Rusland begint vorming van eigen strijdkrachten Buitenland Israëlische regering houdt vast aan kredietgaranties Opnieuw conferentie over enclave Karabach Franse kernproeven stoppen Kritiek op hulp in Turks rampgebied Aandacht voor Kinnock op jacht naar kiezers België wijzigt btw-tarief In 1991 tijdens werk 61 journalisten omgekomen Nederland behoudt zetel in Interim Comité IMF Greenpeace wil Eaton opvolger van Iacocca bij Chrysler DINSDAG 17 MAART 1992 6 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst IPS Inter Press Service RTR« Reuter UPI Un.ted Press mtemabonal Tien miljoen jaar oude tand gevonden monchenOpwinding onder archeologen in München: een groep bouwvakkers heeft in de buurt van het dierenpark Heilab- runn op een diepte van 12 meter een brok steen gevonden dat •en 10 miljoen jaar oude tand van een olifant bleekte zijn. Het gaat om de slagtand van een volwassen mannetjesolifant, waar- 1 tijdens zijn leven een stuk is afgebroken. Kernfysicus Rocard overleden parus De fysicus en mathematicus Yves Rocard, die deelnam lan de ontwikkeling van de Franse waterstofbom en vader van •x-premier Michel Rocard, is gisteren in Parijs overleden. De eelzijdige wetenschapper, die 89 is geworden, was betrokken bij atoomproeven in de Sahara en later in de Stille Zuidzee. Verjaardagsfeestje voor Ierse koe publin Het was gisteren groot feest in het Ierse Blackwaters- bridge. Bertha werd 48 en omdat nog nooit eerder een koe zo oud was geworden liep, het hele dorp uit om het glas te heffen op haar gezondheid. In haar lange leven heeft Bertha 39 kalve- -i op de wereld gezet. Universiteit Malawi dicht Lusaka* President Hastings Kamuzu Banda van Malawi heeft gisteren de enige universiteit in zijn land gesloten, omdat stu denten in een betoging om democratie riepen. Zondag raakten op de campus van de universiteit in Zomba, in het zuiden van het land, ongeveer 250 studenten in gevecht met de oproerpoli- VS-team onderzoekt wapenverkoop WASHINGTON/JERUZALEM GPD-AFP- IPS-Rtr- De negatieve opstelling van de Amerikaanse regering is voor Is raël geen aanleiding zijn ver zoek om kredietgaranties voor de opvang van immigranten in te trekken. Een woordvoerder van premier Shamir zei van morgen dat men in Jeruzalem een officieel Amerikaans ant woord zal afwachten. Israël meent dat er geen en kele reden is het verzoek om de tien miljard dollar aan krediet garanties in te trekken „omdat het gaat om een zuiver humani taire zaak, die niets te maken heeft met Amerikaanse politie ke verlangens ten aanzien van de nederzettingen". President Bush en minister Baker hebben het verlenen van de garanties afhankelijk gesteld van de stop zetting van de bouw van Israëli sche nederzettingen in de be zette gebieden. Israël is akkoord gegaan met de komst van een Amerikaans team van deskundigen die zul len onderzoeken of het land il legaal wapentechnologie heeft doorverkocht aan China en an dere landen. Volgens Ameri kaanse kranten heeft een on derzoek van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken uitgewezen dat Israël die technologie heeft verkocht. Pre mier Shamir bestempelde deze aantijgingen als „leugens en valse beschuldigingen". Ook Rusland en Kazachstan hebben gisteren ontkend Iran twee atoomkoppen en bijbeho rende raketten voor de middel lange afstand te hebben gele verd. Het Duitse weekblad Stern had dat zondag gemeld. Jeltsin tijdelijk minister van defensie De Rüssische president Jeltsin heeft gisteren de eerste stap gezet op weg naar de vorming van een eigen Rus sisch leger van 1,5 miljoen manschappen. In een presi dentieel decreet kondigde hij de oprichting aan van een Russisch ministerie van defensie. Jeltsin zelf gaat het tij delijk leiden. velhebber van de GOS-strijd- krachten Sjaposjnikov en staats raad Starovotojva. Jeltsin heeft nu drie functies: president, pre mier en minister van defensie. Volgens Sjachrai betekent het decreet nog niet de formele op richting van een Russisch leger. „Maar eigenlijk bestaat dat al", gaf hij toe. Ten minste vijf voor malige Sovjet-republieken zijn bezig met Tiet opzetten van ei gen strijdkrachten: Oekraïne, Georgië, Moldava, Azerbajdzjan MOSKOU» HANSGELEUNSE CORRESPONDENT Een en ander werd in Moskou meegedeeld door de Russische vice-premier Sjachrai. Jeltsin keerde gisteren in de Russische hoofdstad terug na een korte vakantie aan de Zwarte-Zee- kust. Dat hij zichzelf tot minis ter van defensie heeft benoemd, kwam als een verrassing. Voor die post golden als belangrijkste kandidaten de huidige opperbe en Wit-Rusland. Kazachstan kondigde gisteren de vorming van een 'nationale garde' aan. In een decreet van president Nazarbajev staat dat de garde de 'soevereiniteit van Kazachstan' moet verdedigen. Over de omvang ervan is nog niets bekend. De stappen van Rusland en Kazachstan komen aan de voor avond van een top van het Ge menebest van Onafhankelijke Staten (GOS) in de Oekraïnse hoofdstad Kiev. De GOS-presi- denten zouden daar juist over de handhaving van gemeen schappelijke strijdkrachten voor het Gemenebest praten. Het enige waarover de republieken het nog eens zijn, is dat de kernwapens onder een gemeen schappelijk commando blijven. De Russische stap wordt bo vendien ingegeven door de pro blemen die het GOS-leger heeft in de Kaukasus en Moldava. In Georgië, Azerbajdzjan, Armenië en Moldava is herhaaldelijk op GOS-militairen geschoten en vinden regelmatig overvallen op wapenarsenalen van het Geme nebest-leger plaats. In Moldava heeft het naar af scheiding strevende bestuur van de Dnjestr-provincie giste ren een ultimatum van de repu blieksregering genegeerd en de noodtoestand uitgeroepen. De Moldavische president Snegoer had de rebellen tot vandaag 18.00 uur de tijd gegeven om wapens in te leveren die zondag bij overvallen werden buitge maakt. JEREVAN/MOSKOU Rtr-AFP-UPl-AP Leiders van Armenië en Azerba jdzjan komen donderdag in Kiev bijeen voor een topconfe rentie over de omstreden encla ve Nagomo-Karabach. Dat heeft president Levon Ter-Pe trosjan van Armenië gisteren meegedeeld. Het initiatief is het jongste in een reeks pogingen een oplossing te vinden voor het conflict over Nagomo-Kara bach dat onder Azerbajdzjaans bestuur valt, maar een in hoofd zaak Armeense bevolking heeft. Ondanks afspraken over een staakt-het-vuren, die dankzij bemiddeling van Iran werd overeengekomen, werd ook gis teren weer hevig gevochten. Volgens Azerische functionaris sen zijn de afgelopen 24 uur ze ker 24 doden gevallen bij Ar meense beschietingen op de Azerische steden Agdam en Shoesha. Armeense functionarissen be schuldigden Azerische schutters ervan Stepanakert, de hoofd stad van Nagomo-Karabach, en Armeense dorpen in het gebied voortdurend onder vuur te hou den. De in Moskou woonachtige mensenrechtenactiviste Jelena Bonner, de weduwe van Sovjet dissident Sacharov, heeft giste ren de apathische houding van de internationale gemeenschap tegenover de strijd in Karabach veroordeeld. .Als het probleem een lange tijd geleden was voor gelegd aan de Verenigde Naties, hadden we de dood van vele mensen kunnen voorkomen." Bonner drong aan op het inzet ten van een VN-vredesmacht. daan in het gebied rond de atols Mururoa en Fangatuafa. De Franse regering heeft Greenpeace aangeboden een delegatie naa» het kernproefgebied te sturen, om daar een dag rond te kijken. Maar de internationale milieu-organisatie heeft dat aanbod van de hand gewezen. „Greenpeace vindt een een-daags studie bezoek onvoldoende. We hebben diverse keren gevraagd een onafhankelijk, diep gaand onderzoek te mogen instellen naar de schade die de ondergrondse ontploffin gen hebben aangericht", aldus woordvoer ster Stephanie Mills. Onderzoek van de Amerikaanse natuur kundige en oceanograaf Norm Buske van watermonsters buiten de 12 mijls-zone van Mururoa, heeft aangetoond dat er Cesium 134 in het water zit. een radioactief deeltje dat uit atoomsplitsing ontstaat. Volgens Buske zal het milieu in het gebied door de vrijgekomen deeltjes binnen zes jaar radio actief besmet zijn. Frankrijk heeft met di verse andere onderzoeken de bewering van Buske bestreden. Vorig jaar publiceerde Greenpeace een boek vol vraaggesprekken met bewoners van de eilanden in de buurt van de atols. Velen van de ondervraagden denken dat hun gezondheid en dat van hun kinderen ernstig is aangetast door de kemproeven. In het boek wordt de Franse regering er van beschuldigd het land met radioactief materiaal te hebben vergiftigd waardoor er niets meer op groeit. Ook de wateren zijn radioactief besmet waardoor de vissen een bedreiging vormen voor de gezondheid van de eilandbewoners. De Australische minister van buitenland se zaken, Gareth Evans, bracht vorige week een bezoek aan de Polynesische eilanden »om in gesprekken met Franse functionaris sen het Australisch protest tegen de kem proeven te onderstrepen. Greenpeace heeft Evans verzocht nog de ze maand diplomatieke stappen te onder nemen tegen de Franse kemproeven. Vorig jaar augustus hebben de 15 leden van het Stille Zuidzee-forum, waar Australië en Nieuw-Zeeland ook deel van uitmaken, in een verklaring Frankrijk opgeroepen de kemproeven te beëindigen. Het forum had in 1985 de Stille Zuidzee uitgeroepen tot kemwapenvrije gebied, maar Frankrijk en de VS hebben tot dusver geweigerd dit ak koord te ondertekenen. Overlevenden van de aardbe ving in Turkije, die kou lijden, gebrek aan voedsel hebben en in veel gevallen zonder onder dak zitten, zeggen dat de Turkse regering.weinig doet om hun lij den te verzachten. De aardbeving van vrijdag, die zondag werd gevolgd door een tweede schok, heeft volgens hulporganisaties 800 levens ge- eist en 180.000 mensen dakloos gemaakt. Duizenden tenten, dekens en ander hulpmateriaal zijn naar Erzincan gestuurd. Turkse kran ten melden echter dat de hulp slecht is georganiseerd en dat voor veel mensen geen fatsoen lijk onderdak beschikbaar is. Volgens parlementslid Kulm zijn ongeveer duizend tenten gestolen. Het dagblad Milliyet meldde dat hulpvoorraden zijn verkocht nr» de zwarte markt. Tenten werden te koop aange boden voor ruim 600 gulden en dekens voor ongeveer 28 gul den, aldus de krant. Reddingsteams uit diverse landen hebben zich naar Erzin can gespoed met speciaal opge leide honden, snijbranders, hijskranen en andere appara tuur die nodig is om overleven den te kunnen opsporen. Gis teravond laat waren 376 lijken geborgen. Gisteren is nog een overlevende onder het puin vandaan gehaald. Op het laatste moment is gis teren een actie van de Stichting Inzet Reddingshond Nederland afgeblazen. De organisatie zou met tien honden naar Turkije .vliegen om slachtoffers op te sporen. De Turkse autoriteiten lieten, toen de redders al op Schiphol stonden, weten dat er al genoeg honden in het ramp gebied zijn. tirana» Drie Albanese politie agenten luisteren aandachtig naar de redevoering van Sali Be- risha, de leider van de Democra tische Partij. Alle partijen die meedoen aan de algemene ver kiezingen die op 22 maart wor den gehouden, zijn begonnen met hun verkiezingscampagne^. FOTO ERA der Neil Kinnock bezocht gisteren zijn arm twee stemgerechtigden maanden oude Phillipa. Op 9 tijdens zijn verkiezingstoernee van de toekomst: de 16 maanden april mogen de Britten naar de BRUSSEL HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Auto's, fototoestellen, video- en geluidsapparatuur worden op 1 april in België een stuk goedko per; sigaretten, tabak en diesel olie daarentegen juist flink duurder. Dat is het gevolg van de ingrijpende herziening van de btw-tarieven, waartoe het vorige week aangetreden kabi net-Dehaene gisteren heeft be sloten. Daardoor loopt België eindelijk in de Europese pas. De vijf huidige btw-tarieven van 6. 17, 19, 25 en 33 procent worden vervangen door drie ta rieven: 6, 12 en 19,5 procent. Het 25-procent tarief voor luxe artikelen (radio's, tv's en auto's) wordt verlaagd naar 19,5 pro cent. Wasmiddelen gaan van 6 naar 19,5 procent en worden dus flink duurder, terwijl de btw op een pilsje in het café wordt verhoogd van 17 naar 19,5 pro cent. De operatie levert de Belgi sche schatkist ongeveer 10 mil jard frank (560 miljoen gulden) per jaar op. De btw-verlaging kost geld maar dat wordt ge compenseerd door een verho ging van de brandstofaccijns. WASHINGTON AP Vorig jaar is een recordaantal van 61 journalisten in de wereld omgekomen tijdens de uitoefe ning van hun werk. Dat heeft het Amerikaanse Comité ter Be scherming van Journalisten gis teren bekendgemaakt. Van vijf journalisten die in 1991 zijn ver mist, wordt gevreesd dat ze dood zijn, aldus het jaarlijkse rapport van het comité. „De nieuwe wereldorde is geen garantie gebleken voor de persvrijheid. Het einde van de rivaliteit tussen oost en west is samengegaan met de herople ving van nationalistische aspi raties en etnische spanningen", aldus directrice Ann Nelson. „Journalisten worden niet al leen blootgesteld aan het kruis vuur in dit soort conflicten, maar lijden vaak onder de valse aantijging dat ze partij hebben gekozen." Het comité publiceerde een lijst waarop 324 meldingen staan van journalisten die ge vangen zijn gezet, 164 die be dreigd zijn, 156 die fysiek ge weld aan den lijve ondervon den, 151 die voor een rechtbank moesten verschijnen en 42 jour nalisten die een land werden uitgewezen. de Russen is. Volgens Cees Maas, de ver trekkende thesarier-generaal van het ministerie van financi en, hebben de VS wel gepro beerd Europa een zetel te laten inleveren. Maar zowel Neder land als België en de Europese Gemeenschap in haar geheel hebben „een resoluut nee" la ten horen. SYDNEY» IPS Zeven jaar na de aanslag op de Rainbow Warrior koerst het vlaggeschip van de milieu-organisatie Greenpeace met een voormalige Sovjet-minister aan boord weer naar de Stille Zuidzee om de aandacht van de wereld te vestigen op de Franse kem proeven bij het atol Mururoa. De voormalige Sovjet-minister voor milieu-zaken Nikolai Vorontsov heeft zich in Papeete, Tahiti, ingescheept. Met zijn aanwezigheid wil hij Frankrijk onder druk zetten zich aan te sluiten bij het onlangs door Rusland aangekondigde moratorium voor kemproeven. Alle GOS-landen hebben dit moratorium onderschreven. De trip van de Rainbow Warrior naar het Franse kemproefgebied is onderdeel van een campagne die wordt gehouden'in het kader van de zogeheten milieutop, die in juni in Rio dp Janeiro wordt gehouden. Te gelijkertijd heeft de actie het doel de reeks van kemproeven die Frankrijk voor dit jaar heeft gepland een halt toe te roepen. De eerste atoomproeven zullen in mei worden gehouden. Frankrijk heeft sinds 1966 44 atmosferi sche en 120 ondergrondse kemproeven ge- brussel anp Pogingen van de Amerikanen om ten koste van Nederland of België aan Rusland een zetel te geven in het prestigieuze Inte rim Comité van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) zijn mislukt. Het beleidsbepalende comité wordt waarschijnlijk uit gebreid van 22 naar 23 zetels, waarbij dan de extra zetel voor Pompei had al een eigen soort snackbar Archeologen hebben in Pompei een kist opgegraven met daarin kookspullen van een inwoner die waarschijnlijk hapjes klaar maakte om deze aan bezoekers van een naburig amfitheater te verkopen. Dat heeft het Itali aanse persbureau Ansa gisteren gemeld. Het huis in de buurt waarvan de kist werd gevonden was ingericht als een soort cafe taria of snackbar. Daar waren al potten aangetroffen met sporen van saus waarmee visgerechten op smaak werden gebracht. Ook werden potten gevonden met stukjes gezouten sardines en ansjovis. In Pompei, dat in 79 na Christus door een uitbarsting van de Vesuvius onder lava werd bedolven, worden nog al tijd nieuwe vondsten gedaan. Groenland in Europese Gemeenschap nuuk» De regering van Groenland (een autonoom gebied onder de Deense kroon in de Atlantische Oceaan) heeft in het week einde haar eerste ambassadeur bij de Europese Gemeenschap in Brussel benoemd. De diplomaat die door ae autoriteiten in Nuuk benoemd is, Lars Vesterbirk, was tot dusver directeur van de Groenlandse vertegenwoordiging in Denemarken. Agnelli krijgt forse klap parus De groep rond de Italiaanse familie Aghelli heeft gisteren een forse klap te incasseren gekregen in het overname-gevecht met Nestlé rond het mineraalwaterconcem Perrier. De onderne mingskamer van de rechtbank in Parijs heeft de verkoop van een belang van 13,8 procent verboden, dat de aan Agnelli geli- eërde Groupé Saint Louis begin januari van Perrier overnam voor 1,5 miljard frank (500 miljoen gulden) Britse conservatieven beetje voor londen De Britse conservatieven hebben volgens een opinie peiling van de krant Daily Express een voorsprong van drie pro cent genomen op de sociaal-democraten van oppositieleider Neil Kinnock. Het is voor het eerst dat de conservatieven een duidelijke voorsprong nemen. De Britten gaan op 9 appril naar de stembus. Wales voor onafhankelijkheid Cardiff Welse nationalisten willen de grondwet zodanig veran deren dat het voormalige prinsdom Wales meer zelfstandigheid krijgt. De politieke partij Plaid Cymru begon gisteren in Cardiff de verkiezingscampagne waarin de autonomie het belangrijkste thema is. Al eerder kwam in Schotland de wens op voor onaf hankelijkheid. Het op twee na grootste Ameri kaanse autoconcern, Chrysler, krijgt een nieuwe topman. De kleurrijke Lee Iacocca (67) wordt opgevolgd door Robert Eaton (52). Eaton leidt momen teel de Europese divisie van Ge neral Motors, de grootste auto fabrikant van de Verenigde Sta ten. Eaton wordt met onmiddellij ke ingang vice-voorzitter van de raad van bestuur en gaat per eind december de functie van bestuursvoorzitter bekleden. Ia cocca blijft na zijn aftreden deel uitmaken van de raad van be stuur. Chrysler is van de drie Ameri kaanse autofabrikanten de zwakste en heeft, anders dan General Motors (GM) en Ford, geen winstgevende Europese activiteiten. Chrysler heeft een schuld van tien miljard dollar. Eaton heeft de Europese divi sie van GM met succes geleid. In 1991 behaalde deze divisie een winst van 1,8 miljard dollar, terwijl de moedermaatschapij in Chicago een totaal verlies van 4,5 miljard dollar leed. Iacocca kwam in 1978 bij Chrysler, na een jarenlange car rière bij Ford. Chrysler balan ceerde destijds op de rand van de afgrond. In 1980 verloor het 1,7 miljard dollar, t#en het grootste verlies uit de geschie denis van het Amerikaanse be drijfsleven. De overheid sprong bij met garanties van ruim een miljard dollar. In 1984 zat Chry sler weer op een winst van 700 miljoen dollar. Het concern heeft een jaar nodig gehad om een nieuwe topman te vinden. Iacocca noemde het besluit om Eaton te kiezen gisteren een „sensatio nele beslissing". Eaton heeft al les in zich om de goede weg die Chrysler is ingeslagen te vervol gen, aldus Iacocca.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6