Contract-catering is sterk in opmars Nieuwe tweedeling dreigt te ontstaan in de gezondheidszorg Ook commercie Colombia verlamd door het geweld Economie Belastingbetaler op de vlucht voor Oort China ontdekt hoelahoep 'Consumentenbond mantelorganisatie anti-pvc-lobby' DINSDAG 17 MAART 1992 7 Schepen kunnen tol niet betalen port said Tien koopvaardijschepen uit Rusland en Oekraïne zijn aan beide toegangen van het Suez-kanaal gestrand, omdat zij de tol voor de waterweg niet kunnen betalen. Volgens de Rus sische consul in Port Said liggen de schepen, acht uit Oekraïne en twee uit Rusland, al tien dagen voor anker. Voor de schepen moet, afhankelijk van hun omvang en beladen tonnage, een be drag worden neergeteld van 35.000 tot 150.000 dollar om door het kanaal te kunnen. Daarover beschikken de»schippers niet. De roebels die zij aan boord hebben, worden niet geaccepteerd. Wessanen neemt Frans bedrijf over Amstelveen Koninklijke Wessanen NV heeft alle aandelen van het kaasverpakkings- en distributiebedrijf Delta Pack S.A. nabij Lyon overgenomen. De koopprijs is voldaan in contanten. Wes sanen kent een gestage groei op de Franse markt. Onlangs werd een ander verpakkings- en distributiebedrijf, Levaillant SA na bij Rouen, overgenomen. Delta Pack heeft een jaaromzet van circa 33 miljoen gulden. Er werken 45 mensen. Winst Wolters Kluwer weer gestegen Amsterdam Het jaar 1991 heeft voor uitgever Wolters Kluwer opnieuw aanzienlijke betere uitkomsten opgeleverd. De omzet groeide met 17 procent van 2036 miljoen naar 2381 miljoen gul den. De nettowinst ging omhoog van 173 miljoen naar 214 mil joen gulden. Per aandeel ging de nettowinst op basis van volle dige conversie van leningen van 2,96 naar 3,46 gulden. den haag pieter van de vuet De wieg stond er. Daama de, strijkplank. En ten slotte de per sonal computer. Zulke 'studeer kamers' zijn sinds Oort niet meer zo vanzelfsprekend aftrek baar. Ie moet in zo'n vertrek te genwoordig toch ten minste vijftig procent van je inkomen verdienen wil je voor aftrek in aanmerking komen. Tot groot verdriet van de belastingbetaler die het eerst weigerde te gelo ven en nu op zoek is naar nieu we 'mogelijkheden'. Mr. drs. R.G. van der Graaf van de Nederlandse Federatie van Belastingconsulenten zegt dat het een 'hobby' is om nieu we aftrekposten te creëren. „De Nederlander is op dat punt zeer creatief." Neem de oppaskosten. Als je 's avonds met een zakenrelatie uit eten gaat en je vrouw wordt om representatieve redenen ge acht je te vergezellen, zijn het in beginsel kosten van verwerving. Het etentje mag je als particu lier niet meer aftrekken, maar de beloning van de oppas in principe wel. Al is het oppassen geblazen. Want de kans bestaat dat de belastingdienst bij het oplopen van die post tot con trole overgaat. „Als opa en oma om de haverklap tijdens zaken- dinertjes op de kinderen letten zul je toch aannemelijk moeten maken dat ze daarvoor daad werkelijk worden betaald." Volgens Vander Graaf kan zo'n verhaal best waar zijn. Maar als de belastingrechter het niet gelooft, ben je zuur. „In het belastingrecht geldt de vrije be- wijsleer. Dat lijkt mooier dan het is. Als je een aardig verhaal kunt vertellen en de rechter ge looft het dan heb je mazzel. Maar het kan ook omgekeerd werken. Je bent afhankelijk van de interpretatie van de rechter en in dat opzicht vind ik het be lastingrecht niet eerlijk." De be kende belastingdeskundige pro fessor Adema heeft de belas tingrechter wel eens met een fruitautomaat vergeleken: een enkele keer rinkelen de guldens, maar meestal moet je betalen. Aan het ongebreidelde zake lijke 'vorkje prikken' is volgens Van der Graaf sinds Oort terecht een eind gekomen. Maar ook op dat punt heeft de belasting plichtige op de vlucht voor Oort volgens hem nieuwe mogelijk heden ontdekt. Menige werkge ver 'beloont' ondergeschikten die voor het bedrijf moeten 'happen'. Met een verkapte sa larisverhoging kan de derving van belastingguldens voor re presentatieve etentjes worden gecompenseerd. „De vlucht voor Oort lokt de wetgever zelf uit. Er hadden op veel grotere schaal aftrekposten moeten worden geschrapt en tegelijk had het tarief omlaag gemoeten. Geef iedereen een vaste aftrek voor beroepskosten, tweeduizend gulden bijvoor beeld. Dan pas is echt sprake van vereenvoudiging", vindt Van der Graaf. De belastingtelefoon voor particulieren (06-0543) mag zich in deze 'invulmaand' in een sterk gestegen belangstel ling verheugen. In 'normale' maanden krijgt dit gratis num mer dagelijks zo'n 450 vragen over belastingen te verwerken, maar nu bellen per dag 6- tot 7.000 mensen. Het aantal infor manten is in deze toptijd uitge breid van 24 tot 70. Volgens mevrouw Logt van het ministerie van financiën hebben veel vragen betrekking op de aftrekbaarheid van de personal computer. Geciteerd wordt dan uit een aanschrijving die staatssecretaris Van Amels- voort van financiën aan de be lastingdienst heeft gestuurd. Als de PC voor zakelijke doel einden wordt gebruikt kan hij in drie jaar worden afgeschreven. Rekening moet worden gehou den met een restwaarde van tien procent. Na aftrek van tien procent van de aankoopwaarde wordt het privégebruik in alle gevallen op achthonderd gul den per jaar gesteld. Wie een computer van 6000 gulden koopt, mag na aftrek van 600 gulden in drie jaar 5.400 gulden afschrijven. Dat is per jaar 1.800 gulden min 800 gulden voor privégebruilc Dus 1.000 gulden per jaar. Om redelijk wat geld van de fiscus te vangen, moet je wel een dure computer kopen. Wie een goedkoop apparaat aan schaft, krijgt minder terug, want aan de 800 gulden voor privége bruik valt niet te tomen. Op dat punt is de belastingdienst on verbiddelijk. den haag prof. dr. w.s.p. fortuyn Het gaat niet goed met de stelselherziening gezondheidszorg van staatssecretaris Si mons. Met zijn plannen beoogt hij de ge zondheidszorg efficiënter, kostenbewuster en daardoor goedkoper te maken. Daar naast wil de staatssecretaris van socialisti sche huize ervoor zorgen dat onze gezond heidszorg toegankelijk- blijft voor mensen van alle rangen en standen en dat de sterk ste schouders de zwaarste lasten dragen. Het CDA, de machtigste partij in het kabi- net-Lubbers/Kok, steunde Simons daarin zo'n beetje. Dat begint nu lelijk op te breken.,De eer ste rekeningen zijn inmiddels aan betrokke nen gepresenteerd en niemand is echt te vreden. De meeste klanten niet wij dus omdat de premies flink omhoog zijn ge gaan en de meeste aanbieders van de ge zondheidszorg (artsen, ziekenhuizen en verpleegsters) niPt, omdat hun inkomsten achter blijven bij hun kosten. Stokpaardje Daar komt nog bij dat niemand er meer een touw aan kan vastknopen. Het CDA, dat als altijd het beste voeling houdt met de men sen in het land, heeft intern «1 vastgesteld dat hier een -te scheve schaats wordt gere den. Het kiezersvolk mort en het CDA aar zelt of deze hele operatie niet moet worden afgeblazen. Temeer daar Simons met de stelselherziening ook enkele staatssocialisti sche stokpaardjes blijkt te berijden. Hij ni velleert de inkomens en voert in feite een volksverzekering in voor de gezondheids zorg. Immers, het basispakket dat verplicht moet worden verzekerd, is zo omvangrijk en geldt voor alle ingezetenen, dat nauwe lijks meer van een particulier stelsel kan worden gesproken. Het oude stelsel was een mengvorm, voor de mensen met minder geld was het feite lijk een volksverzekering, ook al heette dat het ziekenfonds, en voor de mensen met wat meer geld was het een particuliere ver zekering. Straks, zo is de bedoeling, wordt alles op één hoop geveegd en zitten we alle maal in hetzelfde schuitje, zij het dat we voor dezelfde gezondheidszorg naar draag kracht moeten betalen. Toch is het de vraag of, ook al zou Simons zijn plannen tot het einde toe mogen door zetten, dit de uitkomst zal zijn. Ik denk het niet. Sterker nog, de kostenstijging in de ge zondheidszorg zal in een hogere versnelling worden gebracht en er zullen voorzienin gen ontstaan die niet toegankelijk zijn voor mensen met minder geld. Er zal, net als in Engeland (de staatssecretaris had daarvan kunnen leren), een tweedeling ontstaan in de gezondheidszorg. Aan de algemene voorzieningen zullen we allemaal moeten meebetalen. Daarnaast komen er privé-kli- nieken die alleen toegankelijk zijn voor hen die zich hebben bijverzekerd via particulie re maatschappijen. In deze klinieken is men weer onder „ons soort mensen", zoals dat was in de eerste klas behandeling in de vroegere ziekenhui zen. Toch was dat een heel mild systeem vergeleken bij wat er de komende tien jaar zal ontstaan. In de eerste klas van een zie kenhuis was men weliswaar onder ons, maar men beschikte over dezelfde medi sche voorzieningen als in de derde klasse. Na de introductie van de privé-klinieken gaat dat geleidelijk voorbij en zullen de ver schillen toenemen, waarmee Simons' toe gankelijkheid van de gezondheidszorg steeds meer naar inkomen wordt bepaald. Nieuwe markt Dat dit alles de kosten van de gezondheids zorg enorm zal opjagen spreekt voor zich. Immers, naast de algemene voorzieningen wordt een heel netwerk van particuliere voorzieningen geboet. De eersten die daar belang bij hebben zijn zij die aan de medi sche voorzieningen verdienen. De verzeke raars en op termijn natuurlijk de aanbieders van gezondheidszorg. De particuliere verzekeraars hebben dat nog niet ingezien, maar zullen deze nieuwe markt na 1993 snel genoeg ontdekken. Dan gaan onze grenzen in Europa open en zal blijken dat we niet meer op een eiland le ven. Desnoods zullen buitenlandse verzeke raars met mooie pakketten de Hollandse particuliere verzekeraars wakker schudden. Degenen die nu al volop profiteren zijn de ziekenfondsen. Hun koren staat te bloeien en vandaar hun steun aan Simons. Het plan-Simons levert onbedoeld een belangrijke bijdrage aan de toename van de macht en invloed van de ziekenfondsen. Deze laatsten zijn hard op weg naar een monopolie, het tegendeel van marktwer king dus. We konden het de laatste jaren al zien. Er is russen de ziekenfondsen een enorm fusie- en concentratieproces op gang gekomen. Na de stelselherziening mo gen ze op nationale schaal gaan opereren en dat betekent een nieuwe stimulans tot fusie. Het is absoluut niet denkbeeldig dat er voor het einde van de eeuw nog maar een of twee ziektenkostenverzekeraars beslaan in dit land. De particuliere maatschappijen zijn nu al druk bezig om het beheer van hun ziektekostenverzekeringen over te dragen aan de ziekenfondsen. Zij blijven weliswaar het formele loket, maar de zie kenfondsen doen tegen betaling het werk. De tegenprestatie is dat de particuliere verzekeraars toegang behouden tot het klantenbestand om andere verzekeringen te kunnen slijten. Dat is voor de particuliere verzekeraars ook het verstandigst omdat ze in het nieu we stelsel immers niets meer op de ziekten- kostenverzekering mogen verdienen. Het vormen van een verzekeringsmonop olie is dus nog slechts een kwestie van tijd. De planontwikkelaars bij de ziekenfondsen heboen dat al lang in de gaten en gaan daarom ook geen gevecht aan met Simons. Dat zijn in hun ogen tenslotte achterhoede gevechten. Ze hebben het er zelfs voor over om nu een wat krappe premie aan de klan ten te berekenen. He helen zij undo, ais te korten ontstaan en hun monopolie is geves tigd, dubbel en dwars terug. De particuliere maatschappijen kunnen zich dat, gezien hun vooruitzichten, niet permitteren en hebben daarom besloten de strijd met Simons aan te gaan. Voor hen is het geen achterhoedegevecht maar een strijd om de rendementen. AJs ze die nu verliezen, wordt dat nooit meer goed ge maakt. Onderroek De strijd is nu even gestaakt om de uit komst van een onderzoek door onafhanke lijke deskundigen af te wachten. Op deze deskundigen wordt een zware wissel ge trokken. Zij zijn afkomstig van accountants en advieskantoren die zowel bij de overheid als bij de verzekeringswereld grote belan gen te verliezen hebben. Het is niet eenvou dig om dit als deskundige uit je kop te zet ten in een conflict waarbij voor alle partijen. Simons, de verzekeraars en de kantoren van de deskundigen, zoveel op het spel staat De echte ontwikkelingen in de gezond heidszorg zullen zich van al dit gedoe cch ter weinig aantrekken. Simons zal achteraf slechts een rimpeling blijken te zijn in deze veel grotere Europese ontwikkeling. Triest voor hem is wel dat datgene wat hij pro beerde te voorkomen kostenstijging en selectieve toegankelijkheid juist door zijn optreden versneld tot stand zal worden ge bracht. Deze aardige politicus heeft moreel gezien beter verdiend. Banen voor het opscheppen in bedrijfsrestaurants Peking - Tientallen jaren nadat het in Nederland een rage was, hebben de Chinezen nu ook het hoelahoepen ontdekt In Peking staan zes fabrieken die hoelahoepels produceren. foto afp bogota-den haag yadira ferrer-rjeks hoitkamp/ips Sociale misstanden noemt de Nederlandse ambassadeur in Colombia, Gijs Westerouen van Contract-catering is met meer dan 2000 nieuwe arbeids plaatsen per jaar het sterkst groeiende onderdeel van de horeca. In totaal heeft de horeca jaarlijks 3000 mensen meer nodig. Steeds meer pretparken, bedrijven, zieken huizen, scholengemeenschappen en zelfs gevangenissen schakelen professionele horecabedrijven in om de kanti ne of het (bedrijfs)restaurant te exploiteren. rotterdam - gpd Momenteel werken er 11.500 mensen bij de 9 grote contract cateraars en 500 bij een aantal kleine. Volgend jaar moet dat aantal zijn gegroeid tot boven de 14.000. In totaal biedt de ho reca aan 130.000 mensen in Ne derland werk. De contract-catering heeft vooral behoefte aan herintre dende vrouwen en jongeren, die zich via een leerlingstelsel kun nen scholen. Vrouwen maken de dienst uit met zeker 77 pro cent van het totaal. Dat komt doordat tweederde deeltijdwerk Nederland telt momenteel zo'n dertig contract-cateraars, waarvan de negen grote zijn verenigd in de Veneca. Die heb ben 95 procent van de markt in handen. Grote jongens zijn Van Hecke Catering (Rotterdam) en BRN Catering (Capelle aan den IJssel). De omzet van de Vene- ca-leden bedroeg in 1990 onge veer 770 miljoen gulden en dit jaar zal de omzet naar verwach ting de miljard gulden over schrijden. „De ontwikkeling in de be drijfsrestaurants is eigenlijk pas van de laatste vijftien jaar", al dus LA. Berbee van het Onder wijscentrum Horeca in Zoeter- meer. Een bedrijf kan zijn kanti ne zelf exploiteren, maar dan moet het daarvoor geschoold personeel in huis halen. Indien het verstrekken van voedsel niet één van de normale activiteiten van het bedrijf is, haalt het heel wat op de hals. In dat gat zijn de contract-cateraars gesprongen. Zij bieden maatwerk naar de wensen van het bedrijf. „De kwaliteit en de hygiëne behoren tot de belangrijkste speerpunten van een cateraar. Als het je in een restaurant niet bevalt, ga je er de volgende keer niet meer naartoe. Een gast in een bedrijfsrestaurant kan ech ter niet kiezen. Dat vereist dus van het personeel een andere omgang met de gasten dan met mensen die in het weekeinde uit eten gaan. En de mate van tevredenheid is altijd bepalend of een caterings-contract wel of niet wordt verlengd." Het leerlingstelsel voor de contract-catering is twee jaar geleden van start gegaan. Qua opleiding hoeven de leerlingen niet aan bijzonder hoge eisen te voldoen: de leerlingen hebben geen afgeronde opleiding nodig. Zij verdienen bovendien een cao-salaris dat boven het wette lijk minimumloon ligt. Eén dag per week moeten zij naar school. AMSTERDAM ANP „De Consumentenbond is een mantelorga nisatie van een actiegroep die via een syste matische hetze pvc-verpakkingen verboden 'wil krijgen zonder milieu- of andere argu menten kritisch te bespreken." Dat zei ir. B. van Nederveen, voorzitter van de raad van bestuur van Hoechst Holland, gisteren in een toelichting op het jaarverslag van de Nederlandse dochter van het Duitse che mieconcern. Een woordvoerder van de Consumentenbod reageert verbaast. „Wij zijn mijns insziens in het contact naar Hoechst toe altijd zeer zorgvuldig geweest." De bond publiceerde vorig jaar in de Consumentengids over de bezwaren die kleven aan het gebruik van pvc. Hoechst Holland, een van de grootste pvc-produ- centen in Nederland, nam na de publikatie contact op met de Consumentenbond. Vol gens Van Nederveen nam de bond niet de moeite zijn actie met argumenten te onder bouwen. Hoechst heeft de winst in 1991 met 54 procent zien dalen tot 25 miljoen gulden te gen 54 miljoen gulden het jaar ervoor. De milieudiscussie over het gebruik van pvc was een belangrijke oorzaak voor de sterke daling van de afzet van pvc-foliën. „De hele maatschappij wordt verziekt door het geweld." Meeteren, als de voornaamste oorzaak voor het geweld in dit Latijnsamerikaanse land. „Je kunt het het beste verge lijken met een virus. De oorzaak is weliswaar vast te stellen, maar de bestrijding ervan is zeer moeilijk. De hele maat schappij wordt erdoor verziekt. Het geweld leidt een eigen le ven. Moorden roepen nieuwe moorden op, zonder dat je kunt zeggen wie wie vermoordt. Is het een van de guerrillabewe gingen, zijn het drugscrimine len, gewone misdadigers of nog andere groepen? Er is vaak geen antwoord op te geven", aldus Westerouen van Meeteren. Hij ziet het grote verschil tus sen arm en rijk en de sociale misstanden die daaruit voort vloeien als de belangrijkste oor zaak van het geweld. „Er zijn met de drugshandel natuurlijk enorme bedragen gemoeid. De verleiding om daarvan een graantje mee te pikken, is wel erg groot." Het aanpakken van dergelijke misstanden, waarop het Neder landse programma voor ont wikkelingssamenwerking is ge richt, is ook een van de belang rijkste doelstellingen van de Co lombiaanse regering, onder lei ding van president Cesar Gavi- ria. „Ik vind dat president Gavi- ria oprechte pogingen doet om iets te doen aan de verbetering van de levensomstandigheden van het armste deel van de be volking. Maar de problemen zijn zo groot dat één ambtster mijn natuurlijk niet voldoende is om wezenlijke veranderingen tot stand te brengen", aldus de ambassadeur, die voor een kor te vakantie in Europa is. Ook de Colombiaanse werk gevers zijn zich sterk bewust van de sociale oorzaken van het geweld. Al enige weken bezin nen werkgevers, verenigd in de Nationale Federatie van Hande laren (Fenalco), zich op maatre gelen om het geweld tegen te gaan. De 1550 ontvoeringen in 1991, volgens officiële cijfers, 26.000 moorden en meer dan 500 acties van opstandelingen verlammen voor een belangrijk deel het commerciële leven, zegt de voorzitter van Fenalco, Sabas Pretelt de la Vega. Vooral de handel en veeteelt worden door de gewelddadige acties getroffen. Volgens Pretelt kwam 40 procent van het aantal ontvoerde personen uit de com merciële sector. Door de Co lombiaanse veiligheidsdienst zijn 802 ontvoeringen toege schreven aan opstandige groe pen. De rest staat op naam van gewone misdadigers. De voor zitter van Fenalco. de organisa tie die de 15.000 grootste han delsbedrijven van Colombia verenigt, zegt dat niet alleen on dernemers net gevaar lopen te worden ontvoerd. „Het kan nu iedereen treffen, iemand op weg naar huis, of een boer die op het land werkt, iedereen is een potentieel slachtoffer." Volgens Pretelt heeft dese ri tuatie een negatieve invloed op het niveau van de investerin gen, de buitenlandse, zowel als de Colombiaanse particuliere investeringen. Onderhandelingen die vorige week zijn begonnen tussen ae Colombiaanse regering en het verzet kunnen volgens Pretelt een belangrijke bijdrage vor men aan de verbetering van het sociale klimaat. Met zijn collega van de federatie van veeboeren. Jorge Visbal, hoopt Pretelt dat de onderhandelingen in Mexico een tijdschema opleveren voor het proces van ontwapening en terugkeer van guerrillastrijders in de maatschappij. De organisatie van werkge vers blijft echter zelf niet werke loos toezien hoe de regering op lossingen bedenkt en plannen uitvoert. Ook Fenalco heeft een sociaal programma opgesteld dat een bijdrage moet leveren aan de verbetering van het sociale kli maat- Dit bestaat eruit dat eik bedrijf dat bij de federatie is aangesloten een project onder zijn hoede neemt waarin men sen die uit het arbeidsproces zijn geraakt, worden gereïnte greerd. Deze plannen van Fenalco vor men op hun beurt een onder deel van het regeringsprogram ma dat vorige week door de re geringswoordvoerder Humber- to de la Calle Iombana is aan gekondigd. Het regeringsplan omvat een geheel van op elkaar afgestemde maatregelen die bij elkaar het geweld in de Colom biaanse maatschappij moeten terugdringen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7