Leidsch Dagblad A Opkomst in Zuid-Afrika erg groot Grote braadpan gezocht. Veel pompstations overtreden de wet BEL* 071 161499 'Buitenlander na misdrijf uitzetten' Rundertartaar, Koningin begint staatsbezoek iffli Uitleveren Nederlander aan Saddam dreigt Paard en wagen te water DINSDAG 17 MAART 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39803 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Aborigines 2 Australiërs woedend over racistische politie video, waarin spot wordt gedreven met in cellen ge storven Aborigines Conflict film 9 Tussen het Leidse bio scoopbedrijf Lido- /Luxor en de filmverhuur- maatschappij Meteor Films is een conflict ontstaan. Op de bon voor negeren sluitingstijd leiden-den haag monica wesseung Pompstationhouders nemen het niet zo nauw met de nieuwe winkelsluitingswet. Het afgelo pen jaar kregen in de regio Lei den/Den Haag en omstreken .140 van de 200 gecontroleerde benzinepomphouders een pro ces-verbaal. In het hele land be keurde de Economische Con trole Dienst van juni tot eind september 1991 1400 van de 2200 benzinestations. Volgens de nieuwe winkel sluitingswet, die na een over gangsperiode van twee jaar op 1 januari 1991 definitief van kracht werd, mogen na zes uur 's avonds geen spulllen meer worden verkocht die niets met autorijden te maken hebben of niet onder de categorie 'kleine snacks' vallen. Overdag mag verkoop wel. Volgens Boer van het regio kantoor Rotterdam van de Eco nomische Controle Dienst, zijn de meeste processen-verbaal uitgedeeld omdat er geen afge sloten kast aanwezig was. De wet verplicht de pompstation houders na zessen de spullen die dan niet meer mogen wor den verkocht, in een afgesloten, kast op te bergen. De kast moet zijn voorzien van sloten met een klok, zodat na zessen nie mand erbij kan. Het is ook toe gestaan de 'verboden' artikelen buiten het station op te slaan. Pomphouders die niet aan de wet voldoen, kunnen overigens een fose boete tegemoet zien. Die variëren, afhankelijk van de omzet van 1000 tot 10.000 gul den. De Economische Controle Dienst heeft haar aandacht nu weer op andere sectoren ge richt. Volgens voorlichter Van Diepen van de dienst is het de bedoeling op korte termijn op nieuw een controle-ronde te houden. „We kunnen wel be keuren, maar het gaat erom dat het ook echt verbetert". Palestijn steekt in op kinderen jaffa Een ongeveer 30-jarige Palestijn heeft vanmorgen inge stoken op een groepje Israëlische schoolkinderen in Jaffa. Daar bij zijn twee mensen, waaronder een meisje van 14, omgekomen en 19 anderen gewond geraak. De dader werd door een passe rende politieman neergeschoten en overleed kort daarna in het ziekenhuis. Politie-commandant Marcus verklaarde dat de aan valler gewapend was met twee messen en een pamflet bij zich droeg van de islamitische fundamentalistische beweging Ha rnas. De man was afkomstig uit de bezette Gazastrook. Bomaanslag op politiebureau Istanbul Het politiebureau van Istanbul is dinsdag verwoest door twee krachtige bomexplosies. Volgens een politiefunctio naris die via de telefoon uit het gebouw van vier verdiepingen sprak, waren er op het moment van de ontploffingen, om 09.50 uur en om 10.00 uur, mogelijk 2.000 mensen binnen. Er zijn ten minste twee doden gevallen. Er vielen volgens de eerste berich ten 18 gewonden. Aidsonderzoek in Amsterdams café Amsterdam De Amsterdamse GG&GD en de Utrechtse univer siteit gaan door met hun onderzoek naar de verspreiding van aids in het Amsterdamse café Havana. De zaak is vooral popu lair bij homoseksuelen. Het anonieme onderzoek, dat bestaat ifit het invullen van een vragenlijst en een bloedtest, vindt in het ca fé plaats. Afgelopen donderdag tijdens de eerste avond moesten de onderzoekers hun werk staken toen de actiegroep Act Up fol ders begon uit te delen met de oproep om niet mee te doen. Gebruik doventolk kan beter zoetermeer In de jaren 1988-1990 maakten doven veel minder gebruik van de door de AAW vergoede doventolken dan moge lijk was. Van de toegekende 140.000 gesubsidieerde tolkuren werden er slechts 28,600 benut. De oorzaak van het mindere ge bruik ligt in' diverse praktische problemen. Het belangrijkste is een tekort aan doventolken. Nederland telt slechts 67 gediplo meerde doventolken. Verder is er sprake van drempelvrees. Bommen vernielen EG-auto's athene» Bommen hebben vandaag in Athene twee auto's van vertegenwoordigers van de Europese Gemeenschap totaal ver nield en een bankgebouw beschadigd. De politie verklaarde dat bij de aanslagen niemand gewond is geraakt. De verantwoorde lijkheid voor de aanslagen is nog niet opgeëist. Maar in het ver leden pleegde de extreem-linkse guerrillagroep '17 november' op een EG-kantoor in de Griekse hoofdstad. Japan erkent Slovenië en Kroatië Tokyo» Japan heeft vandaag Slovenië en Kroatië erkend. De Ja panse regering verklaarde diplomatieke relaties aan te zullen knopen, maar zei dat in het geval van Kroatië eerst gevraagd zal worden een „serieuze poging" te ondernemen om een vreedza- r de burgeroorlog te vinden. noordwuk Nabij de aanlegplaats voor rondvaart boten in De Schie in Noordwijk raakte gistermid dag rond half vier een paard en wagen met twee kinderen te water. Het dier schrok van een passe rende vrachtwagen en week daardoor te ver uit De wagen schoof van de walkant en het gewicht trok het dier ook het water in. Twee meisjes die probeerden de merrie nog tegen te houden, kwa men eveneens in het water terecht. Eén kon niet zwemmen en werd door een passerende automo bilist op het droge geholpen. De meisjes kwamen met de schrik vrij. De overige twee passagiers en de 50-jarige Noordwijkse menner bleven droog. Een duiker van de Noordwijkse Reddingsbrigade en de brandweer ontfermden zich inmiddels over het paard. Het dier werd na geruime tijd bevrijd uit de teugels en naar de overkant van De Schie ge leid. Eenmaal op het droge is de drachtige merrie door de dierenarts onderzocht Hij venvacht niet dat het paard nadelige gevolgen aan de zwempar tij heeft overgehouden. Een speurtocht van de dui ker naar de autosleutels die de passerende auto mobilist bij zijn reddingsactie verloor, leverde niets Op. FOTO DICK HOCEWONINC Brug dicht q De Haagsche I J Schouwbrug moet nog deze maand dicht. Worden auto's of schepen hiervan de dupe? Droog brood /t /- Studenten eten I O door de krappe stu diebeurs soms droog brood, maar gaan wel op wintersportvakantie. vandaag massaal naar de stembus gegaan. Al meteen toen de deuren open gingen stonden er vanochtend lan- ge rijen voor de stemlokalen. De blanken moeten per re- Geen krant ontvangen ABOMNEt "SERVICE HET WOORD IS AAN Wat buiten wisselend schommelt, zij gestadige rust van binnen. Rüdcert VANDAAG PAGINA'S 22 Binnenland 3.5 Buitenland 6 Cultuur 9 Economie 7 Familiebenchten 4 Feiten en meningen 2 Info 18 Programma's 11 Regio 13,15,16,17 RTV Show 10 Sport 19.20 sident De Klerk. Door politiek geweld zijn de afgelopen drie weken in Zuid-Afrika 270 mensen omgekomen. johannesburg» mnuusenburg correspondent Voor de ruim 3,2 miljoen blanke kiezers gingen de stembussen vanochtend om zeven uur open. Tot in de middag deden zich geen incidenten voor. De uitslag van het referendum zal pas morgenmiddag bekend zijn. Voor de hervormingen zijn behalve De Klerks Nationale Partij ook de blanke liberale op positie, de zakenwereld en de zwarte bevrijdingsbeweging ANC. In het buitenland hebben velen de hoop uitgesproken dat een meerderheid vandaag 'ja' zegt tegen de voorstellen van De Klerk. Onder hen zijn pre mier Lubbers en de Amerikaan se oud-president Reagan. De huidige golf van geweld speelt in de kaart van de ex treem-rechtse Konservatieve Partij (KP). Deze verwerpt de hervormingen die moeten lei den tot een politiek systeem met gelijke rechten voor blank en zwart. De conservatieven werken daarbij samen met de Bolkestein pleit opnieuw voor harde aanpak ede anp-gpd Buitenlanders die een misdrijf begaan moeten het land wor den uitgezet, zelfs als ze hier le gaal verblijven met een ver blijfsvergunning dus. Wel moe ten ze eventueel eerst hier hun straf hebben uitgezeten. Zo'n maatregel komt in de eerste plaats de minderheden zelf ten goede en heeft ook hun instem ming, zo heeft WD-leider Bol kestein gisteren tijdens een spreekbeurt in Ede gezegd. Volgens Bolkestein staat de Marokkaanse gemeenschap in Nederland voorop als het erom gaat de overheid aan te sporen tot een krachtiger optreden te gen de grootschalige jeugdcri minaliteit in eigen kring. „Een slap optreden kan de discrimi natie van minderheden alleen maar aanwakkeren en hun inte gratie vertragen", aldus de libe raal verder. Hij verwees ook naar een re cent rapport van de commissie- Van der Zwan, waarin eveneens wordt aangedrongen op een hardere aanpak van de crimina liteit onder allochtonen. Het in trekken van een verblijfsvergun ning van mensen die een straf baar feit hebben gepleegd be hoort ook nu al tot de mogelijk heden, maar die sanctie wordt zelden toegepast omdat dan al snel sprake is van een dubbele straf. Bolkestein eiste nog meer maatregelen. Zo moeten amb tenaren van de burgerlijke stand iemand naar een ver- 100 gram QQ Oil nü +J 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m 21 maart as welungton Koningin Beatrix is vanmorgen burgemeester van Wellington ontving de ko- grond te stoppen. Voordat de koningin in de (plaatselijke tijd) in Wellington begonnen nlngin een prent met twee tulpen als sym- Banquet Hall een lunch kreeg aangeboden, aan haar vijfdaagse staatsbezoek aan Nieuw- bool voor de 10.000 tulpebollen die Neder- Zeeland. Zij werd verwelkomd door gouver- land de stad aanbiedt De vorstin vermeldde neur-generaal Catherine Tizard en door een daarbij nog even dat het van belang is de grote groep Nederlandse emigranten. Van de bollen met de goede kant naar boven in de neo-nazistische Afrikaner Weer stands Beweging (AWB). Een uitbarsting van geweld is bij elke politiek belangrijke ge beurtenis een vast gegeven in Zuid-Afrika. Een 'derde macht' van op eigen houtje operende leden van de veiligheiasmach- ten zou dit geweld aanwakkeren om het vredesproces te ont wrichten. Zo'n tienduizend in Zuid- Afrika wonende blanken van buitenlandse afkomst hebben zich de afgelopen weken tot Zuidafrikaan laten naturalise ren. Naar wordt aangenomen steunen zij De Klerk. Intussen zijn weer problemen ontstaan over het bezoek van premier Lubbers aan Zuid-Afri ka. Het staat voor augustus ge pland, maar ANC-leider Man dela gooide gisteravond roet in het eten. Pagina 3: Lubbers wijkt niet voor ANC. VANDAAG OOK blijfstitel kunnen vragen, moet het binnensmokkelen van vreemdelingen een misdrijf worden, en moet er zonder uit stel een identificatieplicht ko- Hij riep iedereen op zaterdag deel te nemen aan de demon stratie in Amsterdam tegen ra cisme en vreemdelingenhaat. Volgens de liberaal moet ons land de traditie van tolerantie hoog houden. LEVEN EN WONEN PAGINA 21 HET WEER Verwachting van het KNMI Eerst af en toe zon Vannacht plaatselijk mist en mini mumtemperatuur omstreeks 7 graden. In de ochtend af en toe zon, daarna meer bewolking ge volgd door wat regen F' matig, kracht 4, aan de kust tot af j en toe krachtig. 6, in de middag draaiend naar west De voorurtzichten voor donderdag tot en met zondag Wisselvallig met van bjd tot bjd regen Mid- dagtemperatuur ongeveer 10 gra- j den, maar tijdens het weekeinde iets lager Dq Nederlandse ambassadeur in Jordanië, Veling, stelt alles op alles om de uitwijzing te voor komen naar Iraik van Nuri Saadi, een in Jordanië gevangen zittende Nederlander van Iraak- se afkomst. Of hij inderdaad wordt uitgewezen is echter een politieke beslissing van de Jordaanse autoriteiten. Eind vorige maand bepaalde het Jordaanse hooggerechtshof dat Nuri Saadi, die in 1971 uit Irak vluchtte en in 1979 de Ne derlandse nationaliteit kreeg, mocht worden uitgewezen. Hij zou zich in 1971 hebben schul dig gemaakt aan diefstal van 1500 dinar (volgens de huidige koers 150 gulden). Maar volgens zijn familie willen de Iraakse autoriteiten Nuri Saadi's uitle vering vanwege zijn kritiek op het bewind van Saddam Hus- Volgens de Jordaanse autori teiten stond Nuri Saadi op een opsporingslijst van Interpol. Zijn familie zegt dat hij de atgc lopen tijd diverse landen heeft bezocht zonder ooit iets te mer ken van een arrestatieverzoek. Nieuw offensief Afghaans verzet De Nederlandse ambassadeur in Jordanië, Veling, woont in de Syrische hoofdstad Damascus. In verband met de zaak-Nuri Saadi is hij naar Atpman ge reisd. Volgens de Nederlandse wet is Nuri Saadi Nederlands staats burger. Maar staatsburgers van Arabische landen behouden volgens die landen hun oor spronkelijke Arabische nationa liteit, ook al hebben zij een an dere nationaliteit verkregen. HOE LANG KUNTU NOGZONDER? NflPRbonnemeni betaal ik daarn» J Per maar»d (f 27.80) via automo j lucho betaling' j Per kwartaal («80.10) via accapt- j I O Per kwerlaaKf 80,10) via auto- I mat itcha betaling j Naam an voorlellen ffènsief begonn in drie noordelijke provincies van Afghanistan. De groepering zégt de positie van de regering te willen verzwakken en na der tien jaar een eind te willen for ceren in de Afghaanse burger oorlog. Woordvoerder Yunis Qanuni zei gisteren dat aanvallen zijn begonnen in de provincies Balkh, Samangan cn Jozjan. Volgens Qanuni hebben de op standelingen drie steden in Balkh veroverd en zijn ze in middels gevorderd tot op drie kilometer van de provinciale hoofdstad Mazar-e-Snarif. Zowel de militaire als de bur gerluchthavens liggen onder vuur van de rebellen, aldus de woordvoerder. Mazar-e-Sharif is strategisch van groot hcl.ing voor de regeringstroepen. t control# b«rorgir>g) Nummar bar>k/giror»kanii>g Lofdtcb Dagblad !wi-,nrf)nijrr,rT>Of 10050 2300 VB I 8 712141 400053 I

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1