surinamestraatbe- woner J. Steenbergen. Het hoekterrein krijgt zowel voor bewoners als voor klanten ren elders in het land deed het concern over aan de stichting Nederlandse Draf- en Rensport (NDR), die de zaken voortzette onder de naam Hippo Toto. Die club ziet nu wel weer brood in Leiden. Aad Klein, de eigenaar van het nieuwe wed kantoor: „Sinds Ladbroke aan de Korevaarstraat dicht is, ko men er flinke aantallen Leide- naars naar het wedkantoor in Noordwijk, dal ik ook beheer. De belangstelling is groot, dus we dachten: waarom zouden we 't niet nog een keer proberen?" een nieuwe inpt naast de huidi ge bezinepomp aan de Willem de Zwijgerlaan en een uitrit aan de Sumatrastraat. In beide ge vallen moet een druk fietspad worden gekruist en daar ver wachten de bewoners ongeluk ken: „Het stikt hier van de scho len in de buurt, zowel lagere als middelbare. En die fietspaden worden, hoewel dat niet de be doeling is, in twee richtingen gebruikt. Aan die kruisingen is zo te zien weinig aandacht aan besteed", aldus omwonende Zandvliet. Namens de gemeente zegde A. Ouborg toe dat er niet alleen drempels komen voor auto's, maar dat ook zal worden beke ken of er een slinger in het fiets pad gemaakt kan worden, zodat niet alleen auto's, maar ook fiet sen en brommers gedwongen worden snelheid te minderen. Bewoners en architect Van Wieringen konden zich daar in vinden. „Het ligt in de bedoe ling om al in het najaar van 1992 met bouwen te beginnen", liet Van Wieringen hoopvol we- Ph. van Campen, manager van de landelijke Hippo Toto, gelooft dat zijn gokwinkels meer kans hebben dan die van Lad broke. „Dat had zich destijds ingesteld op een keten van 400 wedkantoren in Nederland. Die investeringen kwamen er bij lange na niet uit toen het aantal zaken op 90 bleef steken. Dat heeft Ladbroke uiteindelijk de das omgedaan". Volgens Klein zal de opzet van het wedkantoor niet veel verschillen van die van de 'ou de' gokhuizen. Bezoekers kun nen geld inzetten op paarden- koersen in Nederland, Enge land, Duitsland en België. Na het bekend worden van de defi nitieve uitslag worden eventue le winsten direct uitbetaald. Weigerachtige bruid met de dood bedreigd LEIDEN ROY KLOPPER Een 32-jarige Leidse vrouw is gisteravond met de dood be dreigd omdat ze weigert mee te werken aan een schijnhu welijk. De vrouw had enige tijd geleden afgesproken te gen betaling in het huwelijk te treden met een illegale buitenlander. Op het laatste moment bedacht ze zich. Gisteren werd omstreeks 21.30 uur aangebeld bij haar woning aan de Mamixstraat. Voor de deur stond een man met een geweer. Hij vertelde dat 'zë voor haar kop gescho ten zou worden' als het hu welijk niet doorging. De geschrokken Leidse gooide de voordeur dicht. Door het raam zag ze de man in een bestelbusje stap pen, waarin nog drie buiten landers zaten. Ze belde de politie die de dader later op de avond kon aanhouden in een woning in Leiden. Het gaat om een 28-jarige inwo ner van Delft. De illegaal die als bruidegom zou fungeren is spoorloos. NOORDWUK IRENE NIEUWENHUIJSE Amber eet tevreden hooi. Haar buik verraadt dat zij binnenkort een veulen ter wereld zal bren gen. Haar stal aan de School straat in Noordwijk is sfeervol ingericht. Paarde-attributen, een knus zitje en meer dan vol doende eten wijzen op een lief devolle verzorging. De 6-jarige pony van Piet Waltman uit Noordwijk heeft zo te zien het angstige avontuur van maan dagmiddag goed doorstaan. Waltman zelf heeft meer moeite de gebeurtenissen te verwerken. „Ik schrok me we zenloos en dacht dat m'n laatste uur had geslagen", zegt de 59- jarige Noordwijker daags na het ongeluk met zijn paard en wa gen in de Noordwijkse Schie- straat. Waltman maakte maandag middag samen met de verzorg sters van Amber, Marianne Ver- hart en Guidy Warmerhoven, een tochtje in de omgeving. Marianne zat samen met hem op de bok. Guidy zat achter in de kar. I.angs de weg van De Schie nabij de aanlegplaatsen van de rondvaartboten schrok het dier van een tegemoetko mende vrachtwagen. .Amber trok de kar dwars op de weg en wilde weglopen. Toen schrok ze nogmaals maar nu van het wa ter. Het beestje wilde nog uit wijken, maar gleed uit en lag in het water." Guidy was op het laatste moment uit de kar ge sprongen, maar Waltman en Marianne bevonden zich even later samen met de pony in De Schie. „Het was allemaal in een tel gebeurd, maar omdat ik niet kan zwemmen en net hersteld ben van een herseninfarct, werd ik even heel angstig. Ik zag Ma rianne zwemslagen maken, greep haar jas en samen kwa men we naar de kant. Daar zag ik een uitgestoken hand, ik weet niet van wie. In elk geval stond ik al snel op het droge." Maar de angstige momenten waren voor Waltman nog niet voorbij. De 'jongens van de vrachtwagen' hielden het hoofd van Amber boven water, omdat door het gewicht van het karre tje de pony dreigde te verdrin ken. Inmiddels waren de politie en de brandweer gearriveerd, maar Waltman maakte zif li /"- veel zorgen om zijn paard, dat hij, nu met een touw om z'n middel, nogmaals het water in ging om Amber te bevrijden van haar vracht. Jonge kerels Op dat moment arriveerde ook zoon Gerard op de plek des on- heils. Hij vertelt: „Ik keek wel raar op. Op de kant allemaal jonge gezonde kerels en vader, die net zo ziek is geweest en niet kan zwemmen, alleen in het water. Later begreep ik wel dat hij gewoon het water wel in móést, maar het was toch vreemd. Ik zei tegen hem 'kom er uit, pa. je gaat daar kapot'. Hij had van Amber wel een trap kunnen krijgen." Omstanders hadden inmid dels de wagen van het angstige dier losgemaakt en Amber kon op eigen kracht naar de kant zwemmen. Maar nog was het leed van de pony niet geleden. Zij kon De Schie niet uit. omdat de kanten steil zijn en haar ach terbenen aan de beschoeiing langs het water bleven haken. De brandweer sloeg daarop een brandslang achter de benen om zo de pony uiteindelijk op het droge te krijgen. Zoon Gerard herinnert zich behalve de commotie rond de redding ook de drukte die het ongeval met zich meebracht. „Het leek wel of er een vliegtuig was neergestort. Drie brand weerauto's, politiewagens, dui kers. Portofoons waardoor van alles wordt geroepen. En de plek afgezet met linten. Het was ineens allemaal heel echt." VRUETUD Bingo Buurthuis Comelis Joppensz (Oppenheimstraat 6a) organi seert vrijdagavond 20 maart een bingo van 20.15 tot 23.00 uur. Vluchtelingen Muchtelingenwerk Leiden- Oegstgeest is op zoek naar vrij willigers die 10 15 uur per week beschikbaar kunnen zijn om vluchtelingen te begeleiden. Voor belangstellenden is er woensdag 18 maart (van 15.00 tot 16.00 uur) en donderdag 19 maart (van 20.00 tot 21.00 uur) een informatiebijeenkomst in De Bakkerij aan de Oude Rijn i k Zangavond In de Marekerk wordt vanavond een koor- en satnenzangavond gehouden. Medewerking wordt verleend door het hervormd kerkkoor uit Rijnsburg. onder leiding van Marja Goudzwaard. Ben Feij bespeelt het orgel en dominee Ouwendijk uit Alphen a/d Rijn heeft de algehele lei ding. Aanvang 20.00 uur. Ouderen Oudere bewoners van de Ste venshof kunnen in het buurt huis aan de Trix Terwindtstraat hun conditie op peil houden. Bij de gymclub op maandag ochtend van 1130 tot 12.15 uur zijn nog plaatsen vrij. Aanmel den kan bij het Ouderenwerk, tel. 315251. Kinderopvang Het gastouderbureau van de Centrale Organisatie Kinderop vang houdt vmwod aen Infor matieavond over gastouder-op- vang, oftewel kinderopvang bij een gezin. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur en wordt ge houden in het gebouw van de Stichting Welzijn Leiden, Bree straat 1 I 7 AGENDA WOENSDAG 18 MAART Leiden informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20. van 20 00 tot 21 00 uur Oegstgeest Bridge dr.ve m 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 19 MAART Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA o I v een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer. Lange Voort 273. van 14 30 tot 15 30 uur Voorschoten Sporten voor mensen met CARA o.l.v. een fysiotherapeut in de Vlietraal. Raadhuislaan 43. van 16.00 tot 17.00 uur. Piet Waltman, Guidy Warmerhoven en Marianne Verhart met in hun midden de pony Amber die maandag ternauwernood van de verdrinkings dood kon worden gered. toto holvast Ongeval met Noordwijkse pony zorgt voor consternatie De Stevenshofse kater Turner is het afgelopen weekeinde gered door een spoedoperatie die na telefonische aanwijzingen is uitgevoerd. De kater had een heuse kogel in z'n voorhoofd. Zijn bazin is verontrust. „Iemand die op dieren schiet, kan ook op mensen gaan richten." Mevrouw Le Cluese en haar familieleden zijn echte dierenliefheb bers. In hun woning aan de Rosa Spierstraat lopen verscheidene honden en katten rond. De dieren kunnen prima met elkaar overweg. Anders ligt het met de relatie tussen bepaalde buurtbewoners en de katten. Er wonen mensen in de omgeving die de beesten schijnbaar slechts matig waarderen. Het heeft twee katten van de familie inmiddels het leven gekost. Tumer onstnapte het afgelopen weekeinde ternauwernood aan de dood na een heuse moordaanslag. De rode kater loopt op gezette tijden van de dag naar buiten. Nu de vrouwelijke katachtigen krols zijn, is het een mooie tijd voor hem. Dat is versieren geblazen. Tumer heeft sinds kort een vriendinnetje, een aantrekkelijke poes van de achterburen. En verliefden moet je niet uit elkaar halen. Dus wil de kater zo veel mogelijk buiten zijn. Met z'n vriendinnetje in de zon, beetje de macho uithangen. Kat De liefde werd 'm zaterdag bij na noodlottig. Tumer kwam 's avond een beetje versuft thuis. Nader onderzoek leerde dat in zijn voorhoofd een kogeltje uit een luchtdrukwapen zat. On middellijk belde mevrouw Le Cluese de dierenambulance. Een medewerker gaf uitvoerig informatie over hoe te hande len. Het werd de redding van Tumer. Met een pincet werd de kogel uit het voorhoofd gevist, de wond werd op aanraden van medewerker van de dierenam- bulance gedept met Biotex: „Dat ontsmet goed." Tumer is er met een kleine hoofdwond van af gekomen. Het dier loopt inmiddels met een forse korst op de kop weer buiten. Ondanks de schending van zijn aangezicht is de verke ring nog aan. De familie Le Cluese blijft zitten met de vraag wie het dier dat leed heeft berokkend. In ieder geval denken ze te weten hoe de aanslag in z'n werk is gegaan. Volgens de zoon des huizes is er geen sprake van dat Tumer van een grote afstand is beschoten. „Ze hebben 'm vastgepakt en van dichtbij in de kop geknald." Hij leidt dit af uit de reactie van de kater toen hij het dier zon dag zijn eigen (kapotte) licht drukpistool voor de ogen hing. Tumer werd doodsbenauwd en rende hard weg. „Hij herkende de situatie duidelijk." Kater Het zal wel nooit duidelijk wor den wie het bijna fatale schot heeft afgevuurd. Vermoedens heeft de familie wel, maar die houden ze liever voor zich. „We willen geen mensen vals be schuldigen." De Le Clueses hebben wel een kater overge houden aan het voorval. Te meer omdat twee andere poe zen van de familie eerder op ge heimzinnige wijze de dood heb ben gevonden. Met name Tina (bijna tegelijk gekocht met Tur ner), lijkt vergiftigd. De witte Perzische kat werd in een middag tijd ineens heel dik. Enkele uren later was ze dood. Wat er nou precies is gebeurd, is nooit duidelijk geworden. „We konden het wel uitzoeken, maar dan moest Tina worden opengesneden. Dat wilden we niet." Van al die dode katten is aangif te gedaan bij de politie. De wijk agent was blij dat ook het kogel - voorval van het afgelopen week einde even werd gemeld. Moge lijk dat in de toekomst iemand wordt opgepakt met een lucht drukpistool. Dan komt er mis schien alsnog duidelijkheid over de identiteit van de schutter. Water Mevrouw Le Cluese is een beetje bang dat de zaken in de buurt zo langzamerhand uit de hand gaan lopen. „Mensen die zó gek zijn dat ze op dieren gaan schieten, deinzen er denk ik ook amper voor terug op mensen te vuren." Maar de Ste venshof is toch zo'n keurige rustige wijk? Dat weet mevrouw m mi nognlsi „Het ziet er op straat allemaal netjes uit. Daardoor heeft de Stevenshof de naam een nette wijk te zijn. Inderdaad, er wor den geen ruzies op straat uitge vochten. Maar tussen buren wordt achter de muren heel wat terreur uitgeoefend." Eén ding wil ze nog kwijt wie last heeft van katten kan gerust een emmer water over de die ren heengooien. Dat werkt af doende en is heel wat minder pijnlijk. (RK) Roy Moppf en Loman L—tiinm Ondanks protesten ambtenaren De gemeente kan na de reorga nisatie beter inspelen op vragen en wen— i efcfon— I ».u is het grootste voordcel van het nieuwe voorstel van het college van B en W voor de organisafie- vernieuwing. zegt wethouder T. van Rij van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Onder de ambtenaren is grote onrust ont staan over het nieuwe plan. om dat verschillende directies wor den gesplitst. Voor veel ambte naren is onduidelijk bij welke nieuwe dienst zij gaan werken. Op 21 april moet de gemeen teraad een beslissing nemen, zegt Van Rij. De onduidelijkheid en onzekerheid die nu bestaat op het stadhuis en op het stads- bouwhuis is slecht, beseft hij. „Maar het raakt niet het werk van de mensen, want er wordt niemand ontslagen." De wethouder is het niet eens met de ambtenaren die zeggen dat de splitsing van de huidige diensten geldverspilling is om- cl.ii in de tork..mst daardoor werk dubbel wordt gedaan. Bo- vwBdkn is hel dec hl «ooi de oi ganisalie als onderdelen die veel en goed samenwerken uit elkaar worden gehaald, zeggen ambtenaren. Het college wil. legt Van Rij uit, dat alle ambtenaren die zich bezighouden met het 'beheer van de openbare ruimte' bij de zelfde-dienst werken. „Zodat dc burger in de stad weet: als ik een klacht heb over een vcr- keerspaaltjc of over een lan taarnpaal of over een ander panltfrj I .m ih dm m hl De SP heeft over deze kwestie bunlddeb ediriftelljloe vragen gesteld aan het college. Volgens de fractie wijkt het nieuwe voor stel te veel af van besluiten die de gemeenteraad eerder heeft genomen. Dievegge laat 'kaartje' achter onoivijf gestolen blousies onder haar jas tin. en gooioe die op de grond. De vrouw verloor hierbij ook haar portemonnee. Hierin zat een briefte van de sociale dienst, compleet met haar naam en adres. De vrouw was gisteren niet thuis, maar kan binnenkort bezoek van de poli tie verwachten. Een winkeldievegge had gis terochtend niet al te veel geluk. De vrouw verliet omstreeks 9.15 uur een kledingwinkel aan de Haarlemmerstraat waarna het alarm afging. E.en personeelslid (21) spurtte h.i.ir ,u litem.i In een steegje had de vrouw door dat ze werd gevolgd. Ze haalde tot: 071-161418 HET OUm-RFJVWFRK in de Mors en in de Strvemhof is op zoek naar vrijwilligers die geregeld met bejaarden een wandelingrtjc wil len maken. Iir is ook behixTie aan mensen die de tuin willen bij- houden oudere wUtbewooere die dei /<-u niet meer kunnen. Wie belangstelling heeft kan contact opnemen met het Ouderen werk, tel. 761196 of 315251.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17