Dagen Dorjee bij Feyenoord geteld O c Sport 'Met Kreek is Ajax in balans' Volleyballers toch weer in beeld Rechtszaak Schalkers op een later tijdstip 1 Haarhuis verliest van Becker DINSDAG 17 MAART 1992 19 REDACTIE HERMAN KX/STRA* AD VAN It Ajax en Feyenoord na elkaar op tv Hilversum» De NOS zendt de twee wedstrijden van de Neder landse clubs in de Europese bekertoernooien morgenavond vol ledig uit. Ajax - AA Gent komt. om 19.55 uur. rechtstreeks met commentaar van Evert ten Napel. Het duel tussen Tottenham Hotspur en Feyenoord begint drie uur later in een uitgestelde, maar wel volledige rapportage. Het commentaar uit Londen is van Eddy Poelmann. Nieuwe knieblessure Ruud Gullit milaan» Ruud Gullit heeft opnieuw last van een knieblessure. Zondag in de thuiswedstrijd tegen Bari (2-0) liep de Nederlandse internationaal een kwestuur aan zijn linkerknie op. De medische staf van AC Milan vreest voor een gescheurde meniscus. Gullit wordt vandaag nader onderzocht en meldt zich waarschijnlijk vrijdag bij de Belgische specialist dr. Martens, die in 1989 zijn rechterknie opereerde. Een nieuwe operatie wordt niet uitgeslo- Verlichting kost Ajax tonnen Amsterdam Ajax-AA Gent lokt morgenavond ruim 40.000 be langstellenden naar het Olympisch Stadion. Dat betekent dat de betonnen bak van directeur Otto Roffel uitverkocht is. Meer toe schouwers staat de UEFA niet toe. De return van de Nederlands- Belgische UEFA Cup-krachtmeting zorgt voor een bruto-recette van 1,2 miljoen gulden. Netto houdt Ajax nog geen half miljoen gulden over, omdat de onkostenpost maar liefst 700.000 gulden bedraagt. Vooral de bouw van een tijdelijke lichtinstallatie de lichtmasten in het Olympisch Stadion zijn al geruime tijd gele den weggehaald hakt er flink in. De 45 meter hoge demonta bele stellages plus de lampen kosten Ajax circa 220.000 gulden. Piket verzwakt Jeroen Piket begint vandaag verzwakt aan het Nederlands schaakkampioenschap in het Philips-stadion in Eindhoven. De grootmeester uit Leiderdorp is net op tijd hersteld van een venijnige griep die zijn voorbe reiding op het toernooi in de war stuurde. Toch blijft Piket fa voriet. Hij won vorig jaar over tuigend en heeft ook dit jaar met 2615 verreweg de hoogste Elo-rating. „Het was een vervelende ziekte," zegt Piket. „Maar ik wil per se meedoen, ook al voel ik me nog niet helemaal gezond. Ik kan voor de derde keer achter elkaar kampioen worden. Daar heb ik wel wat voor over. Het blijft jammer dat Timman niet meedoet. Ook zonder hem is het geen makkelijk toernooi." De Chileen Roberto Cifuen- tes, de eerste tegenstander van Piket is een outsider. De Chi leen plaatste zich via voorwed strijden. De Leidse meester Rini Kuijf kreeg een vrije plaats toe gewezen. Michel Kreek: „Als linksbuiten had ik het niet gered." amsterdam jan menneca gpd-verslaggever Als jochie sloeg Michel Kreek geen thuiswedstrijd van Ajax over. Hij reisde meestal per tram naar De Meer. Aanvanke lijk deed hij dat samen met zijn moeder, later mocht hij alleen. In vak H, het staan vak in één van de hoeken van het stadion, had 'Kreekie' zijn vaste stekkie. Johan Cruijff en Jesper Olsen waren zijn favorieten. Tegen woordig maakt Kreek zelf deel uit van Ajax 1. Niet als linksbui ten, op welke positie hij vorig seizoen vaak door Leo Been hakker werd 'misbruikt', maar in een dienende rol op links. Kreek neemt het 'Don Leo' niet kwalijk dat deze woekerde met zijn kwaliteiten. „Beenhak ker", vertelt hij, „heeft altijd ge zegd dat ik veel beter tot mijn recht zou komen als ik meer achter de bal zou kunnen spe len. Maar als Bryan Roy gebles seerd was. had hij geen andere mogelijkheid dan mij linksbui ten te zetten. En in het belang van de ploeg ben je wel eens ge noodzaakt op een plaats te spe len die jou minder ligt." De trainerswissel Beenhak- ker-Louis van Gaal pakte noch tans goed voor hem uit. Kreek beaamt dat. „Ik speel nu op de positie die ik ambieer. Of ik linksback sta, of links op het middenveld, maakt me niet uit, als ik het spel maar voor me heb. Als linksbuiten was ik een noodoplossing. Ik mis daarvoor de specifieke kwaliteiten die Roy wel heeft. Als linksbuiten had ik het ook niet gered." Kreek, 21 lentes jong, ras-Am- sterdammer, geldt dit seizoen als de stille kracht van Ajax. „Ik ben een speler die het meer van wilskracht en heel hard werken moet hebben dan van een feno menale techniek. Ik speel onop vallend, al begin ik van de bui tenwereld nu wel wat meer er kenning te krijgen. Dat is leuk, maar het is voor mij veel be langrijker dat ik waardering krijg van de technische staf en van mijn medespelers." Daarover hoeft Kreek zich momenteel geen zorgen te ma ken. Van Gaal loopt weg met hem. „Michel Kreek," zegt de technisch directeur van Ajax. „is een collectieve speler. Hij is multifunctioneel, want hij kan de hele linkerkant bestrijken. Hij denkt ook altijd in het be lang van het team en je kunt al tijd op hem rekenen. Bovendien is hij agressief in zijn spel en daar houd ik wel van." Vorig seizoen stopte de com petitieteller voor hem bij der tien wedstrijden. Nadat Jan Hans Dorjee staat ogenschijnlijk bedaard de Nederlandse sportpers te woord. foto N Hans Dorjee is aan zijn laatste klusje bij Feyenoord be gonnen. De hoofdtrainer van de Rotterdammers zegt er zelf nog geen rekening mee te houden dat hij donderdag, daags na de Europa Cup-wedstrijd tegen Tottenham Hotspur, bij Feyenoord aan de kant wordt geschoven. Hoewel alles erop wijst dat de leiding van de Rotterdam mers hem de zwaarst mogelijke rekening dus ontslag zal presenteren voor zijn uitbarsting in de Krant op Zondag, beweerde de Delftenaar dat het bestuur bij een goed resultaat het niet zal aandurven om hem de nek om te draaien. londen marcel van der kraan gpd-verslaggever „Heel veel zal afhangen van het duel met de Spurs", sprak hij gisteravond, ogenschijnlijk zon der enige emotie, tijdens een haastige persconferentie in het Londense Swallow-hotel, waar Feyenoord de laatste 48 uur voor de return van de kwartfi nale in de Europa Cup door brengt. „Dit was niet bepaald de prettigste dag in mijn leven, maar ik kijk niet met angst naar het einde van de week. Ik leef ook niet met de gedachte dat het na woensdag is afgelopen voor mij." Elders in het fraaie onderko men van Feyenoord deed het bestuur bij monde van Jorien van den Herik, zonder dat Dor jee daarvan op de hoogte was, uitspraken die weinig aan dui delijkheid te wensen overlieten. „Als iemand als Dorjee, een stafmedewerker van onze club, Feyenoord in diskrediet brengt, mag van de leiding worden ver wacht dat daarop adequaat wordt gereageerd. Hij heeft zich onbehoorlijk en onjuist gedra gen. Het feit dat we hem van daag niet voor de wedstrijd op het matje roepen en bewust af stand houden, heeft alles te ma ken met het feit dat we de zaak zo kort voor een verschrikkelijk belangrijke wedstrijd niet verder willen laten escaleren. Pas don derdag buigen we ons verder over deze zaak. Het resultaat van de wedstrijd tegen de Spurs verandert niets aan onze even tuele stappen. Onbehoorlijk heid en onjuistheid en vooral de gevolgen daarvan worden niet door een mooi resultaat goed gemaakt. Het bestuur sluit niets uit." De hoofdtrainer van Feye noord hield gisteren vol dat de spelers niet wakker lagen van zijn conflict met technisch di recteur Wim Jansen en het be stuur van de club. Toch heeft hij de selectie voor het vertrek uit Rotterdam gevraagd of zij in de aanloop naar en tijdens het duel met Tottenham Hotspur nog met hem wilde werken. „Ik zei tegen de spelers dat ze eerlijk moesten zeggen of ze liever hadden dat ik thuisbleef. Dat bleek niet het geval." Dorjee zegt het moment waarop het gewraakte artikel naar buiten is gekomen wel te betreuren. Al heeft hij van zijn uitspraken geen letter terugge nomen. De oefenmeester zou een afspraak met de betreffende journalist hebben gehad dat hij zelf kon bepalen wanneer het artikel geplaatst zou worden. „Die afspraak is geschonden, omdat de journalist door zijn hoofdredacteur is 'overruled'. „Ik vind de spanning die is ontstaan niet ongezond. Dat vindt alleen de pers en mis schien het bestuur. Ik heb ge hoord dat er al is geschreven dat ik nog maar drie dagen mag blijven. Wel, als dat zo is. hoop ik maar dat het drie mooie da gen worden." Wouters naar Bayem München was vertrokken, veroverde hij dit seizoen een basisplaats. Hij houdt Alfons Groenendijk, afge lopen zomer als opvolger van Richard Witschge voor ongeveer één miljoen gulden van Roda JC losgeweekt, op de reservebank. Voor het olympisch team is Kreek eveneens vaste keus. „Verder dan het olympisch elf tal denk ik ook nog niet. Ik weet dat je dicht bij het Nederlands elftal bent als je vast in Ajax staat. Ik streef ook het hoogste na, maar gevoelsmatig vind ik nog niet dat ik aan het Neder lands elftal toe ben." Hoewel Kreek zaterdag in de zevenklapper tegen FC Twente wegens een schorsing ontbrak, is hij morgenavond, als Ajax in het Olympisch Stadion een nieuwe poging doet de 'luizen- ploeg' van AA Gent op de knie- en te krijgen, zeker weer van de partij. „Met Kreek is het elftal beter in balans", stelt Van Gaal. De opmerking van de technisch directeur is typerend voor Kreeks huidige status. De voet baller. een tikje geamuseerd: „Als vorig seizoen iemand na een blessure of schorsing in het eerste elftal terugkeerde, moest ik er altijd uit. Nu is dat precies andersom." amstelveen ad heesbeen gpd-verslaggever De Nederlandse Volleybal Bond is er alsnog in geslaagd de weg vrij te maken voor een terug keer van de in Italië spelende Nederlanders in het nationale team voor de Olympische Spe len in Barcelona. In de gesprek ken die voorzitter Bert Funk gis teren voerde met Jan Posthuma (persoonlijk) en Peter Blangé (telefonisch) zijn beide partijen zo dicht bij elkaar gekomen, dat de belangrijkste drempels zijn weggenomen. Of zoals Posthu ma, voor een paar dagen vakan tie terug in eigen land, het ver woordde: „Het ziet er beter uit dan ooit." Vandaag, op de dag dat bondscoach Arie Selinger voor een tiendaagse trainingsstage uit Japan in Nederland aan komt, hoopt het bondsbestuur de zaak definitief af te ronden. Met Ronald Zoodsma en Rob Grabert, die beiden in Italië ver blijven, had Funk tot gister avond laat nog geen telefonisch contact kunnen krijgen. „Maar we blijven het proberen", aldus de praeses, die er van uitgaat dat ook met dit tweetal een op lossing wordt gevonden voor de gerezen problemen. Afgelopen vrijdag nog leek een rentree van de 'Italo's' voor goed verkeken. In een geza menlijk ondertekende fax aan de bond liet het geïrriteerde viertal weten dat ze bedankten voor de eer, omdat ze het ge sjoemel beu waren. Gemaakte afspraken waren in de optiek van de spelers niet nagekomen, zo goed als ook duidelijkheid ontbrak als gevolg van een ge brekkige communicatie. Opgeschrikt door de harde stellingname van de ex-interna tionals liet Funk zaterdag na de bekerfinale weten dat hij naar Italië zou afreizen in een ultime poging de lucht opgeklaard te krijgen. Die overhaaste trip blies hij gisterochtend af nadat hem ter ore was gekomen dat Post huma, woordvoerder van de groep, dezelfde dag voor een korte vakantie in Nederland zou arriveren. „Ik heb met hem en later telefonisch met Peter Blan gé een uitermate goed gesprek gehad", liet Funk een nieuw licht schijnen op de zaak. „Het verloop was dermate positief dat ik goede hoop heb dat we er uitkomen. We hebben alle ont wikkelingen van de laatste we ken nog eens de revue laten passeren en de zaken goed op een rijtje gezet. Ofschoon we er nog niet helemaal uit zijn, is ons duidelijk geworden dat ze op nieuw bereid zijn toe te treden tot de nationale ploeg." Martin Schalkers hoeft vandaag niet voor de rechter te verschij nen. De rechtszaak die zijn werkgever Stichting Wielerpromo- tions Benelux, waaronder de wielerploeg TVM ressorteert, tegen hem had aangespannen, stond aanvankelijk voor vanmiddag in Leiden op de rol. Maar vanwege de procedures die advocaat Van Beusekom (van DAS Nederlandse rechtsbijstand verzekeringen) namens de Voorhoutse wielerprof bij het kantongerecht in Meppel had lo pen. worden de zaken samengevoegd tot één kort geding in Meppel. waaronder de vestigingsplaats van Stichting Wielerpro- motions Benelux. Hoogeveen, valt. Het is Schalkers in de eerste plaats te doen om een proflicen tie van de KNWU. die hij slechts met medewerking van zijn werkgever kan krijgen. Ook het financiële gedeelte moet nog worden geregeld. TVM daarentegen wil zo snel mogelijk van de Voorhouter af. m Een zootje ongeregeld portbonden in Nederland hoor je voortdurend deftig praten over organisatiestructuren, over beleidsliji reglementen en over inteme en externe communicatie Een beetje bondsbureau bezit ladenvol dure rapporten over die materie, geschreven door uiterst hoge. deskun dige dieren. Maar als puntje bij paaltje komt. blijken die dingen of niet. dan wel slordig of verkeerd te worden gelezen. En voor zo ver het gewone nuchtere verstand de oplossing moet bieden, is dat vaak opmerkelijk af wezig. Over hoe veel doctorandussen ze ook Inschik ken, nogal wat bonden vertonen een opmerkelijke gelij kenis met een zootje ongeregeld. Vooral de laatste tijd is het weer raak. Neem de rugbybond. Het Leidse DIOK waande zich landskampioen op basis van de reglementen De bond verklaarde ook op grond van de reglementen triomfan telijk dat de cluo zich op krasse wijze had vergalop peerd en dat het kampioensfeest te \Toeg was gevierd Om weer een dag later tot de conclusie te komen dat niet de bond maar DIOK het bij het rechte eind had. Een prachtig verhaal, ik heb er smakelijk om gelachen, maar in feite natuurlijk diep treurig. Dan de voetbalbond, afdeling rechtspraak. In de profsector lijkt het gewoonte om vlak voor belangrijke weu&UMn nog even in beroep te gaan tegen bepaalde straf fen. De straf wordt dan opgeschort in afwachting van de behandeling. PSV deed dat eens, met succes, voor Van Tiggelen. Ajax probeerde het ten be hoeve van Van 't Schip: zonder succes, want de commissie van beroep kwam op zaterdag in spoedzitting bijeen en wees het hoger beroep af. Vorige week tekende FC Den Haag vlak voor het belangrijke degradatie-duel tr- door gen Fortuna S. beroep aan tegen de id Paauw straffen (wegens slaan en natrappen) van Van der Laan en Houtman en om dat de strafcommissie daarvoor kenne lijk geen zin had het weekeinde te verstoren, mochten die weer wel meedoen. Een gaaf rotzootje dus. We gaan verder. De voUeybalbond. Het bondsbestuur wenst alles in het werk te stellen om een medaille in Barcelona te veroveren. Daarvoor dienen onder ande ren vier in Italië vertoevende topspelers tijdelijk te wor den teruggehaald. Dat lijkt niet zo moeilijk. Die vier wil len a) dat er goede verzekeringen worden getroffen ten behoeve van hun huidige werkgever en b) dat de rechtszaak die de bond tegen twee van hen heeft aan gespannen (om per man 25.000 dollar opleidingskosten terug te krijgen) wordt stopgezet of louter als proefpro ces wordt gezien dat voor nen geen financiële gevolgen zal hebben. Het zijn begrijpelijke eisen, maar de bond geeft daar over maar geen uitsluitsel. De vier wachten en wachten. Afgelopen vrijdag lieten ze per fax weten dat het nu welletjes is en dat ze niet meer voor Oranie zullen uit komen. Het is je reinste knoeiwerk van de bond. Ge schrokken slaat men dan nu de hand aan de ploeg, maar veel onnodig kwaad is al geschied. Het lekkerste voor het laatst: de judobond. Dat zijn werkelijk de kampioenen op het gebied van warrigheid. willekeur en vriendjespolitiek- Aan de besluitvorming valt geen touw meer vast te knopen. Eerst hadden we de affaire-Irene de Kok. De oud-we reldkampioene maakte vorig jaar haar rentree om aan de Spelen van Barcelona te kunnen deelnemen. In haar gewichtklasse had de bond toen al Marjan van Dorssen genomineerd. Die hoefde alleen maar vormbehoud te tonen om naar Spanje te kunnen afreizen. Weliswaar versloeg Irene de Kok haar rivale tot drie keer toe (en afgelopen zondag \<">r i«r.S U-.-r mm u ir.i had de bond geen boodschap. Al ging ze op haar kop staan, men wilde geen twee nominaties I >e /aak liep /o hoog op dat het Nederlands Olympisch Comité tussen beide moest komeh om Irene de Kok alsnog een faire kans te geven. Het omgekeerde gebeurde met middengewicht Ben Spijkers (brons in 1988). Hij had de nominatie voor Barcelona op zak en meende all< n v.umlK-houd te hoeven tonen. Door een blessure sloeg hij een toernooi in Boedapest over. Geen nood, r ztyn DOg nim (rit genheden om de goede vorm te laten zien. In Boedapest (pas achteraf door de judobond als kwalificatietoernooi betiteld) won echUI MB l.indp noot, Alex Smeets. en op basis daarvan werd die plots klaps eveneens voor de Spelen genomineerd (slechts één wordt er uitgezonden). Spijker was van dit alles on kundig en liet het woord corcuptie vallen. Op de achtergrond speelt hier vrijwel zeker een rol dat Spijker vorig jaar zun coach (tevens bondscoach Visser verliet en Smeets juist bij Visser ging trainen. Oh, bij de judobond is nog veel meer aan de hand. maar zo is het wel genoeg. Je wordt er nu al draaierig van. Van sommige bondsbesturen denk je wel eens als ze niet bestonden, zouden ze zeker niet moeten worden uitgevonden. Brenda Schultz bij laatste zestien y biscayne X, Paul Haarhuis is er nii slaagd de vierde ronde toernooi in Key Biscayne te be reiken. De Nederlander. die in de derde ronde kwam door een eenvoudige overwinning op Pa trick McEnroe, verloor in twee sets van de Duitser Boris Bec ker 4-6 6 7 (4-7 Haarhuis was in het duel nau welijks de mindere van de num mer drie van de wereld. Het was uiteindelijk de opslag van de man uit Leimen die de doorslag gaf. Eén doorbraak was in de eerste reeks voldoende voor de winst, in de tweede set moest een tie-break de beslissing brengen. Met 7-4 plaatste Bec ker zich voor het duel tegen de Argentijn Alberto Mancini. Brenda Schultz, als 22e van de 32 geplaatste speelsters gewaar deerd! vooi KMn ene wnte wél de laatste zestien. De Ne derlandse topspeelster versloeg gisteren de aanzienlijk hoger in geschatte Franqaise Mary Pier- Richard Krajicek staat ook in de achtste finales. Hij kan zich opmaken voor een partij tegen Goran Ivanisevic of lohn McEn roe. De beste Nederlander van dit moment was sterk» r 6 l 5) dan de Amerikaan Bryan Shelton. die een overwinning op de in 1992 nog maar weinig succesvolle Andre Agassi had behaald. De grote verrassing van giste ren was de uitschakeling van Stefan Ld berg. De Zweed ver loor in drie sets van Robbie Weiss, 3-66-3 4-6 Schultz behoefde de laatste punten in het warme Key Bisca- ne niet meer te maken in een typische op-en neer wcdstri)d. Mary Pierce trok zich wegens een rugblessure terug bi) een achterstand van 0-4 in de derde vet. In de eerste reeksen had Sthultz. mei l p 1-6 verloren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19