Leiden Regio Brug komt Leiden duur te staan 'Langzaam wordt ons de nek omgedraaid' DE KJbER Zuigen naar asbest WEERBORSTELS Mannen mogen roken. Ze moeten toch wat doen?' WOENSDAG 18 MAART 1992 BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor «AMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen pertect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. m ni ncr._ wtwtu Vergiftigd —j De kater Turner uit I de Stevenshof over leefde het afgelopen weekeinde ternauwernood een aanslag. Zusje Ttna werd eerder vergiftigd. Vervuiling A Q Volgens de ge- I -7 meente Leiderdorp lopen watersporters in De Does geen gevaar door de vervuiling van de Kleine Zandput. Riagg A Veel geestelijke Z. I problemen kunnen volgens scheidend direc teur Samson van de Riagg worden voorkomen Schadeclaims van bedrijven dreigen Hoogbejaard, rot, rammelend en afgeschreven leiden wim wegman De gemeente wilde dat haar versleten brug met een frisse blik werd bekeken. En dus nodigde ze in januari van dit jaar de Rotterdamse dienst Gemeentewerken uit een kijkje te komen ne men aan het Haagsche Schouw. De frisse blik leidde tot een onthutsend rapport. De Rotterdamse inspecteurs concludeerden dat er al jarenlang niet of nauwelijks iets aan de brug was gedaan. Zelfs het normale, dagelijkse onderhoud, als het schoonmaken van assen en lagers en het vastzetten van bouten, was niet gedaan. Als gevolg daarvan moest de brug, die zijn levenduur toch al had overschreden, als af geschreven worden beschouwd. De brug kon alleen nog in gebruik blijven, als onmiddellijk werd begonnen met dat achter stallige onderhoud. En dan nog was leiden niet uit de problemen. Onder meer de klep en de bovenbouw dienden zo snel mogelijk ver nieuwd en verbeterd te worden. Kosten: één miljoen gulden. Daarna zou de brug misschien nog 10 tot 20 jaar kunnen meegaan. Greep Leiden niet in, dan zou dit 'onherroe pelijk tot calamiteuze gevolgen op korte ter mijn' leiden. Of zoals de Rotterdamse chef van de afdeling onderhoud kunstwerken het in een latere brief formuleerde: Als u niet morgen met het onderhoud begint, moet van de brug van daag nog dicht. Aldus geschiedde, vier dagen later. 'Vrachtauto's gewoon omrijden' Bestuurslid C. Brussee van Wijkvereniging Stevenshofjespolder vindt het een goed idee van de gemeente om de brug af te slui ten voor vrachtverkeer en scheepvaart. Ze verwacht weinig pro blemen: „Vrachtauto's moeten gewoon omrijden, en dat geldt ook voor verhuiswagens." Als blijkt dat de vanaf volgende week ook geen personenauto's meer over de Haagsche Schouwbrug kunnen rijden dan wordt de busbrug bij de Rijndijk opengesteld voor alle verkeer. „Dat is natuurlijk niet echt geslaagd maar je moet toch de wijk in en uit. We hebben deze oplossing overigens zelf aangedragen toen we een paar weken geleden met de gemeente spraken over het pro bleem", aldus Brussee. Het scheepvaartverkeer zal het heel wat moeilijker hebben met de beslissing van de gemeente om de brug niet meer om hoog te doen, denkt Brussee. Fietsers willen auto wel kwijt leiden Fietsers zien bijna alleen maar voordelen in het plan om de binnenstad autoluw te maken. Dat constateert de fietsers bond ENFB uit een 'bliksemenquête'. De bond heeft 65 wielrij ders ondervraagd. Fietsers denken dat de binnenstad leefbaar der en veiliger wordt als er minder auto's rijden en dat ze sneller op de plaats vah bestemming komen. Veel ondervraagden zeg gen dat ze vaker boodschappen op de fiets gaan doen. De ENFB heeft de enquête gehouden bij een groot warenhuis en bij het station. Ook zijn mensen ondervraagd die boodschappen deden en 'Fietsers van het type student'. Franciscusband speelt Japanse muziek leiden 'Kodomo no hi' is een van de muziekstukken die de Franciscusband Leiden (FBL) zaterdag 21 maart op haar jaarlijk se concertavond ten gehore zal brengen. Naast deze Japanse mars speelt de-band andere stukken, waaronder een aantal suc cesnummers uit het 'dagelijkse' repertoire. Na afloop van het concert is er een loterij en dansmuziek van boerenbl aaskapel 'De gespleten klomp'. Het concert wordt gehouden in het Anto- nius clubhuis, Lange Mare 43 en begint om 20.15 uur. Leiden loopt het risico dat de bedrijven die afhanke lijk zijn van scheepvaart verkeer schadeclaims in dienen nu de Haagsche Schouwbrug is dichtgezet. Provincie-bestuurder T. Jansen (verkeer en vervoer) heeft de gemeente hiervoor inmiddels gewaarschuwd. Wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) hoopt dat het allemaal niet zo ver hoeft te komen. „Als er moeilijkheden komen moeten we daar in goed overleg een oplossing voor vinden. Ik weet dat het ui terst vervelend is, maar het is een noodmaatregel. Lie ver dit, dan dat de brug straks op een schip stort." leiden wim wegman vervolg van voorpagina Blijkt de situatie voor het scheepvaartverkeer onhoud baar te worden, dan zet de ge meente de Haagsche Schouw brug definitief open. Het auto verkeer wordt dan omgeleid via de Stevensbrug bij de Rijndijk. Van die mogelijkheid heeft Lei den nu nog geen gebruik willen maken, omdat ze het onwense lijk vindt dat grote aantallen au to's dwars door de woonwijkjes rijden die voor en achter de Ste- vensbrugjiggen. Ook heeft ze er niet voor wil len kiezen om, zoals met het vrachtverkeer, alle personenwa- leiden loman leefmans vervolg voorpagina „Toen we begonnen, konden we 'draaien' bij de gratie van het gedoogbeleid doordat we wat later open konden blijven. Nu wordt langzaam onze nek omgedraaid zegt bedrijfsleider M. van der Heijden van disco theek De Ville. Met drie colle ga's (van Nexus, Club '70 en de Koets-o-theek) schreef hij een brief aan burgemeester C. Goe- koop met het verzoek langer open te mogen blijven. Met de huidige sluitingstijden wordt er te weinig verdiend in de disco's. Nadat vrije sluitingstijden door de uitslag van het referen dum van de baan waren, kwa men gemeente en politic deze maand met een nieuw plan voor zomer en najaar 1992. Op zaterdag en misschien op vrij dag mogen de kroegen een uur tje langer open, tot drie uur, maar daar staat een strengere controle tegenover. J. Ponsioen, voorzitter van de verenigde Renaissance in muziekschool lbpen» De tijd van de renaissance her leeft zaterdag 28 maart in de Streekmuziekschool aan het Ra penburg. 's Ochtends musice- reo leerlingen van de school van 11.00 tot 12.00 uur in de TafTéh zaal van het Rijksmuseum van Oudheden, 's Middags zijn er in de muziekschool allerlei activi teiten. Vanaf 13.00 uur worden demonstraties gegeven van in strumenten als de draailier, de kromhoorn, de luit en de gam ba. Gevorderde spelers en zan gers spelen tophits uit de Re- naissance-literatuur'. 's Avonds begint om 20.00 uur een concert in de Lokhorst- kerk. Ensembles van gevorderde leerlingen en docenten treden op. bijgestaan door claveciniste Anneke lansen en gambiste Naomi Hirschfeld. Leidse horeca-ondernemers liet weten dit met name voor de discotheken te vroeg te vinden: „Ik verwacht als de eerste zo merse dagen daar zijn. Haar lemse taferelen", aldus Pon- sioen die doelt op de ongere geldheden in de Spaamestad toen daar de sluitingstijden werden vervroegd. Voor de discotheken kleven er ook andere nadelen dan een mindere omzet aan het principe van één lUiHlnyiyd mt horeca gelegenheden ..Het is behoorlijk zuur als je de klanten om drie uur de deur wijst en je hoort ze roepen van kom wc gaan nog daar heen'. Frustre rend vind ik dat", aldus Van der Heijden. Met een scheef oog wordt gekeken naar andere ge meenten als Alphen. Oud Ade en zelfs Den Haag en Amster- dajn. Maar vooral naar de Leid se studentenverenigingen. Volgens een zeer oude rege ling mogen de studentenclubs wel tot diep in de nacht leden en bezoekers ontvangen Met name Catena en Augustinus verhuren hun ruimten in het weekeinde nog wel eens aan particulieren zodat ook anderen profiteren van de uitzondering. „En vergeet niet de stadsge hoorzaal De eigen horeca-zaak van de gemeente waar ook alles lijkt te kunnen", aldus Van Ak keren. Hij kan zich wel voorstel len dat de I^idse politiek dood moe wordt van de eeuwige div- cussie over sluitingstijden maar ..Ze kunnen hun ogen toch niet sluiten voor die grote groep stadsgenoten die laat op stap willeb." Om de aandacht te vestigt!) op de vermeende ongelijkheid tussen 'echte' Leidenaars die laat uit willen, maar dat niet kunnen en studenten die dat wel kunnen, organiseert Hotel de Ville het komende weekein de een manifestatie. Zondag morgen gaat de discotheek al om zes uur 's morgens open voor een house party. A.F.Th, van der Heijden signeert donderdag 19 maart het Boekenweekgeschenk en ander werk bij Boekhandel ...uw Lihris boekhandel Nieuwe Rijn 45, vanaf 19.30 tol 21 00 uur gevonden waar de ene helft van het brugdek wordt openge houden, terwijl het andere deel wordt opgeknapt zijn bij de Haagsche Schouwbrug niet mo gelijk. Van Rij: „De technische constructie laat dat niet toe. Het is of helemaal open, of helemaal dicht." En dus koos de gemeen te er voor om de brug open te houden voor het autoverkeer, ten koste van de scheepvaart. Volgens Van Rij kan het dek, hoe gammel het ook is, het ge wicht van de personenwagens nog wel aan. Leiden wil het brugdek trou wens snel verstevigen door een extra draagconstructie aan te leggen. Dat kan echter alleen als blijkt dat de overlast voor het scheepvaartverkeer binnen de perken blijft, en de brug dus ge sloten kan blijven. Het toch al wrakkige hijsmechanisme is er namelijk niet op berekend om ook nog zo'n extra constructie omhoog te tillen. Na de verste viging kan ook het vrachtver keer er weer over. De maatregelen gelden tot ju ni. De gemeente is met de NS- bouwmaatschappij Articon overeengekomen dat de spoor wegovergang bij De Vink voor de zomer voor autoverkeer wordt opengesteld. Articon is dan wel ruim twee ton duurder leiden De komende dagen worden asbestdeeltjes afkomstig van de Formido-brand opgeruimd in het ge bied tussen de Kenauweg en rijksweg A44. De Rijndijk, de Van der Blom Vijlbriefstraat en de Van der Blom Vijlbriefhof zijn inmiddels schoongemaakt. De reinigingsploeg is nu zo'n drie weken bezig met het opzuigen van de asbestdeeltjes die na inademing kanker kunnen veroorzaken. roro wïmddkman Disco's vragen toestemming om later te sluiten mT"a TOEGANGSWEGEN STEVENSHOF gens om te leiden via Valken burg. De toch al geplaagde au tomobilisten uit de Stevenshof zouden dan met wel erg veel oponthoud te kampen krijgen. Bovendien is het maar de vraag of de gemeente Valkenburg zo'n toevloed aan gemotoriseerd verkeer binnen haar grenzen zou toelaten. Andere oplossingen, zoals die voor de Blauwpoortsbrug zijn uit, omdat ze een aantal extra voorzieningen moet treffen. Lei den is bereid die kosten te beta len. Na de openstelling van De Vink wordt het dek en de bo venbouw van de Haagsche Schouwbrug volledig vervan gen. De kosten daarvan bedra gen ongeveer vier miljoen gul den. Mankement aan Wilhelminabrug leiden Door een technische storing was de Wilhelminabrug van ochtend ruim een half uur bui ten werking. Het leidde tot een file tot aan Alphen, en aan de andere kant slibden de Leidse singels dicht met auto's. De brug aan de Hoge Rijndijk bij de watertoren werd om streeks 9.00 uur geopend en wilde niet meer dicht. Het ge vaarte moest met de hand naar beneden worden gedraaid. Ook de bomen konden niet meer mechanisch worden bediend. Om 9.30 uur was het euvel ver holpen en kon het verkeer er weer overheen. Het was op dat moment nog niet bekend wat de oorzaak was van de storing. Brugwachter Van den Burg sprak van een 'black out'. De politie leidde het verkeer tijdens de storing om via onder meer de KanaaJweg. leiden emiel fangmann „Ze hebben me uit Bruinisse naar Leiden ontvoerd, zeg ik wel eens. hihi." Mevrouw Dina Verburg-Kik, die vandaag 102 jaar oud is geworden, kan er nóg om lachen. „Zo maar werd ik twee jaar geleden in een auto gezet en hup, toen zat ik hier. Ja, ik zie mijn schoonzoon ook lachen, 's Ochtends zit ik ach terin de huiskamer, waar mijn oude bed staat, 's Middags aan de voorkant, achter het raam. Op mijn troon, zegt mijn schoonzoon. Ik kijk uit op het weiland, de grens met Oegst- geest. Maar het blijft gras hè. Terwijl ik in mijn geboorte plaats Bruinisse altijd op de bo ten in de haven uitkeek. Ik kom uit een vissersfamilie, mijn va der was er schipper, werd ne gentig. Ja, soms zijn de schapen hier op het gras wel leuk. Zo oud worden? Ik heb er geen last van. Zo lang je gezond blijft... Zijn er in Leiden nog meer van die oudjes? Mijn lage re schoolvriendin leeft ook nog, in Haarlem. Ze is iets ouder dan ik. We bellen nog met elkaar. Ze keek in de schoolbanken altijd bij me af, ze was toen niet zo bi, op zijn Zeeuws gezegd. Ik wel hoor, ik had er geen moeite mee. Maar dan moest de lei dus weer worden schoongeveegd van de meester. Studeren was er in die tijd niet bij, dus ging ik werken. Mosselen inpakken. In Bruinis se kreeg ik een vriend. Een ambtenaar en hij werd overge plaatst naar Leiden. Dus trouw den we. Ik was al wat ouder. Ik hoefde toch niet per se vroeg te trouwen, om maar getrouwd te zijn? Mijn kinderen zijn hier alle drie gehaald door dokter De Dina Verburg-Kik: „Zo werd ik twee jaar geleden in de auto gezet en hup... toen zat ik hier." foto henk bouwman Bruyne, een heel lieve man. Niet dat ik verliefd op hem was, maar hij was gezellig. Wat zegt mijn schoonzoon? Oh, dat zijn foto nog in mijn slaapkamer hangt, ha. In Leiden was het prettig wonen, van 1924 tot 1934, op de Kastanjekade onder meer. Ik heb de Stadhuisbrand meegemaakt. Later verhuisden we naar Amsterdam en Rotter dam. als mijn man weer werd overgeplaatst. Nee. ik heb geen baan meer gehad, maar dat is eigenlijk ook niets voor vrou wen. Wel voor een man Die mag ook roken van mij, zelf zou ik dat nooit doen. Waarom een man wél mag roken? Nou, hij moet toch wót doen. Heeft mijn schoonzoon je nog geen thee aangeboden? Dat ver geten mannen altijd. Warm ge noeg? Nee. niet lepelen, kun je alleen met je mond voelen. F.n niet te veel er bij schrijven hè, want de matteklopper staat hier achter te deur. haha."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15