Stekken onder dubbel glas Catalogus vol met handige kinderveiligheidsartikelen Leven en wonen Rob Kroner: kleurig en stijlvol Clowntjes van kleine lapjes Dagcrème DINSDAG 17 MAART 1992 21 Tandartsen leveren klanten voor mondhygiënst Een groot landelijk onderzoek heeft uitgewezen dat ongeveer 20 procent van alle volwassen patiënten in aanmerking komt voor een uitgebreide sanering van hun tandvlees. Reden voor het Algemeen Ziekenfonds Haaglanden om een overeen komst te sluiten met een orga nisatie ter bevordering van mondhygiëne. De praktijk leert namelijk dat veel tandartsen zulke saneringen niet kunnen doen. Ze hebben geen hygiënist in hun praktijk en/of zelf geen tijd voor zulke behandelingen. Haaglanden heeft een contract gesloten met Precare Mondhy giëne. die twee vormen van dienstverlening geeft. Ten eer ste het opzetten en beheren van mondhygiënepraktijken en ten tweede het verzorgen van mondhygiënebehandclingen in de praktijken van tandartsen. Tandartsen kunnen dus of ver wijzen naar zo n mondhygiëne- praktijk dan wel zo'n service aan huis' laten komen voor de verzekerden van Haaglanden. Een en ander kost noch de tandarts noch de te behandelen patiënt meer. De kosten die voortvloeien uit wat Precare Mondhygiëne doet worden rechtstreeks aan die organisatie vergoed. Het ziekenfonds meent dat deze nieuwe dienst verlening een uitkomst kan zijn «ooi ptfftnttn met bloedend tandvlees. Ze kunnen, dat is ook een voordeel, nu steeds door dezelfde mondhygiënist worden behandeld om van het euvel af te komen. Vitrageroede met telescopische veer lï Hoe monteer je een roedje voor vitrage in of op een kozijn van kunststof of aluminium? In zul ke holle kozijnprofielen moet je niet (zoals in een houten kozijn) gaan boren want dat leidt tot inwendig en vernielend con densvocnL De firma Kleine komt met een rimpde oplossing de Presto vi trageroeden die met een tele scopische veer op of tussen de kozijnstijlen geplaatst worden. Zonder beschadiging, zonder geboor en geschroef De roede hoeft ook niet op lengte ge zaagd te worden want er zijn vijf verschillende afmetingen te k0Dp,van in tot 100 cm. In wit lacqué of gevernist koper. De Presto's passen zowel op haakse als schuin afgewerkte kozijn profielen. Meer informatie: Kleine, Lekten, 071-13 26 45. Twee in een van Biodermal Nieuw van Biodermal: een dag en nachtcrème in één potje van 50 ml. De prijs: 28,50. Dagcrè me 'hoort' niet vet te zijn, nachtcrème wel. En dat be strijdt drs. Hans Schreuder, die dit produkt ontwikkelde, omdat een vette crème de huid afsluit. Wie de nieuwe crème gebruikt, stelt de huid dag en nacht in staat om te ademen, aldus Schreuder. Dank zij de hypo-al- lergene samenstelling is het produkt bijzonder geschikt voor de gevoelige huid. Schreuder gebnifld gm dtann om rijn produkten te testen: hij gebruikt ze eerst zelf en daarna krijgen de vrijwilligers in testpanels de gelegenheid ze te testen. Dunste tl-buisje Het dunste tl-buisje ter wereld is door Bruno Nicnaber in een houder geplaatst cn door !n- door op de markt gebracht Bo ven een tafel of een bureau een sterk vcriichtingsomament. In zwart en wit, prijs 450,-. Tizio heeft bet haJogeenprogramma uitgebreid met twee lampen. Er is een kleinere mini lamp (draaibaar en voorzien van een standaardsehakeiaar, 495. cn een lamp met dimmer 695.-). beide naar ontwerp van Richard Zapper. TUIN Het klinkt heel professio neel en het is ook een kreet uit de tuinbouwwe- reld: stekken onder dub bel glas. Daarmee wordt bedoeld dat de stekken niet alleen in de kas gezet worden, maar daar nog eens extra bescherming krijgen doormiddel van een glasplaat of in een mi- nikasje. Hoeft lekker allemaal niet. Wij hebben vandaag de dag net zoveel minikasjes tot onze beschikking als we maar willen. We krij gen ze gratis voor niets, vaak tegen wil en dank, in onze handen gestopt in de vorm van doorschij nende plastic zakken die om het brood, de groente en wat dies meer zij zit ten. Deze zakken vormen, mits onbeschadigd, de meest aardige kasjes op de vensterbank die we ons maar kunnen inden ken. We kunnen er potten of bakjes met aarde in zetten, we kunnenze ook meteen vullen met een laagje stekaarde. Nu is stekaarde te koop, meestal in veel te grote hoeveelheden voor een amateur. Dus maken we ze zelf van twee delen ge wone potaarde en een deel turf gemengd met scherp zand. Goed men gen en gebruiken als luch tige stekgrond. Want dat is het geheim van stekaar de: de luchtigheid in de letterlijke betekenis van het woord. Wortels heb ben lucht nodig, ook voor de vorming. Als we onze kasjes klaar hebben, gaan we op zoek naar bruik baar stekmateriaal. Zuinig als ik ben begin ik in het voorjaar altijd met het stekken van vlijtig- liesjes (impatiens). Een plant die dankbaar de he le zomer binnen en bui ten bloeit. In de herfst houd ik twee exemplaren zo goed en zo kwaad als het gaat in leven. Ze zijn nu niet fraai, maar als ze wat voeding en vocht krij gen maken ze fluks mooie zijtakjes en die stek ik dan. Geraniums en fuchsia's zijn van de herfst al ge stekt, maar die exempla ren die nog flink wat groen hebben gevormd, moeten gesnoeid. En wat doen we met die mooie takjes? Goed geraden. Die stekken we. Een geval apart is de kamerlinde (sparmannia) die nu hoort te bloeien. Dat doet ze niet als ze ooit gestekt is van een plant die het óók niet zag zitten om te gaan bloeien. Stek dus al léén van bloeiende plan ten, anders blijft het een groenblijver. Jammer, want de bloemen zijn ontroerend mooi. Stek ze in een flinke pot, neem stekken van minstens 20 cm lang, verwijder het on derste blad en zet ze diep in de aarde. Als alle stek ken goed stevig in de grond gedrukt zijn, gaan pot en bak in de plastic zak, plus nog een stokje waarmee we de zak op hoogte houden. Rond dat stokje wórdt de zak keurig dichtgebonden en gaan de stekken op een lichte, warme plaats. Om de twee of drie dagen kijken we of de stekgrond nog voldoende vochtig is en zorgen we er voor dat er weer wat frisse lucht bij de stekken komt. Zodra de wortels enkele centi meters groot zijn, worden de planten in potjes in goede potaarde gezet. Want stekgrond bevat te weinig voeding, zeker voor ae vlak naast elkaar groeiende stekjes. LEZERSVRAAG MEVROUW A. BUMA- JUCHTER UIT HEEMSTE DE reageert met een vriendelijke en zeer uitge breide brief op mijn ver haal over het ellendige ze venblad. Ook zij kan het al 36 jaar niet de baas en heeft dus op aanraden van de plattelandsvrou wen een chemisch bestrij dingsmiddel gebruikt dat wèl succes heeft. In dergelijke zaken is het kiezen of delen. Kiezen voor een zo goed en snel mogelijk bestrijdingsmid del of delen in ons aller zorg voor het milieu. Ik persoonlijk kies voor het laatste want bij het be strijdingsmiddel waarvan ik de naam maar niet zal noemen staat vermeld dat het buiten het bereik van eteps- en drinkwaren, kinderen en dieren ge houden moet worden en niet in contact met de huid mag komen. Derge lijke zinnen spreken voor zichzelf, niet alleen van wege de giftigheid voor kinderen en huisdieren, maar omdat een dergelijk middel vast en zeker een groot deel van de levende wezens in de grond (re genwurmen, kevertjes en zovoort) ook zal doden. Persoonlijk kies ik er dus niet voor en ga door met mijn strijd die nu inhoudt dat ik alles wat opkomt meteen verwijder met de hand, desnoods met de schoffel, maar dan twee maal per week. Struiken waarin zich zevenblad ge nesteld heeft, haal ik uit de grond, pluk ze schoon en zet ze er dan weer in. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buch- ner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Niet goed afgesloten kastjes kunnen kind aan de ene kant en een polsbandje vopr de begeleider aan de andere kant. Het koordje is er in twee uitvoeringen: van nylon spiraalvormig koord in opvallende kleuren en in elas tisch band in moderne pastel tinten. Beide koordjes kunnen tot ruim 1 meter worden uitge rekt Wie uit autorijden gaat, kan moeilijk de jeugd op de achter bank in de gaten houden en te vens zijn ogen op de weg rich ten. In zo'n geval brengt de 'ba by-view' uitkomst: een klein, bolvormig, in iedere hoek ver stelbaar spiegeltje, dat op de rechter zonneklep in de auto past. Een consequent doorgevoerde A-lijn, in strakke modellen ge stalte gegeven door smalle bie zen en een mquwinzetaccent in de vorm van een wat gekantelde iglo vormen de karakteristieken van de stijlvolle voorjaarscollec' tie van Rob Kroner. Voor zijn 26ste collectie kiest de Amsterdamse couturier felle kleuren (appelgroen, kobalt blauw, hardgeel, felrose) vaak in combinatie met zwart of wit. Daarnaast schroomt hij niet noppen, bloemen of strepen met elkaar te combineren. Naast korte strakke en plooi rokjes, die hij laat dragen met ruim over de heup vallende, vaag getailleerde jasjes, swag gers, nauwaansluitende model len met een grof geplooid schootje en net boven de taille zwevende, geplooide jasjes, brengt Kroner ook kuitlange rokken. Maar deze reserveert hij over het algemeen voor zijn zo merjurken van katoenen crêpe. Een op deze lengte gemaakte rechte doorknoopjurk met steekzakjes op de heupen, voor zien van een reverkraag en op gesierd met goudkleurige kno pen, doet een beetje denken aan Diors 'new look'. Net als trouwens de kuitlange overslag- jujk met wijde rok, ruime, lange pofmouwen in een feloranje zonniggele streep, waaronder een shortje schuil gaat. Heel pikant wordt die lange (plooi) rok als Kroner deze maakt van zwarte organza. De zoom van de rok en van de bij passende blouse is versierd met goudkleurige pailletten. Paillet ten waarmee ook de kouse band, die te voorschijn komt als de draagster loopt en de niet dichtgestikte zijnaad van de rok openvalt, is versierd. Maar dan zijn we, het zal duidelijk ziin, al aangeland bij feest- en cocktail- kleding, die een belangrijke plaats inneemt in de collectie. Kroner houdt het hier heel een voudig. Als basis gebruikt hij een strak aangesloten, kort jurk je met dupne schouderbandjes. Dit jurkje maakt hij in zwart, maar ook in velourspanne in prachtige kleuren. Hierover wordt dan weer een lang, wijd organza-jasje in de A-lijn gedra gen. Zo gekleed zit je altijd goed. Draagt iedereen kort en wil je niet uit de toon vallen gaat de jas uit; voert lang de de oogjes van het plaatje op de ogen van het stopcontact vallen, kan de stekker er in worden ge stoken. VEILIGHEIDSHAAKJES Wie wil voorkomen, dat kinde ren met het water van de wc- pot gaan spelen kan de deksel van het toilet beveiligen met een klittebandsluiting. En er is een koelkastsluiting, die hoog aan de zijkant kan worden ge plakt met stevige, dubbelzijdige tape. Niet alleen peutertjes wordt zo de toegang versperd, ook handige poezen die gewend zijn op zoek te gaan naar lekke re hapjes blijven voor de dichte deur staan. En er zijn veiligheidshaakjes, die gemakkelijk op kastdeurtjes en laden zijn te monteren. Wil men zo'n deurtje of la openen, dan moeten tegelijkertijd twee handelingen worden verricht: haakje naar beneden en deur of la openen. Zo is er ook een op bergdoos die voor allerlei ge vaarlijke dingen kan worden be nut. De kunststof doos heeft een scharnier aan de ene kant en een rond gat in het deksel aan de andere kant Via het gat kan men bij de sluiting, die op de binnenkant van de doos zit. Het slot werkt automatisch bij het sluiten van het deksel. RAAMKIERSET Elk jaar vallen ongeveer acht honderd kinderen uit het raam. Houten raamkozijnen die met een raamkierset zijn beveiligd, kunnen tot 10 centimeter open staan. Daarnaast zijn er kunst stof raamsluiters voor naar bui ten en naar binnen draaiende ramen. Het kind, dat mee uit wande len mag, heeft een constante neiging om aan de aandacht te ontsnappen. Dat laatste is on mogelijk, als gebruik wordt ge maakt van een zogenaamd wandelkoordje, dat voorzien is van een polsbandje voor het sterkt. Het mannenprodukt is een gel waaraan een vierledige werking wordt toegeschreven: vocht regulerend, sti mulerend, herstellend en bescher mend. Na twee weken behandeling met de gel zou de elasticiteit en de imliii n van <i<- huid al il^tabaii zijn verbeterd. Ook in de verznrgingvsfeer zit de nieuwe, in zes tinten verkrijgbare fond de teint van het huis, waaraan een tweevoudige werking vochtre- gulercnd en strut tuurvrrbetrrrnd wordt toegeschreven. Kleine kinderen ontdekken de wereld en die wereld be gint thuis. Tal van kleine en grote ongelukken kunnen daar gebeuren. Wie onderkent dat 'overal' gevaar dreigt kan in de preventieve sfeer veel doen. Dat bewijst Jippie's Kinderveiligheid, een bedrijf dat een catalogus van kin derveiligheidsartikelen heeft samengesteld. Wie de info lijn 073-13 76 02 belt, kan informatie vragen over de ver kooppunten van deze artikelen. Jippie's heeft een omvangrijk as sortiment, waarin zowel kinder- draagzakken, fiets- en autostoel tjes zitten als hele kleine hulp jes, die als cadeautje ook heel geschikt zijn. Zo is er een anti- slipmatje voor in het babybadje, dat ook in het volwassen bad kan worden gelegd, maar tevens dienst kan doen als aankleed kussen. Door de uitgesneden babyvorm ligt het kind stabiel in het badje. Ook handig is de op blaasbare badkraanbuffer, die op bijna iedere normale kraan past. FORNUIS En dan zijn er tafelhoekjes, waardoor lelijk stoten in het 'voorbij kruipen' of 'fietsen' voorkomen kan worden. Het Deze draaibeveiliging kan in het stopcontact worden geplakt. Wil je het stopcontact gebruiken moe ten de oogjes van het plaatje zo worden gedraaid dat ze op de ogen van het stopcontact passen. boventoon dan ben je ook daar op berekend. Ook de problemen voor de bruid, die in het lang naar het stadhuis wil maar daarna een swingend feest voor de boeg heeft, zijn van de baan. Voor haar maakt Kroner zijn cocktail combinatie gewoon in het wit. HENRI ETTE VAN DER HOEVEN Biotherm gaat de strijd aanbinden te gen de veroudering van de huid met de dagcrème voor de vrouw Biodefen- se en ae het verzorgingsprodukt voor de man Actif Total Regenerant. Bio- defense is, zegt het huis, een nieuw type crème, gebaseerd op een sys teem dat het natuurlijke afweersys teem van de huid nabootst en ver- Aan de hoek van de tafel kunnen kinderen zich lelijk stoten, met de ze tafelhoekjes ben je van veel na righeid af. hulpje wordt zelfs in een fami lieverpakking van twintig stuks geleverd. Het fornuis heeft op kleine kinderen een enorme aantrek kingskracht met alle mogelijke nare gevolgen van dien. Maar er is een fomuisrekje, bestaande uit twee railtjes en twee L-vor- mige platen die bij plaatsing over elkaar worden geschoven. De railtjes worden met dubbel zijdige tape op het fornuis aan gebracht, waarna de platen in de railtjes worden gehaakt. Heel bekend is de blinde plug, die een stopcontact hele maal afsluit: daarnaast is er een draaibeveiliging: pas wanneer Jurkje van zijden-velourspanne en organ za-jas. FOTO BART NIEUWENHUIJS middenstuk. Naai vervolgens de voor- en achterkanten aan elkaar en laat daar bij de openingen voor handen en voeten vrii. Vouw daarvan de rand jes naar binnen en zoom ze af. Stik de han den en voeten, keer ze en vul ze op. Naai de uiteinden dicht. Rijg de inrimpelzomen met de hand, zet handen en voeten er in en trek de rimpeldraden aan. Naai handen en voeten ver der met de hand vast. Vul het lijf, maar niet te vol. Stik de hoofddelen, keer het werk en vul het op Zet het hoofd op de zelfde manier vast als handen en voeten. Zet de muts met zomen, midden en achter, in el kaar. Naai de mutshand aan de onderkant van de muts. Vouw de on derkant naar binnen en zet deze met een kleine rijgsteek vast De clowns, in klein model, doen het ook heel leuk als versiering op bij voorbeeld een trui /«'I op de Md vast met een stukje klit tenband, op de achter kant van het poppetje en op de trui BBO Werkwijze Knip het gezichtje, han den en voeten uit witte stof, en de kleding van lapjes naar eigen Ideur- keuze. Let er op dat de patronen zónder naad toeslag aangegeven zijn. Naai de broek- en mouwstukken aan el kaar. Rijg de twee lange middenzomen met een kleine rijgsteek. Maak voor de knopen twee 'kussentjes' of neem twee echte knoopjes en naai deze op het voor- Witte zomerjurk met blauwe nop pen van een dunne katoenen crê pe, waarover een blauw/wit ge streept jasje. FOTO BART NIEUWENHUI/S Kleine clownpoppetjes zelf maken van allerlei lapjes stof (restanten) is een leuke bezigheid. De sfeer die de clowntjes uitstralen wordt hoofd zakelijk bepaald door de kleur en de patronen van de stof die je er voor gebruikt Voor een kraamgeschenk is een 'lief stofje geschikt; felle en vrolijke Ideuren voor wat grotere kinderen; meubel- of gordijnstof voor een reeks clowns die in het interieur als decoratief element ge bruikt worden. Het basispatroon op een schaal waarin elk vakje 2x2 cm voorstelt kan natuurlijk naar ei gen wens vergroot wor den. Maak de handen en voeten bij kleine mo dellen van vilt. Geef gro tere maten handen en voeten van dubbele stof en vul deze met flberfill. De clowns hoeven geen gezicht te hebben, maar wie dat juist wèl wil, kan mond, neus en ogen er op borduren, of met een watervaste kleurstift aanbrengen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21