Zwakzinnige mag straks zelf vorm hulp kiezen Kamper Stadsziekenhuis worstelt met zichzelf Binnenland Luchtmobiele brigade blijft op de Veluwe Lubbers: Mandela verbreekt afspraak De Molukkers zijn Nederlander geworden 'Meerjarenplan voor lastenverlichting' Van der Louw kijkt het toch nog even aan Stadsziekenhuis Kampen schorst drie specialisten DINSDAG 17 MAART 1992 3 a ,-c -XT- -Mm c' rib mm O D i Cipier eist rookverbod den bosch Een 31-jarige cipier heeft gisteren voor de rechter de snelle invoering geëist van een rookverbod in de Bredase gevangenis Boschpoort. De man kreeg eerder al gelijk van het ambtenarengerecht, maar het ministerie van justitie tekende beroep aan. Een nieuwe uitspraak kan wel twee jaar op zich laten wachten. Reden voor Senders om een kort geding aan te spannen. Volgens de cipier is met name in cfe personeelskan- tine, de recreatie- en de bezoekersruimte en in de kerkzaal de rook te snijden. De man slikt medicijnen voor zijn luchtweg aandoening. Senders baseert zich op het verbod op roken in openbare gebouwen sinds 1990, de minister vindt het recht op roken voor gevangenen zwaarder wegen. Steeds meer artsen langer ziek utrecht Steeds meer artsen zijn langer dan twee jaar ziek, waarbij geestelijke problemen de belangrijkste oorzaak zijn. Aldus een overzicht van de verzekeringsmaatschappij De Art sen-Onderlinge, waarbij driekwart van de huisartsen is verze kerd tegen arbeidsongeschiktheid. Volgens directeur Frank van De Artsen-Onderlinge is tussen 1964 en 1989 het totale ziekteverzuim ongeveer gelijk gebleven op 5 procent. In die periode nam wel de kans op een langdurige ziekte toe van 3 procent in 1964 tot 18 procent in 1985. De psychische proble men ontstaan vooral door huwelijksmoeilijkheden. Celstraffen na groepsverkrachting Amsterdam De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren twee jongemannen van 19 en 24 jaar veroordeeld tot 15 maanden cel wegens een groepsverkrachting van twee 15-jarige meisjes in de zomer van 1990 in de woning van een van hen. Een der de verdachte (22) komt over twee weken voor de rechter na dat hij twee weken geleden op de zitting niet kwam opdagen. Tegen hem is achttien maanden geëist wegens verkrachting en ontucht. Twee minderjarigen die ook deelnamen aan de gezamenlijke verkrachting werden eerder door de kinder rechter veroordeeld tot zes maanden tuchtschool. Arrestatieteams lopen leeg den haag De vier arrestatieteams van de rijkspolitie dreigen leeg te lopen als gevolg van onzekerheid over hun toekomst. De teams, gespecialiseerd in de aanhouding van gewapende criminelen, bestaan op papier uit 23 mensen. De eenheden in Amsterdam en Den Bosch hebben nog maar elf mensen in dienst. De rijkspolitie in Apeldoorn beschikt over 17 en in Den Haag over 18 personen. Door de regionalisering van de politie is het onzeker of de arrestatieteams blijven bestaan. Inspecteur Van de Meeberg vindt de teams echter een be langrijk instrument in de strijd tegen de zware criminaliteit. Veel ervaring en deskundigheid dreigt volgens hem verloren Van Voorst weigert laagvliegverbod den haag anp De nieuwe luchtmobiele briga de gaat niet oefenen in Oost- Groningen als het aan staatsse cretaris Van Voorst tot Voorst van defensie ligt. Hij voelt niets voor de wens van CDA en WD om op deze manier de Veluwe, aangewezen als oefenplaats, te ontzien Ook wil de bewinds man niet ingaan op de wens om het laagvliegen (op minimaal 75 meter hoogte) door F-16-jacht- vliegtuigen stop te zetten. Van Voorst tot Voorst voerde gisteren in de Kamef vooral fi nanciële argumenten aan. Een volledig nieuw complex in Gro ningen kost 800 miljoen en dat geld is er niet. Hij blijft daarom de voorkeur geven aan zijn plan voor legering van de brigade in Schaarsbergen, oefeningen op de Edese en Ginkelse Hei en het vliegveld Deelen en stationering van de helikopters op de vlieg velden Eindhoven en Gilze-Rij- en. Overigens wordt nog onder zocht welke gevolgen de oefe- Hulp in natura of geldbedrag Verstandelijk gehandicapten kunnen straks kiezen tussen hulp in natura of een bedrag dat ze naar eigen inzicht kunnen besteden. De Tweede Kamer is vóór zo'n sys teem en wil er snel mee gaan experimenteren, zo bleek gisteren bij de behandeling van de nota 'Verstandig ver anderen'. krijgen of kiezen voor hulp in natura. Terpstra (WD) was lo vend over het plan en sprak en thousiast over „een markante cultuuromslag" in de zorgsec tor, die de maatschappelijke po sitie van de gehandicapten ver sterkt. Een alternatief, het ver- Volgens dat plan van staatsse cretaris Simons van volksge zondheid kunnen verstandelijk gehandicapten afhankelijk van hun problematiek straks maxi maal 80.000 gulden per jaar strekken van 'zorgbonnen' om te voorkomen dal het geld aan andere dingen dan zorg wordt besteed, wees de Kamer als be tuttelend van de hand. Alle fracties zijn voor experi menten met deze 'cliëntgebon den budgetten', behalve het CDA. Dat wil eerst de resultaten afwachten van soortgelijke ex perimenten in de verpleging en verzorging, in de thuiszorg en in de ouderenzorg. Van de rest mag Simons echter al snel, liefst nog voor 1 juni, twee tot drie experimenten voor verstandelij ke gehandicapten opzetten. Het is nog niet zeker of het cliëntenbudget als wettelijk recht in de nieuwe wet op de Zorgverzekering zal worden op genomen, of dat het aan de ver zekeraars wordt overgelaten de ze mogelijkheid in hun polissen aan te bieden. Simons wil nog even afwachten hoe de verzeke raars op het plan reageren. De fracties maakten tijdens het overleg wel duidelijk dat de gehandicapten en chronisch zieken buiten schot moeten blijven bij nieuwe bezuinigin gen. ningen voor de natuur hebben. Van een echte milieu-effectrap portage wil het kabinet voorals nog niet horen. Dan kan het nog wel vijf jaar duren voordat er daadwerkelijk geoefend kan worden, zo hield minister Al ders van milieu de kamerleden voor. Van Voorst hield staande dat laagvliegen met F-16-jachtvlieg- tuigen noodzakelijk is en blijft. Alle Navo-landen oefenen in het laagvliegen. Van de 11.000 vluchten per jaar vinden er nu al 9000 plaats in de VS en Cana da, maar de staart van de oplei ding moet boven bevolkt gebied plaatsvinden. Die last moeten we zelf dragen, meent Van Voorst. De huidige 2000 vluch ten op lage hoogte per jaar zijn volgens hem een minimum. CDA en WD gingen daarmee echter niet akkoord en dienden gisteravond een motie in om de bewindsman te duingen. De staatssecretaris gaf niet aan wat hij doet als de motie wordt aan genomen. Premier Lubbers was gisteren op werkbezoek in het noorden. In Coevorden gaf hij het startsein voor een containertrein. Tijdens een spreebeurt 's avonds vroeg hij de aanwezigen te bidden voor een overwinning van De Klerk bij de referendum vandaag. foto anp karll zwanlveld den haag gpd Nelson Mandela komt met zijn veto over het bezoek van pre mier Lubbers en de ministers Kok en Van den Broek aan Zuid-Afrika op 10 en 11 augus tus terug op eerder gemaakte afspraken. De persoonlijke as sistente van de ANC-leider, me vrouw Masekela, heeft de Ne derlandse ANC-vertegenwoor- diger Magugu op 2 maart per soonlijk opdracht gegeven de reisdatum te bevestigen. Aldus premier Lubbers in een brief die hij vanmorgen aan de Kamer heeft geschreven naar aanleiding van de hernieuwde commotie rond de reis. Mande- la liet gisteren weten - en her haalde dat vanmorgen nog eens - dat de ministers in augustus niet welkom zijn in Zuid-Afrika. Hij noemde het „een verraad van de belangen van diegenen die democratie en vrede koesteren". Lubbers is echter niet van plan deze keer voor de druk van het ANC te zwichten en heeft daarbij de steun van CDA en WD. Volgens Mandela heeft hij al tijd als uitgangspunt gehad dat er een overgangsregering met zwarte ministers moet zijn voordat er officiële bezoeken kunnen plaatsvinden. Hij be twijfelt of zo'n regering er al in augustus is en uil het bezoek daarom opnieuw uitstellen. Lubbers en Van den Broek hadden al in februari een (te- gen)bezoek willen brengen aan de Zuidafrikaansc president De Klerk. Maar de Nederlandse re gering besloot het bezoek uit te stellen, toen er een rel over de reis uitbrak. Mandela zei dat hij de Nederlandse bewindslieden niet zou ontvangen. Het ANC vond een officieel bezoek van veel eer. Bovendien was er met het ANC door fouten op Buiten landse Zaken helemaal niet overlegd. In het Zwitserse Davos werd de zaak uitgespro ken in onderonsjes tussen Lub bers, vicejjremier Kok, Mande- la en De Klerk. PvdA'er Verspaget veronder stelt dat Mandela nu een andere toon aanslaat omdat „de ont wikkeling in Zuid-Afrika er veel zorgelijker uitziet dat enkele weken geleden kon worden voorzien". Zij pleit daarom voor nieuw uitstel. Aarts (CDA) vindt daarentegen dat Lubbers nu ge woon moet gaan, evenals de WD. „We willen wel luisteren naar het ANC. maar niet naar hun pijpen dansen", aldus de li beraal Weisglas. 'Er valt niet te werken als je permanent uit je jas wordt gevloekt' nijmegen anp De Molukse gemeenschap is bijna volledig opgenomen in de Nederlandse samenleving. En al zegt bijna geen Molukker hard op dat hij in Nederland zal blij ven. van de 42.000 Molukkers die hier verblijven, zullen er nog maar bitter weinig definitief te rugkeren. De jaarlijkse bijeen komst in de Haagse Houtrust- hallen, waar het ideaal van de vrije republiek wordt beleden, is voor velen in de eerste plaats Aldus de Nijmeegse antropo loog Elias Rinsampessy (44), die op 26 maart promoveert op zijn proefschift 'Saudara Bersaudara, Molukse identiteit in processen van cultuurveran dering'. De Nederlander heeft ten onrechte nog steeds het idee dat de Molukker geïsoleerd leeft in speciale woonoorden en -wijken. In werkelijkheid woont nog maar 56 procent van de Molukkers in één van die 60 ge meenschappen. De rest is ver trokken omdat er geen plaats meer was. vanwege studie of vanwege eén van de vele ge mengde huwelijken. De ontwikkelingen in de Mo lukse gemeenschap lopen ver der parallel met die in de Ne derlandse samenleving. Net als bij de Nederlanders worden bij de jongere Molukkers de gezin nen kleiner en democratischer en neemt het aantal echtschei dingen toe. Ook is er sprake van individualisering. De Nederlandse cultuur wordt steeds meer geabsor beerd, het Moluks-Maleis raakt bij sommigen op de achter grond. De fase van het kramp achtig vasthouden aan de eigen cultuur, zoals bij andere min derheden voorkomt, is voor de Molukkers al heel lang voorbij Wat dat betreft hebben ze een voorsprong op bij voorbeeld Turken en Marokkanen. De Molukkers zijn nog steeds biet helemaal tevreden over de Nederlandse overheid. Ze zien de Rietkerk-uitkering, het ba nenplan en het Moluks Histo risch Museum als een afkoop som. Ook is er nog steeds spra ke van discriminatie, zegt Rinsampessy. en zullen maatre gelen van bovenaf dat verhelpen. Drie specialisten aan de kant gezet, het ziekenhuis al weken in opspraak en groeiende on rust onder verpleegkundigen, huisartsen en andere direct betrokkenen. Maar Kampen geniet op deze maandag van de zon op de wekelijkse markt in de Oudestraat. Terwijl de beiaardier vrolijke wijsjes speelt en marktkooplieden hun waren luidruchtig aan prijzen, blijkt de prijs van de verse groente de bezoekers meer te interesseren dan het Stadsziekenhuis. Artsen geschorst? „Ach. als het ziekenhuis maar niet dicht gaat'zegt de één. Misstanden op de intensive care? „Overal gaat wel eens wat mis, de pa tiënten komen daar nik£ te kort", ontwijkt een ander. En het omstreden ziekenhuis zelf is volop in functie. Uit niets blijkt dat er spanningen en proble men zijn, of het moest het bijna dagelijks komen en gaan van de drie plaatselijke wethouders zijn die samen het dagelijks bestuur fouten in de organisatie en on duidelijke werkafspraken tussen specialisten en verpleging die niet deugden of niet werden na geleefd. Maar ook tal van on derlinge problemen. „Er valt niet te werken als je permanent uit je jas wordt gevloekt door de dokter", zegt regionaal genees kundig inspecteur Spie drie specialisten zelf zijn De Ondertussen krijgt de redac tie van het Nieuw Kamper Dag blad de ene brief na de andere van Kampenaren die tot elke prijs willen voorkomen dat het ziekenhuis dichtgaaL Actievoer der Jeroen Franse, kok ta) bet Het Stadsziekenhuis. Achter de oude gevel rommelt het al jaren. ziekenhuis, is al veertien dagen is, dat moet de directie ma; handtekeningen aan het inza- oplossen. In elk ziekenhuis melen. „Ik heb er al 3000", wel eens wat. maar als zo' meldt hij trots. „De bevolking klein ziekenhuis negatief in ht van Kampen, daar doen we het nieuws is. komt dat veel zwaai voor. Wat er intern aan de hand der aan". archieffoto Drie man tegelijk aan de dijk gezet - een unicum in medisch Nederfand. maar daar hadden ze het ook wel naar gemaakt. Twee sterfgevallen die hadden kunnen worden voorkomen. bereik!); De medische staf heeft zich altijd hevig verzet tegen veran deringen in de organisatie, waar het verplegend personeel en de paramedische diensten op aan drongen. Nu het bestuur zijn tanden laat zien. krijgt directeur patiëntenzorg Huurman, de vijfde in vijf jaar, meer mede- werking dan ooit. „Dat we zou den ingrijpen, was al langer in voorbereiding", zegt hij. ..Door de publiciteit is het allemaal wat versneld' 'Engelenberg' heette het Kamper Stadsziekenhuis oor spronkelijk. naar de welgestelde familie Engelenberg die in 1916 het ziekenhuis stichtte. De gevel is duidelijk 75 jaar oud, maar de voorzieningen voldoen aan de nieuwste eisen. Toch rommelt het er al jaren. In vijf jaar tijd waren er vijf directeuren patiën tenzorg. privatisering wordt tel kens weer uitgesteld, de vak bonden krijgen klacht na klacht van het personeel over onheb- Andriessen lanceert vierde CDA-idee den haag gpd Het kabinet moet een meerja renplan maken waarin jaarlijks de lasten voor de burger met 2.5 miljard gulden dalen. Als eerste stap mogen de lasten in 1993 niet omhoog gaan. Dat kan op voorwaarde dat lastenverzwa ringen uit de Tussenbalans wor den gecompenseerd door een btw-verlaging. Aldus gisteren CDA-minister Andriessen van economische zaken op een par tijbijeenkomst in Ulft. In de Tussenbalans, de grote bezuinigingsoperatie waartoe het kabinet een jaar geleden be sloot, staan lastenverzwaringen gepland voor wonen, autorijden en energie van 2 tot 2.5 miljard gulden voor 1993 en 1994. Die plannen moeten op de helling. Daarnaast is het verstandig de btw met een procent te verla gen, wat 1,5 tot 2 miljard gulden kost. „Dan treedt geen lasten verzwaring meer op. Dat is gun stig voor loonmatiging en werk gelegenheid". aldus Andriessen De bewindsman zei het plan in te willen brengen bij de be grotingsbesprekingen 1993 waarmee het kabinet binnen kort begint. Tegelijk bepleitte hij een meerjarenplan voor ver dere lastenverlichting, inclusief een concreet tijdpad. „Dat zal de politiek motiveren er echt iets aan tv doen en Is een goed signaal naar de buitenwacht Het voorstel -Andriessen is het zoveelste I >A-plan tot Listen verlichting. Eerder legden CDA- fractieleider Brinkman, premier l ubbers en CDA-minister De Vries van sociale zaken ideeën op tafel. In Ede daagde VVD-fractielei der Bolkestein het CDA gister avond uit de plannen nu eens waar te maken. „Tot nu toe zijn het alleen ongedekte cheques waarmee het CDA dé eigen ge loofwaardigheid op het spel zet", aldus de liberaal. rotterdam anp belijkheden van enkele specia listen. „In februari heb ik er op nieuw over gerapporteerd", zegt Spiers. „En verdomd, veer tien dagen later geven de heren zelf een illustratie van de gesig naleerde tekorten". Dat het ziekenhuis nu naar integratie met Zwolse zieken huizen streeft, stemt alle be trokkenen tot grote voldoening. „Heel essentieel zegt Huur man. „Het is geen zonde om fouten te maken", vindt Spiers, „maar wél om er niet van te le ren. Dat evangelie hebben ze in Kampen niet willen horen". Erover uitgepraat is Kampen intussen nog lang niet. „Ik sluit niet uit. dat deze kwestie ook politieke consequenties heeft", zegt oud-wethouder Cees Kra nenburg. nu raadslid voor de partij Kampen Alert. „Vorige week is er een besloten verga dering van fractievoorzitters over geweest, waama wethou der Hengeveld, die ook zieken huisvoorzitter is. publiekelijk te kennen heeft gegeven dat hij zich geruggesteund weet door de raad. Waar haalt-ie het van daan? Hij had hooguit steun van een minderheid van de raad. de fractievoorzitters, maar die hadden helemaal geen mandaat. En mijn eigen fractie voorzitter heeft hem geen groen licht gegeven voor wat dan ook". De groep verontruste PvdA-le den rond oud-partijvoorzitter Van der Louw ziet voorlopig toch nog af van een nieuwe so ciaal-democratische part ij Tip dens een evaluatie van het PvdA-congres besloten de onge veer dertig groepsleden gisteren dat „een eigen partij op dit mo ment niet aan de orde is". Wel is besloten de oprichting voor te bereiden van een plat form „dat een bijdrage moet le veren aan de kwalitatieve en kwantitatieve versterking van de samenwerking met andere pro gressieve partijen en groeperin gen". Op zondag 26 april moet dat in Rotterdam uitmonden in de oprichting van het SVP, het Sociaal-democratisch Vemieu- wingsplatform. Volgens de groep zijn in Nimegen grote vragen over de toekomst van de sociale zeker heid opengebleven. „De be sluitvorming rond Wolfson André van der Louw. archieffoto wordt met vele anderen In de PvdA niet gezien als een stui posities van de minima worden hiermee niet veilig gesteldal dus de SVP in wording. Drie van de 26 specialisten van het Kamper Stadsziekenhuis zijn vrijdag met onmiddellijke ingang geschorst. Regionaal ge neeskundig inspecteur Spiers had eerder dit jaar vernietigen de rapporten over hun functio neren geschreven. Nog geen veertien dagen later waren er kort na elkaar twee sterfgevallen op de afdeling intensive care, waar vraagtekens bij werden ge zet. De vakbonden dreigden vo rige week met acties als de drie omstreden artsen gisteren om vijf uur niet zouden zijn ge schorst. Precies op dat tijdstip maakte het ziekenhuisbestuur de schorsing officieel bekend. De bonden cisten ook onmid dellijke en nauwe samenwer king met de twee Zwolse zie kenhuizen. Ook dat zal binnen enkele maanden zijn beslag Iiljgnn ontslag van hai be stuur, zoals het personeel ook eiste, heeft volgens de bonden weinig zin meer. Dat verdwijnt straks toch. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid maakte giste ren bekend dat hij de perma nente vergunning van het zie kenhuis heeft ingetrokken en heeft vervangen door een tijde lijke Het ziekenhuis krijgt tot 1 iuh dt dd '.ui "file <.p zaken u- stellen. Pas dan krijgt net de on voorwaardelijke vergunning te

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3