'Geen heavy metal, maar heavy plettal' Opnieuw conflict Lido en distributiemaatschappij Cultuur&Kunst Publikatie Indische reisschetsen Berlage maakt gemis goed Maij: geen toestemming voor offer aan de zee Tentoonstelling over Lurelei Ex-uitgever Polak dreigt met proces DINSDAG 17 MAART 1992 Maskers af in Lisse lisse Het Ridderspoor Collectief brengt zaterdag 21 maart het programma Maskers in Artopa aan de Grevelingstraat in Lisse. Het programma bestaat uit een collage van podiumacts: dich ters, musici, kleinkunstenaars, schrijvers en beeldende kunste naars werpen één voor één hun maskers af. Twee griezelige ge stalten maken duidelijk dat dat echter niet zonder slag of stoot gaat. Het programma begint om 20.00 uur. Benefietconcert Freddie Mercury londen Op 20 april zal in het Londense Wembley-stadion een Aids-benefïetconcert plaatsvinden ter nagedachtenis aan de op 24 november aan de gevolgen van Aids gestorven Queen-zanger Freddie Mercury. Volgens de organisatoren is het concert, waar aan in Londen zal worden meegewerkt door popgrootheden als David Bowie, Elton John, George Michael, Annie Lennox, Seal, Roger Daltrey, Ian Hunter, Robert Plant en Paul Young, nu al uitverkocht. Via een satellietverbinding met Californie zal de groep U2 zijn opwachting maken. Uiteraard zullen ook Mercu ry's collega's van Queen, Brian May, John Deacon en Roger Tay lor, van de partij zijn. Het concert zal live worden uitgezonden door de BBC. In Nederland zal Veronica het concert uitzenden. redactie: cees van hoore anne vt* r'. - - leiden-wilfred simons Tussen het Leidse bioscoopbedrijf Lido/Luxor en de filmverhuurmaat- schappij Meteor Films is een conflict ontstaan. Het is al voor de tweede keer binnen korte tijd dat de directie van het theater met een verhuurmaat- schappij ruzie maakt. In september 1991 was er al een hoogoplopend me ningsverschil met Columbia Tri-Star, wat tot gevolg had dat de produkties van deze maatschappij enkele maan den niet in Leiden te zien waren. Dat is ook dit keer het gevolg; de Nederland se film De Johnsons, die al enige weken met succes in het hele land draait, zal in Leiden niet in het Lido-theater te zien zijn. Meteor Films heeft De Johnsons ver huurd aan het Kijkhuis, waar hij vanaf 27 maart twee weken zal gaan draaien. Volgens directeur Maltha van Meteor Films is het conflict ontstaan omdat Lido de film niet tegen de gebruikelijke condities wilde huren. „Wij hebben aan alle bioscoopex ploitanten 50 procent van de recette voor de eerste drie weken gevraagd en een glijdende schaal voor de weken daarna. Dat zijn voor een film als deze volstrekt redelijke condities en ieder een is ermee akkoord gegaan, behalve mevrouw Van Praag van het Lido-thea- ter. Voor haar was het één week 'en daarna zien we wel'. Wat andere film- verhuurmaatschappijen doen, moeten zij weten, maar wij gaan hierin niet mee." De directie van Lido zou hem zelfs hebben gezegd dat wordt overwogen in het geheel geen Nederlandse films meer in het theater te draaien. Maltha zegt de houding van het Lido-theater onbegrijpelijk te vinden, vooral omdat De Johnsons enkele we ken lang de best bezochte film in Ne derland is geweest. „Nu is hij van de eerste plaats verdreven door JFK, maar dat is natuurlijk begrijpelijk. Toch draait de film in vele plaatsen in Ne derland, waaronder Alphen aan den Rijn, Den Haag en Gouda, nog steeds heel goed." De directie van het Lido-theater wil op de uitspraken van Maltha geen commentaar geven. Meteor heeft voor de komende maanden een groot aantal films op sta pel staan, zoals de kinderfilm Babar, die dus ook niet in Leiden zullen draai en. Maltha: „We werken momenteel aan een breed scala van films, niet al leen actiefilms, maar ook thrillers, psy chologische drama's, noem maar op. Voor ons is Leiden als zodanig niet be langrijk, maar voor de bioscoopganger is het natuurlijk niet leuk." Dit laatste wordt beaamd door lan Boer, de uitbater van het Kijkhuis. „Het is een schandaal als deze film, een Ne derlandse produktie en een echte pu blieksfilm, niet in Leiden te zien zou zijn. Daarom heb ik hem gehuurd, al is het eigenlijk niet het soort film dat ik gewoonlijk draai." Boer hoopt, dal het publiek dat ge woonlijk het Lido-theater bezoekt, naar het Kijkhuis wil komen. De thea ters bedienen gewoonlijk twee geschei den circuits, ..maar aan die ver menging moet het publiek dan maar wennen aldus Boer. Hij hoopt niet, dat er nu opeens vijfhonderd mensen per avond voor zijn theater staan: „Die kunnen er natuurlijk nooit in." 'i.'f Het Minangkabausch huis, een van de schetsen van Berlage gemaakt ,op zijn Indische reis. leiden «jan rusdam Architect H.P. Berlage reisde in 1923 drie maanden door het toenmalige Nederlands-Indië. Hij was er uitgenodigd om le zingen te houden en adviezen te geven. In opdracht van het rijk zou hij bovendien een rap portage maken over de restau ratie van tempelruïnes op mid den-Java. Berlage, gefascineerd door de oosterse cultuur en architec tuur, was vervuld van de reis die hij, op 67-jarige leeftijd, ging maken. „Het viel mij moeilijk te gelooven nu werkelijk op reis te zijn naar het Oosten, aan de vervulling van een wensch, wel altijd gekweekt, maar niet be reikbaar geacht", zo noteerde hij bij aanvang van de reis in zijn dagboek. Zijn fascinatie bracht Berlage ook tot uitdrukking in een boek, 'Mijn Indische reis, gedachten over cultuur en kunst', dat in 1931 verscheen. Hij beschrijft daarin zijn ervaringen en opvat tingen. Eerst heel nuchter: „Een reis is immers niet meer dan de controle op het reeds door foto en film gewekte beeld; en bij het werkelijk zien volgt dan onwille keurig een stilzwijgend 'o ja'." Maar, al snel blijkt hoe verbou wereerd de bouwmeester was door de bijzondere schoonheid van het land. Berlage legde zijn indrukken niet alleen vast op schrift, maar ook in ten minste 54 tekenin gen, waarvan er zich nu 46 in het archief van het Nederlands Architectuurinstituut bevinden. Van deze tekeningen zijn er 36 op klein formaat en, op één na, in zwart-wit in Berlages boek verschenen. Het architectuurin stituut heeft nu een fraaie cas sette uitgebracht met de 46 te keningen uit het archief, op wa re grootte en in kleur afgedrukt op losse bladen. Daarnaast zijn de acht tekeningen opgenomen waarvan het origineel niet be kend is, maar waarvan wel een zwart-wit reproduktie bewaard is gebleven. De tekeningen worden toege licht met fragmenten uit Berla- ge's reisverslag en opvattingen. In notities geeft de architect duidelijk blijk van de kritische visie die hij koesterde ten op zichte van Nederland als kolo niale mogendheid. Uit een foto Zangeres Plattel nieuw fenomeen in muziekland Ze rookt graag een sigaar, drinkt daarbij een goed glas cognac, maar onüeent haar allergrootste plezier aan het maken van muziek. Plattèl uit Arnhem is een nieuw feno meen in de wereld van de popmuziek. Eerder deze maand werd in het Amsterdamse theater de Kleine Ko medie haar debuut-cd 'In a gentle way' gepresenteerd. arnhem «job boot gemaakt op de laatste dag van zijn bezoek aan Bali, blijkt hoe ongemakkelijk hij zich voelt in zijn witte tropenpak, waarin hij er uit ziet als een koloniale be windvoerder. Overal waar hij kwam had Berlage zijn schetsboek bij zich. Hij tekende monumenten als de Borobudur, maar ook het straatleven in tal van steden qn dorpen op Java, Bali en Suma tra. Voor de beroemde bouw meester zelf was het bezoek aan Indië een studiereis en waren zijn tekeningen in de allereerste plaats architectuurschetsen. Ze brengen, soms gedetailleerd de stijl en ornamenten van de bouwkunst tot uitdrukking. Opmerkelijk is dat, in tegen stelling tot de huidige 'artist-im pressions' of architectuurfoto's, geregeld mensen en straattafe relen in de tekeningen voorko men. De reisschetsen zijn dan ook meer dan een verzameling gebouwen die door de bouw meester werden geobserveerd en als een vorm van documen tatie aan het papier toever trouwd. Ze geven op impressio nistische wijze weer wat zich aan oosterse schoonheid en ge heimzinnigheid aan Berlage openbaarde. Adri Duivesteijn, directeur van het Nederlands Architec tuurinstituut, noemt het in een voorwoord bij de cassette „op merkelijk dat een publikatie van deze reisschetsen zo lang op zich heeft laten wachten. Berla ge wordt immers wereldwijd er kend als de grootste bouwmees ter die Nederland in de afgelo pen eeuw heeft gekend. Van an dere grote architecten van onze eeuw, zoals Frank Lloyd Wright en Le Corbusier, is inmiddels iedere schets gepubliceerd. De nalatenschap van Berlage wordt weliswaar zorgvuldig beheerd en is toegankelijk voor onder zoek, maar nog altijd is een aanzienlijk deel van zijn oeuvre niet gepubliceerd op een wijze die er recht aan doet. Voor wat betreft Berlages Indische reis is met het verschijnen van deze cassette aan dat gemis een ein de gekomen." De Indische reis van H.P. Berlage, cassette met 46 teke ningen en een essay van Joris Molenaar. Nederlands Archi tectuurinstituut, 125 gulden. Plattèl heeft haar repertoire aanvankelijk in eigen beheer en dus voor eigen rekening opge nomen. Maar een grote platen maatschappij raakte bij het be luisteren van enkele nummers bezeten van het ontluikende ta lent van deze multi-muzikale zangeres en componiste. Een platencontract was snel gete kend. „Ik blijf met beide benen op de grond staan", luidt het nuch tere commentaar van Plattèl. „Ik voel me zeer vereerd met al le loftuitingen, maar ik realiseer me maar al te goed dat het nu aan het publiek is om te oorde len over mijn liedjes." Opera-opleiding Plattèl is 31 jaar. Ze schrijft al twaalf jaar liedjes, is geschoold in het theater, maar komt uit het onderwijs. „Ik heb jaren voor de klas gestaan. Muziekles gegeven. Maar daar ben ik ver schrikkelijk op afgeknapt, door dat muziekonderwijs als een rotvak wordt behandeld, sluit post is. Dat frustreert op den den haag gpd De Alkmaarse kunststichting Cargo krijgt van minister Maij (Verkeer en Waterstaat) geen toestemming om een beeld gevuld met 20.000 bro den als nationaal geschenk aan de zee te offeren. Dat heeft de minister geant woord op vragen van de PvdA-Kamerleden Valk en Van Gelder. De minister verwijst naar de Wet verontreiniging zee water. Volgens Maij betekent de voorgenomen 'lozing' een nodeloze belasting van het zeemilieu. De orhvang van de lozing, met voedingsstoffen die an ders geschikt waren voor var kensvoer, komt overeen met 40.000 tot 50.000 'inwonerse quivalenten', te vergelijken met een hoeveelheid huis houdelijk afvalwater van een gemiddeld dorp gedurende één maand. Tegen het kunstwerk van Cargo zijn tot aan de slui tingsdatum, eind vorige week, 1200 bezwaarschriften en 33.000 handtekeningen ingebracht. Het merendeel daarvan is terzijde gelegd, omdat religieuze redenen of een verwijzing naar de hon ger in de wereld geen beoor- delingsgronden vormen. Bezwaarmakers als de stich ting Natuur en Milieu, die de Wet Verontreiniging Zeewa ter hanteerden, zijn wel in het gelijk gesteld. duur zo hevig, dat je er maar beter mee kunt stoppen." „Al tijdens m'n onderwijsja ren schreef ik liedjes, onder meer voor het Vocaal Ensemble waarvan ik deel uit maakte. De samenwerking met de andere leden van dat Ensemble verliep niet altijd even soepel, omdat ik er een eigen kijk op na houd, die niet altijd door anderen wordt gedeeld. En dan heb je de poppen aan het dansen. Ze hebben me uit het ensemble geknikkerd vanwege mijn ei genwijze gedrag." Plattèl besloot hierna in Am sterdam een opera-opleiding te gaan volgen. Maar al snel kwam ze tot de slotsom dat opera niet de enige muzikale manier is om de in haar bruisende dramatiek en passie vorm te geven. Op haar debuut-cd 'In a gentle way' staan acht eigen composities waarin verschillen de muziekstijlen zijn terug te vinden: klassiek, jazz en funk. Zelf zegt ze daarover: „Geen heavy metal, maar heavy plettal. Ik wil me onder geen beding in een hokje laten drukken. Plak me geen etiket op. It's me! Be grijp je. Het is muziek, die re flecteert hoe ik me voel." Plattèl beschikt over een krachtige, volle stem, waarmee ze flink kan uithalen, maar ook heel subtiele nuances aan brengt. „Ik wil emotie in mijn liedjes leggen. Als de rillingen niet over mijn eigen rug lopen, dan is het gewoon niet goed. Er moet iets met mezelf gebeuren, vind ik. Alleen dan kun je dat gevoel overbrengen op het pu bliek. Als ik niks met een song heb, verdient hij de prullemand en daarin verdwijnt hij dan ook." Plattèl is geboren in Rotter dam, heeft zestien jaar in Fries land gewoond maar opereert nu vanuit Arnhem. Boven een kroeg, zodat ze het musiceren ook tijdens nachtelijke uren on gehinderd en ongestoord kan voortzetten. „Er komt genoeg herrie naar boven, ik mag ge rust eens wat terugdoen meent de zangeres, die zorgvul dig, maar met beleid aan haar carrière werkt Als er geen pla tenmaatschappij bereid was ge vonden om haar nummers op cd uit te brengen, dan had ze niet geaarzeld daartoe zelf over te gaan. Ook al is de kostenfac tor een lastige bijkomstigheid. „Ik heb me echt in de schulden moeten steken om deze num mers op te nemen. Maar dat deert mij absoluut niet. Ik vind dat je risico's moet durven ne men. Anders kom je niet vooruit in het leven." Zangeres Plattèl: „Ik blijf met belde benen op de grond staan." leiden cees van hoore ARCHIEFFOTO ANP Sylvia de Leur en Jasperina de Jong in het cabaret Lurelei: bejubeld en verguisd. amsterdam anp Als in 1960 'Pini' de Jong auditie doet bij het Ca baretgezelschap Lurelei overtuigt ze niet echt. De mannen hebben echter behoefte aan een vrouw bij de groep en besluiten haar toch een kans te geven. De dan 22-jarige Jasperina de Jong mag de plaats innemen van Adèle Bloemendaal die de groep in het voorjaar verlaat. Met de komst van Jasperina de Jong groeit Lurelei uit tot een caba retgezelschap dat taboes doorbreekt en door het publiek wordt bejubeld en verguisd. Aan de hand van kranteknipsels, foto's, beeld en geluidmateriaal is in het Nederlands Theater Instituut (Nthl) in Amsterdam tot en met 17 mei een tentoonstelling te zien rondom de spraakma kende cabaretgroep die in 1958 werd opgericht. De tentoontelling is getiteld 'Lurelei: de geschie denis van een cabaret'. Eric Herfst, Jasperina de Jong en Guus Vleugel vormden in de jaren zestig het vaste drieman schap van Lurelei. Om hen heen wisselde de sa menstelling van de medewerkers. Jonge cabare tiers als Frans Halsema, Sylvia de Leur, Adele Bloemendaal, Maria Lindes. Marjan Berk. Kees van Kooten, John Lanting. Gerard Cox, Rudi van Houten, Rogier van Otterloo en Ruud Bos maak ten korte of langere tijd deel uit van de groep. Duidelijk is dat de programma's van de groep in de loop van de tijd steeds scherper werden. Zo veroorzaakte Lurelei in 1965 met een aantal tv- uitzendingen de nodige commotie, met vragen in de Eerste Kamer en een initiatief van een aantal 'bezorgde Nederlanders' om het programma van het scherm te krijgen. Hetgeen succes had. Op de tentoonstelling zijn ongeveer 200 minu ten geluid, liedjes en sketches te horen en te zien. De vroegste opnames dateren uit 1961. Tegelij kertijd met de tentoonstelling verschijnt een cd, samengesteld door Wim lbo, met werk van Lurel ei onder de titel 'Wie is er bang voor Lurelei'. Tij dens het Amsterdams Klei nkunstfesti val is op 19, 20, 21 en 25 maart een theaterprogramma rondom Lurelei te zien. Verwijten over veiling brieven aan Reve Schafthuizen: „Via-via hoorde ik dat HP/De Tijd afgelopen za terdag een gesprek zou nebben met Polak, lie heb toen gevraagd of ik bij dat gesprek aanwezig mocht zijn. Dat mocht. Ik heb Polak inderdaad uitgescholden en ik moet zeggen dal was een bevrijdend gevoel. Vijftien jaar tang heb ik nta l rm hem ge sproken en eindelijk kon ik eens reageren op al die doordachte leugens die hij de wereld in stuurt. Die leugens ga ik hier nu niet allemaal herhalen. Het was een welles-nietesgesprek. Ik ben nu eigenlijk uitgepraat en wacht het tegenoffensief van Polak wel af. Ik ga moedig voorwaarts." Polak: „Joop Schafthuizen wierp mij allerlei dingen voor de voeten. Ik zou 32 brieven van Reve hebben afgetroggeld, brie t ven die hij aan Carmiggelt had geschreven. Dat materiaal zou ik hebben verkocht. Ach, ik heb wel eens wat losse brieven van Reve, zomaar voor dc aardig heid, aan bevriende verzame laars gegeven en misschien zijn er op die manier een paar in de handel gekomen, maar van een verkoop mijnerzijds is nooit en te nimmer sprake geweest. Als hij doorgaat met deze laster, ben ik bereid tegen hem te pro cederen. I let is toch bijna crimi neel hoe die man heel het Revr archief loopt te versjacheren! lachwekkend is het, maar tege lijkertijd in- en in droevig. Triest, dat Reve op deze manier wordt vertegenwoordigd emiel fangmann „Als Joop Schafthuizen door gaat met zijn beschuldigingen, ben ik bereid om tegen hem te procederen." Dat zegt Johan Polak, de voormalige Uitgever van het werk van Gerard Reve, in een reactie op een tumultu euze ontmoeting tussen hem en Reve's zaakwaarnemer Joop Schafthuizen. Schafthuizen op zijn beurt: ..Als johan Fotak mijn naam nog eenmaal publie kelijk in de mond neemt, dan zwaait er wat voor hem." De ontmoeting tussen de twee kemphanen had afgelopen zaterdag plaats in het Leidse antiquariaat Burgersdijk Nier- mans, waar in mei 481 'open hartige' brieven worden geveild die Polak aan Gerard Reve heeft geschreven. Polak vreest dat derden door de inhoud van de ze brieven kunnen worden ge schaad. De ex-uitgever schrijft nogal vrijelijk over de homo seksualiteit van Reve en hem- zeif. Boveadtao gun tal van collega-uitgevers, zoals Van Oorschot en Elsevier, over de tong. Schafthuizen, die de brie ven ter veiling aanbood, trekt zich daar niets van aan en zet de veiling door. Hij zou Polak tijdens de ontmoeting, die werd georganiseerd door net week blad i Qpj i ta 11 j ihebben uitge scholden voor 'paardekop en 'rat'. Deze week doet HP/De i Ijd ventag van hel gwptek. VOOR HET EERST hchben bonden en wrrtg/ tr-rm n principe-akkoord bereikt over een landelijke cao voor alle 1200 or kestmusici in Nederland. Alleen de werknemers van het Koninkli) ke Concertgebouw houden hun eigen cao. I)e gezamenlijke cao. die al vanaf 1958 is bevochten, treedt per 1 april in werking. In de orkesten-cao is een loonsverhoging afgesproken van 3.5 procent per 1 april 1992. Verder krijgen de musici een bedrag ineens van 300 gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9