Gé Reinders maakt plaat samen met Rita Coolidge V A Rtv show 'Ik voel en gedraag me meer als een vrouw van 50' AVRO portretteert zestal ondernemers Edison voor Ben Cramer 'Mijn stem is een geschenk van God' WOENSDAG 18 MAART 1992 ZOGEZEGD Zanger wil publiek de 'emotionele waarheid' voorhouden Alles wat goed is, komt snel. Country- zanger Gé Reinders had net met Rita Coolidge een duet op de plaat gezet of hij kreeg het bericht dat hij de Country Composers Award 1991 van de KRO en Conamus had gewonnen. Begin april ver schijnt de nieuwe cd van Rein ders, getiteld 'Blood'. Op deze plaat staat het duet met Rita Coolidge, 'Stolen love', dat eind deze maand als single wordt uitgebracht. De samenwerking met Rita Coolidge was ook voor Reinders zelf een verrassing. „Oorspron kelijk zou ik het lied samen met Tony Ville zingen, de voormali ge lead-zangeres van Pussycat, maar dat ging niet door. Er wa ren contacten met de Verenigde Staten en Rita kreeg een bandje met het lied in handen. Ze was er meteen enthousiast over. Toen hebben we het lied samen opgenomen. Rita wil het zelfs Op haar eigen plaat zétten die- binnenkort uitkomt. Bovendien heeft ze plannen om naar Ne derland te komen." „Ik vind dat het resultaat goed klinkt. Maar ik ben wel be nauwd geweest. Ik wist hoe het lied klonk met Tony samen. En ik dacht: als het maar niet tegen valt." Gé Reinders vetrouwt erop dat zijn nieuwe plaat het goed zal doen. „M'n eerste cd 'Homecoming' heeft ook goed gelopen, evenals de plaat 'De radio Muskiet-liedjes'. Ie platen kunnen toch worden verkocht, ook aJ sta je niet in de hitpara de. Daarover heb ik mezelf ook verbaasd. Ik ben langzamer hand tot de overtuiging geko men dat er een markt is voor dit soort muziek." Verenigde Staten Gé Reinders heeft een fascinatie voor de Verenigde Staten. „Als kind al heeft dat land me ge trokken. Ik heb er na mijn mid delbare school ook een jaar ge studeerd. Ik ben vaak terugge weest en heb veel door het land gereisd. Wat me zo aantrekt in het land is de hang naar vrij heid. En dat je er steeds op nieuw kan beginnen, je hebt geen geschiedenis. Hier in Ne derland blijf je altijd Limburger en dat stempel drukt zwaar." „Ik realiseerde me dat toen ik in Amerika in gesprek raakte met een Nederlandse vrouw. We spraken Engels met elkaar totdat we erachter kwamen dat we beiden Nederlander waren. Ze stelde voor om dan maar in het Nederlands verder te gaan. Ik vond dat best. Toen bleek dat ik Limburgs sprak en haar taal gebruik vrij bekakt was. Op het zelfde moment veranderde on ze status ten opzichte van el kaar. Zij voelde dat ook, waarop we weer zijn overgegaan op het Engels. Toen zaten we weer op het zelfde niveau." „Tegenwoordig raakt het me niet meer. Ie wordt ouder en als je het goed doet in je vak vallen bepaalde vooroordelen weg. Maar toen ik jonger was, heb ik er wel last van gehad. Zo gingen ze in Amsterdam bijvoorbeeld opeens Duits tegen me praten." „In de Verenigde Staten had ik nooit problemen. En dat kan voor een deel mijn hang naar het land bepalen. Tegelijkertijd ben ik heus niet blind voor de andere kant van de medaille: de slechte sociale voorzieningen, de massa's daklozen, zelfs in Beverly Hills. Ik heb het pas nog gezien. Een taxi-chauffeur zei tegen me: 'tussen mij en die mensen zitten precies twee maanden.' En zo is het: als je je baan verliest, is het zö met je Woody Allen gaat pijnloos door het leven. foto archief ,,Mijn moeder was dol op bloe men. Vooral op tulpen. We zon gen thuis ook altijd liedjes als 'Tulpen uit Amsterdam'. Nu is er een tulp naar mij vernoemd. Ik weet zeker dat mijn moedertje in de hemel daar heel blij mee is!" (Albert Mol in Story) lk stel me altijd voordat er er gens een boom staat waaraan de zielen hangen. En dan denk ik: als ik nou ongeplukt zou zijn ge bleven, had ik dat dan vervelend gevonden? Ik denk van niet. Ten slotte weet je dan van niks, dus je mist ook niks. Als ik het voor het zeggen had, was ik liever niet geboren." (Marijke Höweler in Revu) ,,Toen ik in Goede tijden, Slech te tijden, die scène moest spe len, waarin Frits van Houten Su zanne (Ingeborg Wieten red.) ver kracht. Vreselijk. Daar zag ik on- zettend tegenop, net als Inge borg. Ik moest echt mijn ver stand op nul zetten en het ge woon doen. Toen die scène er op zat, bleek dat het nog een keer over moest. Technisch was er iets fout gegaan. Ingeborg en ik baalden enorm. En later heb ik er ook nog last van gehad. Op straat riepen mensen 'verkrachter' te gen me." (Casper van Bohemen in Story) ,,Je hele jeugd is een angstig sprookje: achter elke boom kan iets staan dat je niet kent. Maar nu denk ik: in mijn geval viel het toch wel mee. Al heb ik in die ja ren heel wat afgejankt. Ik huil trouwens nog altijd heel gemak kelijk. Mijn traanklieren zijn blijkbaar goed ontwikkeld." (Ro bert Long in Humo) ,,Dat ze Haitink hebben laten gaan is toch een grof schandaal. De mensen die het hier voor het zeggen hebben, begrijpen niets van muziek. Ze huren Ameri kaanse zangers in om Italiaanse of Duitse opera's te zingen. Dat is toch te gék voor woorden. Het is allemaal veel commerciëler ge worden. De romantiek is weg; de operadiva met haar kleine hondje en haar bontjas bestaat niet meer." (Wilma Driessen in Studio) Ik maak eigenlijk nooit fouten." (Johan Cruyff in Algemeen Dag blad) Ik heb laatst gezegd dat ik vroe ger een bekende romanschrijver was. De interviewster zei dat ik dgt nog steeds was, maar dat is niet zo: onze categorie bestaat niet langer. 'Bekende roman schrijver' is een oxymoron, dat is zoiets als een bekende potten bakker." (Gore Vidal in HP de Tijd) gebeurd. Het zou een mooi mo tiefvoor een lied kunnen zijn." De inspiratie ligt op straat. „Ik wil graag de waarheid be lichten, niet zo zeer de histori sche waarheid, maar wel de emotionele. Het mooiste is als je over een bepaalde situatie begint te zingen en het lied uit mondt in een waarheid die voor veel mensen geldt. Het plezieri ge van mijn vak is dat je ook nog eens twaalf tonen hebt om onder die 26 lettertjes te zetten, zodat je een mooie eenheid kunt afleveren." „Ik denk dat ik de Country Composers Award heb gekre gen voor het liedje 'Why him?' Het gaat over een man die z'n vrouw is kwijtgeraakt aan een anderè man. Hij is natuurlijk in de eerste plaats kwaad dat de relatie voorbij is, maar hij blijft zich afvragen: waarom heeft ze hèm gekozen. Why him?" Heeft zijn studie psychologie daar iets mee te maken? „Ik heb die studie in Tilburg niet afge maakt. Het was niet te combi neren met mijn studie aan het conservatorium. Maar ik heb wel enig inzicht gekregen in sommige processen in de men selijke geest. Maar voor de rest? Ik hou van liedjes waarin een geheim verborgen zit. Dat geldt ook voor 'Stolen love', dat gaat over vreemdgaan en de dingen die twee mensen daaromheen verzinnen. Lk ben er trots op dat mijn liedje door iemand die ik hoog acht is goed bevonden." Annie de Reuver (75) weet van geen ophouden Ik voel me als een oud huis. Maar wel een huis dat uitstekend is gebouwd en nog jaren mee kan." De Rot terdamse zangdiva Annie de Reuver is onlangs 75 jaar ge worden. Ze heeft er geen moeite mee. „Ik voel en gedraag me meer als een vijftigjarige", be weert ze knipopgend. Een beetje verwonderd voegt ze eraan toe: „Eigenlijk be vreemdt het me dat veel men sen van mijn leeftijd zich al hebben laten opbergen in ou- derencentra. Man, ik sta mid den in het leven, 75 jaar of niet. Voorlopig moet dat ook zo blij ven. Op z'n minst wil ik samen met een bekende artiest nog een vaderlandse hit scoren en het jaar 2000 halen." Hoewel Annie van zichzelf zegt verlegen te zijn, klopt dat niet met haar verleden. In 1933, ze was net zestien, kwam ze als zangeres terecht bij het befaam- cje radio-orkest The Ramblers van Theo Uden Marsman. In Pschörr, het vooroorlogse le gendarische uitgaanscentrum van Rotterdam, verzorgde het orkest dansmuziek voor de AVRO. Annie kwam en zong: het begin vaneen glanzende loopbaan. Door de jaren heen zong An nie zo'n 35 singles vol en deed mee aan tal van verzamelel - pees. Vier keer trad ze in het huwelijk en vier keer is ze ge scheiden. „De juiste Joris heb ik kennelijk niet mogen vinden", concludeert ze zelf na al die ff -ito. t I Zangeres Annie de Reuver in 1974 toen zij regelmatig optrad in showprogramma's van de VARA. foto kippa mislukkingen. „Mijn laatste echtscheiding dateert van 16 jaar geleden. Voor mij geen mannen meer. Sinds mijn laatste scheiding doe ik veel sa men met mijn vijf jaar jongere zus Toos. Ze heeft drie schatten van kinderen en met hen voel ik me erg verbonden." Voor de Nederlandstalige muziek is Annie de Reuver bij leven al een instituut. Als talent scout en producent voor ver schillende maatschappijen ont dekte zij bijvoorbeeld Vader Abraham, Ben Cramer, Oscar Harris, Henk Numeijer en de Kermisklanten. Stemvast Als freelancer werkt Annie de Reuver voor iedereen die haar grote vakkennis inhuurt. Ook zingt de artieste nog steeds voor een klein, maar dankbaar pu bliek. Regelmatig pronkt zij op de affiches van bejaardentehui zen en trekt volle zalen. Overal uit het land bereiken haar uit nodigingen. „Het krankzinnige is", lacht ze na een slok sherry, „dat mijn zangstem helemaal niet achteruit is gegaan. Ik zing nog even krachtig, stemvast en zuiver als bijvoorbeeld veertig jaar geleden. Ik kan niet meer op elke uitnodiging ingaan. Dat zou wat al te veel worden. Auto rijden doe ik nog altijd zelf, maar tegenwoordig doseer ik al les wel. Ik hoef me niet over de kop te werken. Het moet ten slotte leuk blijven." Tot het 'leuke' behoort ook de jurering van talentenjachten. „Ik ben altijd op zoek naar goed,, jong talent. Daarvan barst het in Nederland. Alleen heeft niet iedereen daar oog en oor voor. Ik wèl en daarom zoek ik het graag op." Een exclusieve medley van het Annie de Reuver-repertoire gaat aan het eind van dit jaar in première tijdens het tienjarig jubileumconcert van het Groot Rotterdams Koor onder leiding van dirigent Fred Huyskes. An nie de Reuver: „Toevallig is die afspraak net beklonken. Al eer der heb ik samen met het koor enkele songs uitgevoerd. Heer lijk om opnieuw uitverkoren te worden, want het is een kwali tatief hoogstaand koor. Boven dien waardeer ik het bijzonder dat ze mijn 75ste verjaardag op deze manier willen gedenken. Jongen, wat achter me ligt is al lemaal onvergetelijk, zelfs al word ik 120." Ik ben aangestoken door de gro te traditie van Amerikaanse ko mieken uit stomme films. Toen ik ontdekte dat er ook om mij werd gelachen, leek het mij de meest pijnloze manier om door het leven te gaan." (Woody Allen in Elsevier) Gé Reinders en Rita Coolidge tijdens de opname van hun duet. De samenwerking met de Amerikaanse zangeres was ook voor Reinders zelf een verrassing. fotocpd Ben Cramer foto cpd WEESP Ben Cramer heeft vanmiddag een Edison ontvangen voor zijn cd 'Alles wordt anders'. De zan ger leverde vrijwel alle, in meer derheid autobiografische, tek sten; componist Edwin Schim- scheimer schreef de muziek. De onderscheiding had voor Cramer op geen beter moment kunnen komen. Op 1 april is de vocalist op de kop af 25 jaar ar tiest, een feit dat een maand la ter officieel wordt gevierd in sa menhang met het 40-jarig be staan van zijn platenmaat schappij Durcco. Wereldhit voor 18-jarige zangeres Shanice HILVERSUM KEES GROENENBOOM ry M e is pas achttien en f j heeft al een wereldhit. m Ji Toch markeert 'I love your smile' zeker niet het begin van Shanice Wilsons zangcar rière. Ze is min of meer opge groeid op het podium en is al aan haar tweede platenmaat schappij toe. Als driejarige trad ze reeds op met moeder Crystal, eveneens zangeres. Op haar elf de werd ze ontdekt door platen maatschappij A M. Haar ver tolking van 'Somewhere over the rainbow' in de musical 'Get happy' leverde haar een con tract op. De landelijke en inter nationale doorbraak kwam na de overstap naar het Motown- label. Shanice beschouwt haar stem als een geschenk van God. „Ik zong al toen ik nog maar zeven maanden was: 'lungle boogie' van Kool and the Gang. De woorden kon ik natuurlijk niet zingen, maar ik had wèl de me lodie te pakken. Op mijn derde kon ik liedjes zingen met tekst en al. Als mijn moeder moest optreden, nam ze me wel eens mee het podium op en hield me de microfoon voor." Shanice beschikt over een bij zondere, expressieve stem, al is dat niet meteen af te horen aan het vederlichte '1 love vour smile'. Het bewijs daarvan is te vinden op Inner child', haar tweede cd. Ze lijkt alles in zich te hebben om een tweede Whit ney Houston te worden, al zal haar stem daarvoor nog moeten groeien. Voorlopig flirt ze nog te veel met de hijgerige manier van zingen die het handelsmerk is van Michael Jackson. Overi gens onbewust, zegt ze zelf. Zoetig Of ze de beloften kan waarma ken, zal ook afhangen van de plannen van Motown. De mu ziek op 'Inner child' is over het algemeen nogal zoetig en de teksten zijn op het niveau van middelbare-scholierenpoëzie rond weglopende vriendjes en de noodzaak van wereldvrede. In een van de opnamen wordt het woordje 'ass weggepiepl. Shanice: „Ik vond het wel grap pig dat mensen zich zouden af vragen: heeft ze dat werkelijk gezegd?" Haar eerste plaat 'Discovery' kwam uit op haar veertiende. „Ik kreeg mijn eerste platencon tract bij A M toen ik elf was, maar het'heeft een tijdje ge duurd voordat die plaat uit kwam. Het is moeilijk om reper toire te vinden voor iemand van die leeftijd." Verder dan wat plaatselijke hits kwam ze niet. Op haar zestiende stapte ze over n.i.n Motown, w.iar ook naarstig werd gezocht naar nummers die bij haar pasten. „De teksten op 'Inner child' zijn geschreven samen met Narada Michael Walden. Toen we be gonnen vroeg hij of ik een aan tal titels wilde opschrijven. Acht daarvan hebben we gebruikt en verder uitgewerkt." Er staat heel wat liefdesleed op 'Inner Child'. Niet van haar zelf, verzekert Shanice. „Wat ik schrijf gaat niet over mezelf maar over wat ik om me heen zie en hoor. Veel meisjes van mijn leeftijd gaan een relatie aan en lijden eronder als het misgaat. Ik denk dat veel vrou wen zich kunnen herkennen in die teksten." 'I Love Your Smile' gaat wèl over Shanice zelf. „Ik lach veel en krijg vaak te horen dat men sen mijn glimlach zo leuk vin den. Toen we aan de cd werkten was net de oorlog in de Golf aan de gang en iedereen was daar van onder de indruk. Ik wilde een nummer maken om de mensen een beetje op te vrolij ken." In de toekomst wil Shanice le ren acteren en dansen. Voorlo pig concentreert ze zich nog op het zingen en hoopt binnenkort te gaan toeren met een band. Hoe haar live-show er uit gaat zien weet ze nog niet. „In elk geval met veel dans en rap. I let zou van begin tot eind opwin- dend moeten zijn." STRIPS Boze EO eist meer zendtijd HILVERSUM GPD De AVRO zendt de komende maanden een nieuwe serie uit 'Je zaak of je leven - onderneem 't maar'. In deze gezamenlijke produktie van IDTV, het minis terie van economische zaken en de AVRO, wordt het onderne men in Nederland onder de loep genomen. Een jaar lang werden zes ondernemers op de voet gevolgd door een camera- ploeg. Het resultaat is een aantal persoonlijke portretten van zes totaal verschillende mensen, die een bedrijf runnen. Onderne men is laveren tussen meevaller en sof, balanceren tussen verlies en winst. De serie geeft daar een indringend beeld van. „Het is geen Dallas, maar ook geen Te- leac-cursus", aldus Haarlem mer Rick Claus, een van de ge- portretteerden. Opmerkelijk is het naturel van de ondernemers in de film; nooit geven ze de indruk door een camera te worden gevolgd. De heren opdernemers werden zö door hun zakelijke besognes in beslag genomen dat ze spoe dig vergaten wat er verder om hen heen gebeurde. Eén aspect komt in de serie steeds weer naar voren: ongeacht de per soonlijke drijfveer blijkt dat on- ven is, een tweede natuur. Iets waarmee je dag en nacht bezig bent. De gebroeders Rick en Leo Claus exploitanten van party- hilversum gpd De Evangelische Omroep is woedend over de manier waar op AVRO, KRO en NCRV heb ben geprobeerd om de EO bui ten Nederland 1 te sluiten. De AKN-omroepen hebben een brief gestuurd aan het NOS-be- WVC, waarin wordt gevraagd om de drie omroepen voor meerdere jaren exclusief aan Nederland 1 te verbinden. De EO wist niets van de brief af en heeft in een reactie besloten alle zendtijd die bij de pas verwor ven A-status hoort op te eisen. Sinds een jaar geleden de plannen voor een nieuwe zen derindeling vaste vorm aanna men is er nogal gesold met de EO. Oorspronkelijk zou de om roep met de AKN-omroepen op Nederland 1 komen, maar het NOS-bestuur schoof de EO tus sen de TROS en Veronica op het tweede net. Uiteindelijk beland de de EO toch weer op het eer ste net. centra in Haarlem, Hoofddorp en Alkmaar hebben van meet af aan met plezier meegewerkt aan de serie. Ze vonden het leerzaam. Leo: „Het is een kick om te ondernemen en je plan nen voor elkaar te krijgen. Door die serie werd je gedwongen je zelf de vraag te stellen: waar ben ik mee bezig, wat wil ik berei ken? In de praktijk doe je dat te weinig, dan ga je gewoon maar door. Maar het zou goed zijn om eens per maand bij die vraag stil te staan." Uitzendschema: Aflevering 1, donderdag 26 maart om 21.56 uur op Neder land 1. Aflevering 2, donderdag 2 april om 21.54 uur op Nederland 1 Aflevering 3, donderdag 9 april om 22.02 uur op Nederland I Aflevering 4, donderdag 16 april om 21.54 uur op Nederland 1 AJlevering 5, donderdag 23 april om 22.22 uur op Nederland 1 Aflevering 6, donderdag 30 april om 21.56 uur op Nederland 1. De gebroeders Rick en Leo Claus exploitanten van partycentra in Haarlem, Hoofddorp en Alkmaar heb ben van meet af aan met plezier meegewerkt aan de serie. foto united photos de boer

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12