Forse tegenvaller sociale zekerheid Eigen Huis wil contract voor kwaliteit in bouw Binnenland Leeuwarden krijgt bos Superbarrio in Amsterdam Plan-Stevens kan maar beter worden afgeblazen Onderwijsbonden: Nog dit jaar betere beloning Kritiek Stevens op kabinet Eis 12 jaar voor moord op invalide in tehuis DINSDAG 17 MAART 1992 n Nederlands Persbureau GPD GemeenscHappebVc Perv*enst Minder aanhang voor monarchie Hilversum» Het aantal Nederlanders dat voor een monarchie is, loopt terug. Een onderzoek dat de NOS hield voor het Veronica- programma Berg van gisteravond leverde 67,5 procent aanhan gers op voor het koninkrijk. In 1990 was nog 79 procent voor een monarchie. De NOS ondervroeg 615 mensen vanaf 15 jaar. Van hen sprak 17,2 procent zich uit voor een republiek. Bijna 10 pro cent heeft helemaal geen voorkeur. Geslaagde noodlanding tijdens examen budel» Een sportvliegtuigje heeft gistermiddag vlak bij het vlieg veld van Budel een geslaagde noodlanding gemaakt. De twee in zittenden liepen geen verwondingen op. Het vliegtuig liep aan beide vleugels een schade op van 15.000 gulden. Het vliegtuigje voerde een examenvlucht uit. Onderdeel daarvan was onder an dere het nabootsen van een motorstoring. Na die oefening sloeg de motor bij het gasgeven af. Een poging om de motor opnieuw te starten mislukte. Daarop zette de piloot het vliegtuigje aan de grond. De vleugels raakten daarbij enkele borden in de berm. De leerling-vlieger, een 54-jarige Eindhovenaar, is zijn Ontucht met zeeverkennertjes amsterdam De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een 41- jarige man veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk wegens het meerdere malen plegen van ontucht met een aantal zeever kennertjes over wie hij destijds de leiding had. Gedurende een proeftijd van twee jaar mag de man geen leiding geven aan een groep minderjarigen in een vereniging. Ook moet de man een van de benadeelden 1500 gulden betalen. De officier had tegen hem acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk, geëist. Vier jongens deden in 1989 aangifte. Zij verklaarden dat ze op kamp in Vinkeveen, België, Zweden en Denemarken hun groepsleider naakt in hun slaapzak hadden moeten dulden, dat hij hen vast bond op het stafschip en hen sloeg met een touw of een riem. Uitgaven vallen 1 a 1,5 miljard hoger uit den haag gpd De uitgaven in de sociale zekerheid vallen dit jaar 1 a 1,5 miljard gulden hoger uit dan voorzien. Minister De Vries (sociale zaken) meldt dit in de zogenoemde Voortgangs rapportage Sociale Zaken. bovengenoemde maatregelen uitgegaan van een besparing van 1.085 miljoen gulden. Tot nu toe is daar echter nog niets van terechtgekomen. In voor dit jaar afgesloten cao's staat het in elk geval niet. De derde tegenvaller betreft het besluit om voorlopig af te zien van bezuinigingen op de voorzieningen voor gehandi capten en de overheveling daar van naar gemeenten een jaar uit te stellen. Dat scheelt een be zuiniging van zo'n 300 miljoen gulden. Naast de tegenvaller van bijna twee miljard zijn er meevallers op terreinen waar die in voor gaande jaren ook optraden: de De tegenvaller wordt onder meer veroorzaakt door de stij ging van de werkloosheid dit jaar met 26.000 ten opzichte van 1991. Dit betekent dat er ongeveer 500 miljoen gulden extra moet worden uitgegeven aan ww-uitkeringen. Daarnaast blijkt een aantal bezuinigingen op het terrein van de Ziektewet en de wao niet haalbaar. Het gaat dan vooral om het beperken van de ver plichting bij ziekte meer loon door te betalen dan 70 procent, en het plan vakantiedagen in te leveren bij ziekte. Het kabinet was op basis van bijstand, de regeling voor schoolverlaters en de Wet socia le werkvoorziening. Bovendien is door ingrepen in Ziektewet en wao, geen sprake van extra toe stroom naar de werkloosheids wet. Al met al blijft dan een te genvaller van 1 tot 1,5 miljard gulden over. In zijn stuk aan het kabinet doet De Vries geen voorstellen de tegenvaller op te vangen. Daarover moet het kabinet maar beslissen, meent de be windsman. Dat moet gebeuren in het totale proces rond de op stelling van de begroting 1993 dat uiterlijk in augustus wordt afgerond. De Vries is overigens op basis van bij de start van het kabinet gemaakte afspraken verplicht de tegenvaller zelf via bezuini gingen op te vangen, bij voor keur binnen de sector waar die is ontstaan. Acties dreigen in supermarkt cisie wordt de laatste hand ge legd aan een wit bestelbusje, dat met 70 andere voertuigen zal worden gebruikt door de vredes macht van de Verenigde Naties in Joegoslavië. Vandaag zijn op nieuw 22 dienstplichtigen samen met 8 beroepsmilitairen vertrok ken naar Joegoslavië. Nederland levert bijna 300 man verbin dingstroepen voor Unprofor, zoals de VN-macht van 14.000 man voor Joegoslavië heet. Zij moeten de verbindingen onder houden tussen het VN-hoofd- kwartier in Sarajevo (Bosnië-Her- zegovina) en de regionale kwar tieren en moeten aanwezig zijn voordat de hoofdmacht arriveert Defensie houdt er rekening mee dat de resterende 247 militairen eind maart, begin april vertrek ken. foto anp paul stqlk utrecht o anp De dienstenbonden van FNV en CNV gaan volgende week hun leden raadplegen over acties in de supermarkten. De onderhan delingen over een nieuwe cao voor deze branche (170.000 werknemers) zijn gisteren vast gelopen. Volgens een woord voerder van de Dienstenbond FNV lagen tijdens de derde on-w derhandelingsronde de stand punten van werkgevers en bon den op hoofdpunten „mijlen ver" uit elkaar. De Dienstenbond FNV, die aanvankelijk inclusief prijscom pensatie een looneis van 8 pro cent stelde, had gisteren zijn looneis iets afgezwakt tot in to taal 6,5 procent. Het gaat daar bij om een prijscompensatie van naar schatting 3 procent en een „reële" loonsverhoging van 3,5 procent per 1 april '92. De werkgevers boden een loonsver hoging van 2 procent, maar dan pas per 1 oktober '92, en nog eens 2 procent per 1 april '93, bij de afloop van de contractpe riode. De vakbonden vinden het laatste bod van de werkgevers veel te mager. „Wij hebben vrij forse eisen gesteld om de forse loonachterstand van de werk nemers in de supermarkten een beetje in te lopen. Ze verdienen globaal 10 procent minder dan hun collega's elders." Ook lig gen bonden en werkgevers nog met elkaar in de clinch over de extra beloning voor het werken na zessen op doordeweekse avonden en op zaterdagoch tend. Aanvankelijk wilden de werk gevers op het gebied van het ziekteverzuim ook sancties (ne gatieve prikkels) invoeren in de vorm van bijvoorbeeld wacht- dagen bij ziekte of het niet op bouwen van vakantiedagen bij ziekte. Die prikkels verdwenen echter van tafel. Volgens onderhandelaar R. Jacobs van de VGL lopen de lo nen van het supermarkt-perso neel niet achter en worden door de bonden appels met peren vergeleken. De supermarkt-cao is een minimumregeling. Veel werkgevers (Edah, Albert Heijn) betalen hun personeel meer uit dan het cao-loon. De super markt-cao valt volgens Jacobs niet te vergelijken met collectie ve arbeidsovereenkomsten, waarbij de lonen wel op het ge stelde cao-niveau liggen. leeuwarden anp Voorzitter E. Nijp'els van de Stichting Face heeft gisteren de eerste boom geplant van het Leeuwarder bos. Het bos bij de Friese hoofdstad krijgt een op pervlakte van 130 hectare. De aanleg kost negen miljoen gul den. Dat bedrag wordt opge bracht door de gemeente Leeuwarden, de stichting Face, het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij, de provincie Friesland en de EG. Leden van de Agrarische Jon geren Friesland boden hem een petitie aan waarin ze proteste ren tegen de aanleg van bos op landbouwgrond. Een hectare bieten produceert vier maal zo veel zuurstof als een hectare bos, aldus de agrarische jonge- Amsterdam In 1987 werd in Mexico-Stad de Asamblea de Barrios opgericht, de Raad van Wijken. Twee maanden na de oprichting verscheen een opval lende figuur in de raad: Supèrbar- rio. Superbarrio is inmiddels uit gegroeid tot het symbool van de volksstrijd in de stad. Niemand weet wie Superbarrio in werke lijkheid is. Superbarrio is op dit moment in Nederland om in het Tropenmuseum in Amsterdam deel te nemen aan het symposi um 'Mexico-Stad en de toekomst van Latijnsamerikaanse megaste den'. Superbarrio nam gistermid dag een kijkje op de Dappermarkt die achter het museum ligt foto nieuw anefo rob bogaerts De Vereniging Eigen Huis wil in overleg met de aannemersbe drijven een standaardcontract opstellen voor de aanneming, uitvoering en afhandeling van bouw- en verbouwopdrachten. Daarmee moeten meningsver schillen tussen huiseigenaren en aannemers worden voorko men. Het Garantie-instituut voor de Woningbouw (GIW) maakte gisteren bekend dat aannemers die in een bindend adviesprocedure aan het kortste eind trekken, de proceskosten zullen moeten betalen. Volgens directeur H. van Her wijnen van Eigen Huis variëren deze proceskosten van 3000 tot 5000 gulden, waarbij de bedra gen wat hem betreft naar boven mogen worden afgerond. „Het gaat om een stok achter de deur om de bouwer die een slecht produkt levert tot de orde te kunnen roepen", aldus Van Herwijnen. „De aannemerij heeft weinig boodschap aan zogenoemde af ter sales-service. Een autoverko per hoopt dat hij zijn klant over vijf jaar opnieuw een wagen kan leveren. Een aannemer zal de gene voor wie hij een huis bouwt niet meer tegenkomen. Misschien koopt iemand drie keer in zijn leven een huis, maar de kans dat hij dat door dezelf de aannemer laat bouwen is ni hil. Vandaar dat het geen ramp wordt gevonden als de koper ontevreden achterblijft", aldus Van Herwijnen. Het probleem van ontevre denheid bij huizenkopers moet worden tegengegaan door 5 procent van de koopsom achter te houden tot het huis naar be horen is opgeleverd. De aanne mersbedrijven hebben zich tot dusver tegenstander van een dergelijke maatregel getoond, omdat zij vrezen dat kopers niet met het restant van de koopsom over de brug zullen komen. „Onzin", zegt Van Herwijnen. „Die 5 procent wordt in een de pot gestort, dat wordt beheerd door een notaris. Dat geld komt er heus wel uit als het moment daar is." Waar het verbouwingen aan huizen betreft, is de prijsrege ling tussen aannemer en parti culier een probleem apart. ..Im mers, degene die bijvoorbeeld een dakkapel wil laten plaatsen, mag maar bij één aannemer een prijsopgave vragen. Pas als de opdrachtgever met die partij niet tot zaken komt, mag hij naar de volgende aannemer stappen. Zo kun je nooit tot een goede vergelijking komen, ter wijl het afwegen van meerdere aanbiedingen toch een elemen taire vrijheid van de consument is", aldus Van Herwijnen. Hij wil ook dat probleem met hel standaardcontract uit de wereld helpen. Eerste manifestatie op 8 april tot 1,65 miljard gulden nodig. den haag anp De vier bonden, de Abop. de KOV. de PCO en het NGL wil len dat de aanvangssalarissen hoger worden. Ook willen ze dat leerkrachten eerder in hun maximumsalarisschaal terecht komen. Verder eisen ze dat in vallers niet langer 90, maar 100 procent van de gewone salaris sen verdienen. De bonden hebben gister avond tijdens een vergadering besloten om de druk op de ketel te houden in de besprekingen met de bewindslieden Ritzen en Wallage van onderwijs. Als het kabinet onvoldoende aan de ei sen van de bonden tegemoet komt, dan komen er acties, zo dreigen ze. den haag»carel goseung „De maatschappelijke krachten zullen nu moeten gaan uitmaken wat ermee gaat gebeuren." Een citaat van mr. Wil lem Stevens. Uitgesproken op de dag (3 juli 1991) dat 'zijn' commissie advies uit bracht over verdere belastingvereenvou diging en -verlaging. Een stuk met de ti tel 'Graag of niet'. Stevens en de zijnen stelden het kabi net voor 10,6 miljard gulden te besteden aan belastingplannen, vooral op te bren gen door het schrappen van een aantal aftrekposten met als belangrijkste het niet langer aftrekbaar laten zijn van pre mies werknemersverzekeringen. Volgens de commissie moest het laagste belas tingtarief 33,6 procent worden, het hoog ste 55 procent. Volgens de adviseurs moesten de voorstellen in hun geheel worden door gevoerd. Het was immers een samen hangend bouwwerk. Gelukkig was Ste vens wel zo realistisch om te erkennen dat de tijden voor dit soort grootscheep se operaties slecht waren. „Het kabinet moet ingrijpen via bezuinigingen of las tenverzwaringen", orakelde hij op 3 juli 1991. Inmiddels zijn we zo'n acht maanden verder en enige stations gepasseerd. Ten eerste hebben we de reacties van de ver schillende kamerfracties die direct na het uitkomen van het advies-Stevens werden afgegeven. Een ruime kamermeerder heid van PvdA, WD en D66 betwijfelde toen al of de plannen allemaal wel kon den doorgaan. Het CDA reageerde toen niet. Ten tweede ligt er een pakket advies aanvragen van Sociale Zaken bij diverse instanties waarin talrijke problemen rond doorvoering van 'Stevens' zijn op gesomd. Ten derde is er het gedraai van het kabinet. Werd in de Troonrede nog gemeld dat de plannen-Stevens 'inte graal' moesten worden doorgevoerd, dat standpunt is later aanmerkelijk veran derd. Zo somde staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) eind december in de Senaat een aantal 'pijnpunten' op. Tege lijk wees hij op een nog ontbrekend Ser- advies. Dat was vertraagd en zou pas te gen de zomer van 1992 komen. De be windsman sloot vervolgens niet uit dat het kabinet zelf een standpunt over on derdelen van 'Stevens' zou innemen. Van Amelsvoort schoot die optie meteen ook weer af door erop te wijzen dat bij de vorige belastingplannen (de operatie- Oort) de adviezen van doorslaggevende betekenis waren bij de vormgeving. En vorige week berichtte hij de Kamer nog dat de in diening van wetsvoor stellen, voorzien voor eind dit jaar, 'wellicht' werd verschoven. Nu is reeds bekend dat de Ser over enkele maanden een negatief advies over de ideeën- Stevens zal uitbren gen. Even speelde de raad nog met de ge dachte een spoedad- vies uit te brengen om het kabinet te helpen bij de begrotingsvoor bereiding van 1993, maar daar is van af ge zien. De bewindslie den wachten rustig af. Desondanks is het uitlekken van de nega tieve Ser-houding al genoeg om verdere stappen met 'Stevens' te blokkeren. Ze ker in de wetenschap dat een kamer meerderheid al forse bedenkingen had en het CDA nu ook dwars ligt. Op Texel verklaarde fractieleider Brinkman begin februari immers dat Stevens alleen mocht als het belastingstelsel eenvoudi ger werd, de veranderingen goed waren voor werkenden en er echt sprake was van belastingverlaging. Tegelijk waarschuwde de CDA'er voor het op elkaar stapelen van te veel grote operaties: Stevens, de stelselherziening gezondheidszorg (het plan-Simons) en plannen voor een energieheffing (de voorstellen-Wolfson). De lastendruk voor de burger mocht hoe dan ook niet om hoog gaan, meende de CDA'er, en daar de drie den haag» gpd De commissie-Stevens die het kabinet vorig jaar adviseerde over een vergaande belastinghervorming en -verlaging, houdt niet lan ger onverkort vast aan haar plan. Commissievoorzitter Stevens liet dit gisteravond weten. Hij re-ageerde daarmee op de toenemende kritiek op zijn plan en de kans dat het kabinet alleen enkele ele menten uit het advies zal overnemen. Over de kans dat een 'uitgeklede' vorm van het advies wordt doorgevoerd, zei Stevens: „Ik wacht af waar het kabinet mee komt." Hij gaf aan daarna pas te willen reageren en aan te geven of de gekozen oplossingen kunnen. Tot nu toe had Stevens altijd be toogd dat het advies van zijn commissie helemaal en onverkort frioest worden overgenomen. Het kabinet beloofde dat ook nog in de Troonrede van september 1991. Voor de TROS-radio uitte Stevens wel kritiek op het kabinet. Vol gens hem had het kabinet het advies met een eigen standpunt aan een aantal adviesorganen, moeten voorleggen, in plaats daarvan stuurde men het advies zo door, om vervolgens af te wachten hoe de maatschappij erop zou reageren. Deze procedure zei Stevens te betreuren. moest bij een samenloop goed op worden gelet. Begin maart kwam de fiscaal specialist van de CDA-fractie, Vreugdenhil, met een soortgelijk betoog. De drie zaken mochten niet door elkaar gaan lopen. Vervolgens gaf de CDA'er aan dat de plannen-Stevens niet helemaal konden doorgaan en dat ze de werkgelegenheid niet erg bevorderden. Dit laatste punt is inmiddels ook door coalitiegenoot PvdA onderkend. Nu wil het kabinet juist wel de werkge legenheid bevorderen. Dus moet je 'Ste vens' niet doen. Er komt echter nog meer bij. Stevens ging nog uit van een op dat moment bestaand laagste belasting tarief van 35,75 procent. Nu is dat 38,55 procent. Er is dus veel meer geld nodig om het plan uit te voeren. Aan de andere kant heeft het kabinet al enkele geldbronnen van Stevens (af trekposten) gebruikt. Als we dan ook nog weten dat 'Stevens' leidt tot inkomensda lingen van maximaal 5 procent, met name bij alleenstaanden, lagere inkomensgroepen en ambtenaren, dan lijkt het beeld duidelijk. Slecht voor werkgele genheid en koopkracht tegen hogere kosten dan voorzien. In een tijd van meer werkloos heid, onder druk staande inko mens en financiële nood bij de overheid. Een parlement met forse bedenkingen en grote weerstand bij vakbonden en De onderwijsbonden luiden met een manifestatie voor hun kaderleden op 8 april de acties in die ze in petto hebben om de achterstand op hun salaris weg te werken. De bonden willen nog dit jaar afspraken maken met het kabinet. De bonden baseren hun eis op een rapport van het Leidse bureau Research voor Beleid. Dat bekeek de salarisverschillen tussen leerkrachten en ambte naren en kwam tot de conclusie dat de salarissen in het onder wijs gemiddeld 10 procent ach terlopen bij die van ambtena ren. Om dat verschil weg te werken is een bedrag van 1,37 'Hoge straf zeker hier gepast Alles bij elkaar genoeg stof om het geheel maar af te blazen. amsterdam anf In een bejaardenhuis een oude invalide man ombrengen door verstikking is zo'n ernstig mis drijf dat een hoge straf is gepast, zei officier van justitie Goes gis teren voor de Amsterdamse rechtbank. Hij voegde de daad bij het woord en eiste twaalf jaar tegen een 22 jarige man die op 3 december in een bejaar denhuis in Amsterdam-West een 76-jarige bewoner van het leven zou hebben beroofd door een sok in zijn mond te prop pen en een kussensloop over zijn hoofd te trekken. De polsen van het slachtpffer waren geboeid Eerst werd ge dacht aan roofmoord, maar de dader had zelfs de 650 gulden uil een opengebroken kistje la ten liggen. De zaak trok veel pu bliciteit vanwege de gruwelijk heid. Het slachtoffer neeft zich nauwelijks kunnen verweren omdat hij in een rolstoel zat na dat zijn benen waren afgezet. Bij de eis heeft de officier reke ning gehouden met de onrust die onder bejaarden is ontstaan. „De moord heeft behoorlijk op hen ineehakt. Juist in een be jaardenhuis is een gevoel van veiligheid van groot belang." Vingerafdrukken op een koektrommel brachten de poli tic op het spoor van de man, die al eerder was veroordeeld we gens afpersing en diefstal met geweld-In de week tussen de moord en de arrestatie had de verdachte zich meermalen tc- f;enover kennissen en vrienden aten ontvallen dat hij de man had omgebracht. Zodoende kon een kennis een gedetailleerde beschrijving geven van het ge beurde De man zou op het idee zijn gekomen na een tin van een bevriend personeelslid in het bejaardenhuis dat de man veel geld in zijn kamer had De politie heeft dit personeelslid niet kunnen opsporen. De bejaarde zou binnen en kele minuten ziin gestorven. Dat was niet de bedoeling ge weest. Volgens de kennis praat te de verdachte over de roof „omdat hij dit niet op zijn hart kon dragen Het is te erg Maar de verdachte bleef alles hard nekkig ontkennen. Uitspraak op 30 maart.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5